UREDBA
O RADNOM VREMENU, ODMORIMA I ODSUSTVIMA PROFESIONALNIH VOJNIH LICA

("Sl. glasnik RS", br. 95/2009)

 

I OSNOVNE ODREDBE

Član 1

Ovom uredbom uređuju se radno vreme, odmori i odsustva profesionalnih vojnih lica.

Član 2

Vojnicima na služenju vojnog roka, licima u rezervnom sastavu dok se nalaze na vojnoj dužnosti u Vojsci Srbije, učenicima i studentima vojnoškolskih ustanova koji se školuju za vojne dužnosti i licima na drugom stručnom osposobljavanju za oficire i podoficire radno vreme, odmori i odsustva uređuju se Pravilom službe Vojske Srbije, odnosno statutom škole.

II RADNO VREME

1. Puno radno vreme

Član 3

Puno radno vreme profesionalnog vojnog lica iznosi 40 sati nedeljno.

2. Skraćeno radno vreme

Član 4

Radom pod posebnim uslovima rada, čije se štetno dejstvo na zdravlje i sposobnost za vojnu službu ne može u potpunosti otkloniti zaštitnim merama, a na osnovu čega profesionalno vojno lice ima pravo na radno vreme kraće od 40 sati nedeljno, smatra se:

1) rad u barokomori;

2) rad na poslovima uklanjanja i uništavanja neeksplodiranih ubojnih sredstava;

3) rad na proizvodnji eksploziva, laboraciji inicijalnih i brizantnih eksploziva i delaboraciji elemenata punjenih ovim materijama; kontroli i ispitivanju raketa; rukovanju radarskim i raketnim uređajima i sistemima i održavanju raketa, radarskih uređaja i sistema i rukovanju uređajima za radiofrekvencijsku dijatermiju u medicini;

4) rad u farbari i hemijskoj čistionici;

5) rad u podzemnom skladištu pogonskog materijala;

6) rad na radnom mestu na kome se isključivo radi na sprečavanju i lečenju tuberkuloze, lečenju i nezi bolesnika sa AIDS-om i virusnim hepatitisom B i C, sa duševnim bolesnicima ili u patološko-anatomskim prosekturama;

7) rad na stalno posednutim podzemnim objektima gde se puštaju u rad elektroagregati sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem i gde se redovno održavaju i popravljaju avionski motori, agregati i akumulatori;

8) rad na ispitivanju, baždarenju i remontu uređaja sa jonizujućim zračenjem i instrumenata za merenje jonizujućeg zračenja i kontroli izvora jonizujućeg, mikrotalasnog, laserskog, infracrvenog i ultravioletnog zračenja;

9) rad na čišćenju cisterni, tankova ili rezervoara za benzin, gde se neposredno upotrebljavaju organski rastvarači na bazi hloriranih ugljovodonika.

Profesionalnom vojnom licu koje radi na formacijskom mestu na kome je izloženo neposrednom dejstvu kancerogenih i mutagenih hemijskih supstanci radno vreme se skraćuje srazmerno štetnom uticaju uslova rada na njegovo zdravlje i sposobnost za službu, u skladu sa zakonom.

Skraćenje radnog vremena može iznositi najviše deset sati nedeljno.

3. Rad duži od punog radnog vremena

Član 5

Profesionalno vojno lice je dužno da, po naređenju nadležnog starešine, radi duže od punog radnog vremena kad potrebe službe to zahtevaju - u slučaju iznenadnog povećanja obima posla i u drugim slučajevima kada je neophodno da se u određenom roku završi posao koji nije planiran, u skladu sa zakonom.

O radu dužem od punog radnog vremena iz stava 1. ovog člana nadležni starešina je dužan da vodi evidenciju koja mora da sadrži: naziv jedinice ili ustanove; čin, ime i prezime lica koje je radilo duže od punog radnog vremena; razlog i vreme obavljanja rada dužeg od punog radnog vremena; potpis nadležnog starešine i lica koje je takav rad obavilo.

4. Raspored radnog vremena

Član 6

Raspored radnog vremena profesionalnog vojnog lica određen je organizacijom života i rada jedinice - ustanove u kojoj je na službi, odnosno jedinice - ustanove ili organa u koji je upućen na rad.

Radna nedelja traje pet radnih dana, a radni dan traje osam sati.

Za profesionalno vojno lice koje rad obavlja u smenama, noću ili u posebnim uslovima, zbog prirode posla i organizacije rada, starešina koji je aktom načelnika Generalštaba Vojske ovlašćen da propiše raspored radnog vremena može da organizuje radnu nedelju i dužinu trajanja radnog dana i na drugi način, uz prethodno pribavljenu saglasnost neposredno pretpostavljenog starešine, u skladu sa zakonom.

Nadležni starešina je dužan da obavesti profesionalno vojno lice o rasporedu i promeni rasporeda radnog vremena najmanje sedam dana pre promene.

5. Preraspodela radnog vremena

Član 7

Starešina koji je aktom načelnika Generalštaba Vojske ovlašćen da propiše raspored radnog vremena može da organizuje preraspodelu radnog vremena profesionalnog vojnog lica.

Preraspodela radnog vremena vrši se tako da ukupno radno vreme profesionalnog vojnog lica u periodu od šest meseci u toku kalendarske godine, u proseku, ne bude duže od punog radnog vremena.

Profesionalno vojno lice kome je radni odnos prestao pre isteka vremena za koje se vrši preraspodela radnog vremena ima pravo da mu se sati rada preko punog radnog vremena računaju kao sati prekovremenog rada.

6. Noćni rad i rad u smenama

Član 8

Rad koji se obavlja u vremenu od 22 sata do šest sati narednog dana smatra se radom noću, u skladu sa zakonom.

U komandama, jedinicama i ustanovama u kojima se služba vrši u smenama profesionalno vojno lice ne može vršiti službu noću duže od sedam dana neprekidno.

Profesionalno vojno lice ne može biti određeno za službu iz stava 1. ovog člana ukoliko bi, prema nalazu nadležne vojne lekarske komisije, takva služba mogla da pogorša njegovo zdravstveno stanje.

Član 9

Profesionalno vojno lice - žena za vreme prvih sedam meseci trudnoće ne može da radi prekovremeno i noću, ako bi takav rad, na osnovu nalaza nadležnog zdravstvenog organa, bio štetan za njeno zdravlje i zdravlje deteta.

Lice iz stava 1. ovog člana za vreme poslednja dva meseca trudnoće ne može da radi prekovremeno i noću.

Profesionalno vojno lice koje je samohrani roditelj, usvojilac, hranitelj ili staratelj deteta do sedam godina života ili deteta koje je težak invalid, odnosno koje je ometeno u razvoju, može da radi prekovremeno i noću samo uz svoju pisanu saglasnost.

III ODMORI I ODSUSTVA

Član 10

Profesionalno vojno lice ima pravo na odmor u toku dnevnog rada, dnevni, nedeljni i godišnji odmor, plaćeno i neplaćeno odsustvo, u trajanju i pod uslovima predviđenim zakonom i ovom uredbom.

1. Odmor u toku dnevnog rada

Član 11

Profesionalno vojno lice koje radi duže od četiri a kraće od šest sati dnevno ima pravo na odmor u toku rada u trajanju od 15 minuta.

Profesionalno vojno lice koje radi puno radno vreme ima pravo na odmor u toku dnevnog rada u trajanju od 30 minuta.

Profesionalno vojno lice koje radi duže od punog radnog vremena, a najmanje 10 sati dnevno ima pravo na odmor u toku rada u trajanju od 45 minuta.

Odmor u toku dnevnog rada organizuje se tako da se rad ne prekida, ako se radi sa strankama ili ako priroda posla ne dozvoljava prekid rada, u skladu sa zakonom.

2. Dnevni odmor

Član 12

Profesionalno vojno lice ima pravo na odmor između dva uzastopna radna dana - dnevni odmor u trajanju od najmanje 12 sati neprekidno, u skladu sa zakonom.

3. Nedeljni odmor

Član 13

Profesionalno vojno lice ima pravo na nedeljni odmor u trajanju od najmanje 24 sata neprekidno, u skladu sa zakonom.

4. Godišnji odmor

Član 14

Profesionalno vojno lice ima pravo na godišnji odmor u trajanju utvrđenom zakonom.

Član 15

Godišnji odmor profesionalno vojno lice koristi prema planu korišćenja godišnjih odmora u vojnoj jedinici, odnosno ustanovi u kojoj je na službi, odnosno prema planu godišnjih odmora organa ili pravnog lica u koje je raspoređeno van Vojske.

Plan korišćenja godišnjih odmora iz stava 1. ovog člana, izrađuje i odobrava nadležni starešina jedinice, odnosno ustanove.

Korišćenje godišnjeg odmora za starešinu jedinice, odnosno ustanove iz stava 2. ovog člana odobrava njegov neposredno pretpostavljeni starešina.

Član 16

Prilikom donošenja plana korišćenja godišnjeg odmora nadležni starešina mora da obezbedi da godišnji odmor istovremeno može koristiti najviše 30% lica iz sastava jedinice, odnosno ustanove.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, a po prethodno pribavljenom odobrenju načelnika Generalštaba Vojske, odnosno ministra odbrane za vojna lica raspoređena van Vojske, nadležni starešina može planirati, odnosno odobriti korišćenje godišnjeg odmora i većem broju lica.

Planovi korišćenja godišnjeg odmora izrađuju se i odobravaju najkasnije do 15. decembra tekuće godine za narednu kalendarsku godinu.

Nadležni starešina upoznaje lice sa planiranim korišćenjem godišnjeg odmora najkasnije 15 dana pre početka korišćenja.

Član 17

Profesionalno vojno lice koje je aktom nadležnog organa upućeno na rad, školovanje ili usavršavanje u inostranstvo ili u multinacionalne operacije godišnji odmor koristi pre odlaska u inostranstvo, a u godini u kojoj mu prestaje rad u inostranstvu godišnji odmor koristi posle povratka u zemlju.

Izuzetno, lice iz stava 1. ovog člana koje je pravo na godišnji odmor steklo na radu u inostranstvu, a u kalendarskoj godini mu ne prestaje rad u inostranstvu, godišnji odmor može da koristi u zemlji ili u inostranstvu, prema planu godišnjih odmora organa ili pravnog lica u koje je upućeno.

5. Plaćeno odsustvo

Član 18

Profesionalno vojno lice ima pravo na odsustvo sa rada uz naknadu plate (plaćeno odsustvo), zbog privatnih potreba, u ukupnom trajanju do sedam radnih dana u toku kalendarske godine: prilikom sklapanja braka, prilikom porođaja supruge, smrti ili teže bolesti člana uže porodice, zaštite i otklanjanja štetnih posledica u domaćinstvu prouzrokovanih elementarnom nepogodom, selidbe sopstvenog domaćinstva i u drugim opravdanim slučajevima.

Odsustvo iz stava 1. ovog člana može se odobriti više puta, s tim što se vreme provedeno na tom odsustvu u trajanju preko sedam dana može odobriti samo zbog porođaja supruge ili smrti člana uže porodice.

Članovima uže porodice, u smislu ovog člana, smatraju se: supružnik i vanbračni partner, dete, pastorak, usvojenik, hranjenik i drugo lice prema kojem profesionalno vojno lice ima zakonsku obavezu izdržavanja.

Član 19

Profesionalno vojno lice ima pravo na dva dana plaćenog odsustva za svako dobrovoljno davanje krvi, ne računajući dan u kojem je dalo krv, u skladu sa zakonom.

Član 20

Profesionalno vojno lice može biti nagrađeno odsustvom za naročito zalaganje i uspeh u službi:

1) za pokazanu hrabrost, humanost ili zbog učešća u spasavanju ljudskih života i imovine;

2) za odlične rezultate ostvarene u vojnoj i stručnoj obuci;

3) za odlične rezultate ili pokazano zalaganje u rukovanju i upotrebi, čuvanju i održavanju naoružanja i vojne opreme;

4) za naročito zalaganje i postignute rezultate u radu.

Ukupno trajanje nagradnih odsustava dodeljenih profesionalnom vojnom licu ne može biti duže od deset radnih dana u jednoj kalendarskoj godini i ona se moraju iskoristiti do kraja kalendarske godine u kojoj su dodeljena, a izuzetno, u slučaju da ih profesionalno vojno lice nije moglo iskoristiti zbog potreba službe ili iz drugih opravdanih razloga, do 30. juna naredne godine.

Član 21

Profesionalnom vojnom licu koje se po planu školovanja uz rad školuje ili usavršava nadležni starešina može odobriti plaćeno odsustvo:

1) u trajanju do 10 radnih dana - ukoliko se školuje ili usavršava u zemlji, a školovanje ili usavršavanje traje najmanje jednu školsku godinu;

2) u trajanju do 20 radnih dana - ukoliko se školuje ili usavršava u inostranstvu, a školovanje ili usavršavanje traje najmanje jednu školsku godinu.

Odsustvo iz stava 1. tačka 1) ovog člana može se odobriti više puta u toku školovanja, ukoliko školovanje traje dve ili više školskih godina, s tim da ukupno vreme plaćenog odsustva u toku školovanja ne može iznositi više od 20 radnih dana.

Član 22

Profesionalno vojno lice koje u službi obavlja naročito teške i po zdravlje štetne poslove ima pravo na plaćeno odsustvo za oporavak u trajanju od deset radnih dana:

1) ako do deset godina radi u barokomori, više od 90 sati godišnje, pod uslovima koji odgovaraju visinama iznad 5.000 metara;

2) ako do deset godina radi na poslovima uklanjanja i uništavanja neeksplodiranih ubojnih sredstava;

3) ako do deset godina radi na proizvodnji eksploziva, laboraciji inicijalnih i brizantnih eksploziva i delaboraciji elemenata punjenih ovim materijama; kontroli i ispitivanju raketa; rukovanju radarskim i raketnim uređajima i sistemima i održavanju raketa, radarskih uređaja i sistema; rukovanju uređajima za radiofrekvencijsku dijatermiju u medicini; radnom mestu u farbari, hemijskoj čistionici i pri upotrebi organskih rastvarača na bazi hloriranih ugljovodonika, potencijalno kancerogenih i mutagenih hemijskih supstanci; radnom mestu u podzemnom skladištu pogonskog materijala; radnom mestu na kojem se isključivo radi na sprečavanju i lečenju tuberkuloze, lečenju i nezi bolesnika sa AIDS-om i virusnim hepatitisom B i C, sa duševnim bolesnicima ili u patološko-anatomskim prosekturama;

4) ako do deset godina radi na čišćenju cisterni, tankova ili rezervoara za benzin; radnom mestu u stalno posednutim podzemnim objektima gde se puštaju u rad elektroagregati sa motorima s unutrašnjim sagorevanjem i gde se redovno održavaju i popravljaju avionski motori, agregati i akumulatori;

5) ako do deset godina radi na ispitivanju, baždarenju i remontu uređaja sa jonizujućim zračenjem i instrumenata za merenje jonizujućeg zračenja i kontroli izvora jonizujućeg, mikrotalasnog, laserskog, infracrvenog i ultravioletnog zračenja.

Odsustvo iz stava 1. ovog člana uvećava se za pet dana ako lice obavlja specifičnu vojnu službu duže od deset godina, za deset dana ako lice obavlja specifičnu vojnu službu duže od 20 godina i za 20 dana ako specifičnu vojnu službu obavlja duže od 30 godina.

Član 23

Profesionalno vojno lice koje obavlja specifičnu vojnu službu ima pravo na plaćeno odsustvo za oporavak u trajanju od deset radnih dana ako do deset godina obavlja specifičnu vojnu službu.

Odsustvo iz stava 1. ovog člana uvećava se za pet dana ako lice obavlja specifičnu vojnu službu duže od deset godina, za deset dana ako lice obavlja specifičnu vojnu službu duže od 20 godina i za 20 dana ako specifičnu vojnu službu obavlja duže od 30 godina.

Član 24

Odsustvo za oporavak iz čl. 22. i 23. ove uredbe koristi se u toku godine kojoj pripada i ne može se spajati sa korišćenjem godišnjeg odmora.

Član 25

Profesionalno vojno lice koje ispunjava zakonom predviđene uslove za ostvarivanje prava na odsustvo radi posećivanja porodice odsustvo koristi posle završetka tromesečnog perioda odvojenosti od porodice.

Ako profesionalno vojno lice iz opravdanih razloga odsustvo ne može da koristi po završetku tromesečnog perioda, može ga koristiti mesec dana posle isteka tog perioda.

Profesionalno vojno lice koje koristi odsustvo iz stava 2. ovog člana mesec dana posle završetka tromesečnog perioda stiče pravo na ponovno korišćenje ovog odsustva po isteku tromesečnog perioda za koje mu odsustvo pripada, bez obzira na to kada ga je prethodno koristilo.

Ako se godišnji odmor, odsustvo zbog privremene sprečenosti za rad - bolovanje ili neko drugo odsustvo, osim plaćenog odsustva iz člana 18. ove uredbe, koristi kod porodice, to vreme ne računa se kao odvojeni život od porodice.

6. Neplaćeno odsustvo

Član 26

Profesionalnom vojnom licu se, na lični zahtev, može odobriti odsustvo bez naknade plate (neplaćeno odsustvo) u trajanju do 30 radnih dana u jednoj kalendarskoj godini.

Odsustvo iz stava 1. ovog člana odobrava nadležni starešina.

Prilikom odobravanja korišćenja neplaćenog odsustva moraju se uvažavati potrebe službe na formacijskom mestu na koje je vojno lice postavljeno.

IV ZAVRŠNE ODREDBE

Član 27

Danom stupanja na snagu ove uredbe prestaje da važi Uredba o načinu korišćenja godišnjeg odmora i odsustva lica na službi u Vojsci Jugoslavije ("Službeni list SRJ", br. 30/94, 39/94, 27/96, 61/01 i 42/02).

Član 28

Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".