PRAVILNIK

O USLOVIMA ZA POSTAVLJANJE OBJEKATA NA JAVNIM POVRŠINAMA NA OSNOVU ODLUKE O KOMUNALNOM UREĐENJU GRADA NOVOG PAZARA

("Sl. list grada Novog Pazara", br. 6/2009 i 6/2010)

 

I OSNOVNE ODREDBE

Član 1

Pravilnikom o postavljanju objekata na javnim površinama na osnovu Odluke o komunalnom uređenju grada Novog Pazara (u daljem tekstu: Pravilnik), propisuju se tehnički i drugi uslovi za postavljanje sledećih objekata na javnim površinama:

- bašte,

- tende i nadstrešnice,

- reklamne oznake,

- pultovi i tezge za prodaju knjiga, časopisa, drugih publikacija i kaseta,

- pultovi i tezge za izlaganje i prodaju ukrasnih predmeta,

- rashladni uređaji,

- aparati za kokice,

- zaštitni stubići

- žardinjere.

Član 2

Objekti iz člana 1. ovog Pravilnika ne mogu se postavljati na sledećim javnim površinama:

1. trotoari:

u zoni raskrsnice,

u zoni širine pešačkog prolaza,

u zoni stajališta gradskog saobraćaja i

u širini pešačkog i kolskog prilaza objektima.

Navedene uslove bliže definiše nadležni organ Gradske uprave nadležan za komunalne poslove i poslove saobraćaja, za svaki pojedinačni slučaj, a u skladu sa zakonskim propisima.

2. druge javne površine - zavisno od vrste objekta.

Član 3

Postavljene objekte vlasnici moraju održavati u ispravnom stanju i čiste. Oštećene i dotrajale konstrukcije, zastore i druge elemente vlasnici moraju zameniti ili ukloniti.

II TEHNIČKI I DRUGI USLOVI

1. Letnje bašte otvorenog tipa

Član 4

Letnja bašta je otvoreni montažno - demontažni objekat koji se postavlja na javnoj površini ispred ugostiteljskog objekta ili u neposrednom okruženju.

Član 5

Odobrenje za postavljanje letnje bašte može se izdavati tokom cele godine.

Po isteku perioda za koje je izdato odobrenje vlasnik je obavezan da ukloni sve elemente letnje bašte.

Zahteve koji su specifični (za letnje bašte koje se ne mogu postaviti ispred objekta, više zahteva za istu lokaciju i sl.) razmatraće Gradski savet za stambeno komunalne delatnosti, koji će dati stručno mišljenje sa odgovarajućim planom lokacije u skladu sa prostornim mogućnostima.

Član 6

Javne površine na kojima se mogu postavljati letnje bašte su:

- pešačka zona,

- trg,

- trotoar pod uslovima utvrđenim ovim Pravilnikom.

Član 7

Bašte se ne mogu postavljati na protivpožarnim putevima, a tamo gde je dozvoljeno postavljanje tendi iste moraju biti sklopive i mobilne.

Član 8

Bašte pored stolova i stolica mogu da sadrže:

- transparentne ograde ili žardinjere maksimalno do visine stolova,

- podijum minimalne visine 10 cm,

- ograde i žardinjere moraju biti postavljene u okviru zadatog gabarita bašte,

- suncobrane,

- rasvetu,

- tende.

Svi elementi bašte moraju biti postavljeni unutar prostora određenog površinom i visinom bašte.

Elementi bašte će se postavljati u zavisnosti od zone u kojoj se postavlja letnja bašta prema idejnom rešenju JP "Zavod za urbanizam", na koji saglasnost daje pomoćnik Gradonačelnika zaduženog za poslove prostornog planiranja i urbanizma.

Bašte koje se postavljaju na javnoj površini mogu imati i video bimove koji se mogu postaviti u okviru gabarita bašte, na svom ili tuđem objektu uz prethodnu saglasnost vlasnika.

Član 9

Letnje bašte ne mogu biti zatvorenih stranica preko visine stolova, ne mogu se postavljati baštenski roštilji, mangali.

Mogu se postavljati mobilni (pokretni) šankovi, uz saglasnost i uslove koje odredi JP "Zavod za urbanizam".

Član 10

Postavljanjem bašte ne može se menjati postojeća podloga.

Član 11

Bašte na trgovima ne smeju ometati normalan tok pešačkog saobraćaja, ne mogu zauzimati i prostor neposredno uz fontane, česme, spomenike, klupe i uređene zelene površine.

Bašte na trgovima ne moraju biti ograđene i mogu imati samo suncobrane.

Član 12

Bašte se mogu postavljati na trotoarima ukoliko su trotoari dovoljno široki tako da je na njima moguće obezbediti potrebnu širinu prolaza za pešake od 2,5 metara.

Bašte koje se postavljaju uz kolovoz moraju imati ogradu postavljenu prema kolovozu radi zaštite od saobraćaja, prema idejnom rešenju JP "Zavoda za urbanizam" proisteklom iz saglasnosti tog preduzeća.

Bašte u ekstra zoni kao zaštitu od sunca mogu imati samo suncobrane.

1.1. Letnje bašte zatvorenog tipa

Član 12a

Letnja bašta zatvorenog tipa je montažno-demontažni objekat koji se može postaviti na osnovu tehničke dokumentacije na koju saglasnost daje pomoćnik Gradonačelnika za prostorno planiranje i urbanizam.

Konstrukcija letnje bašte zatvorenog tipa može biti od drveta ili čelika. Natkrivanje predmetne konstrukcije predvideti lakim materijalima (PVC folija i sl.). Bočno zatvaranje i zaštita od vetra moguće je izvesti transparentnim folijama, a postavlja se tako da se oblikom i izgledom ne narušava postojeća ambijentalna celina.

Letnja bašta iz stava 1. ovog člana može da se postavi neposredno uz ugostiteljski objekat, ili kao slobodnostojeća konstrukcija tako da se obezbedi minimalna širina prolaza za pešake od 2,5 m.

Član 12b

Tehničku dokumentaciju čine:

1) grafički i fotografski prikaz površine koju bašta zauzima, njene dimenzije.

2) Projekat bašte izrađen od lica koje poseduje licencu dipl. inž. arhitekture - odgovornog projektanta i sadrži:

- grafički prikaz bašte (tri projekcije i karakteristični preseci) sa razmeštajem svih elemenata koji je čine u razmeri 1:50 - 1:100;

- prikaz elemenata bašte (crtež, fotografija, prospekt);

- tehnički opis elemenata bašte i načina montaže;

- projekat priključka na elektrovodove u slučaju zagrevanja električnom energijom i kada se za rasvetu bašte ne koristi priključak na elektroinstalaciju ugostiteljskog objekta i

- projekat TNG instalacije, kada je to uslovljeno obezbeđivanjem zaštite od požara.

Član 12c

Letnja bašta iz člana 12a ovog pravilnika se postavlja na podijum minimalne visine 0,10 m.

Član 12d

Prilikom postavljanja bašte u blizini drveta, sadnice, živo ograde, žardinjere i drugog objekta zelenila ostavlja se prostor za njihovo održavanje.

Letnja bašta zatvorenog tipa može sadržati elemente sa pratećim sadržajem.

2. Tende i nadstrešnice

Tenda je slobodnostojeća konstrukcija sa odgovarajućim zastorom sa namenom za zaštitu od sunca i sastavni je deo bašte.

Uslovi za postavljanje tende propisani su ovim Pravilnikom kroz odredbe koje se odnose na bašte.

Član 13

Nadstrešnica sadrži konstrukciju i zastor.

Član 14

Konstrukcija nadstrešnice mora biti urađena od nerđajućih metala, drveta, plasticifirana ili metalna - obojena postojanim bojama, koja je sklapajuće konstrukcije, a u svemu prema uslovima koje daje JP "Zavod za urbanizam".

Zastor mora biti otporan na atmosferske uticaje i pogodan za održavanje.

Član 15

Minimalna visina donje ivice konstrukcije i zastora mora biti 2,20 metara od kote poda, dok horizontalno odstojanje od građevinske linije može biti do 1,5 m.

Član 16

Konstrukcija nadstrešnice i zastor ne smeju ometati postojeće i planirano komunalno zelenilo, instalacije, vertikalnu saobraćajnu signalizaciju niti zadirati u profil saobraćajnice.

Član 17

Konstrukcije i zastore vlasnici moraju održavati u ispravnom stanju i čiste. Oštećene i dotrajale konstrukcije i zastore vlasnici moraju ukloniti.

3. Reklamne oznake

Član 18

Reklamna oznaka je: reklamna tabla, rotirajuća reklamna tabla, prenosiva reklamna tabla, oznake na ukrasnim i zaštitno - namenskim ogradama, transparent, oznake na uličnim fasadama, reklamni tekstovi ili simbol na žardinjerama, komercijalni i drugi oglasi, kao i oznake kojima se obeležavaju kulturna dobra, turistički i drugi objekti.

3.1. Izgled

Član 19

Reklamna oznaka može da bude pravougaonog, kružnog, trouglastog, elipsastog ili oblika mnogougla. Reklamna oznaka može biti nepokretna ili rotirajuća, kao i svetleća ili nesvetleća. Reklamna oznaka može da sadrži tekstualnu poruku, grafičku poruku ili obe vrste poruka.

Gabarite reklamne oznake utvrđuje JP "Zavod za urbanizam", a saglasnost daje pomoćnik gradonačelnika zadužen za poslove prostornog planiranja i urbanizma.

Raspored boja i simbola na reklamnim oznakama ne sme da podseća na saobraćajni znak. Slova, brojevi i simboli na reklamnoj oznaci moraju da se visinom, bojom i oblikom razlikuju od slova, brojeva i simbola na saobraćajnom znaku.

Na obodu reklamne oznake kružnog, elipsastog ili trouglastog oblika ne može se nalaziti neprekidni pojas crvene boje. Pod neprekidnim pojasom crvene boje podrazumeva se i onaj čiji je centralni ugao prekida kontinuiteta manji od 90°.

Poleđina jednostrane reklamne oznake koja se postavlja na javnoj površini je sivomaslinaste boje ili zagasito sive boje, a boja poleđine reklamne oznake koja se postavlja na stub identične je boje kao stub.

3.2. Postavljanje

Član 20

Reklamna oznaka se ne može postaviti na: stub ili naličje saobraćajnog znaka, stub ili naličje semafora, mostovima, stablo drveta ili ukrasnog zelenila, autobusko stajalište, u trouglu preglednosti raskrsnice, osim na stub javne rasvete, pod uslovima utvrđenim ovim pravilnikom.

Član 21

Reklamna oznaka se postavlja na sopstvenom nosaču ili na stub javne rasvete, uz prethodnu saglasnost preduzeća kome su povereni poslovi održavanja javne rasvete.

Član 22

Ako se reklamna oznaka postavlja iznad trotoara, minimalna vertikalna udaljenost donje ivice reklamne oznake od najisturenije tačke trotoara je 3 m.

Ako se reklamna oznaka postavlja iznad kolovoza, minimalna vertikalna udaljenost donje ivice reklamne oznake od najisturenije tačke kolovoza je 4,5 m.

Ako se reklamna oznaka postavlja pored kolovoza, minimalna horizontalna udaljenost najbliže ivice reklamne oznake od najisturenije tačke kolovoza je 1,5 m, a ako je visina donje ivice reklamne oznake manja od 3 m, minimalna horizontalna udaljenost je 1,2 m.

Ako se reklamna oznaka postavlja na zaštitnim ogradama, duž kolovoza, minimalna horizontalna udaljenost najbliže ivice reklamne oznake od najisturenije tačke kolovoza je 0,3 m, dok visina stuba nosača reklamne oznake ne može da bude veća od 1 m.

Ako se reklamna oznaka postavlja u razdelnom ostrvu, minimalna horizontalna udaljenost najbliže ivice reklamne oznake od najisturenije tačke kolovoza je 0,8 m - 1 m.

Bliže tehničke uslove iz ovog člana daje JP "Zavod za urbanizam" Novi Pazar.

Član 23

Na stub javne rasvete mogu da se postave najviše dve reklamne oznake, pod uslovom da reklamna oznaka mora biti na suprotnim stranama u odnosu na osu stuba.

Ako se reklamna oznaka postavlja na stub javne rasvete čija je visina veća od 6 m, donja ivica rama reklamne oznake mora biti postavljena na visini od 4,5 m od najisturenije tačke terena.

Ako se reklamna oznaka postavlja na stub javne rasvete čija je visina manja od 6 m, donja ivica rama reklamne oznake mora biti postavljena na visini od 3 m od najisturenije tačke terena, ali tako da ne ulazi u slobodni profil kolovoza.

Ram reklamne oznake koji se postavlja na stub javne rasvete pričvršćuje se na dve tačke (bez bušenja i oštećenja stuba), a udaljenost najbliže ivice rama od spoljne ivice stuba mora biti 0,1 m.

Reklamna oznaka koja se postavlja na stub javne rasvete mora biti pravougaonog oblika dimenzije 0,80 m x 0,80 m (može da se postavi i kao rotirajuća, umetnuta u okvir rama).

Član 24

Reklamna oznaka može da se postavi na fasadu zgrade pod uslovom da se obezbedi minimalna visina od 3 m od trotoara, prema idejnom rešenju koje daje JP "Zavod za urbanizam" a na koji saglasnost daje pomoćnik Gradonačelnika zadužen za poslove prostornog planiranja i urbanizma.

Član 25

Reklamna oznaka mora biti postavljena tako da ne zaklanja saobraćajni znak. Minimalna udaljenost reklamne oznake od saobraćajnog znaka je 15 m u naselju, a 50 m van naselja.

Član 26

Visina donje ivice rotirajuće reklamne oznake mora biti minimalno 3 m od nivoa terena.

Član 27

Prenosiva reklamna tabla se može postaviti prema uslovima koje definiše JP "Zavod za urbanizam" za svaki pojedinačni slučaj u skladu sa propisima o bezbednosti saobraćaja.

Član 28

Gornja ivica temeljne stope nosača reklamne oznake ne sme biti iznad nivoa terena i mora biti prekrivena travom ili materijalom kojim je obrađen okolni teren.

Temeljna stopa nosača reklamne oznake ne može da se postavi iznad PTT instalacija, elektro kablova i drugih podzemnih vodova.

Član 29

Ako je reklamna oznaka svetleća, izvor svetlosti mora biti postavljen tako da ne zaslepljuje učesnike u saobraćaju.

Ako je reklamna oznaka svetleća i ako se postavlja na stub javne rasvete, podnosilac zahteva je dužan da pribavi saglasnost preduzeća kome su povereni poslovi održavanja javne rasvete.

Član 30

Transparent postavljen između zgrada ili stubova nisko-naponske mreže postavlja se samo za značajne priredbe i uz saglasnost vlasnika objekata na koje se postavlja. Ovi transparenti ne mogu se postavljati na visini manjoj od 4,5 m od nivelete kolovoza.

Član 31

Troškove izrade, postavljanja, održavanja i rizika za slučaj oštećenja i uništenja reklamne oznake padaju na teret lica kome je izdato odobrenje za postavljanje.

Član 32

Za postavljanje reklamnih oznaka nestandardnih dimenzija uslove će određivati JP "Zavod za urbanizam" Novi Pazar uz saglasnost pomoćnika Gradonačelnika zadužen za poslove urbanizma i prostornog planiranja.

Član 33

Ako se na mesto postavljene reklamne oznake ili u njenoj visini postavlja novi saobraćajni znak, ili druga saobraćajna oprema, reklamna oznaka biće uklonjena ili premeštena na najbliže odgovarajuće mesto o trošku investitora nove opreme.

Član 34

O izdatim odobrenjima vodi se evidencija - registar postavljenih reklamnih oznaka pored saobraćajnica na gradskoj teritoriji grada Novog Pazara.

Registar sadrži:

- naziv i adresu lica kome je izdato odobrenje,

- datum izdavanja odobrenja,

- važnost izdatog odobrenja,

- mesto postavljanja natpisa (adresa i opis, grafički prilog),

- dimenzije natpisa,

- sadržinu simbola i teksta sa naznakom osnovnih boja reklamne oznake.

4. Pultovi i tezge za izlaganje i prodaju knjiga, časopisa i drugih publikacija, kaseta, cveća, čestitki i drugih ukrasnih predmeta

Član 35

Tezge i pultovi za izlaganje i prodaju knjiga, časopisa i drugih publikacija, cveća, čestitki i drugih ukrasnih predmeta (u daljem tekstu: prodajni pultovi i tezge) su tipski, otvoreni, lako pokretni objekti za izlaganje i prodaju robe, čija bruto površina ne može biti veća od 2 m2.

Član 36

Izgled i tip prodajnog pulta ili tezge određuje JP "Zavod za urbanizam" Novi Pazar.

Nije dozvoljeno zatvarati izložbeni pult ili tezge tako da dobija izgled kioska.

Član 37

Prodaja robe na prodajnim pultovima i tezgama može se obavljati tokom cele godine, ili u sajamske dane, u vremenu od 8 do 20 sati, a po isteku radnog vremena, obavezno se uklanja sa javne površine.

Član 38

Odlukom o komunalnom uređenju Grada Novog Pazara su određene lokacije za postavljanje prodajnih pultova i tezgi.

5. Rashladni uređaj

Član 39

Aparat za sladoled je tipski, lako pokretni uređaj za pripremu i prodaju sladoleda koji se postavlja na javnoj površini.

Rashladna vitrina je tipski lako pokretljiv uređaj.

Član 40

Aparat za sladoled i rashladna vitrina se postavljaju na javnoj površini ako postoje uslovi tj. ako se ostavi širina prolaza za pešake 2,5 m.

Postavljanje aparata za sladoled i rashladne vitrine se odobrava u periodu od 15. marta do 15. novembra tekuće godine, a po isteku vremena na koje su postavljeni moraju se ukloniti sa javne površine.

6. Aparati za kokice

Član 41

Aparat za kokice, semenke, kestenje i sl. je tipski, lako pokretni uređaj za pripremu i prodaju kokica, semenki i kestenja čija bruto površina sa kućištem aparata ne može biti veća od 2 m2.

Prodaja kokica se može obavljati na tipskim kolicima koja su izrađena u svemu prema idejnom rešenju odobrenom od strane JP "Zavoda za urbanizam" Novi Pazar.

Aparat za kokice, semenke i kestenje i sl. mogu se postavljati na javnoj površini ako se ostavi širina prolaza za pešake 2,5 m.

Član 42

Nije dozvoljeno zatvarati aparat za kokice tako da dobije izgled kioska.

7. Zaštitni stubići

Član 43

Zaštitni stubići mogu se postavljana na javnim površinama po zahtevima zainteresovanih lica na osnovu uslova koje daje JP "Zavod za urbanizam".

Veličina, boja, mesto postavljanja i vrsta materijala bliže određuje JP "Zavod za urbanizam".

Postavljanje zaštitnih stubića vrši JP "Zavod za urbanizam", a o trošku podnosioca zahteva.

8. Žardinjere

Član 44

Žardinjere se mogu postaviti različitih oblika i dimenzija a u svemu prema uslovima koje definiše JP "Zavod za urbanizam" prema idejnom rešenju a na koje saglasnost daje pomoćnik Gradonačelnika zadužen za poslove urbanizma i prostornog planiranja.

Član 45

Žardinjere koje se postavljaju ispred objekta koji čini jednu građevinsku celinu moraju biti istih dimenzija, boje i oblika.

Na određenom potesu žardinjere moraju biti istih dimenzija, boja i oblika i iste se postavljaju prema idejnom rešenju koje daje JP "Zavod za urbanizam", a na koje saglasnost daje pomoćnik Gradonačelnika zadužen za poslove prostornog planiranja i urbanizma.

III PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 46

Dotrajale, ruinirane i oštećene tende moraju se ukloniti ili sanirati, a novo postavljene se moraju uklopiti u ambijent prostora.

Član 47

Na predmete čije je rešavanje započeto pre stupanja na snagu ovog Pravilnika, a postupak nije konačno završen, primenjivaće se odredbe ovog Pravilnika.

Član 48

Ovaj Pravilnik stupa na snagu danom objavljivanja u "Službenom listu grada Novog Pazara".

 

Samostalni član Pravilnika o izmenama i dopunama
Pravilnika o uslovima za postavljanje objekata na javnim površinama na osnovu Odluke o komunalnom uređenju grada Novog Pazara

("Sl. list grada Novog Pazara", br. 6/2010)

Član 5

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Novog Pazara".