ZAKLJUČAK

O USVAJANJU AKCIONOG PLANA ZA SPROVOĐENJE NACIONALNE STRATEGIJE ODRŽIVOG RAZVOJA ZA PERIOD OD 2009. DO 2017. GODINE

("Sl. glasnik RS", br. 31/2010)

1. Usvaja se Akcioni plan za sprovođenje Nacionalne strategije održivog razvoja za period od 2009. do 2017. godine koji je sastavni deo ovog zaključka.

2. Stavlja se van snage Zaključak Vlade 05 broj 30-1483/2009-2 od 13. marta 2009. godine, objavljen u "Službenom glasniku Republike Srbije".

3. Ovaj zaključak objaviti u "Službenom glasniku Republike Srbije".

AKCIONI PLAN
ZA SPROVOĐENJE NACIONALNE STRATEGIJE ODRŽIVOG RAZVOJA ZA PERIOD OD 2009. DO 2017. GODINE

 

I UVOD

Akcionim planom za sprovođenje Nacionalne strategije održivog razvoja od 2009. do 2017. godine (u daljem tekstu: Akcioni plan) utvrđuju se mere i/ili aktivnosti za sprovođenje Nacionalne strategije održivog razvoja Republike Srbije (u daljem tekstu: Strategija) koju je Vlada usvojila 9. maja 2008. godine ("Službeni glasnik RS", broj 57/08. Akcioni plan se odnosi na ceo period na koji se odnosi Strategija, odnosno na period od 2009. do 2017. godine.

Vlada je usvojila Akcioni plan Zaključkom 05 Broj 30-1483/2009-2 od 13. marta 2009. godine, koji je objavljen u "Službenom glasniku RS", broj 22/09. Sprovođenje Akcionog plana je uspešno započelo u 2009. godini. Imajući u vidu da Akcioni plan nije definisao indikatore za praćenje sprovođenja Akcionog plana, što je u trenutku usvajanja Akcionog plana ostavljeno za narednu fazu procesa, kao i činjenicu da se tokom sprovođenja u 2009. godini uvidelo da pojedine mere i aktivnosti treba redefinisati ili dodatno definisati, pristupilo se izradi noveliranog teksta Akcionog plana za 2010. godinu.

Ovim akcionim planom na osnovu ciljeva utvrđenih Strategijom, definisane su:

1) specifične mere i/ili aktivnosti za sprovođenje Strategije;

2) nadležne institucije i partneri u sprovođenju mera i/ili aktivnosti;

3) rokovi za sprovođenje mera i/ili aktivnosti;

4) ukupni troškovi sprovođenja mera i/ili aktivnosti i izvori finansiranja;

5) indikatori za praćenje sprovođenja mera i/ili aktivnosti.

1) Specifične mere i/ili aktivnosti za sprovođenje Strategije definisane su za svaki od specifičnih ciljeva utvrđenih Strategijom, imajući u vidu viziju održivog razvoja Republike Srbije, kao i nacionalne prioritete i principe Strategije. Kako se Akcioni plan odnosi na ceo period na koji se odnosi Strategija, specifične mere i/ili aktivnosti definisane su sa različitim stepenom operacionalizacije. U principu stepen operacionalizacije je detaljniji za mere i/ili aktivnosti koje su utvrđene u prve tri godine sprovođenja Akcionog plana, dok je za mere i/ili aktivnosti koje imaju dugoročniji karakter, ili je njihovo sprovođenje predviđeno posle prve tri godine, stepen operacionalizacije mnogo opštiji. Za sve definisane mere i/ili aktivnosti nadležne institucije će razviti detaljne projekte neophodne za njihovo sprovođenje.

2) Strategijom je definisan institucionalni okvir za njeno sprovođenje, što predstavlja osnov definisanja nadležnosti za sprovođenje specifičnih mera i/ili aktivnosti u ovom akcionom planu. Za svaku od mera i/ili aktivnosti u ovom akcionom planu određene su nadležne institucije i partneri u sprovođenju. Imajući u vidu kompleksnost definisanih mera i/ili aktivnosti, kao i činjenicu da su ciljevi multidisciplinarni, a koncept održivog razvoja višedimenzionalan, veoma mali broj mera i/ili aktivnosti može se sprovesti kroz delovanje samo jedne nadležne institucije, te je za najveći deo mera i/ili aktivnosti utvrđeno partnersko i sinergijsko delovanje više institucija ili organizacija. Ukoliko to nije posebno istaknuto, prvoimenovana institucija se smatra nosiocem sprovođenja specifičnih mera i/ili aktivnosti, odnosno nadležnom institucijom, dok su ostale navedene institucije partneri u sprovođenju. Za određeni broj mera i/ili aktivnosti potrebno je istovremeno dejstvo svih zainteresovanih strana u društvu, što se posebno naglašava u Akcionom planu.

Sprovođenje mera i/ili aktivnosti utvrđenih ovim akcionim planom povereno je institucijama i organizacijama koje su definisane u Strategiji u poglavlju "Institucionalni okvir". To nikako ne znači da jedino ove institucije i organizacije treba da sprovode definisane mere i/ili aktivnosti. Održivi razvoj jedne zemlje se ne može uspešno sprovoditi ukoliko u sve aktivnosti ne budu uključena sva tri sektora: javni, civilni i privatni, ali i građani, kao pojedinci. Zbog toga se mora naglasiti da se u ovom akcionom planu, kod najvećeg broja mera i/ili aktivnosti, nadležne institucije i partneri u sprovođenju, smatraju odgovornim za planiranje, koordinaciju i praćenje sprovođenja specifičnih mera i/ili aktivnosti, te da će ove mere i/ili aktivnosti uključivati širi spektar zainteresovanih strana. Posebno se mora naglasiti da je učešće udruženja građana (u daljem tekstu: udruženja), neophodan preduslov za uspešno sprovođenje mera i/ili aktivnosti. U Akcionom planu, udruženja su navedena kao partneri u sprovođenju onih mera i/ili aktivnosti kod kojih se ona mogu smatrati neposredno odgovornim za planiranje, sprovođenje i nadgledanje mera i/ili aktivnosti. Istovremeno se očekuje njihovo puno učešće u sprovođenju čitavog niza drugih mera i/ili aktivnosti.

3) Za svaku od utvrđenih mera i/ili aktivnosti definisani su rokovi za sprovođenje. Neke mere i/ili aktivnosti, koje su deo postojećih akcionih planova, drugih sektorskih strategija, započete su još u 2008. godini, što stoji u Akcionom planu. Takođe, neke mere i/ili aktivnosti su definisane kao kontinuirane, jer će njihovo sprovođenje trajati tokom čitavog perioda za koji se Strategija i Akcioni plan donose.

4) Akcionim planom su naznačeni izvori finansiranja sprovođenja Strategije. Gde god je bilo moguće, navedeni su izvori finansiranja i to: sredstva iz budžeta Republike, ostali izvori finansiranja planirani u budžetu Republike (kao što su sopstveni prihodi organa i organizacija, donacije, krediti iz domaćih i inostranih izvora), namenska sredstva fondova Republike Srbije, sredstva drugih nivoa vlasti (autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave) kao i drugi nejavni izvori finansiranja (sredstva privrednih subjekata i fizičkih lica). Za većinu utvrđenih mera i/ili aktivnosti u ovom akcionom planu, odnosno gde god je to bilo moguće izraziti, procenjeni su godišnji, ili ukupni, troškovi sprovođenja, u dinarima ili evrima.

Finansiranje mera i aktivnosti, utvrđeni akcionim planom a čije finansiranje je predviđeno iz budžetskih sredstava, realizovaće se u skladu sa mogućnostima budžeta i utvrđenim prioritetnim oblastima finansiranja za budžetsku godinu i naredne dve fiskalne godine.

5) Akcionim planom definisani su indikatori za praćenje sprovođenja mera i/ili aktivnosti (procesni indikatori). Akcionim planom nisu posebno definisani ishodni indikatori, imajući u vidu da je okvir za praćenje sprovođenja sa ishodnim indikatorima definisan u tekstu Strategije.

Strategijom su određene veze sa postojećim strateškim i planskim dokumentima na nivou Republike Srbije, sa kojima je Strategija usklađena. Imajući u vidu da je Strategija multisektorski strateški dokument, te da je jedan od uslova za njenu uspešnu primenu usaglašenost sa ostalim (sektorskim) strategijama i planovima, kao i da je koncept održivog razvoja baziran na integraciji svih komponenti razvoja, u ovom akcionom planu definisane su i one mere i/ili aktivnosti koje predstavljaju deo postojećih (sektorskih) akcionih planova, a bitne su sa stanovišta održivosti. Kod definisanja specifičnih mera i/ili aktivnosti u ovom akcionom planu, svuda gde je to bilo neophodno, ukazano je na vezu sa drugim strateškim i planskim dokumentima kroz opis mere i/ili aktivnosti.

Koordinaciju sprovođenja Akcionog plana vršiće Kabinet Potpredsednika Vlade za evropske integracije, koji je nadležan za sprovođenje Strategije, do osnivanja Kancelarije za održivi razvoj, čije formiranje je predviđeno Strategijom.

Skraćenice koje se koriste u tekstu Akcionog plana imaju sledeće značenje:

ADR, RID, ADN - Evropski sporazumi o međunarodnom prevozu opasnih roba;

AE - Agencija za energetiku;

AEE - Agencija za energetsku efikasnost;

AZJZNSS - Agencija za zaštitu od jonizujućih zračenja i nuklearnu Sigurnost Srbije;

AOD - Agencija za osiguranje depozita;

AP - Agencija za privatizaciju;

APok - Autonomna Pokrajina;

AR - Agencija za reciklažu;

ATS - Akreditaciono telo Srbije;

BAT - Best Available Technology / najbolja raspoloživa tehnologija;

BDP - bruto domaći proizvod;

BEP - Best environmental practice / najbolja praksa po životnu sredinu;

GVE - granična vrednost emisije;

GEF - Global environmental facility / finansijski program Svetske banke namenjen podršci zaštite životne sredine;

GHG - Greenhouse gasses / gasovi sa efektom "staklene bašte";

GMO - genetski modifikovani organizmi;

DEU - Delegation of the European Union/ Delegacija Evropske unije;

Dir. - Direktiva EU;

EBRD - European Bank for Reconstruction and Development / Evropska banka za obnovu i razvoj;

EIB - European Investment Bank / Evropska investiciona banka;

ESCO - Energy Service Company / kompanije za pružanje usluga u energetici, koje razvijaju, izvode i finansiraju tržišno zasnovane projekte energetske efikasnosti;

EPS - Elektroprivreda Srbije;

EMS - Elektromreža Srbije;

EU - Evropska unija;

EZZ - Ekonomija zasnovana na znanju;

ZZPS - Zavod za zaštitu prirode Srbije;

ZIS - Zavod za intelektualnu svojinu;

ZJZ - zavodi za javno zdravlje;

ZS - zdravstvene službe;

ZUOV - Zavod za unapređenje obrazovanja i vaspitanja;

IAEA - International Atomic Eneregy Agency / Međunarodna agencija za atomsku energiju;

IZ - Institut za zemljište;

IZJZ - instituti / zavodi za javno zdravlje;

IKT - informaciono komunikacione tehnologije;

ILO - International Labour Organization / Međunarodna organizacija rada;

IOM - International Organization for Migration / Međunarodna organizacija za migracije;

IPA - Instrument for pre-accession assistance / Pretpristupni fondovi;

IPCC - Intergovernmental Panel on Climate Change / Međudržavni panel o klimatskim promenama;

IPPC - Integrated Prevention and Pollution Control / integrisano sprečavanje i kontrola zagađivanja životne sredine;

IR - istraživanja i razvoj;

ISS - Institut za standardizaciju Srbije;

JANAF - Jadranski naftovod;

JVP - javna vodoprivredna preduzeća;

JKP - javna komunalna preduzeća;

JLS - jedinice lokalne samouprave;

JNZ - jedinstvena nomenklatura zanimanja;

JP - javna preduzeća;

KOR - Kancelarija za održivi razvoj;

KORNP - Kancelarija za održivi razvoj nerazvijenih područja;

KEI - Kancelarija za evropske integracije;

MV - Ministarstvo vera;

MD - Ministarstvo za dijasporu;

MDULS - Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu;

MERR - Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja;

MŽSPP - Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja;

MZ - Ministarstvo zdravlja;

MI - Ministarstvo za infrastrukturu;

MK - Ministarstvo kulture;

MKiM - Ministarstvo za Kosovo i Metohiju;

MLJMP - Ministarstvo za ljudska i manjinska prava;

MNTR - Ministarstvo za nauku i tehnološki razvoj;

MO - Ministarstvo odbrane;

MOS - Ministarstvo omladine i sporta;

MP - Ministarstvo pravde;

MPr - Ministarstvo prosvete;

MPŠV - Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede;

MRE - Ministarstvo rudarstva i energetike;

MRSP - Ministarstvo rada i socijalne politike;

MSP - Ministarstvo spoljnih poslova;

MSP - Mala i srednja preduzeća;

MTID - Ministarstvo za telekomunikacije i informaciono društvo;

MTU - Ministarstvo trgovine i usluga;

MUP - Ministarstvo unutrašnjih poslova;

MF - Ministarstvo finansija;

MHE - male hidroelektrane do 10 MW;

NARR - Nacionalna agencija za regionalni razvoj;

NBS - Narodna banka Srbije;

NI - Nauka i istraživanja;

NIO - naučno-istraživačke organizacije;

NKMZ - Nacionalna komisija za mentalno zdravlje;

NLMRZ - Nacionalna laboratorija za zemljište i mineralne resurse;

NOK - Nacionalni okvir kvalifikacija;

NP - nacionalni parkovi;

NRA - Nacionalna radiodifuzna agencija;

NSZ - Nacionalna služba za zapošljavanje;

NSR - Nacionalni savet Roma;

NOx - azotni oksidi;

NUTS - NUTS klasifikacija / nomenklatura teritorijalnih statističkih jedinica;

OIE - obnovljivi izvori energije;

PA - Pravosudna akademija;

PIJZ - Poverenik za informacije od javnog značaja;

PKS - Privredna komora Srbije;

PRTR - Pollutant Release and Transfer Register / Registar ispuštanja i prenosa zagađujućih materija;

PSZŽS - Pokrajinski sekretarijat za zaštitu životne sredine;

PCB - Polychlorinated biphenyl / polihlorovani bifenili;

RAPP - Republička agencija za prostorno planiranje;

RAS - Republička agencija za stanovanje;

RGZ - Republički geodetski zavod;

RZII - Republički zavod za informatiku i internet;

RZJZ - Republički zavod za javno zdravlje;

RZR - Republički zavod za razvoj;

RRA - Republička radiodifuzna agencija;

RS - Republika Srbija;

RZS - Republički zavod za statistiku;

RHMZ - Republički hidrometeorološki zavod;

SB - Svetska banka;

SEPA - Agencija za zaštitu životne sredine;

SIEPA - Agencija za promociju izvoza;

SIDA - Swedish International Development Cooperation Agency / Švedska agencija za međunarodnu razvojnu saradnju;

SKGO - Stalna konferencija gradova i opština;

SMZ - službe mentalnog zdravlja;

SRP - Savet za ravnopravnost polova Vlade Republike Srbije;

SS - socijalne službe;

SU - stručna udruženja;

TE - termoelektrane;

TIS - turistički informacioni sistem;

TNG - tečni naftni gas;

TO - toplane;

TOS - Turistička organizacija Srbije;

UNDP - United Nations Development Programme / Program za razvoj Ujedinjenih nacija;

UNECE - Ekonomska komisija UN za Evropu;

UNECE IAN - UNECE Industrial Accident Notification System - IAN System / Evropski sistem za obaveštavanje i rukovođenje pri hemijskim udesima;

UNICEF - United Nations Children’s Fund / Fond Ujedinjenih nacija za decu;

UNFCCC - United Nations Framework Convention on Climate Change / Okvirna konvencija Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama;

Udruženja - udruženja građana;

URR - Uprava za rodnu ravnopravnost;

Fond - Fond za zaštitu životne sredine Republike Srbije;

HE - hidroelektrane;

CORINAIR - Core Inventory of Air Emissions / osnovni inventar emisija u vazduh;

CO2 - ugljendioksid;

WHO - World Health Organization / Svetska zdravstvena organizacija.

 

II PLAN AKTIVNOSTI

1. PRIVREDA REPUBLIKE SRBIJE - ODRŽIVOST ZASNOVANA NA ZNANJU

1.1. Kakva je ekonomija potrebna Republici Srbiji

 

Ciljevi

Aktivnosti/mere

Nadležna institucija i partneri u sprovođenju

Rok za primenu

Ukupni troškovi

Izvori finansiranja

Indikatori

1.1.1. Održiva ekonomija

1. Usklađivanje potrošnje sa rezultatima proizvodnje i produktivnosti rada, odnosno sa mogućnostima alimentiranja budžeta Republike Srbije.

MF, MERR, MRSP, NBS

Kontinuirano

 

 

1. Udeo finalne potrošnje u % u BDP
2. Udeo investicione potrošnje u % u BDP
3. Udeo trgovinskog
deficita u % u
BDP

2. Nastavak reforme javnih finansija:
- Smanjivanje poreskog opterećenja privrede i građana tako da javni rashodi ne prelaze 40% BDP;
- Proširivanje poreske osnovice na sve aktivnosti.

MF - Vlada RS

Kontinuirano

 

 

1. Udeo javnih rashoda u % BDP

3. Fiskalna ravnoteža:
- Smanjenje fiskalnog deficita na 2% BDP;
- Smanjenje fiskalnog deficita na 1% BDP; Fiskalna ravnoteža ili blagi suficit.

MF - Vlada RS

2013.
2015.
2017.

 

 

1. U deo konsolidovanog fiskalnog deficita u % BDP

4. Održivo upravljanje eksternim i unutrašnjim dugom:
- Svođenje učešća ukupnog javnog duga do 30% BDP;
- Ukupnog eksternog duga do 60% BDP;
- Javnog eksternog duga na 15% BDP;
- Kontrola dužničkog opterećenja po zaposlenom (do 5 prosečnih mesečnih zarada) i po stanovniku (do 10% godišnjeg dohotka per capita).

NBS, MF - Uprava za javni dug, privreda - preduzeća i banke

2017.
2015.
2015.
2010.

 

 

1. Zaduženost
prema inostranstvu kao procenat od BDP
2. Udeo javnog
duga RS u BDP

5. Smanjivanje deficita tekućeg računa na nivo:
- Ispod 8% BDP.

NBS, MERR, privreda - preduzeća i banke

2014.

 

 

1. Udeo deficita tekućeg računa u BDP

6. Ostvarivanje cenovne stabilnosti:
- Permanentno smanjivanje inflacije na niži nivo;
- Ispod 4% godišnje.

NBS, MTU, MF

Kontinuirano
2014.

 

 

1. Indeks potrošačkih cena

1.1.2. Privreda zasnovana na znanju

1. Ostvarivanje materijalnih i tehničkih uslova za što šire korišćenje znanja kao javnog dobra:
- Uvođenje e-uprave:
- na republičkom nivou,
- na lokalnom nivou;
- Unapređenje infrastrukture za korišćenje brzog interneta;
- Bitno poboljšanje uslova za kvalitetni prenos signala mobilne telefonije;
- Smanjenje poreza na transfer tehnologije "know how";
- Formiranje i primena adresnog koda u Srbiji.

MTID, MDULS, MNTR, MF, MERR, PKS, Telekom, univerziteti, škole, naučni instituti, udruženja

2009-2010

Kontinuirano

1.480.000 din
15.000.000 din
9.000.000 din

Budžet RS (Sredstva namenjena za praćenje akcionog plana Strategije razvoja širokopojasnog pristupa u RS do 2012. godine)
Budžet RS
Javni poštanski operator

1. Stepen uvedenosti e-uprave na republičkom i lokalnom nivou
2. Pokrivenost brzim internetom

2. Uvođenje standarda neophodnog nivoa znanja za funkcionisanje privrede:
- Utvrđivanje neophodne stručne strukture zaposlenih u tehnološki intenzivnim kompanijama;
- Omogućavanje boljeg sistema obrazovanja uz rad;
- Izjednačavanje standarda za ispunjavanje stručnih uslova rada u privatnom i javnom sektoru;
- Identifikacija domaćih potencijala tradicionalnih znanja, tehnika i zanata.

MERR, MNTR, MRSP, PKS, ZIS, MPr

2009.
2010.
2009.

1.000.000 din

NARR
NSZ

 

3. Obrazovanje o ekonomiji znanja i o mogućnostima razvoja privrede zasnovane na znanju:
- Obrazovanje i seminari za poljoprivredno stanovništvo;
- Regionalni seminari o ekologiji, resursima i održivom razvoju;
- Podizanje informatičke pismenosti radne populacije;
- Unapređenje kvaliteta opšteg obrazovnog sistema;
- Razvoj savetodavnih službi u poljoprivredi;
- Uspostavljanje institucionalnog monitoringa za praćenje razvoja ekonomije zasnovane na znanju.

MPr, MŽSPP, MNTR, MTID, MPŠV, PKS, SB, udruženja

2010.
2009-2010.
Kontinuirano
2012.
2015.
2012.

 

Veza sa 3.3.4.4.

1. Broj organizovanih kampanja za promociju KBE

4. Poboljšanje kapaciteta medijskog sistema i unapređenje kulture sadržajima o ekonomiji znanja:
- Kvalitativno popravljanje sadržaja ekonomije znanja u okviru programa medijskog nacionalnog servisa;
- Široko medijsko i kulturno promovisanje ekonomije zasnovane na znanju;
- Uspostavljanje sistemskog monitoringa za praćenje sadržaja ekonomije zasnovane na znanju u medijima;
- Promocija domaćih resursa znanja.

MK, MTID, RRA, mediji, strukovna udruženja

Kontinuirano
2010.
2012.

 

 

1. Broj emisija i priloga u medijima o KBE

1.1.3. Ekspanzija trećeg sektora

1. Podsticanje održivog razvoja sektora usluga.

MTU, MERR

Kontinuirano

 

 

1. Stopa rasta sektora usluga
2. Učešće sektora usluga u stvaranju BDP

2. Reforma državne uprave u smislu pravnog okvira u oblasti državne uprave i organizacije rada organa državne uprave.

MDULS u saradnji sa ostalim nadležnim ministarstvima

2010.

 

 

1. Usvojeni zakoni i podzakonska akta za reformu državne uprave

3. Podsticaj razmene informacija, obrazovanja i znanja kao faktora proizvodnje:
- Organizacija stručnih skupova i istraživanja o razvoju trećeg sektora;
- Međunarodna saradnja u ovoj oblasti.

MNTR, ZIS

Kontinuirano
Povećanje broja radionica i seminara u 2010. u odnosu na 2009.

2009.
725.000 EUR
451.000 EUR
2009-2012.
3.144.000 EUR
4.747.000 EUR

Budžet RS
Drugi izvori sredstava
Budžet RS
Drugi izvori sredstava

1. Broj seminara i radionica posvećenih širenju ekonomije zasnovane na znanju

4. Restrukturiranje javnog i društvenog sektora privrede u pravcu jačanja trećeg sektora, posebno onog njegovog dela sa najvećim učešćem znanja.

MERR, MNTR, AP

2012.

 

 

 

5. Unapređenje kapaciteta infrastrukture:
- Saobraćaja;
- Telekomunikacija;
- Vodosnabdevanja;
- Energetskog sistema;
- Komunalnog sistema;
- Poštanskog sistema.

MI, MRE, MTID, MERR, NARR, JLSS

Kontinuirano

42.960.000 din
godišnje 40.000.000 EUR

Budžet RS
Javni poštanski operator
IPA fondovi

1. (Statistički) pokazatelji razvoja infrastrukture

1.1.4. Uspostavljanje sistema održive proizvodnje i potrošnje

1. Donošenje nacionalne strategije održivog korišćenja prirodnih resursa i dobara kao i planova, programa i osnova za svaki pojedinačni resurs.

MŽSPP, MERR, MPŠV

2010.

EUR
300.000 EUR
2.000.000 din Za izradu Nacionalne strategije

Donacija Švedske
Budžet RS
Veza sa:
3.1.
3.2.

1. Usvajanje strategije

2. Donošenje odgovarajućeg zakonodavnog okvira kojim se reguliše za životnu sredinu štetna i neprihvatljiva proizvodnja i potrošnja, odnosno uvoz i izvoz po životnu sredinu ekološki nepodobnih dobara i usluga.

MŽSPP, PKS, udruženja

2010.

 

Veza sa 3.3.8.

1. Usvajanje strategije

3. Razvoj i stimulacija "bestežinske" ekonomije i čiste proizvodnje sprovođenjem programa:
- Dematerijalizacije;
- Reciklaže;
- Energetske efikasnosti;
- Životnog ciklusa proizvoda.

MŽSPP, MNTR, MRE, PKS, AR, AEE

2015.
2009.

 

Veza sa
3.3.1.
3.3.8.

1. Donošenje zakona

4. Standardizacija prihvatljivih proizvoda i usluga sa stanovišta zaštite životne sredine i zaštite potrošača.

MTU, ISS, MERR, MŽSPP, PKS, udruženja

2012.

224.410.000 din

Budžet RS
Drugi izvori sredstava

1 Količina utrošene energije na 1000€ BDP
2. Stepen reciklaže proizvoda (staklo, aluminijum, papir...)

5. Podsticaji eko-ambalaže, "zelenih" pakovanja i ekoloških projekata:
- Poreskim stimulacijama;
- Naučnim istraživanjima.

MŽSPP, MF, AR, MNTR, PKS, udruženja

2010.

 

 

1. Donešene podsticajne mere

6. Restrukturiranje industrije na osnovu programa čistije proizvodnje, organske poljoprivrede i održive ekonomije.

MERR, MRE, MPŠV, MŽSPP, PKS,
privredni subjekti,
udruženja

2015.

 

Veza sa 3.3.8.

1. Učešće eko-ambalaže u ukupnoj potrošnji ambalaže

7. Program obuke i obrazovanja za održivu proizvodnju i potrošnju na širokom frontu:
- Promena navika, i promocija održivog ponašanja ljudi u potrošnji energije, vode, hrane, zaštiti prirode i čuvanja biodiverziteta, kulturnih i drugih trajnih vrednosti u potrošnji;
- Negovanje zdravih stilova života;
- Pokretanje i vođenje medijske kampanje za prihvatanje održivog načina proizvodnje i potrošnje.

MPr, MŽSPP, KOR, MZ, Crveni krst Srbije, udruženja, mediji

Kontinuirano

 

Veza sa 3.2.2.6.

1. Broj organizovanih kampanja za promociju održive proizvodnje i potrošnje

8. Podrška reciklaži i "zelenim" proizvodima preko sistema javnih nabavki:
- Izmene u Zakonu o javnim nabavkama kod tehničke specifikacije - definisanje zahteva kvaliteta proizvoda, usluga i radova, kao i u pogledu organizovanja i menadžmenta ponuđača u odnosu na ekološke imperative.

MŽSPP, AEE AR, udruženja, privredni subjekti

2009.

 

 

1. Učešće recikliranih i "zelenih" proizvoda u izvršenim javnim nabavkama
2. Donete odgovarajuće izmene Zakona o javnim nabavkama

9. Uvođenje i primena sistema društveno odgovornog poslovanja.

MŽSPP, MRSP, PKS, privredni subjekti, udruženja

2012.

 

 

 

1.1.5. Internalizacija eksternalija (ekonomija u kojoj korisnik plaća sveukupne, interne i eksterne-ekološke troškove)

1. Postepeno uvođenje principa "zagađivač plaća" i "korisnik plaća" u kompletan zakonodavni okvir ekonomije:
- Ekološki porezi na zagađujuću proizvodnju i tehnologije;
- Uvođenje posebnih taksi ("congestion charges") za individualni saobraćaj, GPS kontrole i drugih mera u gradskim jezgrima;
- Uvođenje i promocija mera održive urbane mobilnosti: pešačenje, biciklizam, javni prevoz.

MŽSPP, MF, MI

2010.
2012.
2012.

 

 

1. Uvođenje poreza i taksi
2. Prikupljena sredstva

2. Uvođenje i primena mehanizma plaćanja prirodne i ekološke rente (zakonski i operativno)za:
- Rudarstvo;
- Energetiku;
- Poljoprivredu;
- Saobraćaj;
- Građevinarstvo.

MŽSPP

2012.
2010.
2015.
2015.
2012.

 

Veza sa 3.3.1.5.

1. Uvođenje rente
2. Prikupljena sredstva

3. Unapređenje rada ekoloških fondova na republičkom i lokalnom nivou koji će prihodovati od prirodne rente, ekoloških poreza, taksi i kazni, a koji će služiti isključivo za unapređenje stanja životne sredine i zaštitu neobnovljivih resursa i prirode.

MŽSPP, JLS, Fond

2012.

 

Veza sa 2.9.6.2.

1. Iznos prikupljenih sredstava

1.2. Ekonomija Republike Srbije - razvoj i održivost

Ciljevi

Aktivnosti/mere

Nadležna institucija i partneri u sprovođenju

Rok za primenu

Ukupni troškovi

Izvori finansiranja

Indikatori

1.2.1. Rast BDP po stopi od 5,0% godišnje počev od 2012. i porast BDP per capita na oko 5.000 evra do 2012.

1. Podsticanje stranih direktnih investicija (stvaranjem investicione klime) na oko 4 milijarde evra godišnje:
- Olakšanje procedure otvaranja firmi;
- Strateško mapiranje domaćih resursa znanja i inovacija;
- Promocija poslovne saradnje sa srpskom dijasporom;
- Uvođenje priliva novca od deviznih doznaka u legalne tokove, a na način prihvatljiv i povoljan za dijasporu;
- Dovršetak privatizacije i restrukturiranja društvenog i državnog sektora;
- Bitno popravljanje stanja infrastrukture;
- Privatizacijom gradskog građevinskog zemljišta;
- Subvencije privatnim preduzećima izvoznicima.

MERR, MPŠV, NBS, NARR, PKS, AP, MD, MNTR, ZIS

Kontinuirano 2010.
2009-2010.
2010.
2012.
2012.

79.999.000 din

Budžet RS

1. Stopa rasta BDP
2. Iznos inostranih investicija
3. Učešće investicija u infrastrukturu u ukupnim investicijama
4. Porast broja novootvorenih preduzeća i trend rata 2010-2012.

2. Povećanje "green field" investicija do nivoa 50% u ukupnim stranim direktnim investicijama.

MERR, PKS, privreda - preduzeća i banke, JLS, MI

2012.

1.400.000. 000 din

Budžet RS
Drugi izvori sredstava
Veza sa 1.2.1.1.

1. Učešće "green field" investicija u ukupnim

3. Zaštita institucija tržišne privrede:
- Vlasnička prava: održivi dovršetak privatizacije, pravna zaštita poverilaca i manjinskih vlasnika;
- Restitucija: usvajanje i primena zakona o restituciji;
- Zaštita intelektualne svojine / usvajanje zakona.

MERR, MNTR, ZIS, AP, privreda - preduzeća i banke, reprezentativni sindikati

2009.

 

 

 

4. Bitno unapređenje opšteg poslovnog ambijenta:
- Izgradnja održive ekonomije zasnovane na konkurentnom tržištu;
- Vladavina zakona;
- Povećanje konkurencije i njena zaštita usklađena sa pravilima EU;
- Podizanje konkurentnosti privrede Srbije u međunarodnim okvirima;
- Smanjenje korupcije i kriminala;
- Podizanje poslovne etike;
- Izgradnja tržišne i poslovne kulture i kulture konkurencije;
- Zaštita potrošača prema EU standardima;
- Smanjenje rada na crno.

MERR, Komisija za hartije od vrednosti, Komisija za zaštitu konkurencije, PKS, AEE, MTU, MRSP, MI, MUP, MO, privredni subjekti, udruženja

2010.

2.000.000.000 din
7.000.000 din

Drugi izvori sredstava
Budžet RS

1. Broj organizovanih programa
2. Doslednost sprovođenja zakona i procedura

1.2.2. Povećanje zaposlenosti ukupne radne snage na 65% do 2017.

1. Ostvarivanje institucionalnih pretpostavki za brži ekonomski rast:
- Ubrzanje privatizacije;
- Programi restrukturiranja;
- Reforme tržišta rada;
- Uspostavljanje monitoringa zapošljavanja.

MERR, MF, MRSP

Kontinuirano

 

Veza sa
2.6.3.(7,8,9)

1. Stalno inoviranje regulative - broj usvojenih zakona iz ekonomske oblasti

2. Podsticaji većeg zapošljavanja u privatnom sektoru:
- Poreske i proceduralne olakšice za privatnu inicijativu;
- Posebni podsticaji za mikropreduzetništvo;
- Programi obrazovanja privatnog sektora u cilju dodatnog zapošljavanja.

MERR, MF, MRSP, NARR, NSZ, PKS, udruženja, privredni subjekti

2009-2010.
2009-2012.
2009-2010.

 

 

1. Bilans zaposlenosti u privatnom sektoru

3. Podsticanje i razvoj nefinansijskih usluga.

MTU

Kontinuirano

 

 

 

4. Veća finansijska podrška samozapošljavanju:
- Krediti za projekte samozapošljavanja;
- Obrazovanje i prekvalifikacije radi samozapošljavanja;
- Uspostavljanje čvršće socijalne mreže (pomoć i podrška privremeno nezaposlenim licima);
- Program za mlade;
- Široka podrška malim ekonomskim inicijativama zasnovanim na domaćem znanju;
- Podsticaji za mali porodični biznis u urbanim i ruralnim sredinama.

MERR, MRSP, Razvojni fondovi Republike Srbije, Agencija za MSP, NSZ

2015.

1,5 milijardi dinara

NZS
Drugi izvori sredstava

1. Iznos kredita za samozapošljavanje
2. Broj novozaposlenih u MSP

5. Usvajanje programa podsticanja zapošljavanja u ekonomski nerazvijenim ili zaostalim regionima Republike Srbije, sa prosekom ispod 75% republičkog dohotka.

MERR, KORNP, NARR

2010.

3.200.000.000 din od toga
1.320.000.000 din iz ranijih anuiteta

Veza sa:
2.2.6.
2.9.1.
2.9.4.

1. Broj novozaposlenih u nerazvijenim područjima

6. Usvajanje republičkog programa podsticanja zapošljavanja posebnih talenata i visokoobrazovanih mladih sa visokim prosekom ocena.

MPr, MOS

2009.

 

 

1. Broj posebnih talenata i visokoobrazovanih mladih koji su prošli Program, broj novozaposlenih i nagrađivanih ovih mladih

1.2.3. Smanjenje nezaposlenosti na nivo do 12% do 2014. i ispod 10% do 2017. (po kriterijumima MOR)

1. Sve mere orijentisane ka održivom rastu ekonomije (cilj 1.1.1)

KOR u koordinaciji sa MERR, MRSP, MNTR, MPr

Kontinuirano

 

 

 

2. Unapređenje načina ulaganja i povećanje domaćih i stranih direktnih investicija.

MERR, MRSP, PKS,

2009-2010.

 

 

 

3. Prilagođavanje obrazovnog sistema zahtevima tržišta rada.

MERR, NSZ, MPr, MRSP, MOS, PKS, privredni subjekti, obrazovne ustanove, udruženja

Kontinuirano

 

 

1. Procenat mladih koji nađu posao u struci u roku od godinu dana od završetka škole ili prijavljivanja na evidenciju NSZ

4. Dalje poresko rasterećenje zarada zaposlenih i drugih davanja poslodavaca ma osnovu angažovanja radne snage.

MF, MRSP

2015.

 

 

1. Iznos ukupnih opterećenja zarada

5. Podrška programima regionalnog i lokalnog sistema samozapošljavanja (posebno u manje razvijenim područjima).

MERR, KORNP, NZS, JLS

2012.

 

Veza sa 1.2.2.

1. Broj programa samozapošljavanja koji su organizovani i finansirani od strane JLS

1.2.4. Povećanje broja malih i srednjih preduzeća i preduzetničkih radnji za oko 10.000 godišnje do 2010., a zatim između 8-10.000 godišnje do 2017.

1. Realizacija "Strategije konkurentnosti i inovativnosti MSP 2008-2012"
- Usmerena promocija na segmente stanovništva sa preduzetničkim potencijalom
- Razvoj informativnih i savetodavnih usluga i obuka, namenjenih potencijalnim i novim preduzetnicima
- Veća uloga obrazovnog sistema u promovisanju preduzetništva
- Veća praktična podrška novim preduzećima (start-up) kroz mrežu poslovnih inkubatora i klastera
- Poboljšanje uslovi finansiranja novih preduzeća (start-up)
- Unapređenje poreske i politike doprinosa za nova preduzeća (start-up)
- Brža i jeftinija registracija

MERR, MPr, NARR, NSZ, APR, Poreska uprava, privredni subjekti, udruženja

Kontinuirano

2,2 milijarde dinara u 2010. za start-ap kredite 754.9 mil. din iz Fonda za razvoj

1 milijarda dinara iz Budžeta RS 1,2 milijarde dinara iz dospelih kredita

1. Broj novootvorenih MSP

2. Primena Akta o malim i srednjim preduzećima.

MERR, NARR

Kontinuirano

400.000.000 din u 2010. preko Fonda za razvoj

Veza sa 1.2.4.1.

 

3. Primena lokalnih i regionalnih razvojnih programa na bazi ekspanzije MSP, i podsticanje korišćenja lokalnog domaćeg znanja i resursa sa određenim geografskim poreklom.

NARR, JLS

Kontinuirano

 

 

1. Usvajanje regionalnih programa razvoja MSP

4. Program posebnog razvoja ruralnih područja Republike Srbije na bazi širenja MSP-a:
- Kreditna podrška projektima na bazi osnivanja MSP;
- Podrška MERR za poboljšanje turističke ponude fizičkih MSP;
- Obrazovanje (seminari o MSP);
- Obrazovanje za preduzetništvo i održivi razvoj.

MERR, MPŠV, PKS, privredni subjekti, udruženja

2010.
2009.

3.100.000.000 din
166 mil. din u 2009. preko Fonda za razvoj

Budžet RS
Drugi izvori sredstava

 

1.2.5. Povećanje udela investicija u BDP na 20% do 2013. i na oko 25% do 2017. godine

1. Podsticanje investicija kroz privatizaciju preostalog društvenog kapitala.

MERR, AP

2009.

 

 

1. Investicije - ukupno
2. Investicije iz prihoda od privatizacije

2. Razvoj preduzetništva kroz restituciju.

MERR

Kontinuirano

 

 

 

1.2.6. Jačanje najpropulzivnijih sektora ekonomije znanja

1. Bitno popravljanje stanja infrastrukture:
- Putevi;
- Aviosaobraćaj;
- Železnica;
- Telekomunikacije;
- Pošta.

MI, JP, MTID, NARR

Kontinuirano

 

Veza sa 1.1.3.

1. Statistički podaci o razvoju infrastrukture (km izgrađenih puteva, rekonstruisana/nova železnička mreža i sl.)
2. Dostizanje stepena penetracije širokopojasnih priključaka od 20% (ili 1,2 mil.) do 2012.

2. Modernizacija i restrukturiranje energetike:
- Ekonomizacija elektroprivrede;
- Modernizacija naftne i gasne industrije.

MRE, MNTR, JP, EPS, EMS, NIS

Kontinuirano

 

Veza sa 3.3.3.3.

1. Potrošnja primarne energije u odnosu na proizvedeni BDP (000 TOE/€ BDP)

3. Poboljšanje stanja informacionih tehnologija i radiotelekomunikacija:
- Sprečavanje zloupotreba dominantnog položaja od operatora sa značajnim tržišnim udelom i zaštita konkurencije na tržištu internet usluga;
- Povezivanje domaćih sa stranim internet provajderima;
- Unapređenje opštih tehničkih uslova za bežične internet veze.

MTID, MNTR

Kontinuirano

 

Veza sa 1.1.3.

1. Podaci o broju odluka RATEL-a kojima je odobreno JTO međunarodno povezivanje sa telekomunikacionom mrežom druge zemlje

4. Promovisanje rasta i povećanje udela propulzivnih industrija (farmaceutike, biotehnologije, informatičke industrije, hemijske industrije, automobilske industrije, poštanske industrije) u nacionalnoj ekonomiji.

MERR, MTID, PKS

Kontinuirano

 

 

1. Definisanje propulzivnih industrija
2. Učešće propulzivnih industrija u ukupnoj proizvodnji
3. Doneta Strategija porasta učešća domaće industrije u razvoju telekomunikacija u RS

1.3. Tranzicija i održivi razvoj privrede u Republici Srbiji

Ciljevi

Aktivnosti/mere

Nadležna institucija i partneri u sprovođenju

Rok za primenu

Ukupni troškovi

Izvori finansiranja

Indikatori

1.3.1. Održivo okončanje privatizacije društvenog kapitala do kraja 2009.

1. Priprema za privatizaciju svih preostalih društvenih preduzeća, banaka i osiguravajućih društava:
- Podsticaji za zakonitu i legitimnu privatizaciju u predviđenom roku;
- Vlasničko povezivanje preduzeća sa strateškim investitorima (posebno u oblastima automobilske industrije, elektronske industrije i dr.);
- Podsticaj za vlasničko povezivanje, investiranje i zapošljavanje;
- Programi obrazovanja održivog dovršetka privatizacije;
- Obrada i distribucija celovitih informacija i preostalim obavezama u privatizaciji;
- Okončanje privatizacije putem besplatne podele akcija građanima.

MERR, MF, AP, NBS, AOD,
privreda - preduzeća i banke

2009.
2010.

 

 

1. Ukupan broj privatizovanih privrednih društava

2. Privatizacija većinskog dela kapitala preduzeća pripremljenih za privatizaciju.

AP, NBS

2010.

 

 

U 2009.
privatizovano je 76 društvenih preduzeća

3. Vlasnička identifikacija preostalog društvenog kapitala - fondovi, građani, poverioci, država.

AP

2010.

 

 

1. Učešće društvenog sektora u ukupnoj vrednosti kompanija

4. Podela preostalog društvenog i predviđenog državnog dela kapitala građanima koji nisu prethodno iskoristili pravo na besplatne akcije.

AP, Akcioni fond Republike Srbije

2010.

 

 

4.808.751 građana

5. Rešavanje pitanja restitucije:
- Usvajanje zakona;
- Sprovođenje mera povraćaja ili nadoknade oduzete imovine.

MF, Direkcija za restituciju Republike Srbije

2010.
2012.

 

U skladu sa mogućnostima Budžeta RS

1. Usvajanje zakona

6. Monitoring privatizovanih preduzeća - kontrola izvršenja ugovornih obaveza kupaca.

MERR, AP

Kontinuirano

 

 

Ukupno raskinuto 527 ugovora.
Ukupno izvršenih kontrola 7.721

1.3.2. Restrukturiranje i (delimična) privatizacija javnog sektora ekonomije i grupe strateških društvenih preduzeća

1. Usvajanje strategije restrukturiranja i privatizacije javnog sektora.

MF

2009.

 

 

1. Usvajanje strategije

2. Restrukturiranje društvenih preduzeća

MERR, AP

2010.

 

 

1. Trenutno je 52 preduzeća u restrukturiranju

3. Rekonstrukcija i delimična privatizacija velikih javnih preduzeća Republike Srbije:
- Uspostavljanje zajedničke socijalne strategije sindikata, Vlade Republike Srbije i poslodavaca;
- Osmišljavanje zaštitne socijalne mreže za tranzicione gubitnike i neprilagođene radnike.

MF, MRSP
reprezentativni sindikati, privredne komore, Unija poslodavaca Srbije

2010.
2009.
2009.

15.371.292 EUR

Budžet RS

1. Broj privatizovanih javnih preduzeća

4. Restrukturiranje lokalnih javnih komunalnih preduzeća - JKP:
- Izrada nacrta strategije;
- Javna rasprava;
- Usvajanje strategije restrukturiranja JKP.

AP i JLS

2010.
III-IV/2010.
IV-V/2010.
VI/2010.

 

 

1. Učešće privatnog u javnom sektoru
2. Usvojena strategija

5. Monitoring stanja u restrukturiranim preduzećima javnog sektora.

MF, AP i JLS

Kontinuirano

 

 

 

1.3.3. Uspostavljanje i unapređenje konstruktivnog i efektivnog socijalnog dijaloga

1. Promena zakonodavnog okvira o socijalnom dijalogu:
- Zakonsko regulisanje novih sadržaja socijalnog dijaloga;
- Zakonsko osnaživanje instituta socijalnih saveta.

MRSP, socijalni saveti, sindikati, udruženja

2009.

 

 

 

2. Usvajanje izmena i dopuna Zakona o radu u delu koji se odnosi na sindikate i udruženja poslodavaca:
- Priprema i diskusija nacrta zakona u saradnji sa poslodavcima i reprezentativnim sindikatima.

MRSP, reprezentativni sindikati, privredne komore, Unija poslodavaca Srbije, udruženja

2009-2010.

 

 

1. Usvajanje zakona

3. Usvajanje novog zakona o udruženjima poslodavaca i privrednim komorama

MTU, privredne komore, Unija poslodavaca Srbije

2009.

 

 

1. Usvajanje zakona

4. Organizovanje okruglog stola i regulisanje pitanja podele sindikalne imovine iz socijalističkog nasleđa:
- Inicijativa za socijalni dogovor u vezi sa sindikalnim nasleđem;
- Formulisanje i ponuda platforme pregovora;
- Realizacija pregovora pod okriljem Vlade Republike Srbije;
- Usvajanje i potpisivanje pakta o sindikalnom nasleđu i budućim odnosima socijalnih partnera;
- Realizacija odredaba socijalnog ugovora: podela sindikalne imovine.

MERR, MF, reprezentativni sindikati, privredne komore, Unija poslodavaca Srbije, MRSP

2009-2010.

 

 

 

5. Formiranje novih i jačanje kapaciteta postojećih ekonomsko-socijalnih saveta:
- Aktivnosti na jačanju saveta na republičkom i lokalnom nivou.

MRSP, reprezentativni sindikati, privredne komore, Unija poslodavaca Srbije

Kontinuirano

 

 

1. Osnivanje saveta

6. Podsticanje opšteg socijalnog učešća, industrijske demokratije i socijalne saradnje:
- Organizacija zajedničkih seminara o socijalnoj saradnji na republičkom, lokalnom i kompanijskom nivou.

privredne komore, Unija poslodavaca Srbije, reprezentativni sindikati

Kontinuirano

 

 

 

1.3.4. Povećanje preduzetničkih projekata i samozapošljavanja na dvostruki nivo u odnosu na sadašnji do 2017.

1. Definisanje segmenta razvoja samozapošljavanja kao sastavnog dela Strategije zapošljavanja.

MERR, MRSP

2010.

 

 

 

2. Sistematsko organizovanje na lokalnom nivou: obuke nezaposlenih za samozapošljavanje, pokretanje preduzetničkih poduhvata i podrške (para)državnih organa i institucija tom procesu.

MERR, NSZ, MOS, Fond za razvoj, udruženja

2010.

 

 

1. Broj sprovedenih obuka nezaposlenih
2. Broj pokrenutih preduzetničkih poduhvata
3. Broj sprovedenih obuka za nezaposlene i broj pokrenutih preduzetničkih poduhvata finansiranih iz budžeta JLS

3. Projekti obrazovanja za preduzetništvo:
- Promene u školskim programima;
- Seminari za zaposlene;
- Obrazovanje nezaposlenih.

MERR, MOS, MPr, NARR, NSZ, KOR

2009-2010.

 

Veza sa 3.3.2.6.

1. Broj sprovedenih programa i projekata za preduzetništvo

4. Organizovanje skupova i istraživačkih projekata o preduzetničkoj ekonomiji uz:
- Angažman poslodavaca;
- Sindikata;
- Međunarodnih eksperata.

MERR, MNTR, MRSP, MARR, NSZ, privredne komore, Unija poslodavaca Srbije, sindikati, udruženja

2010.

 

 

1. Broj organizovanih skupova

1.3.5. Unapređenje poslovnog ambijenta, posebno politike konkurencije i zaštite vlasničkih prava, pogotovo manjinskih

1. Izgradnja adekvatne i ekološki prihvatljive infrastrukture za ekonomiju zasnovanu na znanju i razvoj trećeg sektora.

MI, udruženja

2015.

 

 

 

2. Popravljanje vlasničke strukture ekonomije tako da privatni sektor proizvodi 80% BDP i zapošljava 60% radne snage.

MERR, AP

2017.

 

 

1. Učešće privatnog sektora u BDP i zapošljavanju

3. Podsticanje razvoja tržišta i konkurencije kroz privatizaciju, deregulaciju i razvoj finansijskog tržišta:
- Unapređenje rada Komisije za hartije od vrednosti u skladu sa evropskom praksom;
- Izmene Zakona o hartijama od vrednosti i drugim finansijskim instrumentima;
- Razvoj infrastrukture za ekspanziju finansijskog tržišta;
- Zakonska i faktička zaštita interesa manjinskih vlasnika kapitala;
- Podsticanje konkurencije dolaskom stranih trgovinskih lanaca;
- Izrada strategije razvoja nacionalnog tržišta kapitala;
- Izmene i dopune Zakona o preuzimanju akcionarskih društava u skladu sa evropskom praksom.

MF, AP,
Komisija za hartije od vrednosti. MERR, PKS, Udruženje finansijskih posrednika, Centralni registar, berze, naučni instituti

Kontinuirano 2009.
Kontinuirano 2012.
2009.
2009.
Kontinuirano

 

 

 

4. Unapređivanje rada i podizanje efikasnosti Komisije za zaštitu konkurencije:
- Donošenje novog zakona o zaštiti konkurencije;
- Jačanje samostalnosti i stručnih kapaciteta Komisije;
- Promocija zaštite i unapređenja konkurencije u skladu sa evropskim standardima;
- Sprovođenje programa obrazovanja o antimonopolskom zakonodavstvu.

MTU, Komisija za zaštitu konkurencije, ECD

Kontinuirano 2009.
Kontinuirano

4.000.000 din

Budžet RS

 

5. Smanjenje korupcije:
- Programi obrazovanja o štetnosti i borbi protiv korupcije;
- Unapređenje rada Saveta za borbu protiv korupcije;
- Propagandna kampanja za smanjenje korupcije;
- Posebne akcije u borbi protiv korupcije u:
- zdravstvu;
- obrazovanju;
- državnoj upravi (posebno carini);
- pravosuđu;
- Uspostavljanje organizovanog monitoringa za borbu protiv korupcije.

MUP, MP, MPr, Agencija za borbu protiv korupcije, JLS, udruženja

Kontinuirano

 

 

1. Broj organizovanih programa
2. Broj otkrivenih dela korupcije
3. Broj osuđenih lica za korupciju

1.3.6. Smanjenje rizika za održivu ekonomiju i reforme

1. Ostvarenje socijalne saglasnosti za dalje ekonomske reforme na bazi:
- Tržišne privrede;
- Evropske i demokratske orijentacije;
- Društva jednakih šansi;
- Zaštite i razvoja zdrave životne sredine.

MERR, MRSP, privredne komore, Unija poslodavaca Srbije, reprezentativni sindikati, udruženja

2009.

 

 

 

2. Bitno smanjenje kriminala (posebno u privredi) za 30%:
- Osposobljavanje policije i pravosuđa;
- Tehnička modernizacija službe unutrašnjih poslova;
- Bolja kontrola (istraživanja) socijalne ravnoteže društva;
- Obrazovanje u duhu tolerancije i socijalnog učešća.

MUP, MO, MP, Agencija za borbu protiv korupcije, Pravosudna akademija, udruženja

2017.

 

 

1. Broj krivičnih dela iz oblasti privrednog, ekološkog i organizovanog kriminala

3. Borba protiv korupcije:
- Donošenje zakona o finansijskoj kontroli rada stranaka;
- Jačanje kapaciteta sudova i policije;
- Organizacija stručnih skupova - istraživanja i praćenja korupcije.

MUP, MP, Agencija za borbu protiv korupcije, Pravosudna akademija, udruženja

Kontinuirano

 

 

 

4. Smanjenje obima sive ekonomije i njenog učešća u BDP na 20%:
- Sprovođenje zakona i ostvarenje principa vladavine prava i pravne države;
- Ostvarivanje principa transparentnosti i dostupnosti javnih informacija;
- Koordinacija rada inspekcijskih službi na nivou republičkih organa radi povećanje efikasnosti i unapređenja rada i postavljanja osnova za uvođenje sistema samoregulisanja privrednih subjekata;
- Generalno smanjivanje poreskog opterećenja za privredu i građane;
- Unapređenje administracije i infrastrukture;
- Dalja fiskalna reforma - transparentnost poreskog sistema.

MUP, MF, MP, MRSP, pravosudni organi, udruženja

2012.
Kontinuirano

 

 

1. Procena učešća sive ekonomije u BDP
2. Broj sprovedenih aktivnosti u borbi protiv sive ekonomije

1.4. Obrazovanje za održivi razvoj

Ciljevi

Aktivnosti/mere

Nadležna institucija i partneri u sprovođenju

Rok za primenu

Ukupni troškovi

Izvori finansiranja

Indikatori

1.4.1. Unaprediti kvalitet obrazovanja u funkciji održivog razvoja kojim će se osigurati veća produktivnost (efektivnost) i efikasnost obrazovanja, podizanje nivoa postignuća učenika i sticanje kompetencija od značaja za ekonomiju zasnovanu na znanju

1. Podizanje kvaliteta inicijalnog obrazovanja i profesionalnog razvoja zaposlenih u obrazovanju.

MPr, univerziteti, ZUOV

2012.

 

 

 

2. Unapređivanje obrazovno-vaspitnih programa, udžbenika i nastavnih sredstava.

ZUOV, Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, MPr

2010.

 

 

1. Programi zasnovani na standardima
2. Usvojeni standardi kvaliteta udžbenika

3. Opremanje obrazovno-vaspitnih ustanova.

MPr, JLS

2011.

 

 

1. Sredstva lokalnog budžeta uložena u opremanje, druga sredstva iz projekata
1. Pokazatelji opremljenosti škola IKT opremom (PC, štampači...)

4. Obezbeđivanje pristupa i osposobljavanje za korišćenje IKT u procesu učenja.

MPr, MTID, udruženja, privredni subjekti

2011.

 

 

1. Usvojeni standardi kvaliteta i koriste se u evaluaciji

5. Uspostavljanje i primena standarda u obrazovanju.

MPr, Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, ZUOV

2010.

 

 

1. Izveštaji i evaluacije obrazovnog procesa

6. Uspostavljanje efikasnog sistema praćenja i evaluacije obrazovanja na svim nivoima.

Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, MPr

2011.

 

 

 

7. Uspostavljanje i održavanje baze podataka o obrazovanju.

MPr

2009.

 

 

1. Uspostavljena baza

8. Podizanje nivoa izdvajanja za obrazovanje u skladu sa prihvaćenim međunarodnim obavezama i standardima.

MF, MPr

2012.

 

 

1. Dostignuti nivo izdvajanja iz BDP
2. Finansijska formula se sprovodi u 20 JLS

9. Reforma sistema finansiranja obrazovanja.

MF, MPr

2010.

 

 

 

10. Decentralizacija rukovođenja i upravljanja obrazovno-vaspitnim ustanovama.

MPr

2010.

 

 

1. Broj odeljenja smanjen za 5%

11. Uvođenje mera za racionalno i efikasno korišćenje resursa: materijalnih, ljudskih i finansijskih.

MPr

2010.

 

 

1. Doneta podzakonska akta koja regulišu kvalitet

12. Obezbeđivanje zakonskog okvira u cilju unapređivanja kvaliteta obrazovanja.

MPr

2010.

 

 

1. Veb sajt sadrži sve informacije
2. Izrađen informator o tekućim projektima
3. Pripremljeni i distribuirani promotivni materijali

13. Promovisanje obrazovanja i dobiti od obrazovanja u široj populaciji i podizanje nivoa razumevanja obrazovno-političkih pitanja u stručnoj i široj javnosti.

MPr, MK, mediji

2009.

 

 

1. Plan optimizacije mreže usvojen na Vladi RS i lokalnom nivou

1.4.2. Obezbediti potpuni obuhvat i olakšati pristup obrazovanju i sticanju kvalifikacija pripadnika svih, naročito ugroženih kategorija stanovništva i smanjiti stopu osipanja iz sistema obrazovanja

1. Uspostavljanje optimalne mreže predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola koji omogućavaju potpuni obuhvat.

MPr, JLS

2011.

 

 

1. Razvijeni modeli inkluzivnog obrazovanja
2. Grantovi školama koje realizuju inkluzivno obrazovanje

2. Prilagođavanje objekata, sredstava, opreme i programa za uključivanje u obrazovanje i sticanje kvalifikacije pripadnika svih društvenih grupa.

MPr, JLS

2012.

 

 

1. Broj pedagoških asistenata
2. Finansiranje pedagoških asistenata i personalnih asistenata
3. Besplatni udžbenici za učenike

3. Poboljšanje uslova za obrazovanje dece iz ugroženih kategorija (kroz obezbeđivanje asistenata medijatora, mentorske podrške, produžene nastave, besplatnih udžbenika, IKT, prevoza, ishrane, smeštaja u učeničkim domovima, stipendija i dr.).

JLS, MPr, MRSP, udruženja

2012.

 

 

1. Broj obuka za nastavnike o inkluzivnom obrazovanju
2. Kvalitet udžbenika za decu sa smetnjama u razvoju

4. Uspostavljanje sistema inkluzivnog obrazovanja (kadrovi, programi, udžbenici i dr.).

MPr, ZUOV, Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, JLS, udruženja

2012.

 

Veza sa 2.4.4.

1. Broj upisanih po AM
2. Broj stipendija socijalno ugroženim učenicima i studentima

5. Primena afirmativnih mera upisa učenika i studenata iz ugroženih grupa.

MPr, fakulteti

2009.

 

 

1. Zakon o obrazovanju odraslih

6. Uspostavljanje sistema obrazovanja odraslih (kadrovi, programi, udžbenici i dr.).

MPr, NSZ

2012.

 

 

1. Broj ustanova koje se bave uključivanjem učenika
2. Broj učenika koji je vraćen u sistem obrazovanja

7. Uključivanje učenika koji su ispali iz sistema obrazovanja u neformalno obrazovanje, sticanje kvalifikacije, funkcionalno osnovno obrazovanje.

MPr, NSZ, MOS

2009.

 

 

1. Centri uspostavljeni

8. Osnivanje i podrška centrima za karijerno vođenje i centrima za profesionalno informisanje i savetovanje - CIPS.

MPr, NSZ, MOS

2010-2012.

 

 

1. Agencija uspostavljena

9. Uspostavljanje agencije za akreditaciju obuka.

MPr

2010-2012.

 

 

1. Broj programa

10. Razvijanje i realizacija posebnih programa za smanjivanje socijalne distance prema deci iz ugroženih grupa unutar obrazovnog sistema.

MPr, udruženja

2009.

 

 

1. Broj zajedničkih akcija i broj sporazuma o partnerstvu

11. Unapređivanje partnerstva sa udruženjima aktivnim u oblasti obrazovanja.

MPr, udruženja

2010.

 

 

1. Broj akreditovanih - neakreditovanih programa - ustanova
2. Ocena kvaliteta

1.4.3. Povećati procenat visoko obrazovanih u Republici Srbiji i stvoriti uslove za njihov razvoj i profesionalno angažovanje u zemlji

1. Dosledno sprovođenje Bolonjske deklaracije radi obezbeđivanja efikasnog visokog obrazovanja i uključivanja u svet rada.

MPr, univerziteti

2010.

 

 

1. Broj stipendija u zemlji i inostranstvu

2. Obezbeđivanje stipendija i kredita za studiranje na visokoškolskim ustanovama u zemlji i inostranstvu.

MOS, MPr

Kontinuirano

 

 

1. Broj uključenih studenata i nastavnika

3. Uključivanje u EU programe razmene studenata i nastavnika.

Univerziteti, škole, MPr, studentske organizacije

2009.

 

 

 

4. Obezbeđivanje uslova za povratak mladih stručnjaka.

MERR, MNTR

2010.

 

 

1. Broj stipendija (firme, naučne i institucije, ministarstva...) i nagrada za inovacije

5. Podsticanje naučno-istraživačkog rada.

MNTR, MPr

2009-2012.

2009.
4.115.000
EUR
2.994.000
EUR
2009-2012.
17.847.000 EUR
31.489.000 EUR

Budžet RS
Drugi izvori sredstava
Budžet RS
Drugi izvori sredstava

 

6. Jačanje veze između visokog obrazovanja, istraživanja i privrede u cilju zadovoljavanja potreba tržišta rada i društva u celini.

MERR, NSZ, MNTR, MPr i fakulteti

2010.

 

 

1. Zakonski okvir postoji
2. Visina sredstva za darovite izdvojena iz budžeta

7. Obezbeđivanje uslova za prepoznavanje, podršku i podsticanje darovitih i talentovanih.

MPr, MOS

2010.

 

 

1. Broj sastanaka
2. Broj zajedničkih odluka

1.4.4. Unaprediti otvorenost sistema obrazovanja za međusobne uticaje sa drugim delovima društva, u nacionalnim i međunarodnim okvirima

1. Uspostavljanje i unapređivanje socijalnog partnerstva.

MPr, MRSP, udruženja, univerziteti

2010.

 

 

1. Broj akreditovanih institucija i programa

2. Unapređivanje saradnje i funkcionalno povezivanje formalnog i neformalnog obrazovanja.

MPr, NSZ, MOS, udruženja

2009.

 

 

1. Donet NOK

3. Izrada nacionalnog okvira kvalifikacija u skladu sa EU.

MPr

2012.

 

 

 

4. Izrada novog nacionalnog sistema klasifikacije zanimanja odnosno usklađivanje JNZ sa međunarodnim standardima.

MERR, RZS, NSZ

2010.

 

 

1. Broj donetih programa obuke i kurikuluma, broj obučenih nastavnika.

5. Razvijanje duha preduzetništva i razvijanje povoljnog okruženja za inovativni biznis.

MERR, NARR, privredni subjekti, MPr, škole, fakulteti, JLS

2010.

200.000.000 din
30.000.000 din

Budžet RS
CIP program EU
Agencija za MSP
Veza sa 1.2.3.(3)

1. Broj programa
2. Broj uključenih

6. Obezbeđivanje efikasnijeg učenja stranih jezika.

MPr, ZUOV, udruženja

2010.

 

 

1. Primena novih metoda učenja jezika

7. Uključivanje učenika, studenata, nastavnog kadra i menadžmenta obrazovnih ustanova u međunarodne programe i projekte.

MPr, škole, univerziteti, udruženja

2010.

 

 

1. Broj podzakonskih akata

8. Donošenje zakonskih i podzakonskih akata kojima se obezbeđuje usklađenost nacionalnih propisa u obrazovanju sa evropskim.

MPr

2012.

 

 

1. Procenat i kvalitet sadržaja u nastavnom programu

1.4.5. Povećati nivo informisanosti i obučenosti stanovništva za očuvanje životne sredine putem programa formalnog i neformalnog obrazovanja, ličnog i profesionalnog usavršavanja i doživotnog učenja.

1. Integracija obrazovanja za zaštitu životne sredine u sve nivoe obrazovno-vaspitnog sistema.

MPr, MŽSPP, ZUOV, Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja

2011.

 

Veza sa 3.3.3.9.

1. Distribuiran materijal-obim i kvalitet
2. Primena materijala u nastavi

2. Razvijanje kompetenci zaposlenih u obrazovanju za uključivanje obrazovanja za životnu sredinu u nastavne i vannastavne aktivnosti, izrada i dostupnost nastavnih sredstava i radnih materijala.

MPr, MŽSPP, ZUOV, univerziteti, udruženja

2011.

 

Veza sa 3.2.7.6.

1. Broj programa, broj obuhvaćenih učenika i studenata, broj akcija

3. Podrška van-nastavnim i terenskim obrazovno-istraživačkim aktivnostima sa ciljem očuvanja geodiverziteta, biološkog biodiverziteta i kulturnog nasleđa u kontekstu održivog razvoja.

MNTR, MPr, MK, MŽSPP, udruženja

2009-2012.

2009.
427.000 EUR
191.000 EUR
2009-2012.
1.854.000 EUR
2.006.000 EUR

Budžet RS
Drugi izvori sredstava
Budžet RS
Drugi izvori sredstava

 

4. Podrška u izradi i primeni standarda u obrazovanju o zaštiti životne sredine u funkciji održivog razvoja koji su usklađeni sa međunarodnim standardima.

MŽSPP

2010.

2.000.000 din

Budžet RS

1. Broj akcija
2. Rezultati akcija i projekata

5. Podrška obrazovno-vaspitnim institucijama radi promovisanja zaštite životne sredine i uključivanje održivosti u njihovo svakodnevno funkcionisanje (energetska efikasnost, ušteda vode, itd).

MPr, MŽSPP, AEE

2010.

 

 

1. Broj programa i projekata
2. Visina odobrenih sredstava iz lokalnog i državnog budžeta

6. Podrška projektima obrazovanja i podizanja svesti o zaštiti životne sredine i održivog razvoja.

MŽSPP, MPr, KOR, udruženja

2010.

1.000.000 din

Budžet RS

1. Broj programa i projekata

7. Podrška udruženjima za razvoj neformalnih vidova obrazovanja za zaštitu životne sredine i održivi razvoj.

KOR, MPr, MŽSPP, udruženja

2009-2010.

 

 

1. Portal, funkcionisanje i kvalitet sadržaja

8. Izrada veb sajt portala, sa bazom podataka o obrazovanju za zaštitu životne sredine i održivi razvoj na svim nivoima vladinog, civilnog sektora, sektora privrede i na međunarodnom nivou.

KOR, MŽSPP, udruženja, MPr

2010.

 

 

1. Programi zasnovani na standardima
2. Usvojeni standardi kvaliteta udžbenika

1.5. Informaciono-komunikacione tehnologije, održivost naučnotehnološke politike i zaštita intelektualne svojine i održivi razvoj

Ciljevi

Aktivnosti/mere

Nadležna institucija i partneri u sprovođenju

Rok za primenu

Ukupni troškovi

Izvori finansiranja

Indikatori

1.5.1. Izgradnja nacionalne infrastrukture za IKT

1. Realizacija Strategije razvoja telekomunikacija u Republici Srbiji:
- Liberalizacija tržišta;
- Povezivanje sa IKT sistemima drugih zemalja.

MTID

Kontinuirano

3.000.000 din

Budžet RS

1. Broj licenci - dodeljene 2 licence za fiksni bežični pristup i licenca za drugog operatora fiksne telefonije

2. Izgradnja mreže "širokog protoka" IKT:
- Aktivno uključivanje u naučno-istraživački rad na razvoju IKT;
- Podsticanje naučno-istraživačkog učešća u programima IKT i programima za inovacije EU.

3. Realizacija Strategije poštanskih usluga u Republici Srbiji:
- Liberalizacija tržišta poštanskih usluga;
- Održivost univerzalne poštanske usluge;
- Povezanost elektronske i klasične usluge u skladu sa sistemima drugih zemalja.

MTID, RZII
MTID

2009-2012.

1.480.000 din
2010.
3.000.000 dinara
2010.
17.657.578,80 din
2010.
42.000.000 din
2009-2011.
10.000.000 din

Budžet RS
Budžet RS
Budžet RS
Budžet RS
Budžet RS

1. Stepen izgrađenosti mreže širokog protoka
2. Broj odobrenih projekata
3. Broj organizacija iz Srbije
4. Broj podnetih projekata
5. Usaglašavanje sa direktivama EU i potrebama i zahtevima Svetske trgovinske organizacije

3. Usaglašavanje IKT sistema sa standardima EU.
- Primena propisane Metodologije obračuna poštanskih usluga na troškovnom principu

MTID

2012.

20.000.000 din

Budžet RS

1. Stepen usaglašenosti nacionalne regulative sa EU u oblasti IKT

4. Definisanje liste strateških informacionih sistema.

MTID, RZII

2010.

 

Budžet RS

1. Objavljena lista
2. Broj sistema na listi

1.5.2. Kompjutersko opismenjavanje mladih

1. Realizacija program Vlade Republike Srbije: PC u svakoj školi u Srbiji.

MTID, MPr, RZII

2010-2013.

440.000.000 din

Budžet RS

1. Procenat škola sa PC u ukupnom broju škola
2. Broj učenika po računaru

2. Organizovanje i podrška kreativnim radionicama mladih programera.

RZII

Kontinuirano

 

 

1. Broj održanih radionica

3. Organizacija i podrška stalnim (republičkim i lokalnim) takmičenjima mladih informatičara.

MPr

2010-2013.

 

Budžet RS
Ostala sredstva

 

4. Informatičko opismenjavanje zaposlenih u privredi i bankama.

NSZ

2010-2013.

 

 

1. Stepen uvedenosti uprave
2. Pokrivenost brzim Internetom
3. Broj zaposlenih koji imaju sertifikat

1.5.3. Podsticanje aktivnog korišćenja interneta

1. Programi informatičkog obrazovanja i korišćenja interneta u okviru Nacionalne službe za zapošljavanje.

RZII, NSZ

2012.

 

 

 

2. Programi aktivnog interneta u školama.

MPr, škole i fakulteti

Kontinuirano

 

 

1. Procenat škola sa pristupom internetu

3. Programi aktivnog interneta u privredi.

MTID, RZII, privreda - preduzeća i banke

Kontinuirano

 

 

1. Učešće računara sa pristupom internetu
2. Procenat preduzeća koja koriste specijalne servise

4. Realizacija programa: Aktivni internet u državnim službama.

MTID

Kontinuirano

 

 

 

5. Podsticanje unapređenja i širenja elektronskog poslovanja.

MTU, privreda-preduzeća i banke

Kontinuirano

 

 

1. Obim e-trgovine kao procenat ukupne trgovine

1.5.4. Unapređivanje efikasnosti NI sektora kroz merenje i kompariranje rezultata NI aktivnosti

1. Povećanje potrošnje na IR u ukupnoj potrošnji BDP:
- Povećavanje izdvajanja javnih sredstava za IR;
- Izjednačavanje privatnih i javnih istraživačko-razvojnih jedinica pri korišćenju javnih sredstava;
- Podsticanje privatnih ulaganja u IR stimulativnom poreskom politikom;
- Smanjenje odlazaka najkvalitetnijih istraživača u inostranstvo.

MNTR, ZIS, privreda - preduzeća i banke

2010-2012.

2009.
105.000.000 EUR
82.330.000 EUR
2010.
154.000.000 EUR
185.000.000 EUR
2009-2012.
405.286.000 EUR
866.037.000 EUR

Budžet RS
Drugi izvori sredstava
Budžet RS
Drugi izvori sredstava

1. Dovođenje učešća izdvajanja za IR na nivo evropskih standarda (Strategija za nauku)
2. Učešće izdvajanja privrednih organizacija u ukupnom finansiranju IR.

2. Bolja opremljenost naučnoistraživačkih organizacija:
- Tehnički i infrastrukturni uslovi.

MNTR

Kontinuirano

 

 

1. Pokazatelji opremljenosti laboratorija

3. Poboljšanje materijalnog statusa istraživača:
- Selektivno vrednovanje najkvalitetnijih istraživača;
- Finansijska pozicija.

MNTR

2009-2012.

2009.
858.000 EUR
2009-2012.
3.724.000 EUR

Budžet RS
Budžet RS

1. Visina primanja istraživača u odnosu na prosečnu zaradu i u odnosu na prethodnu godinu

4. Definisanje vlasničkog statusa i vlasnička transformacija NI sektora:
- Delimična ili potpuna privatizacija dela NI sektora;
- Definisanje statusa i unapređenje kvaliteta nacionalnih istraživačko-razvojnih jedinica.

MERR, AP, MNTR

2012.

 

 

1. Učešće neprivatizovanog dela IR sektora u ukupnom

5. Restrukturiranje i modernizacija sistema javnih NIO:
- Racionalizacija mreže;
- Reorganizacija;
- Podizanje kvaliteta.

MNTR

2009-2012.

2009.
1.128.000 EUR
2009-2012.
11.869.000 EUR

Drugi izvori sredstava
Drugi izvori sredstava

1. Broj i raspored NIO

6. Umrežavanje i podizanje efikasnosti saradnje NI organizacija sa svetom:
- Međunarodna razmena naučnika, projekata;
- Istraživačkih podataka naučnih ustanova;
- Uklanjanje prepreka za priliv inostranog znanja i tehnologija.

MNTR, RZII, ZIS

2012.

 

 

1. Broj ostvarenih međunarodnih projekata

7. Sprovođenje akreditacije NIO organizacija i registracija inovacionih ustanova.

MNTR i Akreditaciona komisija

Kontinuirano

 

 

1. Broj akreditovanih NIO

8. Usvajanje stalne aktivnosti podsticanja inovativnog ponašanja stanovništva i privrede uz visoke i prestižne nagrade za preduzetništvo i primenljivu inovaciju (kao npr. kroz organizovanje takmičenja za najuspešniju inovaciju) kao i za realizaciju projekata podsticaja preduzeća za investiranje u jačanje inovativnosti.

MNTR
MERR

2009 - 2012.

U 2010. 123.000.000 dinara za
Program razvoja konkurentnosti i inovativnosti
2009.
37.729.769 din za podsticaj inovativnosti
2009-2012.
532.000 EUR

Budžet RS
Budžet RS
Budžet RS

1. Organizacija takmičenja za najbolju tehnološku inovaciju;
2. Realizovan javni poziv za inovacione projekte
3. Broj preduzeća koja su dobila sredstva iz programa MERR

1.5.5. Efikasna zaštita intelektualne svojine

1. Usvajanje nacionalne strategije za zaštitu intelektualne svojine.

MNTR, ZIS

Kontinuirano

 

 

1. Usvojena strategija

2. Promene u kompleksu Zakona o zaštiti intelektualne svojine i njihova primena.

MNTR, ZIS

Kontinuirano

 

 

1. Usvojeni zakoni

3. Program kontinuiranog obrazovanja zaposlenih u državnim organima koji su zaduženi za primenu propisa u oblasti intelektualne svojine.

ZIS

Kontinuirano

 

 

1. Broj održanih inovacionih seminara u ovoj oblasti

4. Uvođenje sadržaja o zaštiti intelektualne svojine u opšte obrazovne programe pravne i tehničke struke.

MPr, fakulteti, ZIS

2010.

 

 

 

5. Usvajanje i realizacija programa dugoročnog plana medijske podrške promocije važnosti pitanja zaštite intelektualne svojine za efikasno funkcionisanje domaće privrede.

ZIS, Kancelarija za saradnju s medijima Vlade Republike Srbije

2012.

 

 

1. Broj medijskih priloga u oblasti zaštite intelektualne svojine

6. Prilagođavanje obrazovnog sistema zahtevima tržišta rada.

MERR, NSZ, MPr, MRSP, MOS, PKS, privredni subjekti, obrazovne ustanove, udruženja

Kontinuirano

 

 

1. Procenat mladih koji nađu posao u struci u roku od godinu dana od završetka škole ili prijavljivanja na evidenciju NSZ

7. Dalje poresko rasterećenje zarada zaposlenih i drugih davanja poslodavaca na osnovu angažovanja radne snage.

MF, MRSP

2015.

 

 

1. Iznos ukupnih opterećenja zarada

8. Podrška programima regionalnog i lokalnog sistema samozapošljavanja (posebno u manje razvijenim područjima).

MERR, KORNP, NZS, JLS

2012.

 

Veza sa 1.2.2.

1. Broj programa samozapošljavanja koji su organizovani i finansirani od strane JLS

 

2. DRUŠTVENO-EKONOMSKI USLOVI I PERSPEKTIVE

2.1. Društvene vrednosti, kvalitet života i društveno blagostanje

Ciljevi

Aktivnosti/mere

Nadležna institucija i partneri u sprovođenju

Rok za primenu

Ukupni troškovi

Izvori finansiranja

Indikatori

2.1.1. Stvaranje povoljnijih ekonomskih uslova na makro nivou kroz povećanje stope rasta, udela ulaganja u BDP i greenfield ulaganja

Aktivnosti i mere su definisane u delu "Privreda Republike Srbije - Održivost zasnovana na znanju"

 

 

 

Veza sa:
1.1.
1.2.
1.3.

 

2.1.2. Promocija i razvoj održivih životnih stilova

1. Promocija zdravih životnih stilova kod opšte populacije, a pre svega kod mladih, kroz:
- Program vršnjačkog obrazovanja u oblasti zdravih stilova života u skladu sa Nacionalnom strategijom za mlade;
- Program zaštite reproduktivnog zdravlja;
- Program unapređenja znanja, stavova i ponašanja mladih u oblasti mentalnog zdravlja;
- Program zaštite mladih od zloupotrebe duvana, alkohola i psihoaktivnih supstanci.

MZ, MOS, RZJZ, MPr, škole i fakulteti, udruženja

Kontinuirano

2009.
4.000.000 din
2009-2012.
16.000.000 din
2009-2012.
10.000.000 din

Budžet RS
Veza sa:
2.7.4.4.
2.2.4.1.
Budžet RS
Drugi izvori sredstava
Veza sa:
2.7.6.2.
2.2.5.3.
2.7.5.
Drugi izvori sredstava

1. Broj sprovedenih standardizovanih oblika obuke koja uključuje mlade kao vršnjačke edukatore u oblasti pravilne ishrane, kulture koja promoviše fizičke i sportske aktivnosti i gradi zdrave stilove života mladih
2. Broj sertifikovanih vršnjačkih edukatora
3. Broj sprovedenih standardizovanih oblika obuke za zaštitu reproduktivnog zdravlja
4. Broj sprovedenih standardizovanih oblika obuke za zaštitu mentalnog zdravlja
5. Broj sprovedenih standardizovanih oblika obuke za zaštitu mladih od zloupotrebe duvana, alkohola i psihoaktivnih supstanci.

2. Osmišljavanje i sprovođenje kampanje u medijima za promociju solidarnosti sa starim licima i marginalizovanim društvenim grupama ("Kampanja tolerancije").

MRSP, MLJMP, MOS, udruženja, Medijski javni servis

2010-2014.

 

Veza sa 2.2.4.2.

1. Broj i kvalitet sprovedenih akcija za promociju solidarnosti i tolerancije u medijima

3. Sprovođenje informativnih kampanja za mlade na nacionalnom i lokalnom nivou, (medijske kampanje, javne akcije i priprema i distribucija štampanih i elektronskih informativnih materijala)

MOS, MK, udruženja, Medijski javni servis

2010-2014.

2010.
200.000 din

Budžet RS

1. Broj i kvalitet sprovedenih akcija za promociju poštovanja zakona i moralnih normi ponašanja

4. Promocija aktivnog učešća i osnaživanja građana u svim aspektima društvenog života i osnaživanje aktera za proces učešća.

MOS, MK, udruženja

Kontinuirano

2010.
143.000.000 din

Budžet RS

1. Broj obuka, okruglih stolova, radionica, projekata udruženja koja se finansiraju, kampanja za promociju aktivnog učešća građanstva

5. Razvoj zdravih okruženja uz afirmaciju zdravih oblika ponašanja i "denormalizaciju" ponašanja koja ugrožavaju zdravlje kao društveno neprihvatljivih, posebno kroz doslednu primenu zakona i podzakonskih akata koja podržavaju ovu "denormalizaciju", odnosno sankcionišu društveno neprihvatljivo ponašanje (Porodični zakon, Zakon o nošenju oružja, Strategija i Zakon o kontroli duvana, zabrana prodaje duvana i alkoholnih pića maloletnicima, zabrana pristupa maloletnicima rizičnim mestima, i slično).

MUP

Kontinuirano

4.000.000 din

Budžet RS

 

2.1.3. Promovisanje vrednosti baziranih na političkom liberalizmu, građanskoj participativnosti, tržišnoj privredi i socijalnoj pravdi kao dominantnih u javnosti i političkom životu

1. Dosledno sprovođenje Nacionalnog programa i Akcionog plana za pristupanje EU.

KEI

Kontinuirano

 

 

 

2. Program podrške građanskim i humanitarnim organizacijama u cilju promocije volonterskog rada i omasovljavanja učešća.

MRSP, MOS, MPr

2009-2013.

10.000.000 EUR godišnje

Drugi izvori sredstava

1. Broj održanih konsultativnih sastanaka sa udruženjima
2. Visina finansijske podrške građanskim i humanitarnim organizacijama za programe koji promovišu volonterski rad

3. Program podrške udruženjima angažovanim na informisanju javnosti o pitanjima evropskog partnerstva i na sprovođenju Strategije komunikacije u procesu stabilizacije i pridruživanja EU.

KEI

2009-2013.

 

Veza sa 2.1.6.12.

1. Broj održanih konsultativnih sastanaka sa udruženjima

2.1.4. Podizanje nivoa opšteg poverenja građana na 40% i postizanje natpolovičnog poverenja građana u većinu modernih institucija

1. Dosledno sprovođenje Strategije borbe protiv korupcije u svim oblastima, uz operacionalizaciju mera i aktivnosti:
- Usvajanje i sprovođenje akcionog plana borbe protiv korupcije, baziranog na pomenutoj Strategiji.

MP, Savet za borbu protiv korupcije,
Agencija za borbu protiv korupcije, Komisija za sprovođenje Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije, MUP, JLS, udruženja

Kontinuirano

 

Veza sa 1.3.5.4.

1. Usvojen i sproveden Akcioni plan za sprovođenje Strategije borbe protiv korupcije

2. Usvajanje zakona o udruženjima, kojim bi se definisao okvir za saradnju državnih institucija sa udruženjima, prava i obaveze, metodologija transparentnog praćenja pokazatelja rada i način održivog finansiranja udruženja.

MDULS

2009.

 

 

1. Usvojen Zakon o udruženjima

3. Programi obrazovanja o idejama i ciljevima održivog razvoja i o socijalnom kapitalu za: medijske poslenike, aktiviste političkih partija, zaposlene u državnim institucijama, učenike srednjih škola i studente.

KOR, MŽSPP, MOS, MPr, škole i fakulteti

2009-2017.

 

Veza sa 1.1.4.8.

1. Broj sprovedenih programa edukacije o održivom razvoju za medije, političke partije, i državnu administraciju
2. Broj sprovedenih programa edukacije o održivom razvoju za studente i učenike srednjih škola

2.1.5. Formulisanje politike identiteta kao dela dugoročne strategije razvoja kulture

1. Jačanje politike kolektivnog identiteta građana Republike Srbije, bazirane na balansu nacionalnog i evropskog identiteta, na inkluzivnosti (otvorenosti prema identitetima drugih) i kulturnoj raznolikosti.

MK, udruženja, Medijski javni servis

Kontinuirano

 

 

 

2. Razvoj i sprovođenje projekata razvoja interkulturalnog dijaloga.

MK

2009-2012.

5.000.000 din

Budžet RS

1. Broj i kvalitet realizovanih projekata razvoja interkulturalnog dijaloga

3. Jačanje politike negovanja i zaštite identiteta manjina.

MLJMP, MK, MPr

Kontinuirano

2010.
24.970.000 din
150.000 EUR

Budžet RS
Delegacija EU u Srbiji,
OEBS, Fond za otvoreno društvo,
Difid, Balkanski fond za demokratiju, SDC, USAID, NDI, CeSID

1. Broj formiranih nacionalnih saveta.
2. Broj projekata koji realizuju UG podržanih iz budžetskih sredstava koje za cilj imaju negovanje identiteta manjina.

4. Dalji razvoj pozitivnog odnosa prema identitetskim obeležjima Republike Srbije (grb, zastava i himna) i jačanja patriotizma.

MK, MPr, Medijski javni servis, udruženja

Kontinuirano

 

 

 

5. Razvoj programa kulturne razmene sa zemljama u regionu i EU:
- Realizacija bilateralnih sporazuma o kulturnoj saradnji;
- Učešće u programu "Kultura 2007-2013".

MK

2009-2013.

20.000.000 din 300.000 EUR

Budžet RS
Evropska komisija

1. Broj potpisanih i realizovanih međunarodnih bilateralnih sporazuma o kulturnoj saradnji

6. Razvoj programske raznovrsnosti javnog radiodifuznog servisa u cilju afirmacije pluralnih identiteta.

RRA, Medijski javni servis

Kontinuirano

 

 

 

2.1.6. Uvećanje kulturnog kapitala očuvanjem, afirmacijom i prezentovanjem kulturnog nasleđa Republike Srbije

1. Usvajanje i sprovođenje nacionalne politike očuvanja kulturnog nasleđa.

MK

2009-2017.

 

 

1. Usvojena Nacionalna politika očuvanja kulturne baštine

2. Izrada i usvajanje akcionog plana očuvanja kulturnog nasleđa na teritoriji Autonomne Pokrajine Kosova i Metohije.

MK, MKiM

2009.

 

 

1. Usvojen Akcioni plan očuvanja kulturne baštine na Kosovu i Metohiji

3. Izrada detaljne analize mogućeg doprinosa kulturnog nasleđa Republike Srbije povećanju socijalne kohezije unutar Evrope i regiona afirmacijom kulturne raznolikosti.

MK

2009.

 

 

1. Izrađena i usvojena analiza mogućeg doprinosa kulturne baštine Srbije povećanju socijalne kohezije unutar Evrope i regiona afirmacijom kulturne raznolikosti

4. Ratifikovanje Okvirne konvencije Saveta Evrope o vrednosti kulturnog nasleđa za društvo.

MK

2009.

 

 

1. Ratifikovana Okvirna konvencija Saveta Evrope o vrednosti kulturnog nasleđa za društvo

5. Usvajanje metodologije za upravljanje kulturnog nasleđa u okviru održivog upravljanja prostorom, kojom će se:
- Definisati instrumenti za procenu kvantitativnog i kvalitativnog uticaja investicija državnog i privatnog sektora;
- Definisati uloge kulturnog nasleđa u stvaranju novih mogućnosti zapošljavanja, imajući u vidu lokalne planove razvoja i urbane obnove.

MK, MŽSPP

2009-2011.

 

 

1. Definisani instrumenti za Procenu kvantitativnog i kvalitativnog uticaja investicija državnog i privatnog sektora na kulturnu baštinu
2. Donete nove odluke o zaštiti spomenika kulture sa jasno definisanim područjem i parcelama

6. Realizacija tri projekta rehabilitacije kulturnog nasleđa u okviru "Ljubljanskog procesa" (sa Savetom Evrope i Evropskom komisijom) - "Senjski rudnik - park istorijskog nasleđa", "Feliks Romulijana", "Vekovi Bača".

MK, JLS, udruženja

2009-2012.

60.000.000 din
5.000.000 EUR

Budžet RS
Evropski fondovi

1. Broj realizovanih projekata rehabilitacije kulturnog nasleđa u okviru Regionalnog Programa rehabilitacije nasleđa Jugoistočne Evrope

7. Realizacija pilot projekta regionalnog razvoja zasnovanog na korišćenju kulturnog nasleđa kao resursa za razvoj.

MK, JLS, udruženja

2009-2012.

10.000.000 din
2.000.000 EUR

Budžet RS
Evropski fondovi

1. Broj realizovanih projekata regionalnog razvoja temeljenog na korišćenju kulturnog nasleđa kao resursa za razvoj

8. Ratifikacija Evropske konvencije o predelu.

MK, MŽSPP

2010.

 

 

1. Ratifikovana Evropska konvencija o predelu

9. Promovisanje "Dana kulturnog nasleđa Srbije" kao dela evropskog programa Dana evropskog kulturnog nasleđa i evropskih puteva kulture.

MK

2009-2017.

 

 

 

10. Usvajanje strategije kulturnog turizma kao aneksa Strategije razvoja turizma Republike Srbije, kojim bi se posebno regulisalo:
- Integralno planiranje razvoja lokaliteta kulturnog turizma kroz proces valorizacije kulturnog nasleđa i drugih pogodnosti i društveno ekonomske strukture teritorije;
- Promovisanje politike korišćenja kulturnog nasleđa kojom se neugrožavaju granice održivosti određene osetljivošću lokaliteta ili nasleđa;
- Formiranje centralnog instituta za konzervaciju;
- Finansiranje očuvanja kulturnog nasleđa od prihoda od turizma.

MK, MERR

2009.

 

 

1. Usvojena i sprovedena Strategija kulturnog turizma Srbije

11. Razvoj i oblikovanje kulturnog identiteta regiona i gradova u Republici Srbiji:
- Dalji razvoj politika koje će omogućiti lokalnim zajednicama da otkriju i očuvaju svoj identitet i osećaj pripadnosti kroz bolje razumevanje kulturnog nasleđa;
- Program mera za očuvanje zanatske delatnosti i malih i srednjih preduzeća koje se bave očuvanjem i restauracijom regionalnog karaktera kulturnog nasleđa;
- Program mera za ostvarivanje ravnoteže između usavršavanja u novim tehnologijama i razvoja i prenošenja tradicionalnih znanja uz dostupnost tradicionalnih materijala i tehnika;
- Program podizanja svesti lokalnih zajednica o vrednostima kulturnog nasleđa kao potencijala za njihov održivi razvoj i kvalitet života;
- Izrada strategije očuvanja narodnog stvaralaštva.

MK, JLS

2009-2017.

 

Veza sa 3.3.7.3.

1. Usvojena i sprovedena strategija očuvanja narodnog stvaralaštva

12. Program jačanja kapaciteta udruženja koje se bave očuvanjem i prezentacijom kulturnog nasleđa.

MK

2010-2017.

 

Veza sa 2.1.3.4.

 

2.1.7. Razvoj politike upravljanja rizicima na nivou Republike Srbije

1. Dalji razvoj normativnog, strateškog i institucionalnog regulisanja sektora bezbednosti u Republici Srbiji, kroz:
- Usvajanje Strategije nacionalne bezbednosti Republike Srbije;
- Usvajanje Strategije odbrane Republike Srbije;
- Usvajanje nacionalne strategije prevencije kriminaliteta;
- Usvajanje i dosledno sprovođenje Zakona o bezbednosti saobraćaja;
- Osnaživanje civilne demokratske kontrole u sektoru bezbednosti.

MO i MUP (kao zajednički nosioci), Zaštitnik građana, ministarstva Vlade RS, udruženja, univerziteti

2009-2017.

 

 

1. Usvojena i sprovedena Strategija nacionalne bezbednosti RS
2. Usvojena i sprovedena Strategija Odbrane RS
3. Usvojena i sprovedena Nacionalna strategija za borbu protiv organizovanog kriminala
4. Usvojen Zakon o bezbednosti saobraćaja

2. Razvoj bezbednosne kulture mladih, kroz:
Dosledno sprovođenje Nacionalne strategije za mlade;
- Uvođenje sadržaja bezbednosne kulture u nastavni plan i program u vaspitno-obrazovnim ustanovama;
- Program kontinuiranog promovisanja bezbednosne kulture i razvoja zdravih okruženja putem medijskih kampanja i drugih vidova obrazovanja.

MOS, MPr, udruženja, Medijski javni servis

2009-2012.

 

Budžet RS

1. Broj sprovedenih edukativnih aktivnosti za mlade iz nenasilne komunikacije i rešavanja konflikata
2. Broj programa koji promovišu zdrave stilove života među mladima
3. Broj programa koji promovišu bezbedonosnu kulturu

3. Dalji razvoj sistema bezbednosti i zdravlja na radnom mestu.

MRSP

2009-2012.

471.433 EUR

Budžet RS

1. Usvojena i sprovedena Strategija bezbednosti i zdravlja na radu

2.2. Populaciona politika

Ciljevi

Aktivnosti/mere

Nadležna institucija i partneri u sprovođenju

Rok za primenu

Ukupni troškovi

Izvori finansiranja

Indikatori

2.2.1. Zaustavljanje i/ili usporavanje nepovoljnih demografskih tendencija tako što će se podsticati rađanje i stvarati uslovi za stabilizovanje broja stanovnika

1. Usvajanje nacionalne strategije demografskog razvoja u skladu sa međunarodnim dokumentima i politikama EU.

MRSP, MPr, MF, JLS, udruženja

2009-2011.

 

 

1. Usvojena i sprovedena Nacionalna strategija podsticanja rađanja
2. Usvojena i sprovedena Nacionalna strategija demografskog razvoja

2. Inkorporirati demografski razvoj i populacionu politiku u sve relevantne nacionalne strategije.

MRSP, MOS

Kontinuirano

 

 

1. Broj i kvalitet mera sa uticajem na demografski razvoj Republike Srbije, koje su deo drugih nacionalnih strategija

3. Izgradnja i razvijanje institucionalnih kapaciteta za sprovođenje nacionalnih i lokalnih politika i projekata podsticanja rađanja i drugih mera populacione politike.

MRSP, MPr, MF, MZ, MK, MI, MERR, MOS, JLS, udruženja

2010-2017.

 

 

1. Formiran Savet za populacionu politiku
2. Usvojen i implementiran Akcioni plan za sprovođenje Nacionalne strategije podsticanja razvoja
3. Broj uspostavljenih Saveta za populacionu politiku u jedinicama lokalne samouprave

4. Unapređenje zakonskih i drugih rešenja koja regulišu biološku reprodukciju uz poštovanje osnovnih ljudskih prava.

MZ, MRSP, MLJMP, udruženja

Kontinuirano

 

 

 

5. Stvaranje pretpostavki za ekonomsko osnaživanje porodica sa decom:
- Usklađivanje porodičnih i radnih obaveza kako bi se podstaklo veće prisustvo žena na tržištu rada;
- Direktna finansijska podrška porodici sa decom;
- Subvencioniranje izdataka za zbrinjavanje i podizanje dece posebno ugroženih kategorija (nezaposleni, niske zarade, višečlane porodice, porodice sa izdržavanim članovima);
- Poreske olakšice za poslodavce, puna naknada zarade zaposlenim roditeljima za vreme održavanja trudnoće i pomoć nezaposlenim majkama.

MRSP, MF, MERR, MZ, NSZ, JLS

2008-2017.

 

 

1. Iznos roditeljskog dodatka
2. Iznos roditeljskog dodatka za treće i četvrto dete
3. Uvedena naknada zarade za vreme trajanja trudnoće do punog iznosa iz sredstava budžeta u slučajevima privremene sprečenosti za rad zbog bolesti ili komplikacija u vezi sa održavanjem trudnoće
4. Uvedene subvencije izdataka za zbrinjavanje i podizanje dece posebno ugroženih kategorija

6. Obrazovanje i informisanje javnosti o demografskim tendencijama i uslovima za predupređenje negativnih posledica podsticanjem rađanja.

MRSP, MPr, udruženja

Kontinuirano

 

 

1. Broj akreditovanih programa za obavezno stručno usavršavanje nastavnika, vaspitača i stručnih saradnika iz oblasti populacione edukacije u radu sa decom, mladima i njihovim roditeljima

2.2.2. Stvaranje odgovarajuće politike rađanja i briga o mladima

1. Stvaranje institucionalnog okvira za kreiranje adekvatne politike podrške porodici, deci i mladima:
- Formulisanje politike i strategije demografskog razvoja poštovanje principa, prava i slobode odlučivanja pojedinaca;
- Učešće mladih u kreiranju politike i jačanje uticaja omladinskih organizacija.

MRSP, MPr, MOS

2008-2012.

 

Veza sa 1.4.

1. Broj i kvalitet aktivnosti savetovališta za reproduktivno zdravlje mladih u lokalnim samoupravama
2. Broj i kvalitet aktivnosti savetovališta za roditeljstvo u jedinicama lokalne samouprave
3. Broj sertifikovanih vršnjačkih edukatora u oblasti zaštite reproduktivnog zdravlja
4. Broj i kvalitet istraživanja o stavovima mladih o potrebama i problemima s kojima se susreću u sferi reproduktivne politike
5. Broj organizacija mladih koje su uključene u kreiranje politike rađanja i brige o mladima

2. Izgradnja normativne osnove u skladu sa međunarodnim pravom i evropskim standardima:
- Unapređenje zakonske regulative i stvaranje pretpostavki za njihovu realizaciju u praksi;
- Usvajanje normative EU i ugradnja u nacionalno zakonodavstvo;
- Praktikovanje mera afirmativne akcije;
- Izgradnja mehanizama podizanja nivoa životnog standarda.

MRSP, MPr, JLS, MNTR, MOS, udruženja

2009-2011.

 

Veza sa:
1.3.5.
1.4.2.
2.4.1.

Napomena:
Indikatori uključeni u druge mere i aktivnosti

3. Sprovođenje reformskih ciljeva i strateških opredeljenja:
- Podsticanja mladih da budu aktivni učesnici u kreiranju povoljnog društvenog okruženja;
- Adekvatna zastupljenost na svim nivoima vlasti;
- Poštovanje principa jednakih šansi za sve i razvijanje sistema vrednosti;
- Razvijanje zdravih stilova života i suzbijanje svih oblika nasilja u porodici, prema deci, mladima, marginalizovanim grupama;
- Unapređenje zdravlja i bezbednosti u svim fazama života.

MOS, MZ, MPr, udruženja

2008-2015.

24.780.000 din

Budžet RS
Veza sa:
2.1.2.
2.5.
2.9.4.

Napomena:
Indikatori uključeni u druge mere i aktivnosti

2.2.3. Uvažavanje starenja u svim aspektima politike razvoja

1. Unapređenje politike starenja na svim nivoima i nadgledanje primene institucionalnih i zakonodavnih mehanizama radi postizanja konsenzusa o realizaciji strateških dokumenata.

MRSP, MNTR, JLS, MZ, udruženja

Kontinuirano

 

 

1. Broj starih lica obuhvaćen socijalnom zaštitom
2. Broj razvijenih alternativnih oblika zaštite starih

2. Stvaranje pretpostavki za podizanje nivoa životnog standarda starih i participaciju u ekonomskom, političkom i kulturnom životu:
- Unapređenje kvaliteta života starih;
- Stvaranje finansijski održivog javnog penzijskog sistema i razvoj dobrovoljnih privatnih fondova;
- Smanjivanje siromaštva među starim licima;
- Obezbeđenje stabilne i dovoljno visoke penzije za sve osiguranike.

MRSP, MF, NIO, udruženja

2009-2017.

 

 

3. Obezbeđivanje uslova za "aktivnu starost" u skladu sa evropskim dokumentima i nacionalnim specifičnostima.

MRSP, NSZ, MERR, Univerzitet za treće doba, udruženja

Kontinuirano

 

 

4. Stvaranje mreže civilnog i javnog sektora radi podrške i pomoći starijim licima.

MRSP, MZ, MF, JLS, udruženja

Kontinuirano

 

 

5. Obezbediti pluralizam u oblasti pružanja usluga: konkurentnost privatnog i javnog sektora, povećanje efikasnosti sistema i mogućnost većeg izbora pojedinaca.

MRSP, udruženja

2008-2017.

 

 

6. Razvijanje bolje prilagođenosti socijalnih programa i usluga shodno specifičnim potrebama korisnika.

MRSP, JLS

Kontinuirano

 

 

2.2.4. Povećanje očekivanog trajanja života i povećanje broja godina u dobrom zdravlju

1. Promovisanje zdravih stilova života i otklanjanje faktora rizika.

MZ, MRSP, ZS, MK, MOS

2008-2011.

 

 

1. Očekivano trajanje života u dobrom zdravlju
2. Broj kampanja i projekata za promociju zdravih životnih stilova
3. Broj učesnika u kampanjama i projektima
4. Broj mladih koji se bave sportom na godišnjem nivou

2. Razvoj adekvatne mreže pomoći i nege starim licima:
- Povećanje lične odgovornosti;
- Podrška porodici u zbrinjavanju i nezi starih i podsticanje međugeneracijske solidarnosti;
- Obezbeđenje potrebnih kapaciteta otvorene i institucionalne zaštite;
- Stvaranje pretpostavki za razvoj tržišta usluga na lokalnom i regionalnom nivou;
- Podrška kulturnim programima koji su prilagođeni starijim licima;
- Razvoj privatne inicijative i poštovanje standarda;
- Uvažavanje korisnika usluga i učešće u donošenju odluka;
- Decentralizacija i jačanje nadležnosti lokalne samouprave;
- Razvoj zdravstvene nege starih;
- Senzibilisanje javnosti za efekte demografskih promena.

MRSP, MZ, MF, MK, JLS, udruženja

2008-2010.

9.742.368 EUR
5.737.173 EUR

Budžet RS
NIP
Veza sa:
1.2.2.
2.1.3.
2.3.3.

3. Razvijanje bolje prilagođenosti socijalnih programa i usluga specifičnim potrebama korisnika:
- Institucionalizacija primera pozitivne prakse.

MRSP, JLS, udruženja

Kontinuirano

 

Veza sa 2.9.2.

2.2.5. Smanjenje smrtnosti odojčadi u pravcu približavanja nivoima dostignutim u evropskim državama

1. Usvajanje evropskih standarda, usklađivanje nacionalnih propisa sa međunarodnim aktima i stvaranje pretpostavki za njihovo sprovođenje.

MZ, MRSP, JLS, udruženja

2008-2010.

 

 

1. Stopa smrtnosti odojčadi
2. Stopa smrtnosti dece do 5 godina starosti

2. Ostvarenje Milenijumskih ciljeva razvoja u pogledu smanjenja stope smrtnosti dece, razvijanja preventivnih programa, potpunog obuhvata vakcinacije dece.

MZ, MRSP, JLS, udruženja

2008-2017.

 

 

3. Unaprediti zdravstvenu zaštitu žena u reproduktivnom periodu:
- Razvijanje savremenih programa prevencije neželjene trudnoće;
- Smanjenje stope namernog prekida trudnoće;
- Obezbediti viši nivo usluga i bolju teritorijalnu raspoređenost.

MZ, MRSP, MF

Kontinuirano

 

 

4. Preduzeti mere za smanjenje smrtnosti dece kod posebno rizičnih grupa stanovnika.

MZ, MRSP, JLS, ZS, SS

2008-2017. Kontinuirano

 

 

5. Sprovođenje programa javnog zdravlja.

MZ, MPr

2008-2017. Kontinuirano

 

 

2.2.6. Podsticanje unutrašnjih migracija radi uravnoteženja prostorne raspoređenosti stanovništva i ukidanje faktora koji utiču na "odliv mozgova" tako što će se stvoriti povoljni uslovi za povratak i / ili investiranje dijaspore u Republici Srbiji

1. Izgradnja i realizacija strategijskih opredeljenja regionalnog razvoja:
- Definisanje migracione politike u skladu sa demografskim promenama i ciljevima održivog razvoja;
- Eliminisanje faktora izrazitih regionalnih razlika i nejednakosti u nivou životnog standarda stanovništva;
- Podsticanje investicija i jačanje kapaciteta regiona i lokalne samouprave;
- Prenošenje nadležnosti na niži nivo i kreiranje politike u skladu sa regionalnim potencijalima.

MERR, MD, JLS, NARR, udruženja

2008-2011.

 

Veza sa:
1.1.
1.2.2.(5)
1.3.6.
2.9.1.
2.9.4.

1. Stepen regionalne neravnomernosti razvoja

2. Jačanje finansijskih i administrativnih kapaciteta na regionalnom nivou:
- Jačanje mehanizama većeg učešća u kreiranju politike i donošenju odluka;
- Uključivanje u evropske tokove regionalnog razvoja;
- Podizanje nivoa stručnih kapaciteta na lokalnom nivou;
- Razvijanje obrazovnih, zdravstvenih i socijalnih službi;
- Uključivanje udruženja i jačanje odgovornosti pojedinca.

MERR, JLS, MNTR, MPr, NARR, udruženja

Kontinuirano

 

Veza sa:
1.2.2.(5)
1.4.
2.9.4.

3. Izrada koncepta, strategijskih opredeljenja migracione politike u skladu sa evropskim standardima:
- Stimulisanje zapošljavanja i povratka u nerazvijene regione;
- Prihvatanje povratnika na osnovu sporazuma o readmisiji;
- Saradnja sa međunarodnim organizacijama (UNDP, UNICEF) u sprovođenju mera podrške migrantima;
- Razvijanje programa socijalne integracije i uključivanja u društveno okruženje;
- Olakšavanje nostrifikacije diploma pripadnika dijaspore koji su se usavršavali u inostranstvu;
- Olakšavanje priznavanja kvalifikacija kao i licenciranje dozvola za rad stručnjaka iz dijaspore koji su se usavršavali u inostranstvu.

MD, MERR, MLJMP, MPr, udruženja, škole i fakulteti

2009-2012.

 

Veza sa:
1.2.2.(5)
2.4.1.
2.9.
2.9.4.

4. Eliminisanje faktora koji stimulišu odlazak visokokvalifikovanih kadrova:
- Mere bržeg zapošljavanja, stručnog usavršavanja i napredovanja;
- Stimulisanje naučno-istraživačkog rada;
- Podizanje nivoa životnog standarda i zarada;
- Izgradnja podsticajnih mera u privlačenju stručnjaka.

MERR, MRSP, MD, MNTR, NSZ, JLS, udruženja

Kontinuirano

 

Veza sa:
1.2.
1.2.2.(5)
1.4.
2.3.
2.9.4.

5. Razvijanje strategijskih mera za povratak mladih:
- Održavanje dobrih odnosa sa dijasporom;
- Stimulisanje ulaganja;
- Razvijanje mreže kadrova koji rade u naučno-istraživačkim institucijama i univerzitetima;
- Razvoj adekvatne politike povratka i zapošljavanja.

MERR, MRSP, MOS, MNTR, MD, JLS, udruženja

2008-2010.

 

Veza sa:
1.2.2.(5)
1.2.3.
1.2.5.
1.2.6.
1.4.3.
2.9.4.

2.3. Socijalna sigurnost

Ciljevi

Aktivnosti/mere

Nadležna institucija i partneri u sprovođenju

Rok za primenu

Ukupni troškovi

Izvori finansiranja

Indikatori

2.3.1. Jačanje socijalne stabilnosti i solidarnosti

1. Usvajanje strateških dokumenata i propisa u skladu sa međunarodnim i evropskim standardima.

KEI, MP, MRSP

2008-2010.

 

 

1. Izrađen i usvojen Memorandum o društvenoj uključenosti (Joint Inclusion Memorandum - JIM)
2. Stopa rizika siromaštva ukupno i po starosnim grupama i polu

2. Izgradnja i razvijanje administrativnih, institucionalnih i zakonodavnih kapaciteta za sprovođenje nacionalnih i lokalnih politika i projekata podsticanja solidarnosti i kohezije.

MRSP, MERR, MLJMP, MOS, JLS, udruženja

2008-2012.

 

 

3. Afirmisanje principa socijalne kohezije i solidarnosti u različitim sektorskim pristupima.

MERR, MRSP, MPr, MLJMP, MI, MDULS, MŽSPP, MNIP, udruženja, privredni subjekti

Kontinuirano

 

 

4. Garantovanje i unapređenje prava u oblastima koje su od značaja za koheziju u društvu: zapošljavanje, stanovanje, obrazovanje, zdravstvo i socijalna sigurnost.

MERR, MO, MZ, MRSP, JLS, udruženja

Kontinuirano

 

 

5. Obrazovanje i informisanje javnosti o socijalnim rizicima i problemima, u pravcu podsticanja volonterskih i solidarnih aktivnosti.

MRSP, MPr, MV, JLS, udruženja

Kontinuirano

 

 

2.3.2. Sprečavanje ekstremnih nejednakosti u raspodeli dohotka

1. Unapređenje i nadgledanje primene institucionalnih i zakonodavnih mehanizama za smanjenje ekstremnih nejednakosti u raspodeli dohotka.

MRSP, JLS, udruženja

Kontinuirano

 

 

1. Nejednakost u raspodeli prihoda (kvantilni odnos)
2. GINI koeficijent
3. Broj korisnika i nivo socijalnih transfera (ukupno i po korisniku, po tipu socijalnog transfera, uključujući broj dece korisnika DD, i broj dece u porodicama korisnicima ostalih socijalnih transfera)
4. Broj porodica obuhvaćenih MOP-om

2. Redukovanje ekstremnih nejednakosti merama socijalne kohezije i solidarnosti.

MERR, MRSP, MPr, NSZ, MOS, udruženja

2008 -2010.

 

 

3. Obezbeđivanje minimalnog dohotka za stanovništvo koje živi ispod zvanično utvrđene linije siromaštva.

MRSP, JLS, udruženja

2009.

146.226.456 EUR

Budžet RS

4. Proširenje obuhvata stanovništva u sistemu socijalne zaštite.

MRSP

2008-2010.

 

 

2.3.3. Podsticanje komponente efikasnosti u sistemu socijalne sigurnosti

1. Modernizacija i koordinacija sistema socijalne sigurnosti sa usvojenim standardima i preporukama EU:
- Razvijanje sistema dobrovoljnih penzijskih fondova;
- Unapređenje aktivnih mera za nezaposlene;
- Sprovođenje adekvatne privatizacije u zdravstvu;
- Uspostavljanje pluralizma pružaoca usluga u dečijoj i socijalnoj zaštiti;
- Razvoj sistema dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja.

MRSP, MERR, MZ, NSZ, JLS

2008-2011.

 

Veza sa 1.2.

1. Nivo prosečne penzije (po sektoru: zaposleni, poljoprivrednici i samostalne delatnosti)
2. Ukupan budžet, broj sprovedenih reformskih projekata (hraniteljstvo, transformacija institucija, standardi i organizacija rada CSR, integralni model socijalne zaštite) i obuhvaćenost ranjivih grupa
3. Procenat socijalnih transfera distribuiran stanovništvu izloženom riziku siromaštva
4. Nivo izdvajanja za mere aktivne politike zapošljavanja u odnosu na BDP

2. Obezbeđivanje održivosti prava i usluga posredstvom unapređivanja adekvatnog sistema njihovog finansiranja.

MRSP, MF, JLS

2008-2012.

 

 

3. Osnaživanje koncepta preuzimanja individualne odgovornosti pojedinca za sopstveni socijalni položaj, uz garantovanje minimalne socijalne sigurnosti onima koji nisu sposobni za rad.

MRSP, MERR, SS

Kontinuirano

 

 

4. Razvijanje bolje prilagođenosti socijalnih programa i usluga shodno specifičnim potrebama korisnika.

MRSP, SS, JLS, udruženja

Kontinuirano

668.000 EUR

Drugi izvori sredstava

5. Pluralizam u oblasti organizovanja, prikupljanja sredstava i pružanja usluga, uvođenje privatnog i civilnog sektora, u svrhu povećanja efikasnosti sistema i izbora pojedinaca.

MRSP, JLS, udruženja

2008-2015.

 

Veza sa 1.3.

2.3.4. Povećanje socijalne sigurnosti korisnika sistema socijalnog osiguranja, socijalne i dečje zaštite

1. Obezbeđivanje adekvatnih sredstava za finansiranje davanja i usluga u sistemu socijalnog osiguranja.

MF, MRSP, MZ, NSZ

2008-2010.

 

 

1. Procenat targetiranosti socijalnih transfera (po tipu) na prvi i drugi decil najsiromašnije populacije
2. Struktura i nivo budžeta socijalne zaštite, učešće u BDP

2. Uvećanje iznosa minimalnih socijalnih naknada.

MRSP, JLS, udruženja

2008-2010.

 

 

3. Poboljšanje targetiranja prava.

MRSP, JLS, udruženja

2008-2010.

 

 

4. Zakonsko uređenje minimalnih prava, standarda kvaliteta usluga i kontrole realizacije prava koje je lokalna samouprava u obavezi da obezbedi svojim građanima.

MRSP, JLS, udruženja

2008-2009.

 

 

2.3.5. Podsticanje socijalne uključenosti

1. Stvaranje regulatornih instrumenata i mehanizama.

MRSP, MERR, MZ, JLS, udruženja

2009-2011.

 

 

1. Proporcija domaćinstava koja ne mogu sebi da priušte dva obroka dnevno zbog nedostatka novca i koja ne mogu sebi da priušte obrok sa mesom ili zamenom za meso najmanje dva puta nedeljno usled nedostataka novca
2. Proporcija domaćinstava koja ne mogu da kupe adekvatnu količinu osnovnih (neluksuznih) proizvoda za održavanje dnevne higijene (sapun, šampon, pasta za zube, ženski higijenski proizvodi, deterdžent za pranje veša) za sve članove domaćinstva
3. Proporcija osoba kojima nedostaju uverenje o državljanstvu, izvod iz matične knjige rođenih ili venčani list ako su u braku
4. Proporcija državljana starijih od 25 godina koji imaju biračko pravo i koji nisu učestvovali ni na jednom nivou političkih izbora u poslednjih 8 godina
5. Proporcija punoletnih stanovnika koji nisu članovi ni jedne organizacije civilnog sektora

2. Poštovanje evropskih standarda i prakse.

MRSP, MNTR

2009-2017.

 

 

3. Jačanje podsticajnih mera i popularizacija specifičnih programa.

MRSP, MERR, JLS, udruženja

2009-2012.

 

 

2.4. Siromaštvo i socijalna uključenost

Ciljevi

Aktivnosti/mere

Nadležna institucija i partneri u sprovođenju

Rok za primenu

Ukupni troškovi

Izvori finansiranja

Indikatori

2.4.1. Unapređivanje ravnomernog pristupa svih građana koristima od društvenog i privrednog napretka i razvoja

1. Usklađivanje i sprovođenje Milenijumskih ciljeva razvoja, kao i ciljeva promovisanih u različitim nacionalnim strateškim dokumentima (Strategiji zapošljavanja, Strategiji za smanjenje siromaštva, Strategiji razvoja socijalne zaštite, strategijama kojima se uređuju osnovni pravci privrednog razvoja Republike Srbije i dr.) koji su komplementarni sa politikom održivog razvoja i socijalne uključenosti stanovništva.

MERR, MRSP, JLS, udruženja

2008-2015.

 

Veza sa 2.1.

1. Prag rizika siromaštva ukupno, za jednočlano domaćinstvo, za domaćinstvo sa dva odrasla člana i dvoje dece
2. Stopa stalnog rizika siromaštva po starosnim grupama i polu
3. Relativni jaz rizika siromaštva
4. Stopa rizika siromaštva pre novčanih socijalnih transfera
5. Rast dohotka srednjeg sloja u odnosu na rast dohotka siromašnih
6. Procenat socijalnih transfera distribuiran stanovništvu izloženom riziku siromaštva

2. Stvaranje preduslova, podsticaja i garancija za realizaciju potpunog učešća svih u kreiranju socijalno-političkih mera:
- Decentralizacija i regionalizacija;
- Uvažavanje principa tržišnih vrednosti i smanjenje uloge države;
- Veća uključenost korisnika programa i zaštita interesa marginalnih grupa;
- Jačanje uloge civilnog sektora.

MERR, MRSP, MDULS, JLS, SU, udruženja

2008 - Kontinuirano

 

Veza sa:
1.3.
2.8.
2.9.

3. Obrazovanje i informisanje javnosti, razvijanje svesti o značaju poboljšanog pristupa sveukupnog stanovništva rezultatima napretka društva i posledicama.

MPr, MNTR, MK i mediji, udruženja

2008-2012.

 

Veza sa 1.4.1.

4. Istraživanje i analiziranje postojećeg (i očekivanog) jaza u mogućnostima populacije da ostvari koristi od razvoja društva podjednakim uslovima:
- Targetiranje "gubitnika" u procesima društvenih promena i onih koji su "generacijski" siromašni;
- Razvijanje specifičnih preventivnih programa;
- Popularizacija mera aktivizacije korisnika;
- Smanjivanje nejednakosti i korišćenje potencijala na svim nivoima;
- Kreiranje aktivnih mera i smanjivanje pasivnih davanja;
- Otklanjanje nedostataka u administrativnoj proceduri i smanjenje troškova realizacije.

MRSP, MNTR, NIO, udruženja

2008-2012.

 

 

5. Stvaranje aktivnih politika za podizanje nivoa životnog standarda i poboljšanje kvaliteta života populacije koja je iznad proseka izložena siromaštvu:
- Promovisanje pozitivnih primera aktivizacije socijalne politike;
- Jačanje odgovornosti pojedinca, snošenje rizika i stvaranje uslova za suzbijanje monopola i jačanje konkurentnosti;
- Stimulisanje programa socijalne uključenosti programa državne pomoći;
- Izgradnja institucionalnih kapaciteta i podsticajnih mera na svim nivoima.

MERR, MRSP, JLS, udruženja

2008-2014.

 

 

6. Predupređivanje i redukovanje okolnosti koje izrazito nepovoljno utiču na nejednaku (re)distribuciju dohotka:
- Smanjivanje regionalnih razlika;
- Usklađivanje obrazovnih programa sa potrebama na tržištu rada;
- Razbijanje "začaranog kruga siromaštva" marginalizovanih grupa.

MERR. MRSP, MPr, JLS, udruženja

2008 - Kontinuirano

 

Veza sa:
1.4.
2.9.

2.4.2. Obezbeđivanje pretpostavki za stvaranje socijalno-uključenog društva

1. Definisanje i jasno profilisanje nacionalne politike socijalne uključenosti, usklađene sa relevantnim međunarodnim (i evropskim) propisima.

MRSP, MNTR, KEI

2008-2009.

 

Veza sa 1.3.

1. Proporcija domaćinstava koja ne mogu sebi da priušte dva obroka dnevno zbog nedostatka novca i koja ne mogu sebi da priušte obrok sa mesom ili zamenom za meso najmanje 2 puta nedeljno usled nedostataka novca
2. Proporcija domaćinstava koja ne mogu da kupe adekvatnu količinu osnovnih (neluksuznih) proizvoda za održavanje dnevne higijene (sapun, šampon, pasta za zube, ženski higijenski proizvodi, deterdžent za pranje veša) za sve članove domaćinstva
3. Proporcija osoba kojima nedostaju uverenje o državljanstvu, izvod iz matične knjige rođenih ili venčani list ako su u braku
4. Proporcija državljana starijih od 25 godina koji imaju biračko pravo i koji nisu učestvovali ni na jednom nivou političkih izbora u poslednjih 8 godina
5. Proporcija punoletnih stanovnika koji nisu članovi ni jedne organizacije civilnog sektora

2. Stvaranje regulatornih preduslova za uvođenje problematike socijalne isključenosti i politike socijalne uključenosti u odgovarajuća akta.

MRSP, MPr, MZ, JLS, udruženja

2009-2012.

 

 

3. Formiranje institucija koje bi obezbedile instrumente i stvorile organizacione preduslove za sprovođenje politike održivog razvoja i socijalne uključenosti.

MERR, MRSP, MŽSPP, JLS, udruženja

2009-2012.

 

 

4. Formiranje institucija za praćenje primene ovih instrumenata i kontrolnih mehanizama.

MRSP, MERR, MNTR, JLS, SU

2009-2013.

 

 

5. Razvijanje regionalnih i opštinskih akcionih planova za socijalno uključivanje i održivi razvoj.

MERR, JLS, SKGO, KOR, udruženja

2010-2015.

 

Veza sa 2.9.

6. Formiranje specifičnih državnih, regionalnih i opštinskih tela za održivi razvoj i socijalno uključivanje.

MRSP, MERR, JLS, KOR, SKGO

2010-2017.

 

Veza sa 2.9.

2.4.3. Uklanjanje prepreka za prilike koje vode ka jačanju kompetencija krajnje siromašnih i siromašnih

1. Obezbeđivanje i garantovanje minimalnog dohotka.

MRSP, JLS, udruženja

2008-2010.

 

Veza sa 1.1.

1. Stopa dugoročne nezaposlenosti
2. Broj odobrenih kredita za pokretanje posla (start-up) koji se isplaćuju iz državnog budžeta za nezaposlene (u odnosu na broj nezaposlenih)
3. Broj odobrenih kredita za pokretanje posla (start-up) koji se isplaćuju iz državnog budžeta za zapošljavanje invalidnih lica, lica sa zdravstvenim smetnjama, izbeglica i interno raseljenih lica, starijih koji nisu ispunili uslove za penzionisanje, mladih koji su tek završili školovanje, itd.
3. Obuhvatnost osnovnim obrazovanjem dece od 7-14 godina
4. Obuhvatnost srednjim obrazovanjem dece od 15-18 godina
5. Obuhvatnost visokog obrazovanja
6. Subjektivni zdravstveni status prema nivou prihoda
7. Stopa nepokrivenosti zdravstvenim osiguranjem

2. Stvaranje podsticajnog okruženja za rad i zapošljavanje.

MERR, MRSP, MOS, JLS

2008 - Kontinuirano

 

Veza sa 1.3.

3. Podsticanje mogućnosti za zapošljavanje lica sa:
- Invaliditetom;
- Pripadnika etničkih manjina;
- Izbeglica i interno raseljenih lica;
- Starijih koji nisu ispunili uslove za penzionisanje;
- Mladih koji su tek završili školovanje, itd.

MERR, MRSP, MZ, MOS, JLS, NSZ

2008-2015.

 

Iz budžeta se obezbeđuje 50% prosečne zarade po zaposlenom Veza sa 1.2.

4. Pristup školskom i vanškolskom obrazovanju, permanentnom obrazovanju, programima obrazovanja, prekvalifikacije i dokvalifikacije.

MPr, MOS, MRSP, NSZ, JLS, udruženja

2008-2017.

 

Veza sa 1.4.

5. Podizanje nivoa zdravstvene zaštite, naročito iskorenjivanje tzv. socijalnih bolesti i bolesti koje nastaju u vezi sa degradacijom životne sredine.

MZ, MŽSPP, JLS

2008-2017.

 

 

2.4.4. Sprovođenje posebnih programa socijalnog uključivanja i povećanje podrške onima koji su naročito izloženi riziku od siromaštva

1. Jasno diferenciranje mera usmerenih ka siromašnima koji zavise od tuđe pomoći i podrške:
- Bolja targetiranost državnih programa pomoći.

MRSP, SS, JLS, udruženja

2009-2012.

776.175.785 EUR

Budžet RS

1. Broj i kvalitet specifičnih socijalnih programa usmerenih ka siromašnima koji nisu sposobni za rad
2. Broj i kvalitet programa subvencionisanog zapošljavanja usmerenih ka društveno marginalizovanim grupama, mladima i licima starosti preko 50 godina
3. Broj i kvalitet programa javnih radova
4. Broj i obuhvat programa obuke, prekvalifikacije i dokvalifikacije za najranjivije kategorije

2. Razvoj specifičnih socijalnih programa usmerenih ka siromašnima koji nisu sposobni za rad.

MRSP, JLS, udruženja

2008-2009.

 

Veza sa 1.3.3.

3. Ustanovljavanje državnih mehanizama za subvencioniranje zapošljavanja društveno marginalizovanih grupa, kao i mladih, lica starosti preko 50 godina.

MERR, MRSP, MOS, NSZ

2009-2012.

 

Veza sa:
1.3.5.
2.5.
2.6.

4. Koncipiranje aktivne politike zapošljavanja siromašnih i socijalno isključenih:
- Promovisanje programa radnog angažovanja radno sposobnih korisnika socijalne zaštite.

MERR, MRSP, MOS, JLS, udruženja

2009-2012.

 

Veza sa:
1.1.
1.2.

5. Uključivanje siromašnih u programe obuke, prekvalifikacije, dokvalifikacije. Integrisanje "life-long learning" programa (obrazovanja za čitav život), specifično usmerenih ka najranjivijim kategorijama.

MRSP, NSZ, MPr, MOS, JLS, udruženja

2009-2015.

 

Veza sa 1.4.

6. Podsticanje principa učešća siromašnih u kreiranje programa koji su usmereni ka njima.

MRSP, JLS, SS, udruženja

2009-2010.

 

 

2.5. Politika jednakih mogućnosti

Ciljevi

Aktivnosti/mere

Nadležna institucija i partneri u sprovođenju

Rok za primenu

Ukupni troškovi

Izvori finansiranja

Indikatori

2.5.1. Završetak započetog usaglašavanja domaćeg zakonodavstva sa evropskim normama u sferi ljudskih prava i stvaranje institucionalnih mehanizama za ostvarivanje garantovanih prava

1. Usaglašavanje sektorskih zakona i njihovo sprovođenje u saglasnosti sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, Evropskom konvencijom o sprečavanju torture i Evropskom socijalnom poveljom.

MLJMP, MRSP

2009-2010.

2.000.000 din

Budžet RS

1. Usvojene izmene i dopune Zakona o radu, kojima se menjaju odredbe tereta dokazivanja u slučaju diskriminacije i odredbe zaštite dostojanstva žena i muškaraca na radu ("mobing")
2. Usvojen Zakon o
potvrđivanju Revidirane evropske socijalne povelje Saveta Evrope
3. Usvojen novi Zakon o izbeglicama
4. Usvojen Zakon o
besplatnoj pravnoj pomoći

2. Usvajanje opšteg zakona o sprečavanju diskriminacije.

MRSP, MLJMP

2009.

 

 

1. Usvojen Zakon o zabrani diskriminacije

3. Priprema i usvajanje zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina.

MLJMP

2009.

 

 

1. Usvojen Zakon o izborima i ovlašćenjima Nacionalnih saveta manjina

4. Rešavanje finansiranja rada Nacionalnih saveta manjina, uz aktivno učešće pripadnika manjina.

MLJMP

2009-2010.

350.000.000 din
28.000.000 din
2010.
212.000.000 din

Budžet RS
Drugi izvori sredstava
Budžet RS

1. Sredstva u budžetu Republike Srbije za finansiranje rada Nacionalnih saveta manjina uvećana u 2009. godini u odnosu na 2008.

5. Određivanje nosioca aktivnosti i odgovornosti vezanih za Dekadu Roma i jačanje kapaciteta ove organizacije.

MLJMP, NSR

2009.

30.706.000 din

Budžet RS

1. Uspostavljen Sekretarijat za Rome pri nadležnom Ministarstvu
2. Imenovan Nacionalni koordinator Dekade Roma u Srbiji
3. Broj održanih konsultativnih sastanaka Lige za dekadu Roma i Odbora za međunacionalne odnose i Odbora za smanjenje siromaštva Skupštine Srbije

2.5.2. Ujednačavanje socio-ekonomskog standarda života nekih nacionalnih manjina (pre svih Roma) sa standardom života većinskog srpskog naroda

1. Program podrške unapređenju obrazovanja Roma, u skladu sa Nacionalnom strategijom za davanje novih ovlašćenja Romima.

MLJMP, MPr, JLS

2009-2011.

 

 

1. Obuhvat romske dece pripremnim predškolskim programom
2. Obuhvat romske dece upisom u prvi razred osnovne škole

2. Program integracije Roma u tržište rada:
- Uključivanje u programe javnih radova;
- Podrška poslodavcima koji zapošljavaju Rome;
- Programi razvoja preduzeća za Rome;
- Programi poboljšanja kvalifikacione strukture Roma.

MLJMP, MPr, JLS, NSZ

2009-2017.

 

 

1. Broj i kvalitet sprovedenih programa i projekata za integraciju Roma u tržište rada (na centralnom i lokalnom nivou)

3. Usvajanje programa za reintegraciju Roma koji se vraćaju u okviru programa readmisije.

MRSP, MLJMP, Komesarijat za izbeglice

2009-2010.

55.000 EUR

Budžet RS

1. Usvojena Strategija reintegracije povratnika po osnovu Sporazuma o readmisiji
2. Usvojena Strategija upravljanja migracijama
3. Uspostavljeno Koordinaciono telo za praćenje i upravljanje migracijama

2.5.3. Srazmerno učešće pripadnika nacionalne manjine u pravosuđu, tužilaštvu, policiji, vojsci, lokalnoj upravi

1. Izmene propisa koji uređuju radne odnose i kojima se omogućava srazmeran procenat učešća manjina u strukturi zaposlenih.

MLJMP

2009-2010.

 

 

 

2. Program obuke za senzibilizaciju za primenu prava manjina u sektorima pravosuđa, tužilaštva policije, vojske i u lokalnim samoupravama.

MP, MLJMP, MO, MUP, MDULS, JLS

2010-2012.

 

 

1. Broj i kvalitet sprovedenih programa i projekata za primenu prava manjina u pravosuđu, tužilaštvu, policiji, vojsci i lokalnoj samoupravi

2.5.4. Smanjenje etničke distance

1. Program integracije ljudskih i manjinskih prava u nastavne planove i programe na nivou osnovnog i srednjeg školstva.

MPr, MLJMP

2009-2013.

 

 

 

2. Program senzibilizacije javnosti za etničku toleranciju i multikulturalizam ("Kampanja tolerancije i multikulturalizma").

MLJMP

2009-2012.

 

Veza 2.1.

 

2.5.5. Poboljšanje položaja osoba sa invaliditetom dok ne postanu ravnopravni građani koji uživaju sva prava i odgovornosti

1. Razvoj i primena mehanizama za uključivanje pitanja invalidnosti u glavne tokove društva, razvojne planove, programe i projekte, kroz osnaživanje organizacija i predstavničkih grupa osoba sa invaliditetom i dosledno sprovođenje Strategije unapređenja položaja osoba sa invaliditetom Republike Srbije.

MRSP, MERR

2009-2011.

280.000.000 dinara
(2010)

Budžet RS - Sopstveni prihodi Ministarstva

1. Formiranje radne grupe za implementaciju i koordinaciju Strategije za unapređenje položaja OSI pri Savetu za osobe sa invaliditetom
2. Broj razvijenih Lokalnih akcionih planova za unapređenje položaja OSI

2. Usvajanje nacionalnog akcionog plana unapređenja položaja osoba sa invaliditetom.

MRSP

2010.

 

 

1. Pripremljen i usvojen Akcioni plan za sprovođenje Strategije za unapređenje položaja OSI RS

3. Obezbeđivanje kontinuiranog prikupljanja podataka o osobama sa invaliditetom i mehanizama redovnog izveštavanja kao dela sistema za praćenje (monitoring) aktivnosti na unapređenju položaja osoba sa invaliditetom.

MRSP

2010-2014.

 

 

1. Razvijena metodologija za kontinuirano prikupljanje podataka o OSI i njihovim uslovima života
2. Izrađeni godišnji izveštaji o sprovođenju Strategije za unapređenje položaja OSI

4. Ratifikacije Međunarodne konvencije o pravima osoba sa invaliditetom.

MRSP

2009.

 

 

1. Ratifikovana Međunarodna konvencija o pravima osoba sa invaliditetom

5. Podizanje nivoa javne svesti o osobama sa invaliditetom i nivoa znanja samih osoba sa invaliditetom o njihovim pravima, kroz programe obrazovanja javnosti o pitanjima invalidnosti:
- Kontinuirano informisanje javnosti o pravima, položaju i potrebama i mogućnostima osoba sa invaliditetom;
- Programe obrazovanja osoba sa invaliditetom u cilju obezbeđivanja uslova da osobe sa invaliditetom znaju svoja prava, prepoznaju diskriminaciju, poznaju mehanizme zaštite i jačaju svoje samozastupničke veštine;
- Programe podrške organizacija osoba sa invaliditetom koje razvijaju i pružaju usluge namenjene osobama sa invaliditetom (dnevni boravci, klubovi, servis personalnih asistenata, SOS-telefon) na lokalnom, okružnom, pokrajinskom i nacionalnom nivou.

MRSP, MK, udruženja, Medijski javni servis

2009-2017.

 

 

1. Broj medijskih priloga koji se bave problemima osoba sa invaliditetom
2. Broj i kvalitet programa i projekata obrazovanja osoba sa invaliditetom (na centralnom i lokalnom nivou)
3. Broj dnevnih boravaka i klubova za osobe sa invaliditetom
4. Broj personalnih asistenata za osobe sa invaliditetom

6. Unapređenje sistema podrške i usluga usmerenih ka korisniku u skladu sa njegovim potrebama, saglasno Strategiji unapređenja položaja osoba sa invaliditetom Republike Srbije.

MRSP, udruženja

2009-2017.

 

 

 

7. Program osnaživanja porodica osoba sa invaliditetom kroz sistem pružanja adekvatne podrške odgovarajućih servisa i službi koje pomažu integraciju osoba sa invaliditetom u zajednicu.

MRSP, udruženja

2009-2014.

 

 

1. Broj i kvalitet sprovedenih programa osnaživanja porodica osoba sa invaliditetom (pristup državnoj pomoći da pokriju troškove invalidnosti, obuka, savetovanje, finansijska pomoć, ustanove za privremeni smeštaj, itd.)

8. Program individualnih mera podrška osobama sa invaliditetom u obrazovanju (kako formalnom, tako i neformalnom).

MRSP, MPr

2009-2013.

 

 

1. Broj i kvalitet obuka za nastavno osoblje koje radi sa OSI na svim nivoima

9. Program ostvarivanja jednakih mogućnosti za rad i zapošljavanje osoba sa invaliditetom.

MRSP, MERR

2009-2013.

 

 

1. Broj novozaposlenih lica sa invaliditetom

10. Program ostvarivanja pristupa izgrađenom okruženju osobama sa invaliditetom kroz donošenje i nadzor nad sprovođenjem odgovarajućih propisa u urbanističkom projektovanju, saobraćaju i komunikacijama.

MRSP, MŽSPP, MI

2009-2011.

 

 

1. Utrošena finansijska sredstva za uklanjanje barijera u svim javnim službama, javnim objektima, saobraćajnoj infrastrukturi i prevoznim sredstvima u javnom prevozu

11. Izrada i sprovođenje nacionalnog programa za unapređenje zdravstvene zaštite osoba sa invaliditetom.

MZ

2009-2010.

 

 

1. Usvojen Nacionalni program za unapređenje zdravstvene zaštite osoba sa invaliditetom

2.6. Rodna ravnopravnost

Ciljevi

Aktivnosti/mere

Nadležna institucija i partneri u sprovođenju

Rok za primenu

Ukupni troškovi

Izvori finansiranja

Indikatori

2.6.1. Uspostavljanje institucionalnog okvira za mere koje će obezbediti integraciju principa rodne ravnopravnosti u sve aktivnosti državnih organa i institucija

1. Usvajanje zakona o ravnopravnosti polova.

MRSP (URR)

2009.

 

 

1. Usvojen Zakon o ravnopravnosti polova

2. Uspostavljanje saveta za ravnopravnost polova kao stalnog radnog tela Vlade Republike Srbije i definisanje mesta i uloge ovog tela u praćenju stanja i odlučivanju.

MRSP (URR)

2009.

 

 

1. Uspostavljen Savet za rodnu ravnopravnost kao stalno radno telo Vlade RS

3. Program stvaranja sistemskih pretpostavki za ostvarivanje rodne ravnopravnosti na svim nivoima vlasti do kraja 2009. godine:
- Usvajanje planova za sprovođenje nacionalnog plana aktivnosti za poboljšanje položaja žena i unapređivanje rodne ravnopravnosti 2007-2010;
- Sprovođenje analize rodnog budžetiranja i poreskog sistema i usvajanje predloga za poboljšanja;
- Institucionalno jačanje na svim nivoima vlasti, a posebno na lokalnom nivou;
- Institucionalno uključivanje udruženja.

MRSP (URR), udruženja

2009.

 

 

1. Izvršena analiza načina budžetiranja i poreskog sistema sa aspekta rodnog budžetiranja
2. Izvršena analiza primene propisa za zaštitu ljudskih prava žena i rodnu ravnopravnost

4. Usklađivanje domaćeg zakonodavstva sa Konvencijom o eliminisanju svih oblika diskriminacije žena i preduzimanje konkretnih mera kako bi sadržaj Konvencije bio vidljiv u svim aktivnostima državnih organa, u svim oblastima i na svim nivoima.

MRSP (URR), udruženja

2009.

 

 

1. Usvojen zakon kojim se uređuje rodna ravnopravnost

5. Podizanje svesti o značaju Konvencije o eliminisanju svih oblika diskriminacije žena i njenog Opcionog protokola u medijima, među zvaničnicima u organima vlasti i sprovođenje kontinuirane obuke nadležnih za sprovođenje relevantnih zakona i programa, naročito zaposlenih u policiji, pravosuđu i zdravstvu.

MRSP (URR), MLJMP, udruženja

2009-2012.

 

 

2. Broj održanih konsultativnih sastanaka i/ili obuka za predstavnike vlasti na svim nivoima za primenu Konvencije o eliminisanju svih oblika diskriminacije žena

2.6.2. Ravnopravno učešće žena i muškaraca u vlasti i odlučivanju o javnoj politici

1. Program povećanja zastupljenosti žena, uključujući i pripadnice nacionalnih manjina, na svim nivoima političkog odlučivanja za najmanje 30% do 2012. godine, kroz:
- Izmene izbornog zakonodavstva na nacionalnom nivou, kojima se propisuje obavezno učešće žena u organima zakonodavne i izvršne vlasti;
- Dosledno sprovođenje Zakona o lokalnim izborima;
- Izmene Zakona o Vladi Republike Srbije i Poslovnika Skupštine Srbije.

MDULS, Republički sekretarijat za zakonodavstvo, Skupština Republike Srbije

2009-2012.

 

 

1. Izvršene izmene izbornog zakonodavstva na centralnom, pokrajinskom i lokalnom nivou kojima se precizira tip izborne liste u vezi sa raspodelom mesta za kandidate manje zastupljenog pola i definišu principi zamene poslanica i odbornika manje zastupljenog pola
2. Izvršene izmene Zakona o Vladi i Poslovnika Narodne Skupštine Srbije kojima se uvodi obaveza da najmanje jedan potpredsednik u Skupštine Srbije i skupština autonomnih pokrajina, kao i zamenik predsednika u skupštinama jedinica lokalne samouprave bude žena, kao i da na čelu skupštinskih odbora i drugih radnih tela skupština bude omogućeno adekvatno učešće žena
3. Procenat žena državnih sekretara u Vladi Republike Srbije
4. Procenat žena u izvršnim organima vlasti na lokalnom nivou

2.6.3. Poboljšanje položaja žena na tržištu rada i na poslu uz ostvarivanje ravnopravnog položaja s muškarcima

1. Usvajanje i sprovođenje nacionalnog plana aktivnosti za poboljšanje položaja žena i unapređivanje rodne ravnopravnosti 2007-2010.

MRSP (URR), MLJMP

2009.

2.253.955 EUR

Projekti međunarodnih organizacija - donacije

1. Usvojen Nacionalni plan aktivnosti za poboljšanje položaja žena i unapređivanje rodne ravnopravnosti

2. Podizanje kapaciteta inspekcije rada i tržišne inspekcije i njihova senzibilizacija za probleme rodne ravnopravnosti.

MRSP (URR)

2009-2010.

1.601.750 din

Budžet RS

1. Broj sprovedenih obuka zaposlenih koji se bave inspekcijom i nadzorom rada na svim nivoima

3. Povećanje zastupljenosti žena u programima zapošljavanja, posebno onima koji se odnose na obuku i finansijsku pomoć za pokretanje sopstvenog posla.

MRSP (URR), MERR, NSZ

2009-2011.

1.102.197 EUR

Veza sa 1.2.4

1. Procenat žena uključenih u programe zapošljavanja (broj obuka i broj žena kojima je data finansijska pomoć za pokretanje sopstvenog posla)

4. Poboljšanje usklađenosti aktivnih mera tržišta rada profilu korisnica i potražnji radne snage.

MRSP, MERR, NSZ, JLS

2009-2011.

 

 

 

5. Promovisanje ženskog zadrugarstva.

MRSP, MERR, JLS

2009-2011.

 

 

1. Izvršene izmene Zakona o bankama i drugih propisa koji uređuju poslovanje finansijskih organizacija kako bi se stvorili zakonski uslovi za formiranje štedno-kreditnih zadruga
2. Usvojen zakon o zadrugama

6. Promovisanje i osnivanje centara za podršku i inkubatora za žensko preduzetništvo.

MERR, JLS, NARR

2009-2011.

 

 

1. Broj centara za žensko preduzetništvo
2. Broj žena u inkubatorima za žensko preduzetništvo

7. Promovisanje oblika socijalnog preduzetništva - zapošljavanje kroz mala udruženja u sektoru usluga socijalne zaštite, brige o domaćinstvu i porodici, uslužnih delatnosti i sl.

MRSP, MERR

2009-2011.

 

 

1. Broj novozaposlenih žena u sektoru usluga socijalne zaštite, brige o domaćinstvu i porodici, uslužnih delatnosti i sl.

8. Otvaranje kreditnih programa za podsticanje ženskog preduzetništva i svih oblika samozapošljavanja.

MERR, MF

2009-2010.

 

 

1. Broj odobrenih kredita za podsticanje ženskog preduzetništva

9. Formiranje fondova za podsticanje preduzetništva i samozapošljavanja žena.

MERR, MF

2010.

 

 

1. Broj novoformiranih fondova za podsticanje preduzetništva i samozapošljavanja žena (uključujući posebne programe namenjene samozapošljavanju žena u okviru postojećih fondova) i broj žena koje koriste ove fondove

10. Programi obuke i prekvalifikacije nezaposlenih žena, uključujući i marginalizovane grupe žena, obezbeđivanje kredita za preduzetnice i socijalna davanja za žene koje rade kao neplaćeni pomažući članovi u domaćinstvu.

MRSP, NSZ, JLS, udruženja

2009-2012.

 

 

1. Broj i kvalitet programi obuke i prekvalifikacije nezaposlenih žena

2.6.4. Socijalna integracija žena i muškaraca iz marginalizovanih društvenih grupa kroz obrazovanje, tržište rada i učešće u odlučivanju o javnoj politici

1. Iskorenjivanje nepismenosti među seoskim ženama i Romkinjama.

MPr, SRP

2009-2017.

 

 

1. Procenat nepismenih žena u seoskoj populaciji
2. Procenat nepismenih žena u romskoj populaciji

2. Potpuni obuhvat Romkinja osnovnim obrazovanjem i mere pozitivne akcije za njihovo uključivanje u više nivoe obrazovanja.

MPr, SRP

2009-2017.

 

 

1. Obuhvat romskih devojčica pri upisu u osnovnu školu
2. Obuhvat romskih devojčica pri upisu u srednju školu

3. Mere pozitivne akcije (stipendiranje, kampanje i sl.) za školovanje ženske dece i omladine iz ranjivih grupa.

MPr, SRP

2009-2017.

 

 

1. Broj i kvalitet dodatnih programa stipendiranja i pomoći za devojčice iz višestruko diskriminisanih grupa (besplatni udžbenici, dopunska nastava i pomoć, kursevi za obrazovanje odraslih žena, podsticajne mere prilikom upisa u srednje škole i na fakultete za devojke iz višestruko diskriminisanih grupa)

4. Pokretanje posebnih programa ekonomskog osnaživanja i zapošljavanja Romkinja, žena sa invaliditetom, žena u statusu izbeglica i žena interno raseljenih sa teritorije Autonomne Pokrajine Kosova i Metohije, žena sa sela, kao i samohranih majki nepovoljnog socijalnog položaja.

MRSP, SRP, MERR, NSZ

2009-2017.

 

 

1. Broj i kvalitet posebnih programa ekonomskog osnaživanja višestruko deprimiranih žena

5. Osnaživanje žena pripadnica marginalizovanih grupa za učešće u javnom i političkom životu.

URR, SRP

2009-2017.

 

 

 

2.6.5. Prevencija, suzbijanje nasilja i zaštita žena od nasilja

1. Sistemsko i redovno prikupljanje podataka i informacija o svim vidovima nasilja nad ženama.

URR

Kontinuirano

 

 

 

2. Standardizovanje procedura i usvajanje protokola o postupanju u slučajevima nasilja prema ženama u ustanovama socijalne zaštite, zdravstvenim, vaspitnim i obrazovnim ustanovama, policiji i pravosuđu.

MUP, MP, URR, MZ, SRP, MLJMP

2009-2011.

 

 

1. Usvojen objedinjeni protokol o postupanju u slučajevima nasilja prema ženama u ustanovama socijalne zaštite, zdravstvenim, vaspitnim i obrazovnim ustanovama, u policiji i pravosuđu

3. Kontinuirana obuka kadrova u pravosuđu, policiji, socijalnim, zdravstvenim, vaspitnim i obrazovanim ustanovama i medijima.

URR, PA, MK, MZ, udruženja

2009-2011.

 

 

1. Broj i kvalitet održanih obuka kadrova u pravosuđu, policiji, socijalnim, zdravstvenim, vaspitnim i obrazovanim ustanovama i medijima

4. Program informisanja i senzibilizacije javnosti o uzrocima i posledicama nasilja nad ženama.

URR, SRP, udruženja

2008-2017.

 

 

1. Broj održanih javnih tribina i predavanja o problemima nasilja nad ženama u lokalnim sredinama
2. Broj edukativnih programa za novinare i urednike medija o problemima nasilja nad ženama

5. Program obrazovanja žena da prepoznaju nasilje i upoznavanje sa mehanizmima zaštite.

URR, udruženja

2008-2017.

 

 

1. Broj i kvalitet edukativnih programa u oblicima formalne i neformalne edukacije

6. Obezbeđenje dovoljnog broja sigurnih kuća koje bi bile dostupne za sve žrtve nasilja u porodici i obezbeđenje sredstava za tekuće troškove sigurnih kuća na svim nivoima.

MRSP, JLS, udruženja

2009-2012.

2009. 190.842 EUR

Budžet RS

1. Broj sigurnih kuća za žrtve nasilja

7. Kontinuirano praćenje primene kriterijuma za prihvatanje žrtava nasilja u porodici koji se koriste u sigurnim kućama za žrtve nasilja.

MRSP, MLJMP, JLS, udruženja

Kontinuirano

 

 

 

2.6.6. Uklanjanje rodnih stereotipa i promocija rodne ravnopravnosti u javnosti

1. Usvajanje i dosledna primena kodeksa rodne ravnopravnosti u medijima.

SRP, NRA

2009-2012.

 

 

1. Usvojen kodeks rodne ravnopravnosti u medijima

2. Program praćenja medija i medijskih programa iz rodne perspektive.

SRP, URR

2009-2017.

 

 

1. Razvijen program praćenja medija i medijskih programa iz rodne perspektive

3. Program obuke nastavnog osoblja za integraciju rodne perspektive u obrazovanje.

SRP, URR, MPr

2009-2012.

 

 

1. Broj i kvalitet održanih edukativnih programa za nastavnike na svim nivoima obrazovanja

4. Integrisanje rodne perspektive u obrazovne programe.

SRP, URR, MPr

2009-2012.

 

 

1. Broj održanih konsultativnih sastanaka za integrisanje rodne perspektive u obrazovne programe

5. Priprema i sprovođenje medijskih kampanja protiv nasilja, seksualne eksploatacije i trgovine ženama.

SRP, MK, URR, Medijski javni servis

2009-2017.

 

 

1. Broj i kvalitet medijskih kampanja

Sledeći