PRAVILNIK

O NAČINU I POSTUPKU IZDAVANJA MEĐUNARODNIH VETERINARSKIH POTVRDA (SERTIFIKATA) ZA POŠILJKE ŽIVOTINJA, PROIZVODA ŽIVOTINJSKOG POREKLA, HRANE ŽIVOTINJSKOG POREKLA, HRANE ZA ŽIVOTINJE, SPOREDNE PROIZVODE ŽIVOTINJSKOG POREKLA I PRATEĆIH PREDMETA, KAO I EVIDENCIJI O IZDATIM SERTIFIKATIMA

("Sl. glasnik RS", br. 76/2010)

 

I UVODNE ODREDBE

Član 1

Ovim pravilnikom bliže se propisuje način i postupak izdavanja međunarodnih veterinarskih potvrda (sertifikata) za pošiljke životinja, proizvoda životinjskog porekla, hrane životinjskog porekla, hrane za životinje, sporedne proizvode životinjskog porekla i pratećih predmeta (u daljem tekstu: pošiljka), kao i evidencija o izdatim sertifikatima.

Član 2

Pojedini izrazi upotrebljeni u ovom pravilniku imaju sledeće značenje:

1) međunarodna veterinarska potvrda (sertifikat) jeste sertifikat o zdravlju, odnosno zdravstveno-higijenskoj i kvalitativnoj bezbednosti pošiljke, kojim se potvrđuje da je na mestu porekla pošiljke obavljen propisan veterinarsko-sanitarni pregled, da pošiljka potiče iz odobrenog ili registrovanog objekta za izvoz i da su ispunjene sve garancije navedene u sertifikatu;

2) međunarodni promet jeste izvoz, provoz i uvoz pošiljaka između Republike Srbije i drugih zemalja;

3) postupak izdavanja sertifikata obuhvata popunjavanje, potpisivanje i overavanje obrasca međunarodne veterinarske potvrde (sertifikata) od strane nadležnog veterinarskog inspektora koji je završio obuku za izdavanje sertifikata koja podrazumeva stručno usavršavanje i upoznavanje sa međunarodnim propisima i standardima koji se odnose na način i postupak izdavanja sertifikata prema posebnom programu.

II NAČIN I POSTUPAK IZDAVANJA MEĐUNARODNIH VETERINARSKIH POTVRDA (SERTIFIKATA)

Član 3

Međunarodna veterinarska potvrda (sertifikat) izdaje se u skladu sa zakonom kojim se uređuje veterinarstvo.

Član 4

Sertifikat se izdaje na štampanom obrascu koji se priprema u skladu sa odgovarajućim međunarodnim standardima ili u skladu sa obrascem koji propisuje zemlja uvoznica, pri čemu se obezbeđuje veza između odštampanog obrasca sertifikata i nadležnog veterinarskog inspektora koji izdaje sertifikat, kako bi se obezbedila sledljivost.

Obrazac sertifikata iz stava 1. ovog člana priprema se na srpskom jeziku i jeziku zemlje primaoca, a ako je pošiljka namenjena za isporuku u zemlje članice Evropske unije obrazac sertifikata priprema se na srpskom i engleskom jeziku, kao i na jeziku ulazne zemlje u Evropsku uniju i jeziku zemlje primaoca, u skladu sa zahtevima zemlje uvoznice.

Odštampani obrasci evidentiraju se i čuvaju se pod ključem.

Član 5

Sertifikat se izdaje za jednu vrstu pošiljke i za jednog primaoca, i to tako što se, na dan otpreme pošiljke, obrazac iz člana 4. ovog pravilnika popunjava, potpisuje i svaka stranica overava od strane nadležnog veterinarskog inspektora, u skladu sa zakonom kojim se uređuje veterinarstvo.

U slučaju greške pri popunjavanju obrasca sertifikata, taj obrazac se poništava stavljanjem oznake: "storno" i čuva se zajedno sa zahtevom za izdavanje sertifikata i fotokopijom izdatog sertifikata, a u slučaju kada je u odštampanom obrascu potrebno izvršiti precrtavanje teksta kako bi se potvrdilo činjenično stanje u vezi sa pošiljkom, pored precrtanog teksta stavlja se paraf i pečat nadležnog veterinarskog inspektora, koji je u skladu sa zakonom kojim se uređuje veterinarstvo ovlašćen da izdaje sertifikat.

Sertifikat se izdaje u jednom originalnom primerku, a njegova fotokopija čuva se tri godine, zajedno sa zahtevom za izdavanje sertifikata.

Član 6

Ako je pre izdavanja sertifikata potrebno obaviti dodatne preglede ili laboratorijska ispitivanja pošiljke o vrsti i obimu dodatnih pregleda, odnosno ispitivanja te pošiljke obaveštava se nadležni veterinarski inspektor.

Član 7

U sertifikat se mogu unositi samo podaci koji su:

1) provereni od strane nadležnog organa, u skladu sa zakonom kojim se uređuje veterinarstvo i bezbednost hrane;

2) navedeni u dokumentu o obavljenom dodatnom pregledu, odnosno ispitivanju pošiljke koje je izvršeno u ovlašćenoj instituciji uz nadzor nadležnog veterinarskog inspektora, u slučaju da je pre izdavanja sertifikata potrebno obaviti dodatne preglede ili laboratorijska ispitivanja pošiljke;

3) dobijeni na osnovu epidemiološkog i epizootiološkog sistema praćenja i nadzora zaraznih bolesti ili dobijeni u okviru sprovođenja zvanično priznatih monitoring programa koji se odnose na obezbeđenje sistema osiguranja javnog zdravlja i bezbednosti hrane, u skladu sa propisima kojima se uređuje veterinarstvo, odnosno bezbednost hrane.

U slučaju kada se sertifikat izdaje na osnovu drugog sertifikata ili potvrde, taj drugi sertifikat ili potvrda moraju se pribaviti pre izdavanja sertifikata.

Član 8

Sertifikat se ne može izdavati nepopunjen ili delimično popunjen, niti za pošiljke koje nadležni veterinarski inspektor nije pregledao, odnosno za koje ne postoji dokumentacija o izvršenom pregledu, ili koje nisu više pod njegovim nadzorom.

III EVIDENCIJA O IZDATIM SERTIFIKATIMA

Član 9

O izdatim sertifikatima vodi se evidencija u pisanom i elektronskom obliku.

Evidencija iz stava 1. ovog člana sadrži sledeće podatke:

1) redni broj;

2) datum zaduživanja obrascima sertifikata i datum izdavanja sertifikata;

3) serijski broj zaduženih obrazaca sertifikata i izdatih sertifikata;

4) ime i prezime službenog lica koje je zaduženo obrascima sertifikata i ime i prezime nadležnog veterinarskog inspektora koji izdaje sertifikate;

5) datum i potpis službenog lica koje je zaduženo obrascima sertifikata i ime i prezime nadležnog veterinarskog inspektora koji izdaje sertifikate.

IV ZAVRŠNA ODREDBA

Član 10

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".