PRAVILNIKO POSEBNIM USLOVIMA KOJE TREBA DA ISPUNJAVAJU ZAPOSLENI U ZAVODIMA ZA IZVRŠENJE KRIVIČNIH SANKCIJA KOJI SE UPUĆUJU NA RAD U POSEBNO ODELJENJE ZA IZDRŽAVANJE KAZNE ZATVORA ZA KRIVIČNA DELA ORGANIZOVANOG KRIMINALA I NAČINU NJIHOVOG IZBORA PRE UPUĆIVANJA("Sl. glasnik RS", br. 13/2010) |
Ovim pravilnikom bliže se uređuju posebni uslovi koje treba da ispunjavaju zaposleni u zavodima za izvršenje krivičnih sankcija koji se upućuju na rad u Posebno odeljenje za izdržavanje kazne zatvora za krivična dela organizovanog kriminala kazneno-popravnog zavoda zatvorenog tipa sa posebnim obezbeđenjem (u daljem tekstu: Posebno odeljenje) i način njihovog izbora pre upućivanja na rad u Posebno odeljenje.
Poslove održavanja reda i bezbednosti u Posebnom odeljenju obavljaju zaposleni u zavodima za izvršenje krivičnih sankcija iz službi za obezbeđenje, koji su posebno obučeni, ispunjavaju posebne uslove i upućeni su na rad u Posebno odeljenje.
Zaposlene iz člana 2. ovog pravilnika na rad u Posebno odeljenje upućuje direktor Uprave za izvršenje krivičnih sankcija (u daljem tekstu: direktor Uprave), u skladu sa Zakonom o izvršenju kazne zatvora za krivična dela organizovanog kriminala (u daljem tekstu: Zakon).
Zaposleni iz člana 2. ovog pravilnika može se uputiti na rad u Posebno odeljenje ako je prošao odgovarajuću obuku u Centru za obuku i stručno osposobljavanje Uprave za izvršenje krivičnih sankcija, odnosno ako ispunjava sledeće posebne uslove:
1) da nije osuđivan, odnosno prekršajno kažnjavan na bezuslovnu kaznu zatvora za krivično delo, odnosno prekršaj i da se protiv njega ne vodi krivični postupak za krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti;
2) da ima najmanje tri godine radnog iskustva na radu u službi za obezbeđenje, odnosno na istim ili sličnim poslovima u Ministarstvu unutrašnjih poslova ili Vojsci Srbije;
3) da ne postoje bezbednosne smetnje za upućivanje zaposlenog na rad u Posebno odeljenje;
4) da je u godini koja prethodi godini upućivanja u Posebno odeljenje ocenjivan ocenom "vrlo dobar" ili "odličan", odnosno ocenom "ističe se" ili "naročito se ističe";
5) da je psihofizički sposoban za rad u Posebnom odeljenju.
Direktor Uprave raspisuje interni konkurs za upućivanje na rad u Posebno odeljenje.
Interni konkurs se dostavlja zavodima za izvršenje krivičnih sankcija (u daljem tekstu: zavodi).
Upravnik zavoda dužan je da tekst internog konkursa učini dostupnim zaposlenima u službi za obezbeđenje.
U prijavi na interni konkurs kandidati su dužni da navedu potpune i tačne podatke koji se odnose na: ime i prezime kandidata (uključujući i ranija prezimena); ime i prezime oba roditelja i devojačko prezime majke; datum i mesto rođenja; jedinstveni matični broj građana; dosadašnje radno iskustvo - sa navođenjem konkretnih poslova radnog mesta; stručnu spremu; putovanja u inostranstvo u poslednje tri godine; služenje vojnog roka; imovno stanje - iz člana 12. stav 1. Zakona o izvršenju kazne zatvora za krivična dela organizovanog kriminala; članove porodičnog domaćinstva, kao i podatke o tome da li su članovi porodičnog domaćinstva osuđivani, odnosno da li se nalaze na izdržavanju kazne zatvora.
Uz prijavu iz stava 1. ovog člana, kandidati dostavljaju dokaze o ispunjenosti uslova iz člana 4. tač. 1) i 2) ovog pravilnika.
Potvrdu iz člana 4. tačka 4) ovog pravilnika, na zahtev kandidata, izdaje upravnik zavoda.
Bezbednosnu proveru iz člana 4. tačka 3) ovog pravilnika Uprava za izvršenje krivičnih sankcija (u daljem mestu: Uprava) pribavlja po službenoj dužnosti, u skladu sa Zakonom i aktom Vlade o vršenju provera za lica koja obavljaju poslove u Posebnom odeljenju.
Prijava sa dokazima podnosi se Upravi, preko zavoda, u roku od osam dana od dana raspisivanja konkursa.
Podneta prijava smatra se izjavom o saglasnošću kandidata za upućivanje na rad u Posebno odeljenje.
Podaci o broju kandidata koji su konkurisali na interni konkurs, ličnim podacima kandidata, kao i rezultatima konkursa predstavljaju službenu tajnu, u skladu sa propisima koji uređuju čuvanje službene tajne.
Za sprovođenje internog konkursa direktor Uprave imenuje konkursnu komisiju (u daljem tekstu: Komisija).
Komisija ima predsednika i četiri člana. Za članove Komisije obavezno se imenuje upravnik kazneno-popravnog zavoda sa posebnim obezbeđenjem u kome je obrazovano Posebno odeljenje i načelnik Posebnog odeljenja.
Ostali članovi Komisije imenuju se iz reda zaposlenih u Upravi. Članovi Komisije moraju imati visoku školsku spremu i najmanje pet godina radnog iskustva.
Komisija prikuplja i obrađuje podnete prijave kandidata.
Neblagovremene, nepotpune i prijave kandidata koji ne ispunjavaju uslove iz člana 4. ovog pravilnika Komisija odbacuje zaključkom.
Protiv zaključka Komisije može se izjaviti žalba u roku od tri dana od dana prijema žalbe.
O podnetoj žalbi odlučuje direktor Uprave.
Komisija proverava podatke navedene u blagovremenim i potpunim prijavama kandidata koji su posebno obučeni i ispunjavaju uslove iz člana 4. ovog pravilnika, kao i dokazima dostavljenim uz prijavu.
Komisija upućuje kandidate iz stava 1. ovog člana na psihofizički pregled.
Psihofizički pregled kandidata vrši posebna komisija koju, u skladu sa zakonom, imenuje direktor Uprave, putem standardizovanih testova.
Sa kandidatima iz stava 1. ovog člana, koji su uspešno prošli psihofizički pregled, Komisija obavlja usmeni razgovor, o čemu se vodi zapisnik.
Komisija dostavlja upravniku kazneno-popravnog zavoda zatvorenog tipa sa posebnim obezbeđenjem u kome je obrazovano Posebno odeljenje (u daljem tekstu: upravnik zavoda) listu kandidata iz stava 1. ovog člana, zajedno sa prijavama kandidata.
Sa liste kandidata iz člana 10. stav 5. ovog pravilnika, upravnik zavoda predlaže direktoru Uprave kandidate za upućivanje na rad u Posebno odeljenje.
O predlogu upravnika zavoda odlučuje direktor Uprave.
Direktor Uprave bira kandidate sa liste kandidata iz člana 10. stav 5. ovog pravilnika.
Direktor Uprave upućuje izabrane zaposlene na rad u Posebno odeljenje.
Rešenje o upućivanju na rad zaposlenog sadrži: ime i prezime zaposlenog; zvanje; radno mesto i zavod iz koga se upućuje; naziv radnog mesta u Posebnom odeljenju na koje se upućuje na rad; rok na koji se zaposleni upućuje, kao i podatke o naknadi troškova koje zaposleni ostvaruje u skladu sa propisima o naknadama troškova državnih službenika za vreme upućivanja na rad u Posebno odeljenje.
Upućivanje zaposlenog traje najduže šest meseci u toku jedne kalendarske godine.
U slučaju ponovnog upućivanja na rad u Posebno odeljenje kandidata sa liste iz člana 10. stav 5. ovog pravilnika, ponovno upućivanje se sprovodi i bez internog konkursa, pri čemu se, u skladu sa odlukom direktora Uprave, prethodno, može izvršiti ponovna provera ispunjenosti uslova iz člana 4. tač. 1), 3) i 5) ovog pravilnika.
Uprava vodi evidenciju o zaposlenima koji se upućuju na rad u Posebno odeljenje.
Podaci iz evidencije o upućivanju predstavljaju službenu tajnu, u skladu sa propisima koji uređuju čuvanje službene tajne.
Ovaj pravilnik stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".