Prethodni

POGLAVLJE F - OVLAŠĆENJE ZA LETENJE NA TIPU I KLASI (Avion)

JAR-FCL 1.215 Ovlašćenja za letenje na klasi (A)

(a) Podele

Ovlašćenje za letenje na klasi mora biti ustanovljeno za avione sa jednim pilotom koji ne zahtevaju ovlašćenje za letenje na tipu kao što su:

(1) svi jednomotorni klipni avioni (kopno);

(2) svi jednomotorni klipni avioni (hidro);

(3) sve motorne jedrilice;

(4) svaki proizvođač jednomotornih turbo-elisnih aviona (kopno);

(5) svaki proizvođač jednomotornih turbo-elisnih aviona (hidro);

(6) svi višemotorni klipni avioni (kopno); i

(7) svi višemotorni klipni avioni (hidro);

(b) Liste

(1) Ovlašćenja za klasu aviona izdaju se u skladu sa administrativnim procedurama, prihvaćenim od JAA. Da bi se prešlo na drugi tip ili varijantu aviona u okviru iste klase potrebno je izvršiti obuku u razlikama ili obuku za upoznavanje;

(2) Avioni koji nisu navedeni u pratećim administrativnim procedurama mogu biti uneti u JAR-FCL dozvolu, ali su prava iz ovlašćenja ograničena na avione iz registra države izdavaoca ovlašćenja.

(c) Uslovi za izdavanje, produženje važenja i obnovu sledećih ovlašćenja za klasu su u diskrecionoj nadležnosti vazduhoplovnih vlasti:

(1) hidro avioni;

(2) višemotorni avioni sa pogonom u osi aviona;

(3) avioni jednosedi.

JAR-FCL 1.220 Ovlašćenja za letenje na tipu (A)

(a) Kriterijum

Za ustanovljenje ovlašćenja za letenje na tipovima aviona, osim onih koji su dati u JAR-FCL1.215, mora se uzeti u obzir sledeće:

(1) uverenje o plovidbenosti vazduhoplova;

(2) karakteristike upravljanja;

(3) propisan minimum za dopunjavanje letačke posade;

(4) nivo tehnologije.

(b) Podele

Ovlašćenja za letenje na tipovima aviona biće ustanovljena za:

(1) sve tipove aviona sa više pilota;

(2) svaki tip višemotornog aviona sa jednim pilotom opremljenim turbo-elisnim ili turbo-mlaznim motorima;

(3) svaki tip jednomotornog aviona sa jednim pilotom opremljenim turbo-mlaznim motorom;

(4) drugi tip aviona ako se smatra potrebnim.

(c) Lista

(1) Ovlašćenja za letenje na tipu aviona izdaju se u skladu sa administrativnim procedurama prihvaćenim od JAA. Da bi se prešlo na drugu varijantu aviona u okviru istog tipa potrebno je izvršiti obuku u razlikama ili obuku za upoznavanje;

(2) U administrativnim procedurama nisu nabrojani:

(I) avioni koji nisu sertifikovani kao tip aviona u skladu sa FAR/JAR 23, FAR/JAR 23 Commuter Category, FAR/JAR 25, BCAR ili AIR 2051;

(II) avioni koji su sertifikovani kao tip aviona u državi članici JAA pod specijalnom registracijom kao vojni, bivši vojni, eksperimentalni ili old-tajmeri.

(3) Avioni koji nisu nabrojani u pratećim administrativnim procedurama mogu biti uneti u JAR-FCL dozvolu, ali su prava iz ovlašćenja ograničena na avione iz registra države izdavaoca ovlašćenja.

JAR-FCL 1.221 Avioni visokih performansi sa jednim pilotom

(a) Kriterijum

Za ustanovljenje ovlašćenja za letenje na klasi ili tipu aviona sa jednim pilotom koji je određen kao avion sa visokim performansama, mora se uzeti u obzir sledeće:

(1) tip pogonske grupe;

(2) opremljenost i sposobnosti strukture aviona;

(3) presurizacija kabine;

(4) mogućnosti navigacionih sistema;

(5) performanse na aerodromu i ruti;

(6) karakteristike upravljanja.

(b) Lista

Avioni određeni kao avioni visokih performansi biće navedeni u pratećim administrativnim procedurama u okviru odgovarajuće klase ili tipa aviona uz napomenu "HPA".

JAR-FCL 1.225 Okolnosti u kojima se zahteva ovlašćenje za letenje na tipu ili klasi

Ukoliko ne poseduje odgovarajuće važeće ovlašćenje za letenje na klasi ili tipu aviona imalac pilotske dozvole ne može vršiti dužnost pilota aviona, osim kao pilot koji polaže praktični ispit ili kao pilot na obuci. Ako je ovlašćenje za letenje na klasi ili tipu izdato sa ograničenjem vršenja dužnosti samo kao kopilot, ili sa bilo kojim drugim uslovom dogovorenim u okviru JAA, ta ograničenja moraju biti naznačena u ovlašćenju.

JAR-FCL 1.230 Posebno ovlašćenje za letenje na tipu ili klasi

Za letove specijalne namene koji se ne obavljaju u komercijalne svrhe (npr. za provere aviona u letu), vazduhoplovna vlast može izdati posebno pisano ovlašćenje, umesto upisivanja u dozvolu ovlašćenja za letenje na klasi ili tipu, u skladu sa JAR-FCL 1.225. Ovo posebno ovlašćenje važi do završetka tog specijalnog leta.

JAR-FCL 1.235 Ovlašćenja za letenje na klasi i tipu - prava, broj i varijante

(a) Prava

Pod uslovom da su ispunjeni uslovi propisani u JAR-FCL 1.215(b) i (c) i JAR-FCL 1.220(a) i (b), imalac ovlašćenja za letenje na tipu ili klasi može da leti kao pilot na tipu ili klasi aviona navedenim u ovlašćenju.

(b) Broj ovlašćenja za letenje na tipu/klasi koja se mogu posedovati

Na osnovu JAR-FCL broj ovlašćenja koja se mogu istovremeno posedovati nije ograničen. JAR-OPS, međutim, može ograničiti broj ovlašćenja koja se mogu istovremeno koristiti.

(c) Varijante

Ukoliko pilot nije leteo na varijanti aviona u periodu od 2 godine posle obuke u razlikama, neophodno je obaviti dalju obuku u razlikama ili proveru stručnosti na toj varijanti, izuzev za tipove ili varijante u okviru ovlašćenja za letenje na klasi (SEP).

(1) Obuka u razlikama zahteva dodatno znanje i obuku na odgovarajućem uređaju za obuku ili avionu.

Obuka u razlikama mora biti upisana u knjižicu letenja ili ekvivalentni dokument i potpisana od strane odgovarajućeg CRI/TRI/SFI(A) ili FI(A).

(2) Obuka za upoznavanje zahteva sticanje dodatnog znanja.

JAR-FCL 1.240 Ovlašćenja za letenje na tipu i klasi - uslovi
(Videti Dodatke 1 do 3 JAR-FCL 1.240)

(a) Opšte odredbe

(1) Kandidat za ovlašćenje za letenje na tipu na avionu sa više pilota mora da ispuni uslove za ovlašćenje za letenje na tipu propisane u JAR-FCL 1.250, 1.261 i 1.262.

(2) Kandidat za ovlašćenje za letenje na tipu na avionu sa jednim pilotom mora da ispuni uslove propisane u JAR-FCL 1.255, 1.261(a), (b) i (c) i 1.262(a), i ako je primenljivo - JAR-FCL 1.251.

(3) Kandidat za ovlašćenje za letenje na klasi aviona mora da ispuni uslove propisane u JAR-FCL 1.260, 1.261(a), (b) i (v) i 1.262(a), i ako je primenljivo - JAR-FCL 1.251.

(4) Kurs za ovlašćenje za letenje na tipu, uključujući teorijsku obuku, mora biti završen u roku od 6 meseci pre praktičnog ispita.

(5) Prema diskrecionoj oceni vazduhoplovnih vlasti, ovlašćenje za letenje na tipu ili klasi može biti izdato kandidatu koji ispunjava uslove koje je za to ovlašćenje odredila država koja nije JAA članica, pod uslovom da su ispunjeni uslovi u JAR-FCL 1.250, 1.255 ili 1.260, ako je primenljivo. Takvo ovlašćenje je ograničeno na avione registrovane u državi koja nije članica JAA, ili na korišćenje od strane avio-prevoznika te države. Ograničenje može biti ukinuto kada imalac ostvari najmanje 500 sati letenja kao pilot na tipu/klasi i ispuni uslove za produženje važenja iz JAR-FCL 1.245, i JAR-FCL 1.251, ako je primenljivo.

(6) Važeće ovlašćenje za letenje na tipu, sadržano u dozvoli izdatoj od države koja nije članica JAA, može biti preneto u JAR-FCL dozvolu, pod uslovom da je sprovedena odgovarajuća provera stručnosti, ako je kandidat u letačkoj trenaži i ima najmanje 500 sati letačkog iskustva kao pilot na tom tipu, ukoliko su ispunjeni uslovi JAR-FCL 1.250, 1.251, 1.255 ili 1.260, ako su primenjivi.

(7) Važeće ovlašćenje za letenje na klasi sadržano u dozvoli izdatoj od države koja nije članica JAA može biti preneto u JAR-FCL dozvolu, pod uslovom da je sprovedena odgovarajuća provera stručnosti, ako je kandidat u letačkoj trenaži i ima najmanje 100 sati letačkog iskustva kao pilot na toj klasi, ukoliko su ispunjeni uslovi iz JAR-FCL 1.251 ili 1.260, ako su primenjivi.

(8) Važeće ovlašćenje za letenje na klasi/tipu sadržano u dozvoli izdatoj od države članice JAA može biti preneto u JAR-FCL dozvolu ako je važeće i ukoliko je poslednje produženje ili obnavljanje ovlašćenja izvršeno u skladu sa JAR-FCL i JAR-FCL 1.250, 1.255 ili 1.260, ako su primenjivi.

(b) Praktični ispit

(1) Sadržaj praktičnog ispita i njegovih delova za ovlašćenje za letenje na višemotornom avionu sa više pilota propisan je u Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 1.240.

(2) Sadržaj praktičnog ispita i njegovih delova za ovlašćenje za letenje na višemotornom avionu sa jednim pilotom i jednomotornim avionima propisan je u Dodacima 1 i 3 JAR-FCL 1.240.

Delovi praktičnog ispita moraju biti uspešno završeni u periodu od 6 meseci koji neposredno prethode danu prijema zahteva za upisivanje ovlašćenja.

JAR-FCL 1.245 Ovlašćenja za letenje na tipu i klasi - rok važenja, produženje važenja i obnavljanje
(Videti Dodatke 1 do 3 JAR-FCL 1.240)

(a) Ovlašćenja za letenje na tipu i ovlašćenja za letenje na klasi višemotornih aviona - rok važenja

Ovlašćenja za letenje na tipu i ovlašćenja za letenje na klasi višemotornih aviona važe godinu dana od dana izdavanja ili dana isticanja, ako je produženje izvršeno u toku važenja.

(b) Ovlašćenja za letenje na tipu i ovlašćenja za letenje na klasi višemotornih aviona - produženje roka važenja

Za produženje roka važenja ovlašćenja za letenje na tipu i ovlašćenja za letenje na klasi višemotornih aviona kandidat mora da završi:

(1) proveru stručnosti u skladu sa Dodatkom 1 JAR-FCL 1.240 na odgovarajućem tipu ili klasi aviona u toku 3 meseca koji neposredno prethode danu isticanja roka važenja ovlašćenja; i

(2) najmanje 10 rutnih sektora u ulozi pilota na odgovarajućem tipu ili klasi aviona, ili jedan rutni sektor kao pilot na odgovarajućem tipu ili klasi aviona ili simulatoru letenja sa ispitivačem u toku važenja ovlašćenja;

(3) produženje roka važenja IR(A), ako ga poseduje, treba kombinovati sa proverom stručnosti za ovlašćenje za letenje na tipu/klasi, u skladu sa Dodatkom 1 JAR-FCL 1.240 i 1.295.

(c) Ovlašćenja za letenje na klasi jednomotornih aviona sa jednim pilotom - rok važenja i produženje važenja

Ovlašćenja za letenje na klasi jednomotornih aviona sa jednim pilotom važe 2 godine od dana izdavanja ili dana isticanja, ako je produženje izvršeno u toku važenja.

(1) Ovlašćenja za letenje na klasi jednomotornih klipnih aviona (kopno) i ovlašćenja za letenje na motornim jedrilicama - produženje važenja

Za produženje važenja ovlašćenja za letenje na klasi jednomotornih klipnih aviona sa jednim pilotom (kopno) ili ovlašćenja za letenje na klasi motornih jedrilica kandidat mora da:

(I) položi proveru stručnosti u toku 3 meseca koji prethode isticanju važenja ovlašćenja u skladu sa Dodacima 1 do 3 JAR-FCL 1.240 ili Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 1.210, sa posebno ovlašćenim ispitivačem na odgovarajućoj klasi; ili

(II) u toku 12 meseci koji prethode isticanju važenja ostvari nalet od 12 sati na jednomotornom klipnom avionu ili motornoj jedrilici uključujući:

(A) 6 sati kao vođa vazduhoplova;

(B) 12 poletanja i 12 sletanja; i

(C) trenažni let u trajanju od najmanje 1 sata sa FI(A) ili CRI(A). Ovaj let može biti zamenjen bilo kojom proverom stručnosti ili praktičnim ispitom.

(III) Kada kandidat poseduje ovlašćenje za klasu na jednomotornom klipnom avionu i ovlašćenje za letenje na motornoj jedrilici, on može da ispuni uslove date pod (I) na bilo kojoj klasi ili pod (II) na bilo kojoj klasi ili mešavini između njih da bi produžio važenje oba ovlašćenja.

(2) Jednomotorni turbo-elisni avion sa jednim pilotom (kopno) - produženje važenja

Za produženje važenja ovlašćenja za letenje na klasi jednomotornih turbo-elisnih aviona (kopno) kandidat mora, u toku tri meseca koji prethode isticanju važenja ovlašćenja, da položi proveru stručnosti sa posebno ovlašćenim ispitivačem na odgovarajućoj klasi aviona.

(d) Kandidat koji ne položi sve delove provere stručnosti pre dana isteka ovlašćenja za letenje na tipu ili klasi ne može da koristi to ovlašćenje, sve dok u potpunosti ne položi proveru stručnosti.

(e) Proširenje perioda važenja ili produženje ovlašćenja u specijalnim slučajevima:

(1) Kada se ovlašćenja za letenje na tipu, klasi aviona ili ovlašćenja za instrumentalno letenje koriste isključivo na avionu registrovanom u državi koja nije članica JAA, vazduhoplovne vlasti mogu, prema diskrecionom pravu, proširiti važenje ovlašćenja, ili produžiti ovlašćenje, ako utvrde da su ispunjeni uslovi te države koja nije članica JAA (videti Prilog 2).

(2) Kada se ovlašćenje za letenje na tipu, klasi aviona ili ovlašćenje za instrumentalno letenje koriste na avionu registrovanom u državi članici JAA, koga koristi avio-prevoznik iz države koja nije članica JAA na osnovu člana 83 bis Čikaške konvencije, vazduhoplovne vlasti mogu, prema diskrecionom pravu, proširiti važenje ovlašćenja ili produžiti ovlašćenje, ako utvrde da su ispunjeni uslovi države koja nije članica JAA (videti Prilog 2).

(3) Ovlašćenje koje je prošireno ili produženo na osnovu navedenog pod (1) i (2), mora biti produženo u skladu sa JAR-FCL 1.245(b) ili (c) i, ako je primenljivo, JAR-FCL 1.185, pre nego što počnu da se koriste prava na avionu registrovanom i korišćenom od strane avio-prevoznika države članice JAA.

(4) Ovlašćenje izdato ili korišćeno u državi koja nije članica JAA može ostati u JAR-FCL dozvoli prema diskrecionom pravu vazduhoplovnih vlasti, ako su uslovi te države ispunjeni i ovlašćenje ograničeno na avione registrovane u toj državi.

(f) Istek roka važenja ovlašćenja

(1) Ako je istekao rok važenja ovlašćenja za letenje na tipu ili ovlašćenja za letenje na klasi višemotornih aviona, kandidat mora da ispuni sve uslove obuke osveženja znanja koji su određeni od strane vazduhoplovnih vlasti i da završi proveru stručnosti u skladu sa Dodacima 1, 2 ili 3 JAR-FCL 1.240. Ovlašćenje važi od dana ispunjenja uslova za obnavljanje (videti Prilog 2).

(2) Ako je istekao rok važenja ovlašćenja za letenje na klasi jednomotornih aviona sa jednim pilotom, kandidat mora da polaže praktični ispit iz Dodataka 1 i 3 JAR-FCL 1.240.

(g) Usaglašavanje sa JAR-OPS

Uslovi produženja važenja iz JAR-FCL 1.245 (b) su ispunjeni kada kandidat koji radi prema JAR-OPS 1 ispuni uslove sadržane u JAR-OPS 1.965 u pogledu provere stručnosti koju sprovodi avio-prevoznik, i ako avio-prevoznik podnese vazduhoplovnim vlastima dokaz da su u toku 12 meseci pre produženja važenja ispunjene obavezne tačke iz Dodatka 2 ili 3 JAR-FCL 1.240, u skladu sa JAR-OPS 1.965(a)(2). Provera stručnosti koju sprovodi avio-prevoznik mora biti izvedena u toku 3 meseca koji neposredno prethode danu isticanja ovlašćenja.

JAR-FCL 1.246 Ovlašćenje za instrumentalno letenje, produženje i obnova
(Videti JAR-FCL 1.185)
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.246)

(a) Produženje

IR(A) mora biti produženo u toku tri meseca koja neposredno prethode danu isticanja ovlašćenja. Kada god je to moguće, produženje IR(A) treba da se kombinuje sa proverom stručnosti za produženje važenja ovlašćenja za letenje na tipu ili klasi.

(1) Kada se produženje važenja ovlašćenja IR(A) kombinuje sa produženjem važenja ovlašćenja za letenje na klasi ili tipu kandidat mora da završi proveru stručnosti, u skladu sa Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 1.240 i 1.295 ili Dodatkom 3 JAR-FCL 1.240. U ovom slučaju ovlašćenje za instrumentalno letenje ima isti period važenja kao i ovlašćenje za letenje na klasi ili tipu, osim u slučaju produženja važenja ovlašćenja za letenje na klasi jednomotornih aviona, kada period važenja ovlašćenja za instrumentalno letenje iznosi 12 meseci.

(2) Kada se produženje važenja ovlašćenja IR(A) ne kombinuje sa produženjem važenja ovlašćenja za letenje na klasi ili tipu kandidat mora da:

(I) završi Deo 3b Dodatka 3 JAR-FCL 1.240;

(II) i stavke Dela 1 koje su relevantne za nameravani let;

(III) za višemotorne avione - Deo 6 Dodatka 3 JAR-FCL 1.240, kao proveru stručnosti samo na osnovu instrumenata.

Može se koristiti FNPT II ili simulator letenja, s tim što najmanje svaka druga provera stručnosti za produženje važenja ovlašćenja IR(A) u ovim uslovima mora biti obavljena na avionu.

(3) Kreditiranje mora biti izvršeno u skladu sa Dodatkom 1 JAR-FCL 1.246.

(4) Kandidat koji ne uspe da položi odgovarajući deo provere stručnosti za IR(A) u skladu sa JAR-FCL 1.246 (a)(1) ili (a)(2) pre isteka važenja ovlašćenja za instrumentalno letenje, ne sme koristiti ovlašćenje IR(A) dok uspešno ne završi proveru stručnosti.

(b) Obnova

(1) Ukoliko je rok važenja ovlašćenja za instrumentalno letenje istekao kandidat mora da:

(I) ispuni uslove obuke osveženja znanja i dodatne uslove koje odrede vazduhoplovne vlasti (videti Prilog 2),

(II) završi Deo 3b Dodatka 3 JAR-FCL 1.240, uključujući pripremu leta za praktičan ispit.

Ovlašćenje važi od dana ispunjenja uslova za obnovu ovlašćenja.

JAR-FCL 1.250 Ovlašćenja za letenje na tipu, avion sa više pilota - uslovi
(Videti AMS FCL 1.261(d))
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.261 (d))
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.520 i 1.525)

(a) Preduslovi za pristupanje obuci

Kandidat za prvi kurs ovlašćenja za letenje na tipu aviona sa više pilota mora da:

(1) (I) ima najmanje 70 sati letenja na avionima kao vođa vazduhoplova;

(II) ima važeći ME IR;

(III) poseduje uverenje o završenom kursu saradnje unutar višečlane posade (MCC). Ako se MCC kurs dodaje obuci za ovlašćenje za letenje na tipu (videti JAR-FCL 1.261 i 1.262 i AMS FCL 1.261(d) i Dodatak 1 JAR-FCL 1.261(d)) ovaj uslov se neće primenjivati; i

(IV) ispuni uslove prema JAR-FCL 1.285.

(2) bude učenik koji trenutno pohađa MPL(A) integrisani kurs obuke.

(b) Kandidat ispunjava uslove za MSS ukoliko poseduje:

(1) uverenje o uspešno završenom MSS kursu u skladu sa JAR-FCL 2 i iskustvo od više od 100 sati naleta kao pilot helikoptera sa više pilota, ili

(2) nalet više od 500 sati na helikopterima sa više pilota, ili

(3) nalet od najmanje 500 sati kao pilot na operacijama sa više pilota, u skladu sa JAR-OPS, na višemotornim avionima sa jednim pilotom JAR/FAR 23.

(c) Pretpostavljeni nivo znanja imaoca PPL(A) ili CPL(A) i ovlašćenja za letenje na tipu aviona sa više pilota, izdatim prema uslovima drugačijim od onih koji su propisani u JAR-FCL, ne mogu biti priznati kao zamena za ispunjavanje uslova koji su navedeni u JAR-FCL 1.250 (a)(1)(IV).

(d) Izdavanje dodatnog ovlašćenja za letenje na tipu aviona sa više pilota zahteva važeće ovlašćenje za instrumentalno letenje višemotornim avionima.

JAR-FCL 1.251 Ovlašćenja za letenje na tipu ili klasi za avione visokih performansi sa jednim pilotom - uslovi
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.251)
(Videti AMS FCL 1.251)

(a) Preduslovi za pristupanje obuci

Kandidat za prvo ovlašćenje za letenje na tipu ili klasi aviona visokih performansi sa jednim pilotom (HPA) mora da:

(1) ima najmanje 200 sati ukupnog naleta;

(2) ispuni uslove propisane u JAR-FCL 1.255 ili 1.260; i

(3) (I) poseduje uverenje o uspešno završenom odobrenom pripremnom kursu, u skladu sa Dodatkom 1 JAR-FCL 1.251 koji će se sprovesti u FTO ili TRTO; ili

(II) položi najmanje ATPL(A) teorijski ispit, u skladu sa JAR-FCL 1.285; ili

(III) poseduje važeću ICAO ATPL(A) ili CPL/IR sa teorijskim kreditom za ATPL(A);

(b) Imaocu dozvole izdate od strane JAA države članice sa upisanim ovlašćenjem za letenje na tipu ili klasi za avion visokih performansi sa jednim pilotom, priznaće se položen teorijski ispit iz gore navedenog paragrafa (a)(3) kada se to ovlašćenje prenosi u JAR FCL dozvolu izdatu od strane države.

JAR-FCL 1.255 Ovlašćenje za letenje na tipu, sa jednim pilotom - uslovi

Iskustvo (samo višemotorni avioni)

Kandidat za prvo ovlašćenje za letenje na tipu višemotornog aviona sa jednim pilotom mora ostvariti nalet od najmanje 70 sati na avionu u svojstvu vođe vazduhoplova.

JAR-FCL 1.260 Ovlašćenje za letenje na klasi - uslovi

Iskustvo (samo višemotorni avioni)

Kandidat za ovlašćenje za letenje na klasi višemotornih aviona sa jednim pilotom mora ostvariti nalet od najmanje 70 sati na avionu u svojstvu vođe vazduhoplova.

JAR-FCL 1.261 Ovlašćenja za letenje na tipu i klasi znanje i letačka obuka
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.261(a) i AMC FCL 1.261(a))
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.261 (c)(2))
(Videti Dodatke 1, 2 i 3 JAR-FCL 1.240)
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.261 (d))
(Videti Dodatak 2 JAR-FCL 1.055)
(Videti AMS FCL 1.261 (c)(2))
(Videti AMS FCL 1.261 (d))
(Videti JAR-FCL 1.251)
(Videti AMC 1.251)

(a) Uslovi teorijske obuke i uslovi provere

(1) Kandidat za ovlašćenje za letenje na klasi ili tipu jednomotornog ili višemotornog aviona mora da završi zahtevanu teorijsku obuku (videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.261(a) i AMS FCL 1.261(a)) i da prikaže nivo znanja koji je neophodan za sigurno korišćenjeodgovarajućeg tipa aviona.

(2) Samo višemotorni avioni

Kandidat za ovlašćenje za letenje na klasi višemotornih aviona sa jednim pilotom mora da ostvari najmanje 7 sati teorijske obuke na višemotornom avionu.

(b) Letačka obuka

(1) Kandidat za ovlašćenje za klasu/tip jednomotornog i višemotornog aviona sa jednim pilotom mora da završi kurs letačke obuke koji se odnosi na odgovarajući praktični ispit za ovlašćenje letenja na klasi/tipu (videti Dodatak 3 JAR-FCL 1.240).

(2) Samo višemotorni avioni

Kandidat za ovlašćenje za letenje na klasi/tipu višemotornog aviona sa jednim pilotom mora da ostvari najmanje 2 sata i 30 minuta letačke obuke na duploj komandi, pod normalnim uslovima rada na višemotornom avionu, kao i najmanje 3 sata i 30 minuta letačke obuke na duploj komandi za procedure otkaza motora i tehniku pilotiranja sa asimetričnom vučom.

(3) Kandidat za ovlašćenje za letenje na tipu aviona sa više pilota mora da završi kurs letačke obuke koji se odnosi na odgovarajući praktični ispit za ovlašćenje letenja na tipu (videti Dodatak 2 JAR-FCL 1.240).

(c) Sprovođenje kurseva obuke

(1) Kursevi obuke za gore navedene svrhe moraju biti sprovedeni od strane FTO ili TRTO. Takođe, kurseve obuke mogu sprovesti organizacije angažovane od strane avio-prevoznika ili proizvođača, ili njihovi podugovarači ili, u posebnim slučajevima, samostalni posebno ovlašćeni instruktori.

(2) Ovakvi kursevi moraju biti odobreni od strane vazduhoplovnih vlasti (videti AMS FCL 1.261 (c)(2)) i te organizacije moraju ispunjavati odgovarajuće uslove iz Dodatka 2 JAR-FCL 1.055, kao što je propisano od strane vazduhoplovnih vlasti. (U pogledu Zero Flight time Training (ZFTT) videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.261 (c)(2).)

(3) Izuzetno od paragrafa (c)(1) i (2), obuka za ovlašćenje za letenje na klasi jednomotornih aviona ili ovlašćenje za letenje na klasi motornih jedrilica može biti sprovedena od strane FI ili CRI.

(d) Obuka za saradnju unutar višečlane posade MCC (videti JAR-FCL 1.250(a)(3))

(1) Namena kursa je sprovođenje obuke MCC za:

(I) učenike koji pohađaju ATR integrisani kurs, u skladu sa ciljem kursa (videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.160 i 1.165 (a)(1));

(II) imaoce PPL/IR ili CPL/IR, koji nisu završili ATP integrisani kurs, ali koji žele da steknu prvo ovlašćenje za letenje na tipu aviona sa više pilota (videti JAR-FCL 1.250 (a)(3)).

MCC kurs mora da sadrži najmanje 25 sati teorijske obuke i vežbi, kao i 20 sati MCC obuke. Učenicima na ATP integrisanom kursu praktična obuka može biti skraćena za 5 sati. Kad god je to moguće, MCC obuka treba da bude kombinovana sa obukom za prvo ovlašćenje za letenje na tipu aviona sa više pilota.

(2) MCC obuka mora biti završena u roku od 6 meseci, pod nadzorom rukovodioca obuke ovlašćenog FTO ili TRTO, ili na odobrenom kursu sprovedenom od strane avio-prevoznika. Kurs koji sprovodi avio-prevoznik mora da ispuni odgovarajuće uslove iz Dodatka 2 JAR-FCL 1.055, kao što je propisano od strane vazduhoplovnih vlasti. Za ostale detalje u vezi sa MCC obukom videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.261 (d) i AMS FCL 1.261 (d). Moraju se koristiti FNPT II ili simulator letenja. Ukoliko je moguće, MCC obuka treba da bude kombinovana sa obukom za prvo ovlašćenje za letenje na tipu aviona sa više pilota. U tom slučaju praktična MCC obuka može biti skraćena, ali ne ispod 10 sati ako se isti simulator koristi za obe obuke.

JAR-FCL 1.262 Ovlašćenja za letenje na tipu i klasi - praktični ispit
(Videti Dodatke 1, 2 i 3 JAR-FCL 1.240)
(Videti Dodatak 1 AMS FCL 1.261(d))

(a) Praktični ispit za avione sa jednim pilotom

Kandidat za ovlašćenje za letenje na tipu ili klasi aviona sa jednim pilotom mora da pokaže obučenost koja se zahteva za sigurno upravljanje na određenom tipu ili klasi aviona, kao što je propisano u Dodacima 1 i 3 JAR-FCL 1.240.

(b) Praktični ispit za avione sa više pilota

Kandidat za ovlašćenje za letenje na tipu aviona sa više pilota mora da pokaže obučenost koja se zahteva za sigurno upravljanje na određenom tipu aviona u radu višečlane posade, kao vođa vazduhoplova ili kao kopilot, ako je primenjivo, kao što je propisano u Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 1.240.

(c) Saradnja unutar višečlane posade

Po završetku MCC obuke kandidat mora da prikaže sposobnost obavljanja dužnosti pilota na avionu sa više pilota time što će položiti praktični ispit za ovlašćenje letenja na tipu aviona sa više pilota, kao što je propisano u Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 1.240, ili mu mora biti izdato uverenje o završenoj MCC obuci, kao što je propisano u Dodatku 1 AMS FCL 1.261 (d).

Dodatak 1 JAR-FCL 1.240 i 1.295
Praktični ispit i provera stručnosti za ovlašćenja za letenje na tipovima/klasama aviona i ATPL

(Videti JAR-FCL 1.240 do 1.262 i 1.295)
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.261 (a))
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.520 i 1.525)
(Videti AMS FCL 1.261 (a))

1. Kandidat mora da završi zahtevanu obuku u skladu sa programom (videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.261(a) i Dodatke 2 i 3 JAR-FCL 1.240). Kada je to preporučeno od strane Joint Operational Evaluation Board (JOEB) i dogovoreno sa JAA, program može biti smanjen da bi se kreditiralo prethodno iskustvo na sličnim tipovima aviona. Vazduhoplovna vlast određuje način administrativne provere ispunjenosti uslova za pristupanje kandidata ispitu, uključujući i uvid ispitivača u dosije obuke kandidata. .

2. Tačke koje se polažu tokom praktičnih ispita, odnosno provera stručnosti su date u Dodacima 2 i 3 JAR-FCL 1.240. Kada je preporučeno od strane JOEB i dogovoreno sa JAA, mogu se kreditirati tačke praktičnog ispita koje su zajedničke sa drugim tipovima ili varijantama aviona, kada pilot poseduje iskustvo na njima. Ovi krediti se ne mogu koristiti tokom praktičnog ispita za ATPL. Sa odobrenjem vazduhoplovnih vlasti, može biti razrađeno nekoliko različitih načina izvođenja praktičnog ispita, odnosno provere stručnosti, koji sadrže simulirane operacije na liniji. Ispitivač bira jedan od tih načina. Ukoliko su dostupni, mogu se koristiti simulatori letenja i drugi odobreni uređaji za obuku.

3. (a) Za SPA: Kandidat mora da položi sve delove praktičnog ispita, odnosno provere stručnosti. Ukoliko se ne položi bilo koja tačka jednog dela, taj deo se ponovo polaže. Ukoliko kandidat ne položi više od jednog dela mora ponovo da polaže celokupan praktični ispit, odnosno proveru. Ako kandidat ne položi samo jedan deo, on mora ponovo da polaže taj deo. Ponovno polaganje celokupnog praktičnog ispita, odnosno provere stručnosti je neophodno ukoliko kandidat ne položi bilo koji deo ponovljenog ispita, uključujući i delove koje je položio u prethodnom pokušaju.

(b) Za MRA: Kandidat mora da položi sve delove praktičnog ispita, odnosno provere stručnosti. Ponovno polaganje celokupnog praktičnog ispita, odnosno provere stručnosti je neophodno u slučaju neuspešnog polaganja više od pet tačaka. Svaki kandidat koji ne položi pet ili manje tačaka mora ponovo da polaže te tačke. Ponovno polaganje celokupnog praktičnog ispita, odnosno provere stručnosti je neophodno ako kandidat ne položi bilo koju tačku u ponovnom polaganju ispita, odnosno provere, uključujući i tačke koje je položio u prethodnom pokušaju.

(c) U slučaju da kandidat ne položi samo Deo 6 ili ako nije polagao Deo 6, ovlašćenje za letenje na tipu se izdaje bez prava Cat II i Cat III.

(d) Deo 6 nije deo praktičnog ispita za ATPL ili MPL.

4. Posle neuspešnog polaganja ispita, odnosno provere može se zahtevati dalja obuka. Ispitivač mora odrediti dalju obuku u slučaju da kandidat ne položi sve delove iz dva pokušaja. Ne postoji ograničenje broja pokušaja polaganja praktičnog ispita, odnosno provere stručnosti.

SPROVOĐENJE ISPITA ILI PROVERE

- OPŠTE ODREDBE

5. Vazduhoplovna vlast daje ispitivaču savete vezane za bezbednost, kako bi osigurala da će let biti sproveden sigurno i bezbedno tokom ispita, odnosno provere.

6. U slučaju da kandidat odluči da prekine ispit ili proveru iz razloga koje ispitivač smatra neopravdanim, smatra se da kandidat nije položio one tačke koje nije pokušao da položi. Ukoliko se ispit ili provera prekine iz razloga koje ispitivač smatra opravdanim, u sledećem letu proveriće se samo one tačke koje nisu sprovedene u prethodnom letu.

7. Ispitivač može da odobri kandidatu da svaki manevar ili proceduru tokom ispita ili provere ponovi jedanput. Ispitivač može da prekine ispit ili proveru u bilo kojoj fazi ukoliko smatra da je sposobnost kandidata nedovoljna i da je neophodno da se ponovi celokupan ispit ili provera.

8. Provere i procedure se moraju sprovoditi prema odobrenim listama provere za avion koji se koristi na ispitu ili proveri i, ako je moguće, sa MCC konceptom. Podatke performansi za poletanje, prilaz i sletanje mora proračunati kandidat, u skladu sa operativnim priručnikom ili letačkim priručnikom aviona. Visinu odluke, najmanju visinu snižavanja i tačku prekinutog prilaza mora, tokom provere stručnosti, odrediti kandidat za ATPL(A) ili ovlašćenje za letenje na tipu/klasi.

POSEBNI USLOVI ZA PRAKTIČNI ISPIT ILI PROVERU STRUČNOSTI ZA AVIONE SA VIŠE PILOTA I ZA PRAKTIČNI ISPIT ZA ATPL(A)

9. Ispit, odnosno provera stručnosti za avione sa više pilota mora biti sprovedena u višečlanoj posadi. Drugi kandidat ili drugi pilot može da obavlja funkciju drugog pilota. Ukoliko se ispit ili provera sprovodi samo na avionu, drugi pilot mora biti instruktor.

10. Od kandidata se mora zahtevati da se nalazi u ulozi "pilota koji leti" (pilot flying - PF) tokom svih delova ispita, odnosno provere, osim tačke 2.6 i tački 3.4.0 do 3.4.14 (vanrednih postupaka i postupaka u nuždi) i tački 3.6.0 do 3.6.9 koje se mogu sprovesti kao PF ili PNF, sa saradnjom unutar višečlane posade (u skladu sa Dodatkom 2 JAR 1.240 i 1.295). Kandidat za prvo izdavanje ovlašćenja za letenje na tipu aviona sa više pilota ili ATPL(A) mora, takođe, prikazati sposobnost da obavlja poslove kao "pilot koji ne leti" (pilot not flying - PNF). Kandidat može da se odluči za levo ili desno sedište na ispitu ili proveri, ukoliko se sve tačke ispita, odnosno provere mogu izvesti sa izabranog sedišta.

11. Tokom ispita ili provere kandidata za ATPL(A) ili proširenja ovlašćenja za letenje na tipu aviona sa više pilota na dužnosti vođe vazduhoplova, bez obzira na to da li kandidat leti kao PF ili PNF, posebno će se proveravati sledeće:

(a) rukovođenje saradnjom unutar višečlane posade;

(b) nadzor nad upravljanjem avionom;

(c) definisanje prioriteta i donošenje odluka koje odgovaraju situaciji, uključujući i vanredne situacije, u skladu sa postupcima sigurnosti i odgovarajućim pravilima i propisima.

12. Ispit, odnosno proveru treba sprovoditi prema IFR i, kada god je to moguće, u simuliranom okruženju komercijalnog vazdušnog transporta. Ključni element je sposobnost planiranja i sprovođenja leta na osnovu uobičajenog materijala za pripremu leta.

KRITERIJUMI ZA SPROVOĐENJE ISPITA

13. Kandidat mora da prikaže sposobnost da:

(a) upravlja avionom u okviru njegovih ograničenja;

(b) izvodi sve manevre koordinirano i tačno;

(c) sigurno donosi odluke i ima dobro vazduhoplovno ponašanje;

(d) primenjuje stečeno vazduhoplovno znanje;

(e) sve vreme upravlja avionom tako da ne dovede u pitanje uspešno izvođenje manevra i procedura;

(f) razume i primenjuje saradnju unutar posade i procedure u slučaju nesposobnosti posade, ukoliko je primenljivo;

(g) efikasno komunicira sa ostalim članovima posade, ukoliko je primenljivo.

14. Sledeća ograničenja služe kao opšta uputstva. Ispitivač će uzeti u obzir uslove turbulencije i upravljačke kvalitete i performanse tipa aviona koji se koristi.

Visina

 

normalan let

±100 stopa

početak procedure prekinutog prilaza na visini odluke

+50 stopa /-0 stopa

najmanja visina snižavanja

+50 stopa /-0 stopa

Održavanje zadate linije puta

 

po radionavigacionom sredstvu

±5o

u preciznom prilazu

pola otklona skale, po azimutu i liniji poniranja

Kurs

 

sa svim motorima u radu

±10o

sa simuliranim otkazom motora

±15o

Brzina

 

sa svim motorima u radu

±5 čvorova

sa simuliranim otkazom motora

+10 čvorova/-5 čvorova

SADRŽAJ PRAKTIČNOG ISPITA/PROVERE STRUČNOSTI

15. (a) Sadržaj i sekcije praktičnog ispita i provere stručnosti za avione sa više pilota su propisani u Dodatku 2 JAR-FCL 1.240, a za avione sa jednim pilotom u Dodatku 3 JAR-FCL 1.240. Format i obrazac prijave za praktični ispit određuje vazduhoplovna vlast (videti IEM FCL 1.240(1) i (2)).

(b) Ukoliko kurs za ovlašćenje za letenje na tipu sadrži manje od 2 sata letačke obuke na avionu, praktični ispit može da se obavi samo na simulatoru letenja i može se izvršiti pre letačke obuke na avionu. U tom slučaju, potvrda o završetku kursa za ovlašćenje za letenje na tipu, uključujući letačku obuku na avionu, mora biti dostavljena vazduhoplovnim vlastima pre upisa novog ovlašćenja za letenje na tipu u dozvolu kandidata.

Dodatak 2 JAR-FCL 1.240 i 1.295
Sadržaj ATPL/MPL ovlašćenja za letenje na tipu, obuke, praktičnog ispita i provere stručnosti na avionima sa više pilota

(Videti JAR-FCL 1.240 do 1.262 i 1.295)
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.520 i 1.525)

1. Značenje sledećih simbola je:

P =

obučen kao vođa vazduhoplova ili kopilot i kao pilot koji leti (PF) i pilot koji ne leti (PNF) za izdavanje ovlašćenja za letenje na tipu;

X =

za ove vežbe se moraju koristiti simulatori ako su na raspolaganju, u suprotnom se mora koristiti vazduhoplov, ako je podesan za manevre i procedure;

P# =

obuka mora biti dopunjena nadzorom u avionu.

2. Praktična obuka se sprovodi najmanje na nivou trenažne opreme označene sa (P), ili na opremi višeg nivoa označenoj strelicom (---->).

Sledeće skraćenice se koriste da označe trenažnu opremu:

A = avion;

FS = simulator letenja;

FTD = trenažer letenja;

OTD = drugi uređaj za obuku.

3. Tačke označene sa zvezdicom (*) se moraju leteti samo na osnovu instrumenata. Ukoliko se ovaj uslov ne ispuni tokom praktičnog ispita ili provere stručnosti, ovlašćenje za letenje na tipu biće ograničeno samo na VFR.

4. Slovo "M" u koloni praktičnog ispita, odnosno provere stručnosti ukazuje na obaveznu vežbu.

5. Simulator letenja se mora koristiti za praktičnu obuku i ispitivanje, ukoliko je simulator sastavni deo odobrenog kursa za ovlašćenje za letenje na tipu. Za odobrenje kursa treba uzeti u obzir sledeće uslove:

(a) kvalifikaciju simulatora letenja ili FNPT II propisanu u JAR-STD;

(b) kvalifikacije instruktora i ispitivača;

(c) broj vežbi linijske obuke na simulatoru;

(d) kvalifikacije i prethodno linijsko iskustvo pilota na obuci;

(e) linijsku obuku pod nadzorom, izvedenu posle izdavanja novog ovlašćenja za letenje na tipu.

 

PRAKTIČNA OBUKA

APL/TIP-OVLAŠĆENJE
PRAKTIČNI ISPIT /
PROVERA STRUČNOSTI

Manevri/Procedure
(uključujući saradnju unutar višečlane posade)

OTD

FTD

FS

A

Inicijali
instruktora po
završetku obuke

Proveren na

Inicijali
ispitivača po
završetku
ispita/provere

A

FS

AS

S

BS

Deo 1 PRIPREMA ZA LET

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.1 Proračuni performansi

P

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.2 Vizuelna inspekcija spoljašnjosti aviona, lokacija svakog uređaja i svrha inspekcije

P#

 

 

P

 

 

 

 

 

 

1.3 Inspekcija pilotske kabine

 

P

 

 

 

 

 

 

 

 

1.4 Korišćenje liste provere pre startovanja motora, procedura startovanja motora, provera radio i navigacione opreme, selekcija navigacionih i komunikacionih frekvencija

P→

 

M

M

 

 

 

1.5 Voženje u skladu sa odobrenjem kontrole letenja ili instruktorovim instrukcijama

 

 

P→

 

 

 

 

 

 

1.6 Provere pre poletanja

 

P→

 

M

M

 

 

 

Deo 2 POLETANJA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.1 Normalna poletanja sa različitim pozicijama zakrilaca, uključujući poletanje bez zaustavljanja

 

 

P→

 

 

 

 

 

 

2.2* Instrumentalno poletanje, prelaz na instrumentalni let je zahtevan tokom rotacije ili odmah nakon uzleta

 

 

P→

 

 

 

 

 

 

2.3 Poletanju pri bočnom vetru (A, ako je moguće)

 

 

P→

 

 

 

 

 

 

2.4 Poletanje sa maksimalnom poletnom masom (stvarna ili simulirana maksimalna poletna masa)

 

 

P→

 

 

 

 

 

 

2.5 Poletanje sa simuliranim otkazom motora

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.5.1* neposredno nakon dostizanja V2, (U avionima koji nisu sertifikovani kao avioni transportne kategorije (JAR/FAR 25) ili kao kategorija regionalnih aviona (SFAR 23), otkaz motora ne treba biti simuliran do dostizanja minimalne visine od 500 ft iznad kraja piste. U avionima koji imaju iste performanse kao avioni transportne kategorije u pogledu poletne mase i visine po gustini vazduha instruktor može da simulira otkaz motora nakon dostizanja V2.)

 

 

P→

 

 

 

 

 

 

2.5.2* između V1 i V2

 

 

P

X

 

/

M
FS
samo

 

 

 

2.6 Prekinuto poletanje na odgovarajućoj brzini pre dostizanja V1

 

 

P→

→X

 

M

M

 

 

 

Deo 3 MANEVRI I PROCEDURE U LETU

3.1 Zaokreti sa ili bez spojlera

 

 

P→

 

 

 

 

 

 

3.2 Udarni talasi po dostizanju kritičnog Mahovog broja, i ostale specifične karakteristike za aviona u letu (npr. Dutch Roll)

 

 

P→

→X
Avion može da se ne koristi za ovu vežbu

 

 

 

 

 

 

3.3 Normalni rad sistema i kontrola panela

 

 

 

 

 

M

M

Obavezan minimum od 3. abnormalna treba biti izabran od 3.4.0 do uključujući i 3.4.14.

3.4.0 Kontrola rada motora (ako je neophodno i rada elise)

P→

 

 

 

 

 

 

3.4.1 Kontrola rada presurizacije i klimatizacije aviona

P→

 

 

 

 

 

 

3.4.2 Kontrola rada pilot/ stat. sistema

P→

 

 

 

 

 

 

3.4.3 Kontrola rada sistema za gorivo

P→

 

 

 

 

 

 

3.4.4 Kontrola rada električnog sistema

P→

 

 

 

 

 

 

3.4.5 Kontrola rada hidrauličnog sistema

P→

 

 

 

 

 

 

3.4.6 Kontrola rada komandi leta i sistema za trimovanje

P→

 

 

 

 

 

 

3.4.7 Kontrola rada sistema za razleđivanje, grejanje vetrobranskog stakla

P→

 

 

 

 

 

 

3.4.8 Kontrola rada autopilota/uređaja za optimalno upravljanje

P→

 

 

 

 

 

 

3.4.9 Kontrola rada uređaja za upozoravanje na gubitak brzine ili uređaja za izbegavanje gubitka uzgona, i uređaja za povećanje stabilnosti

P→

 

 

 

 

 

 

3.4.10 Kontrola rada sistema upozoravanja o blizini zemlje, meteo radara, radio visinomera, transpondera

 

P→

 

 

 

 

 

 

3.4.11 Kontrola rada komunikacijske i navigacijske opreme, instrumenata, FMS-a

P→

 

 

 

 

 

 

3.4.12 Kontrola rada stajnog trapa i kočnica

P→

 

 

 

 

 

 

3.4.13 Kontrola rada sistema pretkrilca i zakrilca

P→

 

 

 

 

 

 

3.4.14 Kontrola rada pomoćnog izvora snage

P→

 

 

 

 

 

 

Namerno ostavljeno prazno

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.6 Procedure u slučaju neispravnosti i procedure u slučaju opasnosti

 

 

 

 

 

M

M

Obavezan minimum od 3 abnormalna treba biti izabran od 3.6.1 do uključujući i 3.6.9.

3.6.1 Protivpožarne vežbe npr. požar motora, APU, kabine, teretnog odeljka, pilotske kabine, strukture, požar elektroinstalacije, vežbe evakuacije.

 

P→

 

 

 

 

 

 

3.6.2 Procedura za neutralisanje i otklanjanje dima

 

P→

 

 

 

 

 

 

3.6.3 Otkaz motora, gašenje motora i ponovni start na bezbednoj visini

 

P→

 

 

 

 

 

 

3.6.4 Izbacivanje goriva (simulirano)

 

P→

 

 

 

 

 

 

3.6.5 Smicanje vetra na poletanju/sletanju

 

 

P

X

 

/

FS samo

 

 

 

3.6.6 Simulirani otkaz sistema za pritisak u kabini/ Poniranje u slučaju gubitka pritiska u kabini

 

 

P→

 

 

 

 

 

 

3.6.7 Onesposobljenost člana letačke posade

 

P→

 

 

 

 

 

 

3.6.8 Ostale procedure u slučaju opasnosti kao što je objašnjeno u odgovarajućem avionskom Letačkom Priručniku

 

P→

 

 

 

 

 

 

3.6.9 ACAS upozorenje i procedura

P→

 

 

/

FS samo

 

 

 

3.7 Oštri zaokreti sa nagibom od 45°, 180° do 360° levo i desno

 

P→

 

 

 

 

 

 

3.8 Prepoznavanje predznaka i postupak sprečavanja gubitka uzgona (do aktiviranja uređaja za upozorenje o gubitku uzgona) u poletnoj konfiguraciji (zakrilca u poletnoj poziciji), u konfiguraciji krstarećeg leta i u konfiguraciji za sletanje (zakrilca u položaju za sletanje, stajni trap izvučen)

3.8.1 Vađenje iz prevlačenja ili nakon aktiviranja uređaja za upozoravanje o gubitku uzgona u konfiguraciji za penjanje, krstarenje i prilaz.

 

 

 

 

P→

 

P

 

X

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.9 Procedure instrumentalnog letenja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.9.1* Pridržavanje odlaznih i dolaznih procedura i instrukcija kontrole letenja

 

P→

 

M

M

 

 

 

3.9.2* Procedure kruga čekanja

 

P→

 

 

 

 

 

 

3.9.3* Precizni prilaz do visine odluke (DH) ne manje od 60 m (200 stopa)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.9.3.1 * ručno, bez uređaja za optimalno upravljanje

 

 

P→

 

M
(samo pr. ispit)

M
(samo pr. ispit)

 

 

 

3.9.3.2* ručno, sa uređajem za optimalno upravljanje

 

 

P→

 

 

 

 

 

 

3.9.3.3* sa autopilotom

 

 

P→

 

 

 

 

 

 

3.9.3.4* ručno, sa jednim motorom simulirano neoperativnim; otkaz motora da bude simuliran tokom završnog prilaza do prolaska spoljnog markera (OM) ili u proceduri neuspelog prilaza. U avionima koji nisu sertifikovani kao avioni transportne kategorije (JAR/FAR 25) ili kao kategorija regionalnih aviona (SFAR 23), prilaz sa simuliranim otkazom motora i odlaskom u drugi krug trebao bi biti urađen zajedno sa NDB ili VOR prilazom kao što je opisano u 3.9.4. Odlazak u krug bi trebao biti započet kada se dostigne objavljena visina nadvišavanja prepreka (OCH/A), međutim, ne kasnije od dostizanja minimalne relativne visine/apsolutne visine spuštanja (MDH/A) od 500 stopa iznad visine praga piste. U avionima koji imaju iste performanse kao avioni transportne kategorije u pogledu mase pri poletanju i visine po gustini vazduha, instruktor može da simulira otkaz motora u skladu sa 3.9.3.4.

 

 

P→

 

M

M

 

 

 

3.9.4* NDB ili VOR/LOC - prilaz do MDH/A

 

 

P*→

 

M

M

 

 

 

3.9.5 Vizuelno manevrisanje posle instrumentalnog prilaza.
Prilaz iz kruga pod sledećim uslovima:
(a) * prilaz do dozvoljene minimalne visine prilaza iz kruga na aerodromu koji je u pitanju u skladu sa lokalnim karakteristikama instrumentalnog prilaza u simuliranim uslovima inst. leta;
ili koji je:
(b) vizuelni prilaz do druge piste koja je najmanje 90° od centralne linije od finalnog prilaza korišćenog pod a), na dozvoljenoj minimalnoj visini prilaza iz kruga;

 

 

P*→

 

 

 

 

 

 

Primedba: ako a) i b) nisu mogući zbog razloga kontrole letenja, može se simulirati niski krug sa slabom vidljivošću

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Deo 4 PROCEDURE PONOVNOG PRILAZA

4.1 Odlazak u krug sa svim operativnim* motorima nakon ILS prilaza pri dostizanju visine odluke.

 

 

P*→

 

 

 

 

 

 

4.2 Ostale procedure ponovnog prilaza

 

 

P*→

 

 

 

 

 

 

4.3* Odlazak u krug sa jednim motorom simuliranim neoperativnim* nakon ILS prilaza pri dostizanju DH (videti takođe 3.9.3.4)

 

 

P*→

 

M

M

 

 

 

4.4 Prekinut prilaz na 15 m (50 stopa) iznad praga piste i odlazak na ponovni prilaz.

 

 

P*→

 

 

 

 

 

 

Deo 5 SLETANJA

5.1 Normalna sletanja* nakon ILS prilaza sa prelaskom na vizuelni let po dostizanju visine odluke DH.

 

 

P

 

 

 

 

 

 

 

5.2 Sletanje sa simuliranim zaglavljenjem horizontalnog stabilizatora u bilo kojoj neuravnoteženoj poziciji.

 

 

P→

Avion može da se ne koristi za ovu vežbu.

 

 

 

 

 

 

5.3 Sletanje po bočnom vetru (avion, ako je praktično)

 

 

P→

 

 

 

 

 

 

5.4 Vizuelni krug i sletanje bez izbučenih ili sa delom izbučenim zakrilcima i pretkrilcima.

 

 

P→

 

 

 

 

 

 

5.5 Sletanje sa simuliranim otkazom kritičnog motora.

 

 

P→

 

M

M

 

 

 

5.6 Sletanje bez dva motora
- Avioni sa tri motora: centralni motor i jedan spoljni motor ako je dozvoljeno po AFM.
- Avioni sa četiri motora, dva motora otkazala na jednoj strani.

 

 

P

X

 

/

M
FS
(samo prak. ispit)

 

 

 

Opšta primedba:
Specijalni uslovi za produženje kvalifikacije za tip aviona za instrumentalni prilaz do visine odluke manjoj od 200 stopa (60 m), tj. CAT II/III operacije.
(Odnosi se na Poglavlje E, JAR-FCL 1.180)

Deo 6
DODATNO OVLAŠĆENJE ZA KVALIFIKACIJU ZA TIP AVIONA ZA INSTRUMENTALNI PRILAZ DO VISINE ODLUKE MANJOJ OD 60 m (200 stopa) (CAT II/III)

Sledeći instrumentalni manevri i procedure su minimalni trening zahtevi da bi se dozvolili instrumentalni prilazi do DH ili niže od 60 m (200 stopa). Za vreme sledećih instrumentalnih prilaza i procedura neuspelog prilaza sva avionska oprema zahtevana za sertifikovanje tipa za instrumentalni prilaz do DH ili niže od 60 m (200 stopa) treba biti korišćena.

6.1* Prekinuto poletanje na minimalnoj dozvoljenoj RVR

 

 

P→

→X

Avion može da se ne koristi za ovu vežbu.

M*

M*

 

 

 

6.2* ILS Prilazi u simuliranim instrumentalnim uslovima leta do propisane visine odluke DH, koristeći sistem vođenja u letu. Standardne procedure koordinacije posade (podela zaduženja, glasno uzvikivanje upozorenja, zajedničko nadgledanje, razmena i podrška informacija) moraju biti nadgledane.

 

 

P→

 

M

M

 

 

 

6.3* Produžavanje nakon prilaza kao što je pokazano u 6.2 po dostizanju visine odluke DH. Obuka takođe mora da uključuje odlazak u proceduru neuspelog prilaza zbog (simulirano) nedovoljne RVR, udara vetra, odstupanje avionske opreme u odnosu na limite prilaza, i otkaz zemaljske/avio opreme pre dostizanja visine odluke DH i odlazak u proceduru ponovnog prilaza sa simuliranim otkazom avio opreme.

 

 

P→

 

M*

M*

 

 

 

6.4* Sletanje(a) sa vizuelnom referencom ustanovljenom na visinu odluke DH nakon instrumentalnog prilaza u zavisnosti od specifičnog sistema za vođenje u letu, automatsko sletanje može da se izvrši.

 

 

P→

 

M

M

 

 

 

BELEŠKA: CAT II/III operacije moraju biti izvedene u skladu sa Operativnim pravilima

Dodatak 3 JAR-FCL 1.240
Sadržaj ovlašćenja za letenje na klasi/tipu, obuke, praktičnog ispita i provere stručnosti
na jednomotornim i višemotornim avionima sa jednim pilotom

(Videti JAR-FCL 1.240 do 1.262 i 1.295)

1. Značenje sledećih simbola je:

P =

obučen kao vođa vazduhoplova za izdavanje ovlašćenja za letenje na klasi/tipu.

X =

za ove vežbe se moraju koristiti simulatori letenja ako su na raspolaganju, u protivnom se mora koristiti vazduhoplov, ako je podesan za manevre i procedure.

2. Praktična obuka se mora sprovoditi sa najmanje nivoom trenažne opreme označene sa (P), ili na opremi višeg nivoa označenoj strelicom (---->).

Sledeće skraćenice se koriste da označe trenažnu opremu:

A = avion;

FS = simulator letenja;

FTD = trenažer letenja (uključujući FNPT II za ovlašćenje za letenje na ME klasi).

3. Tačke označene sa zvezdicom (*) dela 3B i za višemotorne avione - Deo 6, se moraju leteti samo na osnovu instrumenata, ukoliko je produženje ili obnova ovlašćenja za instrumentalno letenje uključeno u praktični ispit, odnosno proveru stručnosti. Ukoliko se tačke sa zvezdicom (*) ne lete samo na osnovu instrumenata tokom praktičnog ispita ili provere stručnosti, kao i kada nema kreditiranja ovlašćenja za instrumentalno letenje, ovlašćenje za letenje na tipu/klasi će biti ograničeno samo na VFR.

4. Deo 3A se mora završiti za produženje važenja ovlašćenja za letenje na tipu ili višemotornoj klasi, samo VFR, kada nije ostvareno zahtevano iskustvo od 10 rutnih sektora u toku prethodnih 12 meseci. Deo 3A nije potreban ukoliko je završen deo 3B.

5. Slovo "M" u koloni praktičnog ispita, odnosno provere stručnosti označava obaveznu vežbu ili izbor jedne od vežbi, ukoliko ih je navedeno više.

6. Kada se obavlja provera stručnosti na avionu sa jednim pilotom u operacijama sa više pilota, u skladu sa JAR-OPS, ovlašćenje za letenje na tipu/klasi ograničeno je na više pilota.

7. Simulator letenja ili FNPT II se mora koristiti za praktičnu obuku za ovlašćenje za letenje na tipu ili višemotornoj klasi ukoliko je taj simulator ili FNPT II sastavni deo odobrenog kursa za ovlašćenje za letenje na tipu/klasi. Za odobrenje kursa treba uzeti u obzir sledeće uslove:

(a) kvalifikaciju simulatora letenja ili FNPT II, propisanu u JAR-STD;

(b) kvalifikacije instruktora i ispitivača;

(c) trajanje obuke na simulatoru ili FNPT II koja se obavlja na kursu;

(d) kvalifikacije i prethodno iskustvo pilota na obuci.

Manevri/Procedure

PRAKTIČNA OBUKA

OVLAŠĆENJE ZA TIP/KLASU PRAKTIČNI ISPIT / PROVERA STRUČNOSTI

FTD

FS

A

Inicijali
instruktora po
završetku obuke

Proveren
na

Inicijali
ispitivača po
završetku
ispita/provere

FS
A

Deo 1 POLETANJE

1.1. Predpoletni pregled koji uključuje: dokumentaciju, masu i centražu, meteo brifing

         

         

         

 

 

 

1.2. Predpolazna spoljašnja i unutrašnja provera

 

 

P

 

M

 

1.3. Startovanje motora:
Normalno
Sa kvarom

P→

 

M

 

1.4. Voženje

 

P→

 

M

 

1.5. Predpoletna provera:
Run-up motora (ukoliko se primenjuje)

P→

 

M

 

1.6. Procedura poletanja:
Normalno sa zakrilcima podešenim za bočni vetar (ukoliko uslovi dozvoljavaju)

 

P→

 

 

 

1.7. Penjanje:
Vx/Vy
Zaokreti po pravcima
Izravnjavanje

 

P→

 

M

 

1.8. Saradnja sa kontrolom letenja i procedure radio-telefonije

 

 

 

 

 

 

Deo 2 LET U ZONI (VMC)

2.1. Pravolinijski horizontalni let na različitim brzinama uključujući i let na kritično maloj brzini sa i bez zakrilaca (uključujući približavanje vrednosti minimalne brzine upravljivosti posle poletanja (VMCA) kada je to moguće)

 

P→

 

 

 

2.2. Oštri zaokreti (360° levi i desni sa nagibom od 45°)

 

P→

 

M

 

2.3. Vađenje iz prevučenog leta:
1. čist prevučen let
2. približavanje prevučenom letu u ponirućem zaokretu u konfiguraciji za prilaz
3. približavanje prevučenom letu u konfiguraciji za sletanje
4. približavanje prevučenom letu u penjućem zaokretu sa konfiguracijom za poletanje (samo za jednomotorne avione)

 

P→

 

M

 

2.4. Postupci upotrebe autopilota i navigacionog uređaja (može se sprovesti u delu 3 ukoliko je moguće)

 

P→

 

M

 

2.5. Saradnja sa kontrolom letenja i procedure radio-telefonije

 

 

 

 

 

 

Deo 3A PROCEDURE NA RUTI - VFR (videti Dodatak 3 na JAR-FCL 1.240 beleška 3 i 4)

3A.1. Plan leta, računska navigacija i čitanje mape

 

 

 

 

 

 

3A.2. Održavanje visine, pravca i brzine

 

 

 

 

 

 

3A.3. Orjentacija, merenje vremena i korekcija očekivanog vremena dolaska (ETA)

 

 

 

 

 

 

3A.4. Upotreba radio navigacionih sredstava (ukoliko je to moguće)

 

 

 

 

 

 

3A.5. Upravljanje letom (knjiga leta, rutinske provere goriva, sistema i sistema protiv zaleđivanja)

 

 

 

 

 

 

3A.6. Saradnja sa kontrolom letenja i procedure radio-telefonije

 

 

 

 

 

 

Deo 3B INSTRUMENTALNO LETENJE

3B.1.* IFR Odlazak

 

P→

 

M

 

3B.2.* IFR ruta

 

P→

 

M

 

3B.3.* Holding procedure

 

P→

 

M

 

3B.4.* ILS do DH/A od 200' (60 m) ili do propisanog minimuma (može se koristiti autopilot za presretanje ravni poniranja)

 

P→

 

M

 

3B.5.* Neprecizan prilaz do MDH/A i MAP

 

P→

 

M

 

3B.6.* Vežbe letenja uključujući simuliranje otkaza kompasa i indikatora visine:
Zaokret odgovarajućom brzinom
Vađenje iz nepravilnih položaja

P→

 

M

 

3B.7.* Otkaz lokalajzera ili ravni poniranja

P→

 

M

 

3B.8.* Saradnja sa kontrolom letenja i procedure radio-telefonije

 

 

 

 

 

 

Deo 4 DOLAZAK I SLETANJE

4.1. Aerodromska procedura dolaska

 

P→

 

M

 

4.2. Normalno sletanje

 

P→

 

M

 

4.3. Sletanje bez zakrilaca

 

P→

 

M

 

4.4. Sletanje sa bočnim vetrom (ukoliko uslovi dozvoljavaju)

 

P→

 

 

 

4.5. Prilaz i sletanje na relantu sa visine 2000' ili više iznad piste (samo za jednomotorne avione)

 

P→

 

 

 

4.6. Produžavanje na drugi krug sa minimalne visine

 

P→

 

M

 

4.7. Produžavanje i sletanje noću (ukoliko se primenjuje)

P→

 

 

 

4.8. Saradnja sa kontrolom letenja i procedure radio-telefonije

 

 

 

 

 

 

Deo 5 ABNORMALNE I VANREDNE PROCEDURE
(Ovaj deo se može kombinovati sa delom 1 do 4)

5.1. Prekidanje poletanja na prihvatljivoj brzini

 

P→

 

M

 

5.3. Simulirati otkaz motora nakon poletanja (samo za jednomotorne avione)

 

 

P

 

M

 

5.3. Simulirano prinudno sletanje bez motora (samo za jednomotorne avione)

 

 

P

 

M

 

5.4. Simulirati vanredne situacije:
1. požar ili dim u toku leta
2. kvar pogodnih sistema

P→

 

 

 

5.5. Gašenje i zapuštanje motora (samo na ME praktičnom ispitu)

P→

 

 

 

5.6. Saradnja sa kontrolom letenja i procedure radio-telefonije

 

 

 

 

 

 

Deo 6 SIMULIRANI LET SA JEDNIM MOTOROM

6.1.* (Ovaj deo može da se kombinuje sa delom 1 do 5).
Simulirati otkaz motora tokom poletanja (na bezbednoj visini osim ako se izvodi u simulatoru ili trenažeru)

P→

→X

 

M

 

6.2.* Prilaz i produžavanje na drugi krug sa jednim motorom

P→

 

M

 

6.3.* Prilaz i sletanje sa potpunim zaustavljanjem sa jednim motorom

P→

 

M

 

6.4. Saradnja sa kontrolom letenja i procedure radio-telefonije

 

 

 

 

 

 

 

Dodatak 1 JAR-FCL 1.246
Kreditiranje prilikom provere stručnosti za ovlašćenja za letenje na tipu/klasi dela koji se odnosi na IR

(Videti JAR-FCL 1.246)

Kreditiranje se mora omogućiti samo kada imalac produžava prava IR za jednomotorne i višemotorne avione sa jednim pilotom.

Kada se vrši provera stručnosti koja uključuje IR, i imalac ima važeće:

Kredit je važeći za deo IR za proveru stručnosti za:

(1)

(2)

Ovlašćenje za letenje na tipu MP

a. SE klasa * i
b. SE ovlašćenje za tip *, i
c. SP ME ovlašćenje za letenje na klasi/tipu, samo se kreditira
Deo 3b Dodatka 3 na JAR-FCL 1.240

(a)

SP ME ovlašćenje za letenje na tipu, rad kao jedan pilot

a. SP ME klasa, i
b. SE ovlašćenje za letenje na tipu i klasi

(b)

SP ME ovlašćenje za letenje na tipu, ograničeno na MP

a. SP ME klasa*, i
b. SE ovlašćenje za letenje na klasi i tipu*

(c)

SP ME ovlašćenje za letenje na klasi, rad kao jedan pilot

a. SE ovlašćenje za letenje na klasi i tipu, i
b. SP ME ovlašćenje za letenje na tipu

(d)

SP ME ovlašćenje za letenje na klasi, ograničeno na MP

a. CE ovlašćenje za letenje na klasi i tipu*, i
b. SP ME ovlašćenje za letenje na tipu*

(e)

SP SE ovlašćenje za letenje na klasi

SE ovlašćenje za letenje na tipu i klasi

(f)

SP SE ovlašćenje za letenje na tipu

SE ovlašćenje za letenje na tipu i klasi

(g)

* Obavezno je izvođenje najmanje 3 IFR odlaska i prilaza u prethodnih 12 meseci na klasi ili tipu SP aviona u radu sa jednim pilotom.

Dodatak 1 JAR-FCL 1.251
Dodatna teorijska obuka za ovlašćenje za letenje
na klasi ili tipu aviona sa visokim performansama sa jednim pilotom

(Videti Dodatak 3 JAR-FCL 1.055)
(Videti JAR-FCL 1.251)
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.285)
(Videti AMS FCL 1.055(a))
(Videti AMS FCL 1.251)

OBUKA NA AVIONIMA SA VISOKIM PERFORMANSAMA

1. Cilj teorijske obuke je da pruži kandidatu viši nivo znanja o upravljanju avionima koji mogu leteti na velikim brzinama i na velikim visinama, kao i o sistemima vazduhoplova koji su neophodni za takvo letenje.

2. Imalac ICAO ATPL(A), kao i lice koje je položilo teorijske ispite za ATPL(A) nivo, nisu dužni da ispune uslove JAR-FCL 1.251(a)(3).

3. Položeni teorijski predmeti, kao deo HPA kursa, neće moći da se koriste kao kredit za ispunjenje uslova budućih teorijskih ispita za izdavanje CPL(A), IR(A) ili ATPL(A).

IZVOĐAČI KURSA

4. Teorijsku obuku za HPA može da sprovodi FTO kojoj je odobreno da sprovodi teorijsku obuku za ATPL(A). Kursevi se, takođe, mogu sprovoditi u TRTO koja vrši obuku za ovlašćenje za letenje na klasi i tipu HPA, ali se u tom slučaju zahteva da kurs bude posebno odobren. Od izvođača kursa će se tražiti potvrda o završetku obuke i prikazu znanja kandidata kao preduslov za obuku za prvo ovlašćenje za letenje na tipu ili klasi aviona koji su označeni kao avioni visokih performansi.

PROGRAM KURSA

5. Trajanje teorijske obuke nije ograničeno za učenje na daljinu. Predmeti koji su obuhvaćeni kursom i pismenim ispitima su prikazani u priloženoj tabeli.

Glavni predmeti su prikazani velikim slovima. Brojevi uz predmete odnose se na program teorijske obuke za avion, sadržan u Dodatku 1 JAR-FCL 1.470. Sadržaj programa je opšti prikaz oblasti koje treba obuhvatiti, a sadržaj ispita treba da obuhvati predmete, bez obzira na njihov odnos prema određenom tipu ili klasi aviona.

Broj teme

Sadržaj teme

021 00 00 00

KONSTRUKCIJA I SISTEMI, ELEKTRONIKA I ELEKTRIKA, POGONSKA GRUPA

021 02 02 01
do
021 02 02 03

Naizmenične struje - opšte
Generatori
Distribucija naizmenične struje

021 01 08 03     

Presurizacija (Vazdušno pokretani sistem - klipni motori)

021 01 09 04

Presurizacija (Vazdušno pokretani sistem - turbomlazni i turboelisni motori)

021 03 01 06
021 03 01 07
021 03 01 08
021 03 01 09

Performanse motora - klipni motori
Uređaji za povećanje snage (turbo/super punjači)
Gorivo
Smeša

021 03 02 00
do
021 03 04 09

Turbinski motori

021 04 05 00

Avionska kiseonička oprema

032 02 00 00

PERFORMANSE KLASE B - VIŠEMOTORNI AVIONI

032 02 01 00
do
032 02 04 01

Performanse višemotornih aviona koji
nisu sertifikovani po JAR/FAR 25 - Ceo predmet

040 02 00 00

LJUDSKE MOGUĆNOSTI

040 02 01 00
do
040 02 01 03

Osnovi ljudske psihologije
Uslovi na velikim visinama

050 00 00 00

METEOROLOGIJA - VETAR I OPASNE POJAVE U LETU

050 02 07 00
do
050 02 08 01

Mlazna struja
Turbulencija čistog vazduha - CAT
Vazdušni talasi

050 09 01 00
do
050 09 04 05

Opasne pojave u letu
Zaleđivanje i turbulencija
Grmljavina

062 02 00 00

OSNOVI RADA RADARA

062 02 01 00
do
062 02 05 00

Osnovi rada radara
Radari na avionu
Sekundarni nadzorni radar - SSR

081 00 00 00

TEORIJA LETENJA - AVIONI

081 02 01 00
do
081 02 03 02

Transonična aerodinamika - ceo predmet
Mahov broj/udarni talas
Graničen anvelope leta/aerodinamički plafon leta

ISPIT

6. Pismeni ispit bi trebalo da se sastoji od najmanje 60 pitanja sa višestrukim izborom ponuđenih odgovora i može biti podeljen u pojedinačne ispite, prema diskrecionom pravu FTO/TRTO. Kandidat je uspešno položio ispit ukoliko je tačno odgovorio na 75% pitanja.

Dodatak 1 JAR-FCL 1.261(a)
Uslovi teorijske obuke za praktičan ispit, odnosno proveru stručnosti za ovlašćenje za letenje na klasi/tipu

(Videti JAR-FCL 1.261(a))
(Videti AMS FCL 1.261(a))

1. Teorijska obuka se mora sprovesti od strane posebno ovlašćenog instruktora koji poseduje odgovarajuće ovlašćenje za letenje na klasi/tipu ili drugog instruktora koji ima odgovarajuće iskustvo u vazduhoplovstvu i znanje o avionu te klase/tipa (npr. inženjer letač, inženjer za održavanje, letačko-operativni službenik).

2. Teorijska obuka obuhvata program koji je propisan u AMC FCL 1.261(a) za odgovarajući tip/klasu aviona. U zavisnosti od opreme i instaliranih sistema, obuka obuhvata najmanje sledeće sadržaje:

(a) struktura i oprema aviona, normalan rad sistema i kvarovi:

- dimenzije;

- motori, uključujući APU;

- gorivni sistem;

- sistem presurizacije i klimatizacije;

- zaštita od zaleđivanja, brisači vetrobrana i sredstvo za otklanjanje kiše;

- hidraulički sistemi;

- stajni trap;

- komande leta i uređaji za povećanje uzgona;

- snabdevanje električnom energijom;

- letački instrumenti, komunikacija, radar i navigaciona oprema;

- pilotska i putnička kabina i kargo odeljak;

- oprema za vanredne situacije;

(b) ograničenja:

- opšta ograničenja;

- ograničenja motora;

- ograničenja sistema;

- minimalna lista opreme;

(c) performanse, planiranje i praćenje leta:

- performanse;

- planiranje leta;

- praćenje leta;

(d) masa, centraža i opsluživanje:

- masa i centraža;

- opsluživanje na zemlji;

(e) procedure u vanrednim situacijama;

(f) posebni uslovi za proširenje ovlašćenja za letenje na tipu na instrumentalne prilaze do visine odluke manje od 200 ft (60 m):

- oprema na avionu, procedure i ograničenja;

(g) posebni uslovi za avione sa "glass cocpit":

- sistemi elektronskih letačkih instrumenata (npr. EFIS, EICAS)

(h) sistem upravljanja letom (FMS);

3. Za prvo izdavanje ovlašćenja za letenje na tipu aviona sa više pilota pismeni ispit ili ispit koji se sprovodi na računaru sadrži najmanje 100 pitanja sa višestrukim izborom ponuđenih odgovora, odgovarajuće raspoređenih po glavnim predmetima programa. Kandidat je položio ispit ako je tačno odgovorio na 75% pitanja u svakom od glavnih predmeta.

4. Za prvo izdavanje ovlašćenja za letenje na tipu i klasi višemotornog aviona sa jednim pilotom broj pitanja na pismenom ispitu ili ispitu koji se sprovodi na računaru zavisi od složenosti aviona. Kandidat je položio ispit ako je tačno odgovorio na 75% pitanja.

5. Za jednomotorne avione sa jednim pilotom ispitivač može usmeno sprovesti teorijski deo praktičnog ispita ili provere stručnosti i mora odrediti da li je dostignut odgovarajući nivo znanja.

6. Za provere stručnosti za višemotorne avione sa jednim i više pilota teorijsko znanje mora biti provereno na osnovu zbirke pitanja sa višestrukim ponuđenim odgovorima ili drugim odgovarajućim načinom.

Dodatak 1 JAR-FCL 1.261(c)(2)
Odobrenje kurseva obuke za ovlašćenje za letenje na avionu sa nula sati naleta na tipu aviona

1. OPŠTE ODREDBE

(a) Odobrenje za ZFTT izdaje se samo organizaciji za obuku JAR-OPS avio-prevoznika ili organizaciji za obuku koja ima posebno odobren sporazum sa JAR-OPS avio-prevoznikom.

(b) Organizacija za obuku mora obezbediti da učenik ispunjava preduslove pre započinjanja obuke za ovlašćenje za tip.

(c) Ovlašćenje za tip je ograničeno na tog avio-prevoznika sve dok letenje pod nadzorom ne bude završeno.

2. ODOBRENJE OBUKE SA NULA SATI NALETA NA TIPU AVIONA (ZFTT)

(a) Simulator letenja koji se koristi mora biti kvalifikovan prema JAR-STD i korisnik mora biti odobren za ZFTT od strane vazduhoplovnih vlasti. Odobrenje se daje korisniku samo ako simulator letenja predstavlja avion koji se koristi kod avio-prevoznika.

(b) Simulator letenja odobren za ZFTT mora biti ispravan, u skladu sa kriterijumom sistema kvaliteta STD avio-prevoznika (videti AMC STD 1A.025). Pojedina oprema može biti neispravna pod uslovom da nije potrebna tokom sprovođenja vežbe na simulatoru. Kretanje i vidljivost moraju biti potpuno ispravni.

(c) Ako nije drugačije određeno, određena simulatorska sesija, uključujući minimalno 6 dodatnih poletanja i sletanja uključenih u obuku za ovlašćenje na tipu, mora biti sprovedena u skladu sa JAR-OPS 1.945(d)(2).

(d) Za prvo odobrenje za sprovođenje ZFTT neophodno je da je avio-prevoznik posedovao JAR-OPS uverenje o osposobljenosti za obavljanje delatnosti u vazdušnom saobraćaju (AOC) najmanje jednu godinu. Ovaj period može biti smanjen, prema diskrecionom pravu vazduhoplovne vlasti, ukoliko avio-prevoznik i TRTO imaju iskustva u obuci za ovlašćenje na tipu.

(e) Odobrenje za ZFTT izdaje se samo ukoliko avio-prevoznik ima najmanje 90 dana operativnog iskustva na tom tipu aviona. U slučaju da ZFTT sprovodi organizacija za obuku koja ima posebno odobren sporazum sa JAR-OPS avio-prevoznikom, uslov od 90 dana operativnog iskustva se neće tražiti ako TRI(A), uključen u dodatna poletanja i sletanja prema JAR-OPS 1.945 (d)(2), ima operativno iskustvo na tipu aviona koje je prihvatljivo za vazduhoplovne vlasti.

(f) Provera koja se zahteva u JAR-OPS 1.965(b) može se kombinovati sa praktičnim ispitom za ovlašćenje za tip. Kad to nije slučaj, obuka konverzije će biti sprovedena i provera završena u skladu sa JAR-OPS 1.945 pre određene simulatorske sesije.

3. POTREBNO PILOTSKO ISKUSTVO

Na turbo-mlaznom avionu transportne kategorije sa više pilota ili na turbo-elisnom avionu sa više pilota koji ima maksimalnu masu na poletanju (MTOM) ne manju od 10 tona ili odobrenu konfiguraciju putničkih sedišta za više od 19 putnika, pilot koji se nalazi na ZFTT obuci mora imati najmanje:

(a) nalet od 1500 sati ili 250 rutnih sektora, ako je simulator letenja koji je korišćen tokom obuke kvalifikovan za nivo CG, C ili privremeno C; ili

(b) nalet od 500 sati ili 100 rutnih sektora, ako je simulator letenja koji je korišćen tokom obuke kvalifikovan za nivo DG, privremeno D ili D.

Kada pilot prelazi sa turbo-elisnog na turbo-mlazni avion ili sa turbo-mlaznog na turbo-elisni avion, neophodna je dodatna obuka na simulatoru odobrena od vazduhoplovnih vlasti.

Dodatak 1 JAR-FCL 1.261(d)
Kurs saradnje unutar višečlane posade (Avion)

(Videti JAR-FCL 1.261(d))
(Videti AMS FCL 1.261(d))

1. Cilj kursa je osposobljavanje za saradnju unutar višečlane posade (MCC), u svrhu sigurnog upravljanja višemotornim avionima sa više pilota prema IFR, pri čemu se mora obezbediti:

a) da vođa vazduhoplova ispunjava dužnosti u upravljanju i donošenju odluka, bez obzira da li je PF ili PNF;

b) da su zadaci PF i PNF jasno određeni i raspoređeni na takav način da PF može usmeriti svu svoju pažnju na upravljanje i kontrolu aviona;

c) da se saradnja uredno sprovodi na odgovarajući način, u zavisnosti od normalne, vanredne ili situacije u nuždi.

d) da je sve vreme obezbeđen obostrani nadzor, informisanje i podrška.

INSTRUKTORI

2. Instruktori za MCC obuku moraju biti u potpunosti upoznati sa ljudskim faktorima i upravljanjem ljudskim mogućnostima (CRM). Oni moraju biti u toku sa najnovijim razvojem obuke o ljudskim faktorima i tehnikama CRM.

TEORIJSKO ZNANJE

3. Program teorijskog znanja je propisan u AMC FCL 1.261(d). Odobrena teorijska obuka MCC mora se sastojati od najmanje 25 sati.

LETAČKA OBUKA

4. Program letačke obuke je propisan u AMC FCL 1.261(d).

UVERENJE O ZAVRŠENOM KURSU

5. Po završetku kursa kandidatu se izdaje uverenje o uspešno završenom kursu.

UZAJAMNO KREDITIRANJE

6. Imalac uverenja o završenom kursu za MCC na helikopterima izuzet je od obaveze ispunjenja uslova za pohađanje programa teorijske obuke, kao što je propisano u AMC FCL 1.261(d).

POGLAVLJE G - DOZVOLA TRANSPORTNOG PILOTA (Avion) - ATPL(A)

JAR-FCL 1.265 Minimalna starosna granica

Kandidat za ATPL(A) mora imati najmanje 21 godinu života.

JAR-FCL 1.270 Zdravstvena sposobnost

Kandidat za ATPL(A), kao i imalac ATPL(A) prilikom korišćenja prava iz dozvole, moraju posedovati važeće lekarsko uverenje klase 1.

JAR-FCL 1.275 Prava i uslovi

(a) Prava ATPL(A) zasnovana na CPL(A)

Zavisno od drugih uslova određenih u JAR, prava imaoca ATPL(A) zasnovana na CPL(A) su da:

(1) koristi sva prava imaoca PPL(A), CPL(A) i IR(A); i

(2) da obavlja poslove vođe vazduhoplova ili kopilota na avionima koji su angažovani u komercijalnom vazdušnom saobraćaju.

(b) Kada je imalac ATPL(A) prethodno posedovao samo dozvolu pilota višečlane posade, prava iz dozvole će biti ograničena na rad sa više pilota, izuzev ukoliko imalac ispuni uslove iz JAR-FCL 1 Poglavlje C i JAR-FCL 1.510(a)(2) i (a)(3) koji se primenjuju na letenje avionima sa jednim pilotom. Svako takvo ograničenje mora biti upisano u dozvolu.

(c) Uslovi

Kandidat za ATPL(A) koji je ispunio uslove propisane u JAR-FCL 1.010(a)(4), 1.265, 1.270, 1.280, 1.285, 1.290 i 1.295, ispunjava uslove za izdavanje ATPL(A) sa ovlašćenjem za letenje na tipu aviona na kojem je obavljen praktični ispit.

JAR-FCL 1.280 Iskustvo i priznavanje
(Videti JAR-FCL 1.050(a)(3))

(a) Kandidat za ATPL(A) mora ostvariti najmanje 1500 sati letenja kao pilot aviona (videti JAR-FCL 1.050(a)(3)). Od ukupnog naleta kandidat može ostvariti najviše 100 sati letenja na simulatoru letenja i na FNPT, od čega najviše 25 sati može biti ostvareno na FNPT. Od ukupnog naleta kandidat mora ostvariti najmanje:

(1) 500 sati letenja u radu sa više pilota na avionima koji su sertifikovani u skladu sa JAR/EASA-CS/FAR-25 transportnom kategorijom ili JAR/EASA-CS/FAR-23 Commuter kategorijom, ili BCAR ili AIR2051;

(2) (i) 500 sati kao vođa vazduhoplova pod nadzorom; ili

(ii) 250 sati kao vođa vazduhoplova; ili

(iii) 250 sati od kojih najmanje 70 sati kao vođa vazduhoplova i preostalo neophodno vreme letenja kao vođa vazduhoplova pod nadzorom;

(3) 200 sati međuaerodromskog letenja, od čega najmanje 100 sati mora biti ostvareno kao vođa vazduhoplova ili kao vođa vazduhoplova pod nadzorom;

(4) 75 sati instrumentalnog letenja, od čega najviše 30 sati može biti vreme letenja po instrumentima na uređajima na zemlji;

(5) 100 sati noćnog letenja kao vođa vazduhoplova ili kopilot.

(b) (1) Imaoci pilotske dozvole ili odgovarajućeg dokumenta za druge kategorije vazduhoplova će biti kreditirani sa naletom ostvarenim na tim kategorijama vazduhoplova, kao što je dato u JAR-FCL 1.155, osim naleta ostvarenog na helikopterima koji će biti kreditirani sa do 50% ukupnog zahtevanog naleta iz podparagrafa (a).

(2) Imaoci dozvole inženjera letača će biti kreditirani sa 50% naleta ostvarenog u svojstvu inženjera letača, do najviše 250 sati. Ovih 250 sati može biti priznato, prema uslovima iz podparagrafa (a) od 1500 sati, i zahtevanih 500 sati iz podparagrafa (a)(1), ukoliko ukupan kredit prema uslovima propisanim u ovim podparagrafima ne iznosi više od 250 sati.

(c) Zahtevano iskustvo mora biti stečeno pre pristupanja praktičnom ispitu, propisanom u JAR-FCL 1.295.

JAR-FCL 1.285 Teorijsko znanje
(Videti AMC FCL 1.285)

(a) Kurs

Teorijska obuka kandidata za ATPL(A) vrši se na odobrenom kursu u ovlašćenoj organizaciji za letačku obuku (FTO). Kandidat koji nije završio teorijsku obuku tokom integrisanog kursa mora pristupiti kursu koji je propisan u Dodatku 1 JAR-FCL 1.285.

(b) Ispitivanje

Kandidat za ATPL(A) mora prikazati nivo znanja koji odgovara pravima imaoca ATPL(A), u skladu sa uslovima JAR-FCL 1 (Avioni) Poglavlje J.

JAR-FCL 1.290 Letačka obuka
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.261(d))
(Videti AMC FCL 1.261(d))

Kandidat za ATPL(A) mora imati CPL(A), ovlašćenje za instrumentalno letenje višemotornim avionima i završenu obuku saradnje unutar višečlane posade, kao što je propisano u JAR-FCL 1.261(d) (videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.261(d) i AMC FCL 1.261(d)) ili mora biti imalac MPL(A).

JAR-FCL 1.295 Praktična obučenost

(a) Kandidat za ATPL(A) mora prikazati sposobnost da kao vođa vazduhoplova na tipu aviona koji je sertifikovan za posadu od najmanje dva pilota pod IFR (videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.220 deo B), izvodi procedure i manevre koji su opisani u Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 1.240 i 1.295, sa stepenom sposobnosti koji odgovara pravima imaoca ATPL(A).

(b) Praktičan ispit za ATPL(A) može u isto vreme da služi kao praktičan ispit za izdavanje dozvole i kao provera stručnosti za produženje važenja ovlašćenja za letenje na tipu aviona koji se koristi na ispitu i može se kombinovati sa praktičnim ispitom za izdavanje ovlašćenja za letenje na tipu aviona sa više pilota.

Dodatak 1 JAR-FCL 1.285
ATPL(A) - Modularni kurs teorijskog znanja

(Videti JAR-FCL 1.285)
(Videti Dodatak 1a JAR-FCL 1.055)
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.470)

1. Cilj ovog kursa je obuka pilota koji nisu završili teorijsku obuku tokom integrisanog kursa za nivo teorijskog znanja koji je neophodan za ATPL(A).

2. Kandidat koji želi da pohađa modularni ATPL(A) kurs teorijskog znanja mora pod nadzorom rukovodioca obuke odobrene FTO da završi 650 sati (1 sat = 60 minuta) obuke za ATPL teoriju, u periodu od 18 meseci. Kandidat mora biti imalac PPL(A) koja je izdata u skladu sa ICAO Annex 1.

Imaocima CPL(A)/IR teorijska obuka se može skratiti za 350 sati.

Imaocima CPL(A) teorijska obuka se može skratiti za 200 sati, a imaocima IR teorijska obuka se može skratiti za 200 sati.

3. FTO se mora uveriti da kandidat pre pristupanja obuci ima dovoljan nivo znanja iz matematike i fizike, kako bi se olakšala teorijska obuka.

4. Obuka mora obuhvatiti sve stavke iz odgovarajućeg programa koji je propisan u Dodatku 1 JAR-FCL 1.470. Odobreni kurs treba da uključi rad u učionici, a mogu se koristiti interaktivni video, prezentacije slajdova i kaseta, nastava na računarima, kao i drugi mediji koji su odobreni od strane vazduhoplovnih vlasti. Shodno diskrecionom pravu vazduhoplovnih vlasti, odobreni kurs obuke na daljinu (dopisni kurs) može biti deo kursa.

POGLAVLJE H - INSTRUKTORSKA OVLAŠĆENJA (Avion)

JAR-FCL 1.300 Obuka - opšte odredbe

(a) Letačku obuku za izdavanje određene dozvole ili ovlašćenja može da vrši samo lice koje ima:

(1) pilotsku dozvolu koja sadrži instruktorsko ovlašćenje;

(2) posebno ovlašćenje izdato od strane države članice JAA u slučajevima:

(i) kad se uvodi novi avion;

(ii) kada su u pitanju oldtajmeri ili avioni koji su posebno proizvedeni i koji su registrovani, a za koje nijedno lice ne poseduje instruktorsko ovlašćenje;

(iii) kad se obuka izvodi izvan države članice JAA sa instruktorima koji ne poseduju JAR-FCL dozvolu (videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.300).

(b) Obuku na uređajima za simuliranje leta može da vrši samo lice koje poseduje FI(A), TRI(A), IRI(A), CRI(A) ovlašćenje ili MCCI(A), SFI(A) ili STI(A) posebno ovlašćenje. Odredba paragrafa (a)(2) primenjuje se takođe na obuku na uređaju za simuliranje leta.

JAR-FCL 1.305 Instruktorska ovlašćenja i posebna ovlašćenja - svrhe

Instruktorske kategorije su:

(a) ovlašćenje instruktora letenja - avion (FI(A));

(b) ovlašćenje instruktora letenja na tipu - avion (TRI(A));

(c) ovlašćenje instruktora letenja na klasi - avion (CRI(A));

(d) ovlašćenje instruktora za insturumentalno letenje - avion (IRI(A));

(e) posebno ovlašćenje instruktora letenja na uređaju za simulirano letenje - avion (SFI(A));

(f) posebno ovlašćenje instruktora za saradnju unutar višečlane posade - avion (MCCI(A));

(g) posebno ovlašćenje instruktora na trenažeru - avion (STI(A)).

JAR-FCL 1.310 Instruktorska ovlašćenja - opšte odredbe
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.310(d))

(a) Preduslovi

Izuzev ukoliko je drugačije propisano, instruktor mora da:

(i) poseduje najmanje dozvolu, ovlašćenje i kvalifikacije koje se odnose na obuku koja se izvodi;

(ii) ima najmanje 15 sati iskustva kao pilot na tipu ili klasi aviona na kojem se obuka izvodi, i

(iii) bude određen da leti u ulozi vođe vazduhoplova u toku takve obuke.

(b) Višestruke uloge

Ukoliko ispunjava uslove u pogledu kvalifikacija i iskustva propisanih u ovom poglavlju za svako pojedinačno ovlašćenje, instruktor može obavljati poslove instruktora leta (FI), instruktora letenja na tipu (TRI), instruktora letenja na klasi (CRI) ili instruktora za instrumentalno letenje (IRI).

(c) Kreditiranje za sticanje dodatnih posebnih ovlašćenja i ovlašćenja

Kandidati za dodatna posebna ovlašćenja i ovlašćenja mogu biti kreditirani pod uslovom da su ranije položili potrebne predmete.

(d) (1) Sposobnost instruktora za MPL(A)

Instruktori koji žele da vrše obuku sa pristupom obuci zasnovanoj na sposobnosti moraju:

(i) posedovati važeće instruktorsko ovlašćenje ili posebno ovlašćenje; i

(ii) ispuniti odgovarajuće uslove iz ovog poglavlja; i

(iii) uspešno završiti kurs obuke instruktora MPL(A) koji je propisan u Dodatku 1 JAR-FCL 1.310(d).

(iv) za osnovne, srednje i napredne faze integrisanog kursa obuke za MPL(A)- da imaju iskustvo u radu sa više pilota koje je prihvatljivo vazduhoplovnim vlastima i da završe CRM elemente avio-prevoznikovog kursa konverzije u skladu sa JAR-OPS 1.945 paragraf (a)(9).

(2) Održavanje kvalifikacija za instruktora MPL(A).

Za održavanje kvalifikacija instruktora MPL(A) neophodno je da je instruktor u prethodnih 12 meseci sproveo jedan od sledećih delova kursa obuke za MPL(A):

(i) jednu simulatorsku sesiju od najmanje 3 sata; ili

(ii) jednu vežbu u vazduhu od najmanje 1 sata, uključujući najmanje 2 poletanja i sletanja.

(3) Ukoliko MPL(A) instruktor, nije ispunio uslove date pod (2), on mora pohađati obuku osveženja znanja za MPL(A) instruktore prihvatljivu vazduhoplovnim vlastima.

JAR-FCL 1.315 Instruktorska ovlašćenja i posebna ovlašćenja - period važenja

(a) Instruktorska ovlašćenja i posebna ovlašćenja važe 3 godine;

(b) Rok važenja posebnih ovlašćenja ne može biti duži od 3 godine;

(c) Kandidat koji ne položi sve delove provere stručnosti pre dana isticanja važenja instruktorskog ovlašćenja ne sme da koristi prava iz tog ovlašćenja dok uspešno ne završi proveru stručnosti.

JAR-FCL 1.320 Ovlašćenje instruktora letenja (aviona) (FI(A)) - minimalna starosna granica

Kandidat za ovlašćenje instruktora letenja mora imati najmanje 18 godina života.

JAR-FCL 1.325 FI(A) - Ograničena prava

(a) Period ograničenja

Prava imaoca FI(A) ovlašćenja su ograničena dok ne završi najmanje 100 sati letačke obuke i nadgleda najmanje 25 samostalnih letova učenika. Ograničenja se ukidaju po ispunjenju navedenih uslova i po preporuci FI(A) pod čijim je nadzorom.

(b) Ograničenja

Prava su ograničena na sprovođenje obuke pod nadzorom FI(A) koji je ovlašćen za tu svrhu, što podrazumeva:

(1) pravo da vrši obuku kandidata za sticanje PPL(A) (ili delova integrisanog kursa do nivoa za PPL(A)) i obuku kandidata za sticanje ovlašćenja za letenje na klasi i tipu jednomotornog aviona, bez prava odobrenja prvog samostalnog dnevnog i noćnog leta kandidata i prvog samostalnog dnevnog i noćnog navigacijskog leta;

(2) pravo da vrši obuku kandidata za noćno letenje pod uslovom: da poseduje ovlašćenje za noćno letenje; ukoliko je pokazao sposobnosti za sprovođenje obuke u noćnom letenju pred posebno ovlašćenim FI(A) koji je ovlašćen za obuku instruktora letenja avionom, u skladu sa JAR-FCL 1.330(f) i ukoliko su ispunjeni uslovi trenaže noću, u skladu sa JAR-FCL 1.026.

JAR-FCL 1.330 FI(A) - Prava i uslovi
(Videti JAR-FCL 1.325)
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.330 i 1.345)
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.395)
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.520 i 1.525)
(Videti AMC FCL 1.395)

Prava imaoca ovlašćenja FI(A) (videti JAR-FCL 1.325 za ograničenja) su da sprovodi letačku obuku za:

(a) izdavanje PPL(A) i ovlašćenja za letenje na tipu i klasi jednomotornih aviona;

(b) izdavanje CPL(A), ukoliko je FI(A) ostvario najmanje 500 sati letenja kao pilot aviona, uključujući najmanje 200 sati letačke obuke;

(c) noćno letenje, ukoliko poseduje ovlašćenje za noćno letenje i ukoliko je prikazao sposobnost za vršenje obuke u noćnom letenju pred FI(A) koji je posebno ovlašćen da sprovodi FI(A) obuku, u skladu sa JAR-FCL 1.330(f) i ukoliko su ispunjeni uslovi trenaže noću, u skladu sa JAR-FCL 1.026;

(d) (1) izdavanje IR(A) pod uslovom da instruktor poseduje:

(I) najmanje 200 sati letenja, u skladu sa pravilima instrumentalnog letenja, od kojih najviše 50 sati može biti instrumentalno letenje na zemlji na simulatoru letenja ili FNPT II; i

(II) da je kao učenik na odobrenom kursu izvršio najmanje 5 sati letačke obuke na avionu, simulatoru letenja ili FNPT II (videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.395 i AMC FCL 1.395) i da je položio odgovarajući praktični ispit, kao što je propisano u Dodatku 1 JAR-FCL 1.330 i 1.345;

(2) za izdavanje IR(A) na višemotornim avionima instruktor mora ispuniti uslove iz JAR-FCL 1.380(a);

(e) izdavanje ovlašćenja za letenje na tipu ili klasi višemotornog aviona sa jednim pilotom, ukoliko instruktor ispunjava uslove iz JAR-FCL 1.380(a);

(f) izdavanje FI(A), ukoliko je instruktor:

(1) ostvario najmanje 500 sati obuke na avionima;

(2) prikazao ispitivaču FI(A) sposobnost da vrši obuku FI(A) tokom praktičnog ispita koji je sproveden u skladu sa Dodatkom 1 JAR-FCL 1.330 i 1.345;

(3) posebno ovlašćen od strane vazduhoplovnih vlasti.

(g) izdavanje MPL(A):

(1) ukoliko ispuni uslove iz JAR-FCL 1.310(d);

(2) za fazu "srž" letačke obuke (videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.520 i 1.525) - ukoliko je FI(A) ostvario najmanje 500 sati letenja kao pilot aviona, uključujući najmanje 200 sati letenja kao instruktor;

(3) za fazu "osnovne" obuke (videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.520 i 1.525) - ukoliko FI(A) poseduje prava instruktora IR(A) ME, IR(A); i

(i) ima najmanje 1500 sati letenja u višečlanoj posadi; ili

(ii) za postojeće FI(A) na ATP(A) ili CPL(A)/IR integrisanom kursu, da slede strukturu kursa koja se sastoji od:

(a) MCC kvalifikacija; i

(b) posmatranja 5 sesija obuke u fazi 3 kursa MPL(A); i

(c) posmatranja 5 sesija obuke u fazi 4 kursa MPL(A); i

(d) posmatranja 5 sesija LOFT obuke obnavljanja kod avio-prevoznika; i

(e) sadržaja kursa za instruktora MCCI (AMC FCL 1.417) i

(f) prvih 5 instruktorskih sesija mora nadgledati TRI(A) koji je određen od strane vazduhoplovnih vlasti za tu svrhu.

JAR-FCL 1.335 FI(A) - preduslovi
(Videti Dodatak 3 JAR-FCL 1.240)
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.470)

Pre pristupanja odobrenom kursu obuke za ovlašćenje FI(A) kandidat mora:

(a) da ima najmanje CPL(A) ili da je ostvario najmanje 200 sati letenja, od čega 150 sati kao vođa vazduhoplova ukoliko poseduje PPL(A);

(b) da ispunjava uslove u pogledu znanja za CPL(A), kao što je propisano u Dodatku 1 JAR-FCL 1.470;

(c) da je ostvario najmanje 30 sati letenja na jednomotornim klipnim avionima, od čega najmanje 5 sati mora biti ostvareno u toku 6 meseci pre ispitnog leta datog pod (f);

(d) da je imao najmanje 10 sati obuke u instrumentalnom letenju, od čega najviše 5 sati može biti instrumentalno letenje na zemlji na FNPT ili na simulatoru letenja;

(e) da je izvršio najmanje 20 sati međuaerodromskog letenja kao vođa vazduhoplova, uključujući i letove dužine najmanje 540 km (300 nm) tokom obuke, pri čemu se moraju izvesti sletanja sa potpunim zaustavljanjem na 2 različita aerodroma;

(f) da je položio poseban prijemni ispitni let sa FI, koji je kvalifikovan u skladu sa JAR-FCL 1.330(f), a koji je zasnovan na proveri stručnosti propisanoj u Dodatku 3 JAR-FCL 1.240, u roku od 6 meseci pre početka kursa. Ispitni let će proceniti mogućnosti kandidata da pohađa kurs.

JAR-FCL 1.340 FI(A) - kurs
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.340)
(Videti AMC FCL 1.340)

(a) Kandidat za ovlašćenje FI(A) mora da završi odobrenu teorijsku obuku i letačku obuku u odobrenom FTO (videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.340 i AMC FCL 1.340).

(b) Svrha kursa je da osposobi kandidata da vrši obuku na jednomotornim avionima do PPL(A) standarda. Letačka obuka mora sadržati najmanje 30 sati obuke u letenju, od čega 25 sati mora biti obuka na duploj komandi. Preostalih 5 sati može biti zajedničko letenje (koje podrazumeva da dva kandidata lete zajedno radi uvežbavanja obuke u vazduhu). Od navedenih 25 sati, 5 sati može biti izvedeno na simulatoru letenja ili na FNPT koji je odobren za tu svrhu od strane vazduhoplovnih vlasti. Praktičan ispit je dodatak u odnosu na predviđeno vreme trajanja kursa.

JAR-FCL 1.345 FI(A) - Praktična obučenost
(Videti Dodatke 1 i 2 JAR-FCL 1.330 i 1.345)

Kandidat za FI(A) ovlašćenje mora prikazati ispitivaču koji je određen od vazduhoplovnih vlasti za ovu svrhu, sposobnost da obučava pilota učenika za izdavanje PPL(A), uključujući prepoletnu razradu, razradu nakon leta i teorijsku obuku, u skladu sa uslovima iz Dodatka 1 i Dodatka 2 JAR-FCL 1.330 i 1.345.

JAR-FCL 1.350 FI(A) - Izdavanje ovlašćenja

Ovlašćenje FI(A), sa ograničenjima navedenim u JAR-FCL 1.325 može se izdati kandidatu:

(a) koji je ispunio uslove iz JAR-FCL 1.310, 1.315 i 1.335 do 1.345,

ili

(b) kome je izdato posebno ovlašćenje u skladu sa Dodatkom 1 JAR-FCL 1.300, a koji ispunjava uslove JAR-FCL 1.355 i poseduje JAR-FCL dozvolu.

JAR-FCL 1.355 FI(A) - Produženje važenja i obnova
(Videti Dodatke 1 i 2 JAR-FCL 1.330 i 1.345)
(Videti AMC FCL 1.355(a)(2))
(Videti IEM FCL 1.355)

(a) Za produženje važenja ovlašćenja FI(A) imalac mora da ispuni dva od sledeća tri uslova:

(1) da je izvršio najmanje 100 sati letačke obuke na avionima kao FI, CRI, IRI ili kao ispitivač tokom perioda važenja ovlašćenja, uključujući najmanje 30 sati letačke obuke u toku 12 meseci koji prethode danu isticanja ovlašćenja FI, pri čemu 10 sati od navedenih 30 sati mora biti za IR ukoliko se produžavaju prava obuke za IR;

(2) da je u toku perioda važenja ovlašćenja FI pohađao seminar osveženja znanja za FI (videti AMC FCL 1.355(a)(2)), koji je odobren od strane vazduhoplovnih vlasti;

(3) da je položio, kao proveru stručnosti, praktičan ispit propisan u Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 1.330 i 1.345 u toku 12 meseci koji prethode danu isticanja ovlašćenja FI.

(b) Za najmanje svako drugo produženje važenja ovlašćenja FI(A) imalac mora da položi, kao proveru stručnosti, praktičan ispit propisan u Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 1.330 i 1.345, kao jedan od dva zahteva koji se moraju zadovoljiti u cilju ispunjavanja uslova iz JAR-FCL 1.355(a).

(c) Ukoliko je ovlašćenje isteklo, kandidat mora ispuniti uslove propisane u (a)(2) i (a)(3) u poslednjih 12 meseci pre obnove ovlašćenja.

JAR-FCL 1.360 Ovlašćenje instruktora letenja na tipu aviona sa više pilota (TRI(MPA)) - prava
(Videti JAR-FCL 1.261(d))
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.261(d))
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.520 i 1.525)
(Videti AMC FCL 1.261(d))

(a) Prava imaoca ovlašćenja TRI(MPA) su da vrši:

(1) obuku za izdavanje ovlašćenja za letenje na tipu MPA;

(2) obuku za saradnju unutar višečlane posade (videti JAR-FCL 1.261(d), Dodatak 1 JAR-FCL 1.261(d) i AMC FCL 1.261(d)); i

(3) obuku tokom "osnovne" faze MPL(A) integrisanog kursa (videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.520 i 1.525), ukoliko poseduje ili je posedovao FI(A) ili IRI(A) ovlašćenje i ispuni zahteve JAR-FCL 1.310(d).

(4) obuku tokom "srednje" i "napredne" faze MPL(A) integrisanog kursa (videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.520 i 1.525), ukoliko ispuni zahteve JAR-FCL 1.310(d).

(b) Ako je obuka za TRI(A) sprovedena samo na simulatoru letenja, ovlašćenje TRI(A) će biti ograničeno tako da isključuje obuku vanrednih procedura, odnosno postupke u nuždi na avionu. Za ukidanje ovog ograničenja imalac ovlašćenja TRI(A) mora da izvrši obuku na avionu koja je sadržana u AMC FCL 1.365 Deo 2 paragraf 8.

JAR-FCL 1.365 TRI(MPA) - uslovi
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.365)
(Videti AMC FCL 1.365)

(a) Kandidat za prvo izdavanje ovlašćenja TRI(MPA) mora da:

(1) uspešno završi odobreni TRI kurs u odobrenoj FTO ili TRTO (videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.365 i AMC FCL 1.365);

(2) ima najmanje 1500 sati letenja kao pilot na avionu sa više pilota;

(3) u toku poslednjih 12 meseci pre podnošenja prijave završi najmanje 30 rutnih sektora, uključujući poletanja i sletanja u ulozi vođe vazduhoplova ili u ulozi kopilota na odgovarajućem tipu aviona, ili sličnom tipu uz saglasnost vazduhoplovnih vlasti, od čega najviše 15 rutnih sektora može biti izvedeno na simulatoru letenja;

(4) u toku kompletnog kursa za ovlašćenje za letenje na tipu izvrši najmanje 3 sata letačke obuke koja odgovara dužnostima TRI na odgovarajućem tipu aviona i/ili na simulatoru letenja, pod nadzorom TRI koji je određen od strane vazduhoplovnih vlasti za tu svrhu i koji se uverio u osposobljenost kandidata.

Gore navedeni uslovi su ispunjeni ukoliko je kandidat imalac JAR-FCL dozvole i ako mu je izdato posebno ovlašćenje, u skladu sa Dodatkom 1 JAR-FCL 1.300 i u skladu sa JAR-FCL 1.370.

(b) Pre nego što se prava prošire na sledeće MPA tipove imalac mora da:

(1) u toku poslednjih 12 meseci pre podnošenja prijave završi najmanje 15 rutnih sektora, uključujući poletanja i sletanja u ulozi vođe vazduhoplova ili u ulozi kopilota na odgovarajućem tipu aviona, ili sličnom tipu uz saglasnost vazduhoplovnih vlasti, od čega najviše 7 rutnih sektora može biti izvedeno na simulatoru letenja;

(2) uspešno završi odgovarajući sadržaj tehničke obuke odobrenog TRI kursa u odobrenoj FTO ili TRTO (videti AMC FCL 1.365);

(3) u toku kompletnog kursa za ovlašćenje za letenje na tipu izvrši najmanje 3 sata letačke obuke koja odgovara dužnostima TRI(MPA) na odgovarajućem tipu aviona ili simulatoru letenja pod nadzorom TRI(A) koji je određen od strane vazduhoplovnih vlasti za tu svrhu i koji se uverio u osposobljenost kandidata.

JAR-FCL 1.370 TRI(MPA) - Produženje važenja i obnova
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.365)
(Videti AMC FCL 1.365)

(a) Za produženje važenja ovlašćenja TRI(MPA) kandidat mora, u toku poslednjih 12 meseci pre isticanja važenja ovlašćenja, da:

(1) izvede jedan od sledećih delova kompletnog kursa obuke za ovlašćenje za letenje na tipu, osveženje znanja ili obnavljanje:

(I) jednu sesiju na simulatoru letenja od najmanje 3 sata; ili

(II) jednu vežbu u vazduhu u trajanju od najmanje 1 sata koja će sadržati najmanje 2 poletanja i sletanja;

ili

(2) dobije TRI(A) obuku osveženja znanja koja je prihvatljiva vazduhoplovnoj vlasti.

(b) Ukoliko je ovlašćenje isteklo kandidat mora da:

(1) u toku poslednjih 12 meseci pre podnošenja prijave završi najmanje 30 rutnih sektora, uključujući i poletanja i sletanja u ulozi vođe vazduhoplova ili u ulozi kopilota na odgovarajućem tipu aviona ili sličnom tipu, uz saglasnost vazduhoplovnih vlasti, od čega najviše 15 sektora može biti izvedeno na simulatoru letenja;

(2) uspešno završi odgovarajuće delove odobrenog TRI(MPA) kursa, uz saglasnost vazduhoplovnih vlasti (videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.365 i AMC FCL 1.365), uzimajući u obzir prethodno iskustvo kandidata;

(3) u toku kompletnog kursa za ovlašćenje za letenje na tipu izvrši najmanje 3 sata letačke obuke koja odgovara dužnostima TRI(MPA) na odgovarajućem tipu aviona ili simulatoru letenja pod nadzorom TRI(A) koji je određen od strane vazduhoplovnih vlasti za tu svrhu i koji se uverio u osposobljenost kandidata.

JAR-FCL 1.375 Ovlašćenje instruktora letenja na klasi aviona sa jednim pilotom (CRI(SPA)) - prava
(Videti JAR-FCL 1.310(a))

Prava imaoca ovlašćenja CRI(SPA) su da obučava imaoce dozvola za sticanje ovlašćenja za letenje na tipu ili klasi aviona sa jednim pilotom. Imalac može vršiti obuku na jednomotornim ili višemotornim avionima, u zavisnosti od njegovih odgovarajućih kvalifikacija (videti JAR-FCL 1.310(a)).

JAR-FCL 1.380 CRI(SPA) - uslovi
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.330 i 1.345)
(Videti Dodatke 1 i 2 JAR-FCL 1.380)
(Videti AMC FCL 1.380)

(a) Višemotorni avioni

Kandidat za izdavanje ovlašćenja CRI(SPA) za višemotorne avione mora da:

(1) ostvari najmanje 500 sati letenja kao pilot aviona;

(2) ostvari najmanje 30 sati letenja kao vođa vazduhoplova na odgovarajućem tipu ili klasi aviona, pre pristupanja kursu;

(3) završi odobreni kurs u odobrenoj FTO ili TRTO, uključujući najmanje 5 sati letačke obuke na avionu ili na simulatoru letenja koja je sprovedena od strane instruktora koji je odobren za tu svrhu (videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.380 i AMC FCL 1.380);

(4) položi praktičan ispit u skladu sa Dodatkom 1 i Delovima 1, 2, 3, 5 i 7 Dodatka 2 JAR-FCL 1.330 i 1.345.

(b) Jednomotorni avioni

Kandidat za izdavanje ovlašćenja CRI(SPA) za jednomotorne avione mora da:

(1) ostvari najmanje 300 sati letenja kao pilot aviona;

(2) ostvari najmanje 30 sati letenja kao vođa vazduhoplova na odgovarajućem tipu ili klasi aviona, pre pristupanja kursu;

(3) završi odobreni kurs u odobrenoj FTO ili TRTO, uključujući najmanje 3 sata letačke obuke na avionu ili simulatoru letenja koja je sprovedena od strane instruktora koji je odobren za tu svrhu (videti Dodatak 2 JAR-FCL 1.380);

(4) položi praktičan ispit u skladu sa Dodatkom 1 i Delovima 1, 2, 3, 4 i 7 Dodatka 2 JAR-FCL 1.330 i 1.345.

(c) Pre proširenja prava iz ovlašćenja na drugi tip ili klasu aviona potrebno je da je imalac u toku poslednjih 12 meseci ostvario najmanje 10 sati letenja na avionima odgovarajuće klase ili tipa ili sličnog tipa, ako postoji saglasnost vazduhoplovnih vlasti. Za proširenje ovlašćenja CRI(A) sa SE na ME avione, moraju biti ispunjeni uslovi koji su propisani pod (a).

JAR-FCL 1.385 CRI(SPA) - Produženje važenja i obnova
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.330 i 1.345)

(a) Za produženje važenja CRI(SPA) ovlašćenja kandidat mora, u toku poslednjih 12 meseci pre dana isticanja važenja ovlašćenja, da:

(1) (I) izvede najmanje 10 sati letačke obuke u ulozi CRI(SPA);

(II) ako kandidat CRI(SPA) ima prava i za SE i za ME avione, mora da obavi najmanje 5 sati na SE avionima i 5 sati na ME avionima od potrebnih 10 sati letačke obuke koja se zahteva za tu ulogu, ili

(2) da sprovede obuku osveženja znanja koja je prihvatljiva vazduhoplovnoj vlasti; ili

(3) dobije obuku osveženja znanja kao CRI(A).

(b) Ukoliko je važenje ovlašćenja isteklo, kandidat mora u toku poslednjih 12 meseci pre podnošenja zahteva da:

(1) završi obuku osveženja znanja kao CRI(A) koja je prihvatljiva vazduhoplovnoj vlasti;

(2) položi, u vidu provere stručnosti, odgovarajući deo (npr. SE ili ME) praktičnog ispita, kao što je propisano u Dodatku 1 i 2 JAR-FCL 1.330 i 1.345.

JAR-FCL 1.390 Ovlašćenje instruktora instrumentalnog letenja (avioni) (IRI(A)) - prava

Prava imaoca ovlašćenja IRI(A) odnose se na sprovođenje letačke obuke:

(a) za izdavanje IR(A) na jednomotornim avionima;

(b) za izdavanje IR(A) na višemotornim avionima, ukoliko instruktor ispunjava uslove iz JAR-FCL 1.380(a).

(c) za "osnovnu" fazu obuke (videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.520 i 1.525), ukoliko IRI(A) poseduje prava instruktora IR(A) ME, IR(A); i

(1) ima najmanje 1500 sati letenja u višečlanoj posadi; ili

(2) za postojeće FI(A) na ATP(A) ili CPL(A)/IR integrisanom kursu, da slede strukturu kursa obuke koja se sastoji od:

(a) MCC kvalifikacija; i

(b) posmatranja 5 sesija obuke u fazi 3 kursa MPL(A); i

(c) posmatranja 5 sesija obuke u fazi 4 kursa MPL(A); i

(d) posmatranja 5 sesija LOFT obuke obnavljanja kod avio-prevoznika; i

(e) sadržaja kursa za instruktora MCC (AMC FCL 1.417); i

(f) prvih 5 instruktorskih sesija mora nadzirati TRI(A) koji je određen od strane vazduhoplovnih vlasti za tu svrhu.

JAR-FCL 1.395 IRI(A) - uslovi
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.330 i 1.345)
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.395)
(Videti AMC FCL 1.395)

Kandidat za IRI(A) ovlašćenje mora da:

(a) ima najmanje 800 sati letenja u IFR, od čega najmanje 400 sati mora biti na avionima;

(b) uspešno završi odobreni kurs u odobrenoj FTO (videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.395 i AMC FCL 1.395) koji sadrži teorijsku obuku i najmanje 10 sati letačke obuke na avionu, simulatoru letenja ili FNPT II;

(c) položi praktičan ispit, kao što je propisano u Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 1.330 i 1.345.

JAR-FCL 1.400 IRI(A) - Produženje važenja i obnova

(a) Za produženje IRI(A) ovlašćenja imalac mora da ispuni uslove propisane u JAR-FCL 1.355(a).

(b) Ako je važenje ovlašćenja isteklo, imalac mora da ispuni uslove JAR-FCL 1.355(c), kao i druge uslove koje odredi vazduhoplovna vlast.

JAR-FCL 1.405 Posebno ovlašćenje instruktora
letenja na uređaju za simulirano letenje (avioni) (SFI(A)) - prava

(Videti JAR-FCL 1.261(d))
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.520 i 1.525)

Imalac posebnog ovlašćenja SFI(A) može na uređaju za simulirano letenje da sprovodi:

(a) obuku za ovlašćenje za letenje na tipu aviona;

(b) obuku za saradnju unutar višečlane posade (videti JAR-FCL 1.261(d)); i

(c) (i) obuku tokom "osnovne" faze MPL(A) integrisanog kursa obuke (videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.520 i 1.525), ukoliko poseduje ili je posedovao FI(A) ili IRI(A) ovlašćenje i ispunio uslove propisane u JAR-FCL 1.310(d).

(ii) obuku tokom "srednje“i "napredne" faze MPL(A) integrisanog kursa obuke (videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.520 i 1.525), ukoliko su ispunjeni uslovi JAR-FCL 1.310(d).

JAR-FCL 1.410 SFI(A) - uslovi
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.240)
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.365)
(Videti AMC FCL 1.365)

(a) Kandidat za posebno ovlašćenje SFI(A) mora da:

(1) poseduje ili da je posedovao CPL ili ATPL dozvolu izdatu od strane države članice JAA, ili CPL ili ATPL dozvolu koja nije izdata u skladu sa JAR-FCL, ali koja je prihvatljiva vazduhoplovnoj vlasti;

(2) završi simulatorski deo odgovarajućeg kursa obuke za ovlašćenje za letenje na tipu aviona u odobrenoj FTO ili TRTO;

(3) ima najmanje 1500 sati letačkog iskustva kao pilot na avionima sa više pilota;

(4) završi odobreni kurs za TRI(A) (videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.365 i AMC FCL 1.365);

(5) u toku kompletnog kursa za ovlašćenje za letenje na tipu sprovede najmanje 3 sata letačke obuke koja odgovara dužnostima TRI(A) na odgovarajućem tipu aviona pod nadzorom TRI(A) koji je određen od strane vazduhoplovne vlasti za tu svrhu i koji se uverio u osposobljenost kandidata;

(6) u periodu od 12 meseci koji prethode podnošenju prijave završi proveru stručnosti na simulatoru letenja za odgovarajući tip, kao što je propisano u Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 1.240;

(7) (I) u periodu od 12 meseci koji prethode podnošenju prijave završi najmanje 3 rutna sektora kao posmatrač (observer) u kabini odgovarajućeg tipa aviona ili sličnog tipa, uz saglasnost vazduhoplovih vlasti, ili

(II) u periodu od 12 meseci koji prethode podnošenju prijave završi kao posmatrač (observer) u kabini odgovarajućeg tipa aviona ili sličnog tipa najmanje 2 LOFT bazirane sesije na simulatoru letenja koje sprovodi kvalifikovana letačka posada, uz saglasnost vazduhoplovnih vlasti. Ove simulatorske sesije moraju da uključe:

(A) let između 2 različita aerodroma od najmanje 2 sata za svaki let,

(B) odgovarajuće pretpoletno planiranje i analizu posle leta.

Gore navedeni uslovi su ispunjeni ako je kandidatu izdato posebno ovlašćenje, u skladu sa Dodatkom 1 JAR-FCL 1.300 i ako je u skladu sa uslovima koji su propisani u JAR-FCL 1.415.

(b) Ako se prava proširuju na druge tipove aviona sa više pilota imalac mora da:

(1) uspešno završi simulatorski sadržaj odgovarajućeg kursa za ovlašćenje za letenje na tipu;

(2) u toku kompletnog kursa za ovlašćenje za letenje na tipu sprovede najmanje 3 sata letačke obuke koja odgovara dužnostima TRI(A) na odgovarajućem tipu aviona, pod nadzorom TRI(A) koji je određen od strane vazduhoplovne vlasti za tu svrhu i koji se uverio u osposobljenost kandidata.

JAR-FCL 1.415 SFI(A) - Produženje važenja i obnova
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.240)
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.365)
(Videti AMC FCL 1.365)

(a) Za produženje važenja posebnog ovlašćenja SFI(A) kandidat mora u poslednjih 12 meseci važenja posebnog ovlašćenja da:

(1) izvede jednu sesiju na simulatoru od najmanje 3 sata, kao deo kompletnog kursa za ovlašćenje za letenje na tipu, osveženja znanja ili obnovu;

(2) završi proveru stručnosti na simulatoru letenja za odgovarajući tip, kao što je propisano u Dodatku 1 i 2 FCL 1.240.

(b) Ako je važenje posebnog ovlašćenja isteklo kandidat mora da:

(1) završi simulatorski sadržaj kursa obuke za ovlašćenje za letenje na odgovarajućem tipu;

(2) uspešno završi odobreni kurs TRI(A), uz saglasnost vazduhoplovnih vlasti (videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.365 i AMC FCL 1.365);

(3) sprovede u toku kompletnog kursa za ovlašćenje za letenje na tipu najmanje 3 sata letačke obuke koja odgovara dužnostima TRI(A) na odgovarajućem tipu aviona pod nadzorom TRI(A) koji je određen od strane vazduhoplovnih vlasti za tu svrhu i koji se uverio u osposobljenost kandidata;

(4) završi proveru stručnosti na simulatoru letenja odgovarajućeg tipa, kao što je propisano u Dodatku 1 JAR-FCL 1.240.

JAR-FCL 1.416 Posebno ovlašćenje instruktora
za saradnju unutar višečlane posade (avion) MCCI(A) - prava

(videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.520 i 1.525)

Pravo imaoca MCCI(A) je da vrši:

(a) obuku tokom praktičnog dela MCC kurseva kada ona nije kombinovana sa obukom za ovlašćenje za letenje na tipu.

(b) obuku tokom "osnovne" faze MPL(A) integrisanog kursa (videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.520 i 1.525), ukoliko poseduje ili je posedovao FI(A) ovlašćenje i ispunio uslove koji su propisani u JAR-FCL 1.310(d).

JAR-FCL 1.417 MCCI(A) - uslovi
(Videti AMC FCL 1.417)

(a) Kandidat za MCCI(A) posebno ovlašćenje mora da:

(1) poseduje ili da je posedovao CPL ili ATPL dozvolu izdatu od države članice JAA ili CPL ili ATPL dozvolu koja nije u skladu sa JAR-FCL, a koja je prihvatljiva vazduhoplovnim vlastima;

(2) ima najmanje 1500 sati letačkog iskustva kao pilot na avionima sa više pilota;

(3) završi odobreni MCCI kurs na FNPT II ili na simulatoru letenja (videti AMC FCL 1.417);

(4) sprovede u toku kompletnog MCC kursa najmanje 3 sata letačke obuke/MCC-obuke na odgovarajućem FNPT II ili na simulatoru letenja pod nadzorom TRI(A), SFI(A) ili MCCI(A) koji je određen od strane vazduhoplovnih vlasti za tu svrhu i koji se uverio u osposobljenost kandidata.

(b) Ako se prava proširuju na drugi tip FNPT II ili simulatora letenja, imalac mora da ispuni uslove navedene pod (a)(4) na tom tipu FNPT II ili na simulatoru letenja.

JAR-FCL 1.418 MCCI(A) - Produženje važenja i obnova

(a) Za produženje važenja posebnog ovlašćenja MCCI(A) kandidat mora, u toku poslednjih 12 meseci važenja posebnog ovlašćenja, da ispuni sve uslove koji su propisani u JAR-FCL 1.417(a)(4).

(b) Ako je važenje posebnog ovlašćenja isteklo kandidat mora da ispuni:

(1) sve uslove kursa za osveženje znanja prema diskrecionoj odluci vazduhoplovnih vlasti; i

(2) sve uslove koji su propisani u JAR-FCL 1.417(a)(4).

JAR-FCL 1.419 Posebno ovlašćenje instruktora
na trenažeru (aviona) STI(A) - prava, uslovi, produženje važenja i obnova

(videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.520 i 1.525)

(a) Prava

Imalac posebnog ovlašćenja STI(A) ovlašćen je da izvodi letačku obuku na uređaju za simulirano letenje:

(1) za izdavanje dozvole,

(2) za izdavanje ovlašćenja za instrumentalno letenje i ovlašćenje za letenje na klasi ili tipu aviona sa jednim pilotom; i

(3) tokom faze "srž" letačke obuke integrisanog kursa za MPL(A) (videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.520 i 1.525), ukoliko su ispunjeni zahtevi JAR-FCL 1.310(d).

(b) Uslovi

Kandidat za posebno ovlašćenje STI(A) mora da:

(1) poseduje ili da je u toku prethodne 3 godine posedovao pilotsku dozvolu koja sadrži instruktorsku kvalifikaciju koja odgovara obuci koju treba da obavlja ili dozvolu koja nije JAA, a koja je prihvatljiva vazduhoplovnoj vlasti;

(2) (I) sprovede na simulatoru letenja ili na FNPT II najmanje 3 sata letačke obuke koja odgovara dužnostima STI(A), pod nadzorom FIE(A) koji je određen od vazduhoplovne vlasti za tu svrhu i koji se uverio u osposobljenost kandidata; ili

(II) za STI(A) koji želi da obučava samo na BITD - da je izvršio na BITD najmanje 3 sata letačke obuke pod nadzorom FIE(A) koji je određen od vazduhoplovne vlasti za tu svrhu i koji se uverio u osposobljenost kandidata;

(3) (I) u periodu od poslednjih 12 meseci pre podnošenja prijave završi proveru stručnosti u skladu sa Dodatkom 3 JAR-FCL 1.240 na FNPT klase ili tipa aviona koji odgovara nameravanoj obuci; ili

(II) za STI(A) koji želi da obučava samo na BITD - da je u periodu od poslednjih 12 meseci pre podnošenja prijave, izvršio proveru stručnosti koja pokriva samo one vežbe koje su navedene u Dodatku 1 JAR-FCL 1.125.

(c) Za produženje važenja posebnog ovlašćenja STI(A) kandidat mora da u toku poslednjih 12 meseci važenja posebnog ovlašćenja:

(1) sprovede najmanje 3 sata obuke na simulatoru letenja, FNPT II ili BITD ukoliko je primenjivo, kao deo kompletnog kursa za CPL, IR, PPL ili za ovlašćenje za letenje na klasi ili tipu, i

(2) da je završio deo 3B provere praktične stručnosti propisane u Dodatku 3 JAR-FCL 1.240 za odgovarajući tip ili klasu aviona na simulatoru letenja ili na FNPT II na kome se obuka rutinski izvodi; ili

(3) za STI(A) obučavanje samo na BITD - da završi proveru stručnosti koja pokriva samo one vežbe koje su navedene u Dodatku 1 JAR-FCL 1.125.

(d) Ukoliko je važenje posebnog ovlašćenja isteklo kandidat mora da:

(1) (I) završi najmanje 3 sata obuke osveženja znanja na simulatoru letenja ili na FNPT II; ili

(II) za STI(A) koji želi da obučava samo na BITD - da je izvršio najmanje 3 sata obuke osveženja znanja na BITD;

(2) da je na kompletnom kursu za CPL, IR, PPL ili na kursu za ovlašćenje za letenje na klasi ili tipu sproveo najmanje 3 sata obuke pod nadzorom FIE(A), FI(A), CRI(A), IRI(A), TRI(A) ili SFI(A) koji je određen od strane vazduhoplovne vlasti za tu svrhu i koji je uveren u osposobljenost kandidata. Najmanje 1 sat obuke mora biti pod nadzorom FIE(A) i on mora biti uveren u osposobljenost kandidata;

(3) (I) završi Deo 3B provere stručnosti propisane u Dodatku 3 JAR-FCL 1.240 za odgovarajući tip ili klasu aviona na simulatoru letenja ili na FNPT II na kome se obuka rutinski izvodi; ili

(II) za STI(A) obučavanje samo na BITD - da završi proveru stručnosti koja pokriva samo one vežbe navedene u Dodatku 1 JAR-FCL 1.125.

Dodatak 1 JAR-FCL 1.300
Uslovi za posebna ovlašćenja instruktora koji ne poseduju JAR-FCL dozvolu i sprovode obuku u TRTO izvan država članica JAA ili u FTO koje delove obuke izvode van država članica JAA u skladu sa Dodatkom 1b JAR-FCL 1.055

(Videti JAR-FCL 1.300(a)(2)(III))

1. (a) Instruktor koji želi da izvodi obuku za JAR-FCL dozvole, uključujući i ovlašćenja za letenje na klasi i ovlašćenje za instrumentalno letenje mora da:

(I) poseduje najmanje CPL i ovlašćenja izdata u skladu sa ICAO Annex I koje država koja nije članica JAA zahteva za obuku koja će se izvoditi na vazduhoplovu koji je u njoj registrovan;

(II) ostvari najmanje 500 sati letenja kao pilot aviona, od čega najmanje 200 sati letenja kao instruktor letenja, uključujući iskustvo koje se odnosi na letačku obuku koja će se sprovoditi, kao i da ispunjava uslove u pogledu iskustva koji su propisani u JAR-FCL 1.330(a), (b), (c), (d) ili (e);

(III) završi, u skladu sa JAR-FCL, odgovarajuću odobrenu teorijsku obuku i letačku obuku. Kurs može biti izmenjen, po odobrenju vazduhoplovne vlasti, uzimajući u obzir prethodnu obuku ili iskustvo podnosioca zahteva, ali mora sadržati najmanje 30 sati zemaljske obuke i 15 sati letačke obuke na duploj komandi koju izvodi instruktor letenja koji je imalac JAR-FCL dozvole i ovlašćenja, u skladu sa JAR-FCL 1.330(f);

(IV) položi praktičan ispit propisan u JAR-FCL 1.345;

(V) poseduje posebno ovlašćenje sa rokom važenja određenim od strane vazduhoplovne vlasti, ali koji ne sme biti duži od 3 godine;

(VI) ne vrši obuku na delu MPL obuke na kojoj se uče principi MSS.

(VII) produži važenje ili obnovi bilo koje posebno ovlašćenje izdato u skladu sa gore navedenim tačkama (I)-(IV), shodno JAR-FCL 1.355.

(b) Posebno ovlašćenje je ograničeno na sledeće:

(I) ne može se vršiti obuka za izdavanje bilo kog instruktorskog ovlašćenja;

(II) ne može se vršiti obuka unutar države članice JAA;

(III) obuka će se izvoditi samo sa učenicima koji imaju adekvatno znanje jezika na kome se obuka izvodi;

(IV) može se vršiti obuka samo u pogledu onih delova integrisanog kursa za ATP gde instruktor može da prikaže iskustvo koje se odnosi na obuku koju namerava da obavlja, u skladu sa tačkama 1(a)(II);

(V) ne može se vršiti obuka za saradnju unutar višečlane posade, kao što je određeno u Dodatku 1 JAR-FCL 1.261(d) i AMC FCL 1.261(d).

2. (a) Instruktor koji želi da vrši obuku za JAR-FCL ovlašćenje za letenje na tipu mora da:

(I) poseduje najmanje dozvolu i ovlašćenja izdata u skladu sa ICAO Annex I koje zahteva država koja nije članica JAA, za obuku koja se izvodi na vazduhoplovu koji je u njoj registrovan;

(II) ispunjava uslove u pogledu iskustva iz JAR-FCL 1.365(a)(2) i (3), kako bi mogao da radi kao TRI(A), ili uslove propisane u JAR-FCL 1.410 (a)(3) i (7), kako bi mogao da radi kao SFI(A);

(III) u svojstvu instruktora za letenje na tipu (TRI(A) ili slično) ostvari najmanje 100 sati letenja na avionu ili simulatoru letenja;

(IV) period važenja posebnog ovlašćenja određuje vazduhoplovna vlast, ali ne sme biti duži od 3 godine;

(V) ispuni uslove za produženje važenja ovlašćenja, u skladu sa JAR-FCL 1.370 u svojstvu TRI(A) ili u skladu sa JAR-FCL 1.415, u svojstvu SFI(A).

(b) Posebno ovlašćenje je ograničeno na sledeće:

(I) ne može se vršiti obuka za izdavanje bilo kog instruktorskog ovlašćenja;

(II) ne može se vršiti obuka unutar države članice JAA;

(III) obuka će se izvoditi samo sa učenicima koji imaju adekvatno znanje jezika na kome se obuka izvodi;

(IV) ne može se vršiti obuka za MSS, kao što je određeno u Dodatku 1 JAR-FCL 1.261(d) i AMC FCL 1.261(d).

Dodatak 1 JAR-FCL 1.310(d)
MPL(A) Kurs obuke instruktora

(Videti JAR-FCL 1.310(d))
(Videti AMC FCL 1.310(d))
(Videti IEM FCL 1.310(d))

CILJ KURSA

1. Instruktori koji sprovode MPL obuku moraju biti sposobni da pruže kvalitetnu obuku, a, posebno da:

a) prikažu znanje koje ukazuje na njihovu kompetentnost da pristupe vršenju obuke;

b) pripreme sredstva;

c) naprave radnu atmosferu koja unapređuje učenje;

d) prenesu znanje;

e) integrišu upravljanje ugrožavanjem i greškom i CRM;

f) raspoređuju vreme potrebno za postizanje ciljeva kursa;

g) olakšaju učenje;

h) procene izvođenje kandidata;

i) nadziru i ocenjuju napredak;

j) ocene sesije obuke;

k) izveste o rezultatima.

2. Cilj obuke instruktora za MPL(A) je da osposobi kandidate da mogu kompetentno, u skladu sa karakteristikama obuke, vršiti tu obuku i ocenjivanje.

Odobreni kurs obuke instruktora za MPL(A) mora sadržati najmanje 14 sati.

3. Odobrenje kursa za instruktora MPL(A) može dobiti FTO određenog JAR-OPS 1 avio-prevoznika ili FTO koji poseduje posebni odobreni sporazum sa JAR-OPS 1 avio-prevoznikom. Sam FTO mora biti odobren za sprovođenje kursa obuke za MPL(A).

MPL(A) UVERENJE O KVALIFIKACIJI INSTRUKTORA

4. Po završetku kursa, izvršiće se procena sposobnosti instruktora kroz praktičnu demonstraciju obuke u odgovarajućoj fazi kursa obuke MPL(A). Kurs mora biti sproveden na zadovoljavajući način pod nadzorom TRI(A) koji je određen od strane vazduhoplovnih vlasti za tu svrhu. FTO mora izdati kandidatu uverenje o uspešno završenom kursu.

Dodatak 1 JAR-FCL 1.330 i 1.345
Načini sprovođenja praktičnog ispita, provere stručnosti i usmenog teorijskog ispita za ovlašćenje instruktora letenja (FI(A))

(Videti JAR-FCL 1.330, 1.345, 1.355, 1.380, 1.385 i 1.395)

1. Praktičan ispit za ovlašćenje FI(A) je propisan u Dodatku 2 JAR-FCL 1.330 i 1.345. Ispit sadrži usmene teorijske ispite na zemlji, pretpoletnu pripremu i analizu posle leta, kao i demonstraciju u letu FI(A) tokom praktičnog ispita na avionu.

2. Kandidat za praktičan ispit mora obaviti obuku na istom tipu ili klasi aviona koji se koristi na ispitu. Avion koji se koristi na ispitu mora da ispuni uslove propisane u Dodatku 1 JAR-FCL 1.055, paragraf 25.

3. Pre pristupanja praktičnom ispitu kandidat mora da završi potrebnu obuku. Na zahtev ispitivača, FTO mora da podnese dosije obuke kandidata.

4. Deo 1, usmeni teorijski ispit je podeljen u dva dela:

(a) od kandidata se traži da održi predavanje drugim "učenicima", od kojih jedan treba da bude ispitivač. Ispitno predavanje treba da bude izabrano od tački a-h Dela 1. Vreme za pripremu sadržaja ispitnog predavanja mora biti prethodno dogovoreno sa ispitivačem. Kandidat može da koristi odgovarajuću literaturu. Ispitno predavanje ne treba da traje duže od 45 minuta.

(b) ispitivač usmeno ispituje kandidata delove a-i Dela 1, kao i "podučavanje i učenje" iz kurseva za FI(A)).

5. Delovi 2, 3 i 7 predviđeni su za ovlašćenje FI(A) za jednomotorni (SE) avion sa jednim pilotom (SPA). Ovi delovi sadrže vežbe demonstracije sposobnosti obavljanja poslova kao FI(A) (npr. vežbe koje prikazuje instruktor) koje su izabrane od strane ispitivača iz letačkog programa kurseva za obuku FI(A) (videti AMC FCL 1.340, 1.380 i 1.395). Od kandidata će se tražiti da prikaže sposobnosti FI(A), uključujući pripremu, letačke instrukcije u letu i analizu posle leta.

6. Deo 4 je namerno ostavljen prazan i može biti korišćen za uključivanje drugih vežbi demonstracija sposobnosti FI(A), na osnovu odluke ispitivača i nakon prihvatanja od strane kandidata pre izvođenja praktičnog ispita.

7. Deo 5 sadrži dodatne vežbe demonstracije sposobnosti za ovlašćenje FI(A) za višemotorne avione (ME) sa jednim pilotom (SPA). Za ovaj deo se, ako je zahtevano, mora koristiti avion koji je ME SPA, simulator letenja ili FNPT II. Ako se koristi simulator letenja ili FNPT, on mora simulirati ME avion. Ovaj deo mora biti završen kao dodatak Delova 2, 3 i 4 (ako je primenljivo) i 7.

8. Deo 6 je namerno ostavljen prazan. Ovaj deo će uključiti dodatne vežbe demonstracije sposobnosti za FI(A) ovlašćenja, na osnovu odluke ispitivača i uz saglasnost kandidata pre praktičnog ispita, za ovlašćenje FI(A) za ovlašćenja za instrumentalno letenje (IR). Ove vežbe će se odnositi na uslove obuke za prvo izdavanje IR.

9. Tokom praktičnog ispita kandidat mora da sedi na sedištu na kome uobičajeno sedi FI(A). Ispitivač ili drugi FI(A) se mora ponašati kao "učenik". Od kandidata se mora tražiti da objašnjava odgovarajuće vežbe i da prikazuje njihovo izvođenje "učeniku", kada je to moguće. Posle toga "učenik" mora izvesti iste manevre, uključujući i tipične greške neiskusnih učenika. Od kandidata se očekuje da ispravlja greške usmeno ili, ako je potrebno, preuzimanjem komandi.

10. Deo 1 i Delovi 2–7 (ako se primenjuju) moraju biti izvršeni u periodu od 6 meseci, ali bi svi delovi trebalo, kad god je to moguće, da budu završeni istog dana. Neuspešno polaganje bilo koje vežbe u okviru Delova 2, 3 i 4 (ako je primenljivo) i 5/6 (ako se odnosi), zahteva ponavljanje ispita koji se odnosi na sve vežbe. Ako se ne položi samo Deo 1, on se može posebno ponoviti.

11. Ispitivač može prekinuti ispit u bilo kojoj fazi ako smatra da prikazana veština letenja kandidata ili njegova sposobnost da vrši obuku zahteva ponavljanje ispita.

12. Ispitivač mora biti vođa vazduhoplova, izuzev kada se ispitivač složi da se drugi FI(A) odredi za vođu vazduhoplova za let. Odgovornost za let mora biti određena u skladu sa nacionalnom regulativom.

13. Sadržaj praktičnog ispita i delova koji su propisani u Dodatku 2 JAR-FCL 1.330 i 1.345 moraju biti korišćeni za praktičan ispit. Format i obrazac prijave za praktičan ispit može utvrditi vazduhoplovna vlast (videti IEM FCL 1.130).

Dodatak 2 JAR-FCL 1.330 i 1.345
Sadržaj praktičnog ispita za ovlašćenje instruktora letenja (FI(A)), usmeni teorijski ispit i provera stručnosti

(Videti JAR-FCL 1.330, 1.345)
(Videti IEM FCL 1.330)

DEO 1
USMENA PROVERA TEORIJSKOG ZNANJA

a

Vazduhoplovni propisi

b

Opšte poznavanje vazduhoplova

c

Performanse i planiranje leta

d

Ljudske mogućnosti i ograničenja

e

Meteorologija

f

Navigacija

g

Operativne procedure

h

Teorija letenja

i

Administracija koja se vodi tokom obuke

DELOVI 2 I 3 IZABRANE GLAVNE VEŽBE:

DEO 2
PRETPOLETNA PRIPREMA

a

Vizuelna prezentacija

b

Tehnička preciznost

c

Jasnoća objašnjavanja

d

Jasnoća govora

e

Tehnika obučavanja

f

Upotreba modela i pomoćnih sredstava

g

Učešće učenika

 

DEO 3
LET

a

Dogovor oko prikazivanja

b

Sinhronizacija govora sa prikazivanjem

c

Ispravljanje grešaka

d

Rukovanje avionom

e

Tehnike obučavanja

f

Upravljanje avionom/bezbednost

g

Određivanje pozicije, upotreba vazdušnog prostora

DEO 4
OSTALE VEŽBE

a

 

b

 

c

 

d

 

e

 

f

 

g

 

DEO 5
VEŽBE NA VIŠEMOTORNIM AVIONIMA

a

1Radnje posle otkaza jednog motora neposredno posle poletanja

b

1Prilaženje i produžavanje sa jednim motorom

c

1Prilaženje i sletanje sa jednim motorom

d

 

e

 

f

 

g

 

1Ove vežbe se moraju prikazati na praktičnom ispitu za ovlašćenje instruktora na klasi višemotornih aviona sa jednim pilotom.

DEO 6
VEŽBE INSTRUMENTALNOG LETENJA

a

 

b

 

c

 

d

 

e

 

f

 

g

 

DEO 7
ANALIZA POSLE LETA

a

Vizuelna prezentacija

b

Tehnička preciznost

c

Jasnoća objašnjavanja

d

Jasnoća govora

e

Tehnike obučavanja

f

Upotreba modela i pomoćnih sredstava

g

Učešće učenika

Dodatak 1 JAR-FCL 1.340
Kurs za ovlašćenje instruktora letenja (avion) (FI(A))

(Videti JAR-FCL 1.340)
(Videti AMC FCL 1.340)

CILJ KURSA

1. Cilj kursa za FI(A) je da obuči imaoce dozvola pilota aviona do nivoa stručnosti potrebnog za izdavanje ovlašćenja FI(A), i u tu svrhu da:

a) osveži i osavremeni tehničko znanje učenika-instruktora;

b) uvežba učenika-instruktora da sprovodi zemaljsku obuku i vežbe u vazduhu;

c) da osigura da je tehnika pilotiranja učenika-instruktora - na dovoljno visokom nivou;

d) da nauči učenike-instruktore principima osnovne obuke i njihovoj primeni na PPL nivou.

2. Sa izuzetkom dela "podučavanje i učenje", svi predmeti sadržani u Programu zemaljske i letačke obuke odgovaraju programu obuke za PPL(A) i treba da su već poznati kandidatima.

3. Kurs za FI(A) treba da naglasi posebnu ulogu pojedinca u odnosu na značaj ljudskih faktora u interakciji čovek-mašina i u interakciji teoretskog znanja. Posebna pažnja treba da se obrati na zrelost i prosuđivanje kandidata, uključujući razumevanje odraslih, njihove tipove ličnosti i različite nivoe obrazovanja.

4. U toku kursa kandidati moraju da postanu svesni značaja svojih stavova za sigurnost letenja. Unapređenje svesti o sigurnosti mora da bude osnovni cilj tokom kursa. Cilj kursa obuke je da kandidat stekne znanja, veštine i stavove koji su potrebni za obavljanje zadatka instruktora letenja.

5. Posle uspešno završenog kursa i završenog ispita kandidatu se izdaje ovlašćenje FI(A).

PODUČAVANJE I UČENJE

6. Program je propisan u AMC FCL 1.340, Deo 1. Odobreni teorijski kurs za FI(A) mora da sadrži najmanje 125 sati, uključujući i testove napredovanja. Piloti koji imaju ili su imali ovlašćenje FI(H) se kreditiraju sa 75 sati od 125 sati "podučavanja i učenja" iz Dela 1 kursa za FI(A).

LETAČKA OBUKA

7. Program letačke obuke je propisan u AMC FCL 1.340, Deo 2. Odobreni kurs FI(A) mora da sadrži najmanje 30 sati letačke obuke.

PRAKTIČAN ISPIT

8. Po završetku kursa, kandidat mora da pristupi praktičnom ispitu, u skladu sa Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 1.330 i 1.345.

Dodatak 1 JAR-FCL 1.365
Kurs za instruktora letenja na tipu aviona sa više pilota (TRI) (MPA)

(Videti JAR-FCL 1.365)
(Videti AMC FCL 1.365)

CILJ KURSA

1. Cilj kursa TRI(A) je da obuči imaoce dozvola pilota aviona sa više od 1500 sati naleta na avionima sa više pilota, do nivoa stručnosti potrebnog za izdavanje ovlašćenja TRI(A). Kurs mora biti organizovan na način da omogući odgovarajuće osposobljavanje kandidata za vršenje teorijske obuke, letačke obuke i obuke na uređaju za simuliranje leta, kako bi mogao da obučava za ovlašćenje za letenje na tipu aviona sa više pilota za koji je kandidat kvalifikovan (videti JAR-FCL 1.365).

PODUČAVANJE I UČENJE

2. Program je propisan u AMC FCL 1.365. Odobreni kurs TRI(A) "podučavanja i učenja" mora sadržati najmanje 25 sati. Piloti koji poseduju ili su posedovali neko od sledećih ovlašćenja su oslobođeni pohađanja dela TRI(A) kursa koji se odnosi na "podučavanje i učenje":

FI(A), CRI(A), IRI(A), STI(A), MCCI(A)

FI(H), TRI(H), IRI(H), SFI(H)

LETAČKA OBUKA

3. Program letačke obuke je propisan u AMC FCL 1.365.

Dodatak 1 JAR-FCL 1.380
Kurs za ovlašćenje instruktora za letenje na klasi višemotornih aviona sa jednim pilotom (CRI(SPA))

(Videti JAR-FCL 1.380)
(Videti AMC FCL 1.380)

1. Cilj kursa je da osposobi imaoce dozvola pilota aviona, sa najmanje 500 sati naleta na avionima, do nivoa stručnosti potrebnog za izdavanje ovlašćenja CRI(A) za višemotorne avione sa jednim pilotom. Kurs mora biti tako organizovan da omogući odgovarajuće osposobljavanje kandidata za vršenje teorijske obuke, letačke obuke i obuke na uređaju za simuliranje leta, kako bi mogao da obučava za ovlašćenje za letenje na tipu ili klasi višemotornih aviona sa jednim pilotom za koje je kandidat kvalifikovan (videti JAR-FCL 1.380).

PODUČAVANJE I UČENJE

2. Program je propisan u AMC FCL 1.380. Odobreni kurs CRI(A) "podučavanja i učenja" mora sadržati najmanje 25 sati. Piloti koji poseduju ili su posedovali neko od sledećih ovlašćenja su oslobođeni pohađanja dela CRI(A) kursa koji se odnosi na "podučavanje i učenje":

FI(A), IRI(A), TRI(A), SFI(A), STI(A), MCCI(A)

FI(H), TRI(H), IRI(H), SFI(H)

LETAČKA OBUKA

3. Kandidat za izdavanje ovlašćenja CRI(SPA) na višemotornim avionima mora da završi najmanje 5 sati letačke obuke, obavljene od strane instruktora koji je odobren za tu svrhu. Letačka obuka ima za cilj da omogući osposobljenost kandidata da sigurno i efikasno, putem vežbi u vazduhu, obučava učenike koji pohađaju kurs obuke za izdavanje ovlašćenja letenja za klasi/tipu višemotornog aviona sa jednim pilotom. Program letačke obuke je propisan u AMC FCL 1.380.

PRAKTIČAN ISPIT

4. Po završetku kursa kandidat mora da pristupi praktičnom ispitu u skladu sa Dodatkom 1 i Delovima 1, 2, 3, 5 i 7 Dodatka 2 JAR-FCL 1.330 i 1.345.

Dodatak 2 JAR-FCL 1.380
Kurs za ovlašćenje instruktora za letenje na klasi
jednomotornih aviona sa jednim pilotom (CRI(SPA))

(Videti JAR-FCL 1.380)

1. Cilj kursa je da obuči imaoce dozvola pilota aviona sa više od 300 sati naleta na avionima, do nivoa stručnosti potrebnog za izdavanje ovlašćenja CRI(A) za jednomotorne avione. Kurs mora biti tako organizovan da omogući osposobljavanje kandidata za vršenje teorijske obuke, letačke obuke i obuke na uređaju za simuliranje leta, kako bi mogao da obučava za ovlašćenje za letenje na klasi ili tipu jednomotornog aviona sa jednim pilotom za koje je kandidat kvalifikovan (videti JAR-FCL 1.380).

PODUČAVANJE I UČENJE

2. Odobreni kurs CRI(A) "podučavanja i učenja" mora sadržati najmanje 25 sati. Piloti koji poseduju ili koji su posedovali neko od sledećih ovlašćenja su oslobođeni pohađanja dela CRI(A) kursa koji se odnosi na "podučavanje i učenje":

FI(A), IRI(A), TRI(A), SFI(A), STI(A), MCCI(A)

FI(H), TRI(H), IRI(H), SFI(H)

LETAČKA OBUKA

3. Kandidat za izdavanje ovlašćenja CRI(SPA) na jednomotornim avionima mora da završi najmanje 3 sata letačke obuke obavljene od strane instruktora, odobrenog za tu svrhu. Letačka obuka ima za cilj da obezbedi osposobljenost kandidata da sigurno i efikasno, putem vežbi u vazduhu, obučava učenike koji pohađaju kurs obuke za izdavanje ovlašćenja za letenje na klasi ili tipu jednomotornog aviona sa jednim pilotom.

PRAKTIČNI ISPIT

4. Po završetku kursa kandidat mora da pristupi praktičnom ispitu, u skladu sa Dodatkom 1 i Delovima 1, 2, 3, 4 i 7 Dodatka 2 JAR-FCL 1.330 i 1.345.

Dodatak 1 JAR FCL 1.395
Kurs za ovlašćenje instruktora instrumentalnog letenja (Avion) (IRI(A))

(Videti JAR-FCL 1.395)
(Videti AMC FCL 1.395)

1. Cilj ovog kursa je da obuči imaoce dozvola pilota aviona do nivoa stručnosti potrebnog za izdavanje ovlašćenja IRI(A). Kurs mora da bude tako organizovan da kandidatu pruži odgovarajuću obuku u pogledu tehnika obučavanja na zemlji i u vazduhu, koje su zasnovane na ustanovljenim metodama podučavanja.

PODUČAVANJE I UČENJE

2. Program je propisan u AMC FCL 1.395. Odobreni kurs IRI(A) "podučavanja i učenja" mora sadržati najmanje 25 sati. Piloti koji poseduju ili koji su posedovali neko od sledećih ovlašćenja su oslobođeni pohađanja dela IRI(A) kursa koji se odnosi na "podučavanje i učenje":

FI(A), CRI(A), TRI(A), SFI(A), STI(A), MCCI(A)

FI(H), TRI(H), SFI(H)

Piloti koji poseduju ovlašćenje IRI(H) i koji ispunjavaju uslove propisane u JAR-FCL 1.395(a) su oslobođeni pohađanja kursa, osim u pogledu "Dugačkog brifinga 2", "Vežbe u vazduhu 2" i praktičnog ispita.

LETAČKA OBUKA

3. Odobreni IRI(A) kurs mora da sadrži najmanje 10 sati ili 5 sati - ukoliko je reč o instruktoru letenja FI(A) u letačkoj obuci na avionu, simulatoru letenja ili FNPT II.

PRAKTIČAN ISPIT

4. Po završetku kursa kandidat mora da pristupi praktičnom ispitu, u skladu sa Dodacima 1 i 2 JAR FCL 1.330 i 1.345.

POGLAVLJE I - ISPITIVAČI (Avion)

JAR-FCL 1.420 Ispitivači

Vrste ispitivača su:

(a) ispitivač u letu - avion (FE(A));

(b) ispitivač na tipu - avion (TRE(A));

(c) ispitivač na klasi - avion (CRE(A));

(d) ispitivač za instrumentalno letenje - avion (IRE(A));

(e) ispitivač na uređajima za simuliranje leta - avion (SFE(A));

(f) ispitivač instruktora letenja - avion (FIE(A)).

JAR-FCL 1.425 Ispitivači - opšte odredbe
(Videti AMC FCL 1.425)
(Videti IEM FCL 1.425)

(a) Preduslovi

(1) Ispitivač mora da poseduje dozvolu i ovlašćenje koje je najmanje jednako dozvoli ili ovlašćenju za koje je ispitivač posebno ovlašćen da sprovodi praktične ispite ili provere stručnosti i, osim ako nije drugačije određeno, da vrši obuku za sticanje tih dozvola ili ovlašćenja.

(2) Ispitivač mora biti kvalifikovan da obavlja dužnost vođe vazduhoplova tokom praktičnog ispita ili provere stručnosti, osim ako nije drugačije određeno, i mora da ispuni odgovarajuće uslove u pogledu iskustva propisane u JAR-FCL 1.435 do 1.460. Ukoliko nema kvalifikovanih ispitivača, vazduhoplovne vlasti mogu odlučiti da posebno ovlaste ispitivače, odnosno inspektore, iako ne ispunjavaju odgovarajuće uslove u pogledu ovlašćenja za instruktora/tip/klasu.

(3) Kandidat za posebno ovlašćenje ispitivača mora da sprovede najmanje jedan praktičan ispit kao ispitivač za posebno ovlašćenje čije izdavanje zahteva, uključujući brifing, obavljanje samog praktičnog ispita, procenu kandidata koji polaže ispit, brifing nakon leta i ažuriranje zapisnika, odnosno dokumentacije. Proveru osposobljenosti kandidata za posebno ovlašćenje ispitivača nadgleda inspektor ili stariji ispitivač, koji je posebno ovlašćen za tu svrhu od strane vazduhoplovnih vlasti.

(b) Višestruke uloge

Ukoliko ispunjavaju uslove u pogledu kvalifikacije i iskustva koji su navedeni u ovom poglavlju za pojedina posebna ovlašćenja, ispitivači nisu ograničeni samo na jedno posebno ovlašćenje, kao FE(A), TRE(A), CRE(A), IRE(A), SFE(E) ili FIE(A).

(c) Usklađivanje sa JAR

Ispitivači će biti posebno ovlašćeni u skladu sa JAR-FCL 1.030. Ispitivač mora da ispuni određene standarde ispitivača koje je odredila ili odobrila vazduhoplovna vlast (videti AMC FCL 1.425 i IEM FCL 1.425).

(d) Upisivanje u dozvolu

U dozvolama u kojima ispitivač upisuje produženje važenja ovlašćenja, ispitivač će:

(1) upisati sledeće podatke: ovlašćenja, datume provere, rok važenja, broj posebnog ovlašćenja i potpis;

(2) podneti vazduhoplovnim vlastima original obrasca praktičnog ispita, odnosno provere stručnosti i jednu kopiju obrasca zadržati za ličnu arhivu.

JAR-FCL 1.430 Ispitivači - period važenja posebnog ovlašćenja

Posebno ovlašćenje ispitivača važi najviše 3 godine, a može biti ponovo izdato prema odluci vazduhoplovnih vlasti i u skladu sa Dodatkom JAR-FCL 1.425.

JAR-FCL 1.435 Ispitivač u letu (avion) (FE(A)) - prava i uslovi

Prava FE(A) su da sprovodi:

(a) praktične ispite za izdavanje PPL(A) i praktične ispite i provere stručnosti za odgovarajuća ovlašćenja za letenje na klasi/tipu sa jednim pilotom, ukoliko ispitivač ima najmanje 1000 sati letenja kao pilot aviona, uključujući najmanje 250 sati letenja kao instruktor letenja;

(b) praktične ispite za izdavanje CPL(A) i praktične ispite i provere stručnosti za odgovarajuća ovlašćenja za letenje na klasi/tipu aviona sa jednim pilotom, ukoliko ispitivač ima najmanje 2000 sati letenja kao pilot aviona, uključujući najmanje 250 sati letenja kao instruktor.

JAR-FCL 1.440 Ispitivač na tipu aviona (TRE(A)) - prava i uslovi

Ispitivač TRE(A) koji je ostvario najmanje 1500 sati letenja kao pilot na avionima sa više pilota, od čega najmanje 500 sati u svojstvu vođe vazduhoplova, i koji poseduje ili je posedovao TRI(A) ovlašćenje ili posebno ovlašćenje može da sprovodi:

(a) praktične ispite za izdavanje ovlašćenja za letenje na tipu aviona sa više pilota;

(b) provere stručnosti za produženje važenja ili obnovu ovlašćenja za letenje na tipu aviona sa više pilota i ovlašćenja za instrumentalno letenje;

(c) praktične ispite za izdavanje ATPL(A);

(d) praktični ispit za izdavanje MPL(A), ukoliko ispitivač ispunjava uslove iz JAR-FCL 1.310(d).

JAR-FCL 1.445 Ispitivač na klasi (aviona) (CRE(A)) - prava i uslovi

Ispitivač CRE(A) koji poseduje ili je posedovao dozvolu profesionalnog pilota aviona i poseduje PPL(A) i koji ima najmanje 500 sati letenja kao pilot aviona može da sprovodi:

(a) praktične ispite za izdavanje ovlašćenja za letenje na klasi i tipu aviona sa jednim pilotom;

(b) provere stručnosti za produženje važenja i obnovu ovlašćenja za letenje na klasi i tipu aviona sa jednim pilotom i produženje važenja ovlašćenja za instrumentalno letenje.

JAR-FCL 1.450 Ispitivač za instrumentalno letenje (IRE(A)) - prava i uslovi

Ispitivač IRE(A) može da sprovodi praktične ispite za prvo izdavanje i provere stručnosti za produženje važenja i obnovu ovlašćenja za instrumentalno letenje, ukoliko ima najmanje 2000 sati letenja kao pilot aviona, uključujući najmanje 450 sati letenja u IFR, od čega 250 sati letenja mora biti u ulozi instruktora letenja.

JAR-FCL 1.455 Ispitivač na uređaju za simulirano letenje (avionom) (SFE(A)) - prava i uslovi

Ispitivač SFE(A) koji poseduje ATPL(A), ima najmanje 1500 sati letenja kao pilot na avionima sa više pilota, ako mu je dato da koristi prava SFI(A) i ukoliko, za svrhu koja je navedena pod (a), poseduje važeće ovlašćenje za letenje na tipu odgovarajućeg tipa aviona (videti JAR-FCL 1.405) ima pravo da sprovodi na simulatoru letenja:

(a) praktične ispite za izdavanje ovlašćenja za letenje na tipu aviona sa više pilota;

(b) provere stručnosti za produženje važenja i obnovu ovlašćenja za letenje na tipu aviona sa više pilota i ovlašćenja za letenje po instrumentima.

JAR-FCL 1.460 Ispitivač instruktora letenja (avion) (FIE(A)) - prava i uslovi

Ispitivač FIE(A) koji ima najmanje 2000 sati letenja kao pilot aviona, od čega najmanje 100 sati letenja kao instruktor kandidata za ovlašćenje instruktora letenja FI(A) može da sprovodi praktične ispite i provere stručnosti za izdavanje i produženje ili obnove važenja ovlašćenja instruktora letenja.

Dodatak 1 JAR-FCL 1.425
Mere standardizacije za ispitivače

(Videti JAR-FCL 1.425 i 1.430)
(Videti AMC FCL 1.425)

OPŠTE ODREDBE

1. Svaka država članica JAA objaviće i podneti centrali JAA listu posebno ovlašćenih ispitivača, sa preciziranim ulogama i napomenom za svaki dodatni slučaj za koji su posebno ovlašćeni.

2. Tokom ispita, odnosno provera, ispitivači moraju konstantno primenjivati JAR-FCL standarde. S obzirom da okolnosti u kojima se sprovodi ispit, odnosno provera mogu varirati, važno je da ispitivač uzme u obzir sve nepovoljne uslove koji se mogu pojaviti tokom ispita, odnosno provere.

IMENOVANJE I POSEBNO OVLAŠĆENJE ISPITIVAČA

3. Ispitivač će biti imenovan i posebno ovlašćen u skladu sa JAR-FCL i to može biti:

(a) inspektor letačkog osoblja vazduhoplovnih vlasti; ili

(b) instruktor iz Registrovane organizacije (RF), FTO, TRTO; proizvođač ili podizvođač; ili

(c) pilot koji poseduje posebno ovlašćenje od države članice JAA.

4. Svi ispitivači moraju imati odgovarajuću obuku, kvalifikacije i iskustvo za određeni tip/klasu aviona. Zbog razlika između određenih uslova u organizacijama, nema posebnih pravila u vezi kvalifikacija ispitivača. Međutim, u svakom pogledu je važno da ispitivač ima profesionalni ugled, odgovarajuću biografiju i iskustvo.

PONOVNO IZDAVANJE POSEBNOG OVLAŠĆENJA ISPITIVAČA

5. Ispitivačima se može ponovo izdati posebno ovlašćenje u skladu sa JAR-FCL 1.430. Da bi mu bilo ponovo izdato posebno ovlašćenje, ispitivač mora sprovesti bar dva praktična ispita ili provere stručnosti u svakoj godini, u periodu od tri godine koliko mu važi posebno ovlašćenje. Jedan od praktičnih ispita ili provere stručnosti koju sprovodi ispitivač u toku važenja posebnog ovlašćenja, mora nadgledati inspektor vazduhoplovnih vlasti ili stariji ispitivač koji je posebno ovlašćen za ovu svrhu.

POGLAVLJE J - USLOVI U POGLEDU TEORIJSKOG ZNANJA I PROCEDURE ZA SPROVOĐENJE TEORIJSKIH ISPITA ZA DOZVOLE PROFESIONALNIH I TRANSPORTNIH PILOTA I OVLAŠĆENJA ZA INSTRUMENTALNO LETENJE

JAR-FCL 1.465 Uslovi

Kandidat za dozvolu profesionalnog ili transportnog pilota ili ovlašćenje za instrumentalno letenje mora da prikaže nivo znanja koji odgovara pravima dozvole ili ovlašćenja za koje je podneo prijavu, tako što će položiti teorijski ispit, u skladu sa procedurama propisanim u JAR-FCL 1.470 do 1.495.

JAR-FCL 1.470 Sadržaj teorijskog ispita
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.470)

(a) Kandidat za ATPL(A) ili MPL(A) mora prikazati odgovarajući nivo znanja iz sledećih predmeta: vazduhoplovni propisi; opšte poznavanje vazduhoplova - konstrukcije/sistemi/pogonska grupa; opšte poznavanje vazduhoplova - instrumenti; masa i centraža; performanse; planiranje i praćenje leta; ljudske mogućnosti i ograničenja; meteorologija; opšta navigacija; radio navigacija; operativne procedure; teorija letenja; VFR komunikacije; IFR komunikacije.

(b) Kandidat za CPL(A) mora prikazati odgovarajući nivo znanja iz sledećih predmeta: vazduhoplovni propisi; opšte poznavanje vazduhoplova; performanse i planiranje leta; ljudske mogućnosti i ograničenja; meteorologija; navigacija; operativne procedure; teorija letenja; VFR komunikacije.

(c) Kandidat za IR(A) mora prikazati odgovarajući nivo znanja iz sledećih predmeta: vazduhoplovni propisi; opšte poznavanje vazduhoplova; performanse i planiranje leta; ljudske mogućnosti i ograničenja; meteorologija; navigacija; IFR komunikacije.

(d) Podela predmeta na ispite (ispitne papire), dozvoljeno vreme za rešavanje i ukupni broj i podela pitanja biće određeni u odgovarajućim procedurama.

JAR-FCL 1.475 Pitanja
(Videti IEM FCL 1.475 (a) i (b))
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.470)

(a) Centralna banka pitanja

Pitanja koja odgovaraju programima (videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.470) čuvaju se u JAA centralnoj banci pitanja (CQB). Pitanja unesena u CQB će biti sastavljena na engleskom, prema metodi opisanoj u IEM FCL 1.475(a), koristeći skraćenice (videti IEM FCL 1.475(b)), i usklađena sa formatom pogodnim za računar. Pitanja će biti u formi više ponuđenih odgovora. Vazduhoplovna vlast ima pravo odabira pitanja za ispit prema JAR-FCL 1.480.

(b) Objavljivanje

JAA će povremeno objavljivati primere pitanja i višestrukih odgovora.

JAR-FCL 1.480 Procedura ispita
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.470)

(a) Učestalost

Država članica JAA mora omogućiti kandidatu da polaže odgovarajuće ispite, u skladu sa procedurama propisanim u ovom poglavlju. Ispit za dozvolu ili za ovlašćenje za instrumentalno letenje sastoji se od ispita iz svakog predmeta navedenog u Dodatku 1 JAR-FCL 1.470.

(b) Jezik

Ispiti se održavaju na jeziku koji vazduhoplovna vlast odredi. Vazduhoplovna vlast će obavestiti kandidate o jeziku na kojem će se ispiti sprovesti.

(c) Sadržaj

Pitanja za ispite vazduhoplovna vlast određuje iz CQB, tako da njima bude obuhvaćen sadržaj svakog predmeta u celini. Sadržaj pitanja se neće menjati, osim ako olakšava prevod na domaći jezik. Stil odgovora na pitanja koja zahtevaju matematički proračun ili grafički prikaz može se menjati u druge forme koje vazduhoplovna vlast smatra odgovarajućim. Ispit iz predmeta komunikacije može se polagati odvojeno od ostalih predmeta, prema odluci vazduhoplovnih vlasti. Kandidat koji je prethodno položio jedan ili oba predmeta iz VFR ili IFR komunikacija neće ponovno polagati ispit iz ovih predmeta.

(d) Usmeno ispitivanje

Usmenim ispitom ne može da se zameni pismeni ispit ili ispit na računaru.

(e) Sredstva

Vazduhoplovna vlast mora da obezbedi odgovarajuće karte, mape, tablice sa podacima i opremu koja je potrebna za ispit.

(f) Bezbednost

Identitet kandidata će biti utvrđen pre pristupanja ispitu.

(g) Poverljivost

Sadržaj ispitnog materijala je poverljiv dokument.

JAR-FCL 1.485 Odgovornost kandidata

(a) Kandidat je obavezan da ceo ispit obavi u jednoj državi članici JAA.

(b) Kandidat mora biti prijavljen za ispit od strane odobrenog FTO koji je odgovoran za obuku kandidata kada kandidat završi određene elemente teorijske obuke sa odgovarajućim uspehom. Kandidat koji ne položi ispit sa uspehom, kako je predviđeno u JAR-FCL 1.490, mora da podnese dokaz o dopunskoj obuci koji je izdala odobrena organizacija za obuku.

(c) Ukoliko vazduhoplovna vlast smatra da kandidat ne poštuje ispitne procedure tokom ispita, takvo kršenje discipline smatra se uzrokom neuspeha kandidata u pojedinačnom predmetu ili u celom ispitu.

JAR-FCL 1.490 Standardi uspešnog polaganja

(a) Kandidat je uspešno položio određeni predmet ukoliko je postigao najmanje 75% bodova od ukupnog broja bodova predviđenih za taj predmet. Nema kaznenih bodova.

(b) Zavisno od drugih uslova propisanih u JAR, smatra se da je kandidat uspešno položio teorijske ispite za odgovarajuću pilotsku dozvolu ili ovlašćenje ukoliko uspešno položi sve potrebne predmete u periodu od 18 meseci, počevši od kraja kalendarskog meseca kada kandidat prvi put pristupi ispitu.

(c) Kandidat mora ponovo polagati ceo ispit kao prvi pokušaj ukoliko nije položio bilo koji pojedinačni ispit iz četiri pokušaja, ili ako nije položio sve ispite iz 6 pokušaja ili u periodu navedenom u paragrafu (b). Pre pristupanja ponovnom polaganju ispita kandidat mora obaviti dopunsku obuku koju će odrediti nadležna vazduhoplovna vlast.

JAR-FCL 1.495 Period prihvatanja

(a) Položeni teorijski ispit obavljen u skladu sa JAR-FCL 1.490, priznaće se za dobijanje CPL(A) ili IR(A) tokom 36 meseci od dana kada je položen ispit iz poslednjeg predmeta.

(b) Pod uslovom da je IR(A) stečeno u skladu sa navedim paragrafom (a), položen teorijski deo ispita za ATPL(A) važiće narednih 7 godina od dana poslednjeg produženja IR(A) upisanog u CPL(A) za izdavanje ATPL(A).

(c) Položen teorijski deo ispita za ATPL(A) važiće narednih 7 godina od dana poslednjeg produženja ovlašćenja za letenje na tipu upisanog u F/E dozvolu.

Dodatak 1 JAR-FCL 1.470
Teorijsko znanje - ATPL, CPL i IR

(Videti JAR-FCL 1.470)

1. Kandidat mora završiti odgovarajuću teorijsku obuku na odobrenom kursu u ovlašćenoj organizaciji za letačku obuku (FTO), u skladu sa programom predmeta i sledećim navedenim oblastima (pogledati Theoretical Knowedge Learning Objectives):

 

 

Avion

Helikopter

IR

ATPL

CPL

ATPL/IR

ATPL

CPL

 

010 00 00 00

VAZDUHOPLOVNO PRAVO I PROCEDURE KONTROLE LETENJA

X

X

X

X

X

X

010 01 00 00

MEĐUNARODNO PRAVO: KONVENCIJE, SPORAZUMI I ORGANIZACIJE

 

 

 

 

 

 

010 02 00 00

PLOVIDBENOST VAZDUHOPLOVA

 

 

 

 

 

 

010 03 00 00

DRŽAVNA PRIPADNOST I REGISTARSKE OZNAKE VAZDUHOPLOVA

 

 

 

 

 

 

010 04 00 00

IZDAVANJE DOZVOLA OSOBLJU

 

 

 

 

 

 

010 05 00 00

PRAVILA LETENJA (ICAO Annex 2)

 

 

 

 

 

 

010 06 00 00

PROCEDURE VAZDUHOPLOVNE NAVIGACIJE - OPERACIJE VAZDUHOPLOVA

 

 

 

 

 

 

010 07 00 00

SLUŽBE KONTROLE LETENJA I UPRAVLJANJE

 

 

 

 

 

 

010 08 00 00

SLUŽBE VAZDUHOPLOVNOG INFORMISANJA

 

 

 

 

 

 

010 09 00 00

AERODROMI/HELIDROMI

 

 

 

 

 

 

010 10 00 00

OLAKŠICE (ICAO Annex 9)

 

 

 

 

 

 

010 11 00 00

TRAGANJE I SPASAVANJE

 

 

 

 

 

 

010 12 00 00

BEZBEDNOST

 

 

 

 

 

 

010 13 00 00

ISPITIVANJE UDESA I NEZGODA VAZDUHOPLOVA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avion

Helikopter

IR

ATPL

CPL

ATPL/IR

ATPL

CPL

 

021 00 00 00

OPŠTE POZNAVANJE VAZDUHOPLOVA - KONSTRUKCIJA I SISTEMI, ELEKTRIČNI SISTEMI, POGONSKA GRUPA, OPREMA U SLUČAJU OPASNOSTI

X

X

X

X

X

X

021 01 00 00

DIZAJN, TERET, OPTEREĆENJE, ODRŽAVANJE

 

 

 

 

 

 

021 02 00 00

KONSTRUKCIJA

 

 

 

 

 

 

021 03 00 00

HIDRAULIČNI SISTEM

 

 

 

 

 

 

021 04 00 00

STAJNI TRAP, TOČKOVI, PNEUMATICI, KOČNICE

 

 

 

 

 

 

021 05 00 00

KOMANDE LETA

 

 

 

 

 

 

021 06 00 00

PNEUMATSKI SISTEM - PRESURIZACIJA I ODRŽAVANJE TEMPERATURE VAZDUHA

 

 

 

 

 

 

021 07 00 00

SISTEM ZA ODLEĐIVANJE I SISTEM PROTIV ZALEĐIVANJA

 

 

 

 

 

 

021 08 00 00

GORIVNI SISTEM

 

 

 

 

 

 

021 09 00 00

ELEKTRIČNI SISTEM

 

 

 

 

 

 

021 10 00 00

KLIPNI MOTORI

 

 

 

 

 

 

021 11 00 00

MLAZNI MOTORI

 

 

 

 

 

 

021 12 00 00

SISTEM ZAŠTITE I DETEKCIJE

 

 

 

 

 

 

021 13 00 00

KISEONIČKI SISTEM

 

 

 

 

 

 

021 14 00 00

HELIKOPTER: OSTALI SISTEMI

 

 

 

 

 

 

021 15 00 00

HELIKOPTER: GLAVE ROTORA

 

 

 

 

 

 

021 16 00 00

HELIKOPTER: TRANSMISIJA

 

 

 

 

 

 

021 17 00 00

HELIKOPTER: LOPATICE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avion

Helikopter

IR

ATPL

CPL

ATPL/IR

ATPL

CPL

 

022 00 00 00

OPŠTE POZNAVANJE VAZDUHOPLOVA - INSTRUMENTI

X

X

X

X

X

X

022 01 00 00

SENZORI I INSTRUMENTI

 

 

 

 

 

 

022 02 00 00

MERENJE PARAMETARA VAZDUŠNE STRUJE

 

 

 

 

 

 

022 03 00 00

MAGNETIZAM - KOMPAS SA DIREKTNIM OČITAVANJEM I MAGNETSKI VENTIL

 

 

 

 

 

 

022 04 00 00

ŽIROSKOPSKI INSTRUMENTI

 

 

 

 

 

 

022 05 00 00

SISTEMI INERCIJALNE NAVIGACIJE

 

 

 

 

 

 

022 06 00 00

AVION: SISTEMI AUTOMATSKIH KOMANDI LETA

 

 

 

 

 

 

022 07 00 00

HELIKOPTER: SISTEMI AUTOMATSKIH KOMANDI LETA

 

 

 

 

 

 

022 08 00 00

TRIMERI - PRIGUŠIVAČ SKRETANJA - ZAŠTITA ANVELOPE LETA

 

 

 

 

 

 

022 09 00 00

AUTOMATSKI POTISAK - SISTEM AUTOMATSKE KONTROLE POTISKA

 

 

 

 

 

 

022 10 00 00

KOMINIKACIONI SISTEM

 

 

 

 

 

 

022 11 00 00

SISTEM UPRAVLJANJA LETOM (FMS)

 

 

 

 

 

 

022 12 00 00

SISTEMI UPOZORAVANJA, SISTEMI PRIBLIŽAVANJA

 

 

 

 

 

 

022 13 00 00

INTEGRISANI INSTRUMENTI - ELEKTRONSKI POKAZIVAČI

 

 

 

 

 

 

022 14 00 00

SISTEMI ZA ODRŽAVANJE, PRAĆENJE I BELEŽENJE

 

 

 

 

 

 

022 15 00 00

DIGITALNA ELEKTRIČNA KOLA I RAČUNARI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avion

Helikopter

IR

ATPL

CPL

ATPL/IR

ATPL

CPL

 

030 00 00 00

PERFORMANSE LETA I PLANIRANJE

X

X

X

X

X

 

031 00 00 00

MASA I CENTRAŽA - AVIONI/HELIKOPTERI

X

X

X

X

X

 

031 01 00 00

SVRHA RAZMATRANJA MASE I CENTRAŽE

 

 

 

 

 

 

031 02 00 00

TERET

 

 

 

 

 

 

031 03 00 00

OSNOVE PRORAČUNA CENTRA TEŽIŠTA

 

 

 

 

 

 

031 04 00 00

POJEDINOSTI MASE I CENTRAŽE VAZDUHOPLOVA

 

 

 

 

 

 

031 05 00 00

ODREĐIVANJE CENTRA TEŽIŠTA

 

 

 

 

 

 

031 06 00 00

RUKOVANJE TERETOM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avion

Helikopter

IR

ATPL

CPL

ATPL/IR

ATPL

CPL

 

032 00 00 00

PERFORMANSE - AVIONI

X

X

 

 

 

 

032 01 00 00

OPŠTE

 

 

 

 

 

 

032 02 00 00

PERFORMANSE KLASE B - JEDNOMOTORNI AVIONI

 

 

 

 

 

 

032 03 00 00

PERFORMANSE KLASE B - VIŠEMOTORNI AVIONI

 

 

 

 

 

 

032 04 00 00

PERFORMANSE KLASE A - AVIONI SERTIFIKOVANI ISKLJUČIVO PREMA CS 25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avion

Helikopter

IR

ATPL

CPL

ATPL/IR

ATPL

CPL

 

033 00 00 00

PLANIRANJE I PRAĆENJE LETA

X

X

X

X

X

X

033 01 00 00

PLANIRANJE LETA ZA VFR LETOVE

 

 

 

 

 

 

033 02 00 00

PLANIRANJE LETA ZA IFR LETOVE

 

 

 

 

 

 

033 03 00 00

PLANIRANJE GORIVA

 

 

 

 

 

 

033 04 00 00

PRIPREMA PRE LETA

 

 

 

 

 

 

033 05 00 00

PLAN LETA KONTROLE LETENJA

 

 

 

 

 

 

033 06 00 00

PRAĆENJE LETA I PONOVNO PLANIRANJE U TOKU LETA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avion

Helikopter

IR

ATPL

CPL

ATPL/IR

ATPL

CPL

 

040 00 00 00

LJUDSKE MOGUĆNOSTI I OGRANIČENJA

X

X

X

X

X

X

040 01 00 00

LJUDSKI FAKTORI: OSNOVNI KONCEPTI

 

 

 

 

 

 

040 02 00 00

OSNOVE VAZDUHOPLOVNE PSIHOLOGIJE I OČUVANJE ZDRAVLJA

 

 

 

 

 

 

040 03 00 00

OSNOVE VAZDUHOPLOVNE PSIHOLOGIJE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avion

Helikopter

IR

ATPL

CPL

ATPL/IR

ATPL

CPL

 

050 00 00 00

METEOROLOGIJA

X

X

X

X

X

X

050 01 00 00

ATMOSFERA

 

 

 

 

 

 

050 02 00 00

VETAR

 

 

 

 

 

 

050 03 00 00

TERMODINAMIKA

 

 

 

 

 

 

050 04 00 00

OBLACI I MAGLA

 

 

 

 

 

 

050 05 00 00

PADAVINE

 

 

 

 

 

 

050 06 00 00

VAZDUŠNE MASE I FRONTOVI

 

 

 

 

 

 

050 07 00 00

SISTEMI VAZDUŠNOG PRITISKA

 

 

 

 

 

 

050 08 00 00

KLIMATOLOGIJA

 

 

 

 

 

 

050 09 00 00

OPASNOSTI TOKOM LETA

 

 

 

 

 

 

050 10 00 00

METEOROLOŠKE INFORMACIJE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avion

Helikopter

IR

ATPL

CPL

ATPL/IR

ATPL

CPL

 

060 00 00 00

NAVIGACIJA

X

X

X

X

X

X

061 00 00 00

OPŠTA NAVIGACIJA

X

X

X

X

X

X

061 01 00 00

OSNOVE NAVIGACIJE

 

 

 

 

 

 

061 02 00 00

MAGNETIZAM I KOMPASI

 

 

 

 

 

 

061 03 00 00

KARTE

 

 

 

 

 

 

061 04 00 00

RAČUNSKA NAVIGACIJA (DEAD RECKONING)

 

 

 

 

 

 

061 05 00 00

NAVIGACIJA TOKOM LETA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avion

Helikopter

IR

ATPL

CPL

ATPL/IR

ATPL

CPL

 

062 00 00 00

RADIO NAVIGACIJA

X

X

X

X

X

X

062 01 00 00

OSNOVE TEORIJE PROSTIRANJA RADIO TALASA

 

 

 

 

 

 

062 02 00 00

RADIO SREDSTVA

 

 

 

 

 

 

062 03 00 00

RADAR

 

 

 

 

 

 

062 04 00 00

Namerno ostavljeno prazno

 

 

 

 

 

 

062 05 00 00

SISTEMI PROSTORNE NAVIGACIJE, RNAV/FMS

 

 

 

 

 

 

062 06 00 00

GLOBALNI NAVIGACIONI SATELITSKI SISTEMI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avion

Helikopter

IR

ATPL

CPL

ATPL/IR

ATPL

CPL

 

070 00 00 00

OPERATIVNE PROCEDURE

X

X

X

X

X

 

071 01 00 00

OPŠTI USLOVI

 

 

 

 

 

 

071 02 00 00

POSEBNE OPERATIVNE PROCEDURE I OPASNOSTI (OPŠTI ASPEKTI)

 

 

 

 

 

 

071 03 00 00

PROCEDURE ZA SLUČAJ OPASNOSTI KOD HELIKOPTERA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avion

Helikopter

IR

ATPL

CPL

ATPL/IR

ATPL

CPL

 

080 00 00 00

TEORIJA LETENJA

X

X

X

X

X

 

081 00 00 00

TEORIJA LETENJA - AVION

X

X

 

 

 

 

081 01 00 00

PODZVUČNA AERODINAMIKA

 

 

 

 

 

 

081 02 00 00

AERODINAMIKA VELIKIH BRZINA

 

 

 

 

 

 

081 03 00 00

Namerno ostavljeno prazno

 

 

 

 

 

 

081 04 00 00

STABILNOST

 

 

 

 

 

 

081 05 00 00

UPRAVLJIVOST

 

 

 

 

 

 

081 06 00 00

OGRANIČENJA

 

 

 

 

 

 

081 07 00 00

ELISE

 

 

 

 

 

 

081 08 00 00

MEHANIKA LETA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avion

Helikopter

IR

 

 

ATPL

CPL

ATPL/IR

ATPL

CPL

 

090 00 00 00

KOMUNIKACIJE

X

X

X

X

X

X

091 00 00 00

VFR KOMUNIKACIJE

 

 

 

 

 

 

091 01 00 00

DEFINICIJE

 

 

 

 

 

 

091 02 00 00

OPŠTE OPERATIVNE PROCEDURE

 

 

 

 

 

 

091 03 00 00

NAZIVI METEOROLOŠKIH INFORMACIJA OD VAŽNOSTI (VFR)

 

 

 

 

 

 

091 04 00 00

MERE KOJE TREBA PREDUZETI U SLUČAJU OTKAZA RADIO VEZE

 

 

 

 

 

 

091 05 00 00

PROCEDURE U NEVOLJI I HITNOJ SITUACIJI (DISTRESS AND URGENCY)

 

 

 

 

 

 

091 06 00 00

OPŠTI PRINCIPI VHF I LOCIRANJA FREKVENCIJA

 

 

 

 

 

 

092 00 00 00

IFR KOMUNIKACIJE

 

 

 

 

 

 

092 01 00 00    

DEFINICIJE

 

 

 

 

 

 

092 02 00 00

OPŠTE OPERATIVNE PROCEDURE

 

 

 

 

 

 

092 03 00 00

MERE KOJE TREBA PREDUZETI U SLUČAJU OTKAZA RADIO VEZE

 

 

 

 

 

 

092 04 00 00

PROCEDURE U NEVOLJI I HITNOJ SITUACIJI (DISTRESS AND URGENCY)

 

 

 

 

 

 

092 05 00 00

NAZIVI METEOROLOŠKIH INFORMACIJA OD VAŽNOSTI (IFR)

 

 

 

 

 

 

092 06 00 00

OPŠTI PRINCIPI VHF I LOCIRANJA FREKVENCIJA

 

 

 

 

 

 

092 07 00 00

MORZEOV KOD

 

 

 

 

 

 

 

POGLAVLJE K - DOZVOLA PILOTA VIŠEČLANE POSADE (AVION) - MPL(A)

JAR-FCL 1.500 Minimalna starosna granica

Kandidat za MPL(A) mora da ima najmanje 18 godina života.

JAR-FCL 1.505 Zdravstvena sposobnost

Kandidat za MPL(A), kao i imalac MPL(A) prilikom korišćenja prava iz dozvole moraju da poseduju važeće lekarsko uverenje klase 1.

JAR-FCL 1.510 Prava i uslovi
(Videti JAR-FCL 1.155)
(Videti JAR-FCL 1.210)
(Videti JAR-FCL 1.275)

(a) Prava

U zavisnosti od drugih uslova određenih u JAR, prava imaoca MPL(A) su:

(1) da koristi prava imaoca PPL(A), ukoliko su ispunjeni uslovi u pogledu PPL(A) koji su propisani u Poglavlju C;

(2) da koristi prava imaoca SPL(A), ukoliko su ispunjeni uslovi u pogledu SPL(A) koji su propisani u JAR-FCL 1.155(d);

(3) da koristi prava IR(A) na avionima sa jednim pilotom, ukoliko imalac dozvole prikaže sposobnost da obavlja poslove kao vođa vazduhoplova na avionima sa jednim pilotom koristeći samo instrumente, tako što završi posebnu obuku određenu od strane vazduhoplovne vlasti i ispuni uslove propisane u JAR-FCL 1.210. Vazduhoplovne vlasti se mogu rukovoditi preporukama koje je dao FTO;

(4) da koristi prava IR(A) na avionima za koje se zahteva rad sa kopilotom;

(5) da radi kao kopilot na avionu za koji se zahteva rad sa kopilotom.

(b) Uslovi

Kandidatu za MPL(A) koji je ispunio uslove propisane u JAR-FCL 1.500, 1.505, 1.515, 1.530 i ukoliko je primenljivo - 1.010(a)(4) izdaje se MPL(A) dozvola koja sadrži ovlašćenje za letenje na tipu aviona na kojem je obavljen praktični ispit i ovlašćenje IR(A) ograničeno na avion sa kopilotom.

JAR-FCL 1.515 Iskustvo i priznavanje vremena letenja
(Videti JAR-FCL 1.120)
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.520 i 1.525)

(a) Kandidat za MPL(A) mora završiti odobreni kurs obuke sa najmanje 240 sati letenja kao pilot koji leti i pilot koji ne leti u realnom ili simuliranom letu.

(b) Letačko iskustvo u realnom letu mora uključivati uslove u pogledu iskustva propisane u JAR-FCL 1.120 i 1.125(b), obuku povratka iz narušenog stanja, noćno letenje, letenje samo na osnovu instrumenata i odgovarajuće dobro vazduhoplovno ponašanje.

(c) Obuka u asimetričnom letu mora biti obavljena na avionu ili na simulatoru letenja, u odgovarajućim fazama.

(d) Pored uslova navedenih pod (b), kandidat mora, na višemotornom-turbinskom avionu koji je sertifikovan za rad sa posadom od najmanje 2 pilota ili na FSTD, steći iskustvo neophodno za postizanje naprednog nivoa sposobnosti koji je definisan u Dodatku 1 JAR-FCL 1.520 i 1.525 paragraf 16.

(e) Zahtevano iskustvo mora biti ostvareno pre pristupanja praktičnom ispitu koji je propisan u JAR-FCL 1.530.

JAR-FCL 1.520 Teorijsko znanje
(Videti JAR-FCL 1.155)
(Videti AMC FCL 1.125)

(a) Kurs

Kandidat za MPL(A) mora pohađati teorijsku obuku na odobrenom kursu u odobrenoj organizaciji za letačku obuku (FTO).

(b) Ispiti

Kandidat za MPL(A) mora prikazati nivo znanja koji odgovara pravima imaoca ATPL(A) u skladu sa zahtevima JAR-FCL 1 (Avioni), Poglavlje J i kursa za ovlašćenje za letenje avionom sa više pilota.

JAR-FCL 1. 525 Letačka obuka
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.520 i 1.525)

(a) Kandidat za MPL(A) mora završiti odobrenu obuku i ispuniti uslove u pogledu iskustva koji su propisani u JAR-FCL 1.515.

(b) Kandidat mora završiti letačku obuku za svaku jedinicu sposobnosti koja je propisana u Dodatku 1 JAR-FCL 1.520 i 1.525, do nivoa potrebnog za izdavanje MPL(A).

JAR-FCL 1.530 Praktična obučenost
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.240 i 1.295)
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.520 i 1.525)

(a) Kandidat za MPL(A) mora prikazati potrebnu veštinu u pogledu svake od jedinica sposobnosti koje su propisane u Dodatku 1 JAR-FCL 1.520 i 1.525, kao pilot koji leti i pilot koji ne leti, do nivoa potrebnog za kopilota višemotornog-turbinskog aviona sertifikovanog za rad sa posadom od najmanje 2 pilota po VFR i IFR, sa stepenom osposobljenosti imaoca MPL(A). Kandidat mora položiti praktični ispit koji je propisan u dodacima 1 i 2 JAR-FCL 1.240 i 1.295 na tipu aviona koji je korišćen u naprednoj fazi integrisanog kursa obuke za MPL(A).

(b) Napredak u sticanju veština navedenih pod (a) mora biti stalno ocenjivan i dokumentovan.

JAR-FCL 1.535 Nadzor implementacije - Savetodavni
odbor za dozvolu pilota višečlane posade

(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.535)
(Videti Dodatak 2 JAR-FCL 1.535)

(a) Razmena podataka između nacionalnih vazduhoplovnih vlasti, organizacija za obuku i avio-prevoznika koji su uključeni u obuku za MPL(A) i organizacija koje predstavljaju pilote je neophodna za postizanje uspešne implementacije MPL. Savetodavni panel, imenovan kao "MPL Savetodavni odbor Licencing Sectorial Team", uspostavljen je radi korišćenja ovih podataka za pružanje uputstava vlastima i zainteresovanim stranama u implementaciji i unapređenju kurseva obuke za MPL(A)

(b) Odobrene organizacije za obuku za MPL(A) kurseve moraju redovno, u skladu sa uslovima navedenim u odobrenju, pružati povratne informacije vazduhoplovnim vlastima, kao što je navedeno u Dodatku 1 JAR-FCL 1.535, posebno u svrhu pružanja potrebnih informacija savetodavnom odboru MPL.

Dodatak 1 JAR-FCL 1.520 i 525
MPL(A) - Integrisani kurs obuke za dozvolu pilota višečlane posade

(Videti JAR-FCL 1.520)
(Videti JAR-FCL 1.525)
(Videti JAR-FCL 1.535)
(Videti Dodatak 1a JAR-FCL 1.055)
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.240 i 1.295)
(Videti Dodatak 2 JAR-FCL 1.240 i 1.295)
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.261(c)(2))
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.535)
(Videti Dodatak 2 JAR-FCL 1.535)
(Videti Dodatak 1 JAR-FCL 1.470)
(Videti AMS FCL 1.261(a))
(Videti AMS FCL 1.520 i 1.525)
(Videti IEM Br.1 na Dodatak 1 JAR-FCL 1.520 i 1.525)
(Videti IEM Br.2 na Dodatak 1 JAR-FCL 1.520 i 1.525)
(Videti JAR-OPS 1.945)

1. (a) Cilj integrisanog kursa za MPL(A) je da obuči pilote do nivoa stručnosti neophodnog za rad u svojstvu kopilota višemotornog-turbinskog aviona u vazdušnom saobraćaju, sertifikovanog za rad sa posadom od najmanje dva pilota po VFR i IFR i za sticanje MPL(A).

(b) Nivo sposobnosti koji se očekuje od imaoca MPL(A) je detaljno definisan u ovom poglavlju. U širem smislu, od imaoca MPL(A) se očekuje da bude sposoban da završi kompanijski kurs konverzije u skladu sa JAR-OPS 1, Poglavlje N, sa velikom verovatnoćom za uspeh i u roku koji je uobičajeno dozvoljen za ovu fazu. Ovaj nivo sposobnosti odgovara nivou koji se očekuje od učenika koji su završili integrisani ATPL(A) kurs i obuku za ovlašćenje za letenje na tipu.

(c) Integrisani kurs obuke za ATP(A) treba da služi kao referenca i da se postepeno implementira integrisani MPL(A) kurs obuke i, posebno, prelazak sa realnog na simulirani let.

(d) Ovaj prelazak mora biti organizovan na način koji je sličan pristupu koji se koristi za ETOPS. Uspešan razvoj programa obuke postepeno uvodi više nivoe simuliranog leta i smanjuje realno letenje. Promena iz jedne u sledeću verziju mora da bude izvedena tek posle sticanja dovoljno iskustva i nakon što su analizirani i uzeti u obzir svi rezultati, uključujući i one sa kompanijskih kurseva konverzije.

2. Odobrenje za MPL(A) kurseve obuke može se izdati samo FTO u okviru JAR-OPS 1 avio-prevoznika ili FTO koji ima odobren ugovor sa JAR-OPS 1 avio-prevoznikom. Dozvola mora biti ograničena na tog avio-prevoznika do završetka kompanijskog kursa konverzije prema JAR-OPS 1, Poglavlju N.

3. Kandidat koji želi da pohađa integrisani kurs za MPL(A) mora, pod nadzorom rukovodioca obuke odobrene organizacije za letačku obuku (FTO), da završi sve faze odobrene obuke, na način kako FTO uredi. Obuka mora biti zasnovana na sposobnosti i sprovedena kroz rad višečlane posade.

4. Kandidat može biti primljen na obuku samo kao početnik. Kandidat koji nije položio ili nije u stanju da završi ceo MPL(A) kurs može da vazduhoplovnoj vlasti podnese zahtev za priznavanje teorijskih ispita i praktičnog ispita za drugu dozvolu i, ukoliko je primenljivo, ovlašćenje za letenje po instrumentima.

5. Kandidat koji želi da pređe u drugu FTO u toku trajanja obuke mora da podnese zahtev vazduhoplovnim vlastima za procenu potrebnih sati letačke obuke koje mora da ostvari u drugoj FTO.

6. FTO se mora uveriti da kandidat, pre pristupanja obuci, ima odgovarajuće znanje kako bi se olakšalo shvatanje sadržaja teorijske obuke i praktičnih veština koje kurs sadrži.

7. Kurs obuhvata:

(a) teorijsku obuku do nivoa znanja ATPL(A);

(b) letačku obuku prema pravilima za vizuelno i instrumentalno letenje;

(c) obuku saradnje u višečlanoj posadi za rad na avionima sa više pilota;

(d) obuku za ovlašćenje za letenje na tipu.

8. Uspešno završenim teorijskim ispitom iz paragrafa 10. i prikazom veština iz paragrafa 18. i 19. ispunjeni su uslovi za izdavanje MPL(A), uključujući ovlašćenje za tip aviona koji je korišćen na ispitu i IR(A) koje je ograničeno na avione koji zahtevaju rad sa kopilotom.

TEORIJSKO ZNANJE

9. Program teorijske obuke je propisan u Dodatku 1 JAR-FCL 1.470. Odobreni ATP(A) kurs teorijskog znanja mora da sadrži najmanje 750 sati (1 sat = 60 minuta obuke) obuke u koju su uključeni: rad u učionici, interaktivni video, prezentacije slajdova i kaseta, čitaonica, nastava koja se izvodi na računarima, kao i drugi mediji koji su odobreni od strane vazduhoplovnih vlasti.

750 sati nastave mora biti raspodeljeno na takav način da je za svaki predmet minimalni broj sati sledeći:

Predmet

sati

 

Vazduhoplovni propisi

40

 

Opšte poznavanje vazduhoplova

80

 

Performanse leta i planiranje

90

 

Ljudske mogućnosti i ograničenja

50

 

Meteorologija

60

 

Navigacija

150

 

Operativne procedure

20

 

Teorija leta

30

 

Komunikacije

30

 

Dalje raspodele broja sati mogu biti dogovorene između vazduhoplovnih vlasti i FTO.

Teorijska obuka za ovlašćenje za letenje na tipu mora biti u skladu sa Dodatkom 1 JAR-FCL 1.261(a).

TEORIJSKI ISPIT

11. Kandidat mora da prikaže nivo znanja koji odgovara pravima imaoca ATPL(A), u skladu sa uslovima iz JAR-FCL 1 (Avion), Poglavlje J i kursa za ovlašćenje za letenje na tipu aviona sa više pilota.

LETAČKA OBUKA

12. Letačka obuka mora da sadrži najmanje 240 sati i da obuhvati sledeće 4 faze obuke:

(a) Faza 1 - "srž" letačke obuke: posebna osnovna obuka u avionu sa jednim pilotom.

(b) Faza 2 - osnove: upoznavanje sa radom višečlane posade i letenja po instrumentima.

(c) Faza 3 - srednja: primena rada višečlane posade na višemotorne-turbinske avione visokih performansi.

(d) Faza 4 - napredna: obuka za ovlašćenje za letenje na tipu u kompaniji.

MCC zahtevi moraju da budu uključeni u odgovarajuće navedene faze. Obuka za ovlašćenje za letenje na tipu mora sadržati odgovarajuće zahteve Dodatka 1 i 2 JAR-FCL 1.240 i 1.295.

12. Svaka faza u programu letačke obuke je sastavljena od obuke osnovnog znanja i segmenata praktične obuke. Obuka osnovnog znanja koje se zahteva za MPL(A) mora da bude potpuno integrisana sa obukom zahtevane veštine.

13. Tokom obuke mora se vršiti stalna procena programa obuke i stalna ocena učenika prema programu koji je prihvatljiv vazduhoplovnim vlastima. Procenjivanje mora da obezbedi:

(a) da osposobljenost i ocene budu adekvatne zadacima kopilota aviona sa više pilota;

(b) da učenici steknu potrebnu osposobljenost na napredan i zadovoljavajući način.

14. Kurs obuke sadrži najmanje 12 poletanja i sletanja koja se izvode pod nadzorom instruktora u avionu za koji se izdaje ovlašćenje za letenje na tipu.

NIVO OCENJIVANJA

15. Kandidat za MPL(A) u kategoriji aviona mora uspešno da prikaže izvođenje svih 9 jedinica sposobnosti koje su propisane u paragrafu 16, sa naprednim nivoom osposobljenosti, koji se definiše kao nivo osposobljenosti koji se zahteva za rad i interakciju kao kopilot na turbinski pogonjenom avionu, sertifikovanom za rad sa posadom od najmanje dva pilota, u vizuelnim i instrumentalnim uslovima. Ocenom se mora potvrditi da kandidat sve vreme upravlja avionom ili situacijom na način koji obezbeđuje uspešno izvođenje procedure ili manevra. Kandidat mora stalno prikazivati znanje, veštine i stavove neophodne za siguran rad odgovarajućeg tipa aviona, kao što je precizirano u kriterijumu izvođenja.

JEDINICE SPOSOBNOSTI

16. Jedinice sposobnosti koje kandidat mora da prikaže u skladu sa JAR-FCL 1.515(d) su:

- 1. primena principa ljudskih mogućnosti, uključujući princip upravljanja ugrožavanjem i greškom;

- 2. izvođenje radnji na avionu na zemlji;

- 3. izvođenje poletanja;

- 4. izvođenje penjanja;

- 5. izvođenje krstarenja;

- 6. izvođenje snižavanja;

- 7. izvođenje prilaza;

- 8. izvođenje sletanja; i

- 9. izvođenje radnji posle sletanja i posle leta.

SIMULIRANI LET

17. Minimalni zahtevi za FSTD:

(a) Faza 1 - "srž" letačke obuke

E-obuka i uređaji sa delimičnim zadacima odobreni od vazduhoplovnih vlasti koji imaju sledeće karakteristike:

- obuhvataju veću opremu od one koja se inače vezuje za desktop računare, kao što su funkcionalne replike kvadranta, side-stick controller, ili FMS tastatura;

- obuhvataju psihomotorne aktivnosti sa odgovarajućom primenom sile i vremena odaziva.

(b) Faza 2 - osnovna

- FNTP II MCC koji predstavlja opšti višemotorni-turbinski pogonjen avion.

(c) Faza 3 - srednja

FSTD koji predstavlja višemotorni-turbinski pogonjen avion za koji potreban rad sa kopilotom i koji je kvalifikovan ekvivalentu standarda nivoa B, koji dodatno poseduje:

- najmanje kontinualni daylight/twilight/night visual cross-cocpit system sa koliminisanim vizuelnim poljem pogleda koji svakom pilotu obezbeđuje 180 stepeni horizontalnog i 40 stepeni vertikalnog polja pogleda, i

- simulirano ATS okruženje.

(d) Faza 4 - napredna

FS koji je u potpunosti ekvivalentan nivou D ili nivou C sa naprednim daylight vizuelnim sistemom, uključujući simulaciju ATS okruženja.

VEŠTINE

18. Napredak u postizanju veština koje su navedene u JAR-FCL 1.530(a) mora biti stalno ocenjivan.

19. Kandidat mora prikazati veštine potrebne za ispunjavanje svih jedinica sposobnosti, kao što je dato u paragrafu 16. - kao pilot koji leti i pilot koji ne leti, do nivoa potrebnog za vršenje poslova kopilota turbinski pogonjenih aviona sertifikovanih za rad sa posadom od najmanje dva pilota po VFR i IFR, kao što je propisano u dodacima 1 i 2 JAR-FCL 1.240 i 1.295.

Dodatak 1 JAR-FCL 1.535
Razmena podataka

(Videti JAR-FCL 1.535)

1. Brza, jasna i redovna razmena podataka vezanih za pitanja obuke za MPL(A) na lokalnom, nacionalnom i evropskom nivou je važna za uspešnu implementaciju MPL obuke.

2. Organizacije za obuku koje podnose zahtev ili poseduju odobrenje za obavljanje MPL(A) obuke moraju vazduhoplovnim vlastima dati relevantne podatke koji se odnose na:

(a) opis MPL(A) obuke;

(b) podatke o trajanju praktične i teorijske obuke;

(c) avione, FSTD i ostalu opremu koja se koristi;

(d) metode ocenjivanja;

(e) statistiku ocene napretka i rezultata konačnih ispita;

(f) pregled procedura za prilagođavanje i unapređenje kursa koje su zasnovane na analizi obuke učenika.

Dodatak 2 JAR-FCL 1.535
Sastav i nadležnost - Savetodavni odbor za MPL

(Videti JAR-FCL 1.535)

Savetodavni odbor za MPL Licensing Sectorial Team-a je uspostavljen sa sledećim sastavom i nadležnostima:

1. Sastav

Odbor se sastoji od:

- predsednika Licensing Sectorial Team-a ili njegovog predstavnika;

- dva predstavnika vazduhoplovnih vlasti iz JAA Licensing Sectorial Team-a;

- jednog predstavnika organizacija koje predstavljaju pilote;

- jednog predstavnika organizacija koje predstavljaju kompanije;

- jednog stručnjaka-predstavnika organizacija koje predstavljaju centre za obuku.

Sastav odbora svake godine usaglašava Licensing Sectorial Team.

2. Nadležnost

(a) Odbor je ustanovljen radi koordinacije, saradnje i razmene podataka između vazduhoplovnih vlasti, FTO, kompanija koje će angažovati lica koja su završila obuku i organizacija koje predstavljaju pilote, a koji su uključeni u obuku za MPL. Odbor pruža i povratne informacije ICAO o pitanjima implementacije MPL za države članice JAA.

(b) Zadaci

Odbor mora:

- biti odgovoran predsedniku Licensing Sectorial Team;

- objavljivati poslovnik Licensing Sectorial Team;

- primati izveštaje, podatke i preporuke vazduhoplovnih vlasti koje su odobrile MPL kurseve;

- na osnovu izveštaja, pripremiti podatke i preporuke za JAA Licensing Sectorial Team, uključujući zaključke nacionalnih izveštaja i sva druga pitanja koja se pojave u periodu koji je obuhvaćen izveštajem. U izveštajima se mora voditi računa o poverljivosti i zaštiti komercijalnih podataka;

- dati savet povodom zahteva za dugoročno izuzeće, ukoliko to zahteva Licensing Sectorial Team;

- savetovati Licensing Sectorial Team, ukoliko je potrebno, o pitanjima implementacije koja nastaju iz povratnih informacija koje pružaju vazduhoplovne vlasti ili organizacije za obuku;

- pripremiti godišnji izveštaj sa analizom dobijenih podataka;

- pripremiti NPA materijal za izmene JAR-FCL1, uzimajući u obzir procese JAR 11, ukoliko to zahteva Licensing Sectorial Team;

- obaveštavati Licensing Sectorial Team o odgovarajućim svetskim podacima vezanim za MPL;

- sarađivati sa savetodavnim ili nadzornim grupama koje su osnovane van Evrope i redovno izveštavati ICAO u skladu sa principima impementacije MPL.

Prilog 2

 

DOPUNSKI USLOVI ZA PRIMENU JAR-FCL 1

Ovaj prilog sadrži dopunske uslove Direktorata civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije za primenu JAR-FCL 1 u Republici Srbiji.

POGLAVLJE A - OPŠTI USLOVI

JAR-FCL 1.017 Posebna ovlašćenja, ovlašćenja za posebne poslove

Za sticanje ovlašćenja za akrobatsko letenje imalac dozvole PPL, CPL ili ATPL mora da ispuni sledeće uslove:

(1) pre pristupanja obuci kandidat mora da ima najmanje 200 sati ukupnog naleta, od čega najmanje 70 sati u svojstvu vođe vazduhoplova, uključujući najmanje 10 sati samostalnog letenja na avionu na kome će se izvoditi obuka;

(2) da je završio obuku za akrobatsko letenje u odobrenom RF ili FTO prema odobrenom programu obuke, u okviru koje je ostvario najmanje 5 sati samostalnog letenja;

(3) da je položio praktični ispit.

Za sticanje ovlašćenja za avio-tretiranje imalac dozvole CPL ili ATPL mora da ispuni sledeće uslove:

(1) pre pristupanja obuci kandidat mora da ima najmanje 200 sati ukupnog naleta;

(2) da je u ovlašćenom RF ili FTO, prema odobrenom programu, završio teorijsku i praktičnu obuku, u skladu sa ICAO dokumentom br. 9408-AN/922 (Manual on Aerial Work);

(3) da je položio praktični ispit.

Ovlašćenja za akrobatsko letenje i avio-tretiranje su važeća ukoliko je važeće ovlašćenje za letenje na klasi/tipu aviona na kom se ta ovlašćenja sprovode.

JAR-FCL 1.020 Priznavanje vojne službe

Priznavanje vojne službe se odnosi na lica koja su osposobljena za pilota u Vojnoj akademiji Vojske Srbije, odnosno oružanim snagama država prethodnica.

(a) Za sticanje dozvole privatnog pilota aviona kandidat mora da ispuni uslove propisane u JAR-FCL 1.105 i 1.120 i da položi teorijski ispit iz predmeta vazduhoplovni propisi i praktični ispit prema JAR-FCL 1.

(b) Za sticanje dozvole profesionalnog pilota aviona kandidat mora da ispuni uslove propisane u JAR-FCL 1.145 i 1.155 (b) i (c) i da položi teorijski i praktični ispit prema JAR-FCL 1.

Pre pristupanja ispitu kandidat mora, u ovlašćenom centru za obuku, da završi dodatnu obuku prema odobrenom programu, i to:

(I) dodatnu teorijsku obuku iz predmeta: vazduhoplovni propisi i komunikacije, ako je školovanje za vojnog pilota završio pre 14. decembra 2006. godine;

(II) dodatnu teorijsku i praktičnu obuku, ako je školovanje za vojnog pilota završio posle 14. decembra 2006. godine.

(c) Za sticanje ovlašćenja instruktora letenja avionom kandidat mora da ima završen kurs nastavnika letenja u vojsci, da ispunjava uslove JAR-FCL 1.330, 1.335 i da položi praktični ispit prema JAR-FCL 1.

(d) Za sticanje ovlašćenja za akrobatsko letenje kandidat mora da ima završenu obuku za akrobatsko letenje u vojsci i da ispunjava uslove iz Priloga 2 JAR-FCL 1.017 pod (1) i (3).

(e) Za sticanje ovlašćenja za instrumentalno letenje kandidat mora da mora da ispuni uslove iz JAR FCL 1.190 i 1.200, kao i:

(I) da u ovlašćenom centru za obuku završi teorijsku obuku prema JAR-FCL 1.195(a);

(II) da u ovlašćenom centru za obuku završi praktičnu obuku za instrumentalno letenje na klasi/tipu aviona za koji poseduje važeće ovlašćenje, u okviru koje mora ostvariti najmanje 20 sati letenja, od čega ne više od 5 sati na uređajima za simulirano letenje;

(III) da položi teorijski i praktični ispit prema JAR-FCL 1.

Za sticanje ovlašćenja za instrumentalno letenje kandidat koji je ostvario nalet od najmanje 50 sati u instrumentalnim uslovima na vazduhoplovima transportne kategorije, mora da položi teorijski i praktični ispit prema JAR-FCL 1. Ispit za sticanje ovlašćenja za instrumentalno letenje može se kombinovati sa ispitom za ovlašćenje za letenje na tipu.

(f) Za polaganje ispita za sticanje ovlašćenja za letenje na tipu aviona prema JAR-FCL 1.220 (c)(2)(II) prihvatiće se obuka stečena u vojsci.

Dodatak 1 JAR-FCL 1.015
Minimalni uslovi za prihvatanje dozvola izdatih od strane država koje nisu članice JAA

Osim ispunjenja uslova iz Dodatka 1 JAR-FCL 1.015 kandidat za prihvatanje dozvole izdate u državi koja nije članica JAA mora da položi teorijski ispit iz predmeta vazduhoplovni propisi, i to na nivou koji je odgovarajući dozvoli koja se prihvata.

Dodatak 1 JAR-FCL 1.075
Specifikacije za dozvole letačkog osoblja

Imaocu pilotske dozvole koji u lekarskom uverenju ima ograničenje:

1) letenje samo u višečlanoj posadi (OML - samo klasa 1)

ili

2) ograničenje letenja sa sigurnosnim pilotom - Safety pilot (OSL - samo klasa 2),

to ograničenje biće upisano u pilotsku dozvolu, u rubriku XII.

POGLAVLJE B - PILOT UČENIK (Avion)

Dodatak 1 JAR-FCL 1.085 Uslovi

Za vreme obavljanja praktične obuke na avionu pilot učenik je dužan da nosi sa sobom posebno ovlašćenje pilota učenika, izdato od strane Direktorata civilnog vazduhoplovstva.

FTO ili RF u čiji registar je upisan učenik dužna je da Direktoratu civilnog vazduhoplovstva podnese zahtev za izdavanje posebnog ovlašćenja pilota učenika.

Posebno ovlašćenje pilota učenika mora da sadrži sledeće:

- naziv vazduhoplovne vlasti i logo;

- redni broj posebnog ovlašćenja;

- ime, ime oca i prezime pilota učenika;

- jedinstven matični broj građana, odnosno broj pasoša za strane državljane;

- potpis imaoca posebnog ovlašćenja;

- datum izdavanja;

- potpis ovlašćenog lica Direktorata civilnog vazduhoplovstva.

POGLAVLJE C - DOZVOLA PRIVATNOG PILOTA (AVIONA) - PPL(A)

Dodatak 2 JAR-FCL 1.125
Registracija organizacija za obuku samo za PPL(A)

(a) Uz zahtev za izdavanje uverenja o osposobljenosti potrebno je dostaviti:

1) dokaz o registraciji ove organizacije;

2) dokaz da aerodrom koji se koristi za sprovođenje praktične obuke poseduje dozvolu za korišćenje, kao i da ispunjava uslove Dodatka 1a JAR-FCL 1.055 paragraf 27;

3) dokaz o vlasništvu ili zakupu vazduhoplova, uređaja za simulirano letenje i drugih sredstava za rad, kao i prostorija za rad za period od najmanje 12 meseci;

4) priručnik o obuci i operativni priručnik.

(b) Po izdavanju uverenja o osposobljenosti, Direktorat civilnog vazduhoplovstva će upisati organizaciju u registar vazduhoplovnih organizacija koje obučavaju za dozvolu privatnog pilota - PPL(A).

POGLAVLJE F - OVLAŠĆENJE ZA LETENJE NA TIPU I KLASI (Avion)

JAR-FCL 1.245 Ovlašćenja za letenje na tipu i klasi - rok važenja, produženje važenja i obnavljanje

Dopuna pod (e)(1)

Kada se imaocu dozvole vrši proširenje perioda važenja ovlašćenja potrebno je da dostavi:

(a) obrazloženi zahtev avio-prevoznika za proširenje roka važenja ovlašćenja sa predlogom perioda proširenja;

(b) dokaz da su vazduhoplovne vlasti države u kojoj je avion registrovan saglasne sa proširenjem važenja ovlašćenja.

U dozvoli, u rubrici "napomene" se upisuje da ovlašćenje važi samo za avione registrovane u toj državi i za tog avio-prevoznika.

Za produženje važenja ovlašćenja iz dozvole potrebno je dostaviti:

(a) dokaz o proveri stručnosti koju je obavio ispitivač koji je posebno ovlašćen u skladu sa JAR-FCL 1 ili ispitivač države registracije vazduhoplova (ukoliko je proveru stručnosti obavio ispitivač države registracije vazduhoplova, potrebno je dostaviti i kopiju dozvole i posebnog ovlašćenja ispitivača);

(b) dokaz vazduhoplovnih vlasti države registracije vazduhoplova o ispunjenosti uslova za produženje ovlašćenja.

Dopuna pod (e)(2)

Za produženje važenja ovlašćenja iz dozvole potrebno je dostaviti:

(a) dokaz o proveri stručnosti koju je sproveo ispitivač države avio-prevoznika, zajedno sa kopijom dozvole i posebnog ovlašćenja ispitivača;

(b) dokaz vazduhoplovnih vlasti države avio-prevoznika o ispunjenosti uslova za produženje važenja ovlašćenja.

Provera stručnosti se sprovodi pod nadzorom vazduhoplovnog inspektora Direktorata.

Dopuna pod (f)(1)

Osim ispunjenja uslova propisanih u JAR-FCL 1.245 (f)(1) za obnovu važenja ovlašćenja letenja na klasi višemotornih aviona (ME), imalac ovlašćenja mora da izvrši obuku osveženja znanja u okviru koje mora da ostvari najmanje 3 sata letenja koji su predviđeni odobrenim programom obnove ovlašćenja u Priručniku o obuci - Training Manual.

Osim ispunjenja uslova propisanih u JAR-FCL 1.245 (f)(1) za obnovu važenja ovlašćenja letenja na tipu aviona (TR), imalac ovlašćenja mora da izvrši obuku osveženja znanja u okviru koje mora da ostvari broj sati letenja koji je predviđen odobrenim programom obnove ovlašćenja u Priručniku o obuci - Training Manual.

JAR-FCL 1.246 Ovlašćenje za instrumentalno letenje, produženje i obnova

Dopuna pod (b)(1)(I)

Osim ispunjenja uslova propisanih u JAR-FCL 1.246 (b)(1)(II) kandidat za obnovu važenja IR(A) mora da izvrši "osveženje znanja" prema odobrenom programu iz Priručnika o obuci - Training Manual.

Ukoliko kandidat kombinuje obnovu IR(A) sa obnovom važenja ovlašćenja za letenje na tipu/klasi aviona prema JAR-FCL 1.245(b), sati letenja moraju biti obavljeni po pravilima instrumentalnog letenja - IFR.

JAR-FCL 1.480 Procedura teorijskih ispita

Dopuna pod (b)

Teorijski ispiti za sticanje dozvole privatnog pilota aviona sprovode se, po izboru samog kandidata, na srpskom ili engleskom jeziku.

Teorijski ispiti za sticanje dozvole profesionalnog i transportnog pilota, kao i ovlašćenja za instrumentalno letenje sprovode se na engleskom jeziku.