PRAVILNIKO ORGANIZACIJI I RADU POSEBNOG ODELJENJA ZA IZDRŽAVANJE KAZNE ZATVORA ZA KRIVIČNA DELA ORGANIZOVANOG KRIMINALA("Sl. glasnik RS", br. 37/2010) |
Ovim pravilnikom bliže se uređuje organizacija i rad Posebnog odeljenja za izdržavanje kazne zatvora za krivična dela organizovanog kriminala u kazneno-popravnom zavodu zatvorenog tipa sa posebnim obezbeđenjem.
Posebno odeljenje za izdržavanje kazne zatvora za krivična dela organizovanog kriminala u kazneno-popravnom zavodu zatvorenog tipa sa posebnim obezbeđenjem (u daljem tekstu: Posebno odeljenje) organizuje se kao posebna unutrašnja organizaciona jedinica izvan sastava službi u kazneno-popravnom zavodu zatvorenog tipa sa posebnim obezbeđenjem.
U Posebnom odeljenju obavljaju se poslovi održavanja reda i bezbednosti, tretmana, obuke i upošljavanja, zdravstvene zaštite, kao i opšti poslovi od značaja za rad Posebnog odeljenja.
Rad u Posebnom odeljenju organizuje se po principu periodične zamene neposrednih izvršilaca.
Posebnim odeljenjem, u skladu sa zakonom, rukovodi načelnik Posebnog odeljenja.
U Posebnom odeljenju organizuje se rad zaposlenih na poslovima održavanja reda i bezbednosti i poslovima zdravstvene zaštite u smenama.
Smenom zaposlenih na poslovima održavanja reda i bezbednosti rukovodi vođa smene.
Ostali poslovi u Posebnom odeljenju mogu se organizovati u smenama.
U Posebnom odeljenju vode se evidencije, u skladu sa zakonom.
Posebno odeljenje ima pisarnicu, u kojoj se zavodi i otprema službena pošta.
U okviru poslova održavanja reda i bezbednosti obavljaju se poslovi koji podrazumevaju aktivnosti fizičko-tehničkog obezbeđenja prostora i osuđenih, spoljašnjeg obezbeđenja i unutrašnjeg obezbeđenja.
Poslovi održavanja reda i bezbednosti obavljaju se svakodnevno i neprekidno.
Smene se određuju prema potrebi i uslovima rada na pojedinim radnim mestima.
U vanrednim prilikama (u slučaju pobune, bekstva, požara, poplave i sl.), zaposleni na poslovima održavanja reda i bezbednosti, odazvaće se i kad nije na dužnosti pozivu načelnika Posebnog odeljenja, odnosno upravnika kazneno-popravnog zavoda zatvorenog tipa sa posebnim obezbeđenjem u kome je obrazovano Posebno odeljenje.
Poslovi dežurstva i video nadzora objekata Posebnog odeljenja vrše se neprekidno.
Prilikom smenjivanja dežurnih zaposlenih, vođa smene prima obaveštenje o stanju i događajima u Posebnom odeljenju, utvrđuje da li je dežurni zaposleni obavio sve dužnosti određene opisom poslova tog radnog mesta i daje zadatke i uputstva novom dežurnom.
O utvrđenom stanju i datim zadacima, vođa smene unosi zabelešku u knjigu dežurstva.
Spoljašnje obezbeđenje obavljaju zaposleni na poslovima održavanja reda i bezbednosti na ogradnom zidu, na ulazima i izlazima, putem patrola i na drugi način koji se odredi.
Vreme trajanja pojedinačnih smena na spoljašnjem obezbeđenju određuje se zavisno od uslova rada i zadataka pojedinog radnog mesta.
Unutrašnje obezbeđenje obavlja se u objektima i na prostoru Posebnog odeljenja.
Pretres se vrši po naređenju.
Lični pretres osuđenih i pretres prostorija u kojima osuđeni borave, vrše najmanje dva zaposlena na poslovima održavanja reda i bezbednosti.
U slučaju sprovođenja osuđenih iz Posebnog odeljenja, određuje se potreban broj zaposlenih na poslovima održavanja reda i bezbednosti, vođa sprovođenja i prevozno sredstvo.
Broj zaposlenih iz stava 1. ovog člana određuje se prema načinu sprovođenja, broju i ličnim svojstvima osuđenog koji se sprovodi, dužini trajanja sprovođenja, dobu dana, prirodi terena i slično.
U slučaju pokušaja bekstva osuđenog koji se sprovodi, zaposleni iz člana 13. stav 1. ovog pravilnika preduzima radnje u cilju onemogućavanja bekstva, na način i pod uslovima propisanim zakonom.
Ukoliko osuđeni pobegne, zaposleni iz člana 13. stav 1. ovog pravilnika o bekstvu osuđenog obaveštava načelnika Posebnog odeljenja, kao i najbliži područni organ policije i pruža potrebne podatke o odbeglom licu.
U cilju provere stanja bezbednosti u Posebnom odeljenju i izvršenja poslova održavanja reda i bezbednosti, može se narediti pripravnost zaposlenih na poslovima održavanja reda i bezbednosti, a po potrebi i uzbuna.
Za vreme pripravnosti svi zaposleni ili određeni broj zaposlenih na poslovima održavanja reda i bezbednosti koji trenutno ne obavljaju te poslove i koji se nalaze u prostorijama Posebnog odeljenja, odnosno u prostorijama namenjenim za smeštaj zaposlenih na poslovima održavanja reda i bezbednosti, treba da budu spremni za izvršenje zadataka.
Pripravnost se naređuje u slučaju saznanja da može doći ili je došlo do većih nereda, bekstva, elementarnih nepogoda i u drugim sličnim slučajevima.
Ovaj pravilnik stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".