PROGRAM
PREVENCIJE ZAVISNOSTI OD PSIHOAKTIVNIH SUPSTANCI ZA 2010. GODINU

("Sl. list Grada Novog Sada", br. 5/2010)

1. Ovim programom utvrđuju se aktivnosti na prevenciji zavisnosti od psihoaktivnih supstanci, koje će se realizovati u 2010. godini putem projekata koji imaju za cilj kontinuiranu prevenciju zavisnosti od psihoaktivnih supstanci na teritoriji Grada Novog Sada, promovisanje života bez psihoaktivnih supstanci i sprečavanje njihovog korišćenja.

2. Za realizaciju ovog programa sredstva su planirana Odlukom o budžetu Grada Novog Sada za 2010. godinu ("Službeni list Grada Novog Sada", broj 54/2009), u ukupnom iznosu od 2.500.000,00 dinara.

3. Sredstva iz tačke 2. ovog programa raspoređuju se za:

1) projekte promocije zdravih stilova života mladih, bez upotrebe psihoaktivnih supstanci i volonterstva u prevenciji zavisnosti od psihoaktivnih supstanci

Projekti promocije zdravih stilova života mladih, bez upotrebe psihoaktivnih supstanci imaju za cilj unapređenje i očuvanje zdravlja mladih i usvajanje odgovornog ponašanja u vezi sa zdravljem.

Projekti promocije volonterstva u prevenciji zavisnosti od psihoaktivnih supstanci imaju za cilj promociju volonterskih aktivnosti i angažovanja šire društvene zajednice u prevenciji zavisnosti od psihoaktivnih supstanci.

2) projekte edukacije o štetnom uticaju psihoaktivnih supstanci i preventivnim merama

Projekti edukacije o štetnom uticaju psihoaktivnih supstanci i preventivnim merama obuhvataju:

- edukaciju dece predškolskog uzrasta,

- edukaciju dece školskog uzrasta i mladih,

- edukaciju roditelja i staratelja, i

- edukaciju zaposlenih u obrazovanju i drugim sektorima uključenim u prevenciju zavisnosti od psihoaktivnih supstanci.

Edukacija dece predškolskog uzrasta ima za cilj unapređenje mentalnog zdravlja dece, podsticanje dečijeg samopoštovanja i zaštitu ličnosti od poremećaja zdravlja.

Edukacija dece školskog uzrasta i mladih ima za cilj podizanje nivoa znanja i svesti kod dece školskog uzrasta i mladih o štetnom uticaju i posledicama upotrebe psihoaktivnih supstanci, kao i edukaciju ovih lica (edukacija vršnjačkih edukatora) o najefikasnijim načinima informisanja i motivisanja dece školskog uzrasta i mladih za pravilne izbore i odupiranje pritiscima u izazovima savremenog društva. Ovi projekti treba da budu informativnog i edukativnog karaktera, da su prilagođeni uzrastu dece i mladih, prihvatljivi i razumljivi.

Edukacija roditelja i staratelja ima za cilj edukaciju roditelja i staratelja o štetnim uticajima i posledicama upotrebe psihoaktivnih supstanci, njihovo osposobljavanje za dobru komunikaciju sa decom i jačanje sposobnosti porodice za rešavanje kriznih momenata.

Edukacija zaposlenih u obrazovanju i drugim sektorima uključenim u prevenciju zavisnosti od psihoaktivnih supstanci ima za cilj podizanje nivoa znanja vaspitača, nastavnika, pedagoga, psihologa i drugih zaposlenih o štetnim uticajima i posledicama upotrebe psihoaktivnih supstanci na telesno, socijalno i mentalno zdravlje dece, kao i edukaciju ovih lica (edukacija edukatora) o najefikasnijim načinima informisanja i motivisanja dece za pravilne izbore i odupiranje pritiscima u izazovima savremenog društva (edukacija za vođenje psiholoških radionica, tribina, organizovanje i sprovođenje anketa, istraživanja i drugih kreativnih aktivnosti kojima se doprinosi prevenciji zavisnosti od psihoaktivnih supstanci).

Projekti edukacije iz stava 1. ove podtačke mogu se realizovati putem predavanja, seminara, tribina, vršnjačke edukacije, projekata za mlade kroz terenski rad, kao i putem interneta i otvorene telefonske linije za davanje informacija o prevenciji zavisnosti od psihoaktivnih supstanci, psihoaktivnim supstancama i njihovoj zloupotrebi.

3) projekte vršnjačkog savetovanja mladih i članova njihovih porodica

Projekti vršnjačkog savetovanja mladih i članova njihovih porodica imaju za cilj da se mladima i članovima njihovih porodica pruže adekvatni, efikasni i potpuni odgovori i saveti u vezi sa štetnim uticajem i posledicama upotrebe psihoaktivnih supstanci i preventivnim merama.

4) projekte sekundarne i tercijalne prevencije

Projekti sekundarne i tercijalne prevencije su projekti koji imaju za cilj da se roditeljima, starateljima, članovima porodice i licima kod kojih postoji zloupotreba psihoaktivnih supstanci pruži adekvatnija, efikasnija i potpunija pomoć u rešavanju problema zloupotrebe psihoaktivnih supstanci, odnosno da se izvrši rehabilitacija i socijalna reintegracija lica koja koriste ili su koristila psihoaktivne supstance njihovim uključivanjem u različite oblike društvenog života, poboljšanjem kvaliteta života i smanjenjem štetnih posledica prouzrokovanih korišćenjem psihoaktavnih supstanci. Cilj ovih projekata je i da se prepoznaju lica kod kojih postoji zloupotreba psihoaktiviih supstanci, a još nije razvijena zavisnost, kao i efikasno otkrivanje onih kojima je potrebna stručna pomoć, odnosno da se lica kod kojih postoji zloupotreba psihoaktivnih supstanci motivišu da prekinu ili smanje uzimanje psihoaktivnih supstanci, a lica koja imaju razvijenu zavisnost da što pre započnu lečenje.

Projekti sekundarne i tercijalne prevencije mogu se realizovati kroz neposredni kontakt sa roditeljima - starateljima, članovima porodice i licima kod kojih postoji zloupotreba psihoaktivnih supstanci, putem e-mail savetovanja, kao i putem uspostavljanja otvorene telefonske linije za davanje informacija o psihoaktivnin supstancama, njihovoj zloupotrebi i lečenju.

5) projekte obeležavanja značajnih datuma i izrade i distribucije edukativnog i promotivnog materijala

Projekti obeležavanja značajnih datuma i izrade i distribucije edukativnog i promotivnog materijala su projekti koji imaju za cilj obeležavanje značajnih datuma (svetski dan borbe protiv droga i sl.), kao i izradu i distribuciju edukativnog i promotivnog materijala radi upoznavanja građana Grada Novog Sada sa preventivnim merama i štetnim uticajima i posledicama upotrebe psihoaktivnih supstanci.

4. Ovaj program realizuje Gradski odbor za prevenciju zavisnosti od psihoaktivnih supstanci u skladu sa Pravilnikom o načinu i postupku dodele sredstava iz budžeta Grada Novog Sada za programe i projekte iz oblasti zdravstva ("Službeni list Grada Novog Sada", broj 51/2009).

5. Nadzor nad sprovođenjem ovog programa obavlja Gradska uprava za zdravstvo.

6. Gradski odbor za prevenciju zavisnosti od psihoaktivnih supstanci podnosi Gradonačelniku Grada Novog Sada godišnji izveštaj o realizaciji ovog programa.

7. Ovaj program objaviti u "Službenom listu Grada Novog Sada".