ODLUKAO PODIZANJU I ODRŽAVANJU SPOMENIKA NA TERITORIJI GRADA NOVOG SADA("Sl. list Grada Novog Sada", br. 15/2009 i 20/2010) |
Ovom odlukom uređuje se podizanje i održavanje spomenika i postavljanje i održavanje skulpturalnih dela na javnim površinama na teritoriji Grada Novog Sada, kao i uslovi i način obezbeđivanja sredstava za njihovo podizanje, odnosno postavljanje i održavanje.
Spomenik u smislu ove odluke je delo likovne ili primenjene umetnosti - figura, poprsje, bista, reljef, spomen-ploča ili drugo spomen-obeležje koje obeležava događaj ili ličnost značajnu za Grad Novi Sad, nacionalnu istoriju i kulturu ili svetsku političku i kulturnu istoriju.
Skulpturalno delo u smislu ove odluke je delo koje se zbog svoje umetničke vrednosti postavlja na javnoj površini.
Javna površina u smislu odredbe ove odluke je: ulica, trg, rečna obala, most, javna zelena površina između i oko zgrada, park, skver, pasaž i fasada zgrade koja se nalazi na regulacionoj liniji ulice, odnosno javne površine.
Spomenik i skulpturalno delo (u daljem tekstu: spomenik) se podiže, odnosno postavlja na osnovu odluke Skupštine Grada Novog Sada (u daljem tekstu: Skupština Grada), u skladu sa odredbama ove odluke.
Odredbe ove odluke, osim u pogledu organa nadležnog za donošenje odluke o podizanju spomenika, ne primenjuju se kada se spomenik podiže na inicijativu druge države.
Inicijativu za podizanje spomenika može podneti fizičko ili pravno lice.
Inicijativa iz stava 1. ovog člana, podnosi se Savetu za kulturu (u daljem tekstu: Savet) u pisanom obliku i mora biti obrazložena.
Inicijativa iz stava 1. ovog člana, može da sadrži i predlog lokacije za podizanje spomenika.
Savet razmatra inicijativu za podizanje spomenika.
U postupku razmatranja inicijative za podizanje spomenika, Savet pribavlja stručna mišljenja Javnog preduzeća "Urbanizam" Zavoda za urbanizam Novi Sad i Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada, radi utvrđivanja lokacije za podizanje spomenika i uslova za njeno uređenje.
Na osnovu mišljenja iz stava 2. ovog člana, Savet utvrđuje predlog odluke o podizanju spomenika i upućuje ga Skupštini Grada.
Savet obaveštava podnosioca inicijative o ishodu inicijative.
Na osnovu podnetih inicijativa, sopstvene procene i na osnovu procene mogućnosti za realizaciju, Savet utvrđuje godišnji okvirni program podizanja spomenika, na kraju tekuće za narednu godinu.
Skupština Grada, istovremeno sa donošenjem odluke o podizanju spomenika, obrazuje odbor za sprovođenje odluke (u daljem tekstu: odbor).
U odbor se imenuju stručnjaci iz oblasti kulture i urbanizma - istoričari umetnosti, akademski slikari, vajari, književnici, arhitekte, predstavnik Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada, predstavnik Saveta i dr.
U odbor može da se imenuje i lice koje je obezbedilo najmanje 50% potrebnih sredstava za podizanje spomenika.
Aktom o obrazovanju odbora utvrđuje se zadatak odbora, broj članova odbora i druga pitanja od značaja za rad odbora.
Izbor idejnog rešenja za spomenik može da se vrši na osnovu konkursa, angažovanjem autora po pozivu uz učešće najmanje tri autora ili korišćenjem već postojećeg dela likovne ili primenjene umetnosti, u skladu sa zakonom.
Odbor donosi odluku o načinu izbora idejnog rešenja i sprovodi postupak izbora idejnog rešenja za spomenik na jedan od načina utvrđen u stavu 1. ovog člana.
Ukoliko se sprovodi konkurs za izbor idejnog rešenja za spomenike, konkurs se objavljuje u najmanje dva dnevna lista.
Radi utvrđivanja bližih uslova konkursa iz stava 1. ovog člana, odbor pribavlja mišljenje stručnih udruženja i organizacija.
Odbor vrši izbor idejnog rešenja za spomenike i utvrđuje iznos sredstava potreban za podizanje spomenika.
Ukoliko odbor ne izvrši izbor idejnog rešenja za spomenik na jedan od načina utvrđen u članu 9. ove odluke, postupak se ponavlja.
Stručne poslove za potrebe Saveta i odbora, u skladu sa odredbama ove odluke, obavlja gradska uprava nadležna za poslove kulture.
Izuzetno od odredaba ove odluke, na teritoriji Grada Novog Sada može se podići replika spomenika značajne umetničke i kulturno-istorijske vrednosti.
O podizanju replike odlučuje Skupština na predlog Saveta.
Spomenik se može premestiti, odnosno ukloniti, ako za to postoje opravdani razlozi.
Odluku o premeštanju, odnosno uklanjanju spomenika, donosi Skupština Grada na predlog Saveta.
Zavod za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada vodi evidenciju o podignutim spomenicima na teritoriji Grada Novog Sada, postavljenim u skladu s ovom odlukom.
Odbor je dužan da u roku od osam dana pre otpočinjanja radova na podizanju spomenika, o tome obavesti Zavod za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada, kao i da ovom zavodu prijavi da je spomenik podignut u roku od 30 dana od dana završetka radova na podizanju spomenika.
Sredstva za podizanje spomenika se obezbeđuju u godišnjem programu uređivanja građevinskog zemljišta.
Sredstva za izradu idejnog rešenja i sredstva za podizanje spomenika, mogu se obezbediti iz priloga, poklona, donacija ili na drugi način u skladu sa zakonom.
Pravno ili fizičko lice, koje obezbedi više od 50% potrebnih sredstava za podizanje spomenika, ima pravo da mu se ime upiše na postament ili pored spomenika.
Spomenici koji su utvrđeni za kulturno dobro održavaju se u skladu sa programom rada Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada.
Sredstva za održavanje spomenika se obezbeđuju godišnjim programom održavanja javnih gradskih funkcija.
Održavanje spomenika i prostora oko spomenika obuhvata redovno održavanje čistoće, negu javnih zelenih površina, kontrolu rasvete, popravku prilazne staze ili puta i po potrebi, sprovođenje mera konzervatorsko-restauratorske zaštite spomenika.
Održavanje spomenika i prostora oko spomenika vrše nadležna javna preduzeća.
Mere konzervatorsko-restauratorske zaštite spomenika sprovode se na osnovu uslova koje utvrđuje Zavod za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada.
Građani su dužni da čuvaju spomenike i da se prema njima odnose sa dužnom pažnjom.
Spomenici se ne smeju prljati, oštetiti ili uništiti.
Pravno ili fizičko lice koje neovlašćeno podigne, premesti, ukloni, ošteti ili uništi spomenik, dužno je da uspostavi pređašnje stanje pod nadzorom Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada, odnosno ukoliko to nije moguće, da nadoknadi nastalu štetu.
Ukoliko lice iz stava 1. ovog člana, ne uspostavi pređašnje stanje, to će učiniti Zavod za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada, o trošku tog lica.
Gradsko veće, na predlog gradske uprave nadležne za poslove kulture, može čuvanje i održavanje jednog ili više spomenika, poveriti školi, preduzeću, ustanovi ili drugom organu i organizaciji, uz njihovu saglasnost.
Nadzor nad primenom ove odluke vrši gradska uprava nadležna za poslove kulture.
Poslove inspekcijskog nadzora nad podizanjem i održavanjem spomenika vrši Gradska uprava za inspekcijske poslove putem nadležnih inspektora.
Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 500.000,00 dinara, kazniće se za prekršaj pravno lice:
- ako podigne spomenik suprotno odredbama ove odluke (član 4.),
- ako premesti ili ukloni spomenik suprotno odredbama ove odluke (član 10.).
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 250,00 do 25.000,00 dinara.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se preduzetnik novčanom kaznom od 2.500,00 do 250.000,00 dinara.
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, kazniće se fizičko lice novčanom kaznom od 250,00 do 25.000,00 dinara.
Novčanom kaznom od 250,00 do 25.000,00 dinara, kazniće se za prekršaj fizičko lice:
- ako namerno ili iz krajnje nepažnje prlja, uništi ili ošteti spomenik (član 18.)
Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Grada Novog Sada".