ETIČKI KODEKS

ZA DRŽAVNE REVIZORE I DRUGE ZAPOSLENE U DRŽAVNOJ REVIZORSKOJ INSTITUCIJI

("Sl. glasnik RS", br. 44/2009)

 

Poglavlje I

POJAM I SVRHA ETIČKOG KODEKSA

1. Etički kodeks državnih revizora i drugih zaposlenih u Državnoj revizorskoj instituciji (u daljem tekstu: Kodeks) bliže uređuje etička načela, opšteprihvaćena pravila ponašanja i profesionalne standarde kojih su dužni da se pridržavaju funkcioneri, državni revizori i drugi zaposleni u Državnoj revizorskoj instituciji (u daljem tekstu: državni revizori i drugi zaposleni).

2. Pravila ovog kodeksa dužni su da se pridržavaju i spoljni stručnjaci angažovani u Državnoj revizorskoj instituciji u vršenju poslova iz njene nadležnosti.

3. Državni revizori i drugi zaposleni dužni su da poštuju i dosledno primenjuju Zakon o Državnoj revizorskoj instituciji, revizorske standarde INTOSAI (Međunarodna organizacija vrhovnih revizorskih institucija), INTOSAI Etički kodeks i ovaj kodeks.

Poglavlje II

ETIČKA NAČELA, OPŠTEPRIHVAĆENA PRAVILA PONAŠANJA I PROFESIONALNI STANDARDI

4. Od državnih revizora i drugih zaposlenih se zahteva da poštuju etička načela, pravila ponašanja i profesionalne standarde utvrđene ovim kodeksom i to: integritet, poštenje, nezavisnost, objektivnost i nepristrasnost, političku neutralnost, sprečavanje sukoba interesa, poverljivost informacija, kompetentnost i profesionalno ponašanje.

1. Integritet

5. Princip integriteta je osnovna vrednost Kodeksa. Integritet obavezuje državne revizore i druge zaposlene da postupaju ispravno i časno u profesionalnim i poslovnim odnosima, što podrazumeva takvo ponašanje koje doprinosi očuvanju i podsticanju poverenja javnosti u integritet, nepristrasnost i efikasnost Državne revizorske institucije.

6. Integritet takođe podrazumeva takvo ponašanje koje podrazumeva da se državni revizori ponašaju na način koji zagovara saradnju i dobre odnose između revizora unutar profesije, što doprinosi poštovanju i poverenju subjekta revizije i drugih zainteresovanih strana u Državnu revizorsku instituciju.

2. Poštenje

7. Dužnost državnih revizora i drugih zaposlenih je da se pridržavaju visokih standarda ponašanja u toku rada i u odnosima sa odgovornim licima u subjektu revizije. Da bi očuvali poverenje javnosti državni revizori i drugi zaposleni su dužni da postupaju pošteno i iskreno, tako da se u njihovo ponašanje ne može posumnjati.

8. Državni revizori su dužni da se pridržavaju procedura revizije i opštih etičkih normi.

3. Nezavisnost, objektivnost i nepristrasnost

9. Nezavisnost podrazumeva nezavisnost načina mišljenja i ponašanja državnih revizora u odnosu na subjekte revizije i na ostale spoljne interesne grupe. Osnovno je da državni revizori budu nezavisni i nepristrasni, što znači da državni revizori treba da se ponašaju u svom nastupu na način koji uvećava, a ne smanjuje njihovu nezavisnost.

10. Nezavisnost zahteva način mišljenja koji omogućava izražavanje zaključka bez uticaja koji dovode u pitanje profesionalno rasuđivanje, što omogućava državnim revizorima da deluju nezavisno, uz objektivnu i profesionalnu nepoverljivost.

11. U svom revizorskom radu nezavisnost državnih revizora ne sme biti ugrožena ličnim i spoljnim interesima. Dužnost je državnih revizora da se uzdrže od uključivanja u sva pitanja u kojima imaju interes, kao i da o svakoj pretnji, spoljnom pritisku i uticaju na njih u vršenju revizije obaveste neposrednog rukovodioca radi potpunog poštovanja načela nezavisnosti.

12. Državni revizori i drugi zaposleni ne smeju dozvoliti da pristrasnost, sukob interesa ili uticaj drugih ugrozi profesionalno i poslovno rasuđivanje.

13. Objektivnost svakog državnog revizora obavezuje da u svim poslovima koje obavlja postupa tako da naročito njegovi izveštaji budu tačni i objektivni. Zaključci, mišljenje i izveštaji treba da budu sačinjeni nepristrasno i da su zasnovani isključivo na pribavljenim i prikupljenim dokazima u skladu sa standardima revizije.

4. Politička neutralnost

14. Veoma je bitno da Državna revizorska institucija očuva političku neutralnost, jer sarađuje sa zakonodavnim i izvršnim organima vlasti kao organima koji su po zakonu ovlašćeni da razmatraju njene izveštaje.

15. Državni revizori i drugi zaposleni su dužni da se ponašaju politički neutralno i da u obavljanju svojih aktivnosti očuvaju političku neutralnost Državne revizorske institucije.

5. Sprečavanje sukoba interesa

16. Državni revizori i drugi zaposleni u javnoj praksi treba da preduzimaju razumne korake u cilju identifikovanja slučajeva koji mogu dovesti do sukoba interesa.

17. Sukob interesa državni revizori i drugi zaposleni sprečavaju i izbegavaju odbijanjem primanja poklona ili bilo kakve usluge ili druge koristi za sebe ili drugo lice u vršenju svojih dužnosti.

18. Državni revizori i drugi zaposleni ne mogu koristiti svoju zvaničnu poziciju u privatne svrhe i treba da izbegavaju odnose koji bi mogli uključiti rizik od korupcije ili koji bi mogli dovesti do sumnje u njihovu objektivnost i nezavisnost.

6. Poverljivost informacija

19. Poverljivost obavezuje državne revizore i druge zaposlene da očuvaju poverljivost informacija do kojih su došli u obavljanju poslova, prema zakonskim i drugim propisima, aktima Državne revizorske institucije i datim ovlašćenjima.

20. Državni revizori i drugi zaposleni ne smeju otkrivati trećim licima informacije i podatke do kojih su došli u toku procesa revizije, osim ako postoji zakonsko ili profesionalno pravo ili obaveza obelodanjivanja.

21. Državni revizori i drugi zaposleni će voditi računa da se podaci do kojih su došli i informacije koje su saznali ne zloupotrebe. Državni revizori i drugi zaposleni će čuvati podatke i dokumente, koje u toku obavljanja revizije pribave kao dokaz, a koji nose oznaku poverljivosti ili tajnosti, u skladu sa zakonom.

7. Kompetentnost i profesionalno ponašanje

22. Obaveza državnih revizora i drugih zaposlenih je da se uvek ponašaju na profesionalan način i da primenjuju visoke profesionalne standarde u vršenju svog posla, koji će im omogućiti kompetentno i nepristrasno vršenje njihove dužnosti.

23. Državni revizori ne smeju preduzimati bilo koju aktivnost za koju nisu kompetentni.

24. Državni revizori treba da poznaju i slede standarde revizije, računovodstva i finansijskog poslovanja, postupaka i prakse. Isto tako oni moraju dobro razumeti ustavne, pravne i institucionalne principe i standarde koji rukovode poslovanjem subjekta revizije.

25. Državni revizori i zaposleni su dužni da se pridržavaju principa održavanja profesionalne osposobljenosti što podrazumeva stalno stručno usavršavanje. Oni su dužni da stručno znanje stečeno profesionalnim usavršavanjem, nenametljivo i strpljivo prenose svojim saradnicima, a posebno da pružaju pomoć i podršku tokom rada i obuke novozaposlenim državnim revizorima i pripravnicima.

Poglavlje III

ZAVRŠNE ODREDBE

26. Ponašanje u skladu sa Kodeksom je obaveza državnih revizora i drugih zaposlenih.

27. Državni revizori i drugi zaposleni u slučaju da se ne pridržavaju pravila ovog kodeksa odgovaraće u skladu sa važećim propisima.

28. Za tumačenje Kodeksa zadužen je Savet Državne revizorske institucije.

29. Ovaj kodeks stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".