ODLUKA
O NAČINU OBRAČUNA, NAPLATE I PLAĆANJA KAMATE NARODNE BANKE SRBIJE

("Sl. glasnik RS", br. 63/2004, 29/2005, 8/2007, 35/2008 i 52/2008)

1. Narodna banka Srbije obračunava, naplaćuje i plaća kamatu na način i u rokovima utvrđenim ovom odlukom, ako drugim propisom ili ugovorom nije drukčije predviđeno.

2. Narodna banka Srbije na kredite i druga potraživanja (u daljem tekstu: krediti) obračunava kamatu jednom mesečno, za prethodni mesec, najkasnije pet dana posle isteka meseca, a naplaćuje je u roku od osam dana posle isteka meseca za koji je kamata obračunata.

Izuzetno od stava 1. ove tačke, Narodna banka Srbije svakog radnog dana, do 11.00 časova, obračunava i naplaćuje kamatu na sredstva prekonoćnog kredita koja je prethodnog radnog dana pustila u tečaj banci u skladu sa odlukom kojom se utvrđuju uslovi i način odobravanja kredita za održavanje dnevne likvidnosti banaka na osnovu zaloge hartija od vrednosti.

3. Na sredstva koja su kod nje deponovana Narodna banka Srbije obračunava kamatu jednom mesečno, za prethodni mesec, najkasnije pet dana posle isteka meseca, a plaća je u roku od osam dana posle isteka meseca za koji je kamata obračunata.

Izuzetno od stava 1. ove tačke, Narodna banka Srbije svakog radnog dana obračunava i plaća kamatu na sredstva koja su kod nje deponovana prethodnog radnog dana u skladu sa odlukom kojom se utvrđuju uslovi i način deponovanja viškova likvidnih sredstava banaka kod Narodne banke Srbije.

4. U slučaju da je dan dospeća kamate obračunate u smislu ove odluke neradni dan, naplata, odnosno plaćanje vrši se prvog narednog radnog dana.

5. Narodna banka Srbije obračunava kamatu, u smislu ove odluke, za broj dana korišćenja kredita, odnosno deponovanja sredstava u obračunskom periodu u odnosu na konstantan broj dana u godini (360 dana), primenom prostog interesnog računa od sto, prema sledećoj formuli:

k =

K x p x d

 

100 x Gd

 

gde je:

k - iznos kamate,

K - iznos kredita, odnosno depozita,

p - propisana godišnja kamatna stopa,

d - broj dana korišćenja kredita ili deponovanja sredstava u toku meseca,

Gd - broj dana u godini (360 dana).

Kamata u smislu stava 1. ove tačke obračunava se za sve radne i neradne dane, za pojedine periode korišćenja kredita, odnosno deponovanja sredstava u obračunskom periodu, s tim što se pri obračunu kamate kao prvi dan računa dan prenosa sredstava na račun korisnika sredstava, a ne uzima se u obzir dan kada su sredstva vraćena.

Ukupan iznos kamate za prethodni obračunski period predstavlja zbir obračunate kamate za pojedine periode korišćenja kredita, odnosno deponovanja sredstava, računajući od jedne do druge promene stanja u toku obračunskog perioda.

6. Narodna banka Srbije obračunava kamatu na dospela potraživanja, koja uključuju i dospelu a nenaplaćenu kamatu, počev od dana dospeća tih potraživanja, u skladu s tačkom 5. ove odluke.

7. Ako je drugim propisom ili ugovorom predviđeno da se kamata obračunava za period koji je kraći ili duži od mesec dana, ali ne duži od godinu dana - shodno se primenjuju odredbe tačke 5. ove odluke.

8. Izuzetno od odredaba tač. 2. i 5. ove odluke, ako se obaveze po kreditima korišćenim na osnovu zaloge hartija od vrednosti naplaćuju iz založenih hartija od vrednosti čija se nominalna vrednost umanjuje za iznos diskonta (u daljem tekstu: diskontovana vrednost), Narodna banka Srbije diskontovanu vrednost svake pojedinačne hartije od vrednosti na dan aktiviranja založnog prava obračunava primenom sledećih formula:

1) za kratkoročne hartije od vrednosti:

D= N x

1

,

 

1 +

p x d

 

 

100 x Gd

 

 

gde je:

D

- diskontovana vrednost pojedinačne kratkoročne hartije od vrednosti na dan aktiviranja založnog prava Narodne banke Srbije,

N

- nominalna vrednost pojedinačne kratkoročne hartije od vrednosti,

p

- propisana kamatna stopa,

d

- broj dana od dana aktiviranja založnog prava do dana dospeća kratkoročne hartije od vrednosti,

Gd

- broj dana u godini (360 dana);

2) za dugoročne hartije od vrednosti:

 

gde je:

D

- diskontovana vrednost pojedinačne dugoročne hartije od vrednosti na dan aktiviranja založnog prava Narodne banke Srbije,

N

- nominalna vrednost pojedinačne dugoročne hartije od vrednosti,

pk

- godišnja kuponska stopa,

f

- broj kupona u toku godine,

p

- propisana kamatna stopa,

K

- ukupan broj kupona koji dospevaju od dana aktiviranja založnog prava do dana dospeća dugoročne hartije od vrednosti,

d1

- broj dana od dana aktiviranja založnog prava do dana dospeća sledećeg kupona,

d2

- broj dana u kuponskom periodu kome pripada datum aktiviranja založnog prava dugoročne hartije od vrednosti (računa se kao 360/f).

U slučaju obračuna diskontovane vrednosti dugoročnih nekamatonosnih hartija od vrednosti, broj kupona u toku godine (f) jeste 1, godišnja kuponska stopa (pk) iznosi 0%, a broj dana od dana aktiviranja založnog prava do dana dospeća sledećeg kupona (d1) jeste broj dana od dana aktiviranja založnog prava do prvog narednog datuma u tekućoj, odnosno narednoj godini koji odgovara krajnjem roku dospeća.

Pod pojedinačnom vrednošću hartije od vrednosti u smislu ove tačke podrazumeva se vrednost jednog komada hartije od vrednosti.

9. Narodna banka Srbije obračunava i plaća, odnosno naplaćuje bankama kamatu na sredstva obavezne rezerve u skladu sa odlukom kojom se utvrđuje obavezna rezerva banaka kod Narodne banke Srbije, s tim da se obračun kamate vrši prema sledećoj formuli:

k =

K x p x d

 

100 x Gd

 

gde je:

k - iznos kamate;

K - osnovica za obračun kamate koja može biti:

1) iznos prosečnog dnevnog stanja izdvojene dinarske obavezne rezerve u obračunskom periodu, a najviše do iznosa obračunate dinarske obavezne rezerve,

2) iznos razlike između iznosa obračunate dinarske/devizne obavezne rezerve i ostvarenog prosečnog dnevnog stanja izdvojene dinarske/devizne obavezne rezerve u obračunskom periodu (neostvareni prosek dinarske/devizne obavezne rezerve),

3) iznos razlike između propisanog i obračunatog iznosa dinarske/devizne obavezne rezerve u obračunskom periodu (manje obračunata dinarska/devizna obavezna rezerva od propisane);

p - propisana godišnja kamatna stopa;

d - broj dana u obračunskom periodu;

Gd - broj dana u godini (360 dana).

Ako u toku obračunskog perioda dođe do promene kamatne stope, d je jednako broju dana za koji važi ta stopa.

10. Obračun, plaćanje i naplata kamate na hartije od vrednosti vrše se u skladu s propisima kojima su regulisani uslovi i način na koji Narodna banka Srbije sprovodi operacije na otvorenom tržištu, odnosno uslovi pod kojima i način na koji Narodna banka Srbije izdaje i prodaje kratkoročne hartije od vrednosti.

11. Radnim danima u smislu ove odluke smatraju se dani u kojima se izvršavaju međubankarska plaćanja kod Narodne banke Srbije u skladu s propisima kojima su regulisani rad RTGS sistema i kliring sistema Narodne banke Srbije.

12. Ova odluka stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku RS", a primenjivaće se od obračuna kamate za juni 2004. godine.

 

Samostalna odredba Odluke o izmeni
Odluke o načinu obračuna, naplate i plaćanja kamate Narodne banke Srbije

("Sl. glasnik RS", br. 29/2005)

2. Ova odluka stupa na snagu 1. aprila 2005. godine.

 

Samostalna odredba Odluke o izmeni
Odluke o načinu obračuna, naplate i plaćanja kamate Narodne banke Srbije

("Sl. glasnik RS", br. 8/2007)

2. Ova odluka stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku RS".

 

Samostalne odredbe Odluke o izmeni i dopuni
Odluke o načinu obračuna, naplate i plaćanja kamate Narodne banke Srbije

("Sl. glasnik RS", br. 35/2008)

3. Na sredstva koja su kod Narodne banke Srbije deponovana u periodu od 1. do 29. aprila 2008. godine u skladu sa odlukom kojom se utvrđuju uslovi i način deponovanja viškova likvidnih sredstava banaka kod Narodne banke Srbije - Narodna banka Srbije obračunaće i platiti kamatu do 8. maja 2008. godine.

4. Ova odluka objavljuje se u "Službenom glasniku RS", a stupa na snagu 1. maja 2008. godine.

 

Samostalna odredba Odluke o dopuni
Odluke o načinu obračuna, naplate i plaćanja kamate Narodne banke Srbije

("Sl. glasnik RS", br. 52/2008)

2. Ova odluka objavljuje se u "Službenom glasniku RS" i stupa na snagu 3. juna 2008. godine.