UREDBA
O NAČINU OSTVARIVANJA I PRESTANKU PRAVA IZ PENZIJSKOG I INVALIDSKOG OSIGURANJA VOJNIH OSIGURANIKA

("Sl. list SRJ", br. 36/94 i 42/2002 i "Sl. glasnik RS", br. 23/2009 - odluka US)

 

I NAČIN OSTVARIVANJA PRAVA I NADLEŽNOST ZA ODLUČIVANJE O PRAVIMA IZ PENZIJSKOG I INVALIDSKOG OSIGURANJA

Član 1

Prava vojnih osiguranika iz penzijskog i invalidskog osiguranja ostvaruju se u skladu sa Zakonom o Vojsci Jugoslavije (u daljem tekstu: Zakon), a na način utvrđen ovom uredbom.

O pravima iz penzijskog osiguranja vojnog osiguranika koji je, u smislu člana 256. Zakona, stekao svojstvo invalida rada, rešava organ nadležnog republičkog fonda penzijskog i invalidskog osiguranja zaposlenih na čijem području vojni osiguranik ima prebivalište, po postupku utvrđenom propisima tog fonda.

Član 2

O pravu vojnog osiguranika iz penzijskog i invalidskog osiguranja rešava se na osnovu podnesenog zahteva za ostvarivanje prava.

Svojstvo vojnog osiguranika utvrđuje fond socijalnog osiguranja vojnih osiguranika (u daljem tekstu: fond), na osnovu prijave o osiguranju podnesene po propisima o matičnoj evidenciji.

Svojstvo vojnog osiguranika upisuje se u matičnu evidenciju.

O pravu vojnog osiguranika iz penzijskog i invalidskog osiguranja rešava direktor fonda.

Po žalbama protiv rešenja iz stava 4. ovog člana rešava organ određen Statutom fonda.

Ako se utvrdi da vojni osiguranik ima pravo na penziju ili drugo pravo iz penzijskog i invalidskog osiguranja, ali se ne može odmah odrediti tačan iznos koji mu pripada ili se postupak ne može okončati zbog rešavanja nekog prethodnog pitanja, podnosiocu zahteva privremeno se isplaćuje akontacija prema podacima kojima se raspolaže dok se ne utvrdi tačan iznos koji mu pripada.

Odredbe stava 5. ovog člana odnose se i na donošenje novog rešenja u slučaju ukidanja rešenja u postupku revizije.

Član 3

Rešenja o pravima iz penzijskog i invalidskog osiguranja donesena u prvom stepenu podležu reviziji.

Reviziju vrši organ određen Statutom fonda.

Ako je protiv rešenja donesenog u prvom stepenu izjavljena žalba, o reviziji i žalbi rešava se istim rešenjem.

Ako revizija rešenja koje je postalo konačno zbog toga što nije izjavljena žalba ne bude izvršena u roku od tri meseca od dana isteka roka za žalbu, smatra se da je revizija izvršena i da je data saglasnost na rešenje.

U postupku revizije nadležni organ može na prvostepeno rešenje dati saglasnost, može ga izmeniti, poništiti ili ukinuti.

Ako je u postupku revizije rešenje doneseno u prvom stepenu ukinuto ili poništeno, donosi se novo rešenje. Novo rešenje podleže reviziji u kojoj se ispituje samo to da li je novo rešenje u skladu sa razlozima zbog kojih je ranije rešenje poništeno ili ukinuto.

Član 4

Ako se posle donošenja konačnog rešenja sazna za nove činjenice ili se steknu mogućnosti da se upotrebe novi dokazi koji bi, sami ili u vezi s već izvedenim i upotrebljenim dokazima, mogli dovesti do drukčijeg rešenja da su te činjenice, odnosno dokazi bili izneseni ili upotrebljeni u ranijem postupku, može se pokrenuti obnova postupka pod uslovima i u rokovima propisanim saveznim propisom kojim se uređuje opšti upravni postupak. Obnova postupka pokreće se na zahtev stranke ili po službenoj dužnosti.

Ako je zahtev za obnovu postupka podnesen, odnosno postupak obnovljen u roku od pet godina od dana dostavljanja rešenja stranci, taj postupak sprovodi se po propisima koji su važili u vreme donošenja rešenja. Ako je zahtev podnesen, odnosno postupak obnovljen po isteku tog roka, taj postupak se sprovodi po propisima koji su važili u vreme podnošenja zahteva za obnovu postupka, odnosno u vreme pokretanja tog postupka po službenoj dužnosti.

Prava utvrđena rešenjem donesenim u obnovljenom postupku iz stava 1. ovog člana pripadaju od prvog dana narednog meseca od dana podnošenja zahteva za obnovu postupka, odnosno od dana donošenja rešenja u obnovljenom postupku pokrenutom po službenoj dužnosti.

Član 5

Penzije i druga primanja vojnih osiguranika usklađuju se po službenoj dužnosti.

Pojedinačna rešenja o usklađivanju penzija i drugih primanja vojnih osiguranika izdavaće se na zahtev vojnih osiguranika.

II KORIŠĆENJE I PRESTANAK PRAVA

Član 6

Penzija se isplaćuje od dana ispunjenja uslova za sticanje prava na penziju ako je zahtev za ostvarivanje penzije podnesen u roku od šest meseci od dana ispunjenja tih uslova, odnosno od dana prestanka osiguranja.

Ako je zahtev za ostvarivanje penzije podnesen po isteku roka iz stava 1. ovog člana, penzija se isplaćuje od prvog dana narednog meseca posle podnošenja zahteva i za šest meseci unazad.

Ako član porodice vojnog osiguranika, odnosno korisnika prava podnese zahtev za ostvarivanje prava na porodičnu penziju posle drugih članova porodice koji su ranije ostvarili pravo na penziju, određuje se nova porodična penzija, koja se isplaćuje od prvog dana narednog meseca posle podnošenja zahteva i za šest meseci unazad.

Član 7

Penzija koja pripada po odredbama člana 6. ove uredbe isplaćuje se od prvog narednog dana od dana do koga je vojnom osiguraniku isplaćena plata, odnosno naknada po osnovu zdravstvenog osiguranja ili plata od koje je korisniku penzije po drugom osnovu isplaćena penzija.

Član 8

Vojni osiguranik koji u vreme nastupanja invalidnosti ispunjava uslove i za invalidsku i za starosnu penziju može, po sopstvenom izboru, ostvariti pravo na invalidsku penziju ili pravo na starosnu penziju.

Vojni osiguranik, član porodice vojnog osiguranika ili korisnik penzije koji stekne pravo na dve penzije ili više penzija može koristiti samo jednu penziju po sopstvenom izboru.

Vojni osiguranik koji po osnovu telesnog oštećenja stekne pravo na novčanu naknadu i pravo na invalidninu po propisima kojima se uređuju osnovna prava vojnih invalida može, po sopstvenom izboru, ostvariti samo jedno od tih prava.

Član 9

Pravo na penziju, pravo na novčanu naknadu za telesno oštećenje i pravo na dodatak za pomoć i negu prestaje smrću korisnika prava.

Pravo na porodičnu penziju prestaje kad usled nastale promene prestanu da postoje uslovi za sticanje i korišćenje tog prava.

Pravo na novčanu naknadu za telesno oštećenje prestaje kad usled promene u stepenu telesnog oštećenja prestane da postoji pravni osnov za sticanje novčane naknade za telesno oštećenje.

Član 10

Vojni osiguranik ne može steći prava iz invalidskog osiguranja, a korisnik prava iz invalidskog osiguranja gubi ta prava ako je svesno prouzrokovao invalidnost ili telesno oštećenje.

Član 11

Korisnik prava određenih po Zakonu dužan je da fondu prijavi svaku promenu nastalu u vezi sa ličnošću ili okolnostima koje utiču na sticanje, korišćenje ili obim tih prava.

Prijava se mora podneti u roku od osam dana od dana nastale promene.

Član 12*

Penzija, novčana naknada za telesno oštećenje i dodatak za pomoć i negu stiču se i dospevaju danom ispunjenja uslova, a utvrđuju se u mesečnom iznosu i isplaćuju se unazad.

III ISPLATA PENZIJA U INOSTRANSTVU

Član 13

Korisniku koji se radi stalnog boravka iseli u inostranstvo isplata penzije i drugih primanja može se odobriti i ako to nije predviđeno međunarodnim ugovorom, na osnovu kriterijuma utvrđenih Statutom fonda.

Odluku o isplati iz stava 1. ovog člana donosi direktor fonda.

IV STICANJE I ODREĐIVANJE PRAVA IZ PENZIJSKOG I INVALIDSKOG OSIGURANJA BORACA

Član 14

Odredbe saveznih propisa kojima se uređuju sticanje i korišćenje prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja boraca i članova njihovih porodica primenjuju se i na vojne osiguranike kojima je priznato svojstvo boraca.

V ZAVRŠNA ODREDBA

Član 15

Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SRJ".

Napomene

* Odredba člana 12. stav 2. Uredbe o načinu ostvarivanja i prestanku prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja vojnih osiguranika ("Sl. list SRJ", br. 36/94 i 42/2002) prestala je da važi 3. aprila 2009. godine na osnovu Odluke US IU broj 179/2006 od 25. decembra 2008. godine, objavljene u "Sl. glasniku RS", br. 23/2009 od 3. aprila 2009. godine.