ODLUKA

O UREĐENJU GRADA

("Sl. list grada Kruševca", br. 12/2008)

 

I - OPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovom Odlukom se propisuju opšti uslovi uređenja grada Kruševca (u daljem tekstu: Grad): uslovi i način postavljanja i uklanjanja urbanih, manjih montažnih i drugih pokretnih objekata i uređaja na javnim površinama i površinama vidljivih sa javnih površina.

Član 2

Urbani pokretni objekti u smislu ove Odluke su: javni časovnici, klupe i korpe za smeće, ukrasne žardinjere i stubovi, kugle, ograde i druge vrste zapreka na javnim površinama i pokretni objekti za decu.

Manji montažni objekti koji se mogu postaviti na javnim površinama u smislu ove Odluke su: kiosci, pokretne tezge, rashladni uređaji, tipski aparati i pokretni aparati za igru i zabavu.

Drugi pokretni objekti koji se mogu postaviti na javnim površinama u smislu ove Odluke su: letnje bašte, tende i perde, izložbeni pultovi, reklamne oznake, klima uređaji i pokretni objekti za izvođenje zabavnih programa, prevozna sredstva prilagođena obavljanju trgovinske delatnosti i kamioni mikseri, kranovi i zaštitne ograde na javnim površinama u funkciji gradilišta.

Član 3

Javna površina, u smislu ove Odluke, je izgrađeno građevinsko zemljište koje je u opštoj upotrebi:

- kolovoz, trotoari, pešačke i biciklističke staze i trake, pešačka i razdelna ostrva, nadvožnjaci, stepeništa koja povezuju površine javnog saobraćaja, mostovi,

- autobuska stajališta, parkirališta i taksi stajališta,

- površine oko autobuskih i železničkih stanica, benzinskih stanica, TNG stanice,

- javne zelene površine između i oko zgrada, ulični travnjaci, parkovi, skverovi,

- prolazi, dečija igrališta,

- druge izgrađene površine namenjene za javno korišćenje.

1. Urbani pokretni objekti

Član 4

Javni časovnik se postavlja na javnim površinama i na drugim površinama vidljivih sa javnih površina.

Javne časovnike mogu postavljati pravna i fizička lica - prema urbanističkoj dokumentaciji koju izrađuje ovlašćeni projektant a na koju saglasnost daje Direkcija za urbanizam i izgradnju JP Kruševac (u daljem tekstu: Direkcija).

Časovnike na javnim površinama održava Direkcija, a na objektima i površinama na kojima su vlasnici ili korisnici pravna ili fizička lica - ta lica.

Član 5

Klupe i korpe za smeće se postavljaju na javnim površinama u skladu sa programom JKP "Kruševac", koje se stara o njihovom održavanju.

Član 6

Ukrasne žardinjere mogu da se postave na trgovima, u pešačkoj zoni i trotoarima pod uslovom da se obezbedi slobodno kretanje pešaka i vozila kojim je dozvoljeno prolaženje i zaustavljanje.

Ukrasne žardinjere se mogu postavljati ispred poslovnog prostora odnosno objekata (radnji, prodavnica i sl.) na zahtev pravnog ili fizičkog lica koje je vlasnik odnosno korisnik.

Rešenje za postavljanje ukrasnih žardinjera, po zahtevu pravnog ili fizičkog lica donosi Odsek za stambeno-komunalne i imovinsko pravne poslove, a pod uslovima dobijenim od JKP "Kruševac".

Podnosilac zahteva je dužan da priloži rešenje APR Registar privrednih subjekata i skicu zauzeća.

Tipske ukrasne žardinjere iz stava 1. postavlja JKP "Kruševac" održava ih u urednom stanju, a kada je postavljanje izvršeno po zahtevu pravnog ili fizičkog lica, ta lica snose sve troškove postavljanja žardinjera i dužna su da ih održavaju i neguje biljne zasade u njima.

Član 7

Stubovi, kugle, ograde i druge vrste zapreka na javnim površinama su fizičke prepreke kojima se utvrđuje režim saobraćaja i mogu se postavljati na saobraćajnim površinama, oko parkova, na trotoarima, trgovima oko poslovnih i stambenih zgrada, sportskih terena i sl.

Objekti iz stava 1. ovog člana postavljaju se na mestima koje odredi Odsek za stambeno-komunalne i imovinsko pravne poslove Gradske uprave.

Kada je postavljanje zapreka na javnoj površini izvršeno po zahtevu fizičkog ili pravnog lica troškove postavljanja snosi podnosilac zahteva, koji je takođe dužan da ih održava.

Član 8

Pokretni objekti za decu su ljuljaške, klackalice, tobogani i sl. koji se postavljaju na javnim površinama (u parkovima, na igralištima, između zgrada i sl.) u skladu sa programom JKP "Kruševac" koje ih postavlja i stara se o njihovom održavanju.

2. Manji montažni objekti

2.1. Kiosci

Član 9

Kiosk je montažno demontažni objekat za obavljanje delatnosti određenih zakonom i drugim propisima.

Član 10

Kiosk se može postaviti na javnoj površini u skladu sa uslovima utvrđenim ovom Odlukom i Planom razmeštaja kioska na javnim površinama (u daljem tekstu: Plan).

Plan sadrži:

1. Akt o urbanističkim uslovima sa grafičkim prikazima koji pored ostalog određuju površinu svake pojedine lokacije za kiosk, mesto za postavljanje kioska sa uslovima za priključenje na infrastrukturu (u daljem tekstu: lokacija za kiosk),

2. Delatnosti koje se mogu obavljati u kiosku na određenoj lokaciji i

3. Tip i veličinu kioska koji se može postaviti na svakoj pojedinoj lokaciji.

Plan donosi Skupština grada i objavljuje se u "Službenom listu grada Kruševca".

Stručne poslove izrade plana obavlja Direkcija, koja je dužna da od nadležnih javnih i drugih preduzeća pribavi svu potrebnu dokumentaciju za izradu Plana.

Član 11

Lokacija za kiosk se daje u zakup u postupku javnog nadmetanja.

Član 12

Oglas za davanje lokacije za kiosk u zakup javnim nadmetanjem raspisuje Direkcija.

Oglas se objavljuje u sredstvima javnog informisanja i na oglasnoj tabli Gradske uprave i Direkcije.

Član 13

Oglas sadrži:

1. Lokaciju za kiosk,

2. Tip i površinu kioska koji se može postaviti,

3. Delatnost koja se može obavljati u kiosku,

4. Vreme za koje se daje lokacija za kiosk,

5. Rok i način podnošenja prijava za javno nadmetanje,

6. Početni iznos zakupnine,

7. Visinu garantnog iznosa za učešće na oglasu,

8. Mesto i vreme održavanja javnog nadmetanja,

9. Rok i način objavljivanja rezultata oglasa i

10. Naznačenje da učesnik oglasa koji je dobio lokaciju u slučaju odustanka gubi pravo na povraćaj garantnog iznosa.

Član 14

Lokacija za kiosk se daje u zakup na vreme od 3 do 5 godina. Ovaj rok se ne može produžiti, već se sprovodi novi postupak dodele.

Početni iznos zakupnine utvrđuje se planom na mesečnom nivou, u zavisnosti od mesta postavljanja - zone i površine lokacije.

Početni i izlicitirani iznos zakupnine usklađuje se mesečno sa rastom cena na malo.

Garantni iznos se utvrđuje u visini petostrukog početnog iznosa zakupnine koji je utvrđen planom.

Obavezna sadržina prijave je:

1. Ime i adresa, odnosno naziv i sedište učesnika oglasa,

2. Naznaka lokacije za kiosk za koju se podnosi prijava,

3. Dokaz o uplaćenom garantnom iznosu i

4. Dokaz o obavljanju delatnosti, predviđene za tu lokaciju.

5. Potvrda o izmirenim obavezama po ranije zaključenim ugovorima.

Član 15

Postupak po oglasu sprovodi Komisija za davanje građevinskog zemljišta u zakup.

Član 16

Prijave za javno nadmetanje podnose se Komisiji sa naznakom:

"Prijava za javno nadmetanje za davanje lokacije za kiosk u zakup"

Član 17

O održanom javnom nadmetanju Komisija vodi zapisnik.

Neblagovremene, nepotpune i neuredne prijave se ne razmatraju.

Član 18

U zapisnik sa održavanja javnog nadmetanja Komisija unosi posebno za svaku lokaciju za kiosk:

1. Broj urednih, potpunih i blagovremeno podnetih prijava za javno nadmetanje,

2. Dokaz o uplaćenom garantnom iznosu,

3. Najveći postignuti iznos zakupnine.

Član 19

Javno nadmetanje se može održati ako su prijavljena i prisutna najmanje dva učesnika koji su uredno podneli prijavu.

Član 20

Javno nadmetanje se održava u mestu i u vreme koje je određeno oglasom.

Javno nadmetanje počinje objavljivanjem početnog iznosa zakupnine za lokaciju. Komisija zatim poziva učesnike na nadmetanje o visini zakupnine.

Javno nadmetanje se završava kada se posle najvišeg postignutog iznosa, po trećem pozivu Komisije, ne javi učesnik javnog nadmetanja sa većim iznosom.

Pravo na davanje lokacije za kiosk u zakup stiče učesnik javnog nadmetanja koji je ponudio najveći iznos zakupnine za lokaciju.

Obaveštenje o rezultatima oglasa ističe se na oglasnoj tabli Gradske uprave.

Član 21

Učesniku oglasa kome nije dodeljena lokacija za kiosk u zakup vraća se uplaćeni garantni iznos u roku od 8 dana od dana konačnosti rešenja o davanju lokacije za kiosk u zakup, a licu koje je dobilo lokaciju za kiosk u zakup uračunava se garantni iznos u zakupninu.

Član 22

Na osnovu predloga Komisije Gradsko veće donosi rešenje o davanju lokacije za kiosk u zakup.

Rešenje Gradskog veća je konačno.

Rešenje o davanju lokacije prestaje da važi ukoliko lice koje je dobilo lokaciju u zakup u propisanom roku ne zaključi ugovor o zakupu.

Član 23

Učesnik oglasa kome je konačnim rešenjem data lokacija za kiosk u zakup dužan je da zaključi Ugovor o davanju lokacije u zakup u roku od 8 dana od dana prijema rešenja.

Ugovor o davanju lokacije u zakup zaključuje direktor Direkcije.

Ugovor o davanju lokacije u zakup sadrži: Ugovorne strane, datum i mesto zaključenja ugovora, podatke o lokaciji, vreme korišćenja lokacije, visinu zakupnine za korišćenje lokacije, rok i način njenog plaćanja, obavezu lica koje je dobilo lokaciju u zakup da podnese zahtev za odobrenje za postavljanje kioska, zabranu davanja u podzakup i odredbe u slučajevima za raskid Ugovora.

Član 24

Ukoliko lice koje je dobilo lokaciju za kiosk ne zaključi ugovor u propisanom roku, gubi pravo na lokaciju za kiosk i pravo na povraćaj garantnog iznosa.

Član 25

Ugovor o davanju lokacije u zakup može se raskinuti i pre isteka roka na koji je zaključen ukoliko zakupac tri meseca uzastopno ne plaća zakupninu, ukoliko izda lokaciju u podzakup i ako prestane da važi odobrenje za postavljanje kioska.

Ugovor o zakupu prestaje da važi pre isteka roka zakupa i u slučaju izvođenja hitnih i neodložnih radova na održavanju i rekonstrukciji objekata komunalne infrastrukture i same javne površine kao i izvođenje radova na programu razvoja grada Kruševca.

O nastupanju ovih uslova Odsek za urbanizam i građevinarstvo je dužan da obavesti Direkciju koja će obavestiti zakupca da u roku od 15 dana od dana prijema obaveštenja ukloni objekat o svom trošku.

Član 26

Na osnovu konačnog rešenja o davanju lokacije za kiosk u zakup i zaključenog ugovora, Odsek za urbanizam i građevinarstvo Gradske uprave izdaje odobrenje za postavljanje kioska sa rokom važenja određenim rešenjem o davanju lokacije.

Odobrenje se izdaje na zahtev lica koje je dobilo lokaciju za kiosk u zakup.

Po dobijanju odobrenja zakupac lokacije je dužan da u roku od 5 dana podnese zahtev Direkciji za obeležavanje lokacije.

Nakon postavljanja objekta lice iz prethodnog stava je dužno da podnese zahtev Odseku za urbanizam i građevinarstvo za izdavanje potvrde o tehničkoj ispravnosti postavljenog objekta u roku od 2 dana.

Član 27

Lice kome je izdato rešenje za davanje lokacije u zakup za postavljanje kioska je dužno da postavi kiosk u skladu sa uslovima iz rešenja i da kiosk koristi u skladu sa odobrenom namenom.

Član 28

Odobrenje za postavljanje kioska prestaje da važi:

1. istekom vremena na koje je izdato,

2. ako se kiosk ne postavi u roku od 3 meseca od dana prijema odobrenja,

3. ako se obavlja delatnost suprotno planu i odobrenju,

4. ukoliko se lokacija izda u podzakup i,

5. ukoliko dođe do raskida ugovora o zakupu.

Rešenje o prestanku važenja odobrenja donosi iz tačke 2, 3. i 4. Odsek za urbanizam i građevinarstvo.

2.2. Pokretne tezge, rashladni uređaji, tipski aparati i pokretni aparati za zabavne igre

Član 29

Pokretna tezga je montažna konstrukcija, tipski, otvoreni, lako pokretni objekat za izlaganje, reklamiranje i prodaju robe čija površina ne može biti veća od 2 m2.

Na tezgama se mogu prodavati samo naočari za sunce, knjige, stare novine, bižuterija, DVD, CD-ovi, kasete, slike, grafike, skulpture i druge publikacije.

Član 30

Idejno rešenje izgleda tezge predlaže Direkcija.

Član 31

Rashladni uređaji su rashladne komore i aparati.

Rashladna komora je tipski pokretni objekat za konzerviranje i prodaju industrijski pakovanih sladoleda i napitaka, čija površina ne može biti veća od 2 m2.

Aparat je tipski lako pokretni objekat, za pripremu i prodaju sladoleda i napitaka čija površina sa kućištem aparata ne može biti veća od 2 m2.

Član 32

Tipski aparati su lako pokretni objekti za pripremu i distribuciju kokica, kestenja, kukuruza, kikirikija, semenki i slično, čija površina sa kućištem aparata ne može biti veća od 2 m2.

Član 33

Pokretni aparati su aparati za igru i zabavu dece, osim video igara, bilijara, tombole i sl.

Nije dozvoljeno postavljanje nikakvih ograda, prepreka ili bilo kojih elemenata kojim bi se ograničilo nesmetano kretanje pešaka.

Član 34

Pokretni objekti mogu imati suncobran u okviru mesta postavljanja objekta pod uslovom da sa objektom i okolinom čine estetsku i funkcionalnu celinu, a uklanjaju se zajedno sa objektom.

Član 35

Mesto, broj, vrstu, tip, veličinu, period korišćenja, početna zakupnina za lokaciju određuje se Planom razmeštaja pokretnih objekata na javnim površinama koje donosi Skupština grada.

Stručne poslove izrade plana obavlja Direkcija.

Plan se donosi na određeno vreme koje ne može biti duže od četiri godine.

Plan se objavljuje u "Službenom listu grada Kruševca".

Član 36

Lokacija za pokretni objekat se daje u zakup u postupku javnog nadmetanja, a za vreme do dve godine.

Član 37

Oglas za davanje lokacija za pokretne objekte u zakup raspisuje Direkcija, a postupak javnog nadmetanja sprovodi Komisija za davanje građevinskog zemljišta u zakup.

Oglas se objavljuje u lokalnim sredstvima javnog informisanja i na oglasnoj tabli Gradske uprave grada Kruševca.

Oglas sadrži: popis lokacija za postavljanje, vrstu, namenu pokretnih objekata, period korišćenja, početni iznos mesečne zakupnine za lokaciju, visinu garantnog iznosa za učešće u javnom nadmetanju, vreme i mesto njegovog održavanja i označenje da učesnik nadmetanja koji odustane od licitirane lokacije gubi pravo na povraćaj garantnog iznosa.

Početni garantni iznos i način usklađivanja utvrđuje se u smislu čl. 14. ove Odluke.

Član 38

Na postupak davanja lokacije za postavljanje pokretnih objekata u zakup, donošenja rešenja, zaključivanje i raskid ugovora, davanje odobrenja i prestanak njenog važenja, shodno se primenjuju odredbe ove Odluke koje se odnose i na kioske.

Odobrenje sadrži: lokaciju postavljenog privremenog objekta, njegovu vrstu, veličinu i namenu, površinu koju zauzima. vreme korišćenja lokacije i rok u kom je zakupac dužan da otpočne sa obavljanjem delatnosti, a koji ne može biti duži od 30 dana i obavezu uklanjanja objekta po isteku određenog perioda korišćenja lokacije.

3. Drugi pokretni objekti

3.1. Letnje bašte

Član 39

Letnje bašte su objekti namenjeni ugostiteljskoj delatnosti koji se postavljaju na javnim površinama ispred poslovnog objekta ili prostorije u kojoj se ta delatnost obavlja.

Letnje bašte se mogu postavljati na trotoarima, trgovima, prolazima i drugim javnim površinama u skladu sa uslovima propisanim ovom Odlukom.

Ako u jednom objektu ima više ugostiteljskih lokala, vlasnici odnosno korisnici lokala mogu postaviti letnje bašte srazmerno dužini strane objekta.

Letnja bašta se može postaviti van granice lokala i to u produžetku, ispred susednog lokala uz pismenu saglasnost vlasnika - korisnika tog lokala u skladu sa uslovima propisanim ovom Odlukom, koje utvrđuje službeno lice izlaskom na lice mesta.

Izuzetno, ukoliko ispred poslovnog objekta ili prostorija u kojima se ugostiteljska delatnost obavlja ne postoji odgovarajuća površina u smislu st. 1. i 4. ovog člana, letnja bašta se može postaviti i na drugoj javnoj površini ukoliko su za to ispunjeni ostali uslovi predviđeni ovom Odlukom i obezbeđeno nesmetano normalno obavljanje delatnosti.

Član 40

Letnje bašte se ne mogu postavljati na javnim površinama iznad priključaka komunalne infrastrukture.

Letnje bašte se ne mogu postavljati na zelenim površinama i travnjacima, parkiralištima i stepeništima koja povezuju javne površine.

Izuzetno iz stava 2. ovog člana letnja bašta se može postaviti na kolovozima i u zonama u kojima je zabranjeno kretanje vozila (pešačke zone) pod uslovom da se obezbedi minimalna širina kolovoza od najmanje tri metra za kretanje vozila kojima je dozvoljen prolazak i zaustavljanje.

Član 41

Letnju baštu čini odgovarajući broj stolova i stolica.

U letnjoj bašti mogu se postaviti suncobrani i posude sa biljnom dekoracijom.

U letnjoj bašti ne mogu se postavljati roštilj, ražanj i bar.

Zabranjeno je zatvaranje strana letnje bašte i formiranje objekta.

Član 42

Na javnim površinama na kojima se mogu postavljati letnje bašte nije dozvoljeno izdizanje nivelete dodavanjem novog zastora, osim u slučajevima propisanim ovom Odlukom ili kad je neophodno izvršiti nivelaciju terena.

Član 43

Letnja bašta može se postaviti na trotoaru ako se obezbedi:

1. Minimalna širina trotoara od 1,6 metara odnosno 2,4 metara na mestima gde je povećana frekvencija pešaka.

2. Minimalna udaljenost bašte od ivice kolovoza ili parkirališta od 0,65 metara.

Član 44

Letnje bašte ne mogu se postavljati u trouglu preglednosti na raskrsnicama.

Izuzetno, letnja bašta se može postaviti u trouglu preglednosti na raskrsnicama ukoliko je režim saobraćaja u raskrsnicama uređen tako da se postavljanjem bašte ne ugrožava bezbednost saobraćaja.

Ispunjenost uslova iz ovog i prethodnog člana ove Odluke utvrđuje Odsek za stambeno-komunalne i imovinsko pravne poslove.

Član 45

Odobrenje za postavljanje letnje bašte izdaje Odsek za stambeno-komunalne i imovinsko pravne poslove na zahtev stranke.

U zahtevu se mora precizirati lokacija, površina koja se zauzima, vreme na koje se zauzima i skica objekta sa tačnim merama i kotama koje definišu položaj letnje bašte.

Ukoliko se letnja bašta postavlja u prostoru od kulturno-istorijskog značaja ili ispred objekta koji predstavlja kulturno dobro, odnosno spomenik kulture, potrebna je prethodna saglasnost nadležnog Zavoda za zaštitu spomenika kulture.

Član 46

Gradska uprava ne može izdati odobrenje za postavljanje letnje bašte licu koje nije izmirilo obaveze iz prethodnog perioda, sve dok te obaveze ne izmiri.

Član 47

Odobrenje za postavljanje letnje bašte izdaje se za period do jedne godine, po dostavljanju dokaza o uplati lokalne komunalne takse.

Izuzetno, korisnicima letnjih bašti kojim je utvrđen iznos lokalne komunalne takse preko 30.000,00 dinara, omogućiće se plaćanje u ratama shodno Odluci o lokalnim komunalnim taksama.

Rešenjem se određuje lokacija, vreme korišćenja zauzetog prostora, površina koja se može zauzeti, obaveza plaćanja, rok plaćanja i žiro račun na koji se vrši uplata.

Član 48

Lice koje je dobilo odobrenje za postavljanje letnje bašte dužno je da:

1. Letnju baštu postavi u skladu sa izdatim odobrenjem,

2. Letnju baštu ukloni pre isteka vremena važenja odobrenja, ako se izmeni namena javne površine, ako se izvode neophodni radovi na rekonstrukciji, održavanju ili postavljanju komunalnih objekata i uređaja ili same javne površine i,

3. Letnju baštu ukloni u roku od 3 dana posle isteka vremena za koje je dato odobrenje za postavljanje letnje bašte.

Član 49

Odobrenje za postavljanje letnje bašte prestaje da važi pre isteka vremena za koje je izdato:

1. Ako se ne postavi letnja bašta u skladu sa uslovima navedenim u odobrenju i drugim propisanim uslovima,

2. Ako korisnik kome je dato odobrenje prestane da obavlja delatnost u poslovnom objektu, ili prostoriji ispred koje je postavljena letnja bašta,

3. Ako korisnik letnje bašte kome je odobrenjem data mogućnost plaćanja u ratama lokalne komunalne takse, mesečnu ratu ne plati do petog u mesecu za prethodni mesec i,

4. U slučaju izvođenja hitnih i neophodnih radova na rekonstrukciji i održavanju komunalne infrastrukture i same javne površine, kao i izvođenje radova po Programu razvoja grada Kruševca.

Član 50

Ako odobrenje prestane u slučajevima određenim članom 49. stav 4. lice koje je dobilo odobrenje, a isplatilo komunalnu taksu u celosti ima pravo na povraćaj sredstava za vreme za koje nije koristilo javnu površinu.

3.2. Tende i perde

Član 51

Tenda je slobodno stojeća, pokretna, sklopiva konstrukcija sa odgovarajućim zastorom koja se postavlja na javnoj površini kao samostalni objekat.

Član 52

Tenda se može postaviti na javnim površinama u gabaritima letnje bašte pod uslovom da se obezbedi pogodna visina od nivelete pešačkog trotoara najmanje 2,50.

Član 53

Odobrenje za postavljanje tende izdaje Odsek za stambeno komunalne i imovinsko pravne poslove samo licu koje ima odobrenje za postavljanje letnje bašte.

Na sadržinu odobrenja shodno se primenjuju odredbe čl. 47. ove Odluke.

Član 54

Perda je konstrukcija sa odgovarajućim zastorom koja se postavlja na fasadu zgrade iznad zidnog otvora sa namenom zaštite od atmosferskih uticaja.

Perde se mogu postavljati ispred poslovnog prostora odnosno objekata na zahtev vlasnika odnosno korisnika tih objekata.

Podnosilac zahteva za izdavanje odobrenja za postavljanje perde je lice koje je vlasnik odnosno korisnik zgrade, ili poslovnog prostora u zgradi na čijoj se fasadi postavlja perda.

U slučaju postavljanja perde potrebno je obezbediti minimalnu visinu od 2,5 m za nesmetano kretanje pešaka.

Podnosilac zahteva za izdavanje odobrenja je dužan da priloži skicu sa tehničkim opisom, statističkim proračunom i uslovima za bezbedno korišćenje perde.

Uslove i odobrenje za postavljanje perde izdaje Odsek za stambeno-komunalne i imovinsko pravne poslove.

Na sadržinu odobrenja shodno se primenjuju odredbe čl. 47. ove Odluke.

Nakon postavljanja perde podnosilac zahteva je dužan da pribavi potvrdu u smislu čl. 26. st. 4. ove Odluke.

Član 55

Ako se tenda postavlja u prostoru od kulturno istorijskog značaja, ili ispred objekata koji predstavljaju kulturno dobro odnosno, spomenik kulture, a perda na objektima koji su proglašeni za kulturno dobro odnosno spomenik kulture, potrebna je saglasnost nadležnog Zavoda za zaštitu spomenika kulture koju je subjekat dužan da priloži prilikom podnošenja zahteva za izdavanje odobrenja za postavljanje.

Član 56

Odobrenje za postavljanje perde i tende prestaje da važi pod uslovima propisanim članom 49. ove Odluke.

3.3. Izložbeni pult

Član 57

Ispred poslovnih prostorija odnosno objekata (radnji, prodavnica i sl.) mogu se postavljati izložbeni pultovi - tezge i drugi pokretni objekti kao i montažne police radi reklamiranja robe i delatnosti.

Zauzimanje javne površine može biti srazmerno dužini strane poslovne prostorije odnosno objekta do javne površine koja se zauzima i maksimalne širine od 1,2 m pod uslovom da ostaje slobodan prostor u širini od 1,6 m za nesmetano kretanje pešaka, odnosno 2,4 m na mestima gde je povećana frekvencija pešaka.

Zahtevom se mora precizirati lokacija, površina koja se zauzima i vreme na koje se zauzimanje vrši, kao i dokaz o registraciji radnje ili preduzeća.

Odobrenje za postavljanje predmetnih objekata iz st. 1. ovog člana izdaje Odsek za stambeno-komunalne i imovinsko pravne poslove za vreme koje nije duže od jedne godine.

3.4. Reklamne oznake

Član 58

Reklamne oznake u smislu ove Odluke su:

- reklamni panoi i reklamne table na stubovima javnog osvetljenja,

- reklamne table, pojedinačno slovo, transparenti i druge specifične reklamne oznake postavljene na fasadi, krovu i drugoj površini vidljivoj sa javnih površina.

Član 59

Reklamni panoi su objekti na javnim površinama za pružanje usluga reklamiranja, izdavanjem oglasnog prostora radi izlaganja reklamnih postera trećih lica.

Reklamnim panoima smatraju se i reklamne table koje se postavljaju na stubovima javne rasvete.

Član 60

Plan razmeštaja reklamnih panoa na javnim površinama donosi Skupština grada.

Plan razmeštaja reklamnih panoa na javnim površinama objavljuje se u "Službenom listu grada Kruševca".

Plan iz stava 1. ovog člana sadrži: izgled reklamnog panoa i reklamne table, nazive ulica, trgova i drugih javnih površina i bliže naznačena mesta njihovog rasporeda.

Stručne poslove izrade Plana obavlja Direkcija.

Član 61

Davanje lokacija za postavljanje reklamnih panoa u zakup vrši se putem oglasa, javnim nadmetanjem za period do 2 godine.

Oglas raspisuje Direkcija, a sprovodi Komisija za davanje građevinskog zemljišta u zakup.

Oglas se objavljuje u sredstvima javnog informisanja i na oglasnoj tabli Skupštine grada.

Oglas sadrži: lokaciju za reklamni pano, vreme na koje se daje lokacija, rok i način podnošenja prijava za javno nadmetanje, početni iznos zakupnine za lokaciju, visinu garantnog iznosa za učešće na oglasu, vreme i mesto održavanja javnog nadmetanja, rok i način objavljivanja rezultata oglasa i naznačenje da učesnik oglasa koji dobije lokaciju u slučaju odustanka gubi pravo na povraćaj garantnog iznosa.

Član 62

Na postupak davanja lokacije za postavljanje reklamnih panoa u zakup shodno se primenjuju odredbe ove Odluke koje se odnose na kioske.

Učesnik oglasa kome je rešenjem data lokacija za reklamni pano u zakup dužan je da u roku od 3 dana od dana prijema Odluke zaključi ugovor o davanju lokacije u zakup sa Direkcijom.

Na postupak dobijanja odobrenja shodno se primenjuju odredbe čl. 26. ove Odluke.

Član 63

Panoi za reklamiranje i oglašavanje mogu biti osvetljeni i neosvetljeni.

Početna cena zakupnine za postavljanje reklamnih panoa utvrđuje se shodno čl. 11. ove Odluke.

Troškove postavljanja panoa za reklamiranje i oglašavanje, kao i njihovo održavanje snosi lice koje je dobilo lokaciju za postavljanje reklamnih panoa u zakup.

Za osvetljenje panoa za reklamiranje i oglašavanje, troškove priključka na elektro mrežu snosi lice kome je data lokacija za postavljanje reklamnih panoa u zakup, a utrošak električne energije snosi Direkcija, preko troškova javne rasvete.

Član 64

Odobrenje za postavljanje reklamnih panoa prestaje da važi pre isteka roka na koji je izdato:

1. Ako se reklamni pano ne postavi u skladu sa odobrenjem,

2. Ako lice kome je dato odobrenje ne plati utvrđeni iznos zakupnine do petog u mesecu za prethodni mesec i

3. Ako lice kome je izdato odobrenje za postavljanje reklamnih panoa iste ne održava u ispravnom i urednom stanju pod uslovima propisanim Planom.

Član 65

Povodom različitih manifestacija iznad javne površine, između stubova za javno osvetljenje, mogu se postaviti transparenti.

Odobrenje za postavljanje transparenata, na zahtev zainteresovanog lica izdaje Odsek za stambeno-komunalne i imovinsko pravne poslove.

Član 66

Reklamne table se mogu postavljati na stubovima javnog osvetljenja i dimenzija su približno oko 0,5 x 0,8 m, a postavljaju se na visini od najmanje 4,0 m od kote kolovoza.

Plan razmeštaja (opis mesta: ulice duž kojih se planira postavljanje reklamnih tabli) donosi Skupština grada Kruševca, a stručne poslove izrade plana obavlja Direkcija.

Za svaku osvetljenu reklamnu tablu zakupa zakupac snosi troškove priključka na niskonaponsku mrežu kao i utrošak električne energije.

Reklamne table se osvetljavaju.

Ukoliko se ukaže potreba postavljanja reklamnih tabli na javnim površinama koje nisu predviđene Planom razmeštaja iz st. 2. ovog člana izvršiće se dopuna predmetnog Plana.

Lokacije za postavljanje reklamnih tabli daju se na period od 2 godine u postupku javnog nadmetanja koji se sprovodi na način shodno odredbama ove Odluke ko)e se odnose na kioske.

Član 67

Reklamna oznaka može da bude svetleća ili neosvetljena i ne može imati za sebe izvore osvetljenja van gabarita reklamne oznake.

Reklamna oznaka ne može sadržati zvučne poruke.

Član 68

Pravno ili fizičko lice koje postavlja reklamnu oznaku na fasadi, krovu i drugim površinama vidljivih sa javnih površina dužno je da pre postavljanja reklamne oznake poseduje statički proračun, proračun i šemu instalacija i odgovarajuće konstruktivno rešenje nosača koje izrađuje ovlašćena projektna organizacija.

Pravno i fizičko lice iz stava 1. ovog člana pribavlja saglasnost Direkcije za postavljanje reklamne oznake.

Rešenje za postavljanje reklamne oznake iz ovog člana donosi Odsek za stambeno-komunalne i imovinsko pravne poslove.

Podnosilac zahteva je dužan da zahtevu priloži statički proračun, proračun i šemu instalacija i odgovarajuće konstruktivno rešenje nosača i saglasnost Direkcije iz st. 2. ovog člana kao i overenu pismenu saglasnost vlasnika nepokretnosti na kojoj se reklamna oznaka postavlja.

Za reklamne oznake koje se postavljaju na objektima pod posebnim režimom zaštite podnosilac zahteva je dužan da priloži i saglasnost nadležnog Zavoda za zaštitu spomenika kulture.

Član 69

Na stubovima javnog osvetljenja, koji nisu obuhvaćeni Planom razmeštaja iz čl. 66. ove Odluke mogu se postavljati ostale reklamne oznake i to isključivo kao neosvetljene.

Uslove (lokaciju, izgled, visina na kojoj se postavlja - grafičko rešenje) za postavljanje reklamnih oznaka iz st. 1. ovog člana izdaje ovlašćena projektna organizacija, na koje saglasnost daje Direkcija, a rešenje o postavljanju reklamne oznake na stubu javnog osvetljenja donosi Odsek za stambeno-komunalne i imovinsko pravne poslove.

Podnosilac zahteva za postavljanje ostalih reklamnih oznaka iz st. 1. ovog člana može biti pravno ili fizičko lice koje je dužno da priloži APR Registar privrednih subjekata.

Član 70

Vlasnik postavljene reklamne oznake dužan je da istu održava u ispravnom i urednom stanju.

Član 71

Sve druge vidove reklamnih oznaka koji nisu propisani odredbama ove Odluke (npr. pokretne samostojeće table na trotoarima, reklamne table fiksirane na trotoarima, trgovima, putnom zemljištu, parkovima na saobraćajnim znacima i sl.) nije moguće postavljati.

3.5. Pokretni objekti za izvođenje zabavnog programa

Član 72

Pokretni objekti za izvođenje zabavnih programa su cirkus, zabavni i luna park, pokretna klizališta, montažne pozornice i sl.

Objekti iz st. 1. ovog člana mogu se postavljati i na javnoj zelenoj površini pod uslovom da podnosilac zahteva prethodno zaključi ugovor sa JKP "Kruševac"o vraćanju te površine u prethodno stanje.

Član 73

Podnosilac zahteva za izdavanje odobrenja za postavljanje objekata za izvođenje zabavnog programa na javnoj površini na kojoj se postavlja pozornica ili drugi montažno - demontažni objekat privremenog karaktera, dužan je da priloži i projekat konstrukcije i izveštaj o tehničkoj kontroli koji je izradilo lice ovlašćeno za projektovanje.

Član 74

Za postavljanje objekata iz člana 72. ove Odluke kao i za postavljanje drugih aparata i uređaja - tezgi i sl. povodom obeležavanja državnih i drugih praznika, sportskih, kulturnih i drugih manifestacija u gradu, Gradonačelnik svojim rešenjem na zahtev zainteresovanog lica određuje javnu površinu koja se može zauzeti.

Rešenje iz st. 1. mora sadržati period na koji se objekat može postaviti, rok, naziv organa kome se podnosi zahtev za izdavanje odobrenja, bliži opis javne površine, broj pokretnih objekata - tezgi i bliže označenje mesta njihovog rasporeda.

Član 75

Odobrenje za postavljanje pokretnih objekata za izvođenje zabavnog programa na lokaciji utvrđenoj rešenjem Gradonačelnika, donosi Odsek za stambeno-komunalne i imovinsko pravne poslove.

Odobrenje sadrži: period u kome se postavljaju objekti, precizan opis javne površine koja se zauzima i obavezu uklanjanja po okončanju te manifestacije.

Član 76

Izuzetno, povodom Nove godine i 8. marta na lokaciji koju je odredilo Gradsko veće svojim rešenjem, a koje sadrži vreme, lokaciju i broj tezgi, vrstu robe koja se može prodavati kao i način napajanja električnom energijom, tezge se daju u zakup na osnovu sprovedenog postupka javnog nadmetanja.

Na postupak javnog nadmetanja shodno se primenjuju odredbe koje se odnose na postupak dodele lokacije za kiosk.

Po uplati izlicitiranog iznosa najpovoljnijeg ponuđača, Odsek za stambeno-komunalne i imovinsko pravne poslove donosi odobrenje iz čl. 75. st. 2.

3.6. Klima uređaji

Član 77

Klima uređaji mogu se postavljati na spoljnim delovima zgrada.

Pri postavljanju klima uređaja obavezno je da se obezbedi oticanje kondenzovane vode na način koji onemogućava njeno razlivanje na javne površine.

U slučaju postavljanja klima uređaja na zajedničkim delovima objekta rešenje kojim se odobrava njeno postavljanje donosi Odsek za stambeno-komunalne i imovinsko pravne poslove.

Pravno i fizičko lice u slučajevima iz prethodnog stava je dužno da priloži saglasnost Skupštine zgrade i projekat statičke stabilnosti i oticanja kondenzovane vode koje izrađuje ovlašćeni projektant.

Ukoliko se klima uređaj postavlja na objektima od kulturno istorijskog značaja odnosno koji predstavljaju kulturno dobro potrebno je priložiti i saglasnost nadležnog Zavoda za zaštitu spomenika kulture.

3.7. Prevozna sredstva prilagođena za obavljanje trgovinske delatnosti

Član 78

Prevozna sredstva prilagođena za obavljanje odgovarajuće trgovinske delatnosti automobili, kombi vozila i sl.).

Rešenje za postavljanje objekta iz ovog člana izdaje Odsek za stambeno-komunalne i imovinsko pravne poslove po zahtevu zainteresovanog lica na rok od jednog dana.

Podnosilac zahteva je dužan da priloži rešenje o obavljanju delatnosti, naznači lokaciju i površinu koja se zauzima (skica zauzeća - površina vozila), mesto zauzeća javne površine i dokaz o uplati komunalne takse.

3.8. Kamioni mikseri, kranovi i zaštitna ograda na javnim površinama u funkciji gradilišta

Član 79

Rešenje o zauzimanju javne površine za postavljanje kamiona - miksera, kranova i zaštitnih ograda donosi Odsek za urbanizam i građevinarstvo.

Investitor je dužan da podnetom zahtevu priloži Potvrdu o početku izvođenja radova i da se izjasni o roku zauzeća javne površine.

Član 80

Investitor iz prethodnog člana je obavezan da po potrebi postavi odgovarajuću zaštitnu mrežu i omogući nesmetan i bezbedan prelaz pešaka.

Za sva oštećenja koja se uzrokuju kranovima i kamionima - mikserima na javnoj površini troškove dovođenja u prvobitno stanje snosi investitor.

4. Ostala zauzeća javnih površina

4.1. Osvetljavanje objekata i svečano ukrašavanje grada

Član 81

Radi isticanja silueta, trajnim osvetljenjem se osvetljavaju objekti i ambijentalne celine koje imaju istorijski, kulturni, arhitektonski, administrativni, privredni ili drugi značaj.

Gradonačelnik donosi rešenje kojim se određuje koji se objekti i ambijentalne celine osvetljavaju, u smislu st. 1. ovog člana.

Osvetljavanje objekta i ambijentalne celine vrši se na osnovu projekta osvetljenja koje izrađuje Direkcija, koja vrši nadzor nad realizacijom projekta.

Član 82

Povodom državnih praznika, određenih verskih praznika, značajnih kulturnih i sportskih priredbi i manifestacija Grad se svečano ukrašava prema posebnom projektu svečanog ukrašavanja i osvetljavanja Grada.

Projekat iz st. 1. ovog člana izrađuje Direkcija.

Član 83

Instalacije i uređaji za osvetljavanje objekata i ambijentalne celine kao i svečano ukrašavanje i osvetljavanje Grada sastavni su deo sistema javne rasvete i održava;u se na način predviđen za javnu rasvetu.

Instalacija i uređaji iz st. 1. ovog člana uklanjaju se u roku od 3 dana posle praznika, priredbi ili manifestacija povodom kojih se postavlja osim za novogodišnje praznike kada može da ostane i duži period, najkasnije do 1. februara.

4.2. Plakatiranje i javno oglašavanje

Član 84

Natpisi, oglasi, obaveštenja, politički i drugi plakati (u daljem tekstu: plakati) ističu se na oglasnim stubovima, vitrinama, tablama, panoima i drugim objektima koji su za to određeni (u daljem tekstu: objekti za plakatiranje).

Član 85

Postavljanje objekata za plakatiranje vrši se na osnovu Plana razmeštaja objekata za plakatiranje koji donosi Gradsko veće.

Stručne poslove izrade Plana koji sadrži lokacije, vrstu i izgled objekta za plakatiranje obavlja Direkcija, koja se stara i o postavljanju i održavanju objekata za plakatiranje.

Član 86

Pravna i fizička lica koja su postavila plakat dužna su da ga uklone odmah po prestanku svrhe isticanja, a najkasnije u roku od 3 dana i dovedu površinu i objekat u prvobitno stanje.

5. Nadzor

Član 87

Nadzor nad sprovođenjem odredaba ove Odluke vrši Odsek za inspekcijske poslove Gradske uprave grada Kruševca.

Član 88

U vršenju inspekcijskog nadzora službeno lice je nadležno da rešenjem naredi uklanjanje objekta iz čl. 2. ove Odluke u sledećim slučajevima:

- ako ih postavi ili koristi lice bez odobrenja,

- ako korisnik postavi objekat suprotno odobrenju,

- ako se pre isteka važenja odobrenja promeni namena te javne površine, ili ako se izvode neophodni radovi na rekonstrukciji, održavanju ili postavljanju komunalnih objekata ili uređaja ili same javne površine i,

- ako po prestanku važenja odobrenja korisnik u roku od 3 dana ne ukloni objekat.

Član 89

Ako korisnik ne postupi po rešenju iz čl. 88. ove Odluke, i sam ne ukloni objekat sa javne površine i sa površine vidljive sa javne površine, odrediće se njegovo uklanjanje i izmeštanje na mesto određeno za te namene, o trošku korisnika, a preko javnog preduzeća kome su povereni ovi poslovi.

Ako vlasnik, odnosno korisnik ne preuzme uklonjen objekat u roku od 15 dana i ne plati troškove uklanjanja i čuvanja, objekat se može prodati na javnoj licitaciji, a sredstva od prodaje se koriste za podmirenje troškova uklanjanja i čuvanja.

Ukoliko sredstva iz st. 2. ovog člana nisu dovoljna, razlika do punog iznosa troškova naplaćuje se od vlasnika odnosno korisnika po cenovniku javnih preduzeća koje je izvršilo ovo uklanjanje.

Član 90

Odsek za stambeno-komunalne i imovinsko pravne poslove i Odsek za urbanizam i građevinarstvo Gradske uprave grada Kruševca su dužni da izdata odobrenja primenom odredaba ove odluke dostavljaju Odseku za inspekcijske poslove u roku od 3 dana od dana donošenja.

Odsek za urbanizam i građevinarstvo je dužan da rešenja o prestanku odobrenja dostavlja Odseku za inspekcijske poslove i Direkciji u roku od 3 dana od dana donošenja.

Odsek za inspekcijske poslove je dužan da zapisnike o utvrđenim nepravilnostima u roku od 3 dana dostavlja Odseku za stambeno-komunalne i imovinsko pravne poslove i Odseku za urbanizam i građevinarstvo.

6. Kaznene odredbe

Član 91

Novčanom kaznom od 10.000 do 100.000 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice ako:

1. Postavi objekte urbanog mobilijara bez odobrenja, suprotno odobrenju ili objekte urbanog mobilijara ne održava u ispravnom i urednom stanju (suprotno čl. 4. do 7. ove Odluke).

2. Ošteti postavljene objekte urbanog mobilijara i objekte za plakatiranje ili ih ukloni sa javne površine.

3. Postavi manji montažni objekat i drugi pokretni objekat bez odobrenja i suprotno odobrenju.

4. Koristi manji montažni objekat i drugi pokretni objekat suprotno odobrenju i nastavi sa zauzećem javne površine navedenim objektima i po isteku odobrenog roka.

5. manji montažni objekat i drugi pokretni objekat daje u zakup.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se novčanom kaznom u iznosu od 3.000 do 25.000 dinara odgovorno lice u pravnom licu.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se preduzetnik novčanom kaznom u iznosu od 10.000 do 50.000 dinara.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se fizičko lice novčanom kaznom u iznosu od 3.000 do 25.000 dinara.

7. Prelazne i završne odredbe

Član 92

Korisnici reklamnih oznaka (osim reklamnih panoa i reklamnih oznaka na stubovima javne rasvete predviđenih Planom razmeštaja) i perdi postavljenih pre stupanja na snagu ove Odluke su dužni da u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ove Odluke pribave odobrenje za njihovo postavljanje u smislu odredaba ove Odluke.

Član 93

Stupanjem na snagu ove Odluke prestaje da važi Odluka o postavljanju manjih montažnih i drugih pokretnih objekata na javnim površinama ("Službeni list opštine Kruševac" br. 3/05, 5/05, 10/06 i 7/07).

Član 94

Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Kruševca".