PRAVILNIK
O NAČINU, MERILIMA I KRITERIJUMIMA ZA IZBOR PROJEKATA IZ OBLASTI KULTURE I UMETNOSTI KOJI SE FINANSIRAJU I SUFINANSIRAJU IZ BUDŽETA GRADA VRANJA

("Sl. glasnik Grada Vranja", br. 17/2010)

Član 1

Ovim pravilnikom bliže se uređuju namena, način merila i kriterijumi za izbor projekata iz oblasti kulture i umetnosti koji svojim kvalitetom, doprinose razvoju i prezentaciji kulture i umetnosti, a finansiraju se, odnosno sufinansiraju iz budžeta Grada Vranja.

Član 2

Finansiranje i sufinansiranje projekata iz oblasti kulture i umetnosti iz budžeta Grada Vranja vrši se po osnovu javnog konkursa (u daljem tekstu: konkurs), u skladu sa zakonom, ovim pravilnikom i drugim propisima.

Visina sredstava za namene iz stava 1. ovog člana određuje se Odlukom o budžetu Grada Vranja.

Član 3

Konkurs raspisuje Gradsko veće Grada Vranja (u daljem tekstu: Gradsko veće).

Konkurs se objavljuje u sredstvima javnog informisanja i na zvaničnom sajtu Grada.

Konkurs se raspisuje najmanje jednom godišnje, najkasnije do 1. oktobra tekuće godine za narednu godinu.

Član 4

Na konkurs se mogu prijaviti ustanove kulture čiji je osnivač lokalna samouprava, udruženja u kulturi, samostalni umetnici, samostalni stručnjaci i saradnici u kulturi, samostalni izvođači kulturnih i umetničkih programa i drugi subjekti iz oblasti kulture (zadužbine i fondacije u kulturi, privredna društva i preduzetnici registrovani za obavljanje delatnosti u kulturi), čije je sedište odnosno prebivalište na teritoriji grada Vranja, pod uslovima i način propisanim ovim pravilnikom i drugim propisima.

Član 5

Rok za podnošenje prijave na konkurs je 30 dana od dana objavljivanja konkursa u sredstvima javnog informisanja.

Prijava na konkurs mora da sadrži:

1) osnovne podatke o podnosiocu projekta, sa odgovarajućom dokumentacijom;

1a) za pravna lica:

- naziv, delatnost, strukturu zaposlenih i angažovanih na projektima, PIB, partnere;

- programe koji su realizovani ili su u toku;

- evaluaciju najznačajnijih aktivnosti u prethodnoj godini (skraćena verzija);

- način finansiranja i finansijski izveštaj za prethodnu godinu;

- odluku nadležnog organa pravnog lica o usvajanju predloga projekta;

1b) za fizička lica (pojedinac ili grupa autora koja nije registrovana kao pravno lice):

- osnovne podatke (ime, prezime, matični broj i adresa);

- profesionalnu biografiju za svakog pojedinca ponaosob;

2) projekat kojim se konkuriše za sredstva, sa opisom istog, ciljevima koji se postižu njegovom realizacijom, tačnim podacima o sredstvima projekta i izvorima finansiranja, vremenu i nosiocima realizacije projekta;

3) druge podatke koji su sastavni deo prijavne na konkurs;

4) izjavu učesnika konkursa da će namenski utrošiti sredstva i da će nakon završetka programa, odnosno projekta dostaviti izveštaj o realizaciji programa, odnosno projekta kao i dva primerka realizovanog programa, odnosno projekta (npr. knjiga, kompakt disk, katalog i sl.).

Obrazac prijave na konkurs je sastavni deo konkursa.

Prijava se podnosi za ukupna (finansiranje) ili nedostajuća sredstva (sufinansiranje) za realizaciju novog ili završetak započetog projekta.

Obrazac prijave, odnosno Liste za podnošenje predloga projekata, priloga i izjave biće dostupni svim učesnicima konkursa, u vidu formulara na VEB sajtu Grada Vranja.

Član 6

Neće se razmatrati:

- neblagovremene i nepotpune prijave;

- prijave čiji podnosilac nije izvršio svoje dosadašnje obaveze prema Gradu u vezi sa projektom iz oblasti kulture i umetnosti koji je finansiran, odnosno sufinansiran iz budžeta Grada Vranja.

Član 7

Postupak po konkursu sprovodi Komisija za vrednovanje projekata iz oblasti kulture i umetnosti koji se finansiraju iz budžeta Grada Vranja (u daljem tekstu: Komisija).

Komisiju imenuje Gradsko veće.

Sastav i broj članova Komisije, mandat, način rada i odlučivanja Komisije, uređuju se posebnim aktom Gradskog veća.

Komisija je dužna da najkasnije u roku od 20 dana od dana isteka roka za podnošenje prijava po raspisanom konkursu razmotri prispele prijave sa prilozima, u smislu odredaba ovog pravilnika.

Komisija će na osnovu kriterijuma ovog pravilnika sačiniti predlog projekata sa raspodelom sredstava koji dostavlja Gradskom veću na odlučivanje.

Gradsko veće donosi odluku o izboru projekta i raspodeli sredstava, najkasnije u roku od 10 dana od dana podnošenja predloga Komisije, s tim da rok ne može biti duži od 30 dana od dana isteka roka za podnošenje prijava po raspisanom konkursu.

Za izabrane projekte zaključuju se ugovori o njihovom finansiranju odnosno sufinansiranju iz budžeta Grada Vranja.

U ime Grada, ugovore zaključuje Gradonačelnik sa podnosiocima projekata u smislu stava 7. ovog člana.

Rezultati konkursa u smislu stava 6. ovog člana objavljuju se na sajtu Grada kao i sredstvima javnog informisanja.

Član 8

Projekat se mora realizovati do 25. decembra godine za koju je raspisan konkurs.

Sredstva će se uplaćivati u skladu sa prilivom sredstava u budžetu grada Vranja za tekuću godinu, odnosno po prioritetu realizacije programa ili projekata od strane učesnika konkursa.

Korisnici sredstava dužni su da u roku od 30 dana od završetka, odnosno realizacije projekata, Gradskom veću dostave izveštaj o realizaciji sa finansijskim pokazateljima utroška sredstava.

U slučaju ne dostavljanja, odnosno neblagovremene dostave izveštaja, ili odstupanja od odobrenog projekta bez prethodne saglasnosti Komisije, podnosilac projekta sa kojim je zaključen ugovor dužan je da Gradu vrati ukupan iznos sredstava odobrenih za finansiranje ili sufinansiranje projekta iz budžeta Grada, u skladu sa ugovorom.

Ukoliko korisnik ne podnese izveštaj u skladu sa odredbama ovog pravilnika, neće moći da učestvuje u narednom konkursnom postupku za finansiranje ili sufinansiranje projekta.

Član 9

MERILA I KRITERIJUMI ZA IZBOR PROJEKATA IZ OBLASTI KULTURE I UMETNOSTI

Projekti koji se finansiraju i sufinansiraju iz budžeta Grada moraju da ispunjavaju sledeća opšta merila:

1. umetnički kvalitet i sadržajna novativnost ponuđenog projekta;

2. dostupnost kulturnih vrednosti, odnosno umetničkog stvaralaštva građanima i mogućnost njihovog masovnog korišćenja.

Projekti iz stava 1. ovog člana, pored opštih merila moraju da ispunjavaju i najmanje jedno od sledećih posebnih merila, i to:

1) podsticanje dečjeg stvaralaštva za decu i mlade u kulturi i umetnosti;

2) podsticanje kulturnog i umetničkog stvaralaštva osoba sa posebnim potrebama, i dostupnost kulturnog, odnosno sadržaja osoba sa posebnim potrebama;

3) afirmacija kulture, odnosno umetnosti i raznolikosti kulture, odnosno umetnosti Grada u zemlji i inostranstvu.

ZA MANIFESTACIJE U KULTURI I UMETNOSTI

Za manifestacije u kulturi i umetnosti osnovni kriterijumi za dodelu sredstava na osnovu konkursa po grupama: muzičko, likovno, književno, dramsko i filmsko stvaralaštvo, jesu:

1) originalnost dela i njegova realizacija (izvedba) u zemlji i inostranstvu;

2) realizacija koncerata izložbi, književnih susreta, dramskih predstava i dokumentarnih filmova kako u zemlji tako i u inostranstvu;

3) za otkup likovnih dela muzejskih predmeta, stare i retke knjige i filmskog dela, odnosno pokretnih kulturnih dobara i potrebno je stručno mišljenje dva kustosa odnosno stručnjaka za određenu oblast.

I STALNE MANIFESTACIJE

Stalne manifestacije u oblasti kulture i umetnosti od značaja za Grad su one koje svojim značajem i sadržajima afirmišu Grad i zadovoljavaju kulturne potrebe građana Vranja.

Stalne manifestacije od značaja za Grad jesu:

1. Svetosavska nedelja - januar

2. Borina nedelja - mart

3. Maj mesec muzike - maj

4. Noć Muzeja - maj

5. Karanfil devojče - jun

6. Likovna kolonija Vranje - jul

7. Stari dani - avgust

8. IDRAF (bijenalno) - avgust

9. SVEDFAF (bijenalno) - avgust

10. Festival folklora Vranje - avgust

11. Dokument - septembar

12. Memorijal Bakije Bakića - oktobar

13. Borini pozorišni dani - oktobar

14. Proslava Nove godine - decembar.

Stalne manifestacije se organizuju u skladu sa Pravilima o organizaciji i radu manifestacije, koje donosi Gradsko veće.

Pravilima o organizaciji i radu manifestacije bliže se određuje karakter i cilj manifestacije, organi i tela manifestacije, zadaci i način njihovog rada, lica koja predstavljaju manifestaciju, broj članova saveta manifestacije, njihov mandat i druga pitanja od značaja za manifestaciju.

Rad članova saveta manifestacije je volonterski.

A. Savet manifestacije u okviru prava i dužnosti:

1) donosi pravilnik manifestacije;

2) donosi poslovnik o svom radu;

3) donosi program i finansijski plan manifestacije;

4) imenuje članove organa i tela manifestacije i uređuje njihov rad;

5) donosi pravilnik o zvaničnim nagradama i priznanjima manifestacije i imenuje žiri za ocenu umetničkog dometa i dodelu nagrada i priznanja, za manifestacije takmičarskog karaktera;

6) određuje učesnike manifestacije, utvrđuje propozicije i odlučuje o drugim pitanjima od interesa za uspešnu organizaciju manifestacije;

7) određuje mesto, vreme i dužinu trajanja manifestacije, stručnih rasprava tribina i drugih pratećih programa;

8) sačinjava izveštaj o realizaciji programa i daje finansijski izveštaj manifestacije;

9) donosi i druge akte u vezi sa ostvarivanjem ciljeva manifestacije i vrši druge poslove vezane za održavanje manifestacije.

B. Savet manifestacije dostavlja na saglasnost Gradskom veću, preko člana Gradskog veća za resor kultura i informisanje, program i finansijski plan manifestacije.

Gradsko veće daje saglasnost na program i finansijski plan manifestacije po prethodno pribavljenom mišljenju Sekretarijata za budžet i finansije.

Savet manifestacije u roku od 30 dana od završetka manifestacije podnosi Gradskom veću izveštaj o realizaciji programa i finansijski izveštaj manifestacije.

C. Ustanove koje su organizatori i realizatori stalnih manifestacija dužne su da najkasnije do 1. oktobra tekuće godine utvrde predračun troškova potrebnih za realizaciju stalne manifestacije, radi planiranja sredstava u budžetu Grada za narednu godinu.

D. Stalne manifestacije finansiraju se sredstvima: budžeta Grada, nadležnog republičkog ministarstva, iz prihoda od prodatih ulaznica, od sponzora, donatora i drugih izvora u skladu sa zakonom.

U finansiranju programa stalnih manifestacija mogu učestvovati pravna i fizička lica, u cilju promocije imena, zaštitnog znaka, ugleda, aktivnosti ili proizvoda, osim političkih stanaka, koalicija i drugih političkih organizacija.

Ukoliko je program stalne manifestacije sponzorisan to se može označiti identifikacijom sponzora na početku ili na kraju programa, a izuzetno u toku programa samo između celina ili tokom prirodnih prekida.

Sponzor ne može, ni pod kojim uslovima, da utiče na sadržaj programa na manifestacije koji je sponzorisao.

II OSTALE MANIFESTACIJE I PROGRAMI

Grad može biti organizator ili suorganizator manifestacije u oblasti kulture u okviru saradnje sa jedinicama lokalne samouprave i lokalnim vlastima drugih država, odnosno udruženjima lokalne samouprave i međunarodnim i regionalnim organizacijama lokalne vlasti.

Član 10

Komisija po raspisanom konkursu vrši izbor projekata na osnovu sledećih kriterijuma:

1. usklađenost projekata sa svim zahtevima iz konkursa;

2. kapacitet podnosioca projekta (ostvareni rezultati rada iz prethodnih godina, materijalna i kadrovska opremljenost, stručnost kadrova uključenih u projekat i dr.);

3. održivost projekta;

4. obezbeđeno sopstveno učešće, finansijski ili drugi vid učešća, odnosno obezbeđeno sufinansiranje projekata iz drugih izvora;

5. izvodljivost projekta (projektnih aktivnosti u okviru predviđenog vremenskog perioda);

6. obezbeđeno partnerstvo;

7. realni finansijski plan za predloženi projekat.

Član 11

Ovim konkursom se neće finansirati:

1) projekti sa komercijalnim efektima;

2) projekti koji su prethodnih godina već bili finansirani iz gradskog budžeta a nisu realizovani;

3) investiciona ulaganja u opremu, održavanju i izgradnji poslovnog prostora;

4) projekti čiji su jedine programske aktivnosti putovanja, studije, učešće na konferencijama i slične aktivnosti;

5) nagrade i sponzorstva pojedincima i drugim organizacijama.

Član 12

Pravilnik stupa na snagu danom donošenja.

Član 13

Pravilnik objaviti u "Službenom glasniku grada Vranja".