Prethodni

Kategorija 7

NAVIGACIJA I AVIONSKA ELEKTRONIKA

 

7A

Sistemi, oprema i komponente

 

N.B.: Za automatske pilote podvodnih vozila, pogledaj Kategoriju 8. Za radar, vidi Kategoriju 6.

7A001

Linearni merači ubrzanja (akcelerometri) i za njih specijalno napravljene komponente, koji imaju bilo koju od navedenih karakteristika:

 

N.B.: VIDI TAKOĐE 7A101.

 

a. Linearni merači ubrzanja koji imaju bilo šta od sledećeg:

 

1. Specificirani za rad pri linearnim nivoima ubrzanja manjim ili jednakim od 15 g i koji imaju bilo šta od sledećeg:

 

a. "Stabilnost" "odstupanja" manja (bolja) od 130 μg u odnosu na fiksnu kalibrisanu vrednost za godinu dana; ili

 

b. "Stabilnost" faktora skaliranja manja (bolja) od 130 ppm u odnosu na fiksnu kalibrisanu vrednost za godinu dana;

 

2. Specificirani za rad na nivoima linearnog ubrzanja koji premašuju 15 g i koji imaju bilo šta od sledećeg:

 

a. "Ponovljivost" "odstupanja" manja (bolja) od 5.000 μg za godinu dana; i

 

b. "Ponovljivost" "faktora skale" manja (bolja) od 2.500 ppm za godinu dana; ili

 

3. Konstruisani za korišćenje u inercijalnim navigacionim sistemima ili sistemima navođenja i specificirani za rad na nivoima linearnog ubrzanja koji premašuju 100 g;

 

b. Ugaoni ili rotacioni merači ubrzanja specificirani za rad na nivoima linearnog ubrzanja koji premašuju 100 g.

7A002

Žiroskopi i senzori za merenje ugla i za njih specijalno napravljene komponente koji imaju bilo koju od navedenih karakteristika:

 

N.B.: VIDI TAKOĐE 7A102.

 

N.B.: Za ugaone ili rotacione merače ubrzanja videti 7A001.b.

 

a. "Stabilnost" "veličine odstupanja", kada je merena u uslovima od 1 g u periodu od jednog meseca i u odnosu na fiksnu kalibrisanu vrednost, od manje (bolje) od 0,5° po času kada je specificirano da radi na nivoima linearnog ubrzanja do 100 g, uključujući i ovu vrednost;

 

b. "Slučajni ugaoni pomeraj" manji (bolji) ili jednaka 0,0035° po kvadratnom korenu iz časa; ili

 

Napomena: 7A002.b. ne kontroliše žiroskope sa rotirajućom masom (žiroskopi sa rotirajućom masom su žiroskopi koji za merenje ugaone brzine koriste stalnoroturajuću masu za registrovanje ugaonog pomeraja).

 

c. Brzina dostizanja merene veličine veća ili jednaka od 500° u sekundi i koja ima bilo šta od sledećeg:

 

1. "Stabilnost" "veličine odstupanja" prilikom merenja u 1 g okolini u periodu od tri minuta i u odnosu na fiksnu kalibracijsku vrednost od manje (bolje) od 40° po času; ili

 

2. "Slučajni ugaoni pomeraj" manji (bolji) ili jednaka od 0,2° po kvadratnom korenu iz časa; ili

 

d. Specificirani za rad na nivoima linearnog ubrzanja koji premašuju 100 g.

7A003

Sistemi za inercijalnu navigaciju (INS) i za njih specijalno napravljene komponente, i to:

 

N.B.: VIDI TAKOĐE 7A103.

 

a. Inercijalni navigacioni sistemi (INS) (sa kardanom ili besplatformni) i inercijalna navigaciona oprema koja je projektovana za "letelice", zemaljska vozila, brodove, podmornice ili "kosmičke letelice", za pozicioniranje, navođenje ili upravljanje, koji imaju bilo koju od navedenih karakteristika, kao i za njih specijalno napravljene komponente:

 

1. Navigaciona greška (slobodan režim) koja prati normalno podešavanje od 0,8 nautičke milje po satu "Circular Error Probable" (CEP) ili manja (bolja); ili

 

2. Specificiran za rad na nivoima linearnog ubrzanja koji premašuju 10 g;

 

b. Hibridni inercijalni navigacioni sistemi sa ugrađenim satelitskim sistemom/ima za globalnu navigaciju (Global Navigation Satellite Systems - GNSS) ili sa sistemom/ima za "navigaciju na osnovu referentnih podataka" (Data - Based Referenced Navigation - "DBRN" System(s)) za položaj, navođenje ili upravljanje, nakon uobičajenog podešavanja, koji imaju preciznost pozicije INS navigacije, nakon gubitka GNSS ili "DBRN" u periodu do četiri minute, manje (bolje) od 10 metara "verovatne radijalne greške" (CEP).

 

c. Inercijalna oprema za azimut, smer ili određivanje geografskog severa koja ima bilo koje od navedenih karakteristika i za njih specijalno napravljene komponente:

 

1. Konstruisana da azimut, smer ili određivanje geografskog severa pokazuju s preciznošću jednakom ili manjom (boljom) od 6 lučnih minuta RMS na 45° geografske širine; ili

 

2. Neoperativna za rad pri udaru od 900 g ili većoj, u trajanju od 1 ms, ili više.

 

d. Inercijalna oprema za merenje, uključujući inercijalne merne jedinice (IMU) i inercijalne merne referentne sisteme (IRS), koja sadrži akcelerometre i žiroskope kontrolisane po 7A001 ili 7A002, i za to specijalno konstruisane komponente.

 

Napomena 1: Parametri iz 7A003.a. i 7A003.b. su primenljivi sa bilo kojim od sledećih uslova okoline:

 

1. Slučajnom ulaznom vibracijom sa ukupnom srednjekvadratnom (rms) vrednošću magnitude od 7,7 g u prvih pola sata i ukupnim trajanjem testa od 90 minuta po osi, za svaku od tri međusobno normalne ose, kada slučajna vibracija zadovoljava sledeće:

 

a. Vrednost konstantne spektralne gustine snage (PSD) od 0,04 g2/Hz za opseg učestalosti od 15 do 1.000 Hz; i

 

b. PSD opada sa učestalošću od 0,04 g2/Hz do 0,01 g2/Hz u opsegu učestalosti od 1.000 do 2.000 Hz;

 

2. Brzinom valjanja i skretanja jednakom ili većom od +2,62 radijan/s (150 °/s); ili

 

3. Prema nacionalnim standardima koji se odnose na tačke 1. ili 2.

 

Napomena 2: 7A003 ne kontroliše inercijalne navigacione sisteme koji su specificirani za korišćenje u "civilnoj letelici" od strane nacionalnih civilnih vlasti "država-učesnica".

 

Napomena 3: 7A003.c.1. ne kontroliše teodolitske sisteme koji sadrže inercijalnu opremu koja je specijalno konstruisana u svrhe civilnih istraživanja.

 

Tehničke napomene:

 

1. 7A003.b. odnosi se na sisteme u kojima su INS i ostali nezavisni uređaji za navigaciju ugrađeni u jednu celinu (integrisani) da bi se poboljšale performanse.

 

2. "Verovatna radijalna greška" (Circular Error Probable - CEP) - u radijalnoj normalnoj raspodeli, poluprečnik kruga koji sadrži 50% obavljenih individualnih merenja, ili poluprečnik kruga unutar koga postoji verovatnoća lociranja od 50%.

7A004

Žiro-astro kompasi i ostali uređaji koji daju poziciju ili orijentaciju automatskim praćenjem nebeskih tela ili satelita, sa greškom azimuta jednakom ili manjom (boljom) od 5 lučnih sekundi.

 

N.B.: VIDI TAKOĐE 7A104.

7A005

Prijemnici za satelitske sisteme globalne navigacije (npr. GPS ili GLONASS) i specijalno projektovana oprema za njih, koji imaju bilo koju od navedenih karakteristika:

 

N.B.: VIDI TAKOĐE 7A105.

 

a. Upotrebljeno dešifrovanje; ili

 

b. Antena usmerena po nuli.

7A006

Vazduhoplovni visinomeri sa radnom učestalošću različitom od 4,2 do 4,4 GHz uključujući i njih, koji imaju bilo koju od navedenih karakteristika:

 

N.B.: VIDI TAKOĐE 7A106.

 

a. "Upravljanje snagom"; ili

 

b. Korišćenje modulacije sa faznim pomakom.

7A008

Podvodni sonarni navigacioni sistemi koji koriste dopler efekat ili korelaciju zapisa brzine integrisane sa vodećim izvorom, koji imaju preciznost pozicioniranja manju (bolju) ili jednaku od 3% moguće kružne greške (CER), i za to specijalne komponente.

 

Napomena: 7A008 ne kontroliše sisteme specijalno konstruisane za instalisanje (ugrađivanje) u površinska plovila ili na sisteme koji zahtevaju akustične oslonce radi dobijanja podataka o položaju.

 

N.B.: Vidi kategoriju 6A001.a. za akustične sisteme i 6A001.b. za korelaciono brzinsku sonarnu opremu. Vidi kategorije 8A002 za ostale pomorske sisteme.

7A101

Merači ubrzanja (akcelerometri) i specijalno projektovane komponente za njih, pored navedenih u 7A001, i to:

 

a. Linearni merači ubrzanja, konstruisani za upotrebu u inercijalnim navigacionim sistemima ili sistemima vođenja bilo koje vrste, upotrebljivi kod "projektila" i specijalno izrađene komponente za njih:

 

1. "Ponovljivost" "odstupanja" manja (bolja) od od 1.250 μg; i

 

2. "Ponovljivost" "faktora skaliranja" manja (bolja) od 1.250 ppm;

 

Napomena: 7A101.a. ne specificiraju merače ubrzanja koji su posebno projektovani i razvijeni kao MWD (Measurement While Drilling) senzori za korišćenje u operacijama bušenja u oknima.

 

Tehničke napomene:

 

1. U 7A101.a. "projektili" znače kompletni raketni sistem i bespilotne letilice sa doletom većim od 300 km;

 

2. U 7A101.a. merenje "odstupanja" i "faktora skaliranja" se odnosi na na sigma standardnu devijaciju (odstupanje) u odnosu na kalibraciju u toku perioda od jedne godine.

 

b. Kontinualni izlazni merači ubrzanja specificirani za rad pri ubrzanjima većim od 100 g.

7A102

Sve vrste žiroskopa, osim onih koji su specificirani u 7A002 koji se mogu koristiti u "projektilima", sa izmerenom "stabilnošću" "veličine odstupanja", manjom od 0,5 ° (1 sigma (devijacija) ili rms (srednjekvadratna vrednost)) po času u 1 g okruženju, i komponente specijalno projektovane za njih.

 

Tehnička napomena:

 

1. U 7A102 "projektili" označavaju kompletne raketne sisteme i bespilotne letilice sa brzinom većom od 300 km;

 

2. U 7A102 "stabilnost" je definisana kao mera sposobnosti specifičnog mehanizma ili koeficijent performansi, da ostane nepromenjen pri stalnim uslovima (IEEE STD 528-2001 paragraf 2.247).

7A103

Instrumentacija, navigaciona oprema i sistemi pored onih navedenih u 7A003, kao i specijalno projektovana oprema za njih i to:

 

a. Inercijalni sistemi i druga oprema koja koristi merače ubrzanja specificirane u 7A001 i 7A101 ili žiroskopi koji su navedeni u 7A002 i 7A102 i sistemi u koje je ugrađena takva oprema;

 

Napomena: 7A103.a. se ne odnosi na opremu koja sadrži merače ubrzanja navedene u 7A001 gde su takvi merači ubrzanja posebno projektovani i razvijeni kao MWD (Measurement While Drilling) senzori za korišćenje u operacijama bušenja u oknima.

 

b. Integrisani sistemi za letenje, koji sadrže žiro stabilizatore ili automatske pilote i koji su projektovani ili modifikovani za korišćenje u "projektilima";

 

c. "Integrisani navigacioni sistemi", projektovani ili modifikovani "projektili" koji imaju preciznost navigacije od 200 m verovatne radijalne greške (Circle of Equal Probability - CEP) ili manju.

 

Tehnička napomena:

 

"Integrisani navigacioni sistem" obično sadrži sledeće komponente:

 

1. Inercijalni merni uređaj (npr. Referentni sistem za određivanje položaja i kursa, inercijalnu referentnu jedinicu ili inercioni navigacioni sistem);

 

2. Jedan ili više spoljašnjih senzora za ažuriranje položaja i/ili brzine, bilo povremeno ili neprekidno tokom leta (npr. Satelitski navigacioni prijemnik, radarski visinometar i/ili Dopler radar); i

 

3. Integracioni hardver i softver.

 

d. troosni magnetni senzori za vođenje, konstruisani i modifovani da integrisani u sisteme za upravljanje letom i sisteme navigacije, sa sledećim karakteristikama i specijalno projektovanim komponentama za njih;

 

1. Unutrašnja kompenzacija nagiba po osi zakretanja (±90°) i po osi obrtanja (±180°);

 

2. Sposobnost obezbeđenja tačnosti azimuta manja (bolja) od 0,5° rms pri opsegu ±80°, u zavisnosti od lokalnog magnetnog polja.

 

Napomena: Kontrola leta i sistemi za navigaciju u 7A103.d. uključuju žirostabilizatore, automatske pilote i inercijalne sisteme za navigaciju.

 

Tehnička napomena:

 

U 7A103 "projektili" označavaju kompletne raketne sisteme ili bespilotne letilice sa dometom većim od 300 km.

7A104

Astronomski žiro kompasi i ostali uređaji kao i za njih specijalno projektovani delovi, pored onih navedenih u 7A004, koji daju poziciju ili orijentaciju, uz pomoć automatskog praćenja nebeskih tela ili satelita.

7A105

Prijemnici globalnih pozicionih sistema (GNSS; npr. GPS GLONASS ili Galileo) koji imaju bilo koju od sledećih karakteristika, kao i specijalno projektovane komponente za njih:

 

a. Projektovani ili modifikovani za korišćenje u svemirskim lansirnim letelicama navedenim u 9A004, bespilotnim letelicama navedenim u 9A012 ili sondažnim raketama navedenim u 9A104; ili

 

b. Projektovani ili modifikovani za primenu na letelicama i koji imaju bilo šta od sledećeg:

 

1. Mogućnost obezbeđivanja informacija o navigaciji pri brzinama većim od 600 m/s;

 

2. Upotrebu šifriranja, projektovanog ili modifikovanog za korišćenje u vojne ili državne svrhe, za obezbeđivanje pristupa poverljivim signalima/podacima GNSS; ili

 

3. Specijalno projektovani sa zaštitom od radio-smetnji (npr. antena s nulovanjem ili elektronski upravljiva antena) da funkcionišu u okruženju aktivnog ili pasivnog protivelektronskog dejstva.

 

Napomena: 7A105.b.2. i 7A105.b.3. ne kontrolišu opremu projektovanu za komercijalne, civilne ili sigurnosne ("Safety of Life" - npr. Integritet podataka, bezbednost leta) usluge GNSS.

7A106

Radarski ili lasersko-radarski visinomeri, osim onih navedenih u 7A006, projektovani ili modifikovani za korišćenje na svemirskim lansirnim letelicama, navedenim u 9A004 ili sondažnim raketama navedenim u 9A104.

7A115

Pasivni senzori za određivanje kursa (pravca) u odnosu na specificirane izvore elektromagnetnog zračenja (oprema za radio-goniometriju) ili karakteristika terena, projektovani ili modifikovani za korišćenje na svemirskim lansirnim letelicama navedenim u 9A004 ili sondažnim raketama navedenim u 9A104.

 

Napomena: 7A115 obuhvata senzore za sledeću opremu:

 

a. Opremu za određivanje mape kontura terena;

 

b. Senzorsku opremu za oslikavanje (i aktivnu i pasivnu);

 

c. Opremu za pasivnu interferometriju.

7A116

Sistemi za upravljanje letom i servo ventili, kao što sledi, koji su projektovani ili modifikovani za upotrebu na svemirskim lansirnim letelicama navedenim u 9A004 ili sondažnim raketama navedenim u 9A104.

 

a. Hidraulički, mehanički, elektrooptički ili elektromehanički sistemi za upravljanje letom (uključujući i električne komande (fly-by-wire));

 

b. Oprema za kontrolu položaja;

 

c. Servo ventili za upravljanje letom projektovani ili modifikovani za sisteme navedene u 7A116.a. ili 7A116. b. i projektovani ili modifikovani da rade u okruženju vibracija većih od 10 g rms u opsegu između 20 Hz i 2kHz.

7A117

"Kompleti za vođenje" upotrebljivi u "raketama" koje mogu da postignu tačnost sistema od 3,33 % ili manju u odnosu na domet (npr. "verovatna radijalna greška" - "CEP" od 10 km ili manja za domet od 300 km).

7B

Oprema za testiranje, proveru i proizvodnju

7B001

Oprema za testiranje, kalibraciju ili podešavanje specijalno projektovana za opremu navedenu u 7A

 

Napomena: 7B001 ne kontroliše opremu za testiranje, kalibraciju ili podešavanje za I i II stepen održavanja.

 

Tehničke napomene:

 

1. Održavanje I stepena

 

Neispravnost inercijalne navigacione jedinice se detektuje na avionu indikacijom na kontrolnoj i prikazivačkoj jedinici (CDU) ili statusnom porukom sa odgovarajućeg podsistema. Prateći uputstva proizvođača, može se lokalizovati uzrok kvara na nivou zamenjive jedinice na licu mesta (LRU-line replaceable unit). Operator tada zamenjuje neispravnu LRU rezervnom.

 

2. Održavanje II stepena

 

Neispravna LRU se šalje u radionicu (bilo proizvođača, bilo operatera odgovornog za održavanje II stepena) gde se detaljno ispituje da bi se odredio kvar na nivou zamenjivog sklopa u radionici (SRA - shop replaceable assembly). Ovaj sklop se uklanja i zamenjuje ispravnim rezervnim delom. Neispravan SRA (a moguće je i kompletna LRU) se isporučuje proizvođaču.

 

N.B.: Održavanje II stepena ne obuhvata uklanjanje kontrolnih merača ubrzanja ili žiroskopa iz SRA.

7B002

Oprema, kao što sledi, specijalno projektovana da odredi karakteristike ogledala prstenastih laserskih žiroskopa:

 

N.B.: VIDI TAKOĐE 7B102.

 

a. Merači rasejanja imaju tačnost merenja od 10 ppm ili manju (bolju);

 

b. Profilometri imaju tačnost merenja od 0,5 nm (5 angstrema) ili manju (bolju).

7B003

Oprema specijalno projektovana za "proizvodnju" opreme navedene u 7A.

 

Napomena: 7B003 obuhvata:

 

a. Test stanice za podešavanje žiroskopa;

 

b. Stanice za dinamičko balansiranje žiroskopa;

 

c. Test stanice za uhodavanje žiroskopa i motora;

 

d. Stanice za punjenje i pražnjenje žiroskopa;

 

e. Centrifugalne držače za kućišta žiroskopa;

 

f. Stanice za podešavanje osa akcelerometara;

 

g. Mašine za namotavanje fiber-optičkih žiroskopskih kalemova.

7B102

Merači refleksije tačnosti 50 ppm ili manje (bolje), projektovani da odrede karakteristike ogledala laserskih žiroskopa.

7B103

"Proizvodni kapaciteti" i "proizvodna oprema" kao što sledi:

 

a. "Proizvodni kapaciteti" specijalno projektovani za opremu navedenu u 7A117;

 

b. Proizvodna oprema i druga oprema za testiranje, kalibraciju i podešavanje, pored one navedene u 7B001 do 7B003, projektovana ili modifikovana da se koristi sa opremom navedenom u 7A.

7C

Materijali

 

Nema.

7D

Softver

7D001

"Softver" specijalno projektovan ili modifikovan za "razvoj" ili "proizvodnju" opreme navedene u 7A ili 7B.

7D002

"Izvorni kod" za "upotrebu" u bilo kojoj inercijalnoj navigacionoj opremi, uključujući i inercijalnu opremu koja se ne kontroliše pomoću 7A003 ili 7A004, ili referentne sisteme položaja i kursa (AHRS - Attidude and Heading Reference Systems).

 

Napomena: 7D002 ne kontroliše "izvorni kod" za "upotrebu" u mehaničkom AHRS-u.

 

Tehnička napomena:

 

AHRS se razlikuje od inercijalnog navigacionog sistema (INS) po tome što daje položaj i kurs a obično ne daje ubrzanje, brzinu i poziciju (dok INS daje).

7D003

Ostali "softveri", kao što sledi:

 

a. "Softver" posebno projektovan ili modifikovan da poboljša radne performanse ili smanji navigacionu grešku sistema na nivoe navedene u 7A003, 7A004 ili 7A008;

 

b. "Izvorni kod" za hibridne integrisane sisteme koji poboljšavaju radne performanse ili smanjuju navigacionu grešku sistema na nivo naveden u 7A003 ili 7A008 neprekidnim kombinovanjem podataka o pravcu (kursu) sa bilo kojim od sledećih navigacionih podataka:

 

1. Brzinom koju daje Dopler radar ili sonarni radar;

 

2. Podacima od satelitskih sistema globalne navigacije (npr. GPS ili GLONASS); ili

 

3. Mapom iz sistema "Navigacija s referentnom bazom podataka" ("DBRN");

 

c. "Izvorni kod" za integrisane avionske elektronske sisteme ili sisteme misije koji kombinuju podatke sa senzora i angažuju "ekspertske sisteme";

 

d. "Izvorni kod" za "razvoj" bilo čega od sledeće navedenog:

 

1. Digitalnog sistema za upravljanje letom za "potpunu kontrolu leta";

 

2. Integrisanih sistema pogona i kontrole leta;

 

3. Sistema električnih (fly-by-wire) i optičkih (fly-by-light) komandi;

 

4. "Aktivnih sistema za upravljanje letom" koji se sami rekonfigurišu u slučaju nekog kvara;

 

5. Avionske automatske opreme za određivanje pravca;

 

6. Sistema vazdušnih podataka baziranih na spoljašnjim statičkim podacima; ili

 

7. Uspravni zastori rasterskog tipa (prikazivača u nivou podignute lave) ili prostornih prikazivača (trodimenzionalnih pokazivača);

 

e. Computer-aided-design (CAD) "softver" projektovan za "razvoj" "aktivnih sistema za upravljanje letom", sistema električnih ili optičkih komandi za helikopter ili "sistema upravljanja kružnom kontrolom kontra-momenta ili kružnom kontrolom pravca" čija je "tehnologija" navedena u 7E004.b., 7E004.c.1. ili 7E004.c.2.

7D101

"Softver" posebno projektovan ili modifikovan za "upotrebu" u opremi navedenoj u 7A001 do 7A006, od 7A101 do 7A106, 7A115, 7A116.a., 7A116.b., 7B001, 7B002, 7B003, 7B102 ili 7B103.

7D102

Integracioni "softver", kao što sledi:

 

a. Integracioni "softver" za opremu navedenu u 7A103.b.;

 

b. Integracioni "softver" posebno projektovan za opremu navedenu u 7A003 ili 7A003.a.;

 

c. Integracioni "softver" projektovan ili modifikovan za opremu navedenu u 7A103.c.

 

Napomena: Uobičajeni oblik integracionog "softvera" podrazumeva Kalmanove filtre.

7D103

"Softver" specijalno projektovan za modeliranje ili simulaciju "kompleta za vođenje" navedenih u 7A117 ili njihovu integraciju sa svemirskim lansirnim letelicama navedenim u 9A004 ili sondažnim raketama navedenim u 9A104.

 

Napomena: "Softver" naveden u 7D103 ostaje pod kontrolom kad se kombinuje sa specijalno projektovanim hardverom navedenim u 4A102.

7E

Tehnologija

7E001

"Tehnologija" prema Opštoj tehnološkoj napomeni za "razvoj" opreme ili "softvera" navedenih u 7A, 7B ili 7D.

7E002

"Tehnologija" prema Opštoj tehnološkoj napomeni za "proizvodnju" opreme navedene u 7A ili 7B.

7E003

"Tehnologija" prema Opštoj tehnološkoj napomeni za popravku, remont ili ponovnu mašinsku obradu opreme navedene u 7A001 do 7A004.

 

Napomena: 7E003 ne obuhvata "tehnologiju" održavanja koja se odnosi na kalibraciju, uklanjanje ili zamenu oštećenih ili nepopravljivih zamenljivih jedinica i sklopova "civilnih letelica" kao što je opisano u Održavanju I stepena ili Održavanju II stepena.

 

Napomena: Videti tehničke napomene u 7B001.

7E004

Druga "tehnologija", kao što sledi:

 

a. "Tehnologija" za "razvoj" ili "proizvodnju":

 

1. Avionske opreme za goniometriju koja radi na učestalosti većoj od 5 MHz;

 

2. Sistema vazdušnih podataka baziranih samo na spoljašnjim statičkim podacima, tj. onih koji se dobijaju od konvencionalnih sondi koje daju podatke iz vazduha;

 

3. Rasterskih head-up prikazivača ili prostornih (trodimenzionalnih) prikazivača za "letelicu";

 

4. Inercijalnih navigacionih sistema ili žiro-astro kompasa koji sadrže merače ubrzanja (akcelerometre) ili žiroskope navedene u 7A001 ili 7A002;

 

5. Električnih aktuatora (tj. elektromehaničkih, elektrohidrostatičkih ili integrisanih pokretača) posebno projektovanih za "primarno upravljanje letom";

 

6. "Nizovi optičkih senzora za upravljanje letom" posebno projektovane za primenu "aktivnih sistema za upravljanje letom";

 

7. "DBNR" sistemi projektovani za navigaciju pod vodom korišćenjem sonara ili gravitacijske baze podataka koja omogućuje preciznost pozicioniranja manju (bolju) ili jednaku od 0,4 nautičke milje.

 

b. "Tehnologija" "razvoja", kao što sledi, za "aktivne sisteme za upravljanje letom" (uključujući električne komande i optičke komande):

 

1. Konfiguracija projektovana za međusobno povezivanje više mikroprocesora (on-board computers) da bi se postigla "obrada u realnom vremenu" radi primene zakona upravljanja;

 

2. Kompenzacija zakona upravljanja letom zbog položaja ugradnje senzora ili dinamičkog opterećenja, tj. kompenzacija zbog vibracionog okruženja senzora ili zbog varijacije položaja senzora u odnosu na težište aviona;

 

3. Elektronsko upravljanje redundansom podataka ili sistemskom redundansom za detekciju, toleranciju i izdvajanje greške ili rekonfiguraciju;

 

Napomena: 7E004.b.3. se ne odnosi na "tehnologiju" za projektovanje fizičke redundanse.

 

4. Upravljanje letom koje dozvoljava rekonfiguraciju kontrola sile i momenta u toku leta za autonomno upravljanje letom aviona u realnom vremenu;

 

5. Integracija digitalnih podataka upravljanja letom, navigacijom i pogonskim sistemom u digitalni sistem upravljanja letom za "potpunu kontrolu leta";

 

Napomena: 7E004.b.5. ne obuhvata:

 

a. "Tehnologiju " "razvoja " za integraciju digitalnih podataka upravljanja letom, navigacijom i pogonskim sistemom u digitalni sistem upravljanja letom za "optimizaciju putanje leta";

 

b. "Tehnologiju" "razvoja" za sisteme instrumenata za let "letelice" integrisanih isključivo za sisteme navigacije sletanja VOR, DME i ILS (Instrument Landing System) ili MLS (Microwave Landing System).

 

6. Potpuna digitalna kontrola leta ili multisenzorski sistemi upravljanja misijom koji koriste "ekspertske sisteme";

 

N.B.: Za "tehnologiju" za sveobuhvatno digitalno upravljanje motorom ("FADEC" - Full Authority Digital Engine Control), videti 9E003.a.9.

 

c. "Tehnologija" za "razvoj" helikopterskih sistema, kao što sledi:

 

1. Višeosni električni ili optički upravljači koji kombinuju bar dve od sledećih funkcija u jednu:

 

a. Združene komande upravljanja;

 

b. Ciklične komande upravljanja;

 

c. Komande upravljanja skretanjem;

 

2. "Sistemi upravljanja kružnom kontrolom kontra-momenta ili kružnom kontrolom pravca";

 

3. Lopatice rotora uključujući i "aeroprofile promenljive geometrije" za korišćenje u sistemima u kojima je moguće upravljanje individualnim lopaticama.

7E101

"Tehnologija" prema Opštoj tehnološkoj napomeni za "upotrebu" opreme navedene u 7A001 do 7A006, od 7A101 do 7A106, od 7A115 do 7A117, 7B001, 7B002, 7B003, 7B102, 7B103, 7D101 do 7D103.

7E102

"Tehnologija" za zaštitu avionske elektronike i elektronskih podsistema od elektromagnetnog udara (EMP) i elektromagnetne interferencije (EMI) iz spoljnih izvora kao što su:

 

a. "Tehnologija" projektovanja sistema zaštite;

 

b. "Tehnologija" projektovanja za konfigurisanje ragidizovanih otpornih elektronskih kola i podsistema;

 

c. "Tehnologija" projektovanja za definisanje kriterijuma za povećanje otpornosti iz 7E102.a. i 7E102.b.

7E104

"Tehnologija" za integraciju podataka kontrole leta, vođenja i pogona u sistem za upravljanje letom za optimizaciju putanje raketnog sistema.

 

Kategorija 8

POMORSTVO

 

8A

Sistemi, oprema i komponente

8A001

Podvodni plovni objekti i površinski brodovi, kao što sledi:

 

Napomena: Radi statusa kontrole opreme za podvodne plovne objekte, videti:

 

- Kategoriju 5, Deo 2 "Zaštita informacija" za šifrovanu komunikacionu opremu;

 

- Kategoriju 6 za senzore;

 

- Kategorije 7 i 8 za navigacionu opremu;

 

- Kategoriju 8A za podvodnu opremu.

 

a. Podvodni plovni objekti, povezani kablovima, sa ljudskom posadom, projektovani za rad na dubinama većim od 1.000 m.

 

b. Podvodni plovni objekti, koji nisu povezani kablovima (autonomni), sa ljudskom posadom i koji imaju bilo šta od sledećeg:

 

1. Projektovani su da "autonomno rade" i da mogu da podignu sve sledeće navedeno:

 

a. 10% ili više od svoje težine u vazduhu; i

 

b. 15 kN ili više;

 

2. Projektovani su da rade na dubinama većim od 1000 m; ili

 

3. Imaju sve što sledi:

 

a. Projektovani su da nose posadu od 4 ili više ljudi;

 

b. Projektovani su za "autonomni rad" od 10 ili više sati;

 

c. Imaju "radijus dejstva" od 25 nautičkih milja ili veći; i

 

d. Imaju dužinu od 21 m ili manju;

 

Tehničke napomene:

 

1. Za potrebe tačke 8A001.b., pod "autonomnim radom" se podrazumeva potpuno potopljeni podvodni plovni objekat bez snorkla, kod koga svi sistemi funkcionišu a podvodni objekat plovi minimalnom brzinom pri kojoj može sigurno dinamički kontrolisati dubinu samo pomoću dubinskih kormila, bez potrebe za podrškom broda ili baze na površini, na morskom dnu ili sa obale, i koji ima podvodni ili površinski pogonski sistem.

 

2. U tački 8A001.b., pod "radijusom dejstva" se podrazumeva polovina maksimalnog rastojanja koje podvodni plovni objekat može da dosegne.

 

c. Podvodni plovni objekti, povezani kablovima, bez ljudske posade, projektovani za rad na dubinama preko 1.000 m i koji imaju bilo šta od sledećeg:

 

1. Projektovani su za samostalan manevar pomoću pogonskih motora ili potiska navedenog u 8A002.a.2; ili

 

2. Imaju vezu fiberoptičkim kablom;

 

d. Podvodni plovni objekti, koji nisu povezani kablovima (autonomni) i koji imaju bilo šta od sledećeg:

 

1. Projektovani su da samostalno odlučuju o položaju po bilo kojoj geografskoj referentnoj tački bez asistencije čoveka u realnom vremenu;

 

2. Imaju akustičku ili komandnu vezu; ili

 

3. Imaju vezu fiberoptičkim kablom ili komandnu vezu dužu od 1.000 m;

 

e. Okeanski sistemi za spasavanje sa kapacitetom dizanja od 5 MN za vađenje objekata sa dubina većih od 250 m i koji imaju bilo šta od sledećeg:

 

1. Dinamičke sisteme za pozicioniranje koji imaju sposobnost zadržavanja pozicije do 20 m od zadate tačke uz pomoć navigacionog sistema; ili

 

2. Navigacioni sistemi za kretanje prema morskom dnu ili navigacioni integracioni sistemi za dubine veće od 1.000 m sa tačnošću pozicioniranja do 10 m od zadate tačke;

 

f. Lebdelice (sa suknjicom - hoverkraft) koje sadrže sve sledeće karakteristike:

 

1. Projektovane su za maksimalnu brzinu, pod punim opterećenjem, od preko 30 čvorova pri značajnoj visini talasa od 1,25 m (Stanje mora 3) ili većom;

 

2. Pritisak vazdušnog jastuka je preko 3.830 Pa; i

 

3. Odnos lakog i punog deplasmana (istisnine) manji je od 0,70;

 

g. Lebdelice (sa čvrstim bočnim zidovima) sa maksimalnom projektovanom brzinom, pod punim opterećenjem, većom od 40 čvorova pri značajnoj visini talasa od 3,25 m (Stanje mora 5) ili većom;

 

h. Hidrokrilci sa aktivnim sistemom za automatsku kontrolu podvodnih krila, sa maksimalnom projektovanom brzinom, pod punim opterećenjem, većom od 40 čvorova pri značajnoj visini talasa od 3,25 m (Stanje mora 5) ili većom;

 

i. Plovni objekti sa malom površinom vodne linije - linije plivanja (SWATH) koji imaju bilo šta od sledećeg:

 

1. Puni deplasman preko 500 t sa maksimalnom projektovanom brzinom, pod punim opterećenjem, većom od 35 čvorova pri značajnoj visini talasa od 3,25 m (Stanje mora 5) ili većom; ili

 

2. Puni deplasman preko 1500 t sa maksimalnom projektovanom brzinom, pod punim opterećenjem, većom od 25 čvorova pri značajnoj visini talasa od 4 m (Stanje mora 6) ili većom;

 

Tehnička napomena:

 

Plovni objekti sa malom površinom vodne linije - linije plivanja (SWATH) je definisan na sledeći način: površina vodne linije kod projektovanog radnog gaza manja od 2x (deplasmana kod projektovanog radnog gaza)2/3.

8A002

Sistemi i oprema, kao što sledi:

 

Napomena: Za podvodne komunikacione sisteme, videti Kategoriju 5, Deo 1 - Telekomunikacije.

 

a. Sistemi, oprema i komponente, specijalno projektovani ili modifikovani za podvodne plovne objekte, koji su namenjeni za rad na dubinama većim od 1.000 m, kao što sledi:

 

1. Kućišta (posude) ili trupovi pod pritiskom sa maksimalnim prečnikom većim od 1,5 m;

 

2. Pogon pomoću motora na jednosmernu struju sa klasičnim brodskim propelerom ili propelerom u sapnici;

 

3. Vezni kablovi i konektori za iste koji koriste optičke kablove ojačane sintetičkim materijalima;

 

4. Komponente proizvedene od materijala navedenog u 8C001.

 

Tehnička napomena: Predmet ove kontrole se odnosi na izvoz sintetičke pene koja se kontroliše prema 8C001 za slučajeve kada se radi o međufazi u proizvodnji i kada komponenta nije u završnom obliku.

 

b. Sistemi specijalno projektovani ili modifikovani za automatsku kontrolu kretanja podvodnih plovnih objekata navedenih u poglavlju 8A001 koja koriste navigacione podatke i imaju servo upravljanje u zatvorenoj petlji, a koji omogućavaju plovnom objektu:

 

1. Kretanje do 10 m od definisane tačke u vodenom stubu;

 

2. Održavanje pozicije do 10 m od definisane tačke u vodenom stubu; ili

 

3. Održavanje pozicije do 10 m dokle doseže kabl na morskom dnu ili ispod njega;

 

c. Uvodnici u trup plovnog objekta ili konektori optičkih kablova;

 

d. Podvodni video sistemi, kao što sledi:

 

1. Televizijski sistemi i televizijske kamere, kao što sledi:

 

a. Televizijski sistemi (kamera, oprema za monitoring - nadzor i prenos signala) koji imaju graničnu rezoluciju veću od 800 linija mereno u vazduhu, specijalno projektovani ili modifikovani za daljinsko upravljanje podvodnim plovnim objektom;

 

b. Podvodne televizijske kamere koje imaju graničnu rezoluciju veću od 1100 linija mereno u vazduhu;

 

c. Televizijske kamere koje rade pri malom osvetljenju, specijalno projektovane ili modifikovane za podvodnu upotrebu, a koje imaju sve dole navedeno:

 

1. Pojačavačku video cev navedenu u 6A002.a.2.a.; i

 

2. Više od 150.000 "aktivnih piksela" po poluprovodničkoj površini;

 

Tehnička napomena:

 

Granična rezolucija u televizijskoj tehnici je mera horizontalne rezolucije obično izražena preko maksimalnog broja linija po visini slike vidljivih pri testiranju, na osnovu standarda IEEE 208/1960 ili bilo kojeg drugog ekvivalentnog standarda.

 

2. Sistemi, specijalno projektovani ili modifikovani za daljinsko upravljanje podvodnim plovnim objektima, uz upotrebu tehnike za minimiziranje povratnog efekta, uključujući iluminatoreimitatore daljine ili "laserske" sisteme;

 

e. Fotografski aparati specijalno projektovani ili modifikovani za podvodnu upotrebu ispod 150 m, formata filma 35 mm ili većeg, koji imaju bilo šta od sledećeg:

 

1. Unošenje podataka na film sa izvora van fotoaparata;

 

2. Automatsku korekciju fokusa; ili

 

3. Automatsku kontrolu kompenzacije specijalno za upotrebu fotoaparata na dubinama većim od 1.000 m;

 

f. Sistemi elektronskog formiranja slike, specijalno projektovani ili modifikovani za podvodnu upotrebu, koji mogu da memorišu više od 50 digitalnih fotografija;

 

Napomena: 8A002.f ne kontroliše digitalne kamere projektovane za potrošačke namene, osim onih koje imaju mogućnost umnožavanja slike.

 

g. Svetlosni sistemi, kao što sledi, specijalno projektovani ili modifikovani za podvodnu upotrebu:

 

1. Stroboskopski svetlosni sistemi koji imaju izlaznu energiju svetlosti veću od 300 J po flešu i frekvenciju od 5 fleševa u sekundi;

 

2. Argon lučki svetlosni sistemi specijalno projektovani za upotrebu ispod 1.000 m;

 

h. "Roboti" specijalno projektovani za podvodnu upotrebu, kontrolisani pomoću kompjutera sa memorisanim programom i koji imaju bilo šta od sledećeg:

 

1. Sisteme koji kontrolišu "robota" koristeći informacije sa senzora koji mere snagu ili obrtni momenat primenjene na neki objekat u spoljašnoj sredini, rastojanje do objekta u spoljašnoj sredini, ili dodir između "robota" i objekta u spoljašnoj sredini; ili

 

2. Mogućnost da deluju snagom od 250 N ili većom ili obrtnim momentom od 250 Nm ili većim i koji imaju legure titanijuma ili "vlaknaste ili filamentne" "kompozitne" materijale u svojoj strukturi;

 

i. Daljinski kontrolisani zglobni manipulatori specijalno projektovani ili modifikovani za upotrebu na podvodnim plovnim objektima, koji imaju bilo šta od sledećeg:

 

1. Sisteme koji kontrolišu manipulatore pomoću informacija sa senzora koji mere obrtni momenat ili silu kojom se deluje na spoljašnji objekat, ili dodir manipulatora i objekta u spoljašnoj sredini; ili

 

2. Koriste proporcionalnu tehniku glavni-sporedni ili koriste kompjuter "kontrolisan putem memorisanog programa" i imaju 5 stepeni slobode kretanja ili više;

 

Napomena: Samo funkcije koje imaju proporcionalnu kontrolu i koriste proporcionalnu povratnu vezu ili koriste kompjuter "kontrolisan putem memorisanog programa" pobrojane su kada se određuje broj stepeni slobode kretanja.

 

j. Sistemi za napajanje nezavisni od vazduha, specijalno projektovani za podvodnu upotrebu, kao što sledi:

 

1. Brajtonovi ili Rankinovi pogonski sistemi za napajanje nezavisni od vazduha, koji imaju bilo šta od sledećeg:

 

a. Hemijske ili apsorpcijske sisteme specijalno projektovane za uklanjanje ugljen-dioksida, ugljen-monoksida i čestica izduvnih gasova koji cirkulišu u zatvorenom sistemu;

 

b. Sisteme specijalno projektovane za korišćenje jednoatomskog gasa;

 

c. Naprave ili kaveze specijalno napravljene za redukciju podvodnog šuma na frekvencijama nižim od 10 kHz, ili specijalno montirane uređaje za ublažavanje udarnog opterećenja; ili

 

d. Sisteme specijalno projektovane za:

 

1. Stavljanje pod pritisak produkata reakcije ili obnovu goriva;

 

2. Skladištenje produkata reakcije; i

 

3. Pražnjenje produkata reakcije pri pritisku od 100 kPa ili većem;

 

2. Motori na dizel pogon, nezavisni od vazduha, koje imaju sve sledeće:

 

a. Hemijske ili apsorpcijske sisteme specijalno projektovane za uklanjanje ugljenik-dioksida, ugljenik-monoksida i čestica izduvnih gasova koji cirkulišu u zatvorenom sistemu;

 

b. Sisteme specijalno projektovane za korišćenje jednoatomskog gasa;

 

c. Naprave ili kaveze specijalno napravljene za redukciju podvodnog šuma na frekvencijama nižim od 10 kHz, ili specijalno montirane uređaje za ublažavanje udarnog opterećenja; i

 

d. Specijalno projektovane izduvne sisteme koji kontinualno ne izduvavaju produkte sagorevanja;

 

3. Pogonski sistemi sa gorivim ćelijama nezavisni od vazduha sa izlaznom snagom većom od 2 KW koji imaju bilo šta od sledećeg:

 

a. Uređaje ili kaveze specijalno napravljene za redukciju podvodnog šuma pod vodom na frekvencijama nižim od 10 kHz, ili specijalno montirane uređaje za ublažavanje udarnog opterećenja; ili

 

b. Sisteme specijalno projektovane za:

 

1. Stavljanje pod pritisak produkata reakcije ili za obnovu goriva;

 

2. Skladištenje produkata reakcije; i

 

3. Pražnjenje produkata reakcije pri pritisku od 100 kPa ili većem;

 

4. Pogonski sistemi sa zatvorenim Stirlingovim ciklusom nezavisni od vazduha, koji imaju sve sledeće:

 

a. Uređaje ili kaveze specijalno projektovane za redukciju podvodnog šuma na frekvencijama nižim od 10 kHz, ili specijalno montirane uređaje za ublažavanje udarnog opterećenja; i

 

b. Specijalno projektovane izduvne sisteme za pražnjenje produkata sagorevanja pri pritisku od 100 kPa ili većem;

 

k. Suknjice, brtve i poklopci, koji imaju bilo šta od sledećeg:

 

1. Projektovani su za pritiske jastuka od 3.830 Pa ili veće, koji rade pri značajnoj visini talasa od 1,25 m (Stanje mora 3) ili većoj i specijalno su projektovani za lebdelice (sa suknjicom oko celog trupa) navedene u 8A001.f.; ili

 

2. Projektovani su za pritiske jastuka veće od 6.224 Pa, koji rade pri značajnoj visini talasa od 3,25 m (Stanje mora 5) ili većoj i specijalno su projektovani za lebdelice (sa čvrstim bočnim zidovima) navedene u 8A001.g.;

 

l. Ventilatori za naduvavanje vazdušnog jastuka snage veće od 400 KW specijalno projektovani za lebdelice navedene u 8A001.f. ili 8A001.g.;

 

m. Potpuno potopljena subkavitaciona ili superkavitaciona hidrokrila specijalno projektovana za brodove navedene u 8A001.h.;

 

n. Aktivni sistemi specijalno projektovani ili modifikovani za automatsku kontrolu kretanja plovnih objekata ili kretanja izazvanih delovanjem mora navedenih u 8A001.f., 8A001.g., 8A001.h. ili 8A001.i.;

 

o. Propeleri, sistemi za prenos snage, sistemi za proizvodnju energije i sistemi za redukciju šuma, kao što sledi:

 

1. Sistemi brodskih propelera ili sistemi za prenos energije, kao što sledi, specijalno projektovani za lebdelice (sa suknjicom ili sa čvrstim bočnim zidovima), hidrokrilce ili plovne objekte sa malom površinom vodne linije navedene u 8A001.f., 8A001.g., 8A001.h. ili 8A001.i.:

 

a. Superkavitacioni, superventilirani, delimično potopljeni ili površinski probijajući propeleri snage veće od 7,5 MW;

 

b. Upareni kontrarotirajući propeleri snage 15 MW;

 

c. Sistemi koji se koriste za smanjenje vrtloženja i ujednačavanje dotoka vode na propeler;

 

d. Laki reduktori velikog kapaciteta (K faktor preko 300);

 

e. Sistemi vratila za prenos snage, sa komponentama od "kompozitnih" materijala, sposobni za prenos snage veće od 1 MW;

 

2. Sistemi brodskih propelera i sistemi za proizvodnju i prenos energije projektovani za upotrebu na brodovima, kao što sledi:

 

a. Propeleri sa kontrolisanim nagibom krila propelera (upravljivi korak ili nagib krila propelera) i odgovarajućom glavčinom snage veće od 30 MW;

 

b. Električni pogonski motori sa unutrašnjim tečnim hlađenjem i sa izlaznom snagom većom od 2,5 MW;

 

c. "Superprovodljivi" pogonski motori, ili električni pogonski motori sa permanentnim magnetom, sa izlaznom snagom većom od 0,1 MW;

 

d. Sistemi vratila za prenos snage, sa komponentama od "kompozitnih" materijala, koji mogu da prenose snagu veću od 2 MW;

 

e. Ventilirani ili u korenu krila ventilirani propelerski sistemi snage veće od 2,5 MW;

 

3. Sistemi za redukciju šuma napravljeni za upotrebu na brodovima deplasmana od 1.000 t ili većim, kao što sledi:

 

a. Sistemi koji prigušuju podvodni šum na frekvenciji ispod 500 Hz i sadrže složene sklopove-elemente za akustičku izolaciju dizel motora, dizel generatora, gasnih turbina, generatora koje pokreću gasne turbine, pogonskih motora i pogonskih reduktora, specijalno projektovani za zvučnu i antivibracionu izolaciju, mase srednje veličine koja prelazi 30% mase opreme koja se montira;

 

b. Sistemi za aktivno smanjenje ili poništavanje šuma, ili magnetna ležišta, specijalno napravljena za sisteme za prenos snage, sa ugrađenim elektronskim sistemima za aktivno smanjenje vibracija generisanjem i slanjem signala antišuma ili antivibracija direktno na izvor istih;

 

p. Vodomlazni pogonski sistemi sa pumpom izlazne snage preko 2,5 MW, divergentnim mlaznicama i tehnikom upravljanja vodenim mlazom pomoću lopatica koji služe za poboljšanje efikasnosti pogona ili redukciju pogonom generisanog podvodnog šuma;

 

r. Samonosiva ronilačka oprema sa zatvorenim ili poluzatvorenim krugom za disanje kod ronjenja ili oprema za podvodno plivanje.

 

Napomena: 8A002.r. ne kontroliše individualne aparate za ličnu upotrebu (kada su uz korisnika).

8B

Oprema za testiranje, proveru i proizvodnju

8B001

Vodeni tuneli, koji imaju pozadinski šum manji od 100 dB (referentni 1 μPa, 1 Hz), u frekvencijskom opsegu od 0 do 500 Hz, projektovani za merenje akustičkog polja generisanog vodenim tokom oko modela propulzivnih sistema.

8C

Materijali

8C001

"Sintaktička pena" namenjena za podvodnu upotrebu, koja ima sve sledeće:

 

N.B.: VIDI TAKOĐE 8A002.a.4.

 

a. Namenjena za dubinu preko 1.000 m; i

 

b. Gustine manje od 561 kg/m3.

 

Tehnička napomena:

 

"Sintaktička pena" je smesa sintetičkog materijala koja sadrži sferne šupljine plastičnih materijala ili stakla utisnute u ispunu od smole.

8D

Softver

8D001

"Softver" specijalno projektovan ili modifikovan za "razvoj", "proizvodnju" ili "upotrebu" opreme ili materijala navedenih u 8A, 8B ili 8C.

8D002

Poseban "softver" specijalno projektovan ili modifikovan za "razvoj", "proizvodnju", popravku, generalni remont ili ponovnu mašinsku obradu propelera specijalno napravljenih za redukciju podvodnog šuma.

8E

Tehnologija

8E001

"Tehnologija" saglasno Opštoj tehnološkoj napomeni za "razvoj" ili "proizvodnju" opreme ili materijala navedenih u 8A, 8B ili 8C.

8E002

Druga "tehnologija", kao što sledi:

 

a. "Tehnologija" za "razvoj", "proizvodnju", popravku, generalni remont ili ponovnu mašinsku obradu propelera specijalno napravljenih za redukciju podvodnog šuma;

 

b. "Tehnologija" za generalni remont ili ponovnu mašinsku obradu opreme navedene u 8A001, 8A002.b., 8A002.j., 8A002.o. ili 8A002.p.

 

Kategorija 9

VAZDUŠNI I SVEMIRSKI PROSTOR I POGONSKI SISTEMI

 

9A

Sistemi, oprema i komponente

 

N.B.: Za pogonske sisteme konstruisane ili svrstane prema neutronskom ili prolaznom jonizujućem zračenju, vidi NKL NVO.

9A001

Vazduhoplovni gasno-turbinski motori koji sadrže nešto od onoga što sledi:

 

N.B.: VIDI TAKOĐE 9A101.

 

a. Uključuje bilo koju od "tehnologija" specificiranih u 9E003.a.; ili

 

Napomena: 9A001.a ne kontroliše vazduhoplovne gasno-turbinske motore koji zadovoljavaju sledeće:

 

a. Odobreni od strane od strane nacionalnih civilnih vazduhoplovnih vlasti "država-učesnica"; i

 

b. Namenjeni za pogon civilnih letelica sa posadom kojoj je od strane nacionalne civilne vazduhoplovne vlasti za vazduhoplov sa ovim tipom pogona izdato:

 

1. civilna potvrda; ili

 

2. odgovarajući dokument priznat od strane Međunarodne organizacije za civilno vazduhoplovstvo (ICAO).

 

b. Konstruisani za pogon vazduhoplova koji lete brzinom od 1 Maha ili većom u trajanju dužem od 30 minuta.

9A002

"Mornarička gasno-turbinska postrojenja" sa, po ISO standardu, kontinualnom snagom od 24.245 kW ili većom i sa specifičnom potrošnjom goriva koja ne prelazi 0,219 kg/kWh u opsegu snage od 35% od 100% kao i za njih posebno projektovanim sklopovima i komponentama.

 

Napomena: Pojam "mornarička gasno-turbinska postrojenja" obuhvata ona industrijska ili vazdušna gasno-turbinska postrojenja prilagođena za generisanje električne energije na brodovima ili za pogon.

9A003

Posebno projektovani sklopovi i komponente koji uključuju bilo koju od "tehnologija" navedenih u 9E003.a., za sledeće gasno-turbinske pogonske sisteme:

 

a. Navedene u 9A001;

 

b. Čije konstrukciono ili proizvodno poreklo nije poznato proizvođaču ili pripada "državi koja nije učesnica".

9A004

Vozila za lansiranje u svemir i "svemirske letelice".

 

N.B.: VIDI TAKOĐE 9A104.

 

Napomena: 9A004 ne kontroliše korisni teret.

 

N.B.: Za kontrolu statusa proizvoda sadržanih u korisnom teretu "kosmičkih letelica", vidi odgovarajuće kategorije.

9A005

Pogonski sistemi na tečno pogonsko gorivo koji sadrže bilo koje sisteme ili komponente navedene u 9A006.

 

N.B.: VIDI TAKOĐE 9A105 i 9A119.

9A006

Sistemi i komponente posebno projektovani za pogonske raketne sisteme na tečno pogonsko gorivo, kako sledi:

 

N.B.: VIDI TAKOĐE 9A106 , 9A108, 9A120.

 

a. Niskotemperaturni rashlađivači, Djuarovi sudovi koji na letelicama održavaju gasove u tečnom stanju, niskotemperaturni cevovodi ili niskotemperaturni sistemi posebno projektovani za upotrebu na svemirskim letelicama i sposobni da smanje gubitak niskotemperaturnog fluida na manje od 30% godišnje;

 

b. Niskotemperaturni kontejneri ili rashladni sistemi zatvorenog ciklusa sposobni da obezbede temperature od 100K (-173°C) ili niže za "letelice" sa neprekidnim letom na brzinama preko 3 Maha, lansirne letelice i "kosmičke letelice";

 

c. Sistemi za skladištenje ili premeštanje tečnog vodonika;

 

d. Turbo pumpe visokog pritiska (preko 17,5 MPa), delovi pumpi ili njima pridruženi gasogeneratorski sistemi ili sistemi za pokretanje ekspanzionog turbinskog ciklusa;

 

e. Potisne komore visokog pritiska (preko 10,6 MPa) i njihove mlaznice;

 

f. Sistemi za skladištenje goriva koji koriste princip kapilarnosti ili pozitivnog raspršavanja (tj. sa elastičnim lopaticama);

 

g. Brizgaljke tečnog goriva, sa pojedinačnim otvorima od 0,381 mm ili manjim u prečniku (površina od 1,14 x 10-3 cm2 ili manje za otvore koji nisu kružnog preseka), posebno projektovane za raketne motore na tečni pogon;

 

h. Jednodelne potisne komore od ugljeničnih vlakana (karbon-karbon) ili jednodelni izlazni konusi mlaznica od ugljeničnih (karbon-karbon) vlakana gustine preko 1,4 g/cm3 i zatezne čvrstoće veće od 48 MPa.

9A007

Raketni pogonski sistemi na čvrsto pogonsko gorivo sa bilo čim od ovoga što sledi:

 

N.B.: VIDI TAKOĐE 9A107 i 9A119.

 

a. Mogućnošću stvaranja ukupnog impulsa od preko 1,1 MNs;

 

b. Specifičnim impulsom od 2,4 kNs/kg ili većim kada je strujanje kroz mlaznik ekspandovano do uslova okoline na nivou mora i za podešeni pritisak u komori od 7MPa;

 

c. Frakcijama mase po stepenima koje prelaze 88% i punjenjima čvrste pogonske materije većim od 86%;

 

d. Bilo kojom komponentom navedenom u 9A008; ili

 

e. Sistemima za izolovanje komore i vezivanje pogonskog punjenja koji koriste konstrukciju neposrednog vezivanja da obezbede "jaku mehaničku vezu" ili spreče hemijsko premeštanje između čvrstog goriva i izolacionog materijala zida komore.

 

Tehnička napomena:

 

Za svrhe 9A007.e. "jaka mehanička veza" znači da je čvrstoća veze jednaka ili veća od čvrstoće samog čvrstog goriva.

9A008

Komponente, kao što slede, posebno projektovane za sisteme raketnog pogona na čvrsto pogonsko gorivo:

 

N.B.: VIDI TAKOĐE 9A108.

 

a. Sistemi za izolovanje komore i vezivanje pogonskog punjenja koji koriste podložni sloj da obezbede "jaku mehaničku vezu" ili spreče hemijsko premeštanje između čvrstog pogonskog punjenja i izolacionog materijala komore;

 

Tehnička napomena:

 

Za svrhe 9A008.a., "jaka mehanička veza" znači da je čvrstoća veze jednaka ili veća od čvrstoće samog pogonskog punjenja.

 

b. Komore motora "kompozitne" vlaknaste strukture koje prelaze 0,61 m u prečniku ili imaju odnos "strukturalne efikasnosti (PV/W)" veći od 25 km;

 

Tehnička napomena:

 

"Odnos strukturalne efikasnosti (PV/W)" je pritisak eksplozije u komori (P) pomnožen zapreminom komore (V) i podeljen ukupnom težinom komore (W).

 

c. Mlazni sa nivoom potiska preko 45 kN ili sa brzinom erozije grla mlaznice manjom od 0,075 mm/s;

 

d. Pokretni mlaznici ili sistemi za upravljanje vektorom potiska ubrizgavanjem sekundarnog fluida, a koji su sposobni za sledeće:

 

1. Višeosno zakretanje od preko ±5°;

 

2. Ugaonu brzinu zaokretanja vektora potiska od 20 °/s ili veću; ili

 

3. Ugaono ubrzanje vektora potiska od 40 °/s2 ili veće.

9A009

Sistemi hibridnog raketnog pogona sa:

 

N.B.: VIDI TAKOĐE 9A109 i 9A119.

 

a. Mogućnošću davanja ukupnog impulsa većeg od 1,1 MNs; ili

 

b. Nivoima potiska preko 220 kN u uslovima vakuuma na izlazu iz mlaznika.

9A010

Posebno projektovane komponente, sistemi i konstrukcije za lansirna vozila, njihove pogonske sisteme ili "kosmičke letelice", kako sledi:

 

N.B.: VIDI TAKOĐE 1A002 i 9A110.

 

a. Komponente i konstrukcije od kojih svaka prelazi 10 kg, posebno projektovane za lansirna vozila, a proizvedene upotrebom metalnih "matrica", "kompozita", organskih "kompozita", keramičkih "matrica" ili materijala sa unutrašnjim ojačanjem od metala navedenih u 1C007 ili 1C010;

 

Napomena: Ograničenje težine se ne odnosi na konuse vrha (nosa).

 

b. Komponente i konstrukcije posebno projektovane za pogonske sisteme lansirnih vozila navedenih u 9A005 do 9A009, a proizvedene upotrebom metalnih matrica, kompozita, organskih kompozita, keramičkih matrica ili materijala sa unutrašnjim metalnim ojačanjem navedenim u 1C007 ili 1C010;

 

c. Konstrukcione komponente i izolacioni sistemi posebno projektovani za aktivnu kontrolu dinamičkog odgovora ili izobličenja strukture "kosmičke letelice";

 

d. Pulsirajući raketni motori sa tečnim gorivom sa odnosom potisak/masa jednakim ili većim od 1 kN/kg i vremenom odziva (vreme potrebno da bi se ostvarilo 90% od ukupnog propisanog potiska od momenta startovanja) manjim od 30 ms.

9A011

Nabojnomlazni, supersonični nabojnomlazni motori ili motori kombinovanog radnog ciklusa i za njih posebno konstruisani delovi.

 

N.B.: VIDI TAKOĐE 9A111 i 9A118.

9A012

Bespilotne letelice (BL), pridruženi sistemi, oprema i komponente kao što sledi:

 

a. Bespilotne letelice (BL) koje imaju bilo šta od sledećeg:

 

1. Autonomnu kontrolu leta i mogućnost navigacije (na primer autopilota sa inercionim navigacionim sistemom); ili

 

2. Mogućnost kontrolisanog leta van direktnog vidnog dometa uz pomoć ljudskog operatera (na primer televizuelni daljinski upravljač).

 

b. Pridruženi sistemi i komponente kako sledi:

 

1. oprema specijalno projektovana za daljinsko upravljanje BL specificirane u 9A012.a.;

 

2. sistemi vođenja i upravljanja različiti od onih specificiranih u 7A, specijalno projektovanih za integraciju u BL specificirani u 9A012.a;

 

3. oprema i komponente specijalno projektovane za prevođenje pilotiranih letelica u BL specificirani u 9A012.a.

9A101

Turbomlazni i turbopropelerski motori male težine (uključujući složene turbo motore) osim onih koji nisu navedeni u 9A001, a kako sledi:

 

a. Motori koji imaju obe sledeće osobine:

 

1. Ukupnu vrednost potiska veću od 400 N (dobijenu dok motor nije instaliran) osim motora odobrenih za civilnu upotrebu s maksimalnim potiskom većim od 8.890 N (dobijenim dok motor nije instaliran); i

 

2. Specifičnu potrošnju goriva od 0,15 kg/N/h ili manju (pri maksimalnoj kontinualnoj snazi, na nivou mora, u statičkim i standardnim uslovima);

 

b. Motori konstruisani ili modifikovani za upotrebu u "raketama".

9A104

Sondažne rakete dometa najmanje 300 km.

 

N.B.: VIDI TAKOĐE 9A004.

9A105

Raketni motori na tečno pogonsko gorivo, kako sledi:

 

N.B.: VIDI TAKOĐE 9A119.

 

a. Raketni motori na tečni pogon upotrebljivi u "raketama", koji nisu navedeni u 9A005, a imaju mogućnost davanja ukupnog impulsa od 1,1 MNs ili većeg;

 

b. Raketni motori na tečni pogon upotrebljivi u potpunim raketnim sistemima ili bespilotnim letelicama, sa dometom od 300 km, koji nisu opisani u 9A005 ili 9A105.a., a imaju mogućnost stvaranja ukupnog impulsa od 0,841 MNs ili većeg.

9A106

Sistemi ili komponente osim onih navedenih u 9A006, upotrebljivi u "raketama", posebno projektovani za raketne pogonske sisteme na tečno pogonsko gorivo, kako sledi:

 

a. Ablativni ulošci za potisne ili komore za sagorevanje;

 

b. Raketni mlaznici;

 

c. Podsistemi za upravljanje vektorom potiska;

 

Tehnička napomena:

 

Primeri načina ostvarenja upravljanja vektorom potiska koje je naveden u 9A106.c. su:

 

1. Savitljiva mlaznica;

 

2. Ubrizgavanje sekundarne tečnosti ili gasa;

 

3. Pokretni raketni motor ili mlaznica;

 

4. Skretanje izlazne struje produkata sagorevanja (mlaznim lopaticama ili davačima); ili

 

5. Spojleri (interceptori).

 

d. Sistemi za upravljanje tečnim i polutečnim raketnim gorivima (uključujući oksidatore) i njihove posebne komponente, projektovani ili modifikovani da rade u uslovima oscilovanja od više od 10 g rms između 20 i 2000 Hz.

 

Napomena: Jedini servo-ventili i pumpe navedeni u 9A106.d., su sledeći:

 

a. Servo-ventili konstruisani za protok od 24 l/min ili veći, pri apsolutnom pritisku od 7 MPa ili višem, i koji imaju vreme odgovora pokretača manje od 100 ms;

 

b. Pumpe, za tečna raketna goriva, sa brzinom osovine jednakom ili većom od 8 000 o/min ili sa pritiskom potiskivanja jednakim ili većim od 7 MPa.

9A107

Raketni motori na čvrsto pogonsko gorivo za upotrebu u kompletnim raketnim sistemima ili bespilotnim letelicama, dometa 300 km, koji nisu navedeni u 9A007, a imaju mogućnost davanja ukupnog impulsa od 0,841 MNs ili većeg.

 

N.B.: VIDI TAKOĐE 9A119.

9A108

Komponente, van onih navedenih u 9A008, za upotrebu na "raketama", posebno konstruisane za raketne sisteme na čvrsto pogonsko gorivo, kako sledi:

 

a. Komore raketnih motora, njihove "unutrašnje obloge" i "izolacija";

 

b. Raketne mlaznice;

 

c. Podsistemi za upravljanje vektorom potiska.

 

Tehnička napomena:

 

Primeri načina ostvarenja upravljanja vektorom potiska navedeni u 9A108.c. su:

 

1. Savitljivi mlaznik;

 

2. Sekundarno ubrizgavanje tečnosti ili gasa;

 

3. Pokretni raketni motor ili mlaznik;

 

4. Skretanje izlazne struje produkata sagorevanja (mlaznična krilca ili sonde); ili

 

5. Spojleri (interceptori).

9A109

Hibridni raketni motori za upotrebu u "raketama", van onih navedenih u 9A009, i za njih posebno projektovane komponente.

 

N.B.: VIDI TAKOĐE 9A119.

 

Tehnička napomena:

 

U 9A109 "projektil" znači kompletan raketni sistem i sistem bespilotnih letelica sa doletom većim od 300 km.

9A110

Kompozitne strukture, laminati i proizvodi za njih koji nisu navedeni u 9A010, posebno projektovani za upotrebu na svemirskim lansirnim letelicama navedenim u 9A004 ili sondažnim raketama navedenim u 9A104 ili podsistemima navedenim u 9A005, 9A007, 9A105.a., 9A106 do 9A108, 9A116 ili 9A119.

 

N.B.: VIDI TAKOĐE 1A002.

9A111

Pulsirajući mlazni motori, upotrebljivi na "projektilima" ili bespilotnim letelicama specificiranim u 9A012, kao i delovi posebno projektovani za njih.

 

N.B.: VIDI TAKOĐE 9A011 i 9A118.

9A115

Lansirna oprema za podršku, kako sledi:

 

a. Aparati i uređaji za rukovanje, upravljanje, startovanje ili lansiranje; projektovani ili modifikovani za svemirske lansirne letelice navedene u 9A004, bespilotne letelice specificirane u 9A012 ili sondažne rakete navedene u 9A104;

 

b. Letelice za transport, rukovanje, upravljanje, startovanje ili lansiranje, projektovana ili modifikovana za svemirske lansirne letelice navedene u 9A004 ili sondažne rakete navedene u 9A104.

9A116

Letelice s ponovnim ulaskom u atmosferu, upotrebljive u "raketama" i oprema projektovana ili modifikovana za njih, kako sledi:

 

a. Letelice s ponovnim ulaskom u atmosferu;

 

b. Toplotni ekrani i njihove komponente napravljene od keramičkih ili ablativnih materijala;

 

c. Toplotni odvodi i njihove komponente napravljeni od lakih materijala velikog toplotnog kapaciteta;

 

d. Elektronska oprema posebno konstruisana za letelice s ponovnim ulaskom u atmosferu.

9A117

Mehanizmi za raketne stepene, mehanizmi za odvajanje stepena i povezivanje stepena, upotrebljivi u "raketama".

9A118

Uređaji za regulaciju sagorevanja u motorima, koji su upotrebljivi na "raketama" ili bespilotnim letelicama specificiranim u 9A012, a navedeni su u 9A011 ili 9A111.

9A119

Zasebni stepeni raketa, upotrebljivi u kompletnim raketnim sistemima ili bespilotnim letelicama, sa dometom od 300 km, van onih navedenih u 9A005, 9A007, 9A009, 9A105, 9A107 i 9A109.

9A120

Rezervoari za tečno gorivo, sem onih koji su specificirani u 9A006, specijalno projektovani za gorivo specificirano u 1C111 ili "drugo tečno gorivo", korišćeno za raketne sisteme sposobne da ponesu najmanje 500 kg korisnog tereta na daljinu od najmanje 300 km.

 

Napomena: u 9A120 "drugo tečno gorivo" uključuje, ali nije ograničeno, na gorivo navedeno u NKL NVO.

9A350

Sistemi za raspršivanje i zamagljivanje, posebno izrađeni ili modifikovani radi montaže na avion, "vozila lakša od vazduha", ili bespilotne letelice i posebno izrađene komponente za njih, kao što sledi:

 

a. Kompletni sistemi za raspršivanje ili zamagljivanje sposobni za dostavljanja, iz tečnih suspenzija, početne kapljičaste zapremine "VMD" manje od 50 μm s protokom većim od dve litre u minuti:

 

b. Jedinice za generisanje i dostavljanje aerosola u obliku oblaka ili mlaza, stvorenog od tečne suspenzije, početne kapljičaste zapremine "VMD" manje od 50 μm s protokom većim od dve litre u minuti;

 

c. Sklopovi za generisanje aerosola, posebno izrađeni za montažu u sisteme navedene u 9A350.a i b.

 

Napomena: Jedinice za generisanje aerosola su specijalno konstruisani ili modifikovani uređaji poput mlaznica, rotirajućih bubnjeva i sličnih uređaja, koji se montiraju na vazduhoplov.

 

Napomena: 9A350 ne obuhvata sisteme za raspršivanje ili zamagljivanje i njihove komponente za koje je poznato da ne mogu da izbacuju biološke agense u obliku infektivnih aerosola.

 

Tehničke napomene:

 

1. Veličina kapi kod opreme za raspršivanje ili veličina otvora mlaznica posebno projektovanih za korišćenje na vazduhoplovima, "vozilima koja su lakša od vazduha" ili bespilotnim letelicama, mora da se meri korišćenjem jednog od sledećeg:

 

a. Laserska Doplerova metoda;

 

b. Napredna laserska difrakcijska metoda.

 

2. U 9A350 "VMD" znači srednji zapreminski prečnik i za sisteme zasnovane na upotrebi vode odgovara prečniku srednjeg masenog prečnika (MMD).

9B

Oprema za testiranje, proveru i proizvodnju

9B001

Posebno projektovana oprema, alati i stege, kao što sledi, za proizvodnju lopatica gasnih turbina, krilaca ili odlivaka zaštitnih obloga ivica:

 

a. Oprema za livenje usmerenim očvršćavanjem ili pojedinačnom kristalizacijom;

 

b. Keramička jezgra ili školjke.

9B002

Sistemi za neposrednu kontrolu u realnom vremenu, instrumenti (uključujući senzore) ili oprema za automatsku akviziciju i obradu podataka, posebno projektovani za "razvoj" gasnih turbina, sklopova ili komponenti koji obuhvataju i "tehnologije" navedene u 9E003.a.

9B003

Oprema posebno projektovana za "proizvodnju" ili ispitivanje četkastih zaptivača gasnih turbina, projektovanih da rade na brzinama napadnih ivica rotora preko 335 m/s, i temperaturama preko 773 K (500°C) i posebno projektovane komponente ili dodaci za njih.

9B004

Alati, kalupi ili stege za čvrsto spajanje "superlegure", titanijumskih ili međumetalnih kombinacija aeroprofil-disk opisanih u 9E003.a.3. ili 9E003.a.6. za potrebe gasnih turbina.

9B005

Sistemi za neposrednu kontrolu u realnom vremenu, instrumenti (uključujući senzore) ili oprema za automatsku akviziciju i obradu podataka, posebno projektovani za upotrebu kod bilo kojih od dole nabrojanih aerotunela ili uređaja:

 

N.B.: VIDI TAKOĐE 9B105.

 

a. Aerotuneli napravljeni za brzine od 1,2 Maha ili veće, osim onih posebno namenjenih u obrazovne svrhe koji imaju "veličinu radne komore" (mereno bočno) manju od 250 mm;

 

Tehnička napomena:

 

"Veličina radne komore" u 9B005.a. znači prečnik kruga ili stranicu kvadrata ili najdužu stranicu pravougaonika na mestu gde je radna komora najšira.

 

b. Sredstva za simuliranje brzine okolnog strujanja veće od 5 Maha, uključujući tunele sa vrelim vazduhom, tunele sa lukom plazme, udarne cevi, udarne tunele, gasne tunele i lake gasne topove; ili

 

c. Aerotuneli ili uređaji, koji nisu dvodimenzionalni odeljci, sposobni za simulaciju strujanja čiji su Rejnoldsovi brojevi veći od 25x106.

9B006

Oprema za ispitivanje na akustičke vibracije koja može da proizvede nivoe zvučnog pritiska od 160 dB ili više (standardizovano na 20 μPa), sa nominalnim izlazom od 4 kW ili više, pri temperaturi opitne ćelije preko 1.273 K (1000°C) i posebno projektovanim kvarcnim grejačima za njih

 

N.B.: VIDI TAKOĐE 9B106

9B007

Oprema posebno projektovana za proveru celovitosti raketnih motora koja koristi tehnike ispitivanja bez oštećenja uzorka (NDT), a koje ne pripadaju ravanskoj analizi putem X-zraka niti osnovnoj fizičkoj ili hemijskoj analizi.

9B008

Davači posebno projektovani za direktno merenje trenja graničnog sloja na zidovima pri ispitivanju opstrujavanjem sa zaustavnom temperaturom većom od 833 K (560°C).

9B009

Alati posebno projektovani za izradu delova rotora turbinske mašine na bazi metalurgije praha, a koji su sposobni da rade na režimu opterećenja od 60% od granične čvrstoće na istezanje (UTS) ili više i na temperaturama metala od 873 K (600°C) ili višim.

9B010

Oprema specijalno projektovana za proizvodnju BL i pridruženih sistema, opreme i komponenti definisanih u 9A012.

9B105

Aerotuneli za brzine od 0,9 Maha ili veće, a koji su upotrebljivi za "projektile" i njihove podsisteme.

 

N.B.: VIDI TAKOĐE 9B005.

 

Tehnička napomena:

 

U 9B105 "projektil" znači kompletan raketni sistem i bespilotna letelica koji mogu da dosegnu do 300 km.

9B106

Komore za simulaciju uslova okoline i gluve komore, kako sledi:

 

a. Komore za simulaciju uslova okoline sposobne da simuliraju sledeće uslove leta:

 

1. Oscilacije u okolini od 10 g rms ili veće između 20 Hz i 2000 Hz i primenjene sile od 5 kN ili veće; i

 

2. Visine leta od 15000 m ili više; ili

 

3. Opsege temperatura od najmanje 223 K (-50°C) do 398 K (+125°C);

 

Tehničke napomene:

 

1. 9B106.a. opisuje sisteme koji su u stanju da generišu vibracije u životnoj sredini s jednim signalom (tj. sinusoidni) i sisteme koji su u stanju da generišu slučajne širokopojasne vibracije (tj. spektar snage);

 

2. U 9B106.a.1. "probni sto" znači ravni sto ili površina bez uvršćivača ili drugih pomagala.

 

b. Gluve komore sposobne da simuliraju sledeće uslove leta:

 

1. Akustičko okruženje na ukupnom nivou pritiska zvuka od 140 dB ili višem (standardizovano na 20 μPa) i sa nominalnim izlazom snage od 4 kW ili većim; i

 

2. Visine leta od 15000 m ili više; ili

 

3. Opsege temperatura od najmanje 223 K (-50°C) do 398 K (+125°C).

9B115

Specijalno konstruisana "proizvodna oprema" za sisteme, podsisteme i komponente navedene u 9A005 do 9A009, 9A011, 9A101, 9A105 do 9A109, 9A111, 9A116 do 9A119.

9B116

Specijalno konstruisani "proizvodni kapaciteti" za svemirske lansirne letelice navedene u 9A004 ili sisteme, podsisteme i komponente navedene u 9A005 do 9A009, 9A011, 9A101, 9A104 do 9A109, 9A111 ili 9A116 do 9A119.

9B117

Opitne klupe i opitni stolovi za rakete na čvrsto ili tečno pogonsko gorivo ili raketne motore, koji imaju jednu od sledeće dve karakteristike:

 

a. Mogućnost da operišu sa više od 68 kN potiska; ili

 

b. Mogućnost za istovremeno merenje tri komponente aksijalnog potiska.

9C

Materijali

9C108

"Izolacioni" materijal u rasutom stanju i "unutrašnja obloga", osim onog navedenog u 9A008, za kućišta raketnih motora koji se mogu koristiti kod "projektila" ili su posebno projektovani za "projektile".

 

Tehnička napomena:

 

U 9C108 "projektil" znači kompletan raketni sistem i bespilotna letelica koji mogu da dosegnu do 300 km.

9C110

Smolom impregnisana vlakna preprega i metalom obložena vlakna pretformi za njih, za kompozitne strukture, laminate i proizvode navedene u 9A110, napravljene bilo sa organskom osnovom ili metalnom osnovom korišćenjem vlaknastih ili filamentnih ojačanja koja imaju "specifičnu zateznu čvrstoću" veću od 7,62x104 m i "specifični modul" veći od 3,18x106 m.

 

N.B.: VIDI TAKOĐE 1C010 i 1C210

 

Napomena: Jedino su smolom impregnisani vlaknasti preprezi navedeni u uvodu 9C110 oni koji koriste smole čija temperatura ostakljivanja (Tg), nakon umrežavanja, prelazi 418 K (145°C) kako je određeno standardom ASTM D4065 ili ekvivalentom.

9D

Softver

9D001

"Softver" posebno projektovan ili modifikovan za "razvoj" opreme ili "tehnologije" navedene u 9A001 do 9A119, 9B ili 9E003.

9D002

"Softver" posebno projektovan ili modifikovan za "proizvodnju" opreme navedene u 9A001 do 9A119 ili 9B.

9D003

"Softver" posebno projektovan ili modifikovan za "upotrebu" "za potpuno digitalno upravljanje motorom" ("FADEC") kod pogonskih sistema navedenih u 9A ili opreme navedene u 9B, a kako sledi:

 

a. "Softver" za digitalno elektronsko upravljanje kod pogonskih sistema, vazdušno-kosmičkih opitnih postrojenja ili opitnih postrojenja za vazdušno-protočne avionske motore;

 

b. "Softver" sa tolerancijom greške za upotrebu kod "FADEC" sistema za pogonske sisteme i odgovarajuću opitnu opremu.

9D004

Ostali "softveri", kako sledi:

 

a. "softver" za dvodimenzionalno ili trodimenzionalno viskozno strujanje verifikovan podacima iz aerotunela ili opitnih letova, potreban za detaljno modeliranje strujanja kroz motor;

 

b. "softver" za testiranje vazduhoplovnih motora sa gasnom turbinom, sklopova ili komponenti, posebno projektovan za sakupljanje, redukovanje i analizu podataka u realnom vremenu i sposoban za upravljanje povratnom spregom, uključujući i dinamičko podešavanje opitnih predmeta ili uslova ispitivanja tokom trajanja opita;

 

c. "softver" posebno projektovan da upravlja procesima livenja usmerenim očvršćavanjem ili pojedinačnom kristalizacijom;

 

d. "softver" u "izvornom kodu", "objektnom kodu" ili mašinskom kodu potreban za "upotrebu" na sistemima aktivne kompenzacije koji upravljaju zazorom ivica na lopaticama rotora.

 

Napomena: 9D004.d. ne kontroliše "softver" ubačen u neupravljačku opremu ili onu koja je potrebna za aktivnosti održavanja u vezi sa kalibracijom ili opravkom ili poboljšanjima na sistemima za upravljanje aktivnom kompenzacijom zazora.

 

e. "softver" specijalno izrađen ili modifikovan za "upotrebu" bespilotnih letelica i pripadajućih sistema, opreme i komponenti navedenih u 9A012;

 

f. "softver" specijalno projektovan za projektovanje unutrašnjih prolaza za hlađenje kod lopatica gasnih turbina, krila i omotača;

 

g. "softver" koji ima niže navedene osobine:

 

1. Posebno projektovan za predviđanje toplotnih i aeromehaničkih uslova, te uslova sagorevanja u gasnim turbinama; i

 

2. Predviđanje po teoretskom modelu, toplotnih i aeromehaničkih uslova, te uslova sagorevanja koji se porede sa stvarnim podacima gasne turbine.

9D101

"Softver" posebno projektovan ili modifikovan za "korišćenje" kod robe navedene u 9B105, 9B106, 9B116 ili 9B117.

9D103

"Softver" posebno projektovan za modeliranje, simulaciju ili integraciju konstrukcije lansirnih vozila datih u 9A004 ili sondažnih raketa datih u 9A104 ili podsistema navedenih u 9A005, 9A007, 9A105.a., 9A106, 9A108, 9A116 ili 9A119.

 

Napomena: "Softver" naveden u 9D103 ostaje pod kontrolom kada je kombinovan sa posebno projektovanim hardverom koji je naveden u 4A102.

9D104

"Softver" posebno projektovan ili modifikovan za "upotrebu" robe navedene u 9A001, 9A005, 9A006.d., 9A006.g., 9A007.a., 9A008.d., 9A009.a., 9A010.d., 9A011, 9A101, 9A105, 9A106.c., 9A106.d., 9A107, 9A108.c., 9A109, 9A111, 9A115.a., 9A116.d., 9A117 ili 9A118.

9D105

"Softver" koji usaglašava funkcionisanje više od jednog podsistema, a koji je posebno projektovan ili modifikovan za "upotrebu" u lansirnim vozilima navedenim u 9A004 ili sondažnim raketama datim u 9A104.

9E

Tehnologija

 

Napomena: "Razvojna" ili "proizvodna" "tehnologija" navedena u 9E001 do 9E003 za gasnoturbinska postrojenja ostaje pod kontrolom kada se koristi kao "tehnologija" za opravku, dogradnju i generalni remont. Van kontrole su: tehnički podaci, crteži ili dokumentacija za aktivnosti održavanja direktno povezane sa kalibracijom, skidanjem ili zamenom oštećenih ili nepopravljivih jedinica zamenljivih na licu mesta, uključujući i zamenu čitavih motora ili njihovih modula.

9E001

"Tehnologija" u skladu sa Opštom tehnološkom napomenom namenjena za "razvoj" opreme ili "softvera" navedenih u 9A001.b., 9A004 do 9A012, 9A350, 9B ili 9D.

9E002

"Tehnologija" u skladu sa Opštom tehnološkom napomenom namenjena za "proizvodnju" opreme navedene u u 9A001.b., 9A004 do 9A011, 9A350 ili 9B.

 

N.B.: Za "tehnologiju" namenjenu za opravku kontrolisanih struktura, laminata ili materijala, vidi 1E002.f.

9E003

Ostale "tehnologije", kako sledi:

 

a. "Tehnologija" "zahtevana" za "razvoj" ili "proizvodnju" bilo kojih od sledećih komponenti ili sistema za gasnoturbinske motore:

 

1. Lopatice, krilca ili zaštitne obloge ivica načinjeni od legura usmereno očvrsnutih (DS) ili sa pojedinačnom kristalizacijom (SC), koje imaju (u 001 Uputstvo za Milerov Indeks) vek trajanja do loma usled opterećenja preko 400 časova, pri 1.273 K (1.000°C) i pri naprezanju od 200 MPa, na osnovu srednjih vrednosti osobina;

 

2. Komore za sagorevanje sa više kućišta, koje rade sa srednjim temperaturama na izlazu gorionika od preko 1.813 K (1.540°C) ili komore za sagorevanje koje sadrže termički rastavljene unutrašnje obloge, nemetalne unutrašnje obloge ili nemetalne ljuske;

 

3. Komponente izrađene od bilo čega što je dole navedeno:

 

a. Organskih "kompozitnih" materijala projektovanih da rade na temperaturi višoj od 588 K (315°C);

 

b. "Kompozita" sa metalnom "matricom", materijala sa keramičkom "matricom", polumetala ili materijala ojačanih polumetalima navedenim u 1C007; ili

 

c. "Kompozitnih" materijala navedenih u 1C010 i proizvedenih sa smolama navedenim u 1C008.

 

4. Nehlađene lopatice turbina, krilca, zaštitne obloge ivica ili druge komponente projektovane da rade na temperaturi gasne struje od 1.323 K (1.050°C) ili višoj;

 

5. Hlađene lopatice turbina, krilca, zaštitne obloge ivica ili druge komponente izložene temperaturi gasne struje od 1.643 K (1.370°C) ili višoj, a nisu opisane u 9E003.a.1;

 

6. Lopatične kombinacije aeroprofil-disk povezane čvrstim vezama;

 

7. Komponente gasnih turbina koje koriste "tehnologiju" "difuzionog vezivanja" navedenu u 2E003.b.;

 

8. Obrtne komponente gasnih turbina, koje podnose oštećenja, a napravljene su od materijala dobijenih metalurgijom praha prema 1C002.b;

 

9. "FADEC" za gasne turbine i motore kombinovanog ciklusa i komponente za njihovu dijagnostiku, senzori i posebno konstruisane komponente;

 

10. Podešljiva geometrija trase strujanja i njoj pridruženi sistemi upravljanja za:

 

a. Turbine gasogeneratora;

 

b. Ventilatorske turbine ili pogonske turbine;

 

c. Pogonske mlaznice;

 

Napomena 1: Podešljiva geometrija trase strujanja i njoj pridruženi sistemi upravljanja u 9E003.a.10. ne uključuje uvodne vodeće lopatice, ventilatore promenljivog koraka, promenljive statore ili ispusne ventile za kompresore.

 

Napomena 2: 9E003.a.10. ne kontroliše "tehnologiju" "razvoja" ili "proizvodnje" primenjenu za podešljivu geometriju trase strujanja, u slučaju obrnutog potiska.

 

11. Šuplje lopatice propelera sa širokom tetivom, a bez delimičnog raspona oslonca;

 

b. "Tehnologija" "zahtevana" za "razvoj" ili "proizvodnju" bilo čega od dole navedenog:

 

1. Aeromodeli za aerotunele opremljeni neintruzivnim senzorima koji mogu da prenesu podatke od senzora do sistema za prikupljanje podataka; ili

 

2. "Kompozitne" lopatice propelera ili pogonski ventilatori koji mogu da prime više od 2.000 kW pri brzini leta preko 0,55 Maha;

 

c. "Tehnologija" "zahtevana" za "razvoj" ili "proizvodnju" komponenti gasnih turbina, koja koristi procese bušenja rupa laserom, vodenim mlazom, ECM ili EDM, radi izrade rupa koje imaju bilo koju od dve dole navedene grupe osobina:

 

1. Sve od sledećeg:

 

a. Dubinu veću od svog četvorostrukog prečnika;

 

b. Prečnike manje od 0,76 mm; i

 

c. Upadne uglove jednake ili manje od 25°; ili

 

2. Sve od sledećeg:

 

a. Dubinu veću od svog petostrukog prečnika;

 

b. Prečnike manje od 0,4 mm; i

 

c. Upadne uglove veće od 25°;

 

Tehnička napomena:

 

Za svrhe 9E003.c., upadni uglovi se mere od ravni koja tangira površinu aeroprofila u tački gde osa rupe prodire kroz površinu aeroprofila.

 

d. "Tehnologija" "zahtevana" za "razvoj" ili "proizvodnju" helikopterskih sistema za prenos snage ili zakretanja rotora ili zakretanja pogona kod "letelica" krilima;

 

e. "Tehnologija" "zahtevana" za "razvoj" ili "proizvodnju" pogonskih sistema zemaljskih vozila koja koriste klipne dizel mašine, a koje imaju sve od dole navedenog:

 

1. "Zapreminu cilindara" od 1,2 m3 ili manju;

 

2. Ukupni izlaz snage veći od 750 kW na osnovu 80/1269/EEC, ISO 2534 ili na osnovu ekvivalentnih nacionalnih standarda; i

 

3. Gustinu snage veću od 700 kW/m3 od "zapremine kućišta";

 

Tehnička napomena:

 

"Zapremine kućišta" u 9E003.e. je proizvod tri međusobno upravne dimenzije merene na sledeći način:

 

Dužina: Dužina radilice od prednje prirubnice do zamajca;

 

Širina: Najšire od dole navedenog:

 

a. Spoljna dimenzija od poklopca ventila do poklopca ventila;

 

b. Dimenzije spoljnih ivica glava cilindra; ili

 

c. Prečnik kućišta zamajca.

 

Visina: Najveće od dole navedenog:

 

a. Dimenzija od osne linije radilice do gornje ravni poklopca ventila (ili glave cilindra) plus dvostruka vrednost hoda klipa; ili

 

b. Prečnik kućišta zamajca.

 

f. "Tehnologija" "zahtevana" za "proizvodnju" posebno projektovanih komponenti za dizel mašine visokih izlaznih performansi, kako sledi:

 

1. "Tehnologija" "zahtevana" za "proizvodnju" sistema mašina koji sadrže sve dole navedene komponente koje koriste keramičke materijale navedene u 1C007:

 

a. Obloge cilindara;

 

b. Klipove;

 

c. Glave cilindara; i

 

d. Jednu ili više ostalih komponenti (uključujući izduvnike, turbopunjače, vođice ventila, sklopove ventila ili izolovane brizgaljke goriva);

 

2. "Tehnologija" "zahtevana" za "proizvodnju" sistema turbopunjača, kod jednostepenih kompresora, a koji imaju sve od dole navedenog:

 

a. Rade na odnosima pritiska 4:1 ili višim;

 

b. Maseni protok od 30 do 130 kg/min; i

 

c. Mogućnost promene površine protoka unutar kompresorskog ili turbinskog odeljka;

 

3. "Tehnologija" "zahtevana" za "proizvodnju" sistema za ubrizgavanje goriva kod posebno projektovanih motora koje koriste razna goriva (npr. dizel ili gorivo za mlazne motore) sa opsegom viskoziteta od dizel goriva (2,5 cSt na 310,8 K (37,8°C)) pa do benzina (0,5 cSt na 310,8 K (37,8°C)), a koji imaju oba od dole navedenog:

 

a. Količinsku moć ubrizgavanja veću od 230 mm3 po brizgaljki i po cilindru; i

 

b. Posebno projektovane osobine za elektronsku kontrolu karakteristika prekidačkog regulatora tako da one automatski zavise od svojstava goriva i obezbeđuju iste momentne karakteristike obrtnog momenta upotrebom odgovarajućih senzora;

 

g. "Tehnologija" "zahtevana" za "razvoj" ili "proizvodnju" dizel motora visokih izlaznih performansi koja služi za podmazivanje zida cilindra gasnom fazom, čvrstom fazom ili tečnim filmom (ili njihovom kombinacijom) što omogućava rad na temperaturama višim od 723 K (450°C), merenim na zidu cilindra na gornjoj granici putanje gornjeg prstena klipa.

 

Tehnička napomena:

 

Dizel motori visokih izlaznih performansi: dizel motori sa specificiranim srednjim efektivnim pritiskom kočenja od 1,8 MPa ili većim pod uslovom da je nominalna brzina 2300 o/min ili veća.

9E101

"Tehnologija" u skladu sa Opštom tehnološkom napomenom namenjena za "razvoj" ili "proizvodnju" roba navedenih u 9A101, 9A104 do 9A111 ili 9A115 do 9A119.

9E102

"Tehnologija" u skladu sa Opštom tehnološkom napomenom za "upotrebu" svemirskih lansirnih letelica navedenim u 9A004 ili robe navedene u 9A005 do 9A011, 9A101, 9A104 do 9A111, 9A115 do 9A119, 9B105, 9B106, 9B115, 9B116, 9B117, 9D101 ili 9D103.