PROGRAMMONITORINGA STANJA I PROGNOZA AEROPOLENA NA TERITORIJI GRADA NIŠA ZA 2009. GODINU("Sl. list grada Niša", br. 19/2009) |
Na neophodnost monitoringa polena suspendovanog u vazduhu ukazala je Svetska zdravstvena organizacija (WHO) zvaničnim zaključcima sastanka na temu "Phenology and Human Health: Allergic Disorders" koji je održan u Rimu 2003. godine. WHO potvrđuje da je aeropolen bitan uzročnik alergijskih reakcija tokom poslednjih 50 godina a rezultati monitoringa aeropolena omogućavaju proučavanje, prevenciju, dijagnostikovanje, pa i lečenje polenskih alergija (WHO, 2003).
U našoj zemlji na osnovu Zakona o zaštiti životne sredine, član 3. tačka 11, polen može da se okarakteriše kao zagađivač vazduha, zbog negativnog i štetnog uticaja na ljude.
Način da se pomogne osobama alergičnim na polen, koji je preporučen od strane (WHO), je organizovanje i sprovođenje kontinuiranog merenja koncentracije polena u vazduhu kao i informisanje korisnika obolelih i stručne javnosti putem medija.
Cilj Programa je:
1. uspostavljanje mernog mesta za aeropolen za Niš i okolinu
2. sprovođenje merenja koncentracije polena kontinuiranom volumetrijskom metodom preporučenom od strane IAA, (Internacionalna asocijacija aerobiologa)
3. praćenje stanja, prognoza i redovno informisanje javnosti u cilju prevencije alergijskih bolesti
4. obezbeđivanje kontinuiteta u formiranju baze podataka aeropolena za izradu "kalendara polena"
5. uključivanje Grada Niša u sistem Aeropalinološke mreže Srbije.
Merenje aeroalergenog polena vrši se svakodnevno tokom sezone cvetanja biljaka. Koncentracija polena se izražava kao broj polenovih zrna u kubnom metru vazduha (PZ/m3). Metoda definiše kontinuiran rad klopke za polen tokom sedam dana. Nakon zamene nosača uzorka, sakupljen polen se analizira u Laboratoriji, a rezultati čine osnovu za izradu izveštaja o stanju polena. Analizom podataka uz korišćenje meteoroloških podataka i prognostičkih sistema, javnosti se daje izveštaj o stanju i prognoza polena za naredni period.
U okviru godišnjeg intervala (od februara do novembra meseca) u biogeografskim uslovima u kojima se nalazi Srbija, u Nišu su definisane tri sezone:
1. Sezona cvetanja drveća;
2. Sezona cvetanja trava i
3. Sezona cvetanja korova.
Za potrebe merenja aeroalergenog polena biće određeno merno mesto, sa obezbeđenim tehničkim uslovima za instaliranje merne stanice i nesmetanim pristupom ovlašćenom licu za očitavanje podataka.
1. postavljanje aparata "klopke za polen" i uspostavljanje mernog mesta u Nišu;
2. sprovođenje merenja koncentracije polena kontinuiranom volumetrijskom metodom preporučenom od strane IAA, (Internacionalna asocijacija aerobiologa);
3. laboratorijske obrada uzoraka i analiza rezultata dnevnih koncentracija polena.
Informisanje javnosti u cilju prevencije alergijskih bolesti podrazumeva:
• izradu i postavljanje sedmodnevnog izveštaja na internet stranicu;
• izradu i dostavljanje sedmodnevnih numeričkih i opisnih izveštaja o stanju i prognozi aeropolena, naručiocu;
• izradu i dostavljanje mesečnih izveštaja o stanju aeropolena, naručiocu;
• izradu godišnjeg izveštaja stanja i godišnjeg kalendara aeroalergenog polena na teritoriji Grada Niša, sa predlogom mera.
III - MERE ZA REALIZACIJU PROGRAMA
Realizacija Programa monitoringa stanja i prognoza aeropolena na teritoriji Grada Niša za 2009. godinu, obuhvata dve faze:
I faza - Usvajanje Programa monitoringa stanja i prognoza aeropolena na teritoriji Grada Niša za 2009. godinu, od strane Skupštine Grada Niša;
II faza - Izbor organizacije za realizaciju Programa i potpisivanje ugovora.
Monitoring stanja i prognoza aeropolena određen Programom, finansiraće se iz sredstava predviđenih Odlukom o budžetu Grada Niša za 2009. godinu ("Službeni list Grada Niša", br. 117/2008), razdeo 3; glava 3.8.; funkcija 560; pozicija 213/4, ekonomska klasifikacija 424 - specijalizovane usluge, u iznosu od 882.000,00 dinara.
Ovaj Program stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Grada Niša".