POGLAVLJE E - OVLAŠĆENJE ZA INSTRUMENTALNO LETENJE (Helikopter) - IR(H)
JAR-FCL 2.174 Zdravstvena sposobnost
Kandidat za IR(H) mora posedovati važeće lekarsko uverenje u skladu sa odredbama JAR-FCL 3.355(b).
JAR-FCL 2.175 Okolnosti u kojima se zahteva IR(H)
(a) Imalac dozvole pilota ne sme obavljati poslove pilota helikoptera prema pravilima instrumentalnog letenja (IFR), osim kao pilot koji se nalazi na praktičnom ispitu ili na obuci na duploj komandi, sve dok ne stekne ovlašćenje za instrumentalno letenje IR(H) koje odgovara kategoriji vazduhoplova, a koje je izdato u skladu sa JAR-FCL.
(b) U državama članicama JAA u kojima nacionalno zakonodavstvo zahteva letenje prema IFR pravilima u specifičnim okolnostima (npr. noću), imalac dozvole pilota može leteti prema IFR, pod uslovom da ima odgovarajuću osposobljenost koja odgovara tim okolnostima, vazdušnom prostoru i uslovima u kojima se let obavlja. Nacionalne kvalifikacije koje dozvoljavaju pilotima letenje prema IFR u meteorološkim uslovima van VMC bez važećeg ovlašćenja za instrumentalno letenje IR(H), biće ograničene samo na primenu u vazdušnom prostoru države koja je izdala takvo ovlašćenje.
JAR-FCL 2.180 Prava i uslovi
(a) Prava
(1) Zavisno od ograničenja koja se nameću angažovanjem drugog pilota u funkciji kopilota (ograničenje za posadu sa više pilota) u toku praktičnog ispita propisanog u Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 2.210, kao i na osnovu drugih uslova određenih u JAR, imalac ovlašćenja IR(H) ima pravo da upravlja helikopterima prema IFR pravilima do minimalne visine odluke 200 fita (60 m), osim kao vođa vazduhoplova na helikopterima sa više pilota. Da bi ostvarivao prava kao vođa vazduhoplova, imalac mora da ima najmanje 70 sati naleta u instrumentalnom letenju, od kojih najviše 30 sati može biti instrumentalno letenje na zemlji. Za priznavanje instrumentalnog letenja ostvarenog na avionu videti JAR-FCL 2.280(b).
(2) Vazduhoplovna vlast može odobriti da visina odluke bude niža od 200 fita (60 m) posle dodatne obuke i provere, u sladu sa JAR-OPS, AMC FCL 2.261(a) paragraf 6. i Dodatkom 4 JAR-FCL 2.240 i 2.295.
(b) Uslovi
Kandidatu koji ispunjava uslove propisane u JAR-FCL 2.174 - 2.210 može biti izdato IR(H).
JAR-FCL 2.185 Rok važenja, produženje i obnavljanje
(a) IR(H) važi jednu godinu od datuma izdavanja ili obnavljanja, ili od datuma isteka važećeg IR(H) ovlašćenja, ukoliko se ovlašćenje produžava u skladu sa JAR-FCL 2.246(a).
(b) Ukoliko je IR(H) ograničeno samo na letenje u sastavu višečlane posade, produženje ili obnavljanje se moraju obaviti u toku letova u sastavu višečlane posade.
(c) Ukoliko IR(H) nije produžavano, odnosno obnavljano u toku prethodnih 7 godina, od imaoca će se tražiti ponovno polaganje teorijskog i praktičnog ispita, u skladu sa Dodatkom 1 JAR-FCL 2.210.
JAR-FCL 2.190 Iskustvo
Kandidat za IR(H) mora posedovati PPL(H), uključujući i osposobljenost za noćno letenje, ili CPL(H) (ili ATPL(H)) i mora da ostvari najmanje 50 sati međuaerodromskog letenja u svojstvu vođe helikoptera ili aviona, od čega najmanje 10 sati mora biti na helikopterima. (Kandidat koji je pohađao i sa uspehom završio letačku obuku na integrisanom kursu za ATPL(H)/IR, ATPL(H), CPL(H)/IR ili CPL(H) će biti oslobođen obaveze ispunjenja uslova koji se odnosi na 50 sati međuaerodromskog letenja).
JAR-FCL 2.195 Teorijsko znanje
(a) Kurs
Kandidat za IR(H) mora proći teorijsku obuku na odobrenom kursu od odobrene organizacije za letačku obuku (FTO). Ukoliko je moguće, kurs treba kombinovati sa kursom letačke obuke (kao što se navodi u JAR-FCL 2.205)
(b) Ispit
Kandidat je obavezan da pokaže odgovarajući nivo znanja koji odgovara pravima imaoca IR(H), kao i da ispuni uslove propisane u JAR-FCL 2 (Helikopter), Poglavlje J.
JAR-FCL 2.200 Upotreba engleskog jezika
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.200)
(a) Kandidat za IR(H) ili za produženje IR(H) treba da pokaže sposobnost upotrebe engleskog jezika, kao što je propisano u Dodatku 1 JAR-FCL 2.200.
(b) Imalac IR(H) koje je izdato u skladu sa Dodatkom 1 JAR-FCL 2.200 mora da poseduje PPL(H), CPL(H) ili ATPL(H) sa pravom korišćenja radio-telefonije na engleskom jeziku.
JAR-FCL 2.205 Letačka obuka
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.205)
(a) Kandidat za IR(H) mora da učestvuje u letačkoj obuci na integrisanom kursu, koja uključuje obuku za IR(H) (vidi JAR-FCL 2.165) ili da završi letačku obuku na odobrenom modularnom kursu, kao što je propisano u Dodatku 1 JAR-FCL 2.205. Ukoliko je kandidat imalac IR(A), ukupan nalet za letačku obuku zahtevan u Dodatku 1 JAR-FCL 2.205 može biti umanjen do 10 sati.
JAR-FCL 2.210 Praktična osposobljenost
(Vidi Dodatke 1 i 2 JAR-FCL 1.210)
Opšte
Kandidat za IR(H) mora da pokaže sposobnost izvođenja postupaka i manevara, kao što je propisano u Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 2.210, sa stepenom osposobljenosti koji odgovara pravima koja pripadaju imaocu IR(H).
Kandidat koji želi da stekne ovlašćenje za letenje na tipu helikoptera koji se koristi na praktičnom ispitu, takođe mora da ispuni uslove date u JAR-FCL 2.240.
Dodatak 1 JAR-FCL 2.200
IR(H) - Upotreba engleskog jezika
(Vidi JAR-FCL 2.200)
(Vidi JAR-FCL 2.005(b)(5))
(Vidi JAR-FCL 2.010(a)(4))
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.005)
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.015)
UPOTREBA ENGLESKOG JEZIKA
1. Kandidat za IR(H) ili imalac IR(H) mora biti sposoban da koristi engleski jezik u sledeće svrhe:
(a) u toku leta:
za radiotelefoniju u svim fazama leta, uključujući i vanredne situacije.
Ovaj uslov će se smatrati ispunjenim ukoliko je kandidat položio praktični ispit za IR ili ATPL ili proveru stručnosti tokom kojih je dvosmerna radio komunikacija obavljena na engleskom jeziku.
(b) na zemlji:
za sve informacije bitne za izvršavanje leta, npr.:
* da je sposoban da čita i razume tehničke priručnike napisane na engleskom jeziku (npr. Operativni priručnik, Letački priručnik, itd.)
* u pripremi leta, za prikupljanje meteo podataka, NOTAM informacija (NOTAMs), popunjavanje (ATC) plana leta itd.
* za korišćenje svih vazduhoplovnih rutnih, odlaznih i prilaznih karata sa pripadajućom dokumentacijom pisanom na engleskom jeziku.
Ovaj uslov će se smatrati ispunjenim ukoliko je kandidat položio kurs IR ili ATPL na engleskom jeziku ili ukoliko je položio teorijske ispite za IR ili ATPL na engleskom jeziku.
(c) komunikacije:
mora da bude sposoban da komunicira sa ostalim članovima posade na engleskom jeziku u svim fazama leta, uključujući i pripremu za let.
Ovaj uslov će se smatrati ispunjenim ukoliko je kandidat ili imalac IR(H) završio kurs za saradnju unutar višečlane posade (MCC) na engleskom jeziku i poseduje potvrdu o uspešnom završetku tog kursa u skladu sa JAR-FCL 2.250(a)(2), ili ukoliko je položio praktični ispit, odnosno proveru stručnosti za saradnju višečlane posade u skladu sa Dodatkom 1 JAR-FCL 2.240 i 2.295, u toku koga je dvosmerna radio komunikacija i komunikacija sa ostalim članovima posade vršena na engleskom jeziku.
2. Alternativno, gore navedeni zahtevi mogu se ispuniti polaganjem posebnog ispita sprovedenog od strane vazduhoplovne vlasti, nakon pohađanja kursa obuke koji omogućava kandidatu da ispuni sve uslove navedene pod 1(a), (b) i (c).
3. Ukoliko metod ispitivanja naveden u paragrafima (1) i (2) zadovoljava uslove u pogledu znanja jezika propisane u JAR-FCL 2.010(a)(4), isti se može upotrebiti u svrhu upisa znanja jezika u skladu sa JAR-FCL 2.005(b)(5).
Dodatak 1 JAR-FCL 2.205
IR(H) - Modularni kurs letačke obuke
(Vidi JAR-FCL 2.205)
1. Cilj modularnog kursa za IR(H) je da obuči pilote do nivoa stručnosti neophodnog za upravljanje helikopterom prema IFR pravilima i u IMC uslovima, u skladu sa ICAO PANS-OPS Dokumentom 8168.
2. Kandidat za modularni IR(H) kurs treba da poseduje dozvolu PPL(H), uključujući osposobljenost za letenje noću, koja je izdata u skladu sa Dodatkom 4 JAR-FCL 2.125, ili CPL(H) (ili ATPL(H)), izdate u skladu sa ICAO Annex 1. Pre pristupanja IR(H) kursu kandidat mora da ima ovlašćenje za tip helikoptera na kojem se obavlja ispit za IR(H), ili da je završio obuku za sticanje ovlašćenja na tom tipu helikoptera. (Kandidat treba da poseduje sertifikat za saradnju višečlane posade, ako se praktični ispit obavlja sa višečlanom posadom).
3. Kandidat koji želi da pohađa modularni IR(H) kurs mora pod nadzorom rukovodioca organizacije za letačku obuku (FTO), da završi sve faze obuke u jednom kontinuiranom odobrenom kursu obuke koji organizuje ta FTO. Teorijska obuka se može sprovesti i u FTO koja sprovodi samo teorijsku obuku, ali u tom slučaju rukovodilac centra za obuku mora da nadgleda taj deo obuke.
4. Kurs teorijske obuke mora da bude završen u periodu od 18 meseci. Letačka obuka i praktični ispit moraju se obaviti u roku važenja položenih teorijskih ispita, kao što je propisano u JAR-FCL 2.495.
5. Kurs mora da sadrži:
(a) teorijsku obuku do nivoa znanja za instrumentalno letenje;
(b) letačku obuku u instrumentalnom letenju.
6. Uspešno položen teorijski ispit (paragraf 8) i praktični ispit (paragraf 14) u potpunosti zadovoljavaju uslove u pogledu znanja i obučenosti za izdavanje IR(H).
TEORIJSKO ZNANJE
7. Program teorijskog znanja za IR(H) je naveden u Dodatku 1 JAR-FCL 2.470. Odobreni modularni kurs IR(H) mora da sadrži najmanje 200 časova (1 čas = 60 minuta) nastave, koja može da uključi rad u učionici, interaktivni video, prezentacije slajdova i kaseta, nastavu koja se izvodi na računarima, kao i druge medije koji su odobreni od strane vazduhoplovnih vlasti, u odgovarajućem odnosu. Prema diskrecionom pravu vazduhoplovne vlasti mogu se, kao deo kursa, takođe ponuditi i dopisni kursevi.
TEORIJSKI ISPIT
8. Kandidat mora da pokaže nivo znanja koji odgovara pravima IR(H), u skladu sa procedurama u JAR-FCL, Poglavlje J.
LETAČKA OBUKA
9. Kurs za IR(H) treba da sadrži najmanje 50 sati obuke u letenju po instrumentima, od čega:
(a) do 20 sati naleta na helikopterskom ili avionskom uređaju FNPT I. Ovih 20 sati obuke na uređajima se može zameniti sa 20 sati obuke za IR(H) izvršene na avionu, ako je to odobreno za ovaj kurs, ili
(b) do 35 sati na simulatoru letenja ili FNPT II/III.
Obuka u instrumentalnom letenju treba da uključi najmanje 10 sati letenja na helikopteru koji ima odobrenje za letenje prema IFR pravilima.
10. Kurs za IR(H) na višemotornim helikopterima mora da sadrži najmanje 55 sati obuke u instrumentalnom letenju, od čega:
(a) do 20 sati može biti nalet na FNPT I(H) ili (A). Ovih 20 sati obuke na uređajima se može zameniti sa 20 sati obuke za IR(H) obavljene na avionu, ako je to odobreno za ovaj kurs, ili
(b) do 40 sati može biti na simulatoru letenja ili na FNPT II/III.
Obuka u instrumentalnom letenju treba da uključi najmanje 10 sati letenja na helikopteru koji ima odobrenje za letenje prema IFR pravilima.
11. Imaocu PPL(H) koja je izdata u skladu sa Dodatkom 4 JAR-FCL 2.125, a koji je osposobljen za noćno letenje, ili imaocu CPL(H) koja je izdata u skladu sa ICAO, može se za 5 sati smanjiti ukupan nalet obuke određen u gore navedenim paragrafima 9. i 10.
Dodatak 2 JAR-FCL 2.210
Sadržaj praktičnog ispita za izdavanje IR(H)
(Vidi JAR-FCL 2.185 i 2.210)
(Vidi IEM FCL 2.210)
DEO 1 | |
a | Upotreba Letačkog priručnika (ili odgovarajućeg) naročito u toku proračuna performansi helikoptera, mase i težišta |
b | Korišćenje dokumenata kontrole leta, meteorološka dokumentacija |
c | Priprema ATC plana i navigacijskog plana za IFR let |
d | Pretpoletni pregled |
e | Meteorološki minimumi |
f | Voženje/voženje iz lebdenja u saglasnosti sa ATC ili uputstvima ispitivača |
g | Uputstva pred poletanje, postupci i provere |
h | Prelazak na letenje po instrumentima |
i | Procedura instrumentalnog odlaska |
DEO 2 | |
a | Upravljanje helikopterom samo na osnovu pokazivanja instrumenata, uključujući: |
b | Penjući i spuštajući standardni zaokreti sa stalnim nagibom |
c | Vađenje iz nepravilnih položaja, uključujući i ustaljeni zaokret nagiba 30 i oštri spuštajući zaokret |
DEO 3 | |
a | Praćenje radio-sredstava izlazak na zadani kurs, npr. po NDB, VOR, RNAV |
b | Korišćenje radio sredstava |
c | Horizontalan let, održavanje ZLP, visine i brzine, podešavanje snage |
d | Podešavanje visinomera |
e | Merenje vremena i ispravka predviđenog vremena dolaska |
f | Praćenje leta, upisivanje podataka, potrošnja goriva, upravljanje sistemima |
g | Postupci razleđivanja, simulirano ako je potrebno i izvodljivo |
h | Komunikacija sa kontrolom leta, R/T postupci |
DEO 4 | |
a | Podešavanje i provera navigacijskih uređaja, identifikacija navigacijskih sredstava |
b | Procedure dolaska, provera visinomera |
c | Dogovor posade za prilaženje i sletanje, uključujući provere u toku snižavanja,/prilaženja/ i pred sletanje |
d* | Procedure kruga čekanja (holding) |
e | Postupanje u skladu sa publikovanim procedurama prilaženja |
F | Merenje vremena u toku prilaženja |
g | Kontrola visine, brzine i pravca, (stabilizovani prilaz) |
h* | Postupak produžavanja |
i* | Postupak neuspelog prilaženja / sletanje |
j | Komunikacija sa kontrolom leta, procedure radio-telefonije |
* Izvoditi u Delu 4 ili u Delu 5 | |
DEO 5 | |
a | Podešavanje i provera navigacijskih uređaja, identifikacija navigacijskih sredstava |
b | Procedure dolaska, provera visinomera |
c | Dogovor za prilaženje i sletanje, uključujući provere u toku snižavanja/prilaženja/sletanja |
d* | Procedure kruga čekanja (holding) |
e | Postupanje u skladu sa postupcima datim u publikovanim procedurama prilaženja |
f | Merenje vremena u toku prilaženja |
g | Kontrola visine, brzine i pravca, (stabilizovani prilaz) |
h* | Postupak produžavanja |
i* | Postupak neuspelog prilaženja/sletanje |
j | Saradnja sa kontrolom leta, procedure radio-telefonije |
* Može biti izvedeno u Delu 4 ili Delu 5 | |
DEO 6 | |
Ovaj deo se može kombinovati sa delovima 1 do 5. Na ispitu se mora uzeti u obzir upravljanje helikopterom, uočavanje otkaza motora, trenutni postupci (vežbom dodira) postupci posle uočavanja i provere, i preciznost u sledećim situacijama: | |
a | Imitacija otkaza motora nakon poletanja i na/u toku prilaženja* (na sigurnoj visini, osim ako se ne izvodi na simulatoru letenja ili FNPT II/III, FTD 2, 3) |
b | Otkaz uređaja za održavanje stabilnosti/ hidrauličnog sistema (ako je primenljivo) |
c | Ograničenja na panelu |
d | Autorotacija i produžavanje na sigurnoj visini uz upotrebu snage motora |
e | Precizni prilaz sa ručnim upravljanjem, bez uređaja za upravljanje letom (flight director)* |
| Precizni prilaz sa ručnim upravljanje, sa uređajem za upravljanje letom (flight director) |
| * Proveriće se samo jedna stavka |
POGLAVLJE F - OVLAŠĆENJA ZA LETENJE NA TIPU (Helikopter)
JAR-FCL 2.215 Namerno ostavljeno prazno
JAR-FCL 2.220 Ovlašćenja za letenje na tipu (H)
(a) Kriterijum
Za ustanovljenje ovlašćenja za letenje na tipovima helikoptera, u obzir treba uzeti sledeće:
(1) uverenje o plovidbenosti za tip vazduhoplova;
(2) karakteristike upravljanja;
(3) propisani minimum za popunjavanje letačke posade;
(4) nivo tehnologije.
(b) Podele
Ovlašćenja za letenje na tipovima helikoptera se ustanovljavaju za svaki tip helikoptera.
(c) Lista:
(1) Ovlašćenja za letenje na tipu helikoptera izdaju se u skladu sa određenim administrativnim procedurama prihvaćenim od JAA. Da bi se prešlo na drugu varijantu helikoptera u okviru istog tipa, potrebno je izvršiti obuku u razlikama ili obuku za upoznavanje.
(2) Helikopteri koji nisu na listi određenih administrativnih procedura se mogu uneti u JAR-FCL dozvolu, ali prava iz ovlašćenja se ograničavaju na helikoptere u registru države koja izdaje ovlašćenje.
(d) Izdavanje i produžavanje, odnosno obnavljanje ovlašćenja za tip autožira, odnosno žiroplana je u nadležnosti vazduhoplovnih vlasti.
JAR-FCL 2.225 Okolnosti u kojima se zahteva ovlašćenje za letenje na tipu
Ako ne poseduje odgovarajuće važeće ovlašćenje za letenje na tipu helikoptera imalac pilotske dozvole ne može vršiti dužnost pilota helikoptera, izuzev kao pilot koji polaže praktični ispit ili kao pilot na obuci. Ako je ovlašćenje za letenje na tipu izdato sa ograničenjem vršenja dužnosti samo kao kopilot, ili sa bilo kojim drugim uslovom dogovorenim u okviru JAA, ta ograničenja moraju biti naznačena u ovlašćenju.
JAR-FCL 2.230 Posebna autorizacija za ovlašćenja za letenje na tipu
Za letove specijalne namene na kojima se ne ostvaruje dobit, npr. za provere helikoptera u letu, vazduhoplovna vlast može izdati posebnu pisanu autorizaciju imaocu dozvole, umesto izdavanja ovlašćenja za letenje na tipu, u skladu sa JAR-FCL 2.225. Ova autorizacija važi do završetka specijalnog zadatka.
JAR-FCL 1.235 Ovlašćenja za letenje na tipu - prava, broj i varijante
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.220)
(a) Prava
Pod uslovom da su ispunjeni kriterijumi iz JAR-FCL 2.220(a), imalac ovlašćenja za letenje na tipu može da leti kao pilot na tipu helikoptera naznačenom u ovlašćenju.
(b) Broj ovlašćenja za letenje na tipu koja se mogu posedovati
Na osnovu JAR-FCL broj ovlašćenja koja se mogu istovremeno posedovati nije ograničen. JAR-OPS, međutim, može ograničiti broj ovlašćenja koja se mogu istovremeno koristiti.
(c) Varijante
Ukoliko pilot nije leteo na određenoj varijanti helikoptera u periodu od 2 godine posle obuke za upoznavanje razlika, neophodna je dalja obuka u razlikama ili provera stručnosti na toj varijanti.
(1) Obuka u razlikama zahteva dodatno znanje i obuku na odgovarajućem uređaju za obuku ili helikopteru.
(2) Obuka za upoznavanje zahteva sticanje dodatnog znanja.
Obuka u razlikama treba biti upisana u knjižicu letenja ili ekvivalentni dokument i potpisana od strane odgovarajućeg TRI/ /SFI(H) ili FI(H).
JAR-FCL 2.240 Ovlašćenja za letenje na tipu - uslovi
(Vidi Dodatke 1 do 3 JAR-FCL 2.240)
(a) Opšte
(1) Kandidat za ovlašćenje za letenje na tipu helikoptera sa više pilota mora da ispuni uslove propisane u JAR-FCL 2.250, 2.261 i 2.262;
(2) Kandidat za ovlašćenje za letenje na tipu na helikopteru sa jednim pilotom mora da ispuni uslove propisane u JAR-FCL 2.255, 2.261 i 2.262(a);
(3) Kurs za ovlašćenje za letenje na tipu, uključujući teorijsku obuku, mora da bude završen u roku od 6 meseci;
(4) Imalac važećeg IR(H) na jednomotornom helikopteru, koji želi da po prvi put proširi ovlašćenje na višemotorni helikopter, mora prethodno da u jednoj od odobrenih FTO/TRTO naleti 5 sati (od kojih 3 sata može biti na simulatoru letenja ili FTD 2, 3 ili FNPT II/III) na kursu obuke u instrumentalnom letenju na duploj komandi, kao i da položi praktični ispit u skladu sa Delom 5 iz Dodataka 2 i 3 na JAR-FCL 2.240 na tom tipu višemotornog helikoptera;
(5) Prema odluci vazduhoplovnih vlasti, ovlašćenje za letenje na tipu helikoptera može biti izdato kandidatu koji ispunjava uslove za to ovlašćenje koje postavlja država koja nije članica JAA, pod uslovom da su ispunjeni uslovi iz JAR-FCL 2.250 ili 2.255, ako je primenljivo. Takvo ovlašćenje je ograničeno na helikoptere registrovane u državi koja nije članica JAA, ili na korišćenje od strane operatora te države. Ograničenje može biti ukinuto kada imalac ostvari najmanje 500 sati letenja kao pilot na tipu i ispuni uslove za produženje važenja iz JAR-FCL 2.245;
(6) Važeće ovlašćenje za letenje na tipu, sadržano u dozvoli izdatoj od države koja nije članica JAA, može biti preneseno u JAR-FCL dozvolu, pod uslovom da je sprovedena odgovarajuća provera stručnosti, da je kandidat u letač koji trenaži i:
(I) za jednomotorne turbomlazne i klipne helikoptere sa MTOM? 3175 kg: da ima najmanje 100 sati letačkog iskustva kao pilot na tom tipu, ukoliko su ispunjeni uslovi JAR-FCL 2.240(a)(2), 2.250 ili 2.255, ako su primenljivi;
(II) za sve ostale helikoptere: da ima najmanje 350 sati letačkog iskustva kao pilot na tom tipu, ukoliko su ispunjeni uslovi JAR-FCL 2.250 ili 2.255, ako su primenljivi.
(7) Važeće ovlašćenje za letenje na tipu sadržano u dozvoli izdatoj od države članice JAA može biti preneto u JAR-FCL dozvolu ako je ona važeća i ukoliko je poslednje produženje, odnosno obnavljanje ovlašćenja izvršeno u saglasnosti sa JAR-FCL 2.250 i 2.255, ako su primenljivi.
(b) Praktični ispit
(1) Sadržaj praktičnog ispita i njegovih delova za ovlašćenje za letenje na višemotornom helikopteru sa više pilota u posadi propisan je u Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 2.240 i 2.295;
(2) Sadržaj praktičnog ispita i njegovih delova za ovlašćenje za letenje na višemotornom helikopteru sa jednim pilotom i na jednomotornim helikopterima propisan je u Dodatku 1 JAR-FCL 2.240 i 2.295 i Dodatku 3 JAR-FCL 2.240.
Delovi odgovarajućeg praktičnog ispita moraju biti uspešno završeni u periodu od 6 meseci od datuma prijema prijave za sticanje ovlašćenja.
JAR-FCL 2.245 Ovlašćenja za letenje na tipu - rok važenja, produženje važenja i obnavljanje
(Vidi Dodatke 1 do 3 JAR-FCL 2.240)
(a) Ovlašćenja za letenje na tipu, helikopter - važenje
Ovlašćenja za letenje na tipu helikoptera važe godinu dana od dana izdavanja, ili dana isticanja ako je produženje izvršeno u toku važenja.
(b) Ovlašćenja za letenje na tipu, helikopter - produženje važenja
Za produženje važenja ovlašćenja za letenje na tipu helikoptera kandidat mora da:
(1) prođe proveru stručnosti u skladu sa Dodatkom 1 JAR-FCL 2.240 na odgovarajućem tipu helikoptera u toku 3 meseca pre datuma isticanja važenja ovlašćenja; i
(2) ima najmanje 2 sata letenja na odgovarajućem tipu helikoptera u toku važenja ovlašćenja (u koje se može uračunati provera stručnosti).
(3) za jednomotorne klipne helikoptere, navedene u listi Dodatka 1 JAR-FCL 2.245(b)(3): mora da prođe proveru stručnosti u skladu sa JAR-FCL 2.245 (b)(1) na jednom od odgovarajućih tipova za koje ima ovlašćenje, pod uslovom da je naleteo 2 sata kao vođa vazduhoplova na drugom tipu helikoptera u toku važenja ovlašćenja koje treba da produži. Provera stručnosti se vrši najmanje na helikopteru na kojem je prethodno vršena.
(4) za jednomotorne turbomlazne helikoptere sa maksimalnom težinom na poletanju (MTOM) ≤ 3175 kg: mora da prođe najmanje proveru stručnosti u skladu sa JAR-FCL 2.245(b)(1) na jednom od odgovarajućih tipova helikoptera, pod uslovom da:
(I) ima 300 sati naleta kao vođa na helikopterima,
(II) ima 15 sati naleta na svakom tipu, na kome se provera za produženje važenja odnosi,
(III) ima najmanje 2 sata kao vođa vazduhoplova na bilo kom drugom tipu u toku važenja ovlašćenja na koje se provera stručnosti odnosi,
(IV) provera stručnosti se vrši najmanje na tipu na kojem je prethodno vršena, sve dok se ne dobije pojedinačno pismeno odobrenje od vazduhoplovne vlasti.
(5) Produženje važenja IR(H), ako se poseduje, treba kombinovati sa proverom stručnosti za produženje važenja ovlašćenja za tip, prema uslovima navedenim pod (1), a u skladu sa JAR-FCL 2.246.
(c) Kandidat koji ne položi proveru stručnosti pre datuma isteka ovlašćenja za letenje na tipu ne sme da koristi prava iz ovlašćenja na tom tipu ili na tipovima na koje se provera odnosi u skladu sa JAR-FCL 2.245(b), sve dok ne položi proveru stručnosti na istom tipu.
(d) Produženje roka važenja ili produženje ovlašćenja pod posebnim okolnostima:
(1) Kada se prava iz ovlašćenja za letenje na tipu helikoptera ili ovlašćenja za instrumentalno letenje koriste isključivo na helikopteru registrovanom u državi koja nije članica JAA, vazduhoplovne vlasti mogu produžiti rok važenja ovlašćenja, ili produžiti ovlašćenje ako su ispunjeni uslovi države koja nije članica JAA.
(2) Kada se prava iz ovlašćenja za letenje na tipu ili ovlašćenja za instrumentalno letenje koriste na helikopteru registrovanom u državi članici JAA, a operater je iz države koja nije članica JAA, shodno članu 83 bis Čikaške konvencije, vazduhoplovne vlasti mogu produžiti rok važenja ovlašćenja, ili produžiti ovlašćenje pod uslovom da su ispunjeni uslovi utvrđeni od strane države koja nije članica JAA.
(3) ovlašćenje čiji je rok važenja produžen ili je produženo na osnovu uslova navedenih pod (1) i (2), mora biti produženo u skladu sa JAR-FCL 2.245(b) i JAR-FCL 2.185, pre nego što počne da se primenjuje na helikopteru koji je registrovan u državi članici JAA i koji koristi operater iz države članice JAA.
(4) Prema odluci vazduhoplovnih vlasti, ovlašćenje izdato ili korišćeno u državi koja nije članica JAA, može ostati u JAR-FCL dozvoli, pod uslovom da su ispunjeni uslovi te države i ovlašćenje ograničeno na helikoptere koji su registrovani i koji se koriste u toj državi.
(e) Istek roka važenja ovlašćenja
Ako je rok važenja ovlašćenja za letenje na tipu helikoptera istekao, kandidat mora da ispuni sve uslove obuke osveženja znanja koji su određeni od strane vazduhoplovnih vlasti i da izvrši proveru stručnosti, u skladu sa Dodatkom 1 JAR-FCL 2.240, na odgovarajućem tipu helikoptera. Ovlašćenje važi od dana ispunjenja uslova za obnavljanje.
(f) Usaglašavanje sa JAR-OPS
Uslovi za produženja važenja iz JAR-FCL 2.245 (b) su ispunjeni kada kandidat koji radi po odredbama JAR-OPS 3 ispuni uslove u pogledu provere stručnosti sadržane u JAR-OPS 3.965, i ukoliko operater pokaže vazduhoplovnim vlastima da su u potpunosti ispunjeni propisani uslovi iz Dodatka 2 ili 3 JAR-FCL 2.240 tokom 12 meseci pre produženja važenja, u skladu sa JAR-OPS 3.965(a)(2). Za ovu svrhu provera stručnosti operatera mora biti izvedena u roku od 3 meseca koji neposredno prethode datumu isticanja ovlašćenja.
JAR-FCL 2.246 Ovlašćenje za instrumentalno letenje, produženje i obnova
(a) Produženje
(1) IR(H) mora biti produženo u roku od tri meseca koja neposredno prethode datumu isticanja važenja ovlašćenja. Ukoliko je moguće, produženje IR(N) treba kombinovati sa proverom stručnosti za produženje važenja ovlašćenja za letenje na tipu.
Kada se produženje IR(N) kombinuje sa produženjem ovlašćenja za letenje na tipu, kandidat treba da izvrši proveru stručnosti u skladu sa Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 2.240 i 2.295 ili Dodatkom 3 JAR-FCL 2.240.
(2) kada se produženje IR(N) ne kombinuje sa produženjem važenja ovlašćenja za letenje na tipu kandidat treba da:
(I) završi Deo 5 i odgovarajuće stavke Dela 1 sadržaja praktičnog ispita iz Dodatka 3 JAR-FCL 2.240; ili
(II) završi Deo 5 i odgovarajuće stavke Dela 1 ispita iz Dodatka 2 JAR-FCL 2.240 i 2.295.
Mogu se koristiti i FNPT II/III ili simulator letenja, ali najmanje svaka druga provera stručnosti za produženje važenja IR(H) u ovim uslovima mora biti izvedena na helikopteru.
(3) (biće razrađeno)
(4) Kandidat koji ne položi proveru stručnosti za IR(N) u skladu sa JAR-FCL 2.246 (a)(1) ili (a)(2) pre isteka datuma važenja ovlašćenja za instrumentalno letenje, ne sme koristiti prava IR(N) dok uspešno ne završi proveru stručnosti.
(b) Obnova (vidi JAR-FCL 2.185(c))
(1) Ukoliko je važenje ovlašćenje za instrumentalno letenje isteklo, kandidat mora da:
(I) ispuni uslove obuke osveženja znanja i dodatne uslove koje odrede vazduhoplovne vlasti,
(II) izvrši proveru stručnosti u skladu sa JAR-FCL 2.246(a)(1) ili (a)(2).
JAR-FCL 2.250 Ovlašćenja za letenje na tipu, helikopter sa više pilota - uslovi
(Vidi JAR-FCL 2.285)
(Vidi JAR-FCL 2.150)
(Vidi AMS FCL 2.261(d))
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.261 (d))
(a) Preduslovi za pristupanje obuci
Kandidat za prvi kurs ovlašćenja za letenje na tipu helikoptera sa više pilota mora da:
(1) ima najmanje 70 sati letenja na helikopterima kao vođa vazduhoplova, osim kandidat koji završavajući integrisani kurs za ATP(H)/IR, ATP(H), CPL(H)/IR ili CPL(H) ima manje od 70 sati naleta na helikopterima kao PIC, u kom slučaju će mu se ovlašćenje za letenje na tipu helikoptera sa više pilota ograničiti na kopilota. Za ukidanje ovog ograničenja, kandidat mora da:
(I) naleti 70 sati na helikopterima kao PIC ili kao PICUS; ili
(II) položi praktični ispit za vođu vazduhoplova na helikopteru sa više pilota, u skladu sa JAR-FCL 2.262(b); i
(2) (I) poseduje uverenje o završenom kursu za saradnju unutar višečlane posade (MCC). Ako se MCC kurs dodaje kursu obuke za ovlašćenje na tipu (Vidi JAR-FCL 2.261 i 2.262 i AMC FCL 2.261() i JAR-FCL2.261(d) i Dodatak 1 JARFCL 2.261(d)) ovaj uslov se neće primenjivati; i
(II) smatraće se da kandidati koji imaju najmanje 500 sati u ulozi PIC na helikopterima sa više pilota, u zadacima odobrenim od vazduhoplovnih vlasti, ispunjavaju uslove MCC; i
(3) ispuni uslove prema JAR-FCL 2.285, ako je primenljivo za ATPL(H).
(b) nivo znanja imaoca PPL(N) ili CPL(N) i ovlašćenja za letenje na tipu helikoptera sa više pilota izdatih prema uslovima drugačijim od JAR-FCL ne može se priznati kao ispunjenost uslova propisanih u gore navedenoj tački (3).
JAR-FCL 2.255 Ovlašćenje za letenje na tipu sa jednim pilotom - uslovi
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.255)
Preduslovi za pristupanje obuci:
Kandidat za izdavanje prvog ovlašćenja za letenje na tipu na višemotornim helikopterima treba:
(a) da ima potvrdu o uspešno završenom odobrenom pripremnom kursu u skladu sa Dodatkom 1 JAR-FCL 2.255, održanom u FTO ili TRTO, ili da je položio teorijski ispit za ATP(H), u skladu sa JAR-FCL 2.470(a); i
(b) kandidat koji nije uspešno pratio i završio integrisani kurs letačke obuke za ATP(H)/IR, ATP(H) ili CPL(H)/IR mora da naleti najmanje 70 sati kao PIC na helikopterima;
(c) Posedovanje uverenja o uspešno završenom pripremnom kursu u skladu sa Dodatkom 1 JAR-FCL 2.255 se ne može prihvatiti kao ispunjenost uslova propisanih u JAR-FCL 2.285(b) za dodelu ATPL(H).
JAR-FCL 2.260 Namerno ostavljeno prazno
JAR-FCL 2.261 Ovlašćenja za letenje na tipu - teorijska i letačka obuka
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.261(a) i AMC FCL 2.261(a))
(Vidi Dodatke 1, 2 i 3 JAR-FCL 2.240 i 2.295)
(Vidi Dodatke 1 i 2 JAR-FCL 2.295)
(Vidi Dodatak 2 JAR-FCL 2.055)
(Vidi AMS FCL 2.261 (c)(2))
(Vidi AMS FCL 2.261 (d))
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.261(b))
(Vidi Dodatak (1)(b) JAR-FCL 2.261(d))
(a) Uslovi teorijske obuke i uslovi provere
Kandidat za ovlašćenje za letenje na tipu jednomotornog ili višemotornog helikoptera mora da završi odgovarajuću teorijsku obuku (vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.261(a) i AMS FCL 2.261(a)) i da pokaže znanje potrebano za sigurno upravljanje odgovarajućim tipom helikoptera.
Ovi uslovi će se priznati kandidatu koji već ima ovlašćenje za letenje na istom tipu jednomotornog ili višemotornog helikoptera, koji će nastaviti sa letenjem na istom tipu, ali u drugoj ulozi.
(b) Letačka obuka
(1) Kandidat za ovlašćenje za tip jednomotornog i višemotornog helikoptera sa jednim pilotom treba da završi kurs letačke obuke koji se odnosi na odgovarajući praktični ispit za ovlašćenje letenja na tipu (vidi Dodatak 3 JAR-FCL 2.240).
(2) Kandidat za ovlašćenje za letenje na tipu helikoptera sa više pilota u posadi mora da završi kurs letačke obuke koji se odnosi na odgovarajući praktični ispit za ovlašćenje letenja na tipu (vidi Dodatak 2 JAR-FCL 2.240).
(c) Sprovođenje kurseva obuke
(1) Kursevi obuke za gore navedene svrhe treba da budu sprovedeni u FTO ili TRTO. Takođe, obuku mogu sprovoditi i ustanove ili ustanove pod ugovorom koje su obezbeđene od strane operatera ili proizvođača ili, u specijalnim slučajevima, samostalni ovlašćeni instruktori.
(2) Ovakvi kursevi moraju biti odobreni od vazduhoplovnih vlasti (vidi AMS FCL 2.261 (c)(2)), a ustanove moraju ispunjavati odgovarajuće uslove iz Dodatka 2 JAR-FCL 2.055, kao što je propisano od strane vazduhoplovnih vlasti.
(d) Obuka za saradnju unutar višečlane posade MCC (vidi JAR-FCL 2.250(a)(2))
(1) Namena kursa je sprovođenje obuke MCC u dva slučaja:
(I) za učenike koji pohađaju ATR integrisani kurs, u skladu sa ciljem datog kursa (vidi Dodatak 1 JARFCL 2.160 i 2.165 (a)(1))
(II) za imaoce PPL(H) ili CPL(H), koji nisu završili ATR integrisani kurs, ali žele da steknu prvo ovlašćenje za letenje na tipu helikoptera sa više pilota (vidi JAR-FCL 2.250 (a)(2)).
(2) MCC kurs treba da sadrži:
(I) Za MCC/IR: 25 sati teorijske obuke i vežbi i 20 sati MSS obuke. Učenicima na ATR(H)/IR integrisanom kursu praktična obuka može biti umanjena za 5 sati.
(II) Za MCC/VFR: 25 sati teorijske obuke i vežbi i 15 sati MCC obuke. Učenicima na ATP(H) integrisanom kursu praktična obuka može biti umanjena za 5 sati.
Ukoliko je moguće, MCC obuka treba da bude kombinovana sa kursem za prvo ovlašćenje za letenje na tipu helikoptera sa više pilota.
(3) MCC obuka treba da bude završena u roku od 6 meseci u FTO ili TRTO, pod nadzorom rukovodioca obuke, ili na odobrenom kursu koji sprovodi operator. Kurs koji sprovodi operator treba da ispuni odgovarajuće uslove iz Dodatka 2 JAR-FCL 2.055, kao što je propisano od nadležnih vazduhoplovnih vlasti. Za ostale detalje u vezi sa MCC obukom vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.261 (d) i AMS FCL 2.261 (d). Treba koristiti FNPT II/III ili simulator letenja. Ukoliko je moguće, MSS obuka treba da bude kombinovana sa kursem za prvo ovlašćenje za letenje na tipu helikoptera sa višečlanom posadom, u kom slučaju praktična MCC obuka može biti umanjena, ali ne manje od 10 sati za MCC/IR i ne manje od 7 sati za MCC/VFR, ako se za obe obuke koristi isti simulator.
JAR-FCL 2.262 Ovlašćenja za letenje na tipu - Praktična osposobljenost
(Vidi Dodatke 1, 2 i 3 JAR-FCL 2.240)
(Vidi Dodatke 1 i 2 JAR-FCL 2.295)
(a) Praktični ispit za helikoptere sa jednim pilotom
Kandidat za ovlašćenje za letenje na tipu helikoptera sa jednim pilotom mora da pokaže obučenost koja se zahteva za sigurno upravljanje na određenom tipu helikoptera, kao što je propisano u Dodacima 1 JAR-FCL 2.240 i 2.295 i u Dodatku 3 JAR-FCL 2.240.
(b) Praktični ispit za helikoptere sa više pilota
Kandidat za ovlašćenje za letenje na tipu helikoptera sa više pilota mora da pokaže obučenost koja se zahteva za sigurno upravljanje na datom tipu helikoptera, kao pilot koji upravlja vazduhoplovom ili kao kopilot, kao što je propisano u Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 2.240 i 2.295.
(c) Saradnja unutar višečlane posade
Po završetku MSS obuke, kandidat mora da pokaže sposobnost obavljanja dužnosti pilota u višečlanoj posadi, kao što je propisano u Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 2.240 i 2.295, ili kroz polaganje praktičnog ispita, ili mu za tu svrhu mora biti izdato uverenje o završenoj MSS obuci, kao što je navedeno u Dodatku AMS FCL 2.261 (d).
Dodatak 1 JAR-FCL 2.240 i 2.295
Praktični ispit i provera stručnosti za ovlašćenja za letenje na tipovima helikoptera i ATPL
(uključujući i provere stručnosti za ovlašćenje za instrumentalno letenje)
(Vidi JAR-FCL 2.240 do 2.262 i 2.295)
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.261 (a))
(Vidi AMS FCL 2.261 (a))
1. Kandidat mora da završi zahtevanu obuku u skladu sa programom (vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.261(a) i Dodatke 2 i 3 JAR-FCL 2.240). Kada je to preporučeno od Joint Operational Evaluation Board (JOEB) i dogovoreno sa JAA, program obuke može biti smanjen zbog priznavanja prethodnog iskustva na sličnim tipovima helikoptera. Administrativni način potvrde podesnosti kandidata za pristupanje ispitu, uključujući i uvid ispitivača u dosije obuke kandidata, određuje vazduhoplovna vlast.
2. Sadržaji praktičnih ispita, odnosno provera stručnosti su navedeni u Dodacima 2 i 3 JAR-FCL 2.240. Kada je preporučeno od JOEV i dogovoreno sa JAA, mogu se priznati oni delovi praktičnog ispita koji su zajednički za druge tipove ili varijante na kojima pilot poseduje iskustvo. Ovo priznavanje se ne može prihvatiti tokom praktičnog ispita za ATPL. Sa odobrenjem vazduhoplovnih vlasti, može biti ustanovljeno nekoliko različitih načina izvođenja simuliranih linijskih letova u okviru praktičnog ispita, odnosno provere stručnosti. Ispitivač će izabrati jedan od njih. Ukoliko su dostupni, mogu se koristiti simulatori letenja i drugi uređaji odobreni za obuku.
Delovi ispita za ovlašćenje za tip i ovlašćenja za instrumentalno letenje se moraju razmatrati kao dva odvojena ispita, u VFR i u IFR uslovima, i ukoliko se jedan od njih ne položi, to ne utiče na validnost drugog.
3. Kandidati za praktične ispite, odnosno provere stručnosti za ATPL, ovlašćenja za letenje na tipovima helikoptera, uključujući i provere stručnosti za ovlašćenje za instrumentalno letenje, moraju da ispune određene uslove, kao što su:
(a) Za ovlašćenje za letenje na tipu helikoptera sa više pilota ili ATPL:
Kandidat mora da položi delove 1 - 4 i deo 6 (ako je primenljivo) praktičnog ispita, odnosno provere stručnosti sadržane u Dodatku 2 JAR-FCL 2.240 i 2.295. Ukoliko ne položi više od 5 stavki mora ponovo da polaže ispit. Ako nije položio manje od 5 stavki, u sledećem pokušaju polaže samo te stavke. U slučaju da na ponovljenom ispitu, odnosno proveri stručnosti ne položi bilo koju stavku, uključujući i one koje je u prethodnom pokušaju uspešno položio, kandidat mora da ponovi praktični ispit u celosti. Svi delovi praktičnog ispita, odnosno provere stručnosti moraju biti završeni u periodu od 6 meseci.
b) Za ovlašćenje za letenje na tipu helikoptera sa jednim pilotom:
Kandidat mora da položi delove 1 - 4 i deo 6 praktičnog ispita, odnosno provere stručnosti iz Dodatka 3 JAR-FCL 2.240. Ponovno polaganje celokupnog praktičnog ispita, odnosno provere stručnosti je neophodno u slučaju neuspešog polaganja više od pet stavki. Svaki kandidat koji ne položi 5 ili manje stavki ponovo će polagati samo te stavke. Ponovno polaganje celokupnog praktičnog ispita, odnosno provere stručnosti obavezno je i za kandidata koji ne položi bilo koju stavku u ponovnom polaganju ispita, odnosno provere, uključujući i stavke koje je položio u prethodnom pokušaju.
c) Za ovlašćenje za instrumentalno letenje:
(I) Kandidat mora da položi Deo 5 praktičnog ispita, odnosno provere stručnosti iz Dodatka 2 JAR-FCL 2.240 i 2.295 ili Dodatka 3 JAR-FCL 2.240. Ako ne položi više od 3 stavke, ili ako u ponovljenom ispitu ne položi bilo koju stavku, uključujući i one koje je položio u prethodnom pokušaju, kandidat mora ponovo polagati celokupan praktični ispit, odnosno proveru stručnosti. U slučaju da ne položi 3 stavke ili manje, u narednom pokušaju polaže samo te stavke.
(II) Ukoliko se traži dodatna dozvola za instrumentalne prilaze sa visinom odluke manjom od 60 m / 200 fita (CAT II/III) kandidat treba da polaže stavke iz Dodatka 4 JAR-FCL 2.240 na odgovarajućem tipu.
4. Nakon neuspešnog polaganja ispita, odnosno provere može se zahtevati dalja obuka. Ispitivač mora odrediti dalju obuku u slučaju da kandidat ne položi sve delove ispita iz dva pokušaja. Ne postoji ograničenje broja pokušaja polaganja praktičnog ispita/provere stručnosti.
SPROVOĐENJE ISPITA/PROVERE - OPŠTE
5. Vazduhoplovna vlast daje ispitivaču savet u pogledu sigurnosti, koga se treba pridržavati tokom sprovođenja ispita/provere.
6. U slučaju da kandidat odluči da prekine ispit, odnosno proveru iz razloga koje ispitivač smatra neopravdanim, smatra se da kandidat nije položio one stavke koje bi usledile nakon odluke o prekidu ispita, odnosno provere. Ukoliko se ispit, odnosno provera prekine iz razloga koje ispitivač smatra opravdanim, u sledećem letu proveriće se samo one stavke koje nisu završene u prethodnom letu.
7. Ukoliko ispitivač dozvoli, kandidat može jedanput da ponovi svaki manevar ili postupak tokom ispita, odnosno provere. Ispitivač može da prekine ispit, odnosno proveru u bilo kojoj fazi ukoliko smatra da je sposobnost kandidata nedovoljna i da je neophodno da se ponovi celokupan ispit, odnosno provera.
8. Provere i postupci u pilotskoj kabini se moraju izvoditi prema odobrenim listama provere za helikopter koji se koristi na ispitu, odnosno proveri i, ako je primenljivo, za rad višečlane posade (MCC). Tehničke podatke za poletanje, prilaz i sletanje mora proračunati kandidat, u skladu sa operativnim ili letačkim priručnikom. U slučaju da je kandidat završio IR(H) deo, dužan je da samostalno određuje visinu odluke, minimalnu visinu snižavanja i tačku prekinutog prilaza. Za proveru stručnosti za ovlašćenje u instrumentalnom letenju IR(H), let treba da se odvija u stvarnim ili simuliranim IMC uslovima, uz primenu IFR postupaka.
POSEBNI USLOVI ZA PRAKTIČNI ISPIT, ODNOSNO PROVERU STRUČNOSTI ZA HELIKOPTERE SA VIŠE PILOTA I ZA PRAKTIČNI ISPIT ZA ATPL
9. Ispit, odnosno provera za helikoptere sa više pilota mora biti izveden u višečlanoj posadi. Drugi kandidat ili drugi pilot može da bude u funkciji drugog člana posade. Ukoliko se za ispit, odnosno proveru, koristi helikopter, a ne simulator, drugi pilot mora biti instruktor.
10. Od kandidata se zahteva da upravlja helikopterom kao "pilot koji leti" (pilot flying - PF) tokom svih delova ispita/provere, osim stavki 3 do 3.15 za vanredne situacije i stavki 4 do 4.7 za vanredne postupke i postupke u nuždi, koje se mogu sprovesti kao PF ili PNF, u skladu sa saradnjom unutar višečlane posade (Dodatak 2 JAR-FCL 2.240 i 2.295). Kandidat za prvo izdavanje ovlašćenja za letenje na tipu helikoptera sa više pilota ili ATPL(H) treba, takođe, da pokazaće sposobnost da upravlja helikopterom kao "pilot koji ne leti" (pilot not flying - PNF). Kandidat može da se odluči za levo ili desno sedište na ispitu, odnosno proveri, ukoliko se sve stavke ispita, odnosno provere, mogu izvesti sa izabranog sedišta.
11. Tokom ispita, odnosno provere kandidata za ovlašćenja za letenje na tipu helikoptera sa više pilota, na dužnosti vođe vazduhoplova, bez obzira da li kandidat leti kao PF ili PFN, posebno će se proveravati sledeće:
(a) rukovođenje saradnjom unutar višečlane posade;
(b) nadzor nad upravljanjem helikopterom s odgovarajućom kontrolom;
(c) definisanje prioriteta i donošenje odluka u skladu sa postupcima sigurnosti i odgovarajućim pravilima i propisima adekvatnim situaciji, uključujući vanredne situacije.
12. Ispit, odnosno proveru treba sprovoditi prema IFR pravilima i, koliko god je to moguće, u simuliranim uslovima komercijalnog vazdušnog saobraćaja. Ključni element je sposobnost planiranja i sprovođenja leta na osnovu uobičajenog materijala za pripremu leta.
KRITERIJUMI ZA SPROVOĐENJE ISPITA, ODNOSNO PROVERE
13. Kandidat treba da pokaže sposobnost da:
(a) upravlja helikopterom u okviru njegovih ograničenja;
(b) izvodi sve manevre smireno i tačno;
(c) sigurno donosi odluke i ima vazduhoplovno ponašanje;
(d) primenjuje stečeno vazduhoplovno znanje;
(e) sve vreme upravlja helikopterom tako da ne dovede u pitanje uspešno izvođenje manevra i procedura
(f) razume i primenjuje saradnju unutar višečlane posade i postupke u slučaju nesposobnosti posade;
(g) efikasno komunicira sa ostalim članovima posade.
14. Sledeća ograničenja predstavljaju opšta uputstva. Ispitivač će uzeti u obzir uslove turbulencije, kvalitete upravljivosti i performanse korišćenog tipa helikoptera.
Ograničenja za IFR let: |
|
Visina |
|
normalan let | ±100 stopa (ft) |
početak procedure prekinutog | +50 stopa /-0 stopa (ft) |
minimalna visina snižavanja (MDA/H) | +50 stopa /-0 stopa (ft) |
Održavanje zadate linije puta |
|
po radionavigacijskim sredstvima | ±5° |
u preciznom prilazu | pola otklona skale, po azimutu i liniji poniranja |
Kurs |
|
normalni uslovi | ±5° |
vanredne situacije | ±10° |
Brzina |
|
normalni uslovi | ±10 čvorova |
sa simuliranim otkazom motora | +10 čvorova/-5 čvorova |
Ograničenja za VFR let: |
|
Visina |
|
u normalnom letu | ±100 stopa (ft) |
Kurs |
|
normalni uslovi | ±5° |
vanredne situacije | ±10° |
Brzina |
|
normalni uslovi | ±10 čvorova |
simulirani otkaz motora | +10 čvorova/-5 čvorova |
Uticaj blizine zemlje |
|
lebdenje | ±3 fita |
sletanje | ±2 fita (bez bočnog pomeranja ili pomeranja unazad) |
SADRŽAJ PRAKTIČNOG ISPITA/PROVERE STRUČNOSTI
15. Sadržaj i delovi praktičnog ispita i provere stručnosti su propisani u Dodatku 2 JAR-FCL 2.240 i 2.295 za helikoptere sa više pilota i ATPL(H), i u Dodatku 3 JAR-FCL 2.240 za helikoptere sa jednim pilotom. Kandidati koji žele da u isto vreme završe i IR(H) treba da prođu kompletan deo 5 relevantnog dodatka. Vazduhoplovna vlast može da odredi format i obrazac prijave za praktični ispit.
Dodatak 2 JAR-FCL 2.240 i 2.295
Sadržaj praktičnog ispita i provera stručnosti za ovlašćenja za letenje na tipu helikoptera sa više pilota i ATPL, uključujući i proveru stručnosti za ovlašćenje za instrumentalno letenje
(Vidi JAR-FCL 2.240 do 2.262 i 2.295)
1. Navedeni simboli imaju sledeće značenje:
P = Obučavan kao vođa vazduhoplova ili kopilot i kao pilot koji leti (PF) i pilot koji ne leti (PNF) za izdavanje ovlašćenja za letenje na tipu;
2. Praktična obuka se sprovodi najmanje na nivou trenažnih uređaja označenih sa (R), ili na uređajima višeg nivoa označenih strelicom (→).
3. Sledeće skraćenice se koriste za označavanje trenažnih uređaja za osposobljavanje u letenju:
FS (Flight simulator) = simulator letenja
FTD (Flight Training Decice) = trenažer letenja - uređaj za osposobljavanje u letu
H = helikopter
3.1 a) Kandidati za praktični ispit za izdavanje ovlašćenja za letenje na tipu helikoptera sa više pilota i ATPL(H) polažu samo Delove 1 do 4 i, ako je primenljivo Deo 6.
b) Kandidati za produženje važenja ili obnavljanje ovlašćenja za letenje na tipu helikoptera sa više pilota na proveri stručnosti polažu samo stavke iz Delova 1 do 4 i, ako je primenljivo Deo 6.
3.2 Procedure u instrumentalnom letu (Deo 5) izvode samo kandidati koji žele da obnove ili produže IR(H) na helikopteru sa više pilota ili da to ovlašćenje prenesu na drugi tip helikoptera sa više pilota.
3.3 Stavke označene zvezdicom (*) treba izvršavati u stvarnim ili simuliranim IMC uslovima, i to samo sa kandidatima koji žele da obnove ili produže IR(H) na tipu helikoptera sa više pilota ili da to ovlašćenje prošire na drugi tip.
4. Slovo "M" u koloni praktičnog ispita, odnosno provere stručnosti označava obaveznu vežbu.
5. Simulator letenja se koristi za praktičnu obuku i proveru ukoliko je sastavni deo odobrene obuke na kursu za ovlašćenje za letenje na tipu. Da bi obuka bila odobrena, treba uzeti u obzir sledeće uslove:
(a) kvalifikaciju simulatora letenja kao što je navedeno u JAR-STD;
(b) kvalifikovanost ispitivača;
(c) trajanje obuke za linijsko letenje na simulatoru koja se obavlja na kursu;
(d) kvalifikacije i prethodno linijsko iskustvo pilota na obuci;
(e) trajanje linijskog letenja pod nadzorom koje je izvedeno po izdavanju novog ovlašćenja za letenje na tipu.
Manevri/procedure | Praktična obuka | Praktični ispit/ | ||||||
Overa instruktora posle završetka obuke | Proveren na | Overa ispitivača nakon ispita/provere | ||||||
FTD | FS | H |
| FTD, FS, H |
| |||
DEO 1 Priprema leta i provere | ||||||||
1.1 | Spoljni pregled helikoptera; lokacija svake stavke i svrha pregleda |
|
| P |
| M |
| |
1.2 | Pregled kabine |
| P | → |
| M |
| |
1.3 | Procedure startovanja, provera radio i navigacijske opreme, izbor i podešavanje navigacijskih i komunikacijskih frekvencija | P | → | → |
| M |
| |
1.4 | Voženje/voženje iz lebdenja u skladu sa instrukcijama kontrole letenja ili instruktora |
| P | → |
| M |
| |
1.5 | Pretpoletni postupci provere | P | → | → |
| M |
| |
Deo 2 Manevri i postupci u letu | ||||||||
2.1 | Poletanja (različiti profili) |
| P | → |
| M |
| |
2.2 | Poletanje i sletanje na terene pod nagibom |
| P | → |
| M |
| |
2.3 | Poletanje sa maksimalnom poletnom masom (stvarnom ili simulirano poletanje sa maksimalnom poletnom masom) | P | → | → |
| M |
| |
2.4.1 | Poletanje sa simuliranim otkazom motora neposredno pre dostizanja TDP ili DPATO |
| P | → |
| M |
| |
2.4.2 | Poletanje sa simuliranim otkazom motora odmah nakon dostizanja TDP ili DPATO |
| P | → |
| M |
| |
2.5 | Penjući i spuštajući zaokreti sa vađenjem u određenim kursevima | P | → | → |
| M |
| |
2.5.1 | Levi i desni zaokreti nagiba 30°, sa promenom kursa za 180° i 360°; upravljanje samo na osnovu pokazivanja instrumenata | P | → | → |
| M |
| |
2.6 | Spuštanje u autorotaciji | P | → | → |
| M |
| |
2.6.1 | Sletanje iz autorotacije ili vraćanje snage motora |
| P | → |
| M |
| |
2.7 | Sletanja, različiti profili |
| P | → |
| M |
| |
2.7.1 | Produžavanje ili sletanje po simuliranom otkazu motora pre LDP ili DPBL |
| P | → |
| M |
| |
2.7.2 | Sletanje po simuliranom otkazu motora posle LDP ili DPBL |
| P | → |
| M |
| |
DEO 3 Redovni i vanredni postupci kod otkaza sledećih sistema: | ||||||||
3 | Redovni i vanredni postupci kod otkaza sledećih sistema: |
|
|
|
| M | (Iz ovog dela je obavezno izabrati minimalno 3 stavke) | |
3.1 | Motor | P | → | → |
|
|
| |
3.2 | Klimatizacija (grejanje, ventilacija) | P | → | → |
|
|
| |
3.3 | Pito/statički sistem | P | → | → |
|
|
| |
3.4 | Gorivni sistem | P | → | → |
|
|
| |
3.5 | Električni sistem | P | → | → |
|
|
| |
3.6 | Hidraulički sistem | P | → | → |
|
|
| |
3.7 | Komandi leta i sistem trimovanja | P | → | → |
|
|
| |
3.8 | Sistemi protiv zaleđivanja i za razleđivanje | P | → | → |
|
|
| |
3.9 | Autopilot/flight director | P | → | → |
|
|
| |
3.10 | Uređaji za stabilnost leta | P | → | → |
|
|
| |
3.11 | Radar, radio visinomer, transponder | P | → | → |
|
|
| |
3.12 | Navigacijski sistem | P | → | → |
|
|
| |
3.13 | Stajni trap | P | → | → |
|
|
| |
3.14 | Pomoćni izvor napajanja | P | → | → |
|
|
| |
3.15 | Radio navigacijska oprema, FMS | P | → | → |
|
|
| |
DEO 4 Postupci u vanrednim situacijama | ||||||||
4 | Postupci u vanrednim situacijama |
|
|
|
| M | (Iz ovog dela je obavezno izabrati 3 stavke) | |
4.1 | Pojava požara (uključujući evakuaciju ako je primenljivo) | P | → | → |
|
|
| |
4.2 | Kontrola i uklanjanje dima | P | → | → |
|
|
| |
4.3 | Razni kvarovi motora, gašenje i ponovno startovanje na sigurnoj visini | P | → | → |
|
|
| |
4.4 | Izbacivanje goriva (simulirano) | P | → | → |
|
|
| |
4.5 | Otkaz repnog rotora (ako je primenljivo) | P | → | → |
|
|
| |
4.5.1 | Gubitak repnog rotora (ako je primenljivo) | P | → | (Ne koristiti helikopter za ovu stavku) |
|
|
| |
4.6 | Nesposobnost člana posade | P | → | → |
|
|
| |
4.7 | Neispravnosti reduktora | P | → | → |
|
|
| |
4.8 | Ostali vanredni postupci kao što je navedeno u odgovarajućem Letačkom priručniku | P | → | → |
|
|
| |
DEO 5 Postupci u instrumentalnom letenju (vrše se u IMC ili simuliranim IMC) | ||||||||
5.1 | Instrumentalno poletanje: zahteva se prelazak u instrumentalni let što je moguće pre nakon poletanja | P* | →* | →* |
|
|
| |
5.1.1 | Simulirani otkaz motora u toku odlaženja | P* | →* | →* |
| M* |
| |
5.2 | Pridržavanje odlaznih i dolaznih ruta i instrukcija ATC | P* | →* | →* |
| M* |
| |
5.3 | Procedure kruga čekanja | P* | →* | →* |
|
|
| |
5.4 | ILS prilazi do visine odluke CAT 1 | P* | →* | →* |
|
|
| |
5.4.1 | Ručno upravljanje, bez uređaja za upravljanje letom (flight director) | P* | →* | →* |
| M* (samo |
| |
5.4.2 | Ručno upravljanje, sa uređajem za upravljanje letom (flight director) | P* | →* | →* |
|
|
| |
5.4.3 | Sa udvojenim autopilotom | P* | →* | →* |
|
|
| |
5.4.4 | Ručno, sa simuliranim otkazom jednog motora. (simulacija otkaza motora u toku završnog prilaza, pre prelaska spoljnjeg markera (OM) pa sve do sletanja ili tokom celog prekinutog prilaza) | P* | →* | →* |
| M* |
| |
5.5 | Neprecizni prilaz do minimalne visine snižavanja (MDA/H) | P* | →* | →* |
| M* |
| |
5.6 | Procedura prekinutog prilaza sa svim motorima u radu po dostizanju minimalne visine odluke DA/DH ili minimalne visine odluke MDA/MDH | P* | →* | →* |
|
|
| |
5.6.1 | Ostale procedure prekinutog prilaza | P* | →* | →* |
|
|
| |
5.6.2 | Procedura prekinutog prilaza sa simuliranim otkazom jednog motora po dostizanju DA/DH ili MDA/MDH | P* | →* | →* |
| M* |
| |
5.7 | Autorotacija u IMC uslovima sa ponovnim postizanjem pune snage | P* | →* | →* |
| M* |
| |
5.8 | Vađenje iz nepravilnih položaja | P* | →* | →* |
| M* |
| |
DEO 6 Upotreba dodatne opreme | ||||||||
6 | Upotreba dodatne opreme | P | → | → |
|
|
|
Dodatak 3 JAR-FCL 2.240
Sadržaj praktičnog ispita, odnosno stručne provere za ovlašćenja za letenje na tipu na jednomotornim i višemotornim helikopterima sa jednim pilotom
(Vidi JAR-FCL 2.240 do 2.262)
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.160 i 2.165(a)(3)
1. Navedeni simboli imaju sledeće značenje:
P = obučen kao vođa vazduhoplova za izdavanje ovlašćenja za letenje na tipu.
2. Praktična obuka se mora sprovoditi najmanje sa nivoom trenažne opreme označene sa (P), ili na uređajima višeg nivoa označenim strelicom (→).
3. Sledeće skraćenice se koriste za označavanje uređaja za obuku u letenju:
FS = simulator letenja
FTD = trenažer letenja - uređaj za osposobljavanje u letu
H = helikopter
3.1. Stavke označene zvezdicom (*) moraju se leteti u stvarnim ili simuliranim IMC, i to samo od strane onih kandidata koji žele da obnove ili produže IR(H) ili da ovlašćenje prošire na drugi tip.
3.2. Postupke u instrumentalnom letenju (Deo 5) obavljaju samo kandidati koji nameravaju da obnove ili produže IR(H), ili da to ovlašćenje prošire na drugi tip.
4. Slovo "M" u koloni praktičnog ispita, odnosno provere stručnosti označava obaveznu vežbu.
5. Simulator letenja se koristi za praktičnu obuku, ukoliko je letenje na njemu sastavni deo odobrene obuke za ovlašćenje za letenje na tipu. Za odobrenje kursa treba uzeti u obzir sledeće uslove:
(a) kvalifikaciju simulatora letenja, kao što je navedeno u JAR-STD;
(b) kvalifikacije instruktora i ispitivača;
(c) trajanje obuke na simulatoru za linijsko letenje koja se obavlja na kursu;
(d) kvalifikacije i prethodno iskustvo u linijskom letenju pilota na obuci;
(e) trajanje linijskog letenja pod nadzorom posle izdavanja novog ovlašćenja za letenje na tipu.
| Praktična obuka | Praktični ispit/provera stručnosti | ||||||
Manevri/Procedure | Obučavan na: | Overa instruktora po završetku obuke | Proveren na | Overa ispitivača nakon ispita/provere | ||||
FTD | FS | H |
|
| FS, H |
| ||
DEO 1 Priprema leta i provere | ||||||||
1.1 | Spoljni pregled helikoptera; lokacija svakog sklopa i svrha provere |
|
| P |
|
| M |
|
1.2 | Provera kabine |
| P | → |
|
| M |
|
1.3 | Provere pre startovanja motora, startovanje motora, provera radio i navigacijske opreme, izbor i podešavanje navigacijskih i komunikacijskih frekvencija | P | → | → |
|
| M |
|
1.4 | Voženje/voženje uz lebdenje u skladu sa instrukcijama kontrole letenja ili instruktora |
| P | → |
|
| M |
|
1.5 | Postupci pre poletanja | P | → | → |
|
| M |
|
DEO 2 Manevri i postupci u letu | ||||||||
2.1 | Poletanja (različiti profili) |
| P | → |
|
| M |
|
2.2 | Poletanje i sletanje na terene pod nagibom |
| P | → |
|
|
|
|
2.3 | Poletanje sa maksimalnom poletnom masom (stvarnom ili simuliranom) | P | → | → |
|
|
|
|
2.4.1 | Poletanje sa simuliranim otkazom motora neposredno pre dostizanja TDP ili DPATO |
| P | → |
|
| M |
|
2.4.2 | Poletanje sa simuliranim otkazom motora odmah nakon TDP ili DPATO |
| P | → |
|
| M |
|
2.5 | Penjanje i spuštanje u zadatim pravcima leta | P | → | → |
|
| M |
|
2.5.1 | Levi i desni zaokreti nagiba 30, za 180 i 360, upravljanje samo na osnovu pokazivanja instrumenata | P | → | → |
|
| M |
|
2.6 | Spuštanje u autorotaciji | P | → | → |
|
| M |
|
2.6.1 | Sletanje iz autorotacije ili vraćanje snage motora |
| P | → |
|
| M |
|
2.7 | Sletanja (različiti profili) |
| P | → |
|
| M |
|
2.7.1 | Produžavanje ili sletanje pri simuliranom otkazu motora pre LDP ili DPBL |
| P | → |
|
| M |
|
2.7.2 | Sletanje pri simuliranom otkazu motora nakon LDP ili DPBL |
| P | → |
|
| M |
|
DEO 3 Redovni i vanredni postupci pri otkazu sledećih sistema: |
| |||||||
3 | Redovni i vanredni postupci pri otkazu sledećih sistema: |
|
|
|
|
| M | (iz ovog dela obavezno izabrati 3 stavke) |
3.1 | Motor | P | → | → |
|
|
|
|
3.2 | Klimatizacija (grejanje, ventilacija) | P | → | → |
|
|
|
|
3.3 | Pito-statički sistem | P | → | → |
|
|
|
|
3.4 | Gorivni sistem | P | → | → |
|
|
|
|
3.5 | Električni sistem | P | → | → |
|
|
|
|
3.6 | Hidraulični sistem | P | → | → |
|
|
|
|
3.7 | Komande leta i sistem trimovanja | P | → | → |
|
|
|
|
3.8 | Sistem protiv zaleđivanja i sistem za razleđivanje | P | → | → |
|
|
|
|
3.9 | Auto-pilot/Uređaj za upravljanje letom | P | → | → |
|
|
|
|
3.10 | Uređaji za stabilnost leta | P | → | → |
|
|
|
|
3.11 | Radar, radio visinomer, transponder | P | → | → |
|
|
|
|
3.12 | Navigacijski sistem | P | → | → |
|
|
|
|
3.13 | Stajni trap | P | → | → |
|
|
|
|
3.14 | Pomoćni izvor napajanja | P | → | → |
|
|
|
|
3.15 | Radio, navigacijska oprema, sistem instrumenata za upravljanje letom | P | → | → |
|
|
|
|
DEO 4 Postupci u nenormalnim i vanrednim situacijama | ||||||||
4 | Postupci u nenormalnim i vanrednim situacijama |
|
|
|
|
| M | (iz ovog dela obavezno izabrati 3 stavke) |
4.1 | Pojava požara (uključujući evakuaciju ako je primenljivo) | P | → |
|
|
|
|
|
4.2 | Kontrola i otklanjanje dima | P | → |
|
|
|
|
|
4.3 | Otkaz motora, gašenje i ponovno startovanje na sigurnoj visini | P | → |
|
|
|
|
|
4.4 | Izbacivanje goriva (simulirano) | P | → |
|
|
|
|
|
4.5 | Otkaz repnog rotora (ako je primenljivo) | P | → |
|
|
|
|
|
4.5.1 | Gubitak repnog rotora | P | → | Neizvoditi na helikopteru |
|
|
|
|
4.6 | Neispravnost reduktora | P | → | → |
|
|
|
|
4.7 | Ostali vanredni postupci u skladu sa Letačkim priručnikom | P | → | → |
|
|
|
|
DEO 5 Postupci u instrumentalnom letenju (izvršavati u IMC ili u simuliranim IMC uslovima) | ||||||||
5.1 | Instrumentalno poletanje: zahteva se prelazak u instrumentalni let što je pre moguće nakon poletanja | P* | →* | →* |
|
|
|
|
5.1.1 | Simulirani otkaz motora u toku odlaska | P* | →* | →* |
|
| M* |
|
5.2 | Pridržavanje odlaznih i dolaznih ruta i ATC instrukcija | P* | →* | →* |
|
| M* |
|
5.3 | Procedure kruga čekanja | P* | →* | →* |
|
|
|
|
5.4 | ILS - prilazi do visine odluke CAT 1 | P* | →* | →* |
|
|
|
|
5.4.1 | Ručno, bez uređaja za upravljanje letom (flight director) | P* | →* | →* |
|
| M*(samo na ispitu) |
|
5.4.2 | Ručno, sa uređajem za upravljanje | P* | →* | →* |
|
|
|
|
5.4.3 | S autopilotom | P* | →* | →* |
|
|
|
|
5.4.4 | Ručno, sa simuliranim otkazom jednog motora. (Simulacija otkaza motora u toku završnog prilaza, pre prelaska spoljnjeg markera (OM) pa sve do sletanja ili tokom celog prekinutog prilaza) | P* | →* | →* |
|
| M* |
|
5.5 | Neprecizni prilaz do minimalne visine snižavanja MDA/H | P* | →* | →* |
|
| M* |
|
5.6 | Procedura prekinutog prilaza sa svim motorima u radu po dostizanju visine odluke DA/DH ili minimalne visine odluke MDA/MDH | P* | →* | →* |
|
|
|
|
5.6.1 | Ostale procedure prekinutog prilaza | P* | →* | →* |
|
|
|
|
5.6.2 | Procedura prekinutog prilaza sa simuliranim otkazom jednog motora po dostizanju DA/DH ili MDA/MDH | P* |
|
|
|
| M* |
|
5.7 | Autorotacija u IMC uslovima sa ponovnim postizanjem pune snage | P* | →* | →* |
|
| M* |
|
5.8 | Vađenje iz nepravilnih položaja | P* | →* | →* |
|
| M* |
|
DEO 6 Upotreba dodatne opreme | ||||||||
6 | Upotreba dodatne opreme | P | → | → |
|
|
|
|
Dodatak 4 JAR-FCL 2.240
Dodatno odobrenje za ovlašćenje za instrumentalno
letenje na tipu za visinu odluke manju od 60 m (200 ft) (CAT II/III)
(Vidi AMC FCL 2.261 (a))
A. Dodatna obuka u teorijskom znanju
1. Posebni uslovi za proširenje ovlašćenja za instrumentalno letenje na tipu za instrumentalne prilaze do visine odluke manje od 60 m (200 ft).
2. Oprema, postupci i ograničenja
B. Dodatni manevri i postupci
| Praktični ispit/ Provera stručnosti | |||||
Manevri/Procedure | Overa instruktora po završetku obuke | Proveren na | Overa ispitivača nakon ispita/provere | |||
FS | H |
|
| FS, H |
| |
Dodatno odobrenje na ovlašćenje za tip za instrumentalne prilaze do visine odluke manje od 60 m (200 ft) (CAT II/III). U cilju proširenja ovlašćenja za letenje na tipu dobijanjem odobrenja za instrumentalne prilaze do visine odluke manje od 60 m, u toku obuke moraju se uvežbavati sledeći manevri i postupci. U toku sledećih instrumentalnih prilaza i procedura prekinutih prilaza koristiće se sva oprema potrebna za dobijanje odobrenja za instrumentalne prilaze do visine odluke manje od 60 m (200 ft). |
|
|
|
|
|
|
1 Prekinuto poletanje na minimalnoj dozvoljenoj RVR. | P* | →* |
|
| M* |
|
2 ILS prilazi u simuliranim instrumentalnim uslovima do propisane visine odluke, koristeći sistem za navođenje. Standardni postupci za koordinaciju posade (podela zadataka, glasno uzvikivanje upozorenja, postupci komuniciranja u kabini, zajednički nadzor, razmena podataka) trebaju biti nadgledani | P* | →* |
|
| M* |
|
3 Prekinuti prilaz | P* | →* |
|
| M* |
|
4 Vizuelno sletanje s vizuelnim referencama utvrđenim u trenutku visine odluke. U zavisnosti od specifičnosti sistema za navođenje, mora se izvesti automatsko sletanje. | P* | →* |
|
|
|
|
Dodatak 1 JAR-FCL 2.245(b)(3)
Priznavanje provera stručnosti za produženje ovlašćenja za letenje na tipu
(Vidi JAR-FCL 2.245(b)(3) i 2.245(c))
Ovaj dodatak sadrži listu tipova jednomotornih klipnih helikoptera i upis u dozvolu u cilju produženja važenja ovlašćenja za letenje na tipu, u skladu sa JAR-FCL 2.245 (b)(3)).
Proizvođač | Tip helikoptera i upis u dozvolu |
Agusta-Bell |
|
- jednomotorni klipni | Bell47 |
Bell Helicopters |
|
- jednomotorni klipni | Bell47 |
Brantley |
|
- jednomotorni klipni | BrantleyB2 |
Breda Nardi |
|
- jednomotorni klipni | HU269 |
Enstrom |
|
- jednomotorni klipni | ENF28 |
Hiller |
|
- jednomotorni klipni | UH12 |
Hughes/Schweitzer |
|
- jednomotorni klipni | HU269 |
Westland |
|
- jednomotorni klipni | Bell47 |
Dodatak 1 JAR-FCL 2.255
Sadržaj odobrenog pripremnog kursa za sticanje prvog ovlašćenja za letenje na tipu višemotornih helikoptera
(Vidi JAR-FCL 2.255(a))
(Vidi Dodatak 2 JAR-FCL 2.055, paragraf 24)
1. Odobreni pripremni kurs treba da sadrži sledeće predmete iz teorijske obuke za ATPL(H):
020 Opšte poznavanje vazduhoplova:
- konstrukcija/sistemi/pogonska grupa
- instrumenti/elektro-oprema
030 Performanse i planiranje leta:
- masa i centraža
- performanse
2. Na kraju kursa kandidat dobija potvrdu o uspešno završenom kursu.
Dodatak 1 JAR-FCL 2.261(a)
Uslovi obuke teorijskog znanja za praktični ispit, odnosno provere stručnosti za ovlašćenja za letenje na tipu
(Vidi JAR-FCL 2.261(a))
(Vidi AMS FCL 2.261(a))
1. Obuka teorijskog znanja se mora sprovesti od strane autorizovanog instruktora koji poseduje odgovarajuće ovlašćenje za letenje na tipu ili nekog drugog instruktora koji ima odgovarajuće iskustvo u vazduhoplovstvu i znanje o određenom vazduhoplovu, npr. inženjer letač, inženjer za održavanje, letačko-operativni službenik.
2. Obuka teorijskog znanja obuhvata program dat u AMC FCL 2.261(a) za odgovarajući tip helikoptera. U zavisnosti od opreme i instaliranih sistema, obuka obuhvata najmanje sledeći sadržaj:
(a) struktura i oprema helikoptera, reduktori, rotor i oprema, normalan rad sistema i kvarovi:
- dimenzije;
- motori (uključujući pomoćni izvor napajanja), rotori i reduktori;
- gorivni sistem;
- sistem za klimatizaciju;
- zaštita od zaleđivanja, brisači vetrobrana i sredstvo za otklanjanje kiše;
- hidraulički sistemi;
- stajni trap;
- komande leta, uređaji za stabilnost i autopilot;
- sistem za snabdevanje električnom energijom;
- letni instrumenti, komunikacijska, radarska i navigacijska oprema;
- pilotska i putnička kabina i kargo odeljak;
- oprema za vanredne situacije;
(b) ograničenja:
- opšta ograničenja, u skladu sa letačkim priručnikom;
- lista minimalne opreme;
(c) performanse, planiranje i praćenje leta:
- performanse;
- planiranje leta;
(d) masa, centraža i opsluživanje:
- masa i centraža;
- opsluživanje na zemlji;
(e) postupci u vanrednim situacijama;
(f) posebni uslovi za helikoptere sa sistemom elektronskih instrumenata leta;
(g) dodatna oprema;
3. Za prvo izdavanje ovlašćenja za letenje na tipu helikoptera pismeni ispit ili ispit koji se sprovodi na računaru sadrži najmanje polovinu pitanja sa višestrukim izborom ponuđenih odgovora, koji na odgovarajući način obuhvataju sve glavne predmete programa. Kandidat je položio ispit ako je tačno odgovorio na 75% pitanja iz svakog predmeta.
4. Za provere stručnosti za višemotorne helikoptere sa jednim ili više pilota teorijsko znanje mora biti provereno kroz pitanja sa više ponuđenih odgovora ili na drugi odgovarajući način.
Dodatak 1 JAR-FCL 2.261(b)
Obuka u letenju i praktični ispit
(Vidi JAR-FCL 2.220)
(Vidi JAR-FCL 2.262)
(Vidi AMC-FCL 2.261(c))
OBUKA U LETENJU
1. a) Trajanje obuke u letenju zavisi od:
(I) kompleksnosti tipa helikoptera, karakteristika upravljanja, tehnološkog nivoa;
(II) kategorije helikoptera (jednomotorni, klipni ili turbomlazni, višemotorni, turbomlazni i helikopter sa više pilota u posadi);
(III) prethodnog iskustva kandidata;
(IV) primenljivosti FSTDs.
b) Trenažeri za letačku obuku (FSTDs)
Nivo kvalifikovanosti i kompleksnosti tipa helikoptera određuje trajanje praktične obuke koja se može sprovoditi i na FSTDs, uključujući i praktični ispit. Pre pristupanja praktičnom ispitu, učenik treba da pokaže sposobnost izvođenja stavki ispita u toku praktične obuke.
2. Prvo izdavanje
Sadržaj odobrene obuke letenja (isključujući praktični ispit):
Tipovi helikoptera | Na helikopteru | Na helikopteru i priznavanje na FSTD uključenih u obuku |
Jednomotorni klipni - SEP(H) | 5 sati | - Korišćenje simulatora leta nivoa C/D: najmanje 2 sata na helikopteru i ukupno najmanje 6 sati; |
- Korišćenje FTD 2/3: najmanje 4 sata na helikopteru i ukupno najmanje 6 sati | ||
Jednomotorni turbomlazni - SET(H) ispod 3175 kg MTOM | 5 sati | - Korišćenje simulatora nivoa C/D: najmanje 2 sata na helikopteru i ukupno najmanje 6 sati; |
- Korišćenje FTD 2/3: najmanje 4 sata na helikopteru i ukupno najmanje 6 sati | ||
Jednomotorni turbomlazni - SET(H) sa ili preko 3175 kg MTOM | 8 sati | - Korišćenje simulatora nivoa C/D: najmanje 2 sata na helikopteru i ukupno najmanje 10 sati; |
- Korišćenje FTD 2/3: najmanje 4 sata na helikopteru i ukupno najmanje 10 sati | ||
Višemotorni turbomlazni helikopter sa jednim članom posade - SPH MET | 8 sati | - Korišćenje simulatora nivoa C/D: najmanje 2 sata na helikopteru i ukupno najmanje 10 sati; |
- Korišćenje FTD 2/3: najmanje 4 sata na helikopteru i ukupno najmanje 10 sati | ||
Helikopter sa više pilota u posadi - MPH | 10 sati | - Korišćenje simulatora nivoa C/D: najmanje 2 sata na helikopteru, i ukupno najmanje 12 sati; |
- Korišćenje FTD 2/3: najmanje 4 sata na helikopteru, i ukupno najmanje 12 sati |
Imaoci ovlašćenja IR(H) koji žele da to ovlašćenje prošire na druge tipove moraju imati dodatna 2 sata obuke u letenju na tipu na kojem će upravljati samo na osnovu pokazivanja instrumenata prema IFR pravilima, a koja se može obaviti i na simulatoru letenja nivoa C/D ili na FTD nivoa 2/3. Imaoci IR(H) ovlašćenja na jednomotornom helikopteru koji žele da to ovlašćenje po prvi put prošire na višemotorne helikoptere moraju da ispunjavaju uslove JAR-FCL 2.240(a)(4).
3. Dodatni tipovi
Odobrena obuka u letenju (isključujući praktični ispit) treba da se ukupno sastoji od najmanje:
Tipovi helikoptera | Na helikopteru | Na helikopteru i priznavanje na FTD uključenih u obuku |
Sa jednomotornog klipnog na jednomotorni klipni iz Dodatka 1 JAR-FCL 2.245(b)(3) | 2 sata | - Korišćenje simulatora nivoa C/D: najmanje 1 sat na helikopteru, i ukupno najmanje 3 sata; |
- Korišćenje FTD 2/3: najmanje 1 sat na helikopteru, i ukupno najmanje 4 sata | ||
Sa jednomotornog klipnog na jednomotorni klipni koji nije uključen u Dodatak 1 JAR-FCL 2.245(b)(3) | 5 sati | - Korišćenje simulatora C/D: najmanje 1 sat na helikopteru, i ukupno najmanje 6 sati; |
- Korišćenje FTD 2/3: najmanje 2 sata na helikopteru, i ukupno najmanje 7 sati | ||
Sa jednomotornog turbomlaznog na jednomotorni turbomlazni | 2 sata | - Korišćenje simulatora C/D: najmanje 1 sat na helikopteru, i ukupno najmanje 3 sata; |
- Korišćenje FTD 2/3: najmanje 1 sat na helikopteru, i ukupno najmanje 4 sata | ||
Jednomotorni razlika obuke | 1 sat | Ne primenjuje se |
Sa višemotornog turbomlaznog na višemotorni turbomlazni helikopter | 3 sata | - Korišćenje simulatora C/D: najmanje 1 sat na helikopteru, i ukupno najmanje 4 sata; |
- Korišćenje FTD 2/3: najmanje 2 sata na helikopteru, i ukupno najmanje 5 sati | ||
Višemotorni razlika obuke | 1 sat | Ne primenjuje se |
Sa helikoptera sa više pilota u posadi na helikopter sa više pilota u posadi | 5 sati | - Korišćenje simulatora C/D: najmanje 1 sat na helikopteru, i ukupno najmanje 6 sati; |
- Korišćenje FTD 2/3: najmanje 2 sata na helikopteru, i ukupno najmanje 7 sati |
Imaoci ovlašćenja IR(H) koji žele da to ovlašćenje prošire na druge tipove moraju imati dodatna 2 sata obuke u letenju na tipu na kojem će upravljati samo na osnovu pokazivanja instrumenata prema IFR pravilima, a koja se može obaviti i na simulatoru letenja nivoa C/D ili na FTD nivoa 2/3. Imaoci IR(H) ovlašćenja na jednomotornom helikopteru koji žele da to ovlašćenje po prvi put prošire na višemotorne helikoptere moraju da ispunjavaju zahteve JAR-FCL 2.240(a)(4).
PRAKTIČNI ISPIT
Po završetku odgovarajuće letačke obuke, kandidati polažu praktični ispit za ovlašćenje na tipu, uključujući deo koji se odnosi na instrumentalno letenje, u skladu sa Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 2.240 i 2.295 i Dodatkom 3 JAR-FCL 2.240.
Dodatak 1 JAR-FCL 2.261(d)
Kurs saradnje unutar višečlane posade (Helikopter)
(Vidi JAR-FCL 2.261(d))
(Vidi AMS FCL 2.261(d))
1. Cilj kursa je osposobljavanje za saradnju unutar višečlane posade (MSS), u svrhu sigurnog upravljanja višemotornim helikopterima sa višečlanom posadom prema IFR ili VFR pravilima, pri čemu se mora obezbediti:
a) da vođa vazduhoplova u potpunosti ispunjava dužnosti u upravljanju i donošenju odluka bez obzira na to da li je PF ili PNF;
b) da su zadaci PF i PNF jasno određeni i raspoređeni na takav način da PF može usmeriti svu svoju pažnju na upravljanje i kontrolu helikoptera;
c) da se saradnja uspešno sprovodi na odgovarajući način u normalnoj, vanrednoj ili situaciji u nuždi;
d) da su sve vreme obezbeđeni obostrani nadzor, informacije i podrška.
INSTRUKTORI
2. Instruktori za MCC obuku moraju biti u potpunosti upoznati sa ljudskim faktorima i funkcionisanjem višečlane posade. Oni moraju biti upoznati sa najnovijim razvojem obuke o ljudskim faktorima i saradnje višečlane posade.
TEORIJSKO ZNANJE
3. Program teorijskog znanja je dat u AMC FCL 2.261(d).
LETAČKA OBUKA
4. Program letačke obuke je dat u AMC FCL 1.261(d).
UVERENJE O ZAVRŠENOM KURSU
5. Po završetku kursa kandidatu se izdaje uverenje o uspešno završenom kursu.
UZAJAMNO PRIZNAVANJE
6. Imalac uverenja o završetku obuke za MCC na avionima, ili onaj koji poseduje više od 500 sati naleta kao pilot na vazduhoplovima sa višečlanom posadom, izuzet je od uslova za pohađanje programa teorijskog znanja kao što je propisano u AMC FCL 2.261(d).
POGLAVLJE G - DOZVOLA TRANSPORTNOG PILOTA (Helikopter) - ATPL(N)
JAR-FCL 2.265 Minimalna starosna granica
Kandidat za ATPL(H) mora imati najmanje 21 godinu života.
JAR-FCL 2.270 Zdravstvena sposobnost
Kandidat za ATPL(H) mora posedovati važeće lekarsko uverenje klase 1. Za korišćenje prava ATPL(H) mora se posedovati važeće lekarsko uverenje klase 1.
JAR-FCL 2.275 Prava i uslovi
(a) Prava
Zavisno od drugih uslova određenih u JAR, prava imaoca ATPL(H) su da:
(1) koristi sva prava imaoca PPL(H) i CPL(H); i
(2) da obavlja poslove vođe vazduhoplova ili kopilota na helikopterima koji su angažovani u vazdušnom saobraćaju.
(b) Uslovi
Kandidat za ATPL(H) koji je ispunio uslove propisane u JAR-FCL 2.010)(a)(4), 2.265, 2.270 i 2.280, 2.285 i 2.295, ispunjava sve uslove za izdavanje ATPL(H) sa ovlašćenjem za letenje na tipu helikoptera na kojem je obavljen praktični ispit.
JAR-FCL 2.280 Iskustvo i priznavanje
(a) Kandidat za ATPL(H) mora ostvariti najmanje 1000 sati letenja kao pilot helikoptera (vidi JAR-FCL 2.050(a)(3)). Od ukupnog naleta kandidat može ostvariti najviše 100 sati na simulatoru letenja, od čega najviše 25 sati može biti ostvareno na FNPT. Od ukupnog naleta kandidat mora ostvariti najmanje:
(1) 350 sati na helikopteru sa više pilota;
(2) (I) 250 sati letenja kao vođa vazduhoplova, ili najmanje 100 sati kao vođa vazduhoplova i 150 sati kao kopilot, koji pod nadzorom vođe vazduhoplova obavlja dužnosti i poslove vođe vazduhoplova, ako je metoda nadzora prihvatljiva za vazduhoplovne vlasti;
ili
(II) 250 sati kao kopilot na helikopterima, u skladu sa JAR-FCL 2.280(a)(1), obavljajući pod nadzorom vođe vazduhoplova dužnosti i poslove vođe vazduhoplova, ako je metoda nadzora prihvatljiva za vazduhoplovnu vlast, a prava ATPL(H) ograničena samo na zadatke na helikopterima sa više pilota;
(3) 200 sati rutnog letenja, od čega najmanje 100 sati u ulozi vođe vazduhoplova ili kao kopilot pod nadzorom vođe vazduhoplova koji vrši dužnosti i poslove vođe vazduhoplova, ako je metoda nadzora prihvatljiva za vazduhoplovne vlasti;
(4) 30 sati instrumentalnog letenja, od čega najmanje 10 sati može biti letenje po instrumentima na uređajima na zemlji;
(5) 100 sati noćnog letenja kao vođa vazduhoplova ili kopilot.
(b) Imaocima pilotske dozvole ili odgovarajućeg dokumenta za druge kategorije vazduhoplova priznaje se nalet na tim kategorijama vazduhoplova, kao što je utvrđeno u JAR-FCL 2.155(a), osim naleta ostvarenog na avionima koji će biti priznat do 50% u ukupno zahtevani nalet iz paragrafa (a).
(c) Zahtevani nalet treba ostvariti pre pristupanja praktičnom ispitu navedenom u JAR-FCL 2.295.
JAR-FCL 2.285 Teorijsko znanje
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.285)
(Vidi JAR-FCL 2.005)
(a) Kurs
Obuka kandidat za ATPL(H) vrši se na odobrenom kursu u ovlašćenoj organizaciji za letačku obuku (FTO). Kandidat koji nije završio teorijsku obuku na integrisanom kursu mora pristupiti kursu iz Dodatka 1 JAR-FCL 2.285.
(b) Provera
Kandidat za ATPL(H) mora pokazati nivo znanja koji odgovara pravima koja imaocu daje ATPL(H), u skladu sa uslovima JAR-FCL 2, Poglavlje J.
JAR-FCL 1.290 Letačka obuka
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.261(d))
(Vidi AMC FCL 2.261(d))
Kandidat za ATPL(H) mora da ima važeću CPL(H), ovlašćenje za letenje na tipu za helikoptere sa više pilota i završenu obuku saradnje unutar višečlane posade u VFR uslovima, kao što se zahteva u JAR-FCL 2.261(d) (vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.261(d) i AMC FCL 2.261(d)).
JAR-FCL 2.295 Praktična obučenost
(a) Kandidat za ATPL(H) mora da pokaže sposobnost obavljanja dužnosti vođe vazduhoplova na odobrenom tipu helikoptera sa posadom od najmanje dva pilota u procedurama i manevrima opisanim u Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 2.240 i 2.295, sa stepenom osposobljenosti koji odgovara pravima imaoca ATPL(H).
(b) Praktični ispit za ATPL(H) može, u isto vreme, da posluži kao ispit za izdavanje dozvole i kao provera stručnosti za produženje važenja ovlašćenja za letenje na tipu helikoptera koji se koristi na ispitu i može se kombinovati sa praktičnim ispitom za izdavanje ovlašćenja za letenje na tipu helikoptera sa više pilota.
Dodatak 1 JAR-FCL 2.285
ATPL(H) - Modularni kurs teorijskog znanja
(Vidi JAR-FCL 2.285)
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.470)
1. Cilj ovog kursa je obuka pilota koji nisu pohađali teorijsku obuku tokom integrisanog kursa, za nivo teorijskog znanja potrebnog za ATPL(H).
2. Kandidat koji želi da pohađa modularni ATPL(H) kurs teorijske obuke treba da, pod nadzorom rukovodioca obuke ovlašćene FTO, završi 450 časova (1 čas = 60 minuta) teorijske obuke za ATPL, u periodu od 18 meseci. Kandidat mora biti imalac PPL(H) koja je izdata u skladu sa ICAO Annex 1.
Imaocima CPL(H) teorijska obuka se može skratiti za 200 časova.
3. FTO je dužna da utvrdi da kandidat pre pristupanja obuci ima dovoljan nivo znanja iz matematike i fizike, kako bi se olakšala teorijska obuka.
4. Obuka mora da obuhvati sve stavke iz odgovarajućeg programa propisanog u Dodatku 1 JAR-FCL 2.470. Odobreni kurs treba da uključi rad u učionici i druge oblike osposobljavanja, kao što su sistem interaktivnog videa, prezentacije slajdova i kaseta, nastava na računarima i drugi mediji koji su odobreni od nadležne vazduhoplovne vlasti. Odobreni kurs obuke na daljinu (dopisni kurs) može, po odluci vazduhoplovne vlasti, biti deo kursa.
POGLAVLJE H - INSTRUKTORSKA OVLAŠĆENJA (Helikopter)
JAR-FCL 2.300 Instruktorska ovlašćenja i autorizacije - namene
Definisano je pet kategorija instruktorskih ovlašćenja:
(a) ovlašćenje instruktora letenja - helikopter (FI(H));
(b) ovlašćenje instruktora letenja na tipu - helikopter (TRI(H));
(c) ovlašćenje instruktora za instrumentalno letenje - helikopter (IRI(H));
(d) autorizacija instruktora letenja na uređaju za simulirano letenje - helikopter (SFI(H));
(e) autorizacija instruktora na trenažeru - helikopter (STI(H)).
Višestruke uloge
Instruktori nisu ograničeni na samo jednu kategoriju ovlašćenja, ukoliko ispunjavaju uslove u pogledu stručnosti i iskustva koji su propisani u ovom poglavlju za svaku pojedinačnu ulogu.
JAR-FCL 2.305 Instruktor - opšte
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.305)
(a) Zahtevanu letačku obuku za izdavanje bilo koje pilotske dozvole ili ovlašćenja može vršiti samo lice koje ima:
(1) dozvolu pilota sa ovlašćenjem instruktora; ili
(2) posebnu autorizaciju izdatu od strane države članice JAA u slučajevima:
(I) da se uvodi novi helikopter; ili
(II) "oldtajmera" ili helikoptera posebne proizvodnje koji su registrovani, a za koje nijedno lice nema instruktorsko ovlašćenje; ili
(III) da se obuka izvodi izvan države članice JAA, sa instruktorima koji ne poseduju dozvolu JAR-FCL (Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.305)
(b) Lice ne sme vršiti obuku na uređajima za simuliranje leta ukoliko ne poseduje FI(H), TRI(H) ovlašćenje, ili SFI(H) i STI(H) autorizaciju.
JAR-FCL 2.310 Instruktorska ovlašćenja i autorizacije - opšte
(a) Preduslovi
Instruktori moraju:
(1) da imaju 18 godina starosti;
(2) da ispunjavaju uslove u pogledu teorijskog znanja za CPL(H), kao što je predviđeno u Dodatku 1 JAR-FCL 2.470;
(3) da imaju najmanje 10 sati obuke u instrumentalnom letenju, ostvarenih u FTO ili TRTO, od čega najviše 5 sati može biti obuka na FSTD;
(4) da imaju najmanje 20 sati rutnog letenja na helikopteru u ulozi vođe vazduhoplova;
(5) izuzev za SFI i STI autorizacije, da imaju najmanje dozvolu i važeće ovlašćenje za tip i/ili instrumentalno letenje, za koje se obuka izvodi;
(6) izuzev za SFI i STI autorizacije, da imaju najmanje 15 sati letenja kao piloti na tipu helikoptera na kojem se obuka izvodi, od čega najviše 7 sati može biti na FSTD,
(7) izuzev za SFI i STI autorizacije, da imaju pravo upravljanja helikopterom kao vođa vazduhoplova u toku takve obuke,
kao i da ispunjavaju posebne preduslove za svaku kategoriju instruktorskog ovlašćenja.
Uslov koji se odnosi na 15 sati naleta, propisan u tački (6), ispunjen je ukoliko je ispit iz Dodatka 1 i 2 JAR-FCL 2.320E obavljen na tom tipu.
(b) Priznavanje za sticanje dodatnih ovlašćenja i produženja
Kandidatima za dodatna instruktorska ovlašćenja može biti priznata sposobnost za teorijsko i praktično obučavanje koju su pokazali na ispitima za sticanje instruktorskog ovlašćenja koje poseduju.
Nalet ostvaren u ulozi ovlašćenog ispitivača na ispitima i proverama stručnosti se može priznati u ukupno zahtevani nalet za produžavanje instruktorskog ovlašćenja koje poseduje.
(c) Iskustvo
Prava iz instruktorskog ovlašćenja ne mogu se koristiti ako instruktor u prethodnih 12 meseci nije naleteo najmanje 15 sati vršeći obuku u letu, obuku za ovlašćenje za tip, obuku na FSTD, ili obuku za ovlašćenje za instrumentalno letenje. Nalet izvršen sa pilotskog sedišta, u funkciji ovlašćenog ispitivača, se može priznati u zahtevani nalet za instruktorsko ovlašćenje koje poseduje.
Ako uslovi u pogledu naleta nisu ispunjeni, a instruktorsko ovlašćenje je važeće, mora se sprovesti praktični ispit čiji je sadržaj dat u Dodatku 1 i 2 JAR-FCL 2.320E.
JAR-FCL 2.315 Instruktorska ovlašćenja i autorizacije - period važenja
(Vidi JAR-FCL 2.305(a)(2))
(a) Rok važenja instruktorskih ovlašćenja i autorizacija iznosi 3 godine, dodajući na to preostale dane do isteka meseca u kojem su izdati. Ukoliko se izdavanje obavlja u poslednjih 12 meseci važenja prethodne provere instruktora, rok važenja ovlašćenja, odnosno autorizacije se produžava od datuma izdavanja do 3 godine od datuma isticanja prethodne provere stručnosti za instruktorsko ovlašćenje.
Ako se instruktorsko ovlašćenje produžava u isto vreme kada i autorizacija ispitivača, ono može da ima isti period važenja kao i autorizacija ispitivača.
(b) Period važenja za posebne autorizacije ne sme biti duži od 3 godine (Vidi JAR-FCL 2.305(a)(2)).
(c) Kandidat koji ne položi sve delove provere stručnosti pre datuma isticanja važenja instruktorskog ovlašćenja ne sme da koristi prava iz tog ovlašćenja dok uspešno ne završi proveru stručnosti.
JAR-FCL 2.320A FI(H) - Preduslovi
(Vidi JAR-FCL 2.310)
(Vidi JAR-FCL 2.320C (g))
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.470)
(Vidi Dodatak 3 JAR-FCL 2.240)
Pre nego što se odobri obuka za instruktorsko ovlašćenje FI(H) na odobrenom kursu, kandidat treba:
(a) da ima najmanje 250 sati naleta na helikopteru, od kojih:
(1) najmanje 100 sati naleta u ulozi vođe vazduhoplova, ako poseduje ATPL(H) ili CPL(H), ili
(2) najmanje 200 sati naleta kao vođa vazduhoplova na helikopterima, ako poseduje PPL(H);
(b) da ispunjava preduslove navedene u JAR-FCL 2.310; i
(c) da je položio posebni ispit u letu sa ovlašćenim FI(H), u skladu sa JAR-FCL 2.320C(g), za proveru stručnosti navedenoj u Dodatku 3 JAR-FCL 2.240, u periodu od 6 meseci pre započinjanja kursa. Ovim ispitom procenjuje se sposobnost kandidata za pristupanje kursu.
JAR-FCL 2.320B FI(H) - Ograničenje prava
(a) Period ograničenja
Prava imaoca FI(H) ovlašćenja su ograničena dok ne izvrši najmanje 100 sati letačke obuke na helikopterima i dodatno ne nadgleda najmanje 25 samostalnih letova učenika. Ograničenja se ukidaju po ispunjenju navedenih uslova, na preporuku FI(H) koji ga je nadzirao.
(b) Ograničenja
Prava su ograničena na sprovođenje obuke pod nadzorom FI(H) koji je ovlašćen za tu svrhu, što podrazumeva:
(1) pravo da vrši obuku kandidata za sticanje PPL(H) (ili onih delova integrisanog kursa za nivo PPL(H)) i obuku kandidata za sticanje ovlašćenja za letenje na tipu jednomotornih helikoptera i helikoptera sa jednim članom posade, izuzev prava davanja odobrenja za prve samostalne letove danju ili noću i prvi samostalni navigacijski let danju ili noću;
(2) pravo da vrši obuku kandidata za noćno letenje, pod uslovom da poseduje ovlašćenje za noćno letenje, da je pred autorizovanim FI(H) pokazao sposobnosti za sprovođenje obuke u noćnom letenju u skladu sa JAR-FCL 2.330(d) i da su ispunjeni uslovi trenaže u skladu sa JAR-FCL 2.026.
JAR-FCL 2.320C FI(H) - Prava i uslovi
(Vidi JAR-FCL 2.026)
(Vidi JAR-FCL 2.310(a)(5))
(Vidi JAR-FCL 2.320B)
(Vidi JAR-FCL 2.330B(b))
(Vidi JAR-FCL 2.330C)
(Vidi JAR-FCL 2.330E(b))
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.320 i 2.320E)
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.320E)
Prava imaoca ovlašćenja FI(H) (vidi JAR-FCL 2.320B za ograničenja) su da sprovodi letačku obuku za izdavanje, produženje i obnavljanje:
(a) PPL(H);
(b) CPL(H), ukoliko je FI(H) ostvario najmanje 500 sati letenja kao pilot helikoptera, od čega najmanje 200 sati obuke u letenju i da ima najmanje CPL(H);
(c) ovlašćenja za tip jednomotornih helikoptera sa jednim članom posade;
(d) osposobljenost za noćno letenje helikopterom, pod uslovom da ima ovlašćenje za noćno letenje, da je pred ovlašćenim FI(H) pokazao sposobnost za vršenje obuke u noćnom letenju i da su ispunjeni uslovi za trenažu u noćnom letenju, kako je navedeno u JAR-FCL 2.026;
(e) ovlašćenja za instrumentalno letenje (vidi takođe JAR-FCL 2.310(a)(5)), ukoliko:
(1) ima najmanje 200 sati instrumentalnog letenja na helikopteru, od kojih do 50 sati može biti na simulatoru leta, FTD ili FNPT II;
(2) da je kao učenik završio odobreni kurs teorijske obuke i da ima najmanje 5 sati obuke na helikopteru ili FSTD (vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.340B i AMC FCL 2.340B i da je položio odgovarajući praktični ispit, naveden u JAR-FCL 2.320E;
(f) ovlašćenja za letenje na tipu višemotornih helikoptera sa jednim članom posade, ako FI(H) ispunjava uslove za TRI iz JAR-FCL 2.330B(b ) i (d) i JAR-FCL 2.330E(b),
(g) FI(H) ovlašćenje i/ili IRI(H) ovlašćenje, pod uslovom da je FI(H):
(1) vršio obuku u letenju na helikopterima najmanje 500 sati,
(2) u odgovarajućem ispitnom letu obavljenom u skladu sa Dodatkom 1 JAR-FCL 2.320E, pred FIE(H) pokazao sposobnost za obučavanje FI(H) ili IRI(H),
(3) ovlašćen od nadležne vazduhoplovne vlasti.
JAR-FCL 2.320D FI(H) - Kurs
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.320D)
(Vidi AMC FCL 2.320D)
(a) Kandidat za ovlašćenje FI(H) treba da završi odobreni kurs teorijske obuke i letačke obuke u ovlašćenoj FTO (vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.320D i AMC FCL 2.320D).
(b) Svrha kursa je da osposobi kandidata da vrši obuku na jednomotornim helikopterima sa jednim članom posade do nivoa PPL(H). Letačka obuka sadrži najmanje 30 sati letenja, od čega 25 sati na duploj komandi. Preostalih 5 sati može biti zajedničko letenje (npr. dva kandidata lete zajedno radi uvežbavanja letenja). Od 25 sati obuke na duploj komandi, 5 sati može biti izvedeno na FSTD koji je odobren za tu svrhu od strane vazduhoplovnih vlasti. Praktični ispit je uključen u predviđeno vreme obuke.
JAR-FCL 2.320E FI(N) - Provera praktične obučenosti
(Vidi Dodatke 1 i 2 JAR-FCL 2.320E)
(Vidi AMC FCL 2.320G(a)(2))
(Vidi IEM FCL 2..320G)
Kandidat za FI(H) ovlašćenje treba da pokaže ispitivaču koji je ovlašćen od vazduhoplovnih vlasti za ovu svrhu, sposobnost da obučava učenika pilota do potrebnog nivoa za izdavanje PPL(H), uključujući i teorijsku obuku za pripremu i analizu leta, u skladu sa uslovima iz Dodataka 1 i 2 JAR-FCL 2.320E.
JAR-FCL 2.320F FI(H) - Izdavanje ovlašćenja
(Vidi JAR-FCL 2.310)
(Vidi JAR-FCL 2.320A do 2.320E)
(Vidi JAR-FCL 2.330(b) i (d))
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.305)
(a) Kandidat za ovlašćenje FI(H):
(1) koji je ispunio uslove iz JAR-FCL 2.310, 2.320A do 2.320E, ili
(2) kome je izdata posebna autorizacija, u skladu sa Dodatkom 1 JAR-FCL 2.305, a koji ispunjava uslove JAR-FCL 2.320G i poseduje JAR-FCL dozvolu
ispunjava uslove za izdavanje ovlašćenja FI(N), uključujući početna ograničenja, navedena u JAR-FCL 2.320B.
(b) Pre proširenja prava na druge tipove helikoptera, imalac ovlašćenja mora:
(1) da ispuni uslove iz JAR-FCL 2.310;
(2) da ispuni uslove iz JAR-FCL 2.330(b) i (d), ukoliko je dopunski tip višemotorni helikopter sa jednim članom posade.
JAR-FCL 2.320G FI(H) - Produženje važenja i obnavljanje
(Vidi Dodatke 1 i 2 JAR-FCL 2.320E)
(Vidi AMC FCL 2.320G(a)(2))
(Vidi IEM FCL 2.320G)
(a) Za produženje važenja ovlašćenja FI(H), imalac mora da ispuni dva od sledeća tri uslova:
(1) da je izvršio najmanje 50 sati letačke obuke na helikopterima kao FI(H), TRI(H), IRI(H) ili kao ispitivač tokom perioda važenja ovlašćenja, od čega najmanje 15 sati u toku 12 meseci koji prethode datumu isticanja ovlašćenja FI;
(2) da je u toku perioda važenja ovlašćenja FI pohađao seminar osveženja znanja za FI (vidi AMC FCL 2.320G(a)(2)), odobren od nadležne vazduhoplovne vlasti;
(3) da je u toku 12 meseci koji prethode datumu isticanja ovlašćenja položio, kao proveru stručnosti, praktičan ispit naveden u Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 2.320E.
b) Za prvo i najmanje svako drugo produženje važenja ovlašćenja FI(H), imalac treba da obavi proveru stručnosti, prema Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 2.320E, kako bi ispunio jedan od dva uslova iz JAR-FCL 2.320G(a).
(c) Ukoliko je ovlašćenje isteklo kandidat mora, u periodu od 12 meseci pre obnove, da ispuni uslove navedene u (a)(2) i (a)(3).
JAR-FCL 2.330A Ovlašćenje instruktora letenja na tipu helikoptera (TRI(H)) - prava
(Vidi JAR-FCL 2.261(d))
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.261(d))
(Vidi AMC FCL 2.261(d))
Pravo imaoca ovlašćenja TRI(H) je da obučava imaoce dozvole za izdavanje, produženje i obnavljanje ovlašćenja za letenje na tipu uključujući, ukoliko je primenljivo, proširenje prava IR(H), i da, kao TRI(MRH), na odgovarajući način sprovodi obuku potrebnu za saradnju unutar višečlane posade (vidi JAR-FCL 2.261(d), Dodatak 1 JAR-FCL 2.261(d) i AMC FCL 2.261(d)).
JAR-FCL 2.330B TRI(H) - Preduslovi i uslovi
(Vidi JAR-FCL 2.310)
Pre pristupanja odobrenom kursu obuke za TRI(H) ovlašćenje kandidat mora:
(a) za TRI(H) ovlašćenje na višemotornim helikopterima sa jednim članom posade - da ima nalet od najmanje 250 sati kao pilot helikoptera;
(b) za TRI(H) ovlašćenje na jednomotornim helikopterima sa jednim članom posade - da ima nalet od najmanje 500 sati kao pilot helikoptera, od čega 100 sati kao vođa vazduhoplova na višemotornim helikopterima sa jednim članom posade;
(c) za TRI(H) ovlašćenje na helikopterima sa više pilota u posadi - da ima nalet od najmanje 1000 sati kao pilot helikoptera, od čega najmanje 350 sati kao pilot na helikopterima u čijoj su posadi minimalno dva pilota;
(d) da ispunjava uslove iz JAR-FCL 2.310.
JAR-FCL 2.330C TRI(H) - Kurs
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.330C)
Kandidat za TRI(H) ovlašćenje mora da završi odobreni kurs teorijske obuke i letačku obuku na helikopteru ili sintetičkom uređaju u ovlašćenoj FTO ili TRTO (Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.330C).
JAR-FCL 2.330D TRI(H) - Procena podobnosti
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.320E)
Kandidat za prvo dobijanje TRI(H) ovlašćenja mora da pokaže TRI(H), koji je za ovu svrhu ovlašćen od nadležne vazduhoplovne vlasti, sposobnost da obučava pilote do potrebnog nivoa za izdavanje ovlašćenja za letenje na tipu, uključujući i teorijsku obuku potrebnu za pripremu i analizu leta, u skladu sa odgovarajućim uslovima iz Dodatka 1 i Dodatka 2 JAR-FCL 2.320E.
JAR-FCL 2.330E TRI(H) - Izdavanje ovlašćenja
(Vidi JAR-FCL 2.250)
(Vidi JAR-FCL 2.305)
(Vidi JAR-FCL 2.310)
(Vidi JAR-FCL 2.330A do 2.330D)
(Vidi JAR-FCL 2.330F)
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.305)
(Vidi Dodatke 1 i 2 JAR-FCL 2.320E)
(a) Kandidat za prvo TRI(H) ovlašćenje:
(1) koji je ispunio uslove navedene u JAR-FCL 2.305, 2.310 i 2.330A do 2.330D; ili
(2) kome je izdata posebna autorizacija, u skladu sa Dodatkom 1 JAR-FCL 2.305, a koji ispunjava uslove JAR-FCL 2.330F i ima JAR-FCL dozvolu,
ispunjava uslove za izdavanje TRI(H) ovlašćenja.
Imaoci važećeg FI(H) ovlašćenja ispunjavaju uslove za odgovarajuće TRI(H) ovlašćenje za tip helikoptera sa jednim članom posade.
(b) Pre nego što prenese prava na druge tipove helikoptera, imalac ovlašćenja mora da ima dovoljno letačke obuke za TRI na odgovarajućem helikopteru ili FSTD, kako bi mogao da pokaže ovlašćenom TRI(H) da je sposoban da obučava pilota do potrebnog nivoa za izdavanje ovlašćenja za tip, uključujući i teorijsku obuku za davanje uputstava u pripremi i analizi leta, a u skladu sa odgovarajućim uslovima iz Dodatka 1 i Dodatka 2 JAR-FCL 2.320E.
(c) Pre nego što prenese prava iz ovlašćenja sa helikoptera sa jednim članom posade na isti tip helikoptera sa više pilota u posadi, imalac ovlašćenja je obavezan da ispuni uslove iz JAR-FCL 2.250 i da ima najmanje 100 sati letenja na tipu helikoptera sa više pilota.
Kandidat za prvo TRI(H) ovlašćenje na višemotornim helikopterima sa više pilota u posadi mora da ispuni uslove JAR-FCL 2.330(c), s tim što se zahtevanih 350 sati naleta može prihvatiti ako ima 100 sati letenja na istom tipu helikoptera sa više pilota.
JAR-FCL 2.330F TRI(H) - Produženje važenja i obnova
(Vidi JAR-FCL 2.330D)
(Vidi AMC FCL 2.320G(a)(2))
(a) Za produženje važenja TRI(H) ovlašćenja kandidat mora da ima važeće FI(H) ovlašćenje na određenom tipu ili da ispuni dva od sledeća tri uslova:
(1) da ima najmanje 50 sati obuke u letenju na helikopterima ili na FSTDs kao FI, TRI, SFI, IRI ili kao ovlašćeni ispitivač u periodu važenja ovlašćenja, od čega najmanje 15 sati treba da bude ostvareno u poslednjih 12 meseci koji prethode datumu isticanja ovlašćenja;
(2) da je u periodu važenja ovlašćenja pohađao kurs osveženja znanja instruktora (vidi AMC FCL 2.320(a)(2)), odobren od nadležne vazduhoplovne vlasti;
(3) da je pred TRI(H) koji je određen za ovu svrhu od vazduhoplovne vlasti, polagao, kao stručnu proveru, određene delove procene, kao što je navedeno u JAR-FCL 2.330D.
(b) Za prvo produženje i najmanje svako drugo produženje važenja ovlašćenja, TRI(H) mora da prođe procenu podobnosti, propisanu u JAR-FCL 2.330D.
(c) Procena podobnosti na jednom tipu, u skladu sa JAR-FCL 2.330D, važi za produženje važenja ovlašćenja i na drugim tipovima helikoptera za koje instruktor ima TRI(H) ovlašćenje. Ako se TRI(H) ovlašćenje produžava na osnovu važećeg FI(H) ovlašćenja, rok važenja TRI(H) ovlašćenja je do datuma isticanja FI(H) ovlašćenja.
(d) Ako je TRI(H) ovlašćenje isteklo kandidat mora da ispuni uslove navedene u (a)(2) i (a)(3), ili da u poslednjih 12 meseci pre obnavljanja ima važeće FI(H) ovlašćenje. Ako se TRI(H) ovlašćenje produžava na osnovu važećeg FI(H) ovlašćenja, TRI(H) ovlašćenje u tom slučaju važi do datuma isticanja važenja FI(H) ovlašćenja.
JAR-FCL 2.340A Ovlašćenje instruktora instrumentalnog letenja (Helikopter) (IRI(H)) - prava
Prava imaoca ovlašćenja IRI(H) su ograničena na sprovođenje letačke obuke imalaca dozvole za izdavanje, produženje i obnavljanje ovlašćenja za instrumentalno letenje (IR(H)).
JAR-FCL 2.340B IRI(H) - Preduslovi i uslovi
(Vidi Dodatak JAR-FCL 2.310)
Da bi mogao da pristupi odobrenom kursu obuke za IRI(H) ovlašćenje kandidat mora da:
(a) ima važeće ovlašćenje za instrumentalno letenje (IR(H)) na određenom tipu;
(b) ima važeće TRI(X) ovlašćenje na određenom tipu;
(c) da ima najmanje 500 sati letenja u IFR uslovima, od čega najmanje 250 sati mora biti instrumentalno letenje na helikopterima;
(d) ispunjava preduslove iz JAR-FCL 2.310.
JAR-FCL 2.340C IRI(H) - Kurs
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.340C)
(Vidi AMC FCL 2.340C)
Kandidat koji prvi put stiče IRI(H) ovlašćenje je obavezan da sa uspehom završi odobreni kurs za IRI(H) u ovlašćenoj FTO (vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.340C i AMC FCL 2.340C), uključujući obuku u teorijskom znanju i najmanje 10 sati obuke u letenju na helikopteru ili FSTD.
JAR-FCL 2.340D IRI(H) - Praktični ispit
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.330E)
Kandidat polaže praktični ispit sa ovlašćenim ispitivačem u skladu sa primenljivim delovima Dodataka 1 i 2 JAR-FCL 2.320E.
JAR-FCL 2.340E IRI(H) - Izdavanje ovlašćenja
(Vidi JAR-FCL 2.340A do 2.340D)
(Vidi JAR-FCL 2.340F)
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.305)
Kandidat za IRI(H) ovlašćenje:
(a) koji je ispunio uslove iz JAR-FCL 2.340A 2.340D, ili
(b) kojem je izdata posebna autorizacija u skladu sa Dodatkom 1 JAR-FCL 2.305, a koji ispunjava uslove JAR-FCL 2.340F i ima JAR-FCL dozvolu,
u potpunosti ispunjava uslove za izdavanje IRI(H) ovlašćenja.
JAR-FCL 2.340F IRI(H) - Produženje i obnova
(Vidi Dodatak 1 i 2 JAR-FCL 2.320E)
(Vidi AMC FCL 2.320(a)(2))
(a) Za produženje IRI(H) ovlašćenja imalac treba da ispuni dva od sledeća tri uslova:
(1) da u periodu važenja ovlašćenja ima najmanje 50 sati obuke u instrumentalnom letenju na helikopterima ili FSTDs kao FI, TRI, SFI ili IRI, ili kao ovlašćeni ispitivač, od čega najmanje 15 sati u poslednjih 12 meseci pre datuma isticanja IRI(H) ovlašćenja;
(2) da je pohađao seminar za osveženje znanja instruktora (vidi AMC FCL 2.320G(a)(2)), odobren od nadležnih vazduhoplovnih vlasti, u periodu važenja ovlašćenja;
(3) da u periodu od 12 meseci pre datuma isticanja važenja IRI ovlašćenja položi, kao proveru stručnosti, praktični ispit naveden u Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 2.320E.
(b) Za prvo produženje važenja ovlašćenja, kao i najmanje svako drugo kasnije produženje važenja ovlašćenja, instruktor za instrumentalno letenje na helikopterima mora da prođe proveru stručnosti, kako je navedeno u Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 2.320E, kao jedan od dva uslova navedenih pod (a) koji se moraju ispuniti.
(c) Ako je važenje ovlašćenja isteklo, imalac mora da ispuni uslove navedene u (a) (2) i (3), u periodu od 12 meseci pre obnavljanja važenja ovlašćenja.
(d) Provera stručnosti na jednom tipu, u skladu sa Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 2.330E, važi za produženje važenja ovlašćenja i na drugim tipovima helikoptera za koje instruktor ima IRI(H) ovlašćenje.
JAR-FCL 2.350A Autorizacija instruktora letenja na uređaju za simulirano letenje (Helikopter) (SFI(H)) - prava
(Vidi JAR-FCL 2.261(d))
Imalac autorizacije SFI(H) ovlašćen je da sprovodi obuku na uređaju za simulirano letenje za ovlašćenja za letenje na tipu, kao i obuku za saradnju unutar višečlane posade (vidi JAR-FCL 2.261(d)).
JAR-FCL 2.350B SFI(H) - Preduslovi i uslovi
(Vidi JAR-FCL 2.310)
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.240 i 2.295)
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.330C)
Kandidat za SFI(H) autorizaciju mora:
(a) da poseduje ili da je posedovao CPL dozvolu izdatu od države članice JAA ili CPL dozvolu koja nije izdata u skladu sa JAR-FCL, ali koja je prihvatljiva za vazduhoplovnu vlast;
(b) da je ostvario najmanje 1000 sati letenja kao pilot helikoptera, od kojih najmanje 350 sati kao pilot helikoptera u čijoj posadi su minimalno dva pilota;
(c) da ima završen kurs za TRI(H) (Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.330C);
(d) da je u periodu od 12 meseci pre podnošenja prijave imao proveru stručnosti, u skladu sa Dodatkom 1 JAR-FCL 2.240 i 2.295, na simulatoru leta određenog tipa helikoptera;
(e) da je u periodu od 12 meseci pre podnošenja prijave, uz saglasnost vazduhoplovnih vlasti, izvršio najmanje 1 sat letenja kao posmatrač u kabini simulatora odgovarajućeg ili sličnog tipa helikoptera;
(f) da ispunjava preduslove navedene u JAR-FCL 2.310.
JAR-FCL 2.350C SFI(H) - Kurs
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.330C)
Za izdavanje SFI(H) autorizacije kandidat mora da:
(a) završi obuku na simulatoru leta na odgovarajućem kursu za ovlašćenja za letenje na tipu u ovlašćenoj FTO ili TRTO, u skladu sa Dodatkom 1 JAR-FCL 2.330C; i
(b) na kompletnom kursu za ovlašćenje za letenje na tipu uspešno izvrši najmanje jednu sesiju na simulatoru leta od najmanje 3 sata, koja se odnosi na dužnosti SFI(H) na odgovarajućem tipu helikoptera, pod nadzorom TRI(H) koga je za tu svrhu odredila vazduhoplovna vlast.
JAR-FCL 2.350D SFI(H) - Procena podobnosti
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.320E)
Kandidat za prvo izdavanje SFI(H) autorizacije obavezan je da pred ovlašćenim TRI(H) pokaže sposobnost da obučava pilota do potrebnog nivoa za izdavanje ovlašćenja za letenje na tipu helikoptera, uključujući i teorijsku obuku za pripremu i analizu leta, u skladu sa primenljivim delovima Dodatka 1 JAR-FCL 2.320C i 2.320E.
JAR-FCL 2.350E SFI(H) - Izdavanje autorizacije
(Vidi JAR-FCL 2.340F)
(Vidi JAR-FCL 2.350B do 2.350E)
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.240 i 2.295)
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.305)
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.330C)
(a) Kandidat za prvo izdavanje SFI(H) autorizacije:
(1) koji je ispunio uslove određene u JAR-FCL 2.350B do 2.350E; ili
(2) kojem je izdata posebna autorizacija u skladu sa Dodatkom 1 JAR-FCL 2.305, a koji ispunjava uslove JAR-FCL 2.340F i ima JAR-FCL dozvolu,
u potpunosti ispunjava uslove za izdavanje SFI(H) autorizacije.
(b) Ako se prava iz ovlašćenja proširuju na druge tipove helikoptera, imalac mora:
(1) da ima završen odobreni kurs za SFI(H) (vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.330C);
(2) da u periodu od 12 meseci pre podnošenja prijave, uz saglasnost nadležne vazduhoplovne vlasti, ima izvršen najmanje 1 sat letenja kao posmatrač u kabini simulatora odgovarajućeg ili sličnog tipa helikoptera;
(3) da je u periodu od 12 meseci pre podnošenja prijave obavio proveru stručnosti na simulatoru leta odgovarajućeg tipa helikoptera, prema odredbama Dodatka 1 JAR-FCL 2.240 i 2.295;
(4) da je u toku kompletnog kursa za ovlašćenje za letenje na tipu, pod nadzorom TRI(N) koji je za tu svrhu određen od vazduhoplovne vlasti, na simulatoru uspešno izvršio najmanje jednu sesiju od najmanje 3 sata obuke koja se odnosi na dužnosti TRI(N) na odgovarajućem tipu helikoptera.
JAR-FCL 2.350F SFI(H) - Produženje i obnavljanje
(Vidi JAR-FCL 2.350D)
(Vidi Dodatke 1 i 2 JAR-FCL 2.320E)
(Vidi AMC FCL 2.320(a)(2)
(a) Za produženje važenja autorizacije SFI(H) imalac mora da u potpunosti ispuni dva od sledeća tri uslova:
(1) da u periodu važenja ovlašćenja ima najmanje 50 sati obuke u letenju na FSTDs kao SFI, STI ili SFE(H), od čega najmanje 15 sati u poslednjih 12 meseci pre datuma isticanja ovlašćenja;
(2) da je u periodu važenja SFI ovlašćenja, a uz saglasnost nadležne vazduhoplovne vlasti, pohađao seminar za osveženje znanja instruktora (vidi AMC FCL 2.320G(a)(2));
(3) da je u periodu od 12 meseci koji prethode datumu isticanja SFI ovlašćenja polagao, kao proveru stručnosti, praktični ispit u skladu sa primenljivim delovima Dodataka 1 i 2 JAR-FCL 2.320E.
(b) Za prvo produženje važenja ovlašćenja, kao i najmanje za svako drugo kasnije produženje važenja, SFI(H) mora da prođe procenu, kako je navedeno u JAR-FCL 2.350D, kao jedan od dva uslova JAR-FCL 2.350F(a) koji se moraju ispuniti.
(c) Ako je važenje ovlašćenja isteklo imalac mora, u periodu od 12 meseci pre obnavljanja njegovog važenja, da ispuni uslove navedene pod (a)(2) i (a)(3).
JAR-FCL 2.360A Autorizacija instruktora za obuku na trenažeru (Helikopter) (STI(H)) - prava
(Vidi JAR-FCL 2.350F(a)(3))
Imalac STI(H) autorizacije ovlašćen je da sprovodi obuku u letenju na trenažeru za helikoptere sa jednim članom posade, i to za:
(a) prvo izdavanje dozvole ili prvo upisivanje osposobljenosti za noćno letenje, pod uslovom da kandidat ima ili je imao FI(H) ovlašćenje;
(b) prvo izdavanje, produženje ili obnavljanje važenja ovlašćenja za instrumentalno letenje, pod uslovom da kandidat ima ili je imao IRI(H) ovlašćenje;
(c) prvo izdavanje, produženje ili obnavljanje važenja ovlašćenja za letenje na tipu, pod uslovom da kandidat ima ili je imao TRI(H) ovlašćenje ili da ispunjava uslove JAR-FCL 2.350F(a)(3).
JAR-FCL 2.360B STI(H) - Uslovi
(Vidi JAR-FCL 2.310)
(Vidi Dodatak 3 JAR-FCL 2.240)
Kandidat za STI(H) autorizaciju mora:
(a) da poseduje ili da je u prethodne 3 godine posedovao pilotsku dozvolu koja sadrži odgovarajuću instruktorsku kvalifikaciju ili specifičnu autorizaciju za kurseve koji se nameravaju izvoditi ili za dozvolu koja nije JAA, a koja je prihvatljiva za vazduhoplovnu vlast;
(b) da na FSTD ima najmanje 3 sata letačke obuke koja odgovara pravima STI(N);
(c) da je u periodu od poslednjih 12 meseci pre podnošenja prijave, obavio proveru stručnosti u skladu sa Dodatkom 3 JAR-FCL 2.240 ili na FSTD tipa helikoptera koji odgovara nameravanoj obuci;
(d) da u periodu od 12 meseci pre podnošenja prijave, uz saglasnost vazduhoplovne vlasti, ima izvršen najmanje 1 sat letenja kao posmatrač u kabini simulatora odgovarajućeg ili sličnog tipa helikoptera; i
(e) da ispunjava preduslove navedene u JAR-FCL 2.310.
JAR-FCL 2.360C STI(H) - Kurs
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.330C)
Za izdavanje STI(H) autorizacije kandidat mora da:
(a) na odgovarajućem kursu u ovlašćenom FTO ili TRTO završi obuku na simulatoru leta u skladu sa Dodatkom 1 JAR-FCL 2.330C; i
(b) u toku kompletnog kursa na simulatoru uspešno izvrši najmanje jednu sesiju od najmanje 3 sata obuke, koja se odnosi na dužnosti STI(H) na odgovarajućem tipu helikoptera.
JAR-FCL 2.360D STI(H) - Procena podobnosti
(Vidi JAR-FCL 2.360A)
Kandidat za prvo izdavanje STI(H) autorizacije obavezan je da ovlašćenom FIE(H) pokaže sposobnost za obučavanje u skladu sa pravima navedenim u JAR-FCL 2.360A.
JAR-FCL 2.360E STI(H) - Izdavanje autorizacije
(Vidi JAR-FCL 2.360A do 2.360D)
(Vidi JAR-FCL 2.360F)
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.240 i 2.295)
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.305)
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.330C)
(a) Kandidat za prvo izdavanje STI(H) autorizacije:
(1) koji ispunjava uslove navedene u JAR-FCL 2.360A do 2.360D; ili
(2) kojem je izdata posebna autorizacija u skladu sa Dodatkom 1 JAR-FCL 2.305, a koji ispunjava uslove JAR-FCL 2.360F i ima JAR-FCL dozvolu, u potpunosti ispunjava uslove za izdavanje STI(H) autorizacije.
(b) Ako se prava proširuju na druge tipove FSTDs odgovarajućeg helikoptera, imalac mora:
Za prvo izdavanje STI(H) autorizacije:
(1) da ima završen kurs na odgovarajućem tipu (vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.330C);
(2) da u periodu od 12 meseci pre podnošenja prijave obavi proveru stručnosti na simulatoru odgovarajućeg tipa, u skladu sa Dodatkom 1 JAR-FCL 2.240 i 2.295;
(3) da na kompletnom kursu za ovlašćenje za letenje na tipu, pod nadzorom ovlašćenog FIE(H), na FSTD uspešno izvrši najmanje jednu sesiju od najmanje 3 sata, koja se odnosi na dužnosti STI(H) na odgovarajućem tipu helikoptera.
JAR-FCL 2.360F STI(H) - Produženje i obnavljanje
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.240)
Za produženje važenja STI(H) autorizacije kandidat mora u toku poslednjih 12 meseci važenja:
(a) da izvrši najmanje 3 sata obuke na FSTD kao deo kompletnog kursa za CPL, IR ili ovlašćenje za letenje na tipu, i
(b) da na FSTD na kojem se obuka rutinski sprovodi obavi odgovarajuću proveru stručnosti za odgovarajući tip helikoptera, u skladu sa delovima Dodatka 3 JAR-FCL 2.240.
Ukoliko je važenje autorizacije isteklo kandidat je obavezan:
(c) da završi najmanje 3 sata obuke osveženja znanja na FSTD; ili
(d) da na kompletnom kursu za CPL, IR i ovlašćenje za letenje na tipu uspešno izvrši najmanje 3 sata obuke pod nadzorom ovlašćenog ispitivača koji je za tu svrhu određen od nadležne vazduhoplovne vlasti;
(e) da na FSTD na kojem se obuka rutinski sprovodi obavi odgovarajuću proveru stručnosti za odgovarajući tip helikoptera, u skladu sa Dodatkom 3 JAR-FCL 2.240.
JAR-FCL 2.375 Namerno ostavljeno prazno
JAR-FCL 2.380 Namerno ostavljeno prazno
JAR-FCL 2.385 Namerno ostavljeno prazno
Dodatak 1 JAR-FCL 2.305
Uslovi za posebnu autorizaciju instruktora koji ne poseduju dozvolu JAR-FCL i sprovode obuku u FTO ili TRTO izvan država članica JAA
(Vidi JAR-FCL 2.305(a)(2)(III))
1. (a) Instruktor koji želi da vrši obuku za JAR-FCL dozvole, uključujući i ovlašćenja za instrumentalno letenje obavezan je da:
(I) ima najmanje CPL i ovlašćenja izdata u skladu sa ICAO Annex I koje zahteva odgovarajuća država koja nije članica JAA, za obuku koja će se izvoditi na vazduhoplovu registrovanom u toj državi;
(II) ima najmanje 500 sati letenja kao pilot helikoptera, od čega najmanje 200 sati letenja kao instruktor letenja, uključujući iskustvo koje se odnosi na letačku obuku koja će se izvoditi, i da ispunjava uslove u pogledu iskustva, navedene u JAR-FCL 2.330(a), (b), (c), (d) i/ili (e);
(III) je završio, u skladu sa JAR-FCL, odgovarajući odobreni kurs iz teorijske i letačke obuke. Kurs može biti modifikovan, po odobrenju vazduhoplovne vlasti, uzimajući u obzir prethodnu obuku i iskustvo podnosioca zahteva, ali mora da sadrži najmanje 30 sati zemaljske obuke i 15 sati letačke obuke na duploj komandi sa instruktorom letenja koji ima JAR-FCL dozvolu i ovlašćenje u skladu sa JAR-FCL 2.330F;
(IV) je položio praktični ispit, propisan u JAR-FCL 2.320E;
(V) period važenja autorizacije određuje vazduhoplovna vlast, ali ne sme biti duži od 3 godine;
(VI) produženje važenja ili obnova bilo koje autorizacije izdate shodno gore navedenim tačkama (I)-(IV) mora biti u skladu sa JAR-FCL 2.320G.
(b) Autorizacija je ograničena na sledeće:
(I) ne može se vršiti obuka za izdavanje bilo kog instruktorskog ovlašćenja;
(II) obuka se ne može vršiti unutar države članice JAA;
(III) obuka će se izvoditi samo sa učenicima koji imaju adekvatno znanje jezika na kome se obuka izvodi;
(IV) sprovodiće se oni delovi integrisanog kursa za ATP u kojima instruktor može da prikaže iskustvo koje se odnosi na nameravanu obuku, u skladu sa tačkom 1(a)(II);
(V) ne može se vršiti obuka za saradnju unutar višečlane posade, kao što je određeno u Dodatku 1 JAR-FCL 2.261(d) i AMC FCL 2.261(d).
2. (a) Instruktor koji želi da vrši obuku za JAR-FCL ovlašćenje za letenje na tipu mora da:
(I) poseduje najmanje dozvolu i ovlašćenja izdata u skladu sa ICAO Annex I koje država koja nije članica JAA zahteva za obuku koja se izvodi na vazduhoplovu registrovanom u toj državi;
(II) ispunjava uslove u pogledu iskustva iz JAR-FCL 2.330V(a)(3) i (7), kako bi mogao da radi kao SFI(H);
(III) kao instruktor letenja na tipu (TRI(N) ili slično) je ostvario najmanje 100 sati letenja na helikopteru ili simulatoru letenja;
(IV) period važenja autorizacije određuje vazduhoplovna vlast, ali ne sme biti duži od 3 godine;
(V) ispuni uslove za produženje važenja ovlašćenja, u skladu sa JAR-FCL 2.330F u ulozi TRI(H) ili u skladu sa JAR-FCL 2.350F, u ulozi SFI(H).
(b) Autorizacija je ograničena na sledeće:
(I) ne može se vršiti obuka za izdavanje bilo kog instruktorskog ovlašćenja;
(II) obuka se ne može vršiti unutar države članice JAA;
(III) obuka će se izvoditi samo sa učenicima koji imaju adekvatno znanje jezika na kome se obuka izvodi;
(IV) ne može se vršiti obuka za MCC kao što je određeno u Dodatku 1 JAR-FCL 2.261(d) i AMC FCL 2.261(d).
Dodatak 1 JAR-FCL 2.320D
Kurs za ovlašćenje instruktora letenja (Helikopter) (FI(N))
(Vidi JAR-FCL 2.320D)
(Vidi AMC FCL 2.320D)
CILJ KURSA
1. Cilj kursa za FI(N) je da obuči imaoce helikopterskih dozvola do nivoa stručnosti potrebnog za izdavanje ovlašćenja instruktora letenja FI(N), i u tu svrhu je potrebno:
a) osvežiti i osavremeniti tehničko znanje kandidata;
b) uvežbati učenika - instruktora da sprovodi obuku na zemlji i vežbe u vazduhu;
c) uveriti se da je tehnika pilotiranja učenika - instruktora na dovoljno visokom nivou;
d) naučiti učenike - instruktore osnovama obuke i njihovoj primeni na PPL nivou.
2. Sa izuzetkom predmeta "predavanje i učenje", detalji ostalih predmeta iz Programa zemaljske i letačke obuke su istovetni sa programom obuke za PPL(H) i moraju biti poznati kandidatima.
3. Na kursu za FI(H) neophodno je posebno naglasiti ulogu pojedinca i značaj ljudskog faktora u interakciji čovek-mašina, kao i važnost teorijskog znanja. Posebna pažnja treba da se obrati na zrelost kandidata i sposobnost procene, uključujući razumevanje odraslih, njihovo ponašanje i različite nivoe obrazovanja.
4. Tokom kursa kandidate treba upozoriti na značaj vlastitih stavova za sigurnost letenja. Poboljšanje svesti o sigurnosti treba da bude osnovni cilj tokom celog kursa. Važno je da tokom kursa kandidat dobije znanje, veštine i stavove koji su potrebni za izvršavanje zadatka instruktora letenja.
5. Posle uspešno završenog kursa i finalnog ispita kandidatu se izdaje ovlašćenje FI(H).
PREDAVANJE I UČENJE
6. Program je naveden u AMC FCL 2.320D, Deo 1. Odobreni kurs teorijskog znanja za FI(H) mora da sadrži najmanje 125 časova, uključujući i testove napredovanja. Pilotima koji imaju ili su imali ovlašćenje FI(A) priznaje se 75 časova od ukupnih 125 časova "predavanje i učenje", Deo 1, kursa za FI(H).
LETAČKA OBUKA
7. Program letačke obuke je naveden u AMC FCL 2.320D, Deo 2. Odobreni kurs FI(H) mora da sadrži najmanje 30 sati letačke obuke.
PRAKTIČNI ISPIT
8. Po završetku kursa, kandidat treba da pristupi praktičnom ispitu, u skladu sa Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 2.320D.
Dodatak 1 JAR-FCL 2.320E i 2.345
Načini sprovođenja praktičnog ispita, provere stručnosti i usmenog ispita iz teorijskog znanja za ovlašćenje instruktora letenja (FI(H))
(Vidi JAR-FCL 2.320E, 2.345, 2.355 i 2.395)
1. Praktični ispit za ovlašćenje FI(H) je propisan u Dodatku 2 JAR-FCL 2.320E. Ispit sadrži usmene teorijske ispite na zemlji, pretpoletnu pripremu i analizu posle leta, kao i FI(H) demonstraciju u letu tokom praktične provere na helikopteru.
2. Kandidat za praktični ispit treba da bude obučavan na istom tipu helikoptera koji se koristi tokom ispita. Helikopter koji se koristi tokom ispita mora da ispuni uslove propisane u Dodatku 1 JAR-FCL 2.055, paragraf 25.
3. Pre pristupanja praktičnom ispitu kandidat mora da završi potrebnu obuku. FTO je obavezna da na zahtev ispitivača podnese na uvid dosije obuke kandidata.
4. Deo 1 - usmeni ispit teorijskog znanja, podeljen je u dva dela:
(a) od kandidata se traži da na ispitu održi predavanje "učenicima", od kojih jedan treba da bude ispitivač. Ispitno predavanje treba da bude izabrano od stavki a-x Dela 1. Potrebno vreme za pripremu sadržaja ispitnog predavanja mora biti unapred dogovoreno sa ispitivačem. Kandidat može da koristi odgovarajuću literaturu. Ispitno predavanje ne treba da traje duže od 45 minuta.
(b) ispitivač usmeno proverava kandidata iz poznavanja stavki a-i Dela 1 i sadržaja "predavanje i učenje" iz kurseva za FI(H)).
5. Delovi 2, 3 i 7 su za ovlašćenje FI(H) za jednomotorni (SE) helikopter sa jednim pilotom (SPNs). Ovi delovi sadrže vežbe demonstracije sposobnosti da se radi kao FI(H) (npr. vežbe koje prikazuje instruktor) koje su izabrane od ispitivača iz letačkog programa kursa obuke za FI(H) (vidi AMC FCL 2.320E). Od kandidata će se tražiti da prikaže sposobnost za FI(H), uključujući pripremu, instrukcije u letu i analizu posle leta.
6. Deo 4 je namerno ostavljen prazan i može biti upotrebljen za uključivanje drugih vežbi demonstracija sposobnosti FI(H), prema odluci ispitivača i nakon prihvatanja od strane kandidata, pre izvođenja praktičnog ispita.
7. Deo 5 sadrži dodatne vežbe demonstracije sposobnosti za ovlašćenje FI(H) za višemotorne helikoptere (ME) sa jednim pilotom (SPNs). Ako se zahteva ovaj deo, mora se koristiti ME SPN helikopter, simulator letenja ili FNPT II. Ako se koristi simulator letenja ili FNPT, on mora simulirati ME helikopter. Ovaj deo mora biti kompletiran sa Delovima 2, 3 i 4 (ako je primenljivo) i Delom 7.
8. Deo 6 je namerno ostavljen prazan. Ovaj deo će uključiti dodatne vežbe demonstracije sposobnosti za FI(H) ovlašćenja, na osnovu odluke ispitivača i uz saglasnost kandidata pre praktičnog ispita, za ovlašćenje instruktora FI(H) za ovlašćenja za instrumentalno letenje (IR). Ove vežbe će se odnositi na uslove obuke za prvo izdavanje IR.
9. Tokom praktičnog ispita kandidat mora da sedi na sedištu predviđenom za FI(H). Ispitivač ili drugi FI(H) se mora ponašati kao "učenik". Od kandidata se mora tražiti da objašnjava odgovarajuće vežbe i da pokazuje njihovo izvođenje "učeniku", kada je to moguće. Posle toga "učenik" treba da izvede iste manevre uključujući i tipične greške neiskusnih učenika. Od kandidata se očekuje da ispravlja greške usmeno i/ili, ako je potrebno, preuzimanjem komandi.
10. Deo 1 i Delovi 2 do 7 moraju biti izvršeni u periodu od 6 meseci, ali bi svi delovi trebalo, kad god je to moguće, da budu završeni istog dana. Neuspešno polaganje bilo koje vežbe iz Delova 2, 3 i 4 (ako je primenljivo) i 5/6 (ako odgovara) zahteva novi ispit i ponavljanje svih vežbi. Ako se ne položi samo Deo 1, on se može obaviti odvojeno.
11. Ispitivač može prekinuti ispit u bilo kojoj fazi ako smatra da prikaz letenja kandidata ili veštine obučavanja zahteva ponavljanje ispita.
12. Ispitivač mora da bude vođa vazduhoplova, osim u uslovima kada se ispitivač složi da se drugi FI(H) postavi za vođu vazduhoplova na letu. Odgovornost za let se uređuje u skladu sa nacionalnim propisima.
13. Za praktični ispit moraju da se koriste sadržaj i delovi praktičnog ispita navedeni u Dodatku 2 JAR-FCL 2.320E. Format i obrazac za praktičan ispit može odrediti vazduhoplovna vlast (videti IEM FCL 2.320E).
Dodatak 2 JAR-FCL 2.320E i 2.345
Sadržaj praktičnog ispita za ovlašćenje instruktora letenja (FI(H)), usmeni ispit teorijskog znanja i provera stručnosti
(Vidi JAR-FCL 2.320E i 2.345)
(Vidi IEM FCL 2.320E)
DEO 1 | |
a | Vazduhoplovni propisi |
b | Opšte poznavanje vazduhoplova |
c | Performanse i planiranje leta |
d | Ljudske mogućnosti i ograničenja |
e | Meteorologija |
f | Navigacija |
g | Operativni postupci |
h | Teorija letenja |
i | Administracija obuke |
DELOVI 2 I 3 IZABRANE GLAVNE VEŽBE: | |
DEO 2 | |
a | Vizuelna prezentacija |
b | Tehnička preciznost |
c | Jasnoća objašnjavanja |
d | Jasnoća govora |
e | Tehnika obučavanja |
f | Upotreba maketa i pomoćnih sredstava |
g | Učešće učenika |
DEO 3 | |
a | Dogovor o prikazivanju |
b | Usklađivanje govora sa demonstracijom |
c | Ispravljanje grešaka |
d | Upravljanje helikopterom |
e | Tehnika obučavanja |
f | Opšte vazduhoplovno ponašanje/sigurnost |
g | Određivanje pozicije; korišćenje vazdušnog prostora |
DEO 4 OSTALE VEŽBE | |
a |
|
b |
|
c |
|
d |
|
e |
|
f |
|
g |
|
DEO 5 | |
a | 1Radnje posle otkaza jednog motora neposredno nakon poletanja |
b | 1Prilaženje i produžavanje sa jednim motorom |
c | 1Prilaženje i sletanje sa jednim motorom |
d |
|
e |
|
f |
|
g |
|
1 | Ove vežbe moraju da se koriste na praktičnom ispitu za ovlašćenje instruktora na višemotornim helikopterima sa jednim pilotom. |
DEO 6 | |
a |
|
b |
|
c |
|
d |
|
e |
|
f |
|
g |
|
DEO 7 | |
a | Vizuelna prezentacija |
b | Tehnička preciznost |
c | Jasnoća objašnjavanja |
d | Jasnoća govora |
e | Tehnika obučavanja |
f | Upotreba maketa i pomoćnih sredstava |
g | Učešće učenika |
Dodatak 1 JAR-FCL 2.330C
Kurs za ovlašćenje instruktora letenja na tipu (helikopter) za helikoptere sa jednim ili više pilota u posadi koji su predviđeni za letenje u VFR ili IFR uslovima (TRI(H))
(Vidi JAR-FCL 2.330A)
(Vidi JAR-FCL 2.330C)
(Vidi JAR-FCL 2.330F)
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.240 i 2.295)
(Vidi Dodatak 3 JAR-FCL 2.240)
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.261(a))
(Vidi Dodatke 1 i 2 JAR-FCL 2.320E)
OPŠTI CILJEVI KURSA
1. Cilj kursa je da obuči imaoce helikopterskih dozvola do nivoa stručnosti potrebnog za izdavanje ovlašćenja za instruktora letenja na tipu. Kurs treba da bude uređen na takav način da kandidatu pruži adekvatnu obuku u tehničkom i teorijskom znanju, obuku u letenju i na sintetičkim uređajima, kako bi mogao da uspešno vrši obuku za bilo koje ovlašćenje za letenje na tipu helikoptera sa jednim ili više pilota u posadi, za koje je podneo zahtev (vidi JAR-FCL 2.30A).
2. TRI(H) kurs treba da naglasi posebnu ulogu pojedinca i značaj ljudskog faktora u relaciji čovek - mašina, kao i ulogu CRM. Posebna pažnja treba da se obrati na zrelost i prosuđivanje kandidata, uključujući razumevanje odraslih, njihove stavove i različite nivoe obrazovanja.
3. U toku kursa kandidati treba da postanu svesni značaja vlastitih stavova za sigurnost letenja. Važno je da tokom obuke kandidat dobije znanje, veštine i stavove značajne za ulogu instruktora letenja na tipu.
STRUKTURA KURSA ZA OVLAŠĆENJE INSTRUKTORA LETENJA NA TIPU
4. TRI kurs se sastoji iz tri dela:
a) Deo 1: Model predavanja i učenja
Nastavni program je naveden u AMC 2.320D i treba da sadrži najmanje 25 časova. Pilotima koji imaju ili su imali jedno od sledećih ovlašćenja: FI(H), IRI(H), SFI(H), STI(H), FI(A), CRI(A), TRI(A), SFI(A), STI(A), priznaće se ovaj deo kursa za ovlašćenje instruktora letenja na tipu (TRI(H)).
b) Deo 2: Tehnička obuka
Teorijska obuka u tehničkom znanju treba da sadrži najmanje 10 časova, uključujući i eventualnu reviziju tehničkog znanja, pripremu planova časa i razvijanje nastavničkih veština za rad u učionici u cilju osposobljavanja instruktora za predavanje sadržaja teorijskog tehničkog znanja datog u Dodatku 1 JAR-FCL 2.261(a).
Ukoliko se traži TRI ovlašćenje za helikoptere sa više pilota, onda posebnu pažnju treba obratiti na saradnju višečlane posade.
c) Deo 3: Obuka u letenju
Trajanje letačke obuke razlikuje se u zavisnosti od kompleksnosti tipa helikoptera. Za helikoptere sa jednim članom posade obuka treba da sadrži najmanje 5 sati letenja, a za višemotorne helikoptere sa više pilota - najmanje 10 sati. Isti broj sati treba odvojiti za obuku i uvežbavanje davanja uputstava pre i posle leta za svaku pojedinačnu vežbu. Cilj letačke obuke je osposobljavanje kandidata za sigurno i efikasno izvođenje vežbi u vazduhu koje se odnose na tip helikoptera na kojem kandidat želi da vrši obuku. Sadržaj programa obuke treba da pokriva samo one vežbe koje se odnose na određeni tip helikoptera, kao što se navodi u Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 2.240 i 2.295 ili u Dodatku 3 JAR-FCL 2.240.
d) Ako se traži TRI ovlašćenje za produženje važenja ovlašćenja za instrumentalno letenje, u tom slučaju kandidat treba da ima važeće ovlašćenje za instrumentalno letenje.
PROCENA INSTRUKTORA LETENJA NA TIPU
5. Procena instruktora letenja na tipu će se zasnivati na određenim delovima praktičnog ispita za instruktora letenja (vidi Dodatke 1 i 2 JAR-FCL 2.320E), npr. priprema vežbe pre leta, razrada glavnog dela vežbe u vazduhu (uključujući dodatne vežbe), analiza posle leta i pitanja na sistemima vazduhoplova. Ovu finalnu procenu će izvršiti TRI(H) koga je za ovu svrhu odredila nadležna vazduhoplovna vlast.
PRODUŽENJE I OBNOVA VAŽENJA OVLAŠĆENJA
6. Za produženje ili obnovu TRI(H) ovlašćenja kandidat mora da ispunjava uslove iz JAR-FCL 2.330F. Procena na jednom tipu jednomotornih helikoptera važi za produženje važenja i na ostalim tipovima jednomotornih helikoptera za koje kandidat ima ovlašćenje. Takođe, TRI ovlašćenje za višemotorni helikopter će produžiti važenje ovlašćenja i na drugim tipovima višemotornih helikoptera za koje instruktor ima ovlašćenje.
KURSEVI ZA DOPUNSKI TIP
7. Instruktori letenja na tipu koji žele da se osposobe za druge tipove helikoptera moraju da prođu odgovarajući tip tehničke obuke i najmanje 2 sata letačke obuke, kao i proveru stručnosti sa ovlašćenim TRI(H) iz određenih delova procene, u skladu sa JAR-FCL 2.330D.
Dodatak 1 JAR FCL 2.340C
Kurs za ovlašćenje instruktora instrumentalnog letenja (Helikopter) (IRI(H))
(Vidi JAR-FCL 2.340F)
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.205)
(Vidi Dodatke 1 i 2 JAR-FCL 2.320E)
(Vidi AMC FCL 2.340C)
(Vidi AMC-FCL 2.340D)
OPŠTI CILJEVI KURSA
1. Cilj IRI(H) kursa je da obuči imaoce helikopterskih dozvola do nivoa stručnosti potrebnog za izdavanje ovlašćenja instruktora za instrumentalno letenje IRI(H).
2. Kurs treba da bude tako uređen da:
(a) kandidatu pruži adekvatnu obuku u teorijskom znanju, obuku u letenju i na sintetičkim uređajima, kako bi mogao da uspešno vrši obuku za ovlašćenje za instrumentalno letenje na helikopteru, u skladu sa nastavnim programom iz Dodatka 1 JAR-FCL 2.205;
(b) osveži i osavremeni teorijsko znanje instruktora;
(c) uveri da je instrumentalno letenje učenika - instruktora na dovoljno visokom nivou.
3. Na kursu za IRI(H) treba posebno naglasiti ulogu pojedinca i značaj ljudskog faktora u interakciji čovek-mašina. Posebna pažnja treba da se obrati na zrelost kandidata i sposobnost procene, uključujući razumevanje odraslih, njihovo ponašanje i različite nivoe obrazovanja.
4. Tokom kursa kandidate treba upozoriti na značaj vlastitih stavova za sigurnost letenja. Unapređenje svesti o sigurnosti mora da bude osnovni cilj tokom celog kursa. Važno je da tokom kursa kandidat dobije znanje, veštine i stavove koji odgovaraju ulozi instruktora za instrumentalno letenje.
STRUKTURA IRI(H) KURSA
5. Kurs za instruktora instrumentalnog letenja se sastoji iz 3 dela:
a) Deo 1: Model predavanja i učenja
Detalji programa su navedeni u AMC-FCL 2.320D, Deo 1, a treba da obuhvati minimalno 25 časova. Pilotima koji imaju ili su imali jedno od sledećih ovlašćenja: FI(H), TRI(H), SFI(H), STI(H), FI(A), CRI(A), TRI(A), SFI(A), IRI(A), STI(A), ovaj deo će se priznati za ovlašćenje instruktora letenja na tipu.
b) Deo 2: Teorija instrumentalnog letenja
Teorijska obuka za instrumentalno letenje treba da sadrži najmanje 10 časova, uključujući i eventualnu reviziju, pripremu planova časa i razvijanje nastavničkih veština za rad u učionici, u cilju osposobljavanja instruktora za predavanje programa teorije instrumentalnog letenja, datog u AMC-FCL 2.340C.
c) Deo 3: Obuka u letenju
Odobreni kurs za IRI(H) treba da sadrži najmanje 10 sati obuke u letenju na helikopteru, simulatoru leta, FTD 2/3 ili FNPT II. Isti broj sati treba odvojiti za obuku i uvežbavanje davanja uputstava, pre i posle leta, za svaku pojedinačnu vežbu. Cilj letačke obuke treba da bude osposobljavanje kandidata za sigurno i efikasno izvođenje pripreme za vežbe u vazduhu. Sadržaj programa obuke je dat u AMC-FCL 2.340C.
IRI(H) - PRAKTIČNI ISPIT
6. Praktični ispit će se zasnivati na određenim delovima praktičnog ispita za instruktora letenja (Vidi Dodatke 1 i 2 JAR-FCL 2.320E), npr. priprema vežbe pre leta, razrada glavnog dela vežbe u vazduhu (uključujući dodatne vežbe), analiza posle leta i pitanja na IFR procedurama. Ispit će izvršiti ovlašćeni FIE(H).
PRODUŽENJE I OBNOVA VAŽENJA OVLAŠĆENJA
7. Za produženje ili obnovu važenja IRI(H) ovlašćenja kandidat je obavezan da ispunjava uslove JAR-FCL 2.340F. Provera stručnosti na jednom tipu helikoptera važi za produženje važenja na drugim tipovima helikoptera za koje instruktor ima ovlašćenje.
POGLAVLJE I - ISPITIVAČI (Helikopter)
JAR-FCL 2.420 Ispitivači - svrhe
(a) Vrste ispitivača su:
(1) Ispitivač u letu - Flight Examiner (FE(H));
(2) Ispitivač na tipu - Type Rating Examiner (TRE(H));
(3) Ispitivač za instrumentalno letenje - Instrument Rating Examiner (IRE(H));
(4) Ispitivač instruktora letenja - Flight Instructor Examiner (FIE(H));
(5) Ispitivač na uređajima za simuliranje leta - Synthetic Flight Examiner (SFE(H)).
(b) Višestruke uloge
Ukoliko ispunjavaju uslove u pogledu kvalifikacije i iskustva koji su navedeni u ovom poglavlju za svaku pojedinačnu autorizaciju, ispitivači nisu ograničeni samo na jednu kategoriju FE(H), TRE(H), IRE(H), ili FIE(H).
JAR-FCL 2.425 Ispitivači - opšte
(Vidi JAR-FCL 2.030(a))
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.425)
(Vidi IEM FCL 2.425)
(a) Preduslovi
Ispitivač može da sprovodi ispite ili provere za izdavanje, produženje ili obnovu važenja pilotske dozvole ili ovlašćenja ako:
(1) poseduje dozvolu i ovlašćenje koji su najmanje jednaki dozvoli ili ovlašćenju za koje je autorizovan da sprovodi praktične ispite ili provere stručnosti i, ukoliko nije drugačije određeno, ima pravo da vrši obuku za sticanje tih dozvola i/ili ovlašćenja.
(2) je kvalifikovan da obavlja dužnost vođe vazduhoplova tokom praktičnog ispita ili provere stručnosti, izuzev ako nije drugačije određeno, i ispunjava odgovarajuće uslove propisane u JAR-FCL 2.435 do 2.460.
(b) Ukoliko nema kvalifikovanih ispitivača, po odluci nadležne vazduhoplovne vlasti, ispitivači/inspektori se mogu ovlastiti bez odgovarajućih uslova za ovlašćenja za instruktora/tip, kao što je gore navedeno.
(c) Upisivanje u dozvolu
U dozvolama gde se upisuje produženje važenja ovlašćenja, ispitivač će:
(1) upisati sledeće podatke: ovlašćenja, datume provere, rok važenja, broj autorizacije i potpis;
(2) proslediti original obrasca praktičnog ispita/provere stručnosti nadležnim vazduhoplovnim vlastima, a jednu kopiju zadržati za ličnu arhivu.
(3) u slučaju produženja važenja ovlašćenja za tip helikoptera u skladu sa JAR-FCL 2.245(b)(2), (b)(3) i (b)(4), uneti datume za sve obuhvaćene tipove.
(d) Period važenja
Važenje autorizacije ispitivača je najviše 3 godine, dodajući i preostale dane do isteka meseca u kojem je izdata. Ispitivači se ponovo autorizuju prema odluci nadležne vazduhoplovne vlasti, u skladu sa Dodatkom 1 JAR-FCL 2.425.
(e) Usklađivanje sa JARs
Ispitivači se autorizuju u skladu sa JAR-FCL 2.030(a). Ispitivač treba da ispuni određene standarde ispitivača koje je odredila ili odobrila vazduhoplovna vlast (vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.425 i IEM FCL 2.425).
(f) Ispit za odobravanje autorizacije ispitivača
Po ispunjenju određenih standarda iz JAR-FCL 2.425(e), kandidat za bilo koju autorizaciju ispitivača treba da obavi najmanje jedan praktični ispit ili proveru stručnosti u ulozi ispitivača za koju se autorizacija traži, uključujući pripremu, izvođenje ispita ili provere, procenu kandidata sa kojim se sprovodi ispit/provera, analizu leta i zabeleške/dokumentaciju. Ovu "proveru sposobnosti za ispitivača" nadgleda inspektor nadležne vazduhoplovne vlasti ili stariji ispitivač kojeg će, posebno za tu svrhu, ovlastiti nadležna vlast.
g) Produženje važenja autorizacije
1) Svaka instruktorska autorizacija važi 3 godine, dodajući i preostale dane meseca u kojem je izdata. Ako je izdata u poslednjih 12 meseci važenja prethodne provere stručnosti, period važenja će se produžiti od datuma izdavanja do 3 godine od datuma isticanja te prethodne provere stručnosti za instruktorsku autorizaciju.
Instruktoru koji važenje svoje instruktorske autorizacije produžava u isto vreme kada i ovlašćenje za instruktora, važenje autorizacije biće izjednačeno sa važenjem ovlašćenja za instruktora.
U poslednjih 12 meseci važenja autorizacije ispitivač mora da završi praktični ispit ili proveru stručnosti, uključujući pripremu, izvođenje ispita ili provere, procenu kandidata, analizu i vođenje dokumentacije, u toku kojeg će ga nadgledati inspektor vazduhoplovnih vlasti ili stariji ispitivač kojeg će posebno za tu svrhu ovlastiti vazduhoplovna vlast.
2) Ako je istekao rok važenja instruktorske autorizacije ispitivač mora da pristupi obuci koju odredi vazduhoplovna vlast pre nego što nastavi da obavlja ispite provere sposobnosti za ispitivača pod nadzorom.
JAR-FCL 2.430 Ispitivači - period važenja
(Namerno ostavljeno prazno)
JAR-FCL 2.435 Ispitivač u letu FE(H) - prava
Prava ispitivača u letu FE(H) su da sprovodi:
(a) praktične ispite za izdavanje PPL(H) i praktične ispite i provere stručnosti za ovlašćenja na tipu jednomotornih helikoptera sa jednim pilotom u posadi, pod uslovom da ima najmanje 1000 sati naleta kao pilot helikoptera, uključujući minimalno 250 sati obuke, a za ovlašćenja za tip višemotornih helikoptera sa jednim pilotom ispitivač mora da ispunjava uslove iz JAR-FCL 2.439(b);
(b) praktične ispite za izdavanje SPL(H) i praktične ispite i provere stručnosti za ovlašćenja na tipu jednomotornih helikoptera sa jednim pilotom u posadi, pod uslovom da ima najmanje 2000 sati naleta kao pilot helikoptera, uključujući minimalno 250 sati obuke, a za ovlašćenja za tip višemotornih helikoptera sa jednim pilotom ispitivač treba da ispuni uslove iz JAR-FCL 2.439(b).
JAR-FCL 2.439 Ispitivač na tipu TRE(H) - preduslovi
Pre nego što mu se odobri zvanje ispitivača na tipu, kandidat je obavezan da ispuni sledeće uslove:
(a) Za helikoptere sa više pilota:
(1) da ima najmanje 1500 sati letenja kao pilot na helikopterima sa više pilota, od čega najmanje 500 sati mora biti u ulozi vođe vazduhoplova;
(2) da ima TRI(H) ovlašćenje na odgovarajućem tipu; i
(3) pre nego što proširi prava sa višemotornog helikoptera sa jednim pilotom na isti tip višemotornog helikoptera sa više pilota, imalac mora da ispuni uslove iz JAR-FCL 2.250 i da ima najmanje 100 sati letenja na tom tipu.
Kandidat za prvo dobijanje TRE autorizacije na višemotornim helikopterima sa više pilota mora da ispuni uslove u pogledu iskustva iz JAR-FCL 2.439(a)(1), dok se uslov od 1500 sati naleta na helikopteru sa više pilota može smatrati ispunjenim ako ima 500 sati letenja u ulozi vođe vazduhoplova na istom tipu helikoptera sa više pilota.
(b) Za višemotorne helikoptere sa jednim pilotom:
(1) da ima najmanje 1000 sati letenja kao pilot helikoptera, od čega najmanje 500 sati u ulozi vođe vazduhoplova;
(2) da ima dozvolu profesionalnog pilota helikoptera i, ukoliko je primenljivo, važeće IR(H) ovlašćenje;
(3) da ima važeće TRI(H) ovlašćenje za odgovarajući helikopter.
(c) Za jednomotorne helikoptere sa jednim pilotom:
(1) da ima najmanje 750 sati naleta kao pilot helikoptera, od kojih najmanje 500 sati treba da bude u svojstvu vođe vazduhoplova;
(2) da ima dozvolu profesionalnog pilota; i
(3) da ima važeće FI(H) ili TRI(H) ovlašćenje za odgovarajući helikopter.
JAR-FCL 2.440 Ispitivač na tipu TRE(H) - prava
Prava ispitivača TRE(H) su da sprovodi:
(a) Za helikoptere sa više pilota:
(1) praktične ispite za izdavanje ovlašćenja za letenje na tipu;
(2) provere stručnosti za produženje ili obnovu važenja ovlašćenja za letenje na tipu;
(3) provere stručnosti za produženje ili obnovu važenja ovlašćenja za instrumentalno letenje, pod uslovom da ima važeće IR(H), u skladu sa JAR-FCL 2.425(e);
(4) praktične ispite za izdavanje ATPL(H).
(b) Za helikoptere sa jednim pilotom:
(1) praktične ispite za izdavanje ovlašćenja za letenje na tipu;
(2) provere stručnosti za produženje ili obnovu važenja ovlašćenja za letenje na tipu helikoptera sa jednim pilotom;
(3) provere stručnosti za produženje ili obnovu važenja ovlašćenja za instrumentalno letenje, pod uslovom da ima važeće IR(H), u skladu sa JAR-FCL 2.425(e).
JAR-FCL 2.442 Ispitivač na tipu TRE(H) - autorizacija
Svi kandidati za prvo izdavanje ili obnavljanje važenja TRE(H) autorizacije treba da ispune uslove JAR-FCL 2.425.
JAR-FCL 2.445 Ispitivač za instrumentalno letenje (IRE(H)) - preduslovi
Pre nego što mu se odobri zvanje ispitivača za instrumentalno letenje IRE(H) kandidat treba da ima IRI(H) i da ispunjava uslove određene u JAR-FCL 2.425(e), kao i da:
(a) ima najmanje 2000 sati letenja kao pilot helikoptera, i
(b) ima minimalno 300 sati instrumentalnog letenja na helikopterima, od čega 200 sati kao instruktor.
JAR-FCL 2.450 IRE(H) - prava
Prava ispitivača za instrumentalno letenje IRE(H) su da sprovodi praktične ispite za prvo izdavanje i provere stručnosti za produženje ili obnovu važenja ovlašćenja za instrumentalno letenje na helikopterima.
JAR-FCL 2.452 IRE(H) - autorizacija
Svi kandidati za prvo izdavanje ili produženje važenja autorizacije moraju da ispunjavaju uslove JAR-FCL 2.425.
JAR-FCL 2.445 Ispitivač na uređaju za simulirano letenje (helikopter) (SFE(H)) - preduslovi
Pre nego što mu se odobri zvanje ispitivača na uređaju za simulirano letenje SFE(H) kandidat mora da ispuni određene odredbe standardizacije navedene u JAR-FCL 2.425(e), i:
(a) da ima ATPL(H) koja uključuje IR(H) za određeni tip;
(b) da ima najmanje 1000 sati letenja na helikopterima sa više pilota;
(c) da mu je odobreno da primenjuje prava SFI(H) (vidi JAR-FCL 2.350A).
JAR-FCL 2.455 SFE(H) - prava
Prava SFE(H) su da na simulatoru leta sprovodi:
(a) praktične ispite za izdavanje ovlašćenja za letenje na tipu, pod uslovom da ima važeće ovlašćenje na odgovarajućem tipu helikoptera;
(b) provere stručnosti za produženje i obnovu važenja ovlašćenja za letenje na tipu i instrumentalno letenje.
JAR-FCL 2.457 SFE(H) - autorizacija
Svi kandidati za prvo izdavanje ili produženje važenja SFE(H) autorizacije su obavezni da ispune uslove JAR-FCL 2.425.
JAR-FCL 2.459 Ispitivač instruktora letenja (FIE(H)) - preduslovi
Pre nego što mu se odobri zvanje ispitivača instruktora letenja FIE(H) kandidat mora:
(a) da ima važeće FI(H), TRI(H) ili IRI(H) ovlašćenje (ako je primenljivo); i
(b) da ima FE(H), TRE(H) ili IRE(H) autorizaciju (ako je primenljivo); i
(c) da ima najmanje 2000 sati letenja kao pilot na helikopterima;
(d) da ima najmanje 100 sati letenja u obuci kandidata za FI(H), TRI(H) ili IRI(H) ovlašćenje i
(e) da je završio kurs standardizacije u skladu sa JAR-FCL 2.425(e).
JAR-FCL 2.460 FIE(H) - prava
Prava FIE(H) su da sprovodi praktične ispite i provere stručnosti za izdavanje i produženje važenja ili obnovu važenja FI(H), TRI(H) ili IRI(H) ovlašćenja na helikopterima sa jednim pilotom u posadi.
JAR-FCL 2.461 FIE(H) - autorizacija
Svi kandidati za prvo izdavanje ili produženje važenja autorizacije su obavezni da ispune uslove JAR-FCL 2.425.
Dodatak 1 JAR-FCL 2.425
Mere standardizacije za ispitivače
(Vidi JAR-FCL 2.425 i 2.430)
(Vidi AMC FCL 2.425)
OPŠTE
1. Svaka država članica JAA obavezna je da objavi i prosledi JAA listu autorizovanih ispitivača, kao i da navede za šta su autorizovani.
2. Ispitivači moraju dosledno primenjivati JAR-FCL standarde tokom ispita/provera. S obzirom da se uslovi tokom ispita/provere mogu izmeniti, važno je da ispitivač uzme u obzir sve nepovoljne uslove koji se mogu pojaviti u toku izvođenja ispita/provere.
IMENOVANJE I AUTORIZACIJA ISPITIVAČA
3. Ispitivač će biti imenovan i autorizovan u skladu sa JAR-FCL i to može biti:
(a) inspektor letačkog osoblja vazduhoplovnih vlasti; ili
(b) instruktor iz registrovane organizacije (RF), FTO, TRTO; fabrike (proizvođača) ili ustanove sa kojom je zaključen ugovor; ili
(c) pilot koji poseduje posebnu autorizaciju izdatu od strane države članice JAA.
4. Svi ispitivači moraju imati odgovarajuću obuku, kvalifikacije i iskustvo za određeni tip helikoptera. Specifična pravila vezana za kvalifikacije ispitivača ne mogu biti određena, iz razloga što se razlikuju posebne okolnosti u organizacijama. Međutim, u svakom pogledu je važno da ispitivač, u skladu sa svojim iskustvom, poseduje profesionalni ugled.
PONOVNA AUTORIZACIJA ISPITIVAČA
5. Ispitivači mogu biti ponovno autorizovani u skladu sa JAR-FCL 2.425. Za ponovnu autorizaciju ispitivač mora da izvrši bar dva praktična ispita ili provere stručnosti tokom svake od tri godine koliko mu važi autorizacija. Jedan od praktičnih ispita ili provera stručnosti koje ispitivač sprovodi u toku važenja autorizacije mora nadgledati inspektor vazduhoplovnih vlasti ili stariji ispitivač posebno ovlašćen za ovu svrhu.
POGLAVLJE J - USLOVI U VEZI TEORIJSKOG ZNANJA I PROCEDURE SPROVOĐENJE ISPITA TEORIJSKOG ZNANJA ZA DOZVOLE PROFESIONALNIH PILOTA I OVLAŠĆENJA ZA INSTRUMENTALNO LETENJE
JAR-FCL 2.465 Uslovi
Kandidat za dozvolu profesionalnog pilota ili ovlašćenja za instrumentalno letenje mora da prikaže nivo znanja koji odgovara pravima dozvole ili ovlašćenja za koje je podneo prijavu, tako što će položiti teorijski ispit, u skladu sa procedurama propisanim u JAR-FCL 2.470 do 2.495.
JAR-FCL 2.470 Sadržaj ispita teorijskog znanja
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.470)
(a) Kandidat za ATPL(H) mora da prikaže odgovarajući nivo znanja iz sledećih 13 predmeta: vazduhoplovni propisi; opšte poznavanje vazduhoplova - konstrukcije/sistemi/pogonska grupa; opšte poznavanje vazduhoplova - instrumenti; masa i centraža; performanse; planiranje i praćenje leta; ljudske mogućnosti i ograničenja; meteorologija; opšta navigacija; radio navigacija; operativne procedure; teorija letenja; VFR komunikacije. Podela predmeta po ispitnim celinama i vreme trajanja ispita će biti dogovoreni unutar država članica JAA i definisani u odgovarajućim procedurama.
(b) Kandidat za CPL(H) mora prikazati odgovarajući nivo znanja iz sledećih 9 predmeta: vazduhoplovni propisi; opšte poznavanje vazduhoplova; performanse i planiranje leta; ljudske mogućnosti i ograničenja; meteorologija; navigacija; operativne procedure; teorija letenja; VFR komunikacije. Podela predmeta po ispitnim celinama i vreme trajanja će biti dogovoreni unutar država članica JAA i definisani u odgovarajućim procedurama.
(c) Kandidat za IR(H) mora prikazati odgovarajući nivo znanja iz sledećih 7 predmeta: vazduhoplovni propisi; opšte poznavanje vazduhoplova; performanse i planiranje leta; ljudske mogućnosti i ograničenja; meteorologija; navigacija; IFR komunikacije. Podela predmeta po ispitnim celinama i vreme trajanja ispita biće dogovoreni unutar država članica JAA i definisani u odgovarajućim procedurama.
JAR-FCL 2.475 Pitanja
(Vidi IEM FCL 2.475 (a) i (b))
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.470)
(a) Centralna banka pitanja
Pitanja koja su u skladu sa programima (vidi Dodatak 1 JAR-FCL 1.470) čuvaju se u JAA centralnoj banci pitanja (Central Question Bank (CQB)). Pitanja unesena u CQB će biti sastavljena na engleskom jeziku, prema metodi opisanoj u IEM FCL 2.475(a), koristeći skraćenice (vidi IEM FCL 2.475(b)), i usklađena sa formatom pogodnim za računar. Pitanja će biti u formi više ponuđenih odgovora. Vazduhoplovna vlast ima pravo da odabira pitanja za ispit, u skladu sa JAR-FCL 2.480.
(b) Objavljivanje
JAA će povremeno objavljivati primere pitanja sa više ponuđenih odgovora.
JAR-FCL 2.480 Procedura ispita
(Vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.470)
(a) Učestalost
Država članica JAA mora omogućiti kandidatu da polaže odgovarajuće ispite, u skladu sa procedurama propisanim u ovom poglavlju. Ispit za dozvolu ili ovlašćenje za instrumentalno letenje sastoji se od ispita iz svakog predmeta navedenog u Dodatku 1 JAR-FCL 2.470.
(b) Jezik
Ispiti se održavaju na jeziku koji vazduhoplovna vlast odredi. Vazduhoplovna vlast će obavestiti kandidate o jeziku na kojem će se ispiti održati.
(c) Sadržaj
Pitanja za ispite vazduhoplovna vlast određuje iz CQB, tako da njima bude obuhvaćen sadržaj svakog predmeta u celini. Sadržaj pitanja se neće menjati, osim ako olakšava prevod na nacionalni jezik. Stil odgovora na pitanja koja zahtevaju matematički proračun ili grafički prikaz može se menjati u druge forme koje vazduhoplovna vlast smatra odgovarajućim. Ispit iz komunikacija može se obavljati odvojeno od ostalih predmeta, prema odluci vazduhoplovnih vlasti. Kandidat koji je prethodno položio jedan ili oba predmeta iz VFR ili IFR komunikacija neće ponovno polagati ispit iz ovih predmeta.
(d) Usmeno ispitivanje
Usmenim ispitom ne može da se zameni pismeni ispit ili ispit na računaru.
(e) Pribor
Vazduhoplovna vlast mora da obezbedi odgovarajuće karte, mape, tablice sa podacima i opremu koja je potrebna za ispit.
(f) Sigurnost
Identitet kandidata utvrđuje se pre pristupanja ispitu.
(g) Poverljivost
Sadržaj ispitnog materijala je poverljiv.
JAR-FCL 2.485 Odgovornost kandidata
(a) Kandidat je obavezan da ceo ispit obavi u jednoj državi članici JAA.
(b) Kandidat treba da bude prijavljen za ispit od strane odobrene FTO koja je odgovorna za obuku kandidata, kada kandidat završi odgovarajuće elemente kursa teorijske obuke sa odgovarajućim uspehom. Kandidat koji ne položi ispit u propisanom roku, u skladu sa JAR-FCL 2.490, mora da podnese dokaz o dopunskoj obuci koji je izdala odobrena organizacija za obuku.
(c) Ukoliko nadležna vazduhoplovna vlast smatra da kandidat ne poštuje ispitne procedure, takvo ponašanje se smatra uzrokom neuspeha kandidata, ili u pojedinačnom predmetu ili u celom ispitu.
JAR-FCL 2.490 Standardi uspešnog polaganja
(a) Kandidat je uspešno položio pojedinačni predmet ukoliko je postigao najmanje 75% bodova od ukupnog broja bodova predviđenih za taj predmet. Nema kaznenih bodova.
(b) U zavisnosti od ostalih uslova propisanih u JARs, smatra se da je kandidat uspešno završio sve ispite teorijskog znanja za odgovarajuću pilotsku dozvolu ili ovlašćenje ukoliko položi sve potrebne predmete u periodu od 18 meseci, računajući od kraja kalendarskog meseca u kojem je prvi put pristupio ispitu.
(c) Kandidat mora ponovo da polaže ceo ispit kao pri prvom pristupanju, ukoliko nije položio bilo koji pojedinačni ispit iz četiri pokušaja, ili ako nije položio sve ispite iz 6 pokušaja, ili u periodu navedenom u paragrafu (b). Pre pristupanja ponovnom polaganju ispita, kandidat mora da obavi dopunsku obuku koju će odrediti nadležna vazduhoplovna vlast.
JAR-FCL 2.495 Period prihvatanja
(a) Položeni teorijski ispiti, shodno JAR-FCL 2.490, prihvataju se za dobijanje CPL(H) ili IR(H) u roku od 36 meseci od dana kada su položeni svi potrebni ispiti.
(b) Položeni teorijski ispiti za ATPL(H) u skladu sa JAR-FCL 2.490 će se prihvatiti za dobijanje CPL(H) u roku od 36 meseci od dana kada su svi ispiti položeni, i važiće na neodređeno vreme za dobijanje ATPL(H), pod uslovom da kandidat ima važeće ovlašćenje za letenje na tipu, upisano u dozvolu CPL(H).
(c) Pod uslovom da je IR(H) stečeno u skladu sa navedenim pod (a), položeni teorijski deo ispita za ATPL(H) važi narednih 7 godina za dobijanje ATPL(H) od datuma poslednjeg produženja važenja ovlašćenja za instrumentalno letenje IR(H), upisanog u CPL(H) dozvolu.
Dodatak 1 JAR-FCL 2.470
Program teorijske obuke - ATPL/IR, ATPL, CPL i IR
(Vidi JAR-FCL 2.470)
1. Kandidat mora da završi odgovarajuću teorijsku obuku na odobrenom kursu u ovlašćenoj organizaciji za letačku obuku (FTO), u skladu sa programom predmeta i dole navedenim oblastima (pogledati Theoretical Knowedge Learning Objectives):
| Avion | Helikopter | IR | ||||
ATPL | CPL | ATPL/IR | ATPL | CPL |
| ||
010 00 00 00 | VAZDUHOPLOVNI PROPISI I PROCEDURE KONTROLE LETENJA | × | × | × | × | × | × |
010 01 00 00 | MEĐUNARODNO PRAVO: KONVENCIJE, SPORAZUMI I ORGANIZACIJE |
|
|
|
|
|
|
010 02 00 00 | PLOVIDBENOST VAZDUHOPLOVA |
|
|
|
|
|
|
010 03 00 00 | NACIONALNA PRIPADNOST I REGISTARSKE OZNAKE VAZDUHOPLOVA |
|
|
|
|
|
|
010 04 00 00 | LICENCIRANJE OSOBLJA |
|
|
|
|
|
|
010 05 00 00 | PRAVILA LETENJA |
|
|
|
|
|
|
010 06 00 00 | PROCEDURE VAZDUŠNE NAVIGACIJE - POSTUPCI NA VAZDUHOPLOVIMA |
|
|
|
|
|
|
010 07 00 00 | SLUŽBE KONTROLE LETENJA I UPRAVLJANJE |
|
|
|
|
|
|
010 08 00 00 | SLUŽBA VAZDUHOPLOVNOG INFORMISANJA |
|
|
|
|
|
|
010 09 00 00 | AERODROMI/HELIDROMI |
|
|
|
|
|
|
010 10 00 00 | OLAKŠICE |
|
|
|
|
|
|
010 11 00 00 | TRAGANJE I SPASAVANJE |
|
|
|
|
|
|
010 12 00 00 | BEZBEDNOST (Security) |
|
|
|
|
|
|
010 13 00 00 | ISPITIVANJE UDESA I NEZGODA VAZDUHOPLOVA |
|
|
|
|
|
|
| |||||||
| Avion | Helikopter | IR | ||||
ATPL | CPL | ATPL/IR | ATPL | CPL |
| ||
021 00 00 00 | OPŠTE POZNAVANJE VAZDUHOPLOVA - KONSTRUKCIJA I SISTEMI, ELEKTRIČNI SISTEMI, POGONSKA GRUPA, OPREMA U SLUČAJU OPASNOSTI | × | × | × | × | × | × |
021 01 00 00 | DIZAJN, TERET, OPTEREĆENJE, ODRŽAVANJE |
|
|
|
|
|
|
021 02 00 00 | KONSTRUKCIJA |
|
|
|
|
|
|
021 03 00 00 | HIDRAULIČNI SISTEM |
|
|
|
|
|
|
021 04 00 00 | STAJNI TRAP, TOČKOVI, PNEUMATICI, KOČNICE |
|
|
|
|
|
|
021 05 00 00 | KOMANDE LETA |
|
|
|
|
|
|
021 06 00 00 | PNEUMATSKI SISTEM - PRESURIZACIJA I ODRŽAVANJE TEMPERATURE VAZDUHA |
|
|
|
|
|
|
021 07 00 00 | SISTEM ZA ODLEĐIVANJE I SISTEM PROTIV ZALEĐIVANJA |
|
|
|
|
|
|
021 08 00 00 | GORIVNI SISTEM |
|
|
|
|
|
|
021 09 00 00 | ELEKTRIČNI SISTEM |
|
|
|
|
|
|
021 10 00 00 | KLIPNI MOTORI |
|
|
|
|
|
|
021 11 00 00 | MLAZNI MOTORI |
|
|
|
|
|
|
021 12 00 00 | SISTEM ZAŠTITE I DETEKCIJE |
|
|
|
|
|
|
021 13 00 00 | KISEONIČKI SISTEM |
|
|
|
|
|
|
021 14 00 00 | HELIKOPTER: OSTALI SISTEMI |
|
|
|
|
|
|
021 15 00 00 | HELIKOPTER: GLAVE ROTORA |
|
|
|
|
|
|
021 16 00 00 | HELIKOPTER: REDUKTORI |
|
|
|
|
|
|
021 17 00 00 | HELIKOPTER: LOPATICE |
|
|
|
|
|
|
| |||||||
| Avion | Helikopter | IR | ||||
ATPL | CPL | ATPL/IR | ATPL | CPL |
| ||
022 00 00 00 | OPŠTE POZNAVANJE VAZDUHOPLOVA - INSTRUMENTI | × | × | × | × | × | × |
022 01 00 00 | SENZORI I INSTRUMENTI |
|
|
|
|
|
|
022 02 00 00 | MERENJE PARAMETARA VAZDUŠNE STRUJE |
|
|
|
|
|
|
022 03 00 00 | MAGNETIZAM - KOMPAS SA DIREKTNIM OČITAVANJEM I MAGNETSKI VENTIL |
|
|
|
|
|
|
022 04 00 00 | ŽIROSKOPSKI INSTRUMENTI |
|
|
|
|
|
|
022 05 00 00 | SISTEMI INERCIJALNE NAVIGACIJE |
|
|
|
|
|
|
022 06 00 00 | AVION: SISTEMI AUTOMATSKIH KOMANDI LETA |
|
|
|
|
|
|
022 07 00 00 | HELIKOPTER: SISTEMI AUTOMATSKIH KOMANDI LETA |
|
|
|
|
|
|
022 08 00 00 | TRIMERI - PRIGUŠIVAČ SKRETANJA - ZAŠTITA ANVELOPE LETA |
|
|
|
|
|
|
022 09 00 00 | AUTOMATSKI POTISAK - SISTEM AUTOMATSKE KONTROLE POTISKA |
|
|
|
|
|
|
022 10 00 00 | KOMUNIKACIONI SISTEM |
|
|
|
|
|
|
022 11 00 00 | SISTEM UPRAVLJANJA LETOM (FMS) |
|
|
|
|
|
|
022 12 00 00 | SISTEMI UPOZORAVANJA, SISTEMI BLIZINE |
|
|
|
|
|
|
022 13 00 00 | INTEGRISANI INSTRUMENTI - ELEKTRONSKI POKAZIVAČI |
|
|
|
|
|
|
022 14 00 00 | SISTEMI ZA ODRŽAVANJE, PRAĆENJE I BELEŽENJE |
|
|
|
|
|
|
022 15 00 00 | DIGITALNA ELEKTRIČNA KOLA I RAČUNARI |
|
|
|
|
|
|
| |||||||
| Avion | Helikopter | IR | ||||
ATPL | CPL | ATPL/IR | ATPL | CPL |
| ||
030 00 00 00 | PERFORMANSE I PLANIRANJE LETA | × | × | × | × | × |
|
031 00 00 00 | MASA I CENTRAŽA - AVIONI/HELIKOPTERI | × | × | × | × | × |
|
031 01 00 00 | SVRHA RAZMATRANJA MASE I CENTRAŽE |
|
|
|
|
|
|
031 02 00 00 | TERET |
|
|
|
|
|
|
031 03 00 00 | OSNOVE PRORAČUNA CENTRA TEŽIŠTA |
|
|
|
|
|
|
031 04 00 00 | POJEDINOSTI MASE I CENTRAŽE VAZDUHOPLOVA |
|
|
|
|
|
|
031 05 00 00 | ODREĐIVANJE CENTRA TEŽIŠTA |
|
|
|
|
|
|
031 06 00 00 | RUKOVANJE TERETOM |
|
|
|
|
|
|
| |||||||
| Avion | Helikopter | IR | ||||
ATPL | CPL | ATPL/IR | ATPL | CPL |
| ||
033 00 00 00 | PLANIRANJE I PRAĆENJE LETA | × | × | × | × | × | × |
033 01 00 00 | PLANIRANJE LETA ZA VFR LETOVE |
|
|
|
|
|
|
033 02 00 00 | PLANIRANJE LETA ZA IFR LETOVE |
|
|
|
|
|
|
033 03 00 00 | PRORAČUN GORIVA |
|
|
|
|
|
|
033 04 00 00 | PRIPREMA PRE LETA |
|
|
|
|
|
|
033 05 00 00 | PLAN LETA KONTROLE LETENJA |
|
|
|
|
|
|
033 06 00 00 | PRAĆENJE LETA I PONOVNO PLANIRANJE U TOKU LETA |
|
|
|
|
|
|
| |||||||
| Avion | Helikopter | IR | ||||
ATPL | CPL | ATPL/IR | ATPL | CPL |
| ||
034 00 00 00 | PERFORMANSE - HELIKOPTERI |
|
| × | × | × |
|
034 01 00 00 | OPŠTE |
|
|
|
|
|
|
034 02 00 00 | PERFORMANSE KLASE 3 - SAMO JEDNOMOTORNI HELIKOPTERI |
|
|
|
|
|
|
034 03 00 00 | PERFORMANSE KLASE 2 |
|
|
|
|
|
|
034 04 00 00 | PERFORMANSE KLASE 1 - SAMO HELIKOPTERI SERTIFIKOVANI POD CS 29 |
|
|
|
|
|
|
| |||||||
| Avion | Helikopter | IR | ||||
ATPL | CPL | ATPL/IR | ATPL | CPL |
| ||
040 00 00 00 | LJUDSKE MOGUĆNOSTI I OGRANIČENJA | × | × | × | × | × | × |
040 01 00 00 | LJUDSKI FAKTORI: OSNOVNI KONCEPTI |
|
|
|
|
|
|
040 02 00 00 | OSNOVI VAZDUHOPLOVNE PSIHOLOGIJE I OČUVANJE ZDRAVLJA |
|
|
|
|
|
|
040 03 00 00 | OSNOVI VAZDUHOPLOVNE PSIHOLOGIJE |
|
|
|
|
|
|
| |||||||
| Avion | Helikopter | IR | ||||
ATPL | CPL | ATPL/IR | ATPL | CPL |
| ||
050 00 00 00 | METEOROLOGIJA | × | × | × | × | × | × |
050 01 00 00 | ATMOSFERA |
|
|
|
|
|
|
050 02 00 00 | VETAR |
|
|
|
|
|
|
050 03 00 00 | TERMODINAMIKA |
|
|
|
|
|
|
050 04 00 00 | OBLACI I MAGLA |
|
|
|
|
|
|
050 05 00 00 | PADAVINE |
|
|
|
|
|
|
050 06 00 00 | VAZDUŠNE MASE I FRONTOVI |
|
|
|
|
|
|
050 07 00 00 | SISTEMI VAZDUŠNOG PRITISKA |
|
|
|
|
|
|
050 08 00 00 | KLIMATOLOGIJA |
|
|
|
|
|
|
050 09 00 00 | OPASNE POJAVE TOKOM LETA |
|
|
|
|
|
|
050 10 00 00 | METEOROLOŠKE INFORMACIJE |
|
|
|
|
|
|
| |||||||
| Avion | Helikopter | IR | ||||
ATPL | CPL | ATPL/IR | ATPL | CPL |
| ||
060 00 00 00 | NAVIGACIJA | × | × | × | × | × | × |
061 00 00 00 | OPŠTA NAVIGACIJA | × | × | × | × | × | × |
061 01 00 00 | OSNOVE NAVIGACIJE |
|
|
|
|
|
|
061 02 00 00 | MAGNETIZAM I KOMPASI |
|
|
|
|
|
|
061 03 00 00 | KARTE |
|
|
|
|
|
|
061 04 00 00 | RAČUNSKA NAVIGACIJA (DEAD RECKONING) |
|
|
|
|
|
|
061 05 00 00 | NAVIGACIJA TOKOM LETA |
|
|
|
|
|
|
| |||||||
| Avion | Helikopter | IR | ||||
ATPL | CPL | ATPL/IR | ATPL | CPL |
| ||
062 00 00 00 | RADIO NAVIGACIJA | × | × | × | × | × | × |
062 01 00 00 | OSNOVE TEORIJE PROSTIRANJA RADIO TALASA |
|
|
|
|
|
|
062 02 00 00 | RADIO SREDSTVA |
|
|
|
|
|
|
062 03 00 00 | RADAR |
|
|
|
|
|
|
062 04 00 00 | Namerno ostavljeno prazno |
|
|
|
|
|
|
062 05 00 00 | SISTEMI PROSTORNE NAVIGACIJE, RNAV/FMS |
|
|
|
|
|
|
062 06 00 00 | GLOBALNI NAVIGACIONI SATELITSKI SISTEMI |
|
|
|
|
|
|
| |||||||
| Avion | Helikopter | IR | ||||
ATPL | CPL | ATPL/IR | ATPL | CPL |
| ||
070 00 00 00 | OPERATIVNE PROCEDURE | × | × | × | × | × |
|
071 01 00 00 | OPŠTI USLOVI |
|
|
|
|
|
|
071 02 00 00 | POSEBNE OPERATIVNE PROCEDURE I OPASNOSTI (OPŠTI ASPEKTI) |
|
|
|
|
|
|
071 03 00 00 | POSTUPCI ZA SLUČAJ OPASNOSTI NA HELIKOPTERU |
|
|
|
|
|
|
| |||||||
| Avion | Helikopter | IR | ||||
ATPL | CPL | ATPL/IR | ATPL | CPL |
| ||
082 00 00 00 | TEORIJA LETENJA - HELIKOPTER |
|
| × | × | × |
|
082 01 00 00 | PODZVUČNA AERODINAMIKA |
|
|
|
|
|
|
082 02 00 00 | AERODINAMIKA VELIKIH BRZINA I EFEKTI SABIJANJA |
|
|
|
|
|
|
082 03 00 00 | TIPOVI VAZDUHOPLOVA SA ROTOROM |
|
|
|
|
|
|
082 04 00 00 | AERODINAMIKA GLAVNOG ROTORA |
|
|
|
|
|
|
082 05 00 00 | MEHANIKA GLAVNOG ROTORA |
|
|
|
|
|
|
082 06 00 00 | REPNI ROTORI |
|
|
|
|
|
|
082 07 00 00 | RAVNOTEŽA, STABILNOST I UPRAVLJIVOST |
|
|
|
|
|
|
082 08 00 00 | MEHANIKA LETA HELIKOPTERA |
|
|
|
|
|
|
| |||||||
| Avion | Helikopter | IR | ||||
ATPL | CPL | ATPL/IR | ATPL | CPL |
| ||
090 00 00 00 | KOMUNIKACIJE | × | × | × | × | × | × |
091 00 00 00 | VFR KOMUNIKACIJE |
|
|
|
|
|
|
091 01 00 00 | DEFINICIJE |
|
|
|
|
|
|
091 02 00 00 | OPŠTE OPERATIVNE PROCEDURE |
|
|
|
|
|
|
091 03 00 00 | IZRAZI ZA METEOROLOŠKE INFORMACIJE OD VAŽNOSTI (VFR) |
|
|
|
|
|
|
091 04 00 00 | MERE KOJE TREBA PREDUZETI U SLUČAJU OTKAZA RADIO VEZE |
|
|
|
|
|
|
091 05 00 00 | PROCEDURE U NEVOLJI I HITNOJ SITUACIJI (DISTRESS AND URGENCY) |
|
|
|
|
|
|
091 06 00 00 | OPŠTI PRINCIPI VHF I LOCIRANJA FREKVENCIJA |
|
|
|
|
|
|
092 00 00 00 | IFR KOMUNIKACIJE |
|
|
|
|
|
|
092 01 00 00 | DEFINICIJE |
|
|
|
|
|
|
092 02 00 00 | OPŠTE OPERATIVNE PROCEDURE |
|
|
|
|
|
|
092 03 00 00 | MERE KOJE TREBA PREDUZETI U SLUČAJU OTKAZA RADIO VEZE |
|
|
|
|
|
|
092 04 00 00 | PROCEDURE U NEVOLJI I HITNOJ SITUACIJI (DISTRESS AND URGENCY) |
|
|
|
|
|
|
092 05 00 00 | IZRAZI ZA METEOROLOŠKE INFORMACIJE OD VAŽNOSTI (IFR) |
|
|
|
|
|
|
092 06 00 00 | OPŠTI PRINCIPI VHF I LOCIRANJA FREKVENCIJA |
|
|
|
|
|
|
092 07 00 00 | MORZEOV KOD |
|
|
|
|
|
|
DOPUNSKI USLOVI ZA PRIMENU JAR-FCL 2 U REPUBLICI SRBIJI
JAR-FCL 2.017 Autorizacije, ovlašćenja za posebne poslove
Za sticanje ovlašćenja za avio-tretiranje imalac dozvole CPL(H) ili ATPL(H) mora da ispuni sledeće uslove:
(1) pre pristupanja obuci kandidat mora da ima najmanje 200 sati ukupnog naleta, od čega najmanje 70 sati u svojstvu vođe vazduhoplova, uključujući najmanje 10 sati samostalnog letenja na helikopteru na kome će se izvoditi obuka;
(2) da je u ovlašćenom RF ili FTO, prema odobrenom programu, završio teorijsku i praktičnu obuku, u skladu sa ICAO dokumentom br. 9408-AN/922 (Manual of Aerial Work);
(3) da je položio praktični ispit.
Ovlašćenje za avio-tretiranje je važeće ukoliko je važeće ovlašćenje za letenje na tipu helikoptera na kom se ovlašćenje primenjuje.
JAR-FCL 2.020 Priznavanje vojne obuke
Priznavanje vojne obuke se odnosi na lica koja su osposobljena za pilota u Vojnoj akademiji Vojske Srbije, odnosno oružanim snagama država prethodnica.
(a) Za sticanje dozvole privatnog pilota helikoptera kandidat mora da ispuni uslove propisane u JAR-FCL 2.105 i 2.120 i da položi teorijski ispit iz predmeta vazduhoplovni propisi i praktični ispit prema JAR-FCL 2.135.
(b) Za sticanje dozvole profesionalnog pilota helikoptera kandidat mora da ispuni uslove propisane u JAR-FCL 2.145 i 2.155(b) i (c) i da položi teorijski ispit prema JAR-FCL 2.160 i praktični ispit prema JAR-FCL 2170.
Pre pristupanja ispitu kandidat mora u ovlašćenom centru za obuku da završi dodatnu teorijsku obuku iz predmeta vazduhoplovni propisi i komunikacije prema odobrenom programu.
(c) Za sticanje ovlašćenja instruktora letenja na helikopteru kandidat mora da ima završen kurs nastavnika letenja u vojsci, da ispunjava uslove JAR-FCL 2.320A i 2.320C i da položi praktični ispit prema JAR-FCL 2.320E.
(d) Za sticanje ovlašćenja za avio-tretiranje kandidat mora da ima završenu obuku za avio-tretiranje u vojsci i da ispunjava uslove iz Priloga 2. JAR-FCL 2.017 pod (1) i (3).
(e) Za sticanje ovlašćenja za instrumentalno letenje kandidat mora da ispuni uslove iz JAR-FCL 2.190 i 2.200, kao i:
(I) da u ovlašćenom centru za obuku završi teorijsku obuku prema JAR-FCL 2.195(a);
(II) da u ovlašćenom centru za obuku završi praktičnu obuku za instrumentalno letenje na tipu helikoptera za koji poseduje važeće ovlašćenje, u okviru koje mora da ostvari najmanje 20 sati letenja, od čega najviše 5 sati na uređajima za simulirano letenje;
(III) da položi teorijski ispit prema JAR-FCL 2.195 i praktični ispit prema JAR-FCL 2.210.
Za sticanje ovlašćenja za instrumentalno letenje kandidat koji je ostvario nalet od najmanje 50 sati u instrumentalnim uslovima na vazduhoplovima transportne kategorije, mora da položi teorijski i praktični ispit prema JAR-FCL 2.210. Ispit za sticanje ovlašćenja za instrumentalno letenje može se kombinovati sa ispitom za ovlašćenje za letenje na tipu.
(f) Za polaganje ispita za sticanje ovlašćenja za letenje na tipu helikoptera prema JAR-FCL 2.220(c)(2) prihvatiće se obuka stečena u vojsci.
(g) Vreme letenja koje je ostvareno u Vojsci Srbije, odnosno u oružanim snagama država prethodnica, priznaće se kao vreme letenja ostvareno na istom tipu helikoptera.
Dodatak 1 JAR-FCL 2.015
Minimalni uslovi za prihvatanje dozvola izdatih u državama koje nisu članice JAA
Osim ispunjenja uslova iz Dodatka 1 JAR-FCL 2.015, kandidat za prihvatanje dozvole izdate u državi koja nije članica JAA, mora da položi teorijski ispit iz predmeta vazduhoplovni propisi, i to na nivou koji je odgovarajući dozvoli koja se prihvata.
JAR-FCL 2.030 Ispitivače za dozvole PPL, CPL i ATPL određuje Direktorat civilnog vazduhoplovstva
Dodatak 1 JAR-FCL 2.075
Specifikacije za dozvole letačkog osoblja
Imaocu pilotske dozvole koji u lekarskom uverenju ima ograničenje:
1) letenje samo u višečlanoj posadi (OML - samo klasa 1) ili
2) ograničenje letenja sa sigurnosnim pilotom - safety pilot (OSL - samo klasa 2),
to ograničenje će biti upisano u pilotsku dozvolu, u rubriku XII.
POGLAVLJE B - UČENIK PILOT(Helikopter)
Dodatak 1 JAR-FCL 2.085 Uslovi
Za vreme obavljanja praktične obuke na helikopteru učenik pilot je dužan da sa sobom nosi autorizaciju učenika pilota, izdatu od strane Direktorata civilnog vazduhoplovstva.
FTO ili RF u čiji registar je upisan učenik pilot je dužna da Direktoratu civilnog vazduhoplovstva podnese zahtev za izdavanje autorizacije učenika pilota.
Autorizacija učenika pilota mora da sadrži sledeće:
- naziv vazduhoplovne vlasti i logo,
- redni broj autorizacije,
- ime, ime oca i prezime učenika pilota,
- jedinstven matični broj građana, odnosno broj pasoša za strane državljane,
- potpis imaoca autorizacije,
- datum izdavanja,
- potpis ovlašćenog lica Direktorata civilnog vazduhoplovstva.
DOZVOLA PRIVATNOG PILOTA (Helikoptera) - PPL(H)
Dodatak 1 JAR-FCL 2.125
Registracija organizacije za obuku samo za PPL(H)
a) Uz zahtev za izdavanje uverenja o osposobljenosti potrebno je dostaviti:
(1) dokaz o registraciji ove organizacije;
(2) dokaz da aerodrom/letilište koji se koristi za sprovođenje praktične obuke poseduje dozvolu za korišćenje, kao i da ispunjava uslove iz Dodatka 1 JAR-FCL 2.055, paragraf 27. i 28;
(3) dokaz o vlasništvu ili zakupu vazduhoplova, uređaja za simulirano letenje i drugih sredstava za rad, kao i prostorija za rad - za period od najmanje 12 meseci;
(4) priručnik o obuci i operativni priručnik.
b) Po izdavanju uverenja o osposobljenosti, Direktorat civilnog vazduhoplovstva će upisati organizaciju u registar vazduhoplovnih organizacija koje vrše obuku za dozvolu privatnog pilota - PPL(H).
POGLAVLJE F - OVLAŠĆENJE ZA LETENJE
JAR-FCL 2.245 Ovlašćenje za letenje na tipu - rok važenja, produženje važenja i obnavljanje
Dopuna pod (d)(1)
Kada se imaocu dozvole vrši produženje perioda važenja ovlašćenja, potrebno je dostaviti:
a) obrazloženi zahtev operatera za produženje perioda važenja ovlašćenja sa predlogom perioda važenja;
b) dokaz da su vazduhoplovne vlasti države u kojoj je helikopter registrovan saglasne sa produženjem važenja ovlašćenja;
U dozvoli, u rubrici "napomene", upisuje se da ovlašćenje važi samo za helikoptere registrovane u toj državi i za tog operatera.
Za produženje važenja ovlašćenja iz dozvole potrebno je dostaviti:
a) važeće lekarsko uverenje izdato u skladu sa JAR-FCL 3, ili lekarsko uverenje države registracije vazduhoplova, ako sa tom državom postoji sporazum o prihvatanju lekarskog uverenja;
b) dokaz o proveri stručnosti koju je obavio ispitivač koji je ovlašćen u skladu sa JAR-FCL 2 ili ispitivač države registracije vazduhoplova (ukoliko je proveru stručnosti obavio ispitivač države registracije vazduhoplova, potrebno je dostaviti i kopiju dozvole ispitivača, lekarskog uverenja i posebnog ovlašćenja ispitivača);
c) dokaz vazduhoplovnih vlasti države registracije vazduhoplova o ispunjenosti uslova za produženje ovlašćenja.
Dopuna pod (d)(2)
Za produženje važenja ovlašćenja iz dozvole potrebno je dostaviti:
a) dokaz o proveri stručnosti koju je sproveo ispitivač države avio-prevoznika, zajedno sa kopijom dozvole i posebnog ovlašćenja ispitivača;
b) dokaz vazduhoplovnih vlasti države avio-prevoznika o ispunjenosti uslova za produženje važenja ovlašćenja.
Provera stručnosti se sprovodi pod nadzorom vazduhoplovnog inspektora Direktorata.
Dopuna pod (e)
Osim ispunjenja uslova propisanih u JAR-FCL 2.245(e) za obnovu važenja ovlašćenja za letenje na tipu helikoptera (TR), imalac ovlašćenja mora u odgovarajućoj organizaciji za obuku (FTO, TRTO) da izvrši obuku "osveženja znanja" u okviru koje mora da ostvari broj sati letenja koji je predviđen programom obnove ovlašćenja u Priručniku o obuci - Training Manual.
JAR-FCL 2.246 Ovlašćenje za instrumentalno letenje, produženje i obnova
Dopuna pod (b)(1)(I)
Osim ispunjenja uslova propisanih u JAR-FCL 2.246(b)(I)(II) kandidat za obnovu važenja IR(H) mora u ovlašćenoj organizaciji za obuku (FTO, TRTO) da izvrši "obnovu znanja" prema odobrenom programu iz Priručnika o obuci - Training Manual.
Ukoliko kandidat kombinuje obnovu IR(H) sa obnovom važenja ovlašćenja za letenje na tipu helikoptera prema JAR-FCL 2.246(b), sati letenja moraju biti obavljeni po pravilima instrumentalnog letenja - IFR.
JAR-FCL 2.480 Procedura teorijskih ispita
Teorijski ispiti za sticanje dozvole privatnog pilota helikoptera sprovode se, po izboru samog kandidata, na srpskom ili engleskom jeziku.
Teorijski ispiti za sticanje dozvole profesionalnog ili transportnog pilota helikoptera, kao i ovlašćenja za instrumentalno letenje, sprovode se na engleskom jeziku.