ODLUKAO PIJACAMA("Sl. glasnik grada Požarevca", br. 4/2009) |
Ovom Odlukom uređuje se održavanje pijaca, opremanje i korišćenje prostora i objekata na pijacama, kao i uslovi vršenja prometa na pijacama na teritoriji gradova Požarevca i Kostolca.
Pijaca u smislu ove Odluke je prostor određen planskim aktom i namenjen za promet poljoprivrednih i drugih proizvoda na malo i veliko, kao i usluga u prometu robe, a čije se održavanje, opremanje i korišćenje vrši u skladu sa ovom Odlukom.
Pijaca iz stava 1. ovoga člana je: zelena, kvantaška, buvlja, stočna i auto pijaca.
Lokacije pijaca iz člana 2. Odluke, utvrđuje Skupština grada Požarevca na predlog Gradskog veća grada Požarevca.
Održavanje pijaca je obavljanje svih poslova kojima se obezbeđuje nesmetano vršenje prometa robe na pijacama.
Pijace na teritoriji gradova Požarevca i Kostolca održava, organizuje rad i upravlja javno komunalno preduzeće koje je osnovano za obavljanje te delatnosti.
Grad Požarevac može održavanje pojedinih pijaca poveriti drugom pravnom ili fizičkom licu, u skladu sa zakonom.
Održavanje pijaca obavlja se prema godišnjem programu.
Godišnji program donosi javno komunalno preduzeće, odnosno drugo pravno ili fizičko lice koje održava pijace (u daljem tekstu: Preduzeće koje održava pijace).
Godišnji program sadrži vrstu, obim i dinamiku radova, kao i visinu sredstava potrebnih za njegovu realizaciju obezbeđenih od Preduzeća koje održava pijace i Skupštine grada Požarevca.
Na godišnji program održavanja pijaca na području gradova Požarevca i Kostolca utvrđen od strane Upravnog odbora Preduzeća koje održava pijace, saglasnost daje Gradsko veće grada Požarevca.
Preduzeće koje održava pijace je dužno da na osnovu godišnjeg programa sačini i komunalnoj inspekciji dostavi plan održavanja pijaca, po mesecima za tekuću godinu, najkasnije do kraja januara tekuće godine.
Preduzeće koje održava pijace propisuje pijačni red na pijacama iz člana 2. stav 2. ove Odluke, u zavisnosti od vrste robe i načina obavljanja prometa na određenoj pijaci.
Gradsko veće grada Požarevca daje saglasnost na pijačni red za pijace na teritoriji gradova Požarevca i Kostolca, utvrđen od strane Upravnog odbora Preduzeća koje održava pijace.
Preduzeće koje održava pijace je dužno da pijačni red istakne na oglasnoj tabli pijace, ili da na drugi način upozna korisnike pijačnih usluga sa propisanim pijačnim redom.
Korisnici pijačnog prostora i objekata, kao i građani dužni su da se na pijacama pridržavaju propisanog pijačnog reda.
Radnici Preduzeća koje održava pijace, se staraju i odgovorni su za održavanje pijačnog reda.
Radnici Preduzeća koje održava pijace, nose službeno odelo sa oznakom preduzeća, prilikom obezbeđenja reda na pijaci i održavanju pijace.
Radnici Preduzeća koje održava pijace, upozoriće korisnike pijačnog prostora i objekata, kao i građane, na obavezu poštovanja pijačnog reda, i po potrebi obavestiti komunalnu inspekciju radi preduzimanja odgovarajućih mera.
Preduzeće koje održava pijace je dužno da pijacu opremi potrebnim brojem i vrstom pijačnih objekata, u zavisnosti od vrste pijace.
Pijačni objekat je manji montažni objekat, tezga, vitrina, ram i drugi postavljeni objekat.
Pijačne objekte postavlja i uklanja Preduzeće koje održava pijace.
Izuzetno od odredaba st. 3. ovog člana, pijačni objekat može postaviti i drugi vlasnik objekta, uz prethodno pribavljenu saglasnost Preduzeća koje održava pijace.
Preduzeće koje održava pijace je dužno da pijačne objekte postavi i rasporedi na način kojim se obezbeđuje funkcionalnost i estetski izgled pijace i omogućuje kupcima nesmetana kupovina, a u skladu sa uslovima utvrđenim planskim aktom odeljenja nadležnog za urbanizam Gradske uprave grada Požarevca.
Rasporedom pijačnih objekata na zelenoj pijaci mora se obezbediti odvojen prostor za prodaju poljoprivredno-prehrambenih proizvoda i prostor za prodaju neprehrambenih proizvoda i usluga u prometu robe, koji mora biti u skladu sa uslovima utvrđenim planskim aktom odeljenja nadležnog za urbanizam Gradske uprave grada Požarevca.
Pijačni objekat u kome se vrši promet poljoprivredno-prehrambenih proizvoda mora ispunjavati propisane minimalno-tehničke i druge uslove u skladu sa propisima za prodaju te robe.
Pijačni objekat koji ne ispunjava uslove iz stava 1. ovoga člana, Preduzeće za održavanje pijaca je dužno da vlasniku pijačnog objekta u saradnji sa nadležnom inspekcijom, naloži da taj objekat popravi ili ukloni u roku od 30 dana.
Ukoliko vlasnik pijačnog objekta iz stava 2. ovoga člana ne postupi po nalozima Preduzeće koje održava pijace i nadležne inspekcije pijačni objekat će se ukloniti o trošku vlasnika.
IV KORIŠĆENJE PIJAČNOG PROSTORA I OBJEKATA
Preduzeće koje održava pijace daje u skladu sa zakonom i odlukom na korišćenje pijačne objekte i prostor preduzeću, drugom pravnom licu, preduzetniku ili fizičkom licu (u daljem tekstu: korisniku) i to:
1. Na zelenoj pijaci:
- preduzeću ili drugom pravnom licu registrovanom za proizvodnju ili promet proizvoda koje izlaže prodaji,
- individualnom poljoprivrednom proizvođaču, obvezniku poreza pa prihod od poljoprivrede i privatnom preduzetniku upisanom u registar privatnih preduzetnika kod nadležnog organa.
2. Na kvantaškoj pijaci:
- pravnom ili fizičkom licu koje je proizvođač robe koja se izlaže prodaji, odnosno registrovanom za promet te robe na veliko.
3. Na buvljoj pijaci:
- pravnom ili fizičkom licu registrovanom za proizvodnju ili promet na malo robe koja se izlaže prodaji i
- pojedincu za prodaju korišćenih stvari.
4. Na stočnoj pijaci:
- fizičkom licu - vlasniku stoke koja se prodaje.
5. Na auto pijaci:
- pravnom ili fizičkom licu registrovanom za proizvodnju ili promet na malo robe koja se prodaje na pijaci (auto delovi, auto galanterija i sl.), i
- fizičkom licu-vlasniku korišćenog motornog vozila ili auto delova.
Uz zahtev za davanje pijačnog objekta, odnosno prostora, na korišćenje, korisnik podnosi dokaze o ispunjenosti uslova iz stava 1. ovoga člana.
Pijačni objekat i pijačni prostor koji se daje za postavljanje pijačnog objekta u svojini korisnika daje se na korišćenje na osnovu ugovora koji zaključuju Preduzeće koje održava pijace i korisnik objekta.
Ugovorom iz stava 1. ovoga člana određuje se namena objekta, vreme korišćenja i visina naknade za korišćenje tog objekta.
Za korišćenje pijačnog objekta i prostora korisnik plaća naknadu Preduzeću koje održava pijace.
Visinu naknade posebnim aktom utvrđuje Upravni odbor Preduzeća koje održava pijace. Gradsko veće grada Požarevca, daje saglasnost na akt iz stava 2. ovog člana.
Korisnici pijačnog objekta dužni su da:
1. obezbede dovoljnu količinu i asortiman poljoprivredno-prehrambenih i drugih proizvoda za prodaju,
2. promet poljoprivrednih i drugih proizvoda i vršenje zanatskih usluga obavljaju u okviru radnog vremena pijace, i
3. održavaju objekat u ispravnom i urednom stanju u skladu sa Odlukom o opštem komunalnom uređenju.
Korisnicima pijačnog objekta je zabranjeno da:
1. objekat u celini ili njegov deo ustupe drugom korisniku ili izdaju pod zakup,
2. menjaju namenu objekta bez promene ugovora sa Preduzećem koje održava pijacu.
Korisniku pijačnog objekta i pijačnog prostora ugovor prestaje:
- istekom roka za koji je zaključen, i
- otkazom pre isteka roka u skladu sa Zakonom o obligacionim odnosima.
Korisniku pijačnog objekta i pijačnog prostora se može otkazati dalje korišćenje istih, ukoliko se ne pridržava odredaba ove Odluke, a posebno u slučajevima:
1. Ako korisnik i posle opomene od Preduzeća koristi objekat i prostor suprotno zaključenom ugovoru.
2. Ako korisnik izdaje u zakup objekte i pijačne tezge.
3. Ako korisnik ne plati dospelu obavezu u roku od 15 dana od dana prijema opomene za plaćanje pijačne naknade od Preduzeća.
4. Ako planskim aktom dođe do promene lokacije pijace.
Korisnik pijačnog objekta i pijačnog prostora može odustati od zaključenog ugovora ukoliko mu Preduzeće koje održava pijace ne preda pijačni objekat i pijačni prostor u roku predviđenom ugovorom.
Odustanak od zaključenog ugovora daje se u pisanoj formi u kojem je naznačen rok za predaju odnosno prijem objekta i prostora na korišćenje.
Rok za odustanak od ugovora je 30 dana od dana prijema izjave o odustanku.
Korisnik je dužan da plati korišćenje pijačnog objekta i pijačnog prostora najkasnije do isteka roka predviđenog u ugovoru.
Na zelenoj pijaci obavlja se promet na malo poljoprivredno-prehrambenih proizvoda i to: voća, povrća, pečurki, mleka i mlečnih proizvoda, mesa i prerađevina od mesa, zaklane živine, jaja, hleba i peciva, proizvoda od testa i drugih životnih namirnica neophodnih za snabdevanje građana.
Na zelenoj pijaci na kojoj je za to određen poseban prostor, mogu se prodavati: cveće, semenski materijal, jelke, omoti za pakovanje namirnica, štampa, proizvodi zanatstva i domaće radinosti.
Hleb i pecivo, meso i mesne prerađevine, mleko i mlečni proizvodi, testenine, kore za pitu i gibanicu, se prodaju na zelenoj pijaci samo na prostorima namenjenim za prodaju tih proizvoda.
Poljoprivredni proizvođači mogu prodavati zaklanu prasad, jagnjad i živinu samo u celom komadu, sa očišćenom iznutricom, pod sledećim uslovima: da prodaju proizvode sopstvene proizvodnje i da je nadležni organ overio zdravstvenu ispravnost mesa.
Prodaja zaklane prasadi i jagnjadi se može obavljati samo na pijacama koje odredi Preduzeće koje održava pijace.
Na kvantaškoj pijaci obavlja se promet poljoprivredno-prehrambenih i drugih proizvoda na veliko prodajom robe sa prevoznog sredstva bez korišćenja pijačnih tezgi i sličnih objekata.
Na buvljoj pijaci obavlja se promet na malo industrijskih neprehrambenih proizvoda stranog ili domaćeg porekla, proizvoda zanatstva i domaće radinosti, kao i korišćenih predmeta i stvari.
Na stočnoj pijaci obavlja se promet stoke između pojedinaca.
Kupovinu stoke na stočnim pijacama mogu vršiti i preduzeća, druga pravna lica i preduzetnici, za obavljanje svoje delatnosti.
Na stočnoj pijaci može se obavljati promet nezaklane živine. Na stočnoj pijaci je zabranjen promet mesa i mesnih prerađevina.
Na auto pijaci obavlja se promet korišćenih putničkih i teretnih vozila i motorcikala, rezervnih delova za motorna vozila i auto galanterije.
Vašari i sajmovi se obavljaju na mestima koja su prethodno uređena i predviđena planskim aktima u vreme koje odredi Gradsko veće grada Požarevca.
VI HIGIJENSKO-TEHNIČKI I DRUGI USLOVI PROMETA NA PIJACAMA
Poljoprivredno-prehrambeni proizvodi namenjeni ljudskoj ishrani, koji se prodaju na pijacama moraju odgovarati uslovima predviđenim propisima o kvalitetu životnih namirnica.
Radi zaštite od spoljnjeg zagađivanja, mlečni proizvodi i testenine moraju biti smešteni u staklene vitrine ili prekriveni materijalom koji ispunjava uslove propisane za ambalažu za životne namirnice.
Lica koja prodaju namirnice iz stava 2. ovoga člana moraju nositi beli mantil ili bluzu, odnosno kecelju od belog platna i kapu, odnosno povezaču, rukavice i pribor za usluživanje (escajg).
Oprema, uređaji i pribor koji se koriste u prometu poljoprivredno-prehrambenih proizvoda na pijacama moraju biti od materijala koji ne utiče štetno ili nepovoljno na higijensku ispravnost namirnica.
Usluživanje životnim namirnicama mora se obavljati na higijenski način (kašika za mlečne i druge proizvode, nož, hvataljka, posuda i pribor za držanje i zahvatanje namirnica i sl.).
Pijačni prostor mora biti uređen i popločan čvrstim materijalom koji se lako čisti, pere i dezinfikuje.
Prostor na pijacama za izlaganje i prodaju zaklanih prasadi, jagnjadi i živine je pokriven, zaštićen od zagađivanja i vidno obeležen.
Na prostoru iz stava 1. ovoga člana mora biti obezbeđena voda za piće, dovoljan broj stolova i tezgi za prodaju od materijala koji ne rđa i koji se lako pere i održava.
Prostor za prodaju zaklanih prasadi, jagnjadi i živine, stolovi i tezge moraju se svakodnevno prati i jednom nedeljno dezinfikovati.
Za čuvanje zaklane prasadi, jagnjadi i živine mora se obezbediti rashladni prostor koji ispunjava uslove potrebne za zaštitu ovih proizvoda od kvara i zagađivanja.
Stočna pijaca mora da ispunjava sledeće uslove: da je ograđena, da je obezbeđena voda, da ima kolektor ili septičku jamu za prikupljanje otpadnih voda, da ima prostor za utovar i istovar stoke i da ima vagu za merenje stoke.
Zabranjeno je izlaganje proizvoda na zemlji.
Za izlaganje proizvoda kao što su lubenice, dinje, kupus, paprike i sl., moraju se koristiti postolja koja štite proizvode od zagađivanja.
Preduzeće koje upravlja pijacama dužno je da:
1. očisti, opere i uredi pijačni prostor odmah po isteku radnog vremena pijace,
2. obezbedi vodu za piće i osvežavanja poljoprivredno-prehrambenih proizvoda,
3. postavi dovoljan broj korpi i sudova za smeće i vidno označi sudove za otpatke životinjskog porekla,
4. obezbediti sanitarni objekat (WC) na pijaci koji će biti dostupan korisnicima pijačnog prostora i građanima koji se snabdevaju na pijacama,
5. održava sanitarne objekte u čistom stanju i po završetku radnog vremena pijace izvrši dezinfekciju sanitarnih objekata, sudova za smeće i prostora za držanje sudova za smeće.
Prodavci poljoprivredno-prehrambenih proizvoda na pijaci dužni su da:
1. zaštite namirnice od zagađenja i kvara,
2. po završetku radnog vremena pijace očiste pijačni prostor koji koriste,
3. uredno i blagovremeno plaćaju pijačne dažbine.
Na pijacama je zabranjeno:
1. odlaganje otpadaka, pokvarene robe, ambalaže i drugog smeća van sudova postavljenih za sakupljanje smeća,
2. pranje prodajnog prostora i opreme vodom koja nije za piće, ili osvežavanje poljoprivredno-prehrambenih proizvoda takvom vodom,
3. konzumiranje alkoholnih pića,
4. zagađivanje pijačnog prostora na bilo koji način,
5. kretanje vozila po pijačnom prostoru u radnom vremenu pijace izuzev ručnih i motornih vozila kojima se dovozi roba za snabdevanje pijace,
6. držanje ambalaže ispred i oko prodajnih mesta,
7. loženje vatre na otvorenom pijačnom prostoru,
8. sedenje na tezgama i drugim objektima za izlaganje proizvoda,
9. uvođenje i puštanje pasa i drugih životinja na pijačni prostor,
10. preskakanje pijačne ograde ili oštećenje iste, i
11. vršenje svih radnji kojima se narušava red i čistoća na pijaci.
Nadzor nad sprovođenjem ove odluke vrši komunalna inspekcija.
Novčanom kaznom kazniće se za prekršaj pravno lice ako ne postupi po odredbama članova: 5, 7, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37. i 38. u iznosu od 5.000-500.000 dinara.
Za prekršaj iz stava 1. ovoga člana, kazniće se fizičko lice i odgovorno lice u pravnom licu u iznosu od 500-25.000 dinara i preduzetnik u iznosu od 1.000-50.000 dinara.
Preduzeće koje održava pijace dužno je da akte iz člana 8. i člana 16. ove Odluke donose u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ove Odluke i dostavi Gradskom veću grada Požarevca na saglasnost, od kada se ista i primenjuju.
Danom stupanja na snagu ove Odluke prestaje da važi Odluka o pijacama ("Službeni glasnik opštine Požarevac", br. 6/99).
Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku grada Požarevca".
Redakcija je zadržala numeraciju odeljaka na način kako su oni objavljeni u "Sl. glasniku grada Požarevca", br. 4/2009.