PRAVILNIK
O RADU I OVLAŠĆENJIMA BUDŽETSKE INSPEKCIJE I OBELEŽJIMA BUDŽETSKE INSPEKCIJE GRADA VALJEVA

("Sl. glasnik opštine Valjevo", br. 1/2008 i "Sl. glasnik grada Valjeva", br. 13/2009)

 

UVODNE ODREDBE

Član 1

Ovim Pravilnikom se utvrđuje način rada, ovlašćenja i obeležja budžetske inspekcije, kao i pravna zaštita koja se ostvaruje u skladu sa ovim Pravilnikom.

Član 2

Budžetska inspekcija vrši kontrolu primene zakona u oblasti materijalno-finansijskog poslovanja i namenskog i zakonitog korišćenja sredstava budžeta grada Valjeva kod direktnih i indirektnih korisnika, organa i organizacija i drugih pravnih lica iz člana 85. stav 3. Zakona o budžetskom sistemu.

RAD, OVLAŠĆENJA I OBELEŽJA BUDŽETSKE INSPEKCIJE

Član 3

Budžetska inspekcija vrši kontrolu poslovnih knjiga, izveštaja, evidencija i druge dokumentacije kod korisnika budžetskih sredstava, organa i organizacija i drugih pravnih lica iz člana 2. ovog Pravilnika (u daljem tekstu: organi i organizacije), sa ciljem da utvrdi da li su sredstva namenski i zakonito korišćena.

Budžetski inspektor ima pravo uvida u dokumentaciju o poslu koji je predmet kontrole i kod drugih pravnih lica, učesnika u tom poslu.

Član 4

Poslovi kontrole u skladu sa ovim Pravilnikom se obavljaju po godišnjem programu koji donosi Gradonačelnik grada Valjeva (u daljem tekstu: Gradonačelnik).

Izuzetno od odredbe stava 1. ovog člana, po zahtevu Gradonačelnika može se vršiti vanredna kontrola.

Član 5

Poslove kontrole kod organa i organizacije budžetski inspektor vrši na osnovu godišnjih planova rada i naloga za kontrolu koje utvrđuje, odnosno izdaje Gradonačelnik.

Nalogom iz stava 1. ovog člana naročito se određuju: budžetski inspektor za obavljanje kontrole; organ ili organizacija kod koje će se obaviti kontrola; predmet kontrole i rok u kome će se kontrola obaviti.

Član 6

Budžetski inspektor u postupku kontrole svojstvo službenog lica dokazuje službenom legitimacijom, koja je odštampana na obrascu - LBI i čini njen sastavni deo.

Član 7

Pre otpočinjanja kontrole budžetski inspektor je dužan da najavi kontrolu licu koje rukovodi organom ili organizacijom kod koje će se vršiti kontrola.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, kontrola neće biti najavljena ako je to izričito navedeno u nalogu za obavljanje kontrole.

Odgovorno lice u organu i organizaciji dužno je da na zahtev budžetskog inspektora sačini pismeno objašnjenje u vezi sa predmetom kontrole.

Član 8

Ako se u postupku kontrole organa i organizacija utvrdi da nije izvršen popis, da nije iskazano stanje imovine, kapitala, obaveza, prihoda i rashoda ili finansijskog rezultata, odnosno da knjigovodstvene evidencije nisu potpune, uredne ili ažurne, ili da obračuni nisu urađeni na propisani način, usled čega nije moguće obaviti kontrolu, budžetski inspektor će zaključkom naložiti da se nedostaci otklone.

Zaključak iz stava 1. ovog člana izdaje se u pismenoj formi, u skladu sa zakonom koji uređuje upravni postupak.

Budžetski inspektor određuje rok za izvršenje zaključka koji ne može biti duži od 30 dana od dana dostavljanja zaključka.

Na zaključak iz stava 1. ovog člana može se izjaviti prigovor u roku od tri dana od dana prijema zaključka.

Budžetski inspektor odlučuje o prigovoru iz stava 4. ovog člana u roku od pet dana od dana prijema prigovora.

Organ ili organizacija iz stava 1. ovog člana dužna je da o izvršenju zaključka obavesti budžetskog inspektora, koji posle dobijanja obaveštenja o izvršenju zaključka, odnosno posle isteka roka iz stava 3. ovog člana, nastavlja započetu kontrolu.

Član 9

O izvršenoj kontroli sastavlja se zapisnik u skladu sa zakonom.

Budžetski inspektor pre dostavljanja zapisnika sa nalazom upoznaje odgovorna lica u organu ili organizaciji kod koje je izvršena kontrola.

Ako se kontrolom utvrde nezakonitosti ili nepravilnosti u zapisniku se navodi u čemu se one sastoje, dokazi na osnovu kojih su utvrđene, predlažu mere i određuju rokovi za njihovo otklanjanje.

Organ ili organizacija kod koje je vršena kontrola može uložiti primedbe na nalaz iz zapisnika u roku od osam dana od dana dostavljanja zapisnika.

Ako budžetski inspektor utvrdi da su primedbe osnovane sačiniće dopunu zapisnika koju dostavlja organu ili organizaciji u roku od 15 dana od dana prijema primedaba.

Ako su primedbe neosnovane budžetski inspektor o tome pismeno obaveštava organ ili organizaciju.

Organ ili organizacija su dužni da u roku određenom u zapisniku obaveste budžetskog inspektora o postupanju po predloženim merama i prilože dokaz o tome.

Budžetski inspektor po dobijanju obaveštenja iz stava 7. ovog člana vrši kontrolu izvršenja predloženih mera, o čemu sačinjava službenu belešku.

Član 10

Ako organ ili organizacija u roku ne postupe po merama iz člana 9. ovog Pravilnika, budžetski inspektor donosi rešenje kojim nalaže mere i određuje rok za otklanjanje utvrđenih nezakonitosti.

Rešenje iz stava 1. ovog člana donosi se u roku od 15 dana od isteka roka za izvršenje mera iz člana 9. ovog Pravilnika.

Protiv rešenja iz stava 1. ovog člana može se izjaviti žalba Gradonačelniku.

O žalbi iz stava 3. ovog člana Gradonačelnik odlučuje u roku od 30 dana od dana prijema žalbe.

Odluka iz stava 4. ovog člana konačna je u upravnom postupku.

Član 11

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osam dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku opštine Valjevo".