UREDBA

O PLANU MREŽE ZDRAVSTVENIH USTANOVA

("Sl. glasnik RS", br. 42/2006, 119/2007, 84/2008, 71/2009 i 85/2009)

 

I UVODNE ODREDBE

Član 1

Ovom uredbom utvrđuje se Plan mreže zdravstvenih ustanova - broj, struktura, kapaciteti i prostorni raspored zdravstvenih ustanova u državnoj svojini (u daljem tekstu: zdravstvena ustanova) i njihovih organizacionih jedinica po nivoima zdravstvene zaštite, organizacija službe hitne medicinske pomoći, kao i druga pitanja od značaja za organizaciju zdravstvene službe u Republici Srbiji.

Tabela teritorijalnog rasporeda i posteljnih kapaciteta zdravstvenih ustanova u Republici Srbiji odštampana je uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.

Član 2

Zdravstvene ustanove osnivaju se i obavljaju zdravstvenu delatnost u skladu sa zakonom i ovom uredbom.

Za ostvarivanje prava građana u oblasti zdravstvene zaštite, kao i za sprovođenje programa zdravstvene zaštite donetih na nivou Republike Srbije (u daljem tekstu: Republika), mogu se osnivati sredstvima u državnoj svojini sve zakonom utvrđene vrste zdravstvenih ustanova (dom zdravlja, apoteka, bolnica, zavod, zavod za javno zdravlje, klinika, institut, kliničko-bolnički centar i klinički centar).

Zdravstvene ustanove iz stava 2. ovog člana, u zavisnosti od zdravstvene delatnosti koju obavljaju, broja stanovnika kojima pružaju zdravstvenu zaštitu, kao i od učestalosti i složenosti zahteva građana za zdravstvenom zaštitom, osnivaju se i adekvatno raspoređuju na celoj teritoriji Republike.

Član 3

Zdravstvene ustanove obavljaju zdravstvenu delatnost na primarnom, sekundarnom i tercijarnom nivou.

II ZDRAVSTVENA DELATNOST NA PRIMARNOM NIVOU

Član 4

Zdravstvenu delatnost na primarnom nivou obavlja dom zdravlja, apoteka i zavod (zavod za zdravstvenu zaštitu studenata, zavod za zdravstvenu zaštitu radnika, zavod za hitnu medicinsku pomoć, zavod za gerontologiju, zavod za stomatologiju, zavod za plućne bolesti i tuberkulozu i zavod za kožno-venerične bolesti).

1. Dom zdravlja

Član 5

Dom zdravlja osniva se za teritoriju jedne opštine (sa najmanje 10.000 stanovnika), dve ili više opština, odnosno grada, u skladu sa Planom mreže zdravstvenih ustanova (u daljem tekstu: Plan mreže).

Dom zdravlja obezbeđuje najmanje preventivnu zdravstvenu zaštitu za sve kategorije stanovnika, hitnu medicinsku pomoć, opštu medicinu, zdravstvenu zaštitu žena i dece, patronažnu službu, kao i laboratorijsku i drugu dijagnostiku.

U domu zdravlja obezbeđuje se i prevencija i lečenje u oblasti stomatološke zdravstvene zaštite, zdravstvena zaštita zaposlenih, odnosno medicina rada i fizikalna medicina i rehabilitacija, ako obavljanje ove zdravstvene delatnosti nije organizovano u drugoj zdravstvenoj ustanovi na teritoriji za koju je dom zdravlja osnovan.

U domu zdravlja koji je osnovan za teritoriju sa preko 20.000 stanovnika, a udaljen je preko 20 kilometara od najbliže opšte bolnice, odnosno dom zdravlja koji je osnovan za teritoriju sa preko 15.000 stanovnika, a udaljen je preko 50 kilometara od najbliže opšte bolnice, može se obavljati i specijalističko-konsultativna delatnost iz interne medicine, pneumoftiziologije, oftalmologije, otorinolaringologije, psihijatrije (zaštita mentalnog zdravlja), dermatovenerologije i medicine sporta.

Dom zdravlja može u svom sastavu imati apoteku preko koje se snabdeva lekovima za parenteralnu upotrebu i drugim medicinskim sredstvima, odnosno preko koje snabdeva stanovništvo lekovima i medicinskim sredstvima.

Za snabdevanje lekovima za parenteralnu upotrebu i drugim medicinskim sredstvima za interne potrebe dom zdravlja može obrazovati posebnu organizacionu jedinicu, ili obavljanje tih poslova obezbediti preko druge apoteke.

U domu zdravlja obezbeđuje se i sanitetski prevoz ako ta služba nije organizovana u bolnici ili u drugoj zdravstvenoj ustanovi na teritoriji za koju je dom zdravlja osnovan.

Član 6

Dom zdravlja može organizovati i stacionar za dijagnostiku i lečenje akutnih i hroničnih bolesti - kapaciteta 0,5 postelja na 1.000 stanovnika na teritoriji za koju je osnovan, kao i porodilište sa najviše 10 postelja, ako je udaljenost od najbliže opšte bolnice najmanje 30 kilometara.

Član 7

Dom zdravlja, u zavisnosti od broja stanovnika na teritoriji za koju je osnovan, gustine naseljenosti i saobraćajne povezanosti, u prostorno izdvojenim naseljenim mestima, ustanovama i privrednim društvima, može obrazovati organizacione jedinice, i to: ogranak doma zdravlja, zdravstvenu stanicu i zdravstvenu ambulantu.

Ogranak doma zdravlja može organizovati dom zdravlja koji je osnovan za opštinu ili grad sa preko 100.000 stanovnika - za najmanje 40.000 stanovnika te opštine, odnosno grada, kao i dom zdravlja osnovan za dve ili više opština - u opštini izvan sedišta doma zdravlja za najmanje 8.000 stanovnika.

U ogranku se obezbeđuje hitna medicinska pomoć, zdravstvena zaštita dece i školske dece, žena i odraslog stanovništva, patronažna služba i kućno lečenje i nega, kao i preventivna i dečija stomatologija.

Zdravstvena stanica organizuje se za jedno ili više naseljenih mesta udaljenih preko 10 kilometara od sedišta doma zdravlja i sa najmanje 5.000 stanovnika, za obavljanje najmanje delatnosti hitne medicinske pomoći, opšte medicine i zdravstvene zaštite dece i školske dece.

Zdravstvena ambulanta organizuje se u naseljenom mestu, školi, privrednom društvu ili ustanovi ako opredeljeni broj korisnika omogućava angažovanje jednog tima za obavljanje delatnosti iz opšte medicine ili zdravstvene zaštite dece i školske dece ili preventivne i dečije stomatologije.

Član 8

Ako u opštini postoje dom zdravlja i opšta bolnica koji su u državnoj svojini, laboratorijska, radiološka i druga dijagnostika mogu se organizovati u okviru jedne zdravstvene ustanove i to u opštoj bolnici.

2. Apoteka

Član 9

Apoteka se osniva za teritoriju jedne ili više opština (za najmanje 40.000 stanovnika), odnosno grada.

Apoteka može organizovati ogranak apoteke (za najmanje 10.000 stanovnika) ili jedinicu za izdavanje gotovih lekova.

3. Zavod

Član 10

Zavod se može osnovati samo na teritoriji na kojoj se nalazi sedište univerziteta koji u svom sastavu ima fakultet zdravstvene struke.

Zavod sprovodi zdravstvenu zaštitu pojedinih grupacija stanovništva, odnosno zdravstvenu delatnost iz pojedine oblasti zdravstvene zaštite.

Zavod u okviru obavljanja delatnosti prati, istražuje i proučava zdravstveno stanje stanovništva u oblasti za koju je osnovan.

Član 11

Zavod za zdravstvenu zaštitu studenata osniva se za najmanje 10.000 studenata i obavlja preventivnu i kurativnu zdravstvenu zaštitu studenata iz oblasti opšte medicine, stomatologije, ginekologije, laboratorijske i druge dijagnostike i terapije za potrebe studenata.

Zavod za zdravstvenu zaštitu studenata koji obezbeđuje zdravstvenu zaštitu za najmanje 30.000 studenata može obavljati specijalističko-konsultativnu delatnost iz interne medicine, psihijatrije (zaštita mentalnog zdravlja), oftalmologije, otorinolaringologije, dermatovenerologije, fizikalne medicine i rehabilitacije, epidemiologije i socijalne medicine sa informatikom.

Zavod iz stava 2. ovog člana može imati stacionar kapaciteta do 0,5 postelja na 1.000 studenata, za kratkotrajnu hospitalizaciju radi lečenja i nege kada nije neophodno bolničko lečenje i kao zamena za kućno lečenje.

Član 12

Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika obavlja zdravstvenu zaštitu zaposlenih s ciljem: očuvanja zdravlja zaposlenih u bezbednoj i zdravoj radnoj sredini; utvrđivanja radne sposobnosti za obavljanje određene delatnosti (prethodni pregledi); ranog otkrivanja poremećaja zdravlja u vezi sa radom i radnom sredinom (periodični i drugi preventivni pregledi); otkrivanja faktora radne sredine koji mogu nepovoljno uticati na zdravlje radnika i sprovođenja drugih preventivnih mera.

Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika može obavljati i preventivnu i kurativnu zdravstvenu delatnost iz oblasti opšte medicine, ginekologije i stomatologije.

Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika može obavljati i specijalističko-konsultativnu delatnost iz oblasti interne medicine, psihijatrije (neuropsihijatrije), otorinolaringologije i oftalmologije, prvenstveno radi obavljanja preventivnih pregleda iz stava 1. ovog člana.

Član 13

Zavod za hitnu medicinsku pomoć obavlja delatnost hitne medicinske pomoći kod akutno obolelih i povređenih - na licu mesta, u toku transporta i u zdravstvenoj ustanovi.

Zavod za hitnu medicinsku pomoć obavlja i sanitetski prevoz akutno obolelih i povređenih lica u druge odgovarajuće zdravstvene ustanove, vrši prevoz nepokretnih, ograničeno pokretnih pacijenata i pacijenata na dijalizi, ako ova delatnost nije obezbeđena preko druge zdravstvene ustanove, kao i snabdevanje lekovima koji se daju u hitnim slučajevima.

Član 14

Zavod za gerontologiju obavlja zdravstvenu zaštitu starih lica iz oblasti opšte medicine, stomatologije, rehabilitacije, palijativnog zbrinjavanja i nege u kućnim uslovima.

Zavod za gerontologiju može obavljati i specijalističko-konsultativnu delatnost iz oblasti interne medicine, neurologije i psihijatrije (neuropsihijatrije).

Član 15

Zavod za stomatologiju obavlja stomatološku delatnost iz oblasti preventivne i dečije stomatologije i opšte stomatologije.

Zavod za stomatologiju obavlja i specijalističko-konsultativnu delatnost iz oblasti ortopedije vilica, stomatološke protetike, parodontologije i oralne medicine, bolesti zuba sa endodoncijom i oralne hirurgije.

Član 16

Zavod za plućne bolesti i tuberkulozu pruža preventivne, dijagnostičke, terapijske i rehabilitacione zdravstvene usluge iz oblasti zdravstvene zaštite pacijenata obolelih od tuberkuloze i drugih plućnih bolesti, koje se mogu lečiti na ambulantni način.

Zavod za plućne bolesti i tuberkulozu obavlja i specijalističko-konsultativnu delatnost iz oblasti interne medicine i pneumoftiziologije.

Zavod za plućne bolesti i tuberkulozu u sklopu preventivne zdravstvene zaštite organizuje i sprovodi mere za sprečavanje, suzbijanje, rano otkrivanje i praćenje tuberkuloze i drugih plućnih bolesti.

Član 17

Zavod za kožne i venerične bolesti pruža preventivne, dijagnostičke, terapijske i rehabilitacione zdravstvene usluge i obavlja specijalističko-konsultativnu delatnost iz oblasti dermatovenerologije i mikrobiologije sa parazitologijom.

Zavod za kožne i venerične bolesti u sklopu preventivne zdravstvene delatnosti organizuje i sprovodi mere za sprečavanje, suzbijanje, rano otkrivanje i praćenje polno prenosivih infekcija.

III ZDRAVSTVENA DELATNOST NA SEKUNDARNOM I TERCIJARNOM NIVOU

Član 18

Stacionarnu i specijalističko-konsultativnu delatnost na sekundarnom nivou obavlja opšta i specijalna bolnica.

Kliničko-bolnički centar obavlja visokospecijalizovanu specijalističko-konsultativnu i stacionarnu zdravstvenu delatnost na tercijarnom nivou iz jedne ili više grana medicine, kao i specijalističko-konsultativnu i stacionarnu zdravstvenu delatnost na sekundarnom nivou zdravstvene zaštite.

Klinika, institut i klinički centar obavljaju visokospecijalizovanu specijalističko-konsultativnu, odnosno visokospecijalizovanu specijalističko-konsultativnu i stacionarnu zdravstvenu delatnost na tercijarnom kao i specijalističko-konsultativnu i stacionarnu zdravstvenu delatnost na sekundarnom nivou.

Zdravstvene ustanove iz st. 1, 2. i 3. ovog člana obavljaju i farmaceutsku zdravstvenu delatnost preko bolničke apoteke.

Član 19

Specijalističko-konsultativna delatnost zdravstvenih ustanova iz člana 18. ove uredbe obuhvata: specijalističke preglede i konsultacije po uputu izabranog lekara; prijem i zbrinjavanje urgentnih stanja, preglede i dijagnostičku obradu pacijenata upućenih na bolničko lečenje; dijagnostiku, terapijski i rehabilitacioni tretman u okviru dnevnih bolnica; fizikalnu medicinu i rehabilitaciju za ambulantne i hospitalizovane pacijente; obavljanje laboratorijskih, radioloških i drugih dijagnostičkih usluga za ambulantne pacijente, kao i drugu odgovarajuću specijalističko-konsultativnu delatnost (u daljem tekstu: poliklinička služba).

Član 20

Dnevna bolnica, kao posebna organizaciona jedinica polikliničke službe bolnice, organizuje se za obavljanje dijagnostičkih, terapijskih i rehabilitacionih usluga za ambulantne pacijente u sledećim oblastima: nefrologiji (hemodijaliza i peritonealna dijaliza) i drugim internističkim granama medicine (prvenstveno radi primene parenteralne i inhalacione terapije); hirurškim granama medicine (radi obavljanja hirurških intervencija i operacija iz oblasti jednodnevne hirurgije) i psihijatriji - zaštiti mentalnog zdravlja (radi primene kombinovanih mera psihoterapije, socioterapije, okupacione i radne terapije i psihosocijalne podrške obolelim i članovima njihovih porodica).

Dnevna bolnica kapacitete za program dijalize za hronično obolele pacijente obezbeđuje u skladu sa brojem obolelih.

Kapaciteti dnevnih bolnica u internističkim i hirurškim oblastima obezbeđuju se sa najmanje 5% postelja u odnosu na broj postelja u odgovarajućim bolničkim odeljenjima.

Kapacitet dnevne bolnice u psihijatriji iskazuje se brojem mesta za pojedine vrste grupnih psihoterapijskih i rehabilitacionih aktivnosti.

Član 21

Za ostvarivanje zakonom utvrđenih prava na bolničku zdravstvenu zaštitu u Republici Srbiji predviđeno je 38.590 bolničkih postelja, odnosno do 5,10 postelja na 1.000 stanovnika, i to za:

 

Bolničke postelje

broj

stopa na
1.000 stanovnika

1)

kratkotrajnu hospitalizaciju akutno obolelih i povređenih:

 

 

a)

na sekundarnom nivou

24.488

do 3,27

b)

na tercijarnom nivou

6.000

do 0,80

2)

produženo lečenje i dugotrajnu hospitalizaciju:

 

 

a)

psihijatrijskih bolesnika

3.400

do 0,45

b)

obolelih od tuberkuloze, nespecifičnih oboljenja pluća i drugih hroničnih oboljenja i stanja

907

do 0,12

3)

rehabilitaciju u specijalizovanim bolničkim ustanovama

3.795

do 0,51

Pod bolničkim posteljama iz stava 1. ovog člana ne podrazumevaju se postelje u dnevnim bolnicama, neonatološkim odeljenjima porodilišta i postelje za pratioce.

1. Kratkotrajna hospitalizacija

a) sekundarni nivo

Član 22

Kapaciteti bolničkih ustanova za zbrinjavanje i lečenje akutnih oboljenja, stanja i povreda na sekundarnom nivou, sa prosečnom dužinom boravka lečenih na nivou ustanove do 8,5 iskazuju se brojem postelja po oblastima bolničke zaštite na 1.000 stanovnika upravnog okruga i grada Beograda (u daljem tekstu: stopa obezbeđenosti bolničkim posteljama) na sledeći način:

Delatnost

Stopa na
1.000 stanovnika
okruga/grada

1.

INTERNISTIČKE DISCIPLINE
(interna medicina, pulmologija, pneumoftiziologija, neurologija, psihijatrija, infektologija, dermatovenerologija)

1,50

2.

HIRURŠKE DISCIPLINE
(hirurgija, ortopedija, urologija, otorinolaringologija, oftalmologija)

1,00

3.

PEDIJATRIJA

0,20

4.

GINEKOLOGIJA I AKUŠERSTVO

0,37

5.

PRODUŽENO LEČENJE I NEGA
(gerijatrija, palijativno zbrinjavanje, hemioterapija, fizikalna medicina i rehabilitacija)

0,20

UKUPNO:

3,27

Boravak pacijenata u jedinici za produženo lečenje i negu, uključujući i period akutnog zbrinjavanja na nekom drugom odeljenju, može trajati do 30 dana.

Član 23

U upravnom okrugu i gradu Beogradu gde postoje dve ili više bolničkih ustanova koje obavljaju delatnost i na sekundarnom nivou, ukupan broj postelja i broj postelja po medicinskim disciplinama iz člana 22. ove uredbe raspoređuje se po zdravstvenim ustanovama vodeći računa o: broju stanovnika koji gravitiraju tim ustanovama i koriste njihove usluge, oblastima delatnosti, prostornim, posteljnim i kadrovskim kapacitetima tih ustanova.

Opšta bolnica u sedištu upravnog okruga, kao i opšta bolnica osnovana za teritoriju više opština, obavlja bolničku i specijalističko-konsultativnu delatnost iz oblasti medicine navedenih u članu 22. ove uredbe.

Opšta bolnica u sedištu upravnog okruga kojoj gravitira preko 200.000 stanovnika može u okviru hirurgije obavljati delatnost i iz dečije, vaskularne i plastične i rekonstruktivne hirurgije, a u okviru otorinolaringologije i iz maksilofacijalne hirurgije.

Opšte bolnice osnovane u državnoj svojini u: Subotici, Ćupriji, Boru i Užicu mogu obavljati delatnost i iz oblasti neurohirurgije.

Član 24

Opšta bolnica osnovana za teritoriju jedne opštine, odnosno opšta bolnica kojoj gravitira manje od 50.000 stanovnika, može obavljati bolničku i specijalističko-konsultativnu delatnost iz interne medicine, opšte hirurgije, pedijatrije, ginekologije i akušerstva.

Opšta bolnica iz stava 1. ovog člana može obavljati specijalističko-konsultativnu delatnost i iz neurologije, psihijatrije (neuropsihijatrije), ortopedije, urologije, oftalmologije, otorinolaringologije i dermatovenerologije.

b) tercijarni nivo

Član 25

Posteljni kapaciteti kliničko-bolničkih centara, klinika, instituta i kliničkih centara za pružanje zdravstvenih usluga tercijarnog nivoa (6.000 bolničkih postelja, odnosno 0.8 na 1.000 stanovnika) utvrđuju se na nivou autonomne pokrajine i Republike.

Kapaciteti iz stava 1. ovog člana raspoređuju se po ustanovama na tercijarnom nivou srazmerno potrebama stanovništva koje gravitira tim ustanovama, u skladu sa kadrovskim, prostornim i drugim mogućnostima ustanova za rešavanje najsloženijih zdravstvenih potreba.

2. Produženo lečenje i dugotrajna hospitalizacija

Član 26

Bolničko lečenje i nega koje zbog vrste bolesti i stepena onesposobljenosti hospitalizovanih traje do 30 dana smatra se produženim lečenjem, a ako traje duže od 30 dana smatra se dugotrajnom hospitalizacijom, u smislu ove uredbe.

Član 27

Bolničko lečenje obolelih od psihijatrijskih bolesti koristi se do 3.400 bolničkih postelja u specijalnim bolnicama u: Novom Kneževcu, Vršcu, Kovinu i Gornjoj Toponici i u delu Specijalne bolnice za psihijatrijske bolesti "dr Laza Lazarević" u Beogradu.

U okviru bolničkih postelja iz stava 1. ovog člana, do 1.500 postelja koristiće se za zbrinjavanje i lečenje psihotičnih poremećaja u akutnoj fazi, bolesti zavisnosti, za forenzičku psihijatriju, psihogerijatriju i psihosocijalnu rehabilitaciju, a do 1.900 postelja za hospitalizaciju pacijenata obolelih od hroničnih psihijatrijskih bolesti.

Član 28

Za bolničko lečenje obolelih od tuberkuloze i nespecifičnih plućnih bolesti koriste se kapaciteti specijalnih bolnica u: Zrenjaninu, Beloj Crkvi, Sokobanji, "Ozren" u Sokobanji i Surdulici.

Za bolničko lečenje obolelih od šećerne bolesti, metaboličkih i drugih poremećaja koriste se kapaciteti specijalnih bolnica u: Bukovičkoj Banji, Vrnjačkoj Banji, Zaječaru i Čajetini.

Za bolničko lečenje obolelih od neuroloških i neuromišićnih bolesti koriste se kapaciteti specijalnih bolnica u Beogradu i Novom Pazaru.

3. Rehabilitacija u bolničkim ustanovama

Član 29

U bolničkim ustanovama za kratkotrajnu hospitalizaciju sprovodi se odgovarajući rani rehabilitacioni tretman u toku bolničkog lečenja, produženog lečenja i nege i u ambulantnim uslovima.

U specijalnim bolnicama za rehabilitaciju, sa ukupno 3.795 postelja na teritoriji Republike, koje raspolažu odgovarajućim terapijskim i rehabilitacionim kapacitetima sprovodi se celokupan tretman medicinske rehabilitacije za hospitalizovane i ambulantne pacijente.

Član 30

Ako na teritoriji grada u kome se nalazi sedište kliničkog centra nije osnovana klinika, odnosno institut za rehabilitaciju, ovu delatnost može obavljati klinički centar.

IV ZDRAVSTVENA DELATNOST KOJA SE OBAVLJA NA VIŠE NIVOA

Član 31

Za obavljanje zdravstvene delatnosti na više nivoa zdravstvene zaštite osnivaju se sledeće zdravstvene ustanove: zavod za javno zdravlje, zavod za transfuziju krvi, zavod za medicinu rada, zavod za sudsku medicinu, zavod za virusologiju, vakcine i serume, zavod za antirabičnu zaštitu, zavod za psihofiziološke poremećaje i govornu patologiju i zavod za biocide i medicinsku ekologiju.

Zdravstvene ustanove iz stava 1. ovog člana obavljaju delatnost u skladu sa zakonom.

V ORGANIZACIJA SLUŽBE HITNE MEDICINSKE POMOĆI

Član 32

Pružanje hitne medicinske pomoći akutno obolelim i povređenim osobama prioritetna je obaveza zdravstvenih radnika i zdravstvenih ustanova na svim nivoima zdravstvene delatnosti.

U postupku zbrinjavanja hitnih stanja i oboljenja primenjuju se načela i metodi urgentne medicine.

Član 33

Služba hitne medicinske pomoći organizuje se u okviru dva funkcionalno povezana podsistema: prehospitalna hitna medicinska pomoć i hitna medicinska pomoć u okviru bolničke delatnosti.

Član 34

Prehospitalna hitna medicinska pomoć jeste kontinuirana delatnost zdravstvenih ustanova primarnog nivoa zdravstvene delatnosti i obuhvata: ukazivanje medicinske pomoći na mestu događaja i u zdravstvenoj ustanovi, sanitetski prevoz kritično obolelih i povređenih do stacionarne ustanove, uz neprekidno praćenje stanja i pružanje neophodne pomoći u toku transporta.

Prehospitalna hitna medicinska pomoć na nivou opštine obavlja se u okviru redovne delatnosti izabranog lekara i njegovih saradnika i radom lekara u pripravnosti ili dežurne ekipe noću, nedeljom i u dane državnih praznika.

U opštini sa preko 25.000 stanovnika može se organizovati služba hitne medicinske pomoći za kontiunirani prijem i zbrinjavanje urgentnih stanja.

Član 35

Hitna medicinska pomoć u okviru bolničke delatnosti obezbeđuje se preko stručnih timova prijemno-urgentnog odeljenja opštih bolnica i kliničko-bolničkih centara, klinika, instituta i kliničkih centara i prijemom na bolnički tretman.

Bolničke ustanove koje ne mogu adekvatno zbrinuti obolele i povređene, dužne su da obezbede sanitetski prevoz i odgovarajuću stručnu pomoć u toku transporta do odgovarajuće bolničke ustanove.

Ako je u bolničkoj ustanovi hitno zbrinjavanje povređenog ili obolelog pacijenta završeno u danu javljanja bolničkoj ustanovi i pacijent se otpušta na kućno lečenje, a isti nema mogućnost organizacije sopstvenog prevoza, bolnička ustanova obezbeđuje prevoz pacijenta.

VI ORGANIZACIONE JEDINICE ZDRAVSTVENIH USTANOVA I MERE ZA UNAPREĐENJE EFIKASNOSTI RADA

Član 36

Zdravstvene ustanove obrazuju organizacione jedinice u skladu sa delatnošću za koju su osnovane i u zavisnosti od broja zaposlenih, a s ciljem efikasnijeg korišćenja kadrova, sredstava za rad, bolničkih postelja i drugih kapaciteta i radi povećanja dostupnosti zdravstvenih usluga, kvaliteta i efektivnosti mera zaštite.

Član 37

U zdravstvenim ustanovama na primarnom nivou zdravstvene zaštite obrazuju se organizacione jedinice po teritorijalnom principu (ogranak, zdravstvena stanica, zdravstvena ambulanta) i po funkcionalnom principu za jednu ili više oblasti u okviru delatnosti (služba, odeljenje, odsek).

Član 38

U bolničkim ustanovama obrazuju se organizacione jedinice koje objedinjavaju stacionarnu i specijalističko-konsultativnu delatnost u jednoj ili više srodnih oblasti medicine, kao i organizacione jedinice za obavljanje dijagnostičkih, rehabilitacionih i drugih stručnih poslova za ambulantne i stacionarno lečene pacijente.

Član 39

Stacionarna delatnost obavlja se u okviru bolničkih jedinica (odeljenja), organizovanih, u okviru jedne ili više srodnih medicinskih disciplina i po intenzitetu lečenja i nege.

Obrazovanje bolničkih jedinica po intenzitetu lečenja i nege podrazumeva, pored standardnih bolničkih odeljenja, i odeljenja za intenzivno lečenje i negu, a po potrebi i odeljenja za poluintenzivno lečenje i negu.

Član 40

U bolnicama za akutna stanja i oboljenja, u zavisnosti od zdravstvenih potreba pacijenata, obezbeđuje se lečenje u standardnim bolničkim i kliničkim odeljenjima (osnovni nivo lečenja i nege) i na višim nivoima lečenja i nege, i to:

1) Nivo 1 - za lečenje i negu pacijenata visoko zavisnih od tuđe pomoći i pacijenata sa mogućim pogoršanjem njihovog zdravstvenog stanja, kao i pacijenata koji su premešteni sa višeg nivoa lečenja i nege čije zdravstvene potrebe mogu biti zadovoljene u odeljenju za standardno lečenje, ali uz dodatni nadzor i potporu. Kada se ukaže potreba za ove pacijente može se obrazovati posebna bolnička jedinica za poluintenzivno lečenje i negu;

2) Nivo 2 intenzivnog lečenja i nege - za pacijente sa disfunkcijom (oštećenjem) najmanje jednog organskog sistema kod kojih je potrebna osnovna respiratorna ili hemodinamska potpora, za pacijente koji su na postoperativnom lečenju, kao i za one koji su premešteni sa višeg nivoa lečenja i nege;

3) Nivo 3 intenzivnog lečenja i nege - za pacijente kod kojih je neophodna složena respiratorna potpora ili bazična respiratorna potpora, zajedno sa potporom još najmanje dva organska sistema (pacijenti sa disfunkcijom više organa).

Broj postelja za visoko zavisne pacijente iz stava 1. tačke 1) ovog člana može biti najviše dva puta veći od broja postelja iz stava 1. tač. 2) i 3) ovog člana.

Član 41

Kapaciteti odeljenja za intenzivno lečenje i negu Nivo 2 - intenzivnog lečenja i nege i Nivo 3 - intenzivnog lečenja i nege iz člana 40. ove uredbe obezbeđuju se u odnosu na broj postelja u zdravstvenoj ustanovi sa sledećim učešćem, i to u:

1) opštoj i specijalnoj bolnici za kratkotrajnu hospitalizaciju do 5%;

2) kliničko-bolničkom centru do 6%;

3) klinici, institutu i kliničkom centru do 8%;

4) urgentnom centru, specijalnoj bolnici (odeljenju) za cerebrovaskularna oboljenja i Institutu za neonatologiju do 20%.

Udeo postelja Nivoa 3 - intenzivnog lečenja i nege u ukupnom broju postelja intenzivnog lečenja i nege iz stava 1. ovog člana ne može biti veći od:

1) 10% u opštoj i specijalnoj bolnici za akutna stanja i oboljenja;

2) 15% u kliničko-bolničkom centru;

3) 20% u klinici, institutu i kliničkom centru;

4) 25% u urgentnom centru kliničkog centra i specijalnoj bolnici za cerebrovaskularna oboljenja.

U specijalnim bolnicama za dugotrajnu hospitalizaciju i rehabilitaciju mogu se obrazovati bolničke jedinice za nepokretne i ograničeno pokretne pacijente i za pacijente kojima je, zbog prirode bolesti i stanja, neophodan dodatni nadzor i potpora (Nivo 1 intenzivnog lečenja i nege).

VII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 42

Zdravstvene ustanove u državnoj svojini na teritoriji Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija u pogledu vrste, strukture, kapaciteta i bolničkih postelja raspoređuju se u skladu sa zakonom i ovom uredbom.

Član 43

Danom stupanja na snagu ove uredbe prestaje da važi Uredba o planu mreže zdravstvenih ustanova ("Službeni glasnik RS", br. 13/97, 58/97, 31/98, 1/99, 37/99 i 21/05).

Član 44

Ova uredba stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

 

Samostalni član Uredbe o dopuni
Uredbe o Planu mreže zdravstvenih ustanova

("Sl. glasnik RS", br. 119/2007)

Član 2

Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", a primenjuje se od 1. januara 2008. godine.

 

Samostalni član Uredbe o izmenama i dopunama
Uredbe o Planu mreže zdravstvenih ustanova

("Sl. glasnik RS", br. 84/2008)

Član 26

Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

 

TABELA TERITORIJALNOG RASPOREDA I POSTELJNIH KAPACITETA ZDRAVSTVENIH USTANOVA U REPUBLICI SRBIJI

 

Red.
br.

 

Naziv upravnog okruga - zdravstvene ustanove

Broj
postelja

 

 

I. Severnobački upravni okrug

1.

 

Dom zdravlja Bačka Topola (sa stacionarom)

10

2.

 

Dom zdravlja Mali Iđoš

 

3.

 

Dom zdravlja Subotica

 

4.

 

Opšta bolnica Subotica

670

5.

 

Apoteka Subotica

 

6.

 

Zavod za javno zdravlje Subotica

 

 

 

II. Srednjobanatski upravni okrug

1.

 

Dom zdravlja Žitište

 

2.

 

Dom zdravlja Zrenjanin

 

3.

 

Dom zdravlja Nova Crnja

 

4.

 

Dom zdravlja Novi Bečej

 

5.

 

Dom zdravlja Sečanj

 

6.

 

Apoteka Zrenjanin

 

7.

 

Opšta bolnica Zrenjanin

600

8.

 

Specijalna bolnica za plućne bolesti Zrenjanin (za akutne bolesti 40 i za produženo lečenje 120 postelja)

160

9.

 

Specijalna bolnica za rehabilitaciju Melenci

300

10.

 

Zavod za javno zdravlje Zrenjanin

 

 

 

III. Severnobanatski upravni okrug

1.

 

Dom zdravlja Ada

 

2.

 

Dom zdravlja Kanjiža

 

3.

 

Dom zdravlja Kikinda

 

4.

 

Dom zdravlja Novi Kneževac (sa stacionarom)

30

5.

 

Dom zdravlja Senta

 

6.

 

Dom zdravlja Čoka

 

7.

 

Apoteka Kikinda

 

8.

 

Apoteka Senta

 

9.

 

Opšta bolnica Kikinda

280

10.

 

Opšta bolnica Senta

240

11.

 

Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti Novi Kneževac

300

12.

 

Specijalna bolnica za rehabilitaciju Banja Kanjiža

140

13.

 

Zavod za javno zdravlje Kikinda

 

 

 

IV. Južnobanatski upravni okrug

1.

 

Dom zdravlja Alibunar

 

2.

 

Dom zdravlja Bela Crkva

 

3.

 

Dom zdravlja Vršac

 

4.

 

Dom zdravlja Kovačica

 

5.

 

Dom zdravlja Kovin

 

6.

 

Dom zdravlja Opovo

 

7.

 

Dom zdravlja Pančevo

 

8.

 

Dom zdravlja Plandište

 

9.

 

Apoteka Vršac

 

10.

 

Apoteka Pančevo

 

11.

 

Opšta bolnica Vršac

290

12.

 

Opšta bolnica Pančevo

660

13.

 

Specijalna bolnica za plućne bolesti Bela Crkva

200

14.

 

Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti Vršac

900

15.

 

Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti Kovin

1000

16.

 

Zavod za javno zdravlje Pančevo

 

 

 

V. Zapadnobački upravni okrug

1.

 

Dom zdravlja Apatin

 

2.

 

Dom zdravlja Kula

 

3.

 

Dom zdravlja Odžaci (sa stacionarom)

25

4.

 

Dom zdravlja Sombor

 

5.

 

Apoteka Sombor

 

6.

 

Opšta bolnica Sombor

732

7.

 

Specijalna bolnica za rehabilitaciju Apatin

60

8.

 

Zavod za javno zdravlje Sombor

 

 

 

VI. Južnobački upravni okrug

1.

 

Dom zdravlja Bač

 

2.

 

Dom zdravlja Bačka Palanka

 

3.

 

Dom zdravlja Bački Petrovac

 

4.

 

Dom zdravlja Beočin

 

5.

 

Dom zdravlja Bečej

 

6.

 

Dom zdravlja Vrbas

 

7.

 

Dom zdravlja Žabalj

 

8.

 

Dom zdravlja Novi Sad (i za opštinu Sremski Karlovci)

 

9.

 

Dom zdravlja Srbobran

 

10.

 

Dom zdravlja Temerin

 

11.

 

Dom zdravlja Titel

 

12.

 

Apoteka Vrbas

 

13.

 

Apoteka Novi Sad

 

14.

 

Zavod za zdravstvenu zaštitu studenata Novi Sad

 

15.

 

Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika Novi Sad

 

16.

 

Zavod za hitnu medicinsku pomoć Novi Sad

 

17.

 

Opšta bolnica Vrbas

200

18.

 

Specijalna bolnica za reumatske bolesti Novi Sad

70

19.

 

Klinički centar Vojvodine, Novi Sad

1370

20.

 

Institut za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine, Novi Sad

350

21.

 

Institut za onkologiju Vojvodine, Sremska Kamenica

311

22.

 

Institut za kardiovaskularne bolesti Vojvodine, Sremska Kamenica

225

23.

 

Institut za plućne bolesti Vojvodine, Sremska Kamenica

312

24.

 

Klinika za stomatologiju Vojvodine, Novi Sad

25

25.

 

Zavod za transfuziju krvi Vojvodine, Novi Sad

 

26.

 

Zavod za antirabičnu zaštitu, Novi Sad

 

27.

 

Institut za javno zdravlje Vojvodine, Novi Sad

 

 

 

VII. Sremski upravni okrug

1.

 

Dom zdravlja Inđija

 

2.

 

Dom zdravlja Irig

 

3.

 

Dom zdravlja Pećinci

 

4.

 

Dom zdravlja Ruma (sa stacionarom)

10

5.

 

Dom zdravlja Sremska Mitrovica

 

6.

 

Dom zdravlja Stara Pazova

 

7.

 

Dom zdravlja Šid

 

8.

 

Apoteka Sremska Mitrovica

 

9.

 

Opšta bolnica Sremska Mitrovica

513

10.

 

Specijalna bolnica za neurološka i posttraumatska stanja Stari Slankamen (za produženo lečenje i rehabilitaciju)

295

11.

 

Specijalna bolnica za rehabilitaciju Vrdnik

70

12.

 

Zavod za javno zdravlje Sremska Mitrovica

 

 

 

VIII. Mačvanski upravni okrug

1.

 

Dom zdravlja Bogatić

 

2.

 

Dom zdravlja Vladimirci

 

3.

 

Dom zdravlja Koceljeva

 

4.

 

Dom zdravlja Ljubovija (sa stacionarom)

20

5.

 

Dom zdravlja Šabac

 

6.

 

Dom zdravlja Loznica

 

7.

 

Dom zdravlja  Krupanj

 

8.

 

Dom zdravlja Mali Zvornik

 

9.

 

Apoteka Loznica (za opštine Loznica, Krupanj, Mali Zvornik i Ljubovija)

 

10.

 

Apoteka Šabac (za opštine Šabac, Bogatić, Vladimirci i Koceljeva)

 

11.

 

Opšta bolnica Šabac

686

12.

 

Opšta bolnica Loznica

461

13.

 

Specijalna bolnica za rehabilitaciju Banja Koviljača

200

14.

 

Zavod za javno zdravlje Šabac

 

 

 

IX. Kolubarski upravni okrug

1.

 

Dom zdravlja Lajkovac

 

2.

 

Dom zdravlja Ub

 

3.

 

Dom zdravlja Valjevo

 

4.

 

Dom zdravlja Mionica

 

5.

 

Dom zdravlja Osečina

 

6.

 

Dom zdravlja Ljig

 

7.

 

Apoteka Valjevo (za opštine Valjevo, Lajkovac, Mionica, Osečina, Ljig i Ub)

 

8.

 

Opšta bolnica Valjevo

657

9.

 

Zavod za javno zdravlje Valjevo

 

 

 

X. Podunavski upravni okrug 

1.

 

Dom zdravlja Velika Plana

 

2.

 

Dom zdravlja Smederevska Palanka

 

3.

 

Dom zdravlja Smederevo

 

4.

 

Apoteka Velika Plana

 

5.

 

Apoteka Smederevo

 

6.

 

Apoteka Smederevska Palanka

 

7.

 

Opšta bolnica Smederevo

399

8.

 

Opšta bolnica "Stefan Visoki" Smederevska Palanka

300

 

 

XI. Braničevski upravni okrug

1.

 

Dom zdravlja Veliko Gradište

 

2.

 

Dom zdravlja Žabari

 

3.

 

Dom zdravlja Žagubica

 

4.

 

Dom zdravlja Petrovac

 

5.

 

Dom zdravlja Požarevac

 

6.

 

Dom zdravlja Golubac

 

7.

 

Dom zdravlja Kučevo

 

8.

 

Dom zdravlja Malo Crniće

 

9.

 

Apoteka Požarevac (za opštine Požarevac, Veliko Gradište, Golubac, Kučevo, Malo Crniće, Petrovac, Žagubica i Žabari)

 

10.

 

Opšta bolnica Petrovac

138

11.

 

Opšta bolnica Požarevac

530

12.

 

Zavod za javno zdravlje Požarevac (za Braničevski i Podunavski upravni okrug)

 

 

 

XII. Šumadijski upravni okrug

1.

 

Dom zdravlja Batočina

 

2.

 

Dom zdravlja Knić

 

3.

 

Dom zdravlja Kragujevac

 

4.

 

Dom zdravlja Lapovo

 

5.

 

Dom zdravlja Rača

 

6.

 

Dom zdravlja Topola

 

7.

 

Dom zdravlja Aranđelovac

 

8.

 

Apoteka Aranđelovac

 

9.

 

Apoteka Kragujevac (za grad Kragujevac i opštine Batočina, Lapovo, Rača, Topola i Knić)

 

10.

 

Zavod za stomatologiju Kragujevac

 

11.

 

Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika Kragujevac

 

12.

 

Zavod za hitnu medicinsku pomoć Kragujevac

 

13.

 

Opšta bolnica Aranđelovac

142

14.

 

Specijalna bolnica za rehabilitaciju "Bukovička Banja" Aranđelovac (lečenje dece obolele od šećerne bolesti 40 i rehabilitacija 50 postelja)

90

15.

 

Klinički centar Kragujevac

1118

16.

 

Institut za javno zdravlje Kragujevac

 

 

 

XIII. Pomoravski upravni okrug

1.

 

Dom zdravlja Despotovac (sa stacionarom)

10

2.

 

Dom zdravlja Jagodina

 

3.

 

Dom zdravlja Rekovac

 

4.

 

Dom zdravlja Svilajnac (sa stacionarom)

10

5.

 

Dom zdravlja Ćuprija

 

6.

 

Dom zdravlja Paraćin

 

7.

 

Apoteka Jagodina

 

8.

 

Apoteka Paraćin

 

9.

 

Opšta bolnica Jagodina

270

10.

 

Opšta bolnica Ćuprija

469

11.

 

Opšta bolnica Paraćin

171

12.

 

Zavod za javno zdravlje Ćuprija

 

 

 

XIV. Borski upravni okrug

1.

 

Dom zdravlja Majdanpek

 

2.

 

Dom zdravlja Bor

 

3.

 

Dom zdravlja Kladovo

 

4.

 

Dom zdravlja Negotin

 

5.

 

Apoteka Bor (za opštine Bor, Kladovo, Negotin i Majdanpek)

 

6.

 

Opšta bolnica Majdanpek

50

7.

 

Opšta bolnica Bor

310

8.

 

Opšta bolnica Kladovo

135

9.

 

Opšta bolnica Negotin

190

 

 

XV. Zaječarski upravni okrug

1.

 

Dom zdravlja Boljevac

 

2.

 

Dom zdravlja Sokobanja

 

3.

 

Dom zdravlja Knjaževac

 

4.

 

Dom zdravlja Zaječar

 

5.

 

Apoteka Zaječar (za opštine Boljevac, Knjaževac i Zaječar)

 

6.

 

Opšta bolnica Knjaževac

120

7.

 

Opšta bolnica Zaječar

430

8.

 

Specijalna bolnica za nespecifične plućne bolesti "Sokobanja" (za lečenje 100 i za rehabilitaciju 200)

300

9.

 

Specijalna bolnica za plućne bolesti "Ozren", Sokobanja

150

10.

 

Specijalna bolnica za rehabilitaciju "Gamzigrad", Zaječar (za lečenje 10 i za rehabilitaciju 90)

100

11.

 

Zavod za javno zdravlje Zaječar (za Zaječarski i Borski upravni okrug)

 

 

 

XVI. Zlatiborski upravni okrug 

1.

 

Dom zdravlja Užice

 

2.

 

Dom zdravlja Priboj

 

3.

 

Dom zdravlja Prijepolje

 

4.

 

Dom zdravlja Čajetina

 

5.

 

Dom zdravlja Arilje

 

6.

 

Dom zdravlja Bajina Bašta (stacionar 20 postelja)

20

7.

 

Dom zdravlja Kosjerić

 

8.

 

Dom zdravlja Nova Varoš (stacionar 30 postelja)

30

9.

 

Dom zdravlja Požega (stacionar 60 postelja)

60

10.

 

Dom zdravlja Sjenica (stacionar 20 postelja i porodilište 10 postelja)

30

11.

 

Apoteka Užice (za opštine Arilje, Bajina Bašta, Kosjerić, Nova Varoš, Požega, Priboj, Prijepolje, Sjenica, Užice i Čajetina)

 

12.

 

Opšta bolnica Užice

780

13.

 

Opšta bolnica Priboj

110

14.

 

Opšta bolnica Prijepolje

170

15.

 

Specijalna bolnica za bolesti štitaste žlezde i bolesti metabolizma "Zlatibor" Čajetina (za radioterapiju 2 i rehabilitaciju 70)

72

16.

 

Specijalna bolnica za rehabilitaciju "Zlatar" Nova Varoš

30

17.

 

Zavod za javno zdravlje Užice

 

 

 

XVII. Moravički upravni okrug

1.

 

Dom zdravlja Gornji Milanovac

 

2.

 

Dom zdravlja Čačak

 

3.

 

Dom zdravlja Ivanjica (stacionar 20 postelja)

20

4.

 

Dom zdravlja Lučani (stacionar 10 postelja)

10

5.

 

Apoteka Gornji Milanovac

 

6.

 

Apoteka Čačak (za opštine Ivanjica, Lučani i Čačak)

 

7.

 

Opšta bolnica Gornji Milanovac

150

8.

 

Opšta bolnica Čačak

527

9.

 

Specijalna bolnica za rehabilitaciju Ivanjica

80

10.

 

Zavod za javno zdravlje Čačak

 

 

 

XVIII. Raški upravni okrug

1.

 

Dom zdravlja Vrnjačka Banja

 

2.

 

Dom zdravlja Raška (sa stacionarom)

15

3.

 

Dom zdravlja Tutin (sa stacionarom 20 i porodilištem 10 postelja)

30

4.

 

Dom zdravlja Kraljevo

 

5.

 

Dom zdravlja Novi Pazar

 

6.

 

Apoteka Kraljevo (za opštine Kraljevo, Vrnjačka Banja i Raška)

 

7.

 

Apoteka Novi Pazar

 

8.

 

Opšta bolnica Kraljevo

580

9.

 

Opšta bolnica Novi Pazar

320

10.

 

Specijalna bolnica za interne bolesti Vrnjačka Banja

70

11.

 

Specijalna bolnica za lečenje i rehabilitaciju "Merkur" Vrnjačka Banja (za lečenje 20 i za rehabilitaciju 400 postelja)

420

12.

 

Specijalna bolnica za rehabilitaciju "Agens" Mataruška Banja, Kraljevo

120

13.

 

Specijalna bolnica za progresivne mišićne i neuromišićne bolesti Novi Pazar (za lečenje 100 i za rehabilitaciju 80 postelja)

180

14.

 

Zavod za javno zdravlje Kraljevo

 

 

 

XIX. Rasinski upravni okrug

1.

 

Dom zdravlja Aleksandrovac (sa stacionarom)

10

2.

 

Dom zdravlja Brus (sa stacionarom)

10

3.

 

Dom zdravlja Varvarin

 

4.

 

Dom zdravlja Trstenik

 

5.

 

Dom zdravlja Ćićevac

 

6.

 

Dom zdravlja Kruševac

 

7.

 

Apoteka Kruševac (za opštine Kruševac, Aleksandrovac, Brus, Varvarin, Trstenik i Ćićevac)

 

8.

 

Opšta bolnica Kruševac

595

9.

 

Specijalna bolnica za rehabilitaciju "Ribarska Banja", Kruševac

230

10.

 

Zavod za javno zdravlje Kruševac

 

 

 

XX. Nišavski upravni okrug

1.

 

Dom zdravlja Niš

 

2.

 

Dom zdravlja Gadžin Han

 

3.

 

Dom zdravlja Doljevac

 

4.

 

Dom zdravlja Merošina

 

5.

 

Dom zdravlja Ražanj

 

6.

 

Dom zdravlja Svrljig

 

7.

 

Dom zdravlja Aleksinac

 

8.

 

Apoteka Niš (za grad Niš i opštine Aleksinac, Gadžin Han, Merošina, Ražanj, Svrljig)

 

9.

 

Zavod za zdravstvenu zaštitu studenata Niš

 

10.

 

Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika Niš

 

11.

 

Zavod za hitnu medicinsku pomoć Niš

 

12.

 

Zavod za plućne bolesti i tuberkulozu Niš

 

13.

 

Opšta bolnica Aleksinac

135

14.

 

Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti "Gornja Toponica", Niš

800

15.

 

Institut za lečenje i rehabilitaciju "Niška Banja", Niš (kardiologija 40, ortopedija 40 i reumatologija 40 i za rehabilitaciju 350 postelja)

470

16.

 

Klinički centar Niš

1465

17.

 

Klinika za stomatologiju Niš

25

18.

 

Zavod za transfuziju krvi Niš

 

19.

 

Zavod za sudsku medicinu Niš (za Nišavski, Pčinjski, Jablanički, Pirotski, Zaječarski, Toplički, Borski i Rasinski upravni okrug)

 

20.

 

Institut za javno zdravlje Niš (za Nišavski i Toplički upravni okrug)

 

 

 

XXI. Toplički upravni okrug

1.

 

Dom zdravlja Blace

 

2.

 

Dom zdravlja Žitorađa

 

3.

 

Dom zdravlja Kuršumlija (sa stacionarom)

20

4.

 

Dom zdravlja Prokuplje

 

5.

 

Apoteka Prokuplje (za opštine Blace, Žitorađa, Kuršumlija i Prokuplje)

 

6.

 

Opšta bolnica Prokuplje

353

7.

 

Specijalna bolnica za rehabilitaciju "Žubor" Kuršumlija

30

 

 

XXII. Pirotski upravni okrug

1.

 

Dom zdravlja Babušnica (sa stacionarom)

 

10

2.

 

Dom zdravlja Bela Palanka

 

3.

 

Dom zdravlja Dimitrovgrad (sa stacionarom)

10

4.

 

Dom zdravlja Pirot

 

5.

 

Apoteka Pirot (za opštine Pirot, Babušnica i Dimitrovgrad)

 

6.

 

Opšta bolnica Pirot

332

7.

 

Zavod za javno zdravlje Pirot

 

 

 

XXIII. Jablanički upravni okrug

1.

 

Dom zdravlja Bojnik

 

2.

 

Dom zdravlja Vlasotince (i za opštinu Crna Trava)

 

3.

 

Dom zdravlja Lebane

 

4.

 

Dom zdravlja Leskovac

 

5.

 

Dom zdravlja Medveđa

 

6.

 

Apoteka Leskovac (za opštine Leskovac, Bojnik, Vlasotince, Crna Trava, Lebane i Medveđa)

 

7.

 

Opšta bolnica Leskovac

795

8.

 

Specijalna bolnica za rehabilitaciju "Gejzer" Sijarinska Banja, Medveđa

50

9.

 

Zavod za javno zdravlje Leskovac

 

 

 

XXIV. Pčinjski upravni okrug 

1.

 

Dom zdravlja Bosilegrad (sa stacionarom)

10

2.

 

Dom zdravlja Bujanovac

 

3.

 

Dom zdravlja Vladičin Han

 

4.

 

Dom zdravlja Preševo

 

5.

 

Dom zdravlja Vranje (za opštine Vranje i Trgovište)

 

6.

 

Dom zdravlja Surdulica

 

7.

 

Apoteka Bujanovac

 

8.

 

Apoteka Vranje (za opštine Vranje, Bosilegrad, Preševo, Surdulica, Trgovište i Vladičin Han)

 

9.

 

Opšta bolnica Vranje

543

10.

 

Opšta bolnica Surdulica

145

11.

 

Specijalna bolnica za plućne bolesti Surdulica (za lečenje: akutnih bolesti 45 i hroničnih bolesti 55 postelja)

100

12.

 

Specijalna bolnica za rehabilitaciju Bujanovac

40

13.

 

Specijalna bolnica za rehabilitaciju "Vranjska Banja" Vranje

30

14.

 

Zavod za javno zdravlje Vranje

 

 

 

XXV. Kosovski upravni okrug

1.

 

Dom zdravlja Priština (sa stacionarom)

45

2.

 

Dom zdravlja Kosovo Polje

 

3.

 

Dom zdravlja Gračanica, Priština

 

4.

 

Dom zdravlja Obilić

 

5.

 

Dom zdravlja Donja Gušterica, Lipljan

 

6.

 

Dom zdravlja Štrpce

 

7.

 

Apoteka Priština

 

8.

 

Zavod za transfuziju krvi

 

9.

 

Kliničko-bolnički centar Priština

2325

10.

 

Zavod za javno zdravlje Priština

 

 

 

XXVI. Pećki upravni okrug

1.

 

Dom zdravlja Istok (sa stacionarom)

20

2.

 

Apoteka Peć

 

3.

 

Zdravstveni centar Đakovica

600

4.

 

Zdravstveni centar Peć

540

5.

 

Specijalna bolnica za plućne bolesti Peć

320

6.

 

Specijalna bolnica za rehabilitaciju Istok

200

7.

 

Zavod za javno zdravlje Peć

 

 

 

XXVII. Prizrenski upravni okrug

1.

 

Dom zdravlja Orahovac

 

2.

 

Dom zdravlja Dragaš (sa stacionarom)

40

3.

 

Apoteka Prizren

 

4.

 

Zdravstveni centar Prizren

650

5.

 

Zavod za javno zdravlje Prizren

 

 

 

XXVIII. Kosovskomitrovački upravni okrug

1.

 

Dom zdravlja Zvečan

 

2.

 

Apoteka Kosovska Mitrovica

 

3.

 

Zdravstveni centar Kosovska Mitrovica

770

4.

 

Zavod za javno zdravlje Kosovska Mitrovica

 

 

 

XXIX. Kosovsko-pomoravski upravni okrug

1.

 

Apoteka Gnjilane

 

2.

 

Zdravstveni centar Gnjilane

530

3.

 

Specijalna bolnica za rehabilitaciju Vitina

40

 

 

XXX. Grad Beograd

1.

 

Dom zdravlja Barajevo

 

2.

 

Dom zdravlja Voždovac

 

3.

 

Dom zdravlja Vračar

 

4.

 

Dom zdravlja Grocka

 

5.

 

Dom zdravlja Zvezdara

 

6.

 

Dom zdravlja Zemun

 

7.

 

Dom zdravlja Lazarevac (sa porodilištem)

10

8.

 

Dom zdravlja Mladenovac

 

9.

 

Dom zdravlja Novi Beograd

 

10.

 

Dom zdravlja Obrenovac

 

11.

 

Dom zdravlja Palilula

 

12.

 

Dom zdravlja Rakovica

 

13.

 

Dom zdravlja Savski venac

 

14.

 

Dom zdravlja Sopot

 

15.

 

Dom zdravlja Stari grad

 

16.

 

Dom zdravlja Čukarica

 

17.

 

Apoteka Beograd

 

18.

 

Zavod za zdravstvenu zaštitu studenata (sa stacionarom)

20

19.

 

Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika Ministarstva unutrašnjih poslova

 

20.

 

Gradski zavod za hitnu medicinsku pomoć

 

21.

 

Gradski zavod za gerontologiju

 

22.

 

Gradski zavod za plućne bolesti i tuberkulozu

 

23.

 

Gradski zavod za kožno-venerične bolesti

 

24.

 

Specijalna bolnica za endemsku nefropatiju Lazarevac

25

25.

 

Specijalna bolnica za interne bolesti Mladenovac

127

26.

 

Specijalna bolnica za cerebrovaskularne bolesti "Sveti Sava"

250

27.

 

Specijalna bolnica za bolesti zavisnosti

65

28.

 

Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti "Dr Laza Lazarević" (za lečenje: akutnih bolesti stanja 250 i hroničnih stanja 400 postelja)

650

29.

 

Specijalna bolnica za cerebralnu paralizu i razvojnu neurologiju

110

30.

 

Specijalna bolnica za rehabilitaciju i ortopedsku protetiku

180

31.

 

Kliničko-bolnički centar "Bežanijska kosa"

360

32.

 

Kliničko-bolnički centar "Dr Dragiša Mišović - Dedinje"

546

33.

 

Kliničko-bolnički centar "Zvezdara"

786

34.

 

Kliničko-bolnički centar "Zemun"

640

35.

 

Klinički centar Srbije

3150

36.

 

Institut za onkologiju i radiologiju Srbije

358

37.

 

Klinika za neurologiju i psihijatriju za decu i omladinu

45

38.

 

Institut za zdravstvenu zaštitu majke i deteta Srbije "Dr Vukan Čupić"

400

39.

 

Univerzitetska dečja klinika

292

40.

 

Institut za neonatologiju

160

41.

 

Ginekološko-akušerska klinika

330

42.

 

Institut za kardiovaskularne bolesti "Dedinje"

200

43.

 

Institut za ortopedsko-hirurške bolesti "Banjica"

520

44.

 

Institut za reumatologiju

170

45.

 

Institut za mentalno zdravlje

120

46.

 

Institut za rehabilitaciju (rehabilitacija kardioloških bolesnika 80 i rehabilitacija 300 postelja)

380

47.

 

Klinika za rehabilitaciju "Dr Miroslav Zotović"

290

48.

 

Zavod za psihofiziološke poremećaje i govornu patologiju (sa stacionarom)

30

49.

 

Institut za transfuziju krvi Srbije

 

50.

 

Institut za virusologiju, vakcine i serume "Torlak"

 

51.

 

Institut za medicinu rada Srbije "Dr Dragomir Karajović" (sa stacionarom)

40

52.

 

Zavod za biocide i medicinsku ekologiju

 

53.

 

Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut"

 

54.

 

Gradski zavod za javno zdravlje Beograd

 

55.

 

Vojnomedicinska akademija

500