ODLUKA

O UTVRĐIVANJU I OZNAČAVANJU NAZIVA NASELJENIH MESTA, PRIGRADSKIH NASELJA, ULICA, TRGOVA I DRUGIH DELOVA NASELJENOG MESTA I NAČINU UTVRĐIVANJA KUĆNIH BROJEVA I OZNAČAVANJU ZGRADA BROJEVIMA NA TERITORIJI GRADA SOMBORA

("Sl. list Grada Sombora", br. 2/2010)

I Opšte odredbe

Član 1

Ovom Odlukom uređuje se način utvrđivanja i označavanja naziva naseljenih mesta, prigradskih naselja, ulica, trgova i drugih delova naseljenog mesta i način utvrđivanja kućnih brojeva i označavanje zgrada i građevinskih parcela kućnim brojevima, na teritoriji Grada Sombora.

Član 2

Nazivi naseljenih mesta, prigradskih naselja, ulica, trgova, i drugih delova naseljenog mesta ispisuju se na srpskom jeziku ćiriličnim pismom, a shodno Statutu grada Sombora i latiničnim pismom, kao i mađarskim jezikom i pismom.

U naseljenim mestima Bački Monoštor i Bački Breg nazivi naseljenih mesta, ulica, trgova i drugih delova naseljenog mesta ispisuju se i na hrvatskom jeziku i pismu.

Slovne oznake, nazivi naseljenih mesta, prigradskih naselja, ulica, trgova i drugih delova naseljenog mesta ispisuju se velikim slovima.

Član 3

Zabranjeno je neovlašćeno označavanje ili skidanje tablica sa kućnim brojevima i tabli sa nazivima naseljenih mesta, prigradskih naselja, ulica, trgova i drugih delova naseljenog mesta.

II Utvrđivanje i označavanje naziva naseljenih mesta

Član 4

Naseljeno mesto je deo teritorije grada koje ima izgrađene objekte za stanovanje i privređivanje, osnovnu komunalnu infrastrukturu i druge objekte za zadovoljavanje potreba stanovnika koji su tu stalno nastanjeni.

Član 5

Inicijativu za promenu naziva naseljenog mesta, za određivanje naziva novonastalog mesta, odnosno za utvrđivanje da je naseljeno mesto prestalo da postoji, Skupštini grada Sombora, mogu podneti gradsko veće i građani putem mesne zajednice, koja pokreće inicijativu pred Narodnom skupštinom RS.

Član 6

Predlog za promenu naziva postojećeg naseljenog mesta, određivanje naziva novoobrazovanog naseljenog mesta, odnosno da je naseljeno mesto prestalo da postoji, utvrđuje Skupština grada.

Član 7

Na ulazu u naseljeno mesto, obavezno se označava naziv mesta.

Označavanje naziva naseljenog mesta vrši se u skladu sa Zakonom.

III Utvrđivanje i označavanje naziva prigradskih naselja, ulica, trgova i drugih delova naseljenog mesta

Član 8

Skupština grada utvrđuje Odlukom nazive prigradskih naselja, ulica, trgova i drugih delova naseljenog mesta na teritoriji Grada Sombora, na predlog Komisije za predlaganje naziva ulica, trgova, škola, institucija i ustanova i drugih delova naseljenih mesta.

Promena naziva prigradskog naselja, ulica, trgova i drugih delova naseljenog mesta, vrši se na isti način kao i njihovo utvrđivanje.

Član 9

Komisiju za predlaganje naziva ulica, trgova, škola, institucija i ustanova i drugih delova naseljenih mesta, koja daje predlog za utvrđivanje naziva prigradskog naselja, ulica, trgova i drugih delova naseljenog mesta, formira Skupština grada Sombora.

Komisija ima predsednika i osam članova, od kojih predsednika i četiri člana Skupština bira iz redova odbornika, a preostala četiri člana iz reda građana.

Član 10

Komisija iz člana 9. stav 2. ove Odluke razmatra predlog i dostavlja ga Skupštini grada za utvrđivanje ili promenu naziva prigradskog naselja, ulice, odnosno trga i drugog dela naseljenog mesta, po sopstvenoj inicijativi i po individualnim predlozima članova komisije, na predlog i inicijativu građana mesne zajednice na čijoj se teritoriji nalazi to prigradsko naselje, ulica, trg, odnosno drugi deo naseljenog mesta, putem Saveta mesne zajednice, po proceduri propisanoj Odlukom o mesnim zajednicama na teritoriji grada Sombora i na predlog Gradskog veća.

Inicijativa i predlog za utvrđivanje ili promenu naziva prigradskog naselja, ulice, trga ili drugog dela naseljenog mesta podnosi se Komisiji u pismenom obliku i sa obrazloženjem.

Član 11

Skupština grada utvrđuje nazive prigradskih naselja, ulica, trgova i drugih delova naseljenog mesta, uz prethodnu saglasnost Ministarstva nadležnog za poslove lokalne samouprave.

U postupku promene naziva prigradskog naselja, ulica, trgova i drugih delova naseljenih mesta, pribavlja se mišljenje nacionalnog saveta one nacionalne manjine čiji je jezik u službenoj upotrebi.

Odluka o utvrđivanju i promeni naziva prigradskog naselja, ulica, trgova i drugih delova naseljenog mesta objavljuje se u "Službenom listu grada Sombora".

Član 12

Odluku o utvrđivanju i promeni naziva prigradskih naselja, ulica, trgova i drugih delova naseljenog mesta, Odeljenje za komunalne poslove, dužno je da dostavi Službi za katastar nepokretnosti u roku od 15 dana od dana utvrđivanja, odnosno izmene naziva prigradskih naselja, ulica, trgova i drugih delova naseljenog mesta.

Član 13

Svako prigradsko naselje, ulica, trg i drugi deo naseljenog mesta, mora imati svoj naziv.

Na teritoriji grada, odnosno jednog naseljenog mesta grada Sombora, više prigradskih naselja, ulica, trgova, odnosno drugi delovi naseljenog mesta, ne mogu imati iste nazive.

Član 14

Prigradskim naseljima, ulicama, trgovima i drugim delovima naseljenog mesta mogu se davati nazivi koji imaju geografska, etnografska, istorijska, kulturna i druga obeležja, kao i prema imenu umrle znamenite ličnosti.

Član 15

Označavanje naziva prigradskih naselja, ulica, trgova i drugih delova naseljenog mesta vrši se postavljanjem tabli od emajliranog lima veličine 50x55 cm, sa ispisanim nazivom prigradskog naselja, ulice, trga, odnosno drugog dela naseljenog mesta belim štampanim slovima na tamno plavoj osnovi, tako da se table postavljaju na ulasku u svako prigradsko naselje, u svakoj ulici, na početku i na kraju ulice, sa obe strane, na svakoj raskrsnici ulice i na svakom trgu, na mestu spajanja ulica sa trgom.

Ako na početku ili na kraju ulice nema zgrade, tabla sa nazivom ulice postavlja se na posebnom stubu visine 2,5 m.

Troškove označavanja naziva prigradskog naselja, ulica, trgova i drugih delova naseljenog mesta snosi Grad Sombor.

Nabavku tabli za označavanje naziva naseljenih mesta, prigradskih naselja, ulica, trgova i drugih delova naseljenog mesta vrši nadležna služba za javne nabavke po nalogu Odeljenja za komunalne poslove.

Član 16

Skupština stanara, vlasnici zgrada, korisnici poslovnog prostora, kao i korisnici odnosno zakupci građevinske parcele dužni su da omoguće da se tabla sa nazivom ulice ili trga postavi na njihovoj zgradi, odnosno građevinskoj parceli.

Član 17

Tabla sa nazivom naseljenog mesta postavlja se u roku od 15 dana od dana objavljivanja Odluke o utvrđivanju ili izmeni naziva naseljenog mesta u "Službenom glasniku RS", a tabla sa nazivom prigradskog naselja, ulice, trga i drugog dela naseljenog mesta u roku od 30 dana od dana dostavljanja Odluke Skupštine grada o utvrđivanju, odnosno izmeni naziva prigradskog naselja, ulice, trga i drugog dela naseljenog mesta.

IV Utvrđivanje kućnih brojeva i označavanje zgrada i građevinskih parcela kućnim brojevima

Član 18

Kućni broj utvrđuje se za sve stambene i poslovne zgrade, građevinske parcele, kao i privremene objekte izgrađene ili postavljene u skladu sa propisima o planiranju i gradnji.

Pod stambenom zgradom, u smislu ove Odluke, smatra se zgrada u kojoj se stalno ili privremeno stanuje.

Zgrada u kojoj se privremeno stanuje jeste vikendica, vinogradarska kuđa, letnjikovac, baraka i druga zgrada u kojoj se stanuje samo u sezoni.

Pod poslovnom zgradom, u smislu ove Odluke, smatra se svaka zgrada namenjena za obavljanje privrednih, prosvetnih, zdravstvenih, socijalnih, kulturnih, upravnih i drugih delatnosti, kao i za smeštaj i čuvanje materijalnih dobara.

Pod građevinskom parcelom, u smislu Zakona o planiranju i izgradnji smatra se deo građevinskog zemljišta, sa pristupom javnoj saobraćajnoj površini, koja je izgrađena ili planom predviđena za izgradnju.

Član 19

Za zgrade koje služe u poljoprivredne svrhe (ambari, silosi, štale i sl.) ne utvrđuje se kućni broj, osim ako u njima postoji stan namenjen za stalno ili privremeno stanovanje.

Ako se zgrade iz stava 1. ovog člana nalaze na posebnoj građevinskoj parceli, utvrđuje se kućni broj te građevinske parcele.

Član 20

Za zgrade i privremene objekte koji su izgrađeni suprotno propisima o planiranju i gradnji, ne utvrđuje se kućni broj.

Član 21

Utvrđivanje i označavanje kućnih brojeva vrši se posebno za svako naseljeno mesto na teritoriji Grada Sombora.

Utvrđivanje i označavanje kućnih brojeva vrši se posebno za svaku ulicu u naseljenom mestu, pri čemu zgrade, odnosno građevinske parcele sa leve strane ulice, odakle počinje utvrđivanje dobijaju neparne kućne brojeve, počev od broja 1, a zgrade odnosno građevinske parcele sa desne strane ulice, dobijaju parne brojeve, počev od broja 2.

Utvrđivanje i označavanje kućnih brojeva u svakoj ulici, vrši se sa kraja ulice koji je bliži glavnom delu, odnosno centru naseljenog mesta i nastavlja u pravcu periferije.

Član 22

Za dve ili više zgrada u istoj ulici ne može se utvrditi isti kućni broj.

Ako zgrada ima više ulaza neposredno vezanih za ulicu, svakom ulazu utvrđuje se poseban kućni broj.

Ako utvrđivanje dodatnog kućnog broja za ulaz u zgradu izaziva potrebu promene ostalih kućnih brojeva na zgradama, za sve ulaze u zgradu utvrdiće se isti kućni broj kome se dodaju slovne oznake po azbučnom redu počev od slova A.

Za dvorišne zgrade utvrđuje se kućni broj ulične zgrade kome se dodaje slovna oznaka po azbučnom redu, a ako ulična zgrada ima više ulaza sa kućnim brojem utvrđenim slovnim oznakama, dvorišnoj zgradi se utvrđuje kućni broj ulične zgrade sa narednom slovnom oznakom.

Član 23

Utvrđivanje i označavanje kućnih brojeva na trgu vrši se u kontinuitetu, u smeru kretanja kazaljke na satu, počev od ugla glavne ulice i od broja 1.

Član 24

Utvrđivanje kućnih brojeva i označavanje zgrada brojevima u naseljenim mestima razbijenog tipa, odnosno u kojima ne postoje ulice, vrši se onim redom koji je najpovoljniji i najkraći prilaz od jedne ka drugoj zgradi.

Utvrđivanje i označavanje kućnih brojeva na kejovima vrši se neparnim brojevima sa kraja ulice koji je bliži glavnoj ulici, odnosno glavnom putu, počev od broja 1.

Član 25

Zgradi sagrađenoj između dve postojeće zgrade posle izvršenog utvrđivanja kućnih brojeva, utvrđuje se kućni broj prve susedne zgrade manjeg kućnog broja, kome se dodaje slovna oznaka po azbučnom redu.

Član 26

Za građevinske parcele koje imaju izlaz na dve ili više ulica, može se utvrditi samo jedan kućni broj.

Ako se građevinska parcela kojoj je već utvrđen kućni broj parceliše, prvi isparcelisani deo do susedne zgrade nižeg kućnog broja zadržaće ranije utvrđeni kućni broj, a za ostale delove utvrđuje se isti kućni broj sa slovnom oznakom po azbučnom redu, u zavisnosti od broja isparcelisanih delova.

Član 27

Vlasnik, odnosno investitor nove zgrade ili privremenog objekta dužan je da, u roku od 30 dana od dana podnošenja prijave početka izvođenja radova, odnosno podnošenja prijave za postavljanje privremenog objekta, u smislu propisa o planiranju i gradnji, podnese zahtev za utvrđivanje kućnog broja i označavanje zgrade ili privremenog objekta kućnim brojem.

Vlasnik, korisnik, odnosno zakupac građevinske parcele dužan je da u roku od 30 dana od dana sticanja prava svojine, prava korišćenja, odnosno prava zakupa na građevinskoj parceli, podnese zahtev za utvrđivanje kućnog broja i označavanje građevinske parcele kućnim brojem.

Član 28

Utvrđivanje, označavanje i nabavku kućnih brojeva vrši Služba za katastar nepokretnosti, koja utvrđuje kućni broj rešenjem.

Protiv rešenja iz stava 1. ovog člana može se izjaviti žalba Republičkom geodetskom zavodu u roku od 15 dana od dana prijema rešenja, u skladu sa zakonom.

Član 29

Označavanje zgrada i privremenih objekata kućnim brojevima vrši se postavljanjem tablica sa desne strane od ulaza ili iznad ulaza, vodeći računa o njihovoj vidljivosti.

Označavanje građevinskih parcela kućnim brojevima vrši se postavljanjem tablica na posebnom stubu visine 2,5 m, u levom uglu parcele od glavne ulice, odnosno puta, a ako je parcela ograđena, postavljanje tablica vrši se na ulazu parcele, vodeći računa o njihovoj vidljivosti.

Tablica sa kućnim brojem iz st. 1. i 2. ovog člana izrađuje se od emajliranog lima, veličine 20x15 cm, a kućni broj ispisuje se belom bojom na tamno plavoj osnovi.

Ako se zgrada nalazi izvan izgrađenog dela naseljenog mesta, tablica sa kućnim brojem sadrži i naziv tog naseljenog mesta.

Član 30

Vlasnik odnosno investitor nove zgrade ili privremenog objekta, kao i vlasnik, korisnik, odnosno zakupac građevinske parcele dužan je da:

1. omogući da se tablica sa kućnim brojem postavi na njegovom objektu, odnosno na njegovoj građevinskoj parceli;

2. održava čistom tablicu sa kućnim brojem i stara se da kućni broj bude vidljiv i čitak;

3. obavesti Službu za katastar nepokretnosti Sombor, o oštećenju ili uništenju tablice sa kućnim brojem, u roku od 30 dana od dana nastanka oštećenja ili uništenja.

Vlasnik, investitor, korisnik, odnosno zakupac iz stava 1. ovog člana dužan je da u cilju evidencije, prijavi Službi za katastar nepokretnosti sve promene koje se odnose na izgradnju novog, odnosno rušenje postojećeg objekta ili parcelisanje, u roku od 30 dana od dana nastanka promene.

Član 31

Vlasnik, odnosno investitor nove zgrade ili privremenog objekta, a za građevinske parcele vlasnik, korisnik, odnosno zakupac snosi troškove za utvrđivanje i označavanje kućnog broja.

Član 32

Evidenciju kućnih brojeva, naziva ulica i trgova, kao deo jedinstvene evidencije prostornih jedinica, vodi Služba za katastar nepokretnosti.

Evidencije iz stava 1. ovog člana vode se u Registru kućnih brojeva i registru ulica i trgova.

V Nadzor

Član 33

Nadzor nad primenom ove Odluke vrši Odeljenje inspekcije i komunalne policije.

VI Kaznene odredbe

Član 34

Novčanom kaznom u iznosu od 5.000 do 10.000 dinara kazniće se za prekršaj vlasnik, odnosno investitor nove zgrade ili privremenog objekta, vlasnik, korisnik, odnosno zakupac građevinske parcele ili korisnik poslovnog prostora, ako:

1) neovlašćeno označava ili skida tablice sa kućnim brojevima ili table sa nazivima naseljenih mesta, ulica i trgova (član 3.);

2) u propisanom roku ne podnese zahtev za utvrđivanje i označavanje kućnog broja za novo izgrađenu zgradu ili privremeni objekat, odnosno građevinsku parcelu (član 27.);

3) ne omogući da se tablica sa kućnim brojem postavi na njegovom objektu, odnosno građevinskoj parceli (član 30.);

4) ne održava čistom tablicu sa kućnim brojem i ne stara se o vidljivosti i čitkosti kućnog broja (član 30.);

5) u propisanom roku ne obavesti Službu o oštećenju ili uništenju tablice sa kućnim brojem (član 30.);

6) u propisanom roku ne prijavi sve promene koje se odnose na izgradnju novog, odnosno rušenje postojećeg objekta ili parcelisanje (član 30.);

7) ne omogući da se table sa nazivima ulica i trgova postave na njegovoj zgradi, odnosno objektu (član 16.).

Novčanom kaznom od 30.000 do 120.000 dinara kazniće se za prekršaj iz stava 1. ovog člana pravno lice.

Novčanom kaznom od 5.000 do 10.000 dinara kazniće se za prekršaj iz stava 1. ovog člana i odgovorno lice u pravnom licu.

Novčanom kaznom od 20.000 do 80.000 dinara kazniće se za prekršaj iz stava 1. ovog člana preduzetnik.

Novčanom kaznom iz stava 1. ovog člana kazniće se za prekršaj i lice koje neovlašćeno označava, skida, uništava, oštećuje ili narušava izgled tablice sa kućnim brojevima ili table sa nazivima naseljenih mesta, ulica i trgova.

VII Prelazne i završne odredbe

Član 35

Postupci za označavanje naziva ulica, trgova i označavanje zgrada kućnim brojevima, koji nisu završeni do dana stupanja na snagu ove Odluke, okončaće se u skladu sa odredbama ove Odluke.

Član 36

Odeljenje za komunalne poslove dužno je da evidenciju naziva ulica, trgova i kućnih brojeva dostavi Službi za katastar nepokretnosti u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ove Odluke.

Član 37

Danom stupanja na snagu ove Odluke prestaje da važi Odluka o nazivima ulica ("Sl. list opštine Sombor", br. 6/1994).

Član 38

Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Sombora".