ODLUKA

O USLOVIMA ZA DRŽANJE I ZAŠTITU DOMAĆIH ŽIVOTINJA

("Sl. glasnik grada Jagodina", br. 2/2008)

 

I OPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovom Odlukom propisuju se uslovi i način držanja životinja u nekomercijalne svrhe, zaštite, zbrinjavanja, hvatanja i oduzimanja domaćih životinja, kao i neškodljivog uklanjanja uginulih domaćih životinja na teritoriji grada Jagodina.

Član 2

Domaće životinje, u smislu ove Odluke, su: psi, mačke, ukrasne i egzotične ptice, kunići, živina, golubovi, pčele, kopitari i papkari.

Član 3

Vlasnik ili držalac domaćih životinja, dužan je da obezbedi čuvanje i nadzor, negu, ishranu, higijenske uslove i lečenje domaćih životinja, kao i da se držanjem domaćih životinja ne zagađuju okolina i ne uznemiravaju treća lica.

Odredbe ove Odluke koje se odnose na broj i vrstu životinja koje se mogu držati, ne primenjuju se na pravna i fizička lica koja u vršenju svoje redovne delatnosti koriste životinje (službeni psi) i kojima je predmet poslovanja čuvanje ili uzgoj životinja.

Član 4

U slučaju da vlasnik ili držalac domaćih životinja posumnja da je životinja obolela od neke zarazne bolesti, dužan je da o tome odmah obavesti najbližu veterinarsku službu ili nadležnu republičku veterinarsku inspekciju, u skladu sa posebnim propisima.

Član 5

Uslovi i način držanja domaćih životinja zavise od vrste stambenog objekta i područja Grada Jagodina u kome se stambeni objekat nalazi.

Vrste stambenih objekata, u smislu ove Odluke, su:

1. objekti višeporodičnog stanovanja,

2. objekti porodičnog stanovanja na području gradskih mesnih zajednica,

3. objekti porodičnog stanovanja na području seoskih mesnih zajednica.

II DRŽANJE DOMAĆIH ŽIVOTINJA

Član 6

Kopitari, papkari, pernata živina i kunići ne mogu se držati u gradskim mesnim zajednicama.

Na teritoriji Grada Jagodina, izvan gradskih mesnih zajednica, mogu se držati sve vrste domaćih životinja u skladu sa odredbama Zakona o zdravstvenoj zaštiti životinja i drugih propisa.

1. Psi i mačke

Član 7

U objektima višeporodičnog stanovanja u jednom stanu mogu da se drže najviše jedan pas i jedna mačka, a njihov podmladak najduže do četiri meseca starosti.

U zajedničkom stanu, u objektima iz stava 1. ovog člana, psi i mačke mogu da se drže samo ako postoji saglasnost sustanara.

Psi sledećih rasa: nemački ovčar, belgijski ovčari (svi varijeteti), rotvajler, doberman, nemački bokser (oba varijeteta), šnaucer-veliki (oba varijeteta), crni terijer, argentinski pas, bul mastif, mastif, napuljski mastif, pirinejski mastif, šarplaninac, kavkaski ovčar, erdel terijer, američki staford terijer, bul terijer (normalne veličine), stafordski bul terijer, kao i svi psi nastali ukrštanjem sa jednom ili više navedenih rasa pasa, mogu da se drže u objektima iz stava 1. ovog člana, samo uz saglasnost skupštine zgrade.

Član 8

U objektima višeporodičnog stanovanja nije dozvoljeno držanje pasa i mačaka na balkonu, terasi ili lođi, na tavanu, u podrumu, garaži, šupi, vrtnoj bašti ili drugoj zajedničkoj prostoriji, kao i uvođenje pasa i mačaka u liftove.

Član 9

Na teritoriji Grada Jagodina nije dozvoljeno držanje, izvođenje i šetanje pasa, rase pitbul terijer.

Član 10

U objektima porodičnog stanovanja iz člana 5. stav 2. ove Odluke, u dvorištu, mogu da se drže najviše dva psa i dve mačke, a njihov podmladak najduže do četiri meseca starosti.

Član 11

U objektima porodičnog stanovanja iz člana 5. stav 2. tačka 2. ove Odluke, psi moraju da se drže u ograđenom prostoru u odgovarajućoj kućici ili u odgovarajućoj kućici vezani na lancu, koji ne može da bude kraći od dva ni duži od tri metra.

Ograđeni prostor, odnosno odgovarajuća kućica mora da bude udaljena najmanje 10 metara od najbližeg stambenog ili poslovnog objekta na susednoj parceli.

Član 12

U zajedničkom dvorištu objekata porodičnog stanovanja iz člana 5. stav 2. tačka 2. ove Odluke, psi mogu da se drže pod uslovima i na način propisan u članu 11. ove Odluke, samo ako postoji saglasnost svih korisnika zajedničkog dvorišta.

Član 13

Vlasnik ili držalac psa može da izvodi psa samo na povodcu.

Povodac iz stava 1. ovog člana, ne može da bude duži od jednog metra.

Psi rasa navedenih u članu 7. stav 3. ove Odluke, mogu da se izvode samo sa zaštitnom korpom na njušci i na povodcu koji ne može da bude duži od jednog metra.

Član 14

Vlasnik ili držalac psa iz člana 7. stav 3. ove Odluke, dužan je da, u objektima iz člana 5. stav 2. ove Odluke, na ulaznim vratima - kapiji, na vidnom mestu, istakne natpis "čuvaj se psa".

Član 15

Lica mlađa od 16 godina ne mogu da izvode psa iz člana 7. stav 3. ove Odluke.

Član 16

Vlasnik ili držalac psa dužan je da izvrši obeležavanje psa u skladu sa posebnim propisima o obeležavanju pasa i vođenju evidencije o obeleženim psima.

Vlasnik ili držalac psa dužan je da psa starijeg od tri meseca, prijavi nadležnoj veterinarskoj službi radi registracije.

Član 17

Za držanje pasa u objektima iz člana 5. stav 2. ove Odluke, plaća se lokalna komunalna taksa u skladu sa odlukom Skupštine grada Jagodina.

Član 18

Psi mogu da se izvode na javne zelene površine određene aktom Gradske uprave nadležne za komunalne poslove.

Akt iz stava 1. ovog člana, donosi se na osnovu predloga Javnog preduzeća "Standard" Jagodina.

Član 19

Održavanje čistoće i higijene na površinama iz člana 18. ove Odluke, vrši preduzeće ili preduzetnik kome Grad Jagodina (u daljem tekstu: Grad) poveri obavljanje ovih poslova.

Član 20

Psi mogu slobodno da se kreću pod kontrolom vlasnika ili držaoca, na površinama, koje su određene za izvođenje pasa aktom iz člana 18. stav 1. ove Odluke.

Psi iz člana 7. stav 3. ove Odluke mogu slobodno da se kreću pod kontrolom vlasnika ili držaoca, na površinama iz stava 1. ovog člana, samo sa zaštitnom korpom na njušci.

Izuzetno, lovački psi za vreme lova, službeni psi u toku policijske akcije, potrage za izgubljenim licima i slično, i ovčarski psi za vreme čuvanja stoke, mogu slobodno da se kreću, pod kontrolom vlasnika ili držaoca psa, bez zaštitne korpe na njušci.

Prilikom izvođenja psa, vlasnik ili držalac dužan je da kod sebe ima potvrde o izvršenom obeležavanju psa i vakcinaciji.

Član 21

Neobeležen pas, bez zaštitne korpe i povoca, koji se zatekne na javnoj površini smatra se psom lutalicom.

Obeleženi pas koji se zatekne na javnoj površini bez prisustva vlasnika ili držaoca, smatra se psom bez nadzora.

Psom bez nadzora smatraće se i pas čiji vlasnik ili držalac odbije da se, na zahtev komunalnog inspektora, legitimiše i pruži dokaz o vlasništvu nad psom, odnosno dokaz da je držalac psa.

Član 22

Ako pas ili mačka zaprljaju stepenište ili druge zajedničke prostorije u objektima višeporodičnog stanovanja, javnu površinu, kao i zajedničko dvorište, objekata porodičnog stanovanja iz člana 5. stav 2. tačka 2. i 3. vlasnik ili držalac dužan je da, bez odlaganja, zaprljanu površinu očisti i opere, a po potrebi i dezinfikuje.

Član 23

Vlasnik ili držalac psa ili mačke dužan je da redovno vakciniše psa ili mačku protiv besnila, u skladu sa posebnim propisom.

Član 24

U slučaju nestanka psa ili mačke, vlasnik ili držalac dužan je da u roku od 24 sata prijavi nestanak preduzeću ili preduzetniku kome je povereno obavljanje poslova hvatanja, prevoza, smeštaja i zbrinjavanja pasa i mačaka (u daljem tekstu: ovlašćeno preduzeće).

Prijava iz stava 1. ovog člana mora da sadrži vreme i mesto nestanka psa ili mačke, rasu, fizički opis i ime nestalog psa ili mačke, kao i potvrdu o izvršenom obeležavanju i podatke o izvršenoj vakcinaciji.

2. Ukrasne i egzotične ptice

Član 25

U objektima višeporodičnog stanovanja, u stanovima, mogu da se drže ukrasne i egzotične ptice u broju i na način kojim se treća lica ne ometaju u mirnom korišćenju stanova.

U objektima porodičnog stanovanja iz člana 5. stav 2. tačka 2. i 3. ove Odluke, u pomoćnim objektima ili u kavezima u dvorištu, mogu da se drže ukrasne i egzotične ptice, pod uslovom da se ne uznemiravaju treća lica i da se ne zagađuje okolina.

3. Kunići

Član 26

U objektima porodičnog stanovanja iz člana 5. stav 2. tačka 3. ove Odluke, u dvorištu - u pomoćnom objektu, ograđenom prostoru ili kavezu, mogu da se drže kunići, pod uslovom da se ne uznemiravaju treća lica i da se ne zagađuje okolina.

Pomoćni objekat, kao i pod u ograđenom prostoru ili kavezu iz stava 1. ovog člana, mora da bude izgrađen od tvrdog materijala koji može da se čisti i dezinfikuje.

Pomoćni objekat, ograđen prostor ili kavez iz stava 1. ovog člana mora da bude udaljen najmanje 10 metara od najbližeg stambenog ili poslovnog objekta na istoj parceli i 15 metara od najbližeg stambenog ili poslovnog objekta na susednoj parceli.

U pomoćnom objektu, ograđenom prostoru ili kavezu iz stava 1. ovog člana, mogu da se drže najviše dva kunića na jednom kvadratnom metru.

Ako objekte porodičnog stanovanja iz stava 1. ovog člana, koriste više vlasnika ili korisnika, kunići mogu da se drže pod uslovima i na način propisan ovom Odlukom, samo ako se s tim saglase svi vlasnici, odnosno korisnici.

4. Živina

Član 27

U objektima porodičnog stanovanja iz člana 5. stav 2. tačka 3. ove Odluke, u dvorištu - u pomoćnom objektu, ograđenom prostoru ili kavezu, može da se drži živina i druge pernate životinje, pod uslovom da se ne uznemiravaju treća lica i da se ne zagađuje okolina.

Pomoćni objekat, kao i pod u ograđenom prostoru ili kavezu iz stava 1. ovog člana, mora da bude izgrađen od tvrdog materijala koji može da se čisti i dezinfikuje.

Pod u pomoćnom objektu, ograđenom prostoru ili kavezu, mora da bude od vodnepropusnog materijala, sa nagibom prema kanalu za odvođenje vode i nečistoća u jamu za osoku ili đubrište.

Pomoćni objekat, ograđen prostor ili kavez iz stava 1. ovog člana, mora da bude udaljen najmanje 10 metara od najbližeg stambenog ili poslovnog objekta na istoj parceli i 15 metara od najbližeg stambenog ili poslovnog objekta na susednoj parceli.

U pomoćnom objektu, ograđenom prostoru ili kavezu iz stava 1. ovog člana, može da se drži najviše četiri komada živine na jednom kvadratnom metru.

Ako objekte porodičnog stanovanja iz stava 1. ovog člana, koristi više vlasnika ili korisnika, živina može da se drži pod uslovima i na način propisan ovom Odlukom, samo ako se sa tim saglase svi vlasnici, odnosno korisnici.

5. Golubovi

Član 28

U objektima porodičnog stanovanja iz člana 5. stav 2. tačka 2. i 3. ove Odluke, može da se drži najviše deset golubova, i to u posebnoj prostoriji na tavanu, ograđenom prostoru ili kavezu u dvorištu, pod uslovom da se ne uznemiravaju treća lica i da se ne zagađuje okolina.

Izuzetno, u objektima iz stava 1. ovog člana može da se drži više od deset golubova u posebno izgrađenom objektu, pod uslovom da se ne uznemiravaju treća lica i da se ne zagađuje okolina.

Član 29

Vlasnik ili držalac golubova mora da poseduje potvrdu ovlašćene veterinarske službe o redovnoj vakcinaciji golubova u skladu sa posebnim propisom.

Član 30

U objektima višeporodičnog stanovanja nije dozvoljeno držanje i hranjenje golubova.

Član 31

Objekti za držanje golubova iz člana 27. i 28. ove Odluke, moraju redovno da se čiste i najmanje dva puta godišnje dezinfikuju.

Podovi objekata za držanje golubova iz stava 1. ovog člana, moraju da budu izgrađeni od vodonepropusnog materijala.

Član 32

Vlasnik ili držalac golubova mora da poseduje potvrdu ovlašćene veterinarske službe o redovnoj dezinfekciji objekata iz člana 31. ove Odluke.

Član 33

Ako objekte porodičnog stanovanja iz člana 5. stav 2. tačka 2. i 3. ove Odluke, koristi više vlasnika ili korisnika, golubovi mogu da se drže pod uslovima i na način propisan ovom Odlukom, samo ako se sa tim saglase svi vlasnici, odnosno korisnici.

7. Pčele

Član 34

Držanje pčela, odnosno postavljanje košnica dozvoljeno je na otvorenom prostoru izvan naseljenog mesta, na udaljenosti najmanje 100 metara od najbližeg stambenog ili poslovnog objekta, objekta za držanje domaćih životinja i javnih puteva, pri čemu ulaz u košnice ne sme biti okrenut prema ovim objektima.

8. Kopitari i papkari

Član 35

U objektima porodičnog stanovanja iz člana 5. stav 2. tačka 3. ove Odluke, kopitari i papkari mogu da se drže u posebno izgrađenim objektima.

Posebno izgrađen objekat iz stava 1. ovog člana, mora da bude osvetljen, sa prirodnom ventilacijom, vratima okrenutim prema dvorištu i povezan na jamu za osoku.

Izuzetno, u letnjim mesecima kopitari i papkari mogu da se drže i ispod nadstrešnice, pod uslovom da se obezbedi odvođenje nečistoće i vode u jamu za osoku.

Jama za osoku mora da bude od betona ili drugog vodnepropusnog materijala, sa poklopcem i sa dnom ispod nivoa đubrišta.

Vlasnik ili korisnik objekta porodičnog stanovanja iz člana 5. stav 2. tačka 3. ove Odluke, mora da izgradi đubrište za čvrst stajnjak od betona ili drugog vodonepropusnog materijala.

Dno đubrišta za stajnjak mora da bude izgrađeno u nagibu ka sabirnom kanalu - kineti za sakupljanje oceđene vode iz stajnjaka, a sabirni kanal mora da se uliva u jamu za osoku.

Član 36

Broj grla kopitara i papkara koji mogu da se drže u posebno izgrađenom objektu ili ispod nadstrešnice, zavisi od vrste kopitara ili papkara:

1. goveda, konji, magarci, mazge i mule - po jedno grlo na prvih 10 kvadratnih metara, a na svakih sledećih pet kvadratnih metara još po jedno grlo, i

2. ovce, koze i svinje - po jedno grlo na svaka dva kvadratna metra.

Član 37

Posebno izgrađen objekat iz člana 35. stav 2. ove Odluke, mora da bude udaljen od najbližeg stambenog ili poslovnog objekta na istoj parceli najmanje 10 metara, a od najbližeg stambenog ili poslovnog objekta na susednoj parceli, najmanje 15 metara.

Nadstrešnica iz člana 35. stav 3. ove Odluke, mora da bude udaljena od najbližeg stambenog ili poslovnog objekta na istoj parceli najmanje 15 metara, a od najbližeg stambenog ili poslovnog objekta na susednoj parceli, najmanje 20 metara.

Član 38

Jama za osoku iz člana 35. stav 4. ove Odluke, mora da bude udaljena od česme, bunara ili drugog izvora vodosnabdevanja najmanje 20 metara, a od najbližeg stambenog ili poslovnog objekta na susednoj parceli, najmanje 15 metara.

Jama za osoku i đubrište i iz člana 35. stav 4. i 5. ove Odluke, moraju redovno da se čiste.

Jama za osoku ne može da se priključi na javnu kanalizaciju.

III PRIHVATILIŠTE ZA PSE I MAČKE

Član 39

Psi i mačke koji se zateknu na javnoj površini, suprotno odredbama ove Odluke, smeštaju se u posebno izgrađen i uređen prostor (u daljem tekstu: Prihvatilište).

Član 40

Psi i mačke koji su oduzeti od vlasnika ili držaoca, po nalogu nadležnog organa, smeštaju se u prihvatilište.

Član 41

Psi i mačke iz člana 39. ove Odluke, čuvaju se u prihvatilištu najduže tri dana, a po rešenju organa uprave nadležnog za poslove veterinarske inspekcije, i duže, ukoliko to zahtevaju veterinarsko-sanitarni razlozi.

Član 42

Psi i mačke iz člana 40. ove Odluke, čuvaju se u prihvatilištu najduže osam dana, a po rešenju organa uprave nadležnog za poslove veterinarske inspekcije, i duže, ukoliko to zahtevaju veterinarsko-sanitarni razlozi.

Član 43

Troškovi hvatanja, prevoza i smeštaja pasa i mačaka iz člana 41. ove Odluke, padaju na teret vlasnika ili držaoca.

Ako je vlasnik ili držalac psa ili mačke iz člana 39. ove Odluke, nepoznat, troškovi iz stava 1. ovog člana, obezbeđuju se iz budžeta Grada.

Troškovi hvatanja, prevoza i smeštaja pasa i mačaka iz člana 40. ove Odluke, padaju na teret vlasnika ili držaoca, pod pretnjom prinudne naplate.

Član 44

Nad psima i mačkama koji se smeštaju u prihvatilište mora da se izvrši dezinfekcija i dehelmintizacija prilikom prijema i otpuštanja.

Psi i mačke smešteni u prihvatilište moraju redovno da se hrane i poje.

Nakon isteka roka iz člana 41. i 42. ove Odluke, uhvaćeni i oduzeti psi i mačke mogu da se ustupe naučnoistraživačkim i drugim ustanovama, pravnom ili fizičkom licu, uz naknadu troškova hvatanja, prevoza i čuvanja, uz prethodnu saglasnost veterinarskog inspektora.

Psi i mačke iz stava 3. ovog člana, pre ustupanja moraju da budu pregledani, vakcinisani, kastrirani, odnosno sterilisani i obeleženi.

U slučaju da se oduzeti psi ili mačke ne ustupe, eutanaziraće se savremenim metodama i na human način, pod nadzorom veterinarskog i komunalnog inspektora.

Član 45

Prihvatilište mora redovno higijenski da se održava i dezinfikuje.

Psi i mačke koji se smeštaju u prihvatilište, obeležavaju se posebnim markicama sa rednim brojevima, a vodi se i posebna evidencija za svakog psa ili mačku o datumu i mestu hvatanja, zdravstvenom stanju i daljem postupku sa uhvaćenim psom ili mačkom.

Član 46

Uhvaćeni psi koji su obeleženi u skladu sa posebnim propisom o obeležavanju i vođenju evidencije o obeleženim psima i mačke koje imaju na sebi evidencionu - registarsku oznaku, smeštaju se u Prihvatilište odvojeno od pasa koji nisu obeleženi i mačaka koje nemaju na sebi evidencionu - registarsku oznaku.

O uhvaćenim psima i mačkama iz stava 1. ovog člana, odmah, a najkasnije u roku od 24 sata, obaveštava se veterinarski i komunalni inspektor, a vlasnik ili držalac psa i mačke, najkasnije u roku od dva dana od dana hvatanja.

Član 47

Ukoliko pas ili mačka obole u prihvatilištu, moraju da se smeste odvojeno od ostalih pasa i mačaka i da se preduzmu mere za njihovo lečenje, a ako obole od zaraznih bolesti, način lečenja određuje veterinarska služba.

Ukoliko pas ili mačka uginu u prihvatilištu, veterinarska služba obavezno utvrđuje uzrok uginuća, a njihovi leševi uklanjaju se na neškodljiv način.

Član 48

Pristup u Prihvatilište dozvoljen je veterinarskom i komunalnom inspektoru, a drugim licima samo po odobrenju veterinarskog ili komunalnog inspektora.

IV HVATANJE I ODUZIMANJE DOMAĆIH ŽIVOTINJA I NEŠKODLJIVO UKLANJANJE UGINULIH DOMAĆIH ŽIVOTINJA

Član 49

Poslove hvatanja, prevoza i smeštaja pasa i mačaka lutalica i pasa bez nadzora, kao i poslove oduzimanja pasa i mačaka po nalogu komunalnog inspektora, obavlja ovlašćeno preduzeće.

Poslove sakupljanja i neškodljivog uklanjanja uginulih domaćih životinja obavlja ovlašćeno preduzeće, u skladu sa posebnim propisima.

Poslove hvatanja i oduzimanja domaćih životinja, izuzev pasa i mačaka, po nalogu komunalnog inspektora obavlja preduzeće ili preduzetnik kome Grad poveri obavljanje tih poslova.

Član 50

Troškove oduzimanja domaćih životinja, osim pasa i mačaka, u postupku prinudnog izvršenja, snosi vlasnik ili držalac, tako što se oduzeta životinja ustupa odgovarajućoj organizaciji ili preduzetniku uz naknadu, od koje vlasniku ili držaocu pripada iznos naknade umanjen za troškove prinudnog izvršenja.

Troškovi iz stava 1. ovog člana obuhvataju troškove prevoza, lečenja, smeštaja i ishrane domaćih životinja, kao i druge troškove.

Ako troškovi iz stava 2. ovog člana budu veći od iznosa naknade iz stava 1. ovog člana, razliku troškova snosi vlasnik ili držalac domaće životinje, pod pretnjom prinudne naplate.

V MERE ZABRANE

Član 51

Zabranjeno je:

1. zlostavljanje i napuštanje domaćih životinja,

2. hvatanje i uklanjanje domaćih životinja, osim od strane ovlašćenog preduzeća,

3. ostavljanje leševa uginulih domaćih životinja i njihovih delova na javnim površinama,

4. sahranjivanje uginulih domaćih životinja i njihovih delova van mesta određenog za tu svrhu,

5. uvođenje domaćih životinja u službene prostorije, sredstva javnog saobraćaja, dečija igrališta ili na druga javna mesta određena posebnim propisima,

6. šišanje pasa na javnim površinama,

7. pojenje domaćih životinja na javnim česmama i bunarima namenjenim za vodosnabdevanje građana, i

8. samostalno zbrinjavanje i hranjenje pasa i mačaka lutalica na javnim površinama, u zajedničkim prostorijama i dvorištima objekata višeporodičnog stanovanja.

VI NADZOR

Član 52

Nadzor nad primenom ove Odluke vrši Gradska uprava nadležna za komunalne poslove.

Poslove inspekcijskog nadzora nad sprovođenjem ove Odluke obavlja Gradska uprava nadležna za inspekcijske poslove, putem komunalnog inspektora.

Član 53

U vršenju inspekcijskog nadzora komunalni inspektor je dužan da:

1. donese rešenje o otklanjanju nedostatka ili rešenje o zabrani držanja domaćih životinja, kada se nedostaci ne mogu otkloniti, pod pretnjom prinudnog izvršenja,

2. pokrene postupak prinudnog oduzimanja domaće životinje ukoliko vlasnik ili držalac ne postupi u skladu sa rešenjem o zabrani držanja domaće životinje ili ne otuđi domaću životinju u ostavljenom roku,

3. donese rešenje o zabrani držanja domaće životinje i oduzme je od vlasnika, odnosno držaoca, bez naknade i prava vraćanja, ukoliko se radi o zabranjenoj rasi psa iz člana 9. ove Odluke, ili ako je domaća životinja nanela telesnu ozledu ili materijalnu štetu trećim licima,

4. pokrene prekršajni postupak protiv vlasnika ili držaoca domaće životinje ukoliko ne postupi u skladu sa rešenjem iz tačke 1, 2. i 3. ovog stava,

5. izda nalog ovlašćenom preduzeću da ukloni psa ili mačku lutalicu, psa bez nadzora, kao i uginulu domaću životinju sa javne površine,

6. izda nalog ovlašćenom preduzeću da oduzme psa ili mačku u postupku prinudnog izvršenja,

7. izda nalog za hvatanje ili oduzimanje domaće životinje u skladu sa članom 53. stav 3. ove Odluke, i

8. obavlja i druge poslove u skladu sa ovom Odlukom i drugim propisima.

Žalba na rešenje iz stava 1. tačka 1, 2. i 3. ovog člana, ne odlaže izvršenje rešenja.

VII KAZNENE ODREDBE

Član 54

Novčanom kaznom od 5.000,00 dinara do 500.000,00 dinara kazniće se za prekršaj preduzeće ako:

1. ne održava čistoću i higijenu na javnim površinama na kojima je dozvoljeno izvođenje pasa (član 19.),

2. ne poštuje rokove čuvanja pasa i mačaka smeštenih u Prihvatilište, propisane članom 41. i 42,

3. ne postupa sa psima i mačkama smeštenim u Prihvatilište, na način propisan u članu 44. stav 1. i 2.,

4. prilikom ustupanja životinje, ne postupi u skladu sa odredbama člana 44. stav 3. i 4.,

5. ne postupa na način propisan u članu 45.,

6. ne postupa sa uhvaćenim psima i mačkama na način propisan u članu 46. stav 1,

7. ne obavesti veterinarskog i komunalnog inspektora, odnosno vlasnika ili držaoca psa ili mačke, u roku propisanom u članu 46. stav 2.,

8. ne postupi u skladu sa članom 47.,

9. bez odobrenja komunalnog ili veterinarskog inspektora dozvoli pristup drugim licima u Prihvatilište (član 48.),

10. dozvoli uvođenje domaćih životinja u službene prostorije, sredstva javnog saobraćaja, dečja igrališta ili na druga javna mesta određena posebnim propisima (član 51. tačka 5.),

11. ne postupi po nalogu komunalnog inspektora (član 53. tačka 5, 6. i 7.).

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se odgovorno lice novčanom kaznom od 250,00 do 25.000,00 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se preduzetnik novčanom kaznom od 2.500,00 do 250.000,00 dinara.

Član 55

Novčanom kaznom od 250,00 do 25.000,00 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice ako:

1. ne postupi sa domaćim životinjama u skladu sa članom 3.,

2. u objektima porodičnog stanovanja iz člana 5. stav 2. tačka 2. i 3. ove Odluke, drži domaće životinje suprotno odredbama člana 3, 4. i 5.,

3. drži kopitare, papkare, kuniće, i živinu na području mesnih zajednica na kojima to nije dozvoljeno (član 6.),

4. u objektima višeporodičnog stanovanja drži pse ili mačke suprotno odredbama člana 7. i 8.,

5. drži, izvodi i šeta pse rase pitbul terijer (član 9.),

6. u dvorištu objekta porodičnog stanovanja iz člana 5. stav 2. tačka 2. i 3. ove Odluke, drži pse ili mačke suprotno odredbama člana 10. i 11.,

7. ne pribavi saglasnost svih korisnika zajedničkog dvorišta (član 12.),

8. izvodi i šeta psa suprotno odredbama člana 13.,

9. ne istakne natpis "čuvaj se psa" (član 14.),

10. izvodi u šetnju psa suprotno odredbama člana 15.,

11. izvodi psa na javne zelene površine suprotno odredbama člana 20.,

12. ne postupi u skladu sa odredbama člana 22.,

13. ne postupi u skladu sa odredbama člana 24. stav 1.,

14. drži ukrasne i egzotične ptice, suprotno odredbama člana 25.,

15. drži kuniće, suprotno odredbama člana 26.,

16. drži živinu i druge pernate životinje, suprotno odredbama člana 27.,

17. drži golubove, suprotno odredbama člana 28, 29, 30, 31, 32. i 33.,

18. drži pčele, suprotno odredbama člana 34.,

19. drži kopitare i papkare, suprotno odredbama člana 35, 36, 37. i 38.,

20. odbije da plati troškove hvatanja, prevoza i smeštaja psa ili mačke u Prihvatilište (član 43. stav 1.),

21. postupa sa domaćim životinjama, suprotno odredbama člana 51.,

22. ne postupi po rešenju komunalnog inspektora (član 53. tačka 1., 2. i 3.), i

23. ne omogući komunalnom inspektoru da izvrši inspekcijski nadzor u skladu sa odredbama ove Odluke.

VIII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 56

Vlasnik ili držalac domaćih životinja dužan je da način držanja domaćih životinja uskladi sa odredbama ove Odluke, u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ove Odluke.

Vlasnik ili držalac psa iz člana 7. stav 3. ove Odluke, dužan je da u roku od 15 dana od dana stupanja na snagu ove Odluke, pribavi saglasnost skupštine zgrade.

Vlasnik ili držalac psa ili mačke u zajedničkom dvorištu objekta porodičnog stanovanja iz člana 5. stav 2. tačka 2. i 3. ove Odluke, dužan je da u roku od 15 dana od dana stupanja na snagu ove Odluke, pribavi saglasnost iz člana 12. ove Odluke.

Član 57

Javno preduzeće "Standard" Jagodina predložiće javne zelene površine, radi donošenja akta iz člana 18. ove Odluke, u roku od osam dana od dana stupanja na snagu ove Odluke.

Član 58

Predmeti u postupku inspekcijskog nadzora, započeti pre stupanja na snagu ove Odluke, okončaće se prema odredbama Odluke koja je važila u momentu pokretanja postupka.

Član 59

Stupanjem na snagu ove Odluke prestaje da važi Odluka o držanju i čuvanju životinja ("Opštinski službeni glasnik", br. 2 od 12.03.1987. godine).

Član 60

Ova Odluka stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Opštinskom službenom glasniku".