PRAVILNIKO PROMETU, UVOZU I UZORKOVANJU ĐUBRIVA("Sl. list SRJ", br. 59/2001, "Sl. list SCG", br. 1/2003 - Ustavna povelja i "Sl. glasnik RS", br. 78/2009 - dr. pravilnik) |
Ovim pravilnikom propisuju se uslovi za: promet đubriva na veliko i malo, koje moraju ispunjavati pravna lica odnosno preduzetnici, uvoz i uzorkovanje pošiljaka aktivnih komponenti - sirovina za proizvodnju gotovih đubriva (u daljem tekstu: sirovine) i gotovih đubriva radi kontrole njihovog kvaliteta pri uvozu i uzorkovanju sirovina i gotovih đubriva radi kontrole njihovog kvaliteta i u unutrašnjem prometu kod domaćeg proizvođača i u prometu na veliko i malo.
Pojedini izrazi upotrebljeni u ovom pravilniku imaju sledeća značenja:
1) pošiljka đubriva, koja može biti brodska, vagonska ili kamionska, je deo šarže, cela šarža ili više šarži jedne iste vrste đubriva koja je prispela na granični prelaz;
2) šarža je količina đubriva u toku jednog proizvodnog procesa (turnusa) istog kvaliteta, koja može biti od 100 do 1000 litara za tečne formulacije ili od 100 do 1000 i više tona za čvrste formulacije, u zavisnosti od proizvodnih kapaciteta fabrike;
3) lot je deo pošiljke ili cela pošiljka, odnosno broj jedinica jednog proizvoda (gotovog đubriva ili sirovine) istog porekla.
II USLOVI ZA PROMET ĐUBRIVA NA VELIKO I MALO
Pravna lica koja vrše promet đubriva na veliko i malo moraju imati:
1) radnika u stalnom radnom odnosu sa srednjom stručnom spremom (poljoprivredne ili šumarske struke);
2) objekti odgovarajućeg kapaciteta za smeštaj, čuvanje i izdavanje đubriva na veliko ili malo (skladišta đubriva) koji su natkriveni i moraju biti suvi i zaštićeni od direktne sunčeve svetlosti.
Đubriva iz stava 1. ovog člana u pakovanjima do 5 kg mogu se prodavati i u prodajnim mestima na malo (samousluge i sl.), pod uslovom da se smeste u poseban prostor odvojen od životnih namirnica.
III USLOVI ZA UVOZ SIROVINA I GOTOVIH ĐUBRIVA
Zahtev za dobijanje odobrenja za uvoz pošiljaka sirovina i gotovih đubriva podnosi se saveznom organu nadležnom za poslove zaštite bilja (u daljem tekstu: nadležni savezni organ).
Zahtev za dobijanje odobrenja za uvoz sirovina, podnosi domaći proizvođač, prema Obrascu AK koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Uz zahtev za uvoz iz stava 1. ovog člana prilaže se originalni certifikat baznog proizvođača uz navođenje tehničke čistoće i nečistoće sirovina.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, za sirovine (amonijak, fosforna kiselina, sumporna kiselina) radi formulacije gotovog đubriva, nije potrebno izdavanje odobrenja za njihov uvoz.
Zahtev za dobijanje odobrenja za uvoz gotovih đubriva može podneti ovlašćeni zastupnik, domaći proizvođač u svojstvu kooperanta, poljoprivredno, odnosno šumsko gazdinstvo za svoje potrebe, kao i druga pravna lica uz saglasnost ovlašćenog zastupnika inoproizvođača, prema Obrascu GĐ koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Uz zahtev iz stava 1. ovog člana, prilaže se originalni certifikat baznog proizvođača o sadržaju aktivne komponente u gotovom đubrivu.
Ako se pošiljka sirovina ili gotovog đubriva carini u unutrašnjosti, podnosilac zahteva, odnosno korisnik ili uvoznik iz čl. 5. i 6. ovog pravilnika, dužan je da uz zahtev za uvoz đubriva pruži dokaz o posedovanju carinskog skladišta ili terminala, odnosno konsignacionog skladišta, koje se unosi u odobrenje za uvoz radi dozvoljavanja prevoza pošiljke gotovih đubriva do mesta carinjenja, pod carinskim nadzorom.
Ako uvoznik nema dokaz o posedovanju carinskog, odnosno konsignacionog skladišta iz stava 1. ovog člana, može priložiti ugovor sa drugim pravnim licem koje poseduje carinsko, odnosno konsignaciono skladište ili izjavu korisnika gde će biti smeštena pošiljka đubriva koja se uvozi, a koja služi kao dokaz za dozvoljavanje prevoza pošiljke đubriva pod carinskim nadzorom, do dobijanja konačnog rešenja o dozvoli uvoza radi carinjenja.
Odredba stava 1. ovog člana odnosi se i na slobodne carinske zone.
Odobrenje nadležnog saveznog organa za uvoz đubriva iz čl. 5. do 7. ovog pravilnika mora da sadrži: naziv đubriva i njihovog proizvođača, uvoznika, korisnika i inodobavljača, sadržaj aktivne komponente u gotovom đubrivu ili tehničke čistoće aktivne komponente, količina koja se uvozi, tarifna oznaka (broj), granični prelaz, ovlašćena organizacija koja vrši ispitivanje, rok važenja odobrenja, kao i naziv mesta odnosno lokacije posedovanja carinskog, odnosno konsignacionog skladišta, ili lokaciju krajnjeg korisnika.
IV KONTROLA POŠILJAKA SIROVINA I GOTOVIH ĐUBRIVA U PROMETU PREKO DRŽAVNE GRANICE
Obaveznu kontrolu pošiljaka aktivnih komponenti - sirovina i gotovih đubriva u prometu preko državne granice, kao i kontrolu u konsignacionim i carinskim skladištima ili u slobodnim carinskim zonama - kod kojih je prošao rok upotrebe označen na deklaraciji vrši savezni inspektor za zaštitu bilja (u daljem tekstu: savezni inspektor).
Ako se pošiljka iz stava 1. ovog člana nalazi u carinskom, odnosno konsignacionom skladištu ili u slobodnim carinskim zonama i nije ocarinjena, a čiji je rok upotrebe označen na deklaraciji istekao, savezni inspektor po odobrenju nadležnog saveznog organa vrši ponovno uzorkovanje i daje uzorke na analizu u ovlašćenu organizaciju radi provere fizičko-hemijskih osobina pre carinjenja te pošiljke.
Pošiljka aktivnih komponenti - sirovina i gotovih đubriva pri uvozu ili provozu koja je pristigla na granični prelaz prijavljuje se odmah, a najdocnije u roku od 24 časa od momenta prispeća.
Prijavljivanje iz stava 1. ovog člana vrši se pismeno uz navođenje svih isprava koje prate pošiljku, a izuzetno, ako na graničnom prelazu nije stalno prisutan savezni inspektor, pošiljka se može prijaviti telefonom uz naknadnu pismenu prijavu.
Pre pristupanja uzorkovanju pošiljke đubriva, savezni inspektor vrši pregled dokumentacije (prijave) koja sadrži:
1) zahtev uvoznika za pregled pošiljke đubriva sa naznakom naziva pošiljke, proizvođača, uvoznika ili korisnika, količina, i sl.;
2) dozvolu nadležnog saveznog organa o odobrenom uvozu te pošiljke;
3) certifikat baznog proizvođača sa oznakom broja šarže ako prati pošiljku.
Pošiljka đubriva iz stava 3. ovog člana, pre uzorkovanja identifikuje se upoređivanjem podataka iz zahteva za pregled i izdatog odobrenja za uvoz, izdatog od strane nadležnog saveznog organa, sa oznakama na ambalaži pošiljke koja se uvozi.
Ako uvoznik poseduje carinsko, odnosno konsignaciono skladište i postoji mogućnost carinjenja u unutrašnjosti zemlje, savezni inspektor na graničnom prelazu vrši uzorkovanje đubriva i izdaje rešenje o upućivanju pošiljke na mesto carinjenja pod carinskim nadzorom.
Ako na graničnom prelazu, iz tehničkih razloga nije moguće izvršiti uzorkovanje aktivne komponente - sirovine ili gotovih đubriva, savezni inspektor o tome izdaje rešenje i takvu pošiljku upućuje do mesta carinjenja pod carinskim nadzorom, gde će se izvršiti uzorkovanje od strane nadležnog saveznog inspektora.
Kopije rešenja iz st. 1. i 2. ovog člana dostavljaju se nadležnom saveznom organu.
Uslove za uzorkovanje đubriva i prevoz saveznog inspektora do mesta carinjenja radi uzorkovanja pošiljke iz st. 1. i 2. ovog člana dužan je da obezbedi uvoznik.
V KONTROLA AKTIVNIH KOMPONENTI - SIROVINA I GOTOVIH ĐUBRIVA U UNUTRAŠNJEM PROMETU
Kontrolu aktivnih komponenti - sirovina i gotovih đubriva u unutrašnjem prometu kod domaćeg proizvođača i kontrolu gotovih đubriva u prometu na veliko i malo vrši savezni inspektor radi provere njihovog kvaliteta u skladu sa utvrđenim fizičko-hemijskim parametrima utvrđenim u dozvolama za stavljanje u promet, kao i proveru svake šarže da li je izvršena kontrola kvaliteta od strane ovlašćene organizacije pre stavljanja u promet.
Domaći proizvođač obavezan je da, pre stavljanja u promet, izvrši kontrolu količine gotovog đubriva koja se stavlja u promet (jedne šarže ili prosečan uzorak više šarži) kod ovlašćene organizacije koja je u obavezi da izveštaj o izvršenoj analizi količine gotovog đubriva koja se stavlja u promet redovno dostavlja proizvođaču i nadležnom saveznom organu.
Prosečan uzorak od više šarži iz stava 1. ovog člana formira ovlašćena organizacija na zahtev proizvođača, koja je dužna da svaku šaržu neutrošene količine kontrolisanog gotovog đubriva vrati proizvođaču.
Obavezna kontrola i uzorkovanje gotovog đubriva u prometu na veliko i malo vrši se ako je prošao rok upotrebe označen na deklaraciji na zahtev proizvođača ili zastupnika, a zahtev se podnosi nadležnom saveznom organu.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, kontrola i uzorkovanje može se izvršiti i pre isteka roka upotrebe označenog na deklaraciji, ako savezni inspektor na osnovu pregleda poslovnih knjiga ili na osnovu prijave posumnja da roba nije u originalnom pakovanju, odnosno nije odgovarajućeg kvaliteta.
Savezni inspektor može izvršiti uzorkovanje gotovog đubriva i kod krajnjeg korisnika samo u originalnom pakovanju na njegovo traženje, ako se posumnja na loše delovanje u toku primene.
Uzorkovanje iz stava 1. ovog člana pada na teret korisnika - ako su rezultati analize pozitivni ili na teret proizvođača - ako su rezultati analize negativni.
VI UZORKOVANJE AKTIVNIH KOMPONENTI - SIROVINA I GOTOVIH ĐUBRIVA RADI KONTROLE NJIHOVOG KVALITETA
Uzorkovanje pošiljaka aktivnih komponenti - sirovina i gotovih đubriva pri uvozu vrši se po šaržama za svaku pošiljku posebno ili se na zahtev uvoznika uzima prosečan uzorak od više uzorkovanih šarži za istu sirovinu i gotovog đubriva, koji formira ovlašćena organizacija.
Svaka šarža iz stava 1. ovog člana, mora imati označen serijski broj određene proizvodnje na certifikatu, koji prati pošiljku.
Uzorkovanje iz stava 1. ovog člana kod domaćeg proizvođača vrši se u toku godine po principu slučajnog izbora.
Ako kod uvoznih pošiljaka aktivnih komponenti - sirovina i gotovih đubriva, ne postoje utvrđene šarže, uzorkovanje se vrši na sledeći način:
1) za brodske pošiljke:
- ako je roba u rinfuzi, uzima se više pojedinačnih uzoraka (10 do 20) sa različitih mesta (po površini i dubini) od kojih se formira jedan prosečan uzorak za celu pošiljku na način prema JUS H.B4.070;
- ako je roba u bunkerima, uzima se više pojedinačnih uzoraka (5 do 10) sa različitih mesta (po površini i dubini), od kojih se formira jedan prosečan uzorak za celu pošiljku na način prema JUS H.B4.070;
- ako je roba u džakovima, uzorkuje se više pojedinačnih uzoraka (10 do 15 džakova), sa različitih mesta (po površini i dubini), od kojih se formira jedan prosečan uzorak za celu pošiljku na način prema JUS H.B4.070;
2) za vagonske pošiljke:
- ako je roba u rinfuzi, uzima se više pojedinačnih uzoraka (5 do 10) sa različitih mesta (po površini i dubini), za svaki vagon posebno, od kojih se formira jedan prosečan uzorak za celu pošiljku na način prema JUS H.B4.070;
- ako je roba u džakovima, uzima se više pojedinačnih uzoraka (5 do 10 džakova) sa različitih mesta (po površini i dubini), za svaki vagon posebno, od kojih se formira prosečan uzorak za celu pošiljku na način prema JUS H.B4.070;
3) za kamionske i kontejnerske pošiljke - po istom principu kao i za vagonske.
Izuzetno od stava 1. ovog člana, na zahtev uvoznika može se uzeti prosečan uzorak, posebno za svaki vagon ili kamion ili kontejner ili brodsku kasetu, odnosno bunker, ako se sumnja da pošiljka nije istog kvaliteta.
Postupak uzorkovanja sirovina i gotovih đubriva vrši se na sledeći način:
1) uzimanje uzoraka sirovine za utvrđivanje sadržaja tehničke čistoće vrši se u količini od 1,0 kg ili 1;
2) uzimanje uzoraka gotovih đubriva za ispitivanje fizičko-hemijskih osobina vrši se u količinama koje su utvrđene:
- za tečne formulacije u količini 0,5 l;
- za granulisana pesticidna đubriva, u količini od 3,0 kg;
- za ostala đubriva prema JUS HB 4.070.
Ako su originalna pakovanja mala, uzorkuje se više pakovanja, do količine iz tačke 2. ovog stava;
3) pri uzorkovanju obavezna je homogenizacija mešanjem ili mućkanjem, ako je đubrivo pakovano u buradima ili džakovima.
Prilikom uzorkovanja đubriva obavezno uzorkovati dva uzorka i označiti ih brojem "1" i brojem "2", a na zahtev uvoznika ili proizvođača - uzorkovati i treći uzorak, koji se obeležava brojem "3" i ustupa uvozniku ili proizvođaču.
Uzorak označen brojem "1", koji se od strane saveznog inspektora plombira potpisnom karticom, uz nalog se dostavlja ovlašćenoj organizaciji.
Uzorak označen brojem "2" koji se od strane saveznog inspektora plombira potpisanom karticom, čuva se u graničnoj stanici ili se uz zapisnik, ostavlja kod domaćeg proizvođača, odnosno prometnika prilikom uzorkovanja u unutrašnjem prometu radi eventualne super analize.
Na nalogu za analizu iz stava 2. ovog člana, obavezno se navodi naziv sirovine odnosno gotovog đubriva, kao i adresa uvoznika, odnosno krajnjeg korisnika, telefon i ime odgovornog lica.
Po dobijanju analize od strane ovlašćene organizacije, ako su rezultati analize pozitivni, savezni inspektor uzorak označen brojem "2" vraća uvozniku ili proizvođaču na njihov zahtev.
Ako su rezultati analize negativni, savezni inspektor uzorak označen brojem "2", na osnovu saglasnosti nadležnog saveznog organa, prosleđuje na superanalizu drugoj ovlašćenoj organizaciji.
Izveštaj o izvršenoj analizi uzoraka đubriva ovlašćena organizacija je dužna da dostavi saveznom inspektoru, nadležnom saveznom organu i uvozniku ili proizvođaču, u roku od osam dana od dana prijema uzorka.
Izveštaj iz stava 1. ovog člana mora biti u saglasnosti sa odredbama propisanim u Pravilniku o metodama za ispitivanje đubriva ("Službeni list SRJ", br. 60/2000).
Ako su rezultati analize iz stava 1. ovog člana pozitivni, savezni inspektor donosi rešenje i dozvoljava uvoz radi carinjenja ili ako su rezultati analize negativni, odnosno nisu u skladu sa propisanim kriterijumima, zabranjuje se uvoz ili stavljanje u promet.
Ako pošiljka sirovina i gotovih đubriva za koju je obavezan pregled na graničnom prelazu, pređe granični prelaz bez prijave i bez rešenja saveznog inspektora o prevozu pošiljke do mesta carinjenja, a stigne izvan sedišta granične stanice za zaštitu bilja, savezni inspektor koji sazna za takvu pošiljku obavestiće o tome nadležni savezni organ. Za takve pošiljke može se izdati saglasnost od strane nadležnog saveznog organa za naknadni pregled i uzorkovanje na mestu prispeća te pošiljke, ali će se istovremeno preduzeti zakonske mere protiv počinioca tog prekršaja.
Donošenjem ovog pravilnika prestaju da važe odredbe čl. 9. do 22. Pravilnika o uslovima za proizvodnu liniju, promet, uvoz i uzorkovanje pesticida i đubriva ("Službeni list SRJ", br. 12/99) i odredba člana 3. u delu koji se odnosi na đubriva Pravilnika o zdravstvenom pregledu pošiljaka bilja u prometu preko državne granice ("Službeni list SRJ", br. 69/99).
Ovaj pravilnik stupa na snagu 1. januara 2002. godine.
ZAHTEV ZA UVOZ GOTOVOG ĐUBRIVA
Naziv đubriva |
|
Sadržaj aktivne komponente |
|
Količina đubriva u kg ili l |
|
Tarifni broj đubriva |
|
Granični prelaz |
|
Naziv baznog proizvođača |
|
Naziv inostranog dobavljača |
|
Naziv i adresa uvoznika |
|
Naziv i adresa korisnika |
|
Naziv carinskog, odnosno |
|
PRILOG
- Original certifikata baznog proizvođača koji prati pošiljku
______________ |
M.P. |
_____________________ |
ZAHTEV ZA UVOZ AKTIVNE KOMPONENTE - SIROVINE ZA FORMULISANJE ĐUBRIVA
Naziv aktivne komponente-sirovine |
|
Sadržaj aktivne komponente-sirovine |
|
Količina aktivne komponente-sirovine u kg/l |
|
Tarifni broj aktivne komponente-sirovine |
|
Granični prelaz |
|
Naziv baznog proizvođača |
|
Naziv inostranog dobavljača |
|
Naziv i adresa uvoznika i korisnika |
|
Naziv i adresa konsignacionog, odnosno carinskog skladišta |
|
PRILOG
- Original certifikata baznog proizvođača o tehničkoj čistoći aktivne komponente-sirovine
______________ |
M.P. |
_____________________ |
Odredbe ovog pravilnika, u delu koji se odnosi na uslove za promet đubriva na veliko i malo, prestaju da važe 1. oktobra 2009. godine, danom stupanja na snagu Pravilnika o uslovima u pogledu objekata za skladištenje sredstava za ishranu bilja i prostorija za prodaju i smeštaj sredstava za ishranu bilja ("Sl. glasnik RS", br. 78/2009).