ODLUKA

O DRŽANJU I ZAŠTITI DOMAĆIH ŽIVOTINJA NA TERITORIJI GRADA KRUŠEVCA

("Sl. list grada Kruševca", br. 1/2009 - prečišćen tekst)

Član 1

Ovom Odlukom određuju se bliži uslovi za držanje i zaštitu domaćih životinja (u daljem tekstu životinje) na teritoriji grada Kruševca.

Životinjama u smislu ove Odluke smatraju se kopitari, papkari, živina, kunići, psi, mačke, golubovi i pčele.

Član 2

Teritorija grada Kruševca u pogledu uslova držanja životinja se deli na gradsko i seosko područje.

Član 3

Za držanje životinja na gradskom području grada Kruševca određuju se zone i to:

I - ZONU čini prostor obuhvaćen granicom koja počinje od Trga Rasinskih partizana, ide ulicom Hajduk Veljka do ulice Dragomira Gajića i Blagoja Parovića do ulice Dragoljuba Dimitrijevića kojom ide do ulice Radovana Miloševića do ulice Vece Korčagina, kojom ide do ulice Šumadijske, levom stranom pored Stadiona "Mladost", ulicom Šumadijskom kojom ide do raskrsnice ulice Mićuna Pavlovića i JNA, ulicom JNA do raskrsnice sa ulicom Dušanovom i Jug Bogdanovom, nastavlja ulicom Jug Bogdanovom do ulice Partizanskih kurira, ulicom Partizanskih kurira do Železničke stanice pa nastavlja ulicom 2 Južnomoravske brigade, nastavlja Železničkom i ulicom Ratomira Hercega do ulice Dragomira Ljubisavljevića nastavlja ulicom Dragomira Ljubisavljevića preseca ulicu Cara Lazara pa ide ulicom Srđana Rodića do ulice Gligorija Diklića kojom nastavlja do ulice Dušana Rodića, ulicom Dušana Rodića do raskrsnice ulice Vojvode Putnika i južnomoravske brigade, ide ulicom 1 Južnomoravske brigade obuhvatajući levu i desnu stranu do ulice Njegoševe kojom nastavlja do raskrsnice sa ulicom Prvomajskom, pa nastavlja pristupnim putem do restorana "Bagdala", zatim ide pravcem du ulice Kolubarske bitke, pa ulicom Kolubarske bitke do Kosovske, zatim Kosovskom do ulice Luke Ivanovića, pa ulicom Luke Ivanovića do Trga Rasinskih partizana.

II - ZONU čini prostor obuhvaćen granicom koja počinje od Železničkog mosta na reci Rasini u Dedini, pa ide prugom Stalać - Kruševac sve do ulice Nade Pavlović, ulicom Nade Pavlović, preseca ulicu Nade Marković pa ide granicom do AD "Rubin" do ulice Moravske, koju preseca i ide u istom pravcu do ulice Svetislava Jovanovića koju preseca pa ide u pravcu ulice Miše Mitrovića gde se vraća i ide ulicom Miše Mitrovića i ulicom Aleksandrovačkom kojom ide do raskrsnice sa ulicom Save Erakovića, kojom nastavlja do Garskog potoka, ide uzvodno sredinom Garskog potoka sve do mosta na putu za Gari, skreće ulevo i ide ulicom Mihajla Jevtića do ulice Njegoševe, ulicom Njegoševom do raskrsnice sa ulicom Triše Kaclerovića, ulicom Triše Kaclerovića do ulice Kosovske Bitke kojom ide do granice "Bagdala III" i "Slobodišta" sve do ulice Radomira Jakovljevića i između "Rasadnika II" i "Slobodišta" do ulice Blagoja Parovića koju preseca pa ide granicom aerodroma koju preseca i ide do ulice Ljube Tripkovića, preseca ulicu Ljube Tripkovića pa ide ulicom Martovskih Žrtava, ulazi u ulicu Vojislava Petrovića kojom ide sve do reke Rasine, pa levom obalom reke Rasine do železničkog mosta na Rasini.

III - ZONU čini prostor na području koji nije obuhvaćen I i II zonom, a nalazi se u granicama Generalnog urbanističkog plana Kruševca.

Član 4

Objekti u kojima se drže i uzgajaju životinje (farme staje, živinarnici i dr.) u pogledu izgradnje tehničkih uređaja i opreme moraju ispunjavati urbanističke građevinske, veterinarske i sanitarne uslove u skladu sa važećim propisima.

Član 5

Sakupljanje i neškodljivo uklanjanje životinjskih leševa na području grada Kruševca vrši JKP "Kruševac" - ZOO higijenska služba.

Lokacije za stočna groblja se određuju urbanističkim planovima van granica građevinskog zemljišta.

O uređenju stočnih groblja na području grada Kruševca, kao i o njegovom održavanju stara se, u skladu sa higijensko-tehničkim normativima i urbanističko-tehničkim uslovima, JKP "Kruševac".

II - DRŽANJE I ZAŠTITA ŽIVOTINJA

Član 6

Životinje se mogu držati pod uslovima i na način da se ne uznemiravaju treća lica i da se obezbedi sigurnost i higijena.

Član 7

Držaoci životinja dužni su da se o njima brinu, da ih redovno hrane i poje, da im obezbede potrebne sanitarne higijenske uslove, kao i preventivnu zaštitu.

Član 8

Držalac životinje dužan je da odmah a najkasnije u roku od 12 sati prijavi uginuće životinje JKP "Kruševac"- ZOO higijenskoj službi.

Kada je životinja uginula pod okolnostima koje se ne smatraju uobičajenim, leš životinje može biti uklonjen samo po nalogu veterinarskog inspektora.

a) KOPITARI I PAPKARI

Član 9

Zabranjeno je držanje kopitara i papkara na gradskom području grada Kruševca, koje je ovom Odlukom određeno kao i I i II zona.

Izuzetno od prethodnog stava, u drugoj zoni mogu držati i čuvati životinje građani kojima je poljoprivredna delatnost osnovno zanimanje za sopstvene potrebe, kao preduzeća čija je delatnost uzgoj stoke.

Član 10

Na gradskom području, koje je ovom odlukom označeno kao III zona, kao i na seoskom području, mogu se držati kopitari i papkari pod uslovom i na način propisan odom Odlukom.

Član 11

Na području, na kome je dozvoljeno držanje kopitara i papkara, objekti za držanje ovih životinja (staje i obori) treba da ispunjavaju uslove utvrđene važećim propisima.

Član 12

Objekti iz prethodnog člana moraju imati kanal za odvođenje osoke, sagrađen od čvrstog i nepropustivog materijala, sa zaobljenim uglovima i rešetkom na ulazu i prihvatni bazen i prirodne recipijente - sabirnike.

Objekti po potrebi mogu imati ispuste za boravak životinja sa ili bez nadstrešnica sa obezbeđenim izđubrivanjem u prihvatni bazen.

Član 13

Prihvatni bazen za osoku ne može biti ponirući i mora biti izgrađen od betona i drugog nepropustivog materijala, sa cementnom košuljicom otpornom na dejstva otpadnih materijala sa poklopcem.

Objekti za držanje životinja i prihvatni bazeni moraju se redovno čistiti.

Član 14

Iz prihvatnog bazena sadržaj se mora blagovremeno odvoziti na obradivo poljoprivredno zemljište izvan naseljenog mesta.

Sadržaj iz prihvatnog bazena se ne sme odvoziti na obradivo poljoprivredno zemljište u naseljenom mestu, šumsko zemljište u vododerine, uvale i vodotoke.

Izuzetno sadržaj iz prihvatnog bazena može se izvesti na obradivo poljoprivredno zemljište u naseljenom mestu pod uslovom da se u roku od 24 sata izvrši zaoravanje ili da se pribavi saglasnost vlasnika okolnih stambenih objekata.

b) ŽIVINA I KUNIĆI

Član 15

Zabranjeno je držanje živine i kunića na gradskom području grada Kruševca koje je ovom Odlukom određeno kao I i II zona.

Izuzetno od prethodnog stava, u II zoni mogu držati i čuvati živinu i kuniće građani kojima je poljoprivredna delatnost osnovno zanimanje za sopstvene potrebe, kao i preduzeća čija je delatnost uzgoj živine i kunića.

Član 16

Na gradskom području koje je označeno kao III zona kao i na seoskom području može se držati živina i kunići, pod uslovima i na način propisan ovom Odlukom.

Član 17

Objekti za držanje živine i kunića mogu biti stalni (živinarnici i dr.) ili privremeni (kavezi i ograđen prostor).

Živinarnici i objekti za držanje kunića treba da ispunjavaju građevinske, veterinarske i sanitarne uslove u skladu sa važećim propisima.

Podovi objekata za držanje živine moraju biti izgrađeni od nepropustivog materijala, sa nagibom prema kanalu za odvod nečistoće i vode u prihvatni bazen.

Objekti iz prethodnog stava moraju se redovno čistiti i po potrebi dezinfikovati.

v) PSI I MAČKE

Član 18

Psi i mačke mogu se držati pod uslovima i na način da se ne uznemiravaju treća lica, obezbedi sigurnost i higijena.

Držalac psa ili mačke dužan je da se o ovim životinjama brine, da ih neguje, hrani i da im obezbedi potrebne sanitarne i higijenske uslove kao i lečenje.

Član 19

Držalac psa je dužan da izvrši upis i registraciju svog psa na način propisan Zakonom.

Držalac psa ili mačke je dužan da jednom godišnje privede svoje životinje kod nadležne službe radi cepljenja protiv besnila i drugih zaraznih bolesti.

Član 20

Na gradskom području koje je ovom Odlukom određeno kao I i II zona u porodičnim i stambenim zgradama i stanovima domaćinstva mogu držati jednog psa i jednu mačku.

Mladunčad životinja, iz prethodnog stava, može se držati u porodičnoj stambenoj zgradi i stanu najduže do 3 meseca starosti.

Član 21

U dvorištu porodične stambene zgrade može se držati jedan pas.

Mladunčad životinje, iz prethodnog stava, može se držati u dvorištu najduže do 3 meseca starosti.

Pas se mora držati u posebno ograđenom prostoru ili vezan na lancu tako da ne može ugroziti prolaznike i susede.

Lanac ne može biti kraći od 3 metra.

Na ulazu u dvorište na vidnom mestu mora biti istaknut natpis "čuvaj se psa".

Član 22

U zajedničkom dvorištu porodične stambene zgrade jedno domaćinstvo može držati jednog psa i jednu mačku i to samo ako postoji saglasnost korisnika zajedničkog dvorišta.

Član 23

U objektima kolektivnog stanovanja jedno domaćinstvo može držati u stanu jednog psa i jednu mačku.

Mladunčad životinja iz stava 1. ovog člana mogu se držati u stanu najduže do tri meseca starosti.

Član 24

Držalac psa je dužan da psa izvodi na kratkom povodniku sa zaštitnom korpom na njušci.

Izuzetno štenad do 3 meseca starosti može se izvoditi bez zaštitne korpe.

Član 25

Ukoliko pas ili mačka pri izvođenju iz stambene prostorije zaprljaju zajedničko stepenište ili drugu zajedničku prostoriju, držalac životinja je dužan da bez odlaganja zaprljanu površinu očisti i opere.

Ukoliko pas ili mačka zaprljaju javnu površinu, držalac životinja je dužan da je bez odlaganja očisti.

Član 26

Ako pas ili mačka ozlede neko lice, držalac životinja je dužan da o tome odmah obavesti organ uprave nadležan za poslove veterinarstva i da što pre a najkasnije u roku od 12 sati od trenutka ozlede, životinju odvede na pregled u veterinarsku ustanovu.

Član 27

Zabranjeno je držanje i kretanje, na teritoriji grada Kruševca, pasa rase pit bul terijer i statford širt terijer.

Član 28

Na ostalom delu gradskog područja, označenom kao III zona i na seoskom području domaćinstva mogu držati po dva psa.

Odredbe stava 1. ovog člana ne odnose se na pravna i fizička lica koja su registrovana za obavljanje usluga u uzgoju ovih životinja.

g) HVATANJE I UKLANJANJE PASA I MAČAKA LUTALICA

Član 29

Hvatanje pasa i mačaka lutalica na području grada Kruševca vrši Javno komunalno preduzeće "Kruševac" - Kruševac - ZOO higijenska služba.

Psom i mačkom lutalicom u smislu ove Odluke smatraju se psi i mačke koje je vlasnik svesno napustio, odnosno koje su napustile vlasnike bez njegove volje a koji se bez nadzora nađu na ulicama, parkovima i drugim javnim površinama, suprotno odredbama ove Odluke.

Pse i mačke lutalice koji su uhvaćeni na teritoriji grada Kruševca u slučajevima i na način predviđen stavom 1. ovog člana JKP "Kruševac" ZOO - higijenska služba smešta u prihvatilište i sa njima postupa u skladu sa Zakonom, Pravilnikom o uslovima i merama za humano hvatanje i uništavanje pasa i mačaka lutalica i drugim aktima donetim na osnovu Zakona.

Uništavanje pasa i mačaka lutalica, savremenim metodama i na human način, u slučajevima iz ovog člana, na teritoriji grada Kruševca, vrši JKP "Kruševac", preko nadležne veterinarske službe u skladu sa zakonom.

Član 30

U obavljanju poslova iz člana 29. ove Odluke JKP "Kruševac" - ZOO higijenska služba sarađuje sa Društvom prijatelja životinja i ukoliko postoje mogućnosti može smestiti uhvaćene pse i mačke u prihvatilište ovog Društva, koje se o njima brine i preduzima mere da se ove životinje udome.

Društvo prijatelja životinja ne sme pse i mačke smeštene u prihvatilište, a koje ne može da udomi, da oslobodi.

d) GOLUBOVI

Član 31

Golubovi se mogu držati u porodičnim stambenim zgradama u posebno izgrađenim objektima na tavanu ili terasi pod uslovom da se ne uznemiravaju susedi i ne zagađuje okolina.

Golubovi se mogu držati i u dvorištu porodične stambene zgrade, u posebno izgrađenim objektima, pod uslovom da su izgrađeni u skladu sa važećim zakonskim propisima.

Član 32

Golubovi se mogu držati u stalnim ili privremenim objektima.

Za držanje više od 10 golubova moraju se izgraditi stalni objekti a za držanje do 10 golubova mogu se izgraditi i privremeni objekti kao što je kavez od dasaka, žicom ili sličnog materijala.

Član 33

U zajedničkom dvorištu porodične stambene zgrade golubovi se mogu držati samo ukoliko postoji saglasnost korisnika zajedničkog dvorišta.

đ) NAČIN POSTAVLJANJA PČELINJAKA

Član 34

Pčelinjaci do 10 košnica mogu se držati u dvorištu porodične stambene zgrade, s tim što moraju biti udaljeni najmanje 10 metara od regulacione linije stambenih objekata za držanje životinja i objekata za snabdevanje vodom.

Pčelinjaci sa preko 10 košnica mogu se postavljati, odnosno držati samo tako da su udaljeni najmanje 50 metara od javnih puteva i stambenih zgrada u susedstvu.

Pčelinjaci iz prethodnog stava, na paši moraju imati vidno istaknuto ime i prezime i punu adresu držaoca pčela a košnice moraju biti obeležene rednim brojem.

III - MERE I ZABRANE

Član 35

Zabranjeno je:

1. Držanje pasa koji lajanjem ili zavijanjem ometaju mir u stambenoj zgradi i u susedstvu.

2. Držanje pasa i mačaka na balkonima, terasama, zajedničkim dvorištima i prostorijama (tavanima i sl.) stambenih zgrada.

3. Uvođenje pasa i mačaka u javne prostorije i sredstva javnog saobraćaja, javna kupališta, šetališta ili na druga javna mesta na kojima se okuplja veliki broj građana.

4. Puštanje pasa sa povodnika u parkovima i na drugim javnim i zelenim površinama.

5. Držanje golubova na terasama, balkonima, lođama i zajedničkim terasama stambenih zgrada.

6. Zlostavljanje životinja.

7. Organizovanje borbi životinja i učešće životinja u tim borbama.

8. Napuštanje životinja.

9. Ostavljanje leševa uginulih životinja i njihovih delova.

10. Izvoženje sadržaja iz prihvatnog bazena protivno odredbi člana 14. ove Odluke.

IV - NADZOR

Član 36

Nadzor nad primenom i sprovođenjem odredaba ove odluke vrši komunalna inspekcija Gradske uprave Kruševac.

Član 37

Komunalni inspektor će rešenjem zabraniti držanje životinja u broju većem od propisanog i držanje životinja mimo propisanih uslova i na područjima na kojima je to zabranjeno.

Član 38

Organ iz čl. 36. ove Odluke ovlašćen je da držaocima životinja naloži da otklone nedostatke i nepravilnosti u pogledu uslova i načina držanja i zaštite životinja, propisanih ovom odlukom, u određenom roku.

Ukoliko držalac životinja ne postupi po rešenju iz prethodnog stava, komunalni inspektor će doneti rešenje o zabrani držanja životinja.

V - KAZNENE ODREDBE

Član 39

Novčanom kaznom u iznosu od 2.000 do 5.000 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice ako:

1. ne postupi u skladu sa čl. 6, 7, 8. i 14. ove Odluke,

2. drži kopitare i papkare u delovima grada protivno čl. 9,

3. drži kopitare i papkare u objektima koji ne ispunjavaju uslove iz čl. 11, 12. i 13,

4. drži živinu i kuniće suprotno odredbama predviđenim u čl. 15, 16. i 17,

5. drži golubove protivno odredbama iz čl. 31, 32. i 33,

6. drži pčele protivno uslovima iz čl. 34.

Član 40

Novčanom kaznom od 3.000 do 10.000 dinara kazniće se fizičko lice ako:

1. se ne pridržava odredaba čl. 18, 19, 21, 25. i 26. Odluke,

2. drži pse i njihov podmladak u broju i na način suprotno odredbama čl. 20, 22, 23. i 28. Odluke,

3. izvodi psa bez povodnika i bez zaštitne korpe na njušci i pušta ga da se slobodno kreće čl. 24. Odluke,

4. drži psa rase Pit bul terijer i Statford širt terijer čl. 27,

5. postupi protivno zabranama iz čl. 35. Odluke.

6. njegov pas pri izvođenju ili kretanju uplaši, obori, ujede ili na drugi način povredi treće lice.

Član 41

Novčanom kaznom od 10.000 do 100.000 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice i preduzetnik ako:

1. ne postupi u skladu sa odredbama čl. 5, 6, 7, 8, 14, 18, 19, 24, 25, 26, 29. i 30,

2. drži životinje protivno odredbama čl. 9, 15, 20, 21, 22, 23, 28, 33. i 34,

3. drži životinje u objektima koji ne ispunjavaju uslove iz čl. 11, 12, 13, 17, 31. i 32,

4. drži vrstu psa iz čl 27. Odluke,

5. postupi protivno zabranama iz čl. 35. Odluke.

6. njegov pas pri izvođenju ili kretanju uplaši, obori, ujede ili na drugi način povredi treće lice.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom u iznosu od 3.000 do 10.000 dinara.

Napomene

Prečišćen tekst Odluke o držanju i zaštiti domaćih životinja na teritoriji grada Kruševca obuhvata:
Odluku o držanju i zaštiti domaćih životinja na teritoriji opštine Kruševac, objavljenu u "Službenom listu opštine Kruševac", broj 10/98, kao i izmene i dopune Odluke objavljene u "Službenom listu opštine Kruševac", br. 2/01 i 9/06 i "Službenom listu grada Kruševac", broj 14/08 i 15/08).