ZAKON
O IZDAVANJU TAPIJA NA PODRUČJU APELACIONIH SUDOVA U BEOGRADU I SKOPLJU I VELIKOG SUDA U PODGORICI

("Sl. novine Kraljevine Jugoslavije", br. 29-X/30)

 

I UBAŠTINJENJE

§ 1

Lice, koje želi da se ubaštini na kakvo nepokretno dobro, podneće opštinskom sudu pismenu ili zapisničku molbu za ubaštinjenje.

Uz molbu će priložiti, u originalu ili u overenom prepisu:

1) dokaz o pribavljanju sopstvenosti (sudsku presudu, poravnanje, ugovor, rešenje o nasleđu itd.), i

2) u krajevima, u kojima je izvršen katastarski premer zemljišta, kopiju katastarskog plana izrađenog po odredbama Zakona o katastru zemljišta od 19. decembra 1928. godine, a u krajevima, u kojima premer još nije izvršen, prepis posedovnog lista, sastavljenog po propisima Uredbe o delokrugu i načinu rada komisije za utvrđivanje prihoda od zemljišta od 9. maja 1928. godine D.K. br. 6381.

§ 2

Ako molilac nema punovažnih pismenih dokaza o svom pravu sopstvenosti, on će se pozvati na svedoke ili navesti druge dokaze, kojima može molbu potkrepiti.

§ 3

Opštinski sud uvodiće odmah primljene molbe, redom kako ih je primio, u delovodni protokol za tapije i upisati: redni broj, dan primanja, porodično i rođeno ime molioca, rođeno ime moliočevog oca, zanimanje molioca i mesto njegovog stanovanja, zatim porodično i rođeno ime pređašnjeg sopstvenika, osnov pribavljanja, dokaze, naziv nepokretnog dobra sa podacima o veličini i kulturi i imena svih suseda.

§ 4

Po zavođenju molbe, opštinski sud će je odmah uzeti u postupak, ispitati podnete dokaze i učiniti potrebne izviđaje, pa će, ako nađe da nema nikakve smetnje, sastaviti tapiju.

§ 5

Pri sastavljanju tapije opštinski sud će u tapiju upisati broj, pod kojim je molba zavedena u delovodni protokol za tapije, zatim prema katastarskom posedovnom listu: broj parcele ili parcela ako ih je više, naziv parcele i potesa u kome leži, vrstu kulture i površinu, imena svih suseda sa oznakom položaja i naziv njihovih graničnih parcela. Kad je molbi priložen katastarski plan, dovoljno je da se sud u tapiji pozove na plan. U tom slučaju plan sačinjava sastavni deo tapije.

§ 6

Kad je tapija napisana, opštinski sud će javnim proglasom, koji će se prilepiti na dom suda i istoga dana oglasiti po mesnom običaju, objaviti da se tapija izlaže u opštini svakome na uviđaj i pozvati sva lica, koja misle da su izdavanjem tapije povređena u svojim pravima, da u roku od deset dana, računajući od dana objave, saopšte sudu svoje prigovore. U tapiji imenovanim susedima oglas će se i posebice dostaviti.

§ 7

Ako u određenom roku ne bude podnet nikakav prigovor, opštinski sud će potvrditi tapiju.

U potvrdi opštinski sud mora:

1) navesti da je dotično nepokretno dobro prava i isključiva svojina u njoj navedenog lica odnosno porodične (kućne) zadruge ili smesničara; u poslednjem slučaju mora se označiti i udeo svakog smesničara;

2) označiti pravni odnos, po kom je sopstvenost stečena;

3) navesti da je tapija bila izložena na uviđaj određeno vreme od deset dana, od kog do kog dana, koga je dana bilo izdavanje tapije oglašeno i da niko u označenom roku nije uložio prigovore;

4) potvrditi da nepokretno dobro ne stoji ni s kim u sporu i da na njega ne polažu nikakvo pravo ni opština ni država;

5) potvrditi da na njemu nema ničije zakonske stvarne službenosti niti udovičkog uživanja, ni devojačkog izdržavanja i udomljenja ili ako ima, utvrditi da postoji i u koliko postoji.

§ 8

Ovako sastavljenu i od opštinskog suda potpisanu tapiju, zajedno s molbom i svima prilozima, poslaće opštinski sud službenim aktom nadležnoj policijskoj vlasti, koja će na tapiji potvrditi istinitost pečata i potpisa opštinskog suda.

Policijska vlast, po overi, poslaće tapiju sa svima dokumentima službenim aktom nadležnom prvostepenom (okružnom) sudu na potvrdu.

§ 9

Prvostepeni (okružni) sud, kad primi tapiju, zavešće je odmah u Knjigu tapija, u koju će upisati: redni broj, datum primanja, naziv opštine, koja je tapiju izdala, porodično i rođeno ime molioca i rođeno ime njegovog oca, zanimanje i mesto stanovanja molioca, porodično i rođeno ime pređašnjeg sopstvenika, osnov pribavljanja, dokaze o pribavljanju sopstvenosti, oznaku broja parcele ili parcela, ako ih je više, naziv parcele i potesa, veličinu, vrstu kulture parcele i imena graničara.

§ 10

U Knjizi tapija postojaće osim stubaca (rubrika) potrebnih za upisivanje napred navedenih podataka, još i stupci za upise predviđene u § 18 do 20 ovog zakona.

Knjiga tapija mora biti uvezana, prošivena jemstvenikom i utvrđena sudskim pečatom.

Uz Knjigu tapija prvostepeni (okružni) sudovi će voditi azbučni imenik (registar), u koji će se, pored porodičnog i rođenog imena sopstvenika, upisati broj pod kojim je tapija zavedena u Knjigu tapija.

§ 11

Svakog desetog, dvadesetog i poslednjeg dana u mesecu prvostepeni (okružni) sud će objaviti oglasom na sudskoj tabli imena lica, koja su po propisima § 9 zavedena u Knjigu tapija za vreme prošlih deset dana. U oglasu će se navesti porodično i rođeno ime, očevo rođeno ime i mesto stanovanja svakog uvedenog lica.

Svakome je slobodno da kod suda razgleda Knjigu tapija i da sačini ili zahteva da mu se, uz naplatu takse, izda izvod iz nje.

§ 12

Svako ko nalazi da su mu izdavanjem tapije povređena prava, može za vreme desetodnevnog roka, računajući od dana kad je objavljen oglas po § 11, podneti sudu svoje prigovore. To treba u oglasu naročito navesti.

Prigovori se mogu podneti pismeno ili na zapisnik, a treba im priložiti dokaze za njihovo opravdanje.

Po isteku gornjeg roka, ako ne budu podneti prigovori, i ako sud nađe da su ispunjeni svi zakonski uslovi, prvostepeni (okružni) sud će potvrditi tapiju i vratiti je službenim aktom opštinskom sudu radi predaje moliocu.

U svojoj potvrdi prvostepeni (okružni) sud će navesti da je tapija zavedena kod tog suda u Knjizi tapija, i pod kojim brojem, a u Knjigu tapija upisaće dan i broj sudskog rešenja kojim je tapija potvrđena.

Ako u određenom roku budu podneti osnovani prigovori, sud će uputiti molioca na parnicu, a zadržaće rešenje o potvrdi tapije do pravnosnažnog rešenja spora o sopstvenosti.

Ako sud nađe da su prigovori očigledno neosnovani i da su podneti samo radi odugovlačenja, on ih neće uzimati u obzir, već će potvrditi tapiju.

§ 13

Ako sud pri pregledu akta nađe da je istom moliocu za istu nepokretnost već jednom izdata tapija, on će mu novu tapiju izdati samo ako je molilac podneo dokaz, da je stara tapija redovnim sudskim putem poništena.

Ako utvrdi da je za istu nepokretnost, ili jedan njen deo, već ranije izdata tapija drugom licu, on će kasnijeg molioca odbiti od traženja i uputiti na parnicu.

Ako tapija za istu nepokretnost nije još nikome izdata, ali se kod suda već nalazi molba drugog lica, koje traži izdavanje tapije, sud će raniju molbu uzeti u postupak, a kasnijeg molioca uputiti rešenjem na prigovore (§ 12) odnosno na parnicu, ako je rok za prigovore već protekao.

§ 14

Ako opštinski sud prilikom ocenjivanja molbe za izdavanje tapije, pošto ispita podnete dokaze, navode i prigovore i učini potreban izviđaj, nađe da navodi molioca nisu utvrđeni i da mu ne može tapiju izdati, on će ceo predmet poslati nadležnom prvostepenom (okružnom) sudu sa svojim izveštajem i razlozima na dalji postupak, a neće sam odbijati molioca od ubaštinjenja.

§ 15

Kad prvostepeni (okružni) sud dobije sva akta sa izveštajem opštinskog suda, on će oceniti sav materijal i po potrebi narediti da se dokazi dopune, pa ako nađe da je odluka opštinskog suda pogrešna, vratiće sva akta opštinskom sudu sa svojim razlozima i narediti mu da tapiju izda i potvrdi. Opštinski sud će u tom slučaju biti dužan da izvrši naredbu i da postupi dalje po odredbama ovoga zakona.

§ 16

Kad prvostepeni (okružni) sud dobije tapiju potvrđenu od opštinskog suda i policijske vlasti, a nađe da podneti dokazi nisu dovoljni za njenu potvrdu, pozvaće molioca da u ostavljenom roku dopuni dokaze, a narediće po potrebi i druge izviđaje, pa će tek onda, po isteku roka za podnošenje prigovora, doneti svoje rešenje.

Ako prvostepeni (okružni) sud, na osnovu izveštaja opštinskog suda ili na osnovu sopstvenih izviđaja, odbije molioca od potvrđivanja tapije, molilac se može žaliti u roku od petnaest dana, po prijemu rešenja, Kasacionom sudu.

U svakom slučaju, kad sud molbu odbije, on će u Knjizi tapija, u stupcu za primedbe to primetiti, pa ako rešenje o odbijanju postane pravnosnažnim, to zabeležiti.

II PRENOS TAPIJE

§ 17

Za prenos nepokretnih dobara važiće nadalje dosadašnji propisi, ukoliko nije u ovom zakonu što drugo naređeno.

Pri prenosu nepokretnog dobra moraju i prenosilac i primalac izjaviti pred sudom svoju volju da se dotično nepokretno dobro prenosi i prima.

§ 18

Kad se cela nepokrenost, koja je zavedena u Knjizi tapija, na drugog prenosi, označiće prvostepeni (okružni) sud u Knjizi tapija kod dotičnog upisa, u stupcu za ime sopstvenika, dan kada je prenos izvršen, ime lica na koje se nepokretnost prenosi i osnov pribavljanja, a ime dosadanjeg sopstvenika će precrtati.

Prenos će sud upisati i na samu tapiju, a novog sopstvenika upisati u imenik.

§ 19

Kad se na drugog prenosi samo deo nepokretnosti, koja je upisana u Knjizi tapija, uneće se kod dosadašnjeg sopstvenika, u stupcu za delimične prenose, dan izvršenoga prenosa, ime novog sopstvenika, broj parcele koja se cela ili delimično prenosi, i broj tapije koja se za preneti deo izdaje novom sopstveniku. Prenete parcele precrtaće se na mestu njihovog prvobitnog upisa.

U tapiju dosadanjeg sopstvenika upisaće sud, koja parcela ili koji deo parcele i na koga je prenet, dan prenosa i broj tapije koja je izdata novom sopstveniku.

Za preneti deo izdaje se novom sopstveniku tapija i upisuje se u Knjigu tapija po propisima § 9, a u stupcu za primedbe upisuje se broj tapije iz koje je ova nova tapija izdvojena.

Kad sopstvenik prenese poslednji deo nepokretnosti koji pod jednim brojem još stoji na njegovom imenu, ovaj se prenos ne smatra više kao delimični već kao prenos cele nepokretnosti i tako se sprovodi u Knjizi tapija (§ 18).

§ 20

U slučaju prinudne javne prodaje nepokretnog dobra, za koje je tapija zavedena kod suda u Knjizi tapija, prvostepeni (okružni) sud će, kad primi od policijske vlasti izveštaj o izvršenom popisu, zabeležiti u stupcu za primedbe, da je izvršen popis celog dobra, odnosno označiti parcele na koje je izvršen.

Kad prodaja bude pravnosnažna, sud će kupcu izdati tapiju. Ako je prodato celo imanje i ako je sudu bila predata tapija, sud će ga preneti na novog sopstvenika postupajući u svemu po odredbama § 18; ako sudu tapija nije bila predata, on će je službenim proglasom oglasiti za nevažeću i precrtati je u Knjizi tapija, a kupcu izdati tapiju na isto nepokretno dobro pod novim brojem.

Ako je prodat samo jedan deo i tapija je bila predata sudu, sud će postupati po odredbama § 19. Ako nije predata, sud će staru tapiju oglasiti za nevažeću u pogledu prodatih parcela, precrtati te parcele u Knjizi tapija i označiti, u stupcu za delimične prodaje, podatke o novoj tapiji, a u stupcu za primedbe dati potrebno objašnjenje. Kupcu će sud izdati tapiju pod novim brojem.

III OPŠTA NAREĐENJA

§ 21

Nove tapije po propisima §§ 19 i 20 izdaje prvostepeni (okružni) sud, bez učestvovanja opštinskog suda.

§ 22

Prvostepeni (okružni) sudovi izveštavaće o svim upisima u Knjizi tapija nadležne katastarske, odnosno poreske vlasti, koje će na posedovnim listovima sopstvenika voditi potrebne pribeleške o promenama sopstvenosti.

Označavanje parcela u Knjizi tapija ima se vršiti tako, da bude u skladu sa postojećim propisima o održavanju katastra.

§ 23

Od dana kad ovaj zakon stupa na snagu, niko neće moći intabulisati ugovorenu hipoteku (intabulaciju) odnosno pribelešku (prenotaciju), ako sudu ne podnese tapiju za nepokretnost na koju se ima intabulisati.

Prvostepeni (okružni) sudovi kad budu upisivali hipoteke u intabulacione knjige, upisivaće svaki put i broj tapije, u kojoj je opisano založeno imanje.

IV PRELAZNA NAREĐENJA

§ 24

Tapije, izdate po dosadanjim propisima građanskog zakona, zadržavaju svoju punu dokaznu snagu, no prenosi i sve druge nove promene imaju se saobraziti propisima ovog zakona.

§ 25

U roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ovoga zakona, koji će rok moći Ministar pravde, u sporazumu sa Ministrom finansija, produžiti najviše na godinu dana, sva lica koja zatraže izdavanje tapija po ovome zakonu, moći će to učiniti bez naplate bilo kakve takse. Molbe za izdavanje katastarskih planova i posedovnih listova, razna uverenja, molbe za tapije, overavanje potpisa i izdavanje tapija, oslobođavaju se u tom slučaju svih taksa i pristojba.

V ZAVRŠNA NAREĐENJA

§ 26

Ovaj zakon stupa u život kad se obnaroduje u "Službenim novinama", a obaveznu snagu dobija po isteku mesec dana od dana obnarodovanja.

Ovlašćuje se Ministar pravde da u sporazumu sa Ministrom finansija propiše pravilnik za izvršenje ovoga zakona.

Danom kad ovaj zakon dobije obaveznu snagu, prestaju važiti svi dosadašnji propisi njemu protivni.