POSLOVNIKGRADSKE IZBORNE KOMISIJE("Sl. list grada Niša", br. 17/2008) |
Ovim poslovnikom uređuju se pitanja organizacije, sastava, nadležnosti, uslova i načina rada i odlučivanja Gradske izborne komisije, kao i druga pitanja od značaja za rad Komisije (u daljem tekstu :Komisija ).
Sedište Komisije je u Nišu, u zgradi Gradske uprave grada Niša, ul. Nikole Pašića broj 24.
Komisija ima pečat i štambilj.
Pečat je kružnog oblika, a u sredini pečata otisnut je grb Republike Srbije. U spoljnom krugu pečata, u gornjem delu, ispisane su reči:
"Republika Srbija". U srednjem krugu, u gornjem delu, ispisane su reči: "Grad Niš", a u donjem delu: "Niš". U unutrašnjem krugu ispisane su reči: "Gradska izborna komisija". Tekst pečata je ispisan srpskim jezikom i ćiriličkim pismom.
Štambilj je pravougaonog oblika i ispisan je na srpskom jeziku i ćiriličkim pismom. U prvom redu ispisane su reči: "Republika Srbija", a u drugom redu: "Grad Niš", u trećem redu: " Gradska izborna komisija", u četvrtom redu prostor za broj predmeta, u petom redu prostor za datum i vreme, a u šestom redu reč: "Niš".
Komisiju čine članovi u stalnom (imenovani članovi) i članovi u proširenom sastavu (opunomoćeni članovi).
Komisiju u stalnom sastavu čine predsednik i 6 članova koje imenuje Skupština grada, a u proširenom sastavu i po jedan opunomoćeni predstavnik podnosioca izborne liste, koji je predložio najmanje dve trećine kandidata od ukupnog broja odbornika koji se bira.
Političke stranke i koalicije političkih stranaka nacionalnih manjina koje predlože najmanje jednu trećinu kandidata za odbornike od ukupnog broja odbornika koji se bira, imaju pravo na svog predstavnika u proširenom sastavu Komisije.
Komisija ima sekretara koga imenuje Skupština grada, koji učestvuje u radu Komisije bez prava odlučivanja.
Predsednik, članovi Komisije u stalnom i proširenom sastavu i njen sekretar imaju zamenike.
Zamenici iz prethodnog stava imaju ista prava i odgovornosti kao i članovi koje zamenjuju.
Za predsednika, zamenika predsednika, sekretara i zamenika sekretara Komisije imenuje se lice koje je diplomirani pravnik .
Komisija, danom proglašenja izborne liste, istovremeno rešenjem utvrđuje koji podnosilac izborne liste ispunjava uslove za određivanje svojih predstavnika u proširenom sastavu ovog organa.
Rešenje o ispunjenju ili neispunjenju uslova za određivanje opunomoćenog predstavnika podnosioca izborne liste u proširenom sastavu, Komisija dostavlja podnosiocu izborne liste u roku od 24 časa od donošenja tog rešenja.
Podnosilac izborne liste određuje svog opunomoćenog predstavnika u Komisiji i o tome obaveštava Komisiju.
Komisija utvrđuje prošireni sastav u roku od 24 časa od prijema obaveštenja o licima koja ulaze u prošireni sastav.
Ako podnosilac izborne liste ne odredi opunomoćenog predstavnika u Komisiji, najkasnije pet dana pre dana određenog za održavanje izbora, Komisija nastavlja da radi i da punovažno odlučuje bez predstavnika podnosioca izborne liste.
Rešenje o sastavu Komisije objavljuje se u "Službenom listu grada Niša".
Komisija obavlja sledeće poslove:
1) stara se o zakonitom sprovođenju izbora;
2) organizuje tehničke pripreme za izbore;
3) prati primenu i daje objašnjenja u vezi sa primenom propisa o izborima;
4) propisuje obrasce i pravila i utvrđuje rokove za sprovođenje izbornih radnji propisanih ovim zakonima;
5) određuje i oglašava broj i adresu biračkih mesta, pri čemu naročito vodi računa o ravnomernoj raspoređenosti birača na biračkim mestima i dostupnosti biračkog mesta biračima;
6) određuje biračke odbore i imenuje njihove članove;
7) utvrđuje broj glasačkih listića za biračka mesta, overava ih i zajedno sa overenim izvodom iz biračkog spiska, zapisnički, predaje biračkim odborima;
8) utvrđuje da li je izborna lista sastavljena i podneta u skladu sa zakonom;
9) utvrđuje da li podnosilac izborne liste ima položaj političke stranke nacionalne manjine, u skladu sa zakonom;
10) utvrđuje i objavljuje zbirnu izbornu listu;
11) određuje način čuvanja i rukovanja izbornim materijalom;
12) utvrđuje i objavljuje ukupne rezultate izbora odbornika;
13) utvrđuje broj mandata koji pripadaju svakoj izbornoj listi;
14) izdaje uverenje odborniku da je izabran;
15) podnosi izveštaj Skupštini grada o sprovedenim izborima za odbornike;
16) dostavlja ministarstvu nadležnom za poslove lokalne samouprave i republičkom organu nadležnom za poslove statistike podatke o sprovođenju i rezultatima izbora za odbornike, neposredno po završetku izbora;
17) rešava o prigovorima koji su joj upućeni;
18) odlučuje o naknadama za rad članova Komisije i biračkog odbora i sekretara komisije;
19) obavlja i druge poslove utvrđene zakonom.
U svom radu Komisija shodno primenjuje uputstva i druge akte Republičke izborne komisije.
Komisija radi u stalnom i proširenom sastavu.
Komisija radi u proširenom sastavu od dana utvrđivanja tog sastava do završetka izbora.
Komisija je samostalna u svom radu i radi na osnovu zakona i propisa donetih na osnovu zakona.
Rad Komisije je javan.
Komisija radi u sednicama.
Sednicu Komisije saziva predsednik Komisije, a u slučaju njegove sprečenosti ili odsutnosti, njegov zamenik.
U slučaju da sednici ne prisustvuju ni predsednik ni zamenik predsednika Komisije, sednicom predsedava najstariji prisutni član Komisije.
U radu Komisije učestvuju predsednik i zamenik predsednika, članovi, sekretar Komisije i zamenik sekretara Komisije.
Zamenici članova Komisije učestvuju na sednici samo u slučaju da član koga zamenjuju nije prisutan.
Poziv za sednicu Komisije, sa predlogom dnevnog reda, upućuje se članovima Komisije i njihovim zamenicima u pisanom obliku, a po potrebi, sednice se sazivaju telefonom ili na drugi odgovarajući način.
Komisija radi i punovažno odlučuje ako na sednici prisustvuje većina njenih članova, odnosno njihovih zamenika.
Komisija odlučuje većinom glasova članova u stalnom, odnosno proširenom sastavu.
Sekretar Komisije učestvuje u radu Komisije, na taj način što, bez prava odlučivanja, pruža stručnu pomoć članovima Komisije na sednici, prilikom rada i odlučivanja, a naročito:
- priprema nacrte akata iz nadležnosti Komisije i predlaže Komisiji da ih uvrsti u dnevni red sednice,
- stara se o zakonitosti rada i odlučivanja Komisije,
- daje stručna tumačenja, objašnjenja i pravna obrazloženja na sednicama Komisije,
- stara se o upotrebi pečata i o dostavljanju i objavljivanju odluka Komisije,
- po nalogu i u ime Komisije obavlja komunikaciju i korespondenciju sa drugim državnim organima, organizacijama i trećim licima,
- obavlja i druge poslove koje mu Komisija poveri.
Komisija određuje stručna lica u gradskoj upravi koja će obavljati stručne poslove u vezi sa organizacijom i pripremom izbora.
Naknadu za rad stručnih lica angažovanih za obavljanje stručnih i drugih poslova u sprovođenju izbora određuje predsednik Komisije.
Komisija obezbeđuje javnost rada prisustvom akreditovanih predstavnika sredstava javnog informisanja, davanjem saopštenja i održavanjem konferencija za štampu.
Predsednik Komisije daje saopštenja za javnost i saziva konferencije za štampu.
U ostvarivanju svojih zadataka Komisija, saglasno zakonu, sarađuje sa domaćim i stranim organima i organizacijama.
O prigovorima koji su upućeni Komisiji, sekretar, odnosno zamenik sekretara, pripremiće za potrebe Komisije, najkasnije u roku od 24 časa, stručno mišljenje o načinu rešavanja prigovora i, na osnovu tog mišljenja, sačiniće nacrt rešenja ili odluke.
Stručno mišljenje iz prethodnog stava obuhvata sadržinu prigovora, činjenično stanje, izlaganje zakonskih odredbi na osnovu kojih se prigovor rešava i predlog kako ga treba rešiti.
Rešenje po prigovoru Komisija donosi u roku od 48 časova od časa prijema prigovora i dostavlja ga podnosiocu prigovora i svim podnosiocima izbornih lista, na adresu označenu u izbornoj listi.
Kad je protiv rešenja Komisije po prigovoru podneta žalba, Komisija dostavlja žalbu, zajedno sa osporenim rešenjem i svim potrebnim spisima, Okružnom sudu u Nišu, u roku od 12 časa od časa prijema žalbe.
U postupku po prigovorima, u pitanjima koja nisu izričito uređena Zakonom o lokalnim izborima, Zakonom o izboru narodnih poslanika, Zakonom o finansiranju političkih stranaka, Komisija shodno primenjuje odredbe Zakona o opštem upravnom postupku.
VI OBEZBEĐIVANJE USLOVA ZA RAD KOMISIJE
Sredstva za rad organa za sprovođenje izbora, izborni materijal i druge troškove sprovođenja izbora, obezbeđuju se u budžetu grada.
Članovi Komisije i njihovi zamenici imaju pravo na naknadu za rad u Komisiji.
Visina naknade za rad u Komisiji, (dnevnice, putne troškove i izgubljene zarade u vezi sa održavanjem sastanka) određuje se u visini koju Komisija određuje posebnom odlukom.
Nalogodavac za isplatu sredstava iz člana 24 i 25 je predsednik Komisije.
VII DOKUMENTACIJA O RADU KOMISIJE
Na sednici Komisije vodi se zapisnik o radu Komisije.
Zapisnik sadrži glavne podatke o radu na sednici, naročito o predlozima o kojima se raspravljalo, sa imenima učesnika u raspravi, o odlukama, zaključcima i drugim aktima koji su na sednici doneti, kao i o rezultatu glasanja o pojedinim pitanjima.
Zapisnik potpisuju predsednik i sekretar Komisije.
Pre usvajanja zapisnik se može koristiti samo po odobrenju predsednika Komisije.
Komisija obezbeđuje čuvanje izbornih akata i izveštaja o rezultatima izbora sa izbornim materijalima i rukovanje tim materijalima, u skladu sa zakonom.
U Komisiji se vodi skraćeni delovodni protokol, sređuje i čuva dokumentacija, sa kojom se postupa u skladu sa propisima.
Pitanja koja se odnose na rad Komisije, a koja nisu uređena ovim poslovnikom, mogu se urediti odlukom ili zaključkom Komisije, u skladu sa odredbama ovog poslovnika.
Stupanjem na snagu ovog poslovnika prestaje da važi Poslovnik Gradske izborne komisije ("Službeni list grada Niša", broj 68/2005, 70/2005 i 8/2006).
Ovaj poslovnik stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Niša".