ODLUKA
O PRAVIMA U OBLASTI SOCIJALNE ZAŠTITE I SOCIJALNE SIGURNOSTI GRAĐANA NA TERITORIJI GRADA SREMSKA MITROVICA

("Sl. list grada Sremska Mitrovica", br. 4/2008, 11/2009, 4/2010 i 6/2010)

Član 1

Ovom Odlukom utvrđuju se bliži uslovi i način ostvarivanja prava po Zakonu o socijalnoj zaštiti i obezbeđivanju socijalne sigurnosti građana, za koja se sredstva obezbeđuju u budžetu grada Sremska Mitrovica.

Član 2

Prava iz prethodnog člana, odnose se na:

- jednokratnu pomoć,

- opremu korisnika za smeštaj u ustanovu socijalne zaštite i drugu porodicu,

- dnevni boravak dece, omladine i odraslih lica ometenih u psihičkom razvoju,

- privremeni smeštaj u Prihvatilište i Prihvatnu stanicu,

- pomoć u kući,

- savetovalište za brak i porodicu,

- stanovanje uz podršku za mlade koji se osamostaljuju,

- dnevni centar za decu i mlade sa poremećajem u ponašanju i sukobu sa zakonom,

- nadoknada troškova prevoza i ishrane dece i omladine ometene u razvoju,

- socijalno stanovanje u zaštićenim uslovima.

I JEDNOKRATNA POMOĆ

Član 3

Pravo na jednokratnu pomoć, obezbeđuje se licu odnosno njegovoj porodici koje se iznenada ili trenutno nađu u stanju socijalne potrebe.

Jednokratna pomoć može biti novčana ili u naturi.

Član 4

Smatra se da se lice, odnosno njegova porodica, nalazi u stanju socijalne potrebe, u sledećim slučajevima:

- ako nema prihoda,

- ako prihodi lica, odnosno njegove porodice ne prelaze prosečnu zaradu po zaposlenom u Gradu, u mesecu u kome se vrši isplata jednokratne pomoći.

Član 5

Jednokratna pomoć ne može biti veća od prosečne zarade ostvarene u privredi Republike, u mesecu za koji se vrši isplata.

Član 6

Jednokratna pomoć može se isplatiti jednom ili više puta u toku godine, u zavisnosti od stanja u kome se lice ili njegova porodica nalaze.

Član 7

Jednokratna pomoć ostvaruje se na osnovu podnetog zahteva.

Zahtev iz prethodnog stava, podnosi se Centru za socijalni rad " Sava" u Sremskoj Mitrovici (u daljem tekstu: Centar), kao i ostala dokumentacija koja je po oceni Centra, neophodna za rešavanje podnetog zahteva.

Član 8

Visinu jednokratne pomoći utvrđuje Centar, ceneći trenutnu situaciju u kojoj se podnosilac zahteva nalazi.

II OPREMA KORISNIKA ZA SMEŠTAJ U USTANOVU SOCIJALNE ZAŠTITE ILI DRUGU PORODICU

Član 9

Oprema korisnika za smeštaj u ustanovu socijalne zaštite ili drugu porodicu obuhvata: odeću, obuću i troškove prevoza korisnika do ustanove, odnosno porodice.

Pravo na opremu iz prethodnog stava ima lice koje se upućuje na smeštaj u ustanovu socijalne zaštite, ili drugu porodicu, a tu opremu ne može sam obezbediti, niti mu je mogu obezbediti srodnici koji su, prema propisima o braku i porodičnim odnosima, dužni da učestvuju u njegovom izdržavanju.

Član 10

Vrstu i količinu opreme iz prethodnog člana utvrđuje Centar, u zavisnosti od potrebe korisnika.

III DNEVNI BORAVAK DECE, OMLADINE I ODRASLIH LICA OMETENIH U PSIHIČKOM RAZVOJU

Član 11

Pravo na Dnevni boravak imaju deca i omladina umereno i teže ometena u psihičkom razvoju, kojima se, u skladu sa njihovim sposobnostima, sklonostima i ispoljenom interesu, obezbeđuje dnevni boravak, vaspitno obrazovne, radne, kulturno zabavne i rekreativne aktivnosti.

Pravo na Dnevni boravak imaju i odrasla umereno i teže mentalno nerazvijena lica.

Dnevni boravak lica iz stava 1. i 2. ovog člana, organizuje se u skladu sa Zakonom o socijalnoj zaštiti i obezbeđivanju socijalne sigurnosti građana, u Školi za osnovno i srednje obrazovanje "Radivoj Popović" u Sremskoj Mitrovici.

Član 12

Pravo na Dnevni boravak ostvaruje se na osnovu podnetog zahteva.

Zahtev podnosi zakonski zastupnik ili staratelj lica iz člana 11. ove Odluke.

Postupak za ostvarivanje prava na Dnevni boravak može se pokrenuti i po službenoj dužnosti.

Član 13

O korisnicima Dnevnog boravka brine jedna medicinska sestra.

IV PRIVREMENI SMEŠTAJ U PRIHVATILIŠTE I PRIHVATNU STANICU

Član 14

Lica koja se nađu u skitnji i prosjačenju, ili nekim drugim okolnostima u kojima je hitno potreban prihvat i kratkotrajni smeštaj, zbrinjavaju se u prihvatnoj stanici.

Prihvatna stanica obezbeđuje smeštaj, ishranu, primenu zdravstveno-higijenskih mera, utvrđivanje identiteta i prebivališta i sačinjavanje nalaza o njihovom stanju i ponašanju, s ciljem da se što pre vrate u porodicu ili dom u kome su bili.

U slučaju nužnosti temeljitijeg opservaciono - dijagnostičkog tretmana, upućuju se u Prihvatilište.

Član 15

Lica sa poremećajem u društvenom ponašanju i ostala lica koje uputi nadležni Centar, privremeno i celovito se zbrinjavaju u Prihvatilištu.

Nakon spovedenog opservaciono - dijagnostičkog tretmana, za njih se utvrđuje odgovarajući oblik trajnog zbrinjavanja.

Član 16

Gradski organ uprave nadležan za poslove socijalne zaštite, zaključuje sa Prihvatilištem i Prihvatnom stanicom, ugovore o privremenom smeštaju.

V POMOĆ U KUĆI

Član 17

Pravo na pomoć u kući obezbeđuje se starim i iznemoglim, hronično obolelim i drugim licima koja nisu u stanju da se sama o sebi staraju, na području grada Sremska Mitrovica.

Pomoć u kući obezbeđuje se obavljanjem neophodnih kućnih poslova, kao što su:

- održavanje lične higijene,

- održavanje higijene stana,

- nabavka namirnica i priprema hrane,

- pomoć pri uzimanju hrane i hranjenje,

- nabavka lekova, plaćanje računa, predaja pošte i

- druge usluge na zahtev korisnika.

Član 18

Poslove pomoći u kući obavlja Služba pomoći u kući, pri Centru za socijalni rad.

VI SAVETOVALIŠTE ZA BRAK I PORODICU

Član 19

Savetovalište za brak i porodicu je institucionalni okvir u kome će se kroz sistemski pristup i savetodavno - terapijski rad, prepoznati promene u funkcionisanju savremene porodice i shodno tome, oblikovati društveni odgovor na rastuće probleme.

Član 20

Savetovalište za brak i porodicu u domenu savetovanja i terapije:

1. Zainteresovanim građanima pruža osnovne informacije o savetodavno - terapijskom radu Savetovališta, procenjuje njihove potrebe, indikacije za tretman u Savetovalištu, prihvata u tretman ili ih upućuje na druge odgovarajuće službe ili institucije.

2. Obavlja neposredan savetodavno - terapijski rad sa pojedincima, parovima i porodicama sa problemima bračnog i porodičnog življenja u svim fazama životnog ciklusa porodice.

3. U skladu sa potrebama pojedinog slučaja sarađuje sa kolegama i stručnjacima Centra i ostalih relevantnih službi i institucija.

4. Vodi evidenciju i dokumentaciju o savetodavno - terapijskom radu sa klijentima.

5. Prati i usavršava praksu savetodavno - terapijskog rada sa klijentima u okviru sistemske porodične terapije.

Član 21

Pored materijalnih troškova Savetovališta, iz gradskog budžeta finansiraju se i plate:

- diplomiranog psihologa i

- diplomiranog socijalnog radnika.

VII STANOVANJE UZ PODRŠKU ZA MLADE KOJI SE OSAMOSTALJUJU

Član 22

Stanovanje uz podršku za mlade koji se osamostaljuju je privremeno stanovanje dece i omladine bez roditeljskog staranja, u stanu predviđenom za ovu namenu, pod stalnim nadzorom Centra.

Član 23

Stanovanje uz podršku za mlade koji se osamostaljuju prvenstveno obezbeđuje pomoć mladim punoletnim osobama, koje po prestanku smeštaja u ustanovi socijalne zaštite ili hraniteljskoj porodici, ne mogu da se vrate u biološku ili srodničku porodicu, niti su u mogućnosti da u tom trenutku započnu samostalan život, ali je izvesno da će uz odgovarajuću pripremu i podršku, u dogledno vreme, moći da žive samostalno.

Ovu uslugu mogu koristiti i:

- mlade osobe uzrasta od 15 do 18 godina, na smeštaju u ustanovi socijalne zaštite ili hraniteljskoj porodici, za koje se, s obzirom na započeto školovanje odnosno radno osposobljavanje i lične potencijale, može očekivati da će se uz podršku, osposobiti za samostalan život pre ili neposredno po stečenom punoletstvu,

- mlade osobe uzrasta od 15 do 18 godina, koje nemaju mogućnost da i dalje žive u biološkim ili srodničkim porodicama, kao alternativa smeštaju u ustanovu socijalne zaštite ili u hraniteljsku porodicu.

Član 24

O pravu na smeštaj u objektu za stanovanje uz podršku za mlade koji se osamostaljuju, rešenjem odlučuje Centar, po službenoj dužnosti, na osnovu nalaza i stručnog mišljenja voditelja slučaja i izveštaja savetnika za osamostaljivanje.

Korisnici će, na osnovu rešenja o smeštaju u ovaj objekat, sa Centrom zaključiti ugovor o međusobnim pravima i obavezama.

Član 25

Sa mladima smeštenim u objekat za stanovanje uz podršku za mlade koji se osamostaljuju radi, i za samostalan život ih postepeno priprema, savetnik za osamostaljivanje.

Član 26

Sredstva za troškove stanovanja (uobičajene režijske troškove za stan te kvadrature) i investiciono održavanje stana, obezbeđuju se u budžetu Grada.

Član 27

Ukoliko u nekom periodu, nema korisnika sa sopstvene teritorije, Grad Sremska Mitrovica može ponuditi smeštaj deci i omladini bez roditeljskog staranja iz opština u okruženju.

Odnosi iz stava 1. ovog člana, bliže se uređuju ugovorom.

VIII DNEVNI CENTAR ZA DECU I MLADE SA POREMEĆAJEM U PONAŠANJU I SUKOBU SA ZAKONOM

Član 28

Dnevni centar za decu i mlade sa poremećajem u ponašanju i sukobu sa zakonom (u daljem tekstu: Dnevni centar) obezbeđuje korisnicima redovnu (svakog radnog dana, u vremenu od 8,00 do 20,00 časova) psihosocijalnu edukaciju, individualno i grupno savetovanje, pomoć u učenju, profesionalnu orijentaciju i rekreacione i kulturno zabavne aktivnosti, kao i kontinuiran rad sa roditeljima i užom porodicom, u cilju resocijalizacije i integracije u lokalnu sredinu.

Član 29

Rad Dnevnog centra organizovaće se u prostorijama Crvenog krsta, površine 120 m2, u ulici Arsenija Čarnojevića br 17.

Član 30

Potpisivanjem ugovora o saradnji sa organizacijom zaduženom za realizaciju Dnevnog centra, (sredstvima UNDP preko Fonda za socijalne inovacije pri Ministarstvu rada i socijalne politike i Grada Sremska Mitrovica) formira se mreža ustanova značajnih za rešavanje problema dece i mladih sa poremećajem u ponašanju: Centra za socijalni rad, Suda, Tužilaštva, Nacionalne službe za zapošljavanje, osnovnih i srednjih škola i Visoke škole za strukovne studije vaspitača, iz čijih će se redova regrutovati volonteri za pomoć u obučavanje dece i adolescenata veštini učenja.

Član 31

O pravu dece i mladih sa poremećajem u ponašanju na korišćenje usluga Dnevnog centra, odlučuje stručni tim Centra za socijalni rad. Decu i mlade u sukobu sa zakonom, u Dnevni centar upućuje javni tužilac ili sudija za maloletnike, koji im, u skladu sa Zakonom, mogu izreći vaspitni nalog: uključivanje u pojedinačni ili grupni tretman u odgovarajućoj ustanovi ili savetovalištu, ili uključivanje bez naknade u rad humanitarnih organizacija ili poslove socijalnog, lokalnog ili ekološkog značaja, ili vaspitnu meru: pojačani nadzor uz obavezu dnevnog boravka.

Član 32

U budžetu grada Sremska Mitrovica, (po isteku prvih godinu dana), obezbeđivaće se sredstva za platu jednog diplomiranog psihologa i materijalne troškove Dnevnog centra.

IX NADOKNADA TROŠKOVA PREVOZA I ISHRANE DECE I OMLADINE OMETENE U RAZVOJU

Član 33

Deca ometena u razvoju koja pohađaju predškolsku ustanovu i korisnici Dnevnog boravka, (i njihov pratilac) imaju pravo na nadoknadu troškova prevoza u visini stvarnih troškova cene karte u javnom saobraćaju.

Član 33a

Korisnicima Dnevnog boravka obezbeđuju se doručak i ručak, a učenicima ŠOSO "Radivoj Popović", jedan obrok dnevno, tokom školske godine.

Cene obroka, na predlog škole "Radivoj Popović", utvrđuje nadležna gradska uprava, u skladu sa normativima predviđenim propisima o učeničkom standardu.

X SOCIJALNO STANOVANJE U ZAŠTIĆENIM USLOVIMA

Član 34

Socijalno stanovanje u zaštićenim uslovima je obezbeđivanje smeštaja za socijalno ugrožene izbeglice i interno raseljena lica i porodice, kao i socijalno ugrožena lica i porodice iz lokalne zajednice, koji se organizuje na području grada Sremska Mitrovica, u posebnom, za to predviđenom objektu, koji se nalazi u stambenom naselju "Marko Peričin Kamenjar", u ulici Marsilijevoj br. 20B, i sastoji se iz 34 stambene jedinice i zajedničkih prostorija (u daljem tekstu: objekat za socijalno stanovanje u zaštićenim uslovima).

Član 35

Objektom za socijalno stanovanje u zaštićenim uslovima upravlja Centar za socijalni rad i odgovoran je za njegovo namensko korišćenje.

Centar obezbeđuje usluge socijalnog radnika, psihologa i administracije.

Član 36

Troškovi redovnog održavanja objekta za socijalno stanovanje u zaštićenim uslovima, finansiraju se iz budžeta grada Sremska Mitrovica.

Član 37

Korisnici stambenih jedinica, ne mogu steći pravo svojine na stambenim jedinicama koje koriste.

Namena objekta za socijalno stanovanje u zaštićenim uslovima ne može se menjati, sve dok postoji stanje socijalne potrebe korisnika. Ukoliko prestane ova potreba, Grad može promeniti namenu objekta, ali se on može koristiti isključivo za potrebe socijalne zaštite.

Član 38

Pravo na smeštaj u objektima socijalnog stanovanja u zaštićenim uslovima imaju socijalno ugrožene izbeglice i interno raseljena lica i porodice iz kolektivnih centara ili neadekvatnog privatnog smeštaja, kao i socijalno ugrožena lica i porodice sa područja grada Sremska Mitrovica, koji su stambeno ugroženi i imaju prihode do dvostrukog nivoa socijalne sigurnosti:

1. socijalno ugrožena lica i porodice koje zbog fizičkih ili mentalnih bolesti, hronične bolesti ili invaliditeta člana porodice, ne mogu da obezbede normalne uslove za život,

2. samohrani roditelji,

3. stara lica - samci i parovi, sposobni da žive samostalno,

4. druge ugrožene kategorije (žrtve nasilja i sl).

Stambeno ugroženim, smatra se pojedinac i porodica koji nema stan ili porodičnu stambenu zgradu na teritoriji Republike Srbije u svojini ili susvojini, da ne koristi društveni ili državni stan po osnovu zakupa, da nema mogućnosti da reši stambeno pitanje na drugi način i da ne ispunjava uslove za smeštaj u ustanovu socijalne zaštite ili drugu porodicu.

Korisnici su i domaćin objekta socijalnog stanovanja i članovi njegove porodice.

Član 39

Domaćin objekta za socijalno stanovanje je radno sposobno lice, član socijalno ugrožene porodice izbeglica ili interno raseljenih lica, ili porodice sa područja grada, iste kategorije.

Domaćin se bira po istom postupku kao i ostali korisnici objekta za socijalno stanovanje u zaštićenim uslovima, i njegov rad kontroliše Centar za socijalni rad.

Član 40

Prava i obaveze domaćina, regulišu se ugovorom, koji zaključuje sa Centrom za socijalni rad.

Član 41

Prvi izbor korisnika i domaćina objekta, na osnovu posebnog Pravilnika koji je usvojila, a kojim se reguliše postupak, uslovi i kriterijumi izbora, obavila je Komisija sastavljena od predstavnika Grada Sremska Mitrovica, UNHCR-a, Komesarijata za izbeglice Republike Srbije, Centra za socijalni rad "Sava" i Međunarodne organizacije za migracije.

Svaki sledeći izbor obavlja Komisija koju imenuje Gradonačelnik Grada Sremska Mitrovica, na period od 4 godine. Komisija ima predsednika, 5 članova i 5 zamenika i sastavljena je od predstavnika Centra za socijalni rad i Gradske uprave.

Komisija za izbor korisnika i domaćina objekta za socijalno stanovanje u zaštićenim uslovima, obavlja sledeće poslove:

- na predlog Centra za socijalni rad, raspisuje Oglas za dodelu na korišćenje slobodnog stana i objavljuje ga na oglasnoj tabli Centra i Gradske uprave,

- razmatra podnete prijave,

- utvrđuje predlog liste korisnika i objavljuje ga na oglasnoj tabli Centra i Gradske uprave,

- razmatra prispele prigovore na predlog liste,

- utvrđuje konačnu listu i objavljuje je na oglasnoj tabli Centra i Gradske uprave,

- predlaže Centru zaključenje ugovora sa korisnicima, utvrđenim konačnom listom.

Lista korisnika utvrđuje se na osnovu sledećih kriterijuma:

1. socio-ekonomska ugroženost

 

- bez prihoda

20 bodova

- za prihod do nivoa socijalne sigurnosti

15 bodova

- za prihod do visine dvostrukog nivoa socijalne sigurnosti

10 bodova

2. godine starosti

10 bodova

- za jednočlano ili dvočlano domaćinstvo starih lica (žene sa navršenih 60, a muškarci sa 65 godina), sposobnih da žive samostalno

 

3. porodično domaćinstvo samohranog roditelja

20 bodova

(samohranim roditeljem smatra se roditelj koji sa decom rođenom u braku ili van braka živi u nepotpunoj porodici, jer je drugi roditelj preminuo, nepoznat, ili mu je nepoznato prebivalište odnosno boravište duže od 6 meseci, a očigledno je napustio dete, i kada drugi roditelj ne učestvuje u izdržavanju dece.)

 

4. invalidnost i telesno oštećenje punoletnog člana domaćinstva

 

- telesno oštećenje 80-100%

20 bodova

- telesno oštećenje 50-80%

15 bodova

- telesno oštećenje do 50%

10 bodova

5. telesna invalidnost (ometenost u razvoju) maloletnog deteta

40 bodova

6. teška hronična bolest člana porodice

20 bodova

(maligna oboljenja, bronhijalna i srčana astma, teška opstruktivna oboljenja pluća, aktivna tuberkuloza, infarkt srca, dekompenzovana srčana oboljenja, transplantacija srca, cerebrovaskularni insult, epilepsija, teže duševne bolesti, progresivne nervno-mišićne bolesti, pareze i paralize, hemofilija, insulin zavisni dijabetes, hronične bubrežne insuficijencije na dijalizama, sistemske autoimune bolesti, hiv i osteomijelitisi).

 

7. žrtve porodičnog nasilja

20 bodova

8. porodice sa decom na redovnom školovanju

 

- 5 bodova po učeniku ili studentu

 

9. broj članova porodičnog domaćinstva

maksimal.

- 5 bodova po članu

20 bodova

10. stambena ugroženost (nepostojanje osnovnih uslova stanovanja: vodovodnih, sanitarnih, elektro instalacija...)

do 50 bodova

Prva slobodna stambena jedinica biće opredeljena za urgentno zbrinjavanje žrtava porodičnog nasilja.

Član 42

Korisnici sa Centrom za socijalni rad, zaključuju ugovor o međusobnim pravima i obavezama.

Član 43

Korisniku prestaje pravo na korišćenje objekta socijalnog stanovanja u zaštićenim uslovima u slučaju:

- kad ispuni uslove za neki drugi oblik socijalne zaštite,

- ako dođe do promene u njegovom porodičnom, radno pravnom i imovinsko pravnom statusu, koja je od uticaja na njegovo pravo na korišćenje objekta socijalnog stanovanja u zaštićenim uslovima (u slučaju razvoda braka korisnika, Centar zaključuje novi ugovor sa supružnikom koji je preuzeo obavezu staranja o deci),

- ako nenamenski koristi prostor i opremu,

- ako svojim ponašanjem remeti utvrđeni kućni red i time ometa druge korisnike u nesmetanom korišćenju smeštaja,

- smrću korisnika ili člana porodičnog domaćinstva (osim u slučaju kad po oceni Centra za socijalni rad postoje uslovi da se zaključi novi ugovor o korišćenju, sa jednim od članova tog porodičnog domaćinstva).

Član 44

Sredstva za život korisnika koji nemaju prihode ili imaju prihod manji od nivoa socijalne sigurnosti utvrđene zakonom, obezbeđuju se u iznosu i pod uslovima utvrđenim Zakonom o socijalnoj zaštiti i obezbeđivanju socijalne sigurnosti građana - za državljane Republike Srbije iz budžeta Ministarstva, a za izbeglice iz budžeta Komesarijata.

PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 45

O zahtevima za ostvarivanje prava iz ove Odluke, u prvom stepenu rešava Centar.

O žalbama protiv rešenja Centra, o pravima iz okvira prava i dužnosti grada, rešava nadležna Gradska uprava.

Gradska uprava iz prethodnog stava, jednom godišnje vrši reviziju rešenja o priznavanju prava.

Član 46

Stupanjem na snagu ove Odluke, prestaje da važi Odluka o pravima u oblasti socijalne zaštite i socijalne sigurnosti građana na teritoriji opštine Sremska Mitrovica ("Sl. list opštine Sremska Mitrovica" br. 1/08)

Član 47

Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Grada Sremska Mitrovica".