UREDBA
O PROGRAMU SISTEMSKOG PRAĆENJA KVALITETA ZEMLJIŠTA, INDIKATORIMA ZA OCENU RIZIKA OD DEGRADACIJE ZEMLJIŠTA I METODOLOGIJI ZA IZRADU REMEDIJACIONIH PROGRAMA

("Sl. glasnik RS", br. 88/2010)

 

I UVODNE ODREDBE

Član 1

Ovom uredbom utvrđuje se program sistemskog praćenja kvaliteta zemljišta, indikatori za ocenu rizika od degradacije zemljišta i metodologija za izradu remedijacionih programa.

Ova uredba, u delu kojim se uređuje program sistemskog praćenja kvaliteta zemljišta, ne primenjuje se na zemljište koje je uređeno zakonom kojim se uređuje poljoprivredno zemljište i posebnim propisima koji su doneti na osnovu tog zakona.

Član 2

Pojedini izrazi upotrebljeni u ovoj uredbi imaju sledeće značenje:

1) zaštita zemljišta jeste skup fizičkih, hemijskih, tehničkih i biotehničkih mera i postupaka za obezbeđivanje svih njegovih funkcija;

2) degradacija zemljišta jeste proces narušavanja kvaliteta i funkcija zemljišta koji nastaje prirodnim putem ili ljudskom aktivnošću ili je posledica nepreduzimanja mera za otklanjanje štetnih posledica;

3) procesi degradacije zemljišta jesu procesi koji dovode do narušavanja njegovih funkcija, a koji nastaju dejstvom prirodnih sila ili ljudskom aktivnošću;

4) područja pod rizikom jesu područja na kojima su veći rizici od pojave jednog ili više procesa degradacije zemljišta;

5) zagađivanje zemljišta jeste unošenje zagađujućih materija u ili na zemljište, uzrokovano ljudskom delatnošću ili prirodnim procesima, koje ima ili može imati štetne posledice na kvalitet životne sredine i zdravlje ljudi;

6) kontaminirane lokacije jesu lokaliteti na kojima je potvrđeno prisustvo, opasnih i štetnih materija uzrokovano ljudskom aktivnošću, u koncentracijama koje mogu izazvati značajan rizik po ljudsko zdravlje i životnu sredinu;

7) industrijski devastirane lokacije (brownfield lokacije) jesu lokaliteti koji su napušteni i/ili pogođeni istorijskim zagađenjem i zahtevaju intervencije za njihovu revitalizaciju kako bi se privele korisnoj i bezbednoj nameni;

8) remedijacija jeste proces preduzimanja mera za zaustavljanje zagađenja i dalje degradacije životne sredine do nivoa koji je bezbedan za buduće korišćenje lokacije, uključujući uređenje prostora, revitalizaciju i rekultivaciju;

9) granične minimalne vrednosti jesu one vrednosti na kojima su potpuno dostignute funkcionalne osobine zemljišta, odnosno one označavaju nivo na kome je dostignut održiv kvalitet zemljišta;

10) remedijacione vrednosti jesu vrednosti koje ukazuju da su osnovne funkcije zemljišta ugrožene ili ozbiljno narušene i zahtevaju remedijacione, sanacione i ostale mere.

II PROGRAM SISTEMSKOG PRAĆENJA KVALITETA ZEMLJIŠTA

Član 3

Program sistemskog praćenja kvaliteta zemljišta obuhvata:

1) broj i raspored lokaliteta, položaj mernih mesta prikazan Gauss - Krigerovim koordinatama;

2) listu parametara koji će se prikupljati na mestima uzorkovanja zemljišta;

3) listu metoda i standarda koji se koriste za uzorkovanje zemljišta, analizu uzoraka i obradu podataka;

4) definisanje vremenske dinamike uzorkovanja zemljišta, analize uzoraka, obrade i prikaza podataka;

5) određivanje stručnih akreditovanih institucija koje će vršiti sistemsko praćenje kvaliteta zemljišta.

Član 4

Program sistemskog praćenja kvaliteta zemljišta obuhvata uspostavljanje državne i lokalne mreže lokaliteta za praćenje kvaliteta zemljišta.

Član 5

Državna mreža lokaliteta uspostavlja se za praćenje kvaliteta zemljišta na nivou Republike Srbije na lokalitetima na kojima je došlo ili može doći do zagađenja zemljišta i koji su od posebnog interesa za Republiku Srbiju.

Član 6

Lokalna mreža lokaliteta za praćenje kvaliteta zemljišta (u daljem tekstu: lokalna mreža) uspostavlja se za praćenje kvaliteta zemljišta na nivou autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave.

Lokalnu mrežu čine dopunski lokaliteti koji se određuju na osnovu merenja ili postupaka procene, a za koje nema podataka o nivou zagađujućih materija, u skladu sa svojim potrebama i mogućnostima.

Član 7

Lista parametara obuhvata podatke i informacije koji se prikupljaju na mestima uzorkovanja zemljišta.

Prilikom izbora parametara uzimaju se u obzir oni parametri koji mogu dostići vrednosti koje mogu izazvati značajan rizik po ljudsko zdravlje i životnu sredinu.

Član 8

Lista metoda i standarda koji se koriste za uzorkovanje zemljišta, analizu uzoraka i obradu podataka obuhvata spisak referentnih metoda i standarda koji će se koristiti pri realizaciji programa sistemskog praćenja kvaliteta zemljišta za uzorkovanje, analizu uzoraka, kao i za ocenjivanje vrednosti koncentracija.

Član 9

Vremenska dinamika uzorkovanja zemljišta, analiza uzoraka, obrada i prikaz podataka zavisi od postojanosti analiziranih parametara, njihovih oblika i koncentracija u životnoj sredini.

Iz razloga navedenih u stavu 1. ovog člana utvrđuju se parametri sa godišnjom, trogodišnjom i petogodišnjom dinamikom merenja.

Član 10

Podaci dobijeni realizacijom programa sistemskog praćenja kvaliteta zemljišta dostavljaju se Agenciji za zaštitu životne sredine do 31. marta tekuće godine za prethodnu godinu.

Podaci iz stava 1. ovog člana koriste se za ocenjivanje kvaliteta zemljišta, kao i za izradu izveštaja o stanju zemljišta i sastavni su deo informacionog sistema zaštite životne sredine.

III INDIKATORI ZA OCENU RIZIKA OD DEGRADACIJE

Član 11

Indikatori za ocenu rizika od degradacije zemljišta su:

1) stepen ugroženosti zemljišta od erozije;

2) stepen ugroženosti zemljišta od gubitka organske materije;

3) stepen ugroženosti zemljišta sa rizikom od zbijanja zemljišta;

4) stepen ugroženosti zemljišta od zaslanjivanja i/ili alkalizacije;

5) stepen ugroženosti zemljišta od klizišta, osim klizišta koja mogu nastati rudarskim aktivnostima za vreme trajanja aktivnosti;

6) stepen ugroženosti zemljišta od acidifikacije;

7) stepen ugroženosti zemljišta od hemijskog zagađenja.

Izbor indikatora za ocenu rizika od degradacije zemljišta vrši na bazi očekivanog stanja ili rezultata prethodnih istraživanja.

Član 12

Indikatori iz člana 11. ove uredbe ocenjuju se na osnovu opštih elemenata za ocenu rizika od degradacije zemljišta koji su dati u Prilogu 1. - Opšti elementi za ocenu rizika od degradacije zemljišta, koji je odštampan uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.

Stepen ugroženosti zemljišta od hemijskog zagađenja određuje se na osnovu vrednosti zagađujućih materija datih u posebnom propisu kojim se regulišu granične vrednosti opasnih i štetnih materija u podzemnim vodama i u Prilogu 2. - Remedijacione vrednosti koncentracija opasnih i štetnih materija i vrednosti koje mogu ukazati na značajnu kontaminaciju podzemnih voda i Priloga 3. - Granične i remedijacione vrednosti koncentracija opasnih i štetnih materija i vrednosti koje mogu ukazati na značajnu kontaminaciju zemljišta, koji su odštampani uz ovu uredbu i čine njen sastavni deo.

IV METODOLOGIJA ZA IZRADU REMEDIJACIONIH PROGRAMA

Član 13

Remedijacioni programi izrađuju se tako da sadrže:

1) tip lokacije, količine i koncentracije opasnih materija;

2) utvrđivanje statusa ugroženosti životne sredine;

3) tip, opterećenje i migracije zagađenja u toku vremena, postojeće i moguće uticaje na životnu sredinu;

4) mere koje će biti realizovane i dokaz za njihovu celishodnost;

5) interne mere kontrole koji obezbeđuju odgovarajuće izvršenje i efikasnost planiranih mera;

6) interne mere kontrole koje uključuju i program monitoringa kako bi se pratio tok sanacije, odnosno smanjenje rizika po ljudsko zdravlje i životnu sredinu;

7) dinamiku realizacije i troškove remedijacije.

Član 14

Radi izrade remedijacionih programa na osnovu utvrđenog prisustva zagađujućih materija u zemljištu određuju se kontaminirane lokacije.

Kontaminirane lokacije obuhvataju površine na kojima su ispoljeni procesi degradacije i destrukcije, i to:

1) odlagališta otpada;

2) lokacije privrednih subjekata - operatera, odnosno lokacije čije zagađenje prouzrokuju aktivne ili neaktivne instalacije ili operateri u čijem su okruženju deponovane opasne materije;

3) lokacije udesa, odnosno lokacije zagađene usled vanrednih događaja, uključujući i kvarove;

4) industrijski devastirane lokacije (brownfield lokacije) na kojima su se obavljale delatnosti koje su mogle da kontaminiraju zemljište.

Lokacije na kojima je deponovan nezagađeni materijal od iskopavanja (zemlja) ne pripadaju kontaminiranim lokacijama.

Inventar kontaminiranih lokacija predstavlja sastavni deo informacionog sistema zaštite životne sredine koji vodi Agencija za zaštitu životne sredine.

Član 15

U slučaju prekoračenja graničnih vrednosti iz Priloga 3. i graničnog nivoa koncentracija zagađujućih materija u podzemnim vodama utvrđenih posebnim propisom, vrše se dodatna istraživanja na kontaminiranim lokacijama radi utvrđivanja stepena zagađenosti i izrade remedijacionih programa.

Član 16

Remedijacioni programi i projekti remedijacije realizuju se ukoliko prosečna koncentracija bilo koje opasne ili štetne materije u više od 100 m3 zapremine vodonosnog sloja na kontaminiranim lokacijama, prelazi remedijacionu vrednost datu u Prilogu 2. ili u više od 25 m3 zapremine zemljišta prelazi remedijacionu vrednost datu u Prilogu 3.

V PRELAZNA I ZAVRŠNA ODREDBA

Član 17

Na osnovu indikatora za ocenu rizika od degradacije zemljišta identifikovaće se područja na kojima se javlja jedan ili više procesa degradacije zemljišta u roku od pet godina od dana stupanja na snagu ove uredbe.

Član 18

Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

 

Prilog 1.

OPŠTI ELEMENTI ZA OCENU RIZIKA OD DEGRADACIJE ZEMLJIŠTA

 

1. ELEMENTI ZA IDENTIFIKACIJU OBLASTI SA RIZIKOM OD EROZIJE

Tip zemljišta

Tekstura zemljišta

Gustina i vodno-vazdušna svojstva zemljišta, hidraulička svojstva zemljišta

Topografija, uključujući gradijent nagiba i dužinu nagiba

Pokrovnost zemljišta

Način korišćenja zemljišta i zemljišnog prostora (uključujući upravljanje zemljištem, poljoprivredne sisteme i šumarstvo)

Klima (uključujući distribuciju padavina i karakteristike vetra)

Hidrološki uslovi

Agroekološka zona

Dominantni faktori pojave erozionih procesa

Kvantitativni pokazatelj stepena ugroženosti-koeficijent erozije Z (prema metodi "Potencijala erozije")

 

2. ELEMENTI ZA IDENTIFIKACIJU OBLASTI SA RIZIKOM OD GUBITKA ORGANSKE MATERIJE IZ ZEMLJIŠTA

Tip zemljišta

Tekstura zemljišta / sadržaj frakcija praha i gline

Ukupan sadržaj ugljenika i sadržaj humusa

Vlažnost zemljišta

Gustina zemljišta

Organski ugljenik u zemljišta (zalihe)

Klima (uključujući distribuciju padavina i karakteristike vetra)

Topografija

Pokrivenost zemljišta

Način korišćenja zemljišta (uključujući upravljanje zemljištem, poljoprivredne sisteme i šumarstvo)

Dominantni faktori koji izazivaju gubitke organske materije

 

3. ELEMENTI ZA IDENTIFIKACIJU OBLASTI SA RIZIKOM OD ZBIJANJA

Tip zemljišta

Tekstura površinskog i podpovršinskog sloja zemljišta

Zapreminska masa površinskog i podpovršinskog sloja zemljišta

Organska materija zemljišta

Klima

Pokrivenost zemljišta

Način korišćenja zemljišta (uključujući upravljanje zemljištem, poljoprivredne sisteme i šumarstvo)

Topografija

Dominantni faktori koji dovode do zbijanja

 

4. ELEMENTI ZA IDENTIFIKACIJU OBLASTI SA RIZIKOM OD ZASLANJIVANJA I/ILI ALKALIZACIJE

Tip zemljišta

Tekstura zemljišta

Hidraulična svojstva zemljišta

Pokazatelji zaslanjenosti zemljišta

Irigaciona područja, hemijske osobine voda koje služe za navodnjavanje i odvodnjavanje i tip irigacionih tehnika

Režim i hemijske osobine podzemnih voda

Klima

Dominantni faktori koji dovode do zaslanjivanja i/ili alkalizacije

 

5. ELEMENTI ZA IDENTIFIKACIJU OBLASTI SA RIZIKOM OD KLIZIŠTA

Tip zemljišta

Pojava / učestalost postojećih odrona

Stenovita podloga

Topografija

Pokrivenost zemljišta

Način korišćenja zemljišta (uključujući upravljanje zemljištem, poljoprivredne sisteme i šumarstvo)

Klima

Seizmički rizik (Rizik od seizmičkih pokreta)

 

6. ELEMENTI ZA IDENTIFIKACIJU OBLASTI SA RIZIKOM OD ACIDIFIKACIJE

Tip zemljišta

Tekstura zemljišta (sadržaj gline)

pH

CEC (kapacitet izmene katjona)

Zasićenost bazama

Sadržaj organske materije

Karakteristike klime (režim i hemizam padavina)

Režim podzemnih voda

 

Prilog 2.

REMEDIJACIONE VREDNOSTI KONCENTRACIJA OPASNIH I ŠTETNIH MATERIJA I VREDNOSTI KOJE MOGU UKAZATI NA ZNAČAJNU KONTAMINACIJU PODZEMNIH VODA

 

 

Podzemne vode
(μg/l u rastvoru)

Remedijaciona
vrednost

Metali

 

Kadmium (Cd)

6

Hrom (Cr)

30

Bakar (Cu)

75

Nikl (Ni)

75

Olovo (Pb)

75

Cink (Zn)

800

Živa (Hg)

0,3

Arsen (As)

60

Barium (Ba)

625

Kobalt (Co)

100

Molibden (Mo)

300

Antimon (Sb)

20

 

Vrednosti koje mogu ukazati
na značajnu kontaminaciju

Berilijum (Be)

15

Selen (Se)

160

Telur (Te)

70

Talijum (Th)

7

Kalaj (Sn)

50

Vanadijum (V)

70

Srebro (Ag)

40

Neorganska jedinjenja

 

Cijanidi - slobodni

1500

Cijanidi - kompleks (pH < 5)1*

1500

Cijanidi - kompleks (pH ³ 5)

1500

Tiocijanati

1500

Aromatična organska jedinjenja

 

Benzen

30

Etilbenzen

150

Toluen

1000

Ksileni

70

Stiren (vinilbenzen)

300

Fenol

2000

Krezoli (ukupni)

200

Katehol (o-dihidroksibenzen)

1250

Rezorcinol (m-dihidroksibenzen)

600

Hidrohinon (p-dihidroksibenzen)

800

 

Vrednosti koje mogu ukazati
na značajnu kontaminaciju

Dodecilbenzen

0,02

Aromatični rastvarači

150

Policiklični aromatični ugljovodonici (PAH)

 

PAH (ukupni)2*

-

Naftalen

70

Antracen

5

Fenantren

5

Fluoranten

1

Benzo(a)antracen

0,5

Krizen

0,2

Benzo(a)piren

0,05

Benzo(ghi)perilen

0,05

Benzo(k)fluoranten

0,05

Indeno(1,2,3-cd)piren

0,05

Hlorovani ugljovodonici

 

Vinilhlorid

5

Dihlormetan

1000

1,1-dihloretan

900

1,2-dihloretan

400

1,1-dihloreten

10

1,2-dihloreten (cis, trans)

20

Dihlorpropan

80

Trihlormetan (Hloroform)

400

1,1,1-trihloretan

300

1,1,2-trihloretan

130

Trihloreten

500

Tetrahlormetan

10

Tetrahloreten

40

Monohlorbenzen

180

Dihlorbenzen (ukupni)

50

Trihlorbenzen (ukupni)

10

Tetrahlorbenzen (ukupni)

2.5

Pentahlorbenzen

1

Heksahlorbenzen

0,5

Monohlorfenol (ukupni)

100

Dihlorfenol (ukupni)

30

Trihlorfenol (ukupni)

10

Tetrahlorfenol (ukupni)

10

Pentahlorfenol

3

Hloronaftalen

6

Monohloranilin

30

Polihlorovani bifenili (ukupni)5*

0,01

 

Vrednosti koje mogu ukazati
na značajnu kontaminaciju

Dihloranilin

100

Trihloranilin

10

Tetrahloranilin

10

Pentahloranilin

1

4- hlormetilfenol

350

Dioksin

0,001 mg/l

Pesticidi

 

DDT/ DDD/ DDE (ukupni)

0,01

Drini6*

0,1

HCH-jedinjenja7*

1

Atrazin

150

Karbaril

50

Karbofuran

100

Hlordan

0,2

Endosulfan

5

Heptahlor

0,3

Heptahlorepoksid

3

Maneb

0,1

MCPA8*

50

Organo kalajna jedinjenja (ukupni)

0,7

 

Vrednosti koje mogu ukazati
na značajnu kontaminaciju

Azinfosmetil

2

Ostali zagađivači

 

Cikloheksanon

15000

Ftalati (ukupni)9*

5

Mineralna ulja

600

Piridini

30

Tetrahidrofuran

300

Tetrahidrotiofen

5000

Tribromometan

630

 

Vrednosti koje mogu ukazati
na značajnu kontaminaciju

Akrilonitril

5

Butanol

5600

1,2 butilacetat

6300

Etilacetat

15000

Dietilenglikol

13000

Etilenglikol

5500

Formaldehid

50

Izopropanol

31000

Metanol

24000

Metil-tercijarni-butil-etar (MTBE)

9200

Metiletilketon (MEK)

6000

 

Prilog 3.

GRANIČNE I REMEDIJACIONE VREDNOSTI KONCENTRACIJA OPASNIH I ŠTETNIH MATERIJA I VREDNOSTI KOJE MOGU UKAZATI NA ZNAČAJNU KONTAMINACIJU ZEMLJIŠTA

 

 

Zemljište (mg/kg apsolutno suve materije)

 

Granična vrednost

Remedijaciona vrednost

Metali

 

 

Kadmium (Cd)

0,8

12

Hrom (Cr)

100

380

Bakar (Cu)

36

190

Nikl (Ni)

35

210

Olovo (Pb)

85

530

Cink (Zn)

140

720

Živa (Hg)

0,3

10

Arsen (As)

29

55

Barium (Ba)

160

625

Kobalt (Co)

9

240

Molibden (Mo)

3

200

Antimon (Sb)

3

15

 

Granična vrednost

Vrednosti koje mogu ukazati
na značajnu kontaminaciju

Berilijum (Be)

1,1

30

Selen (Se)

0,7

100

Telur (Te)

-

600

Talijum (Th)

1

15

Kalaj (Sn)

-

900

Vanadijum (V)

42

250

Srebro (Ag)

-

15

Neorganska jedinjenja

 

 

Cijanidi - slobodni

1

20

Cijanidi - kompleks (pH < 5)1*

5

650

Cijanidi - kompleks (pH ³ 5)

5

50

Tiocijanati (ukupni)

1

20

Bromidi (mgBr/l)

20

-

Fluoridi (mgF/l)

500*

-

Aromatična organska jedinjenja

 

 

Benzen

0,01

1

Etilbenzen

0,03

50

Toluen

0,01

130

Ksileni

0,1

25

Stiren (vinilbenzen)

0,3

100

Fenol

0,05

40

Krezoli (ukupni)

0,05

5

Katehol (o-dihidroksibenzen)

0,05

20

Rezorcinol (m-dihidroksibenzen)

0,05

10

Hidrohinon (p-dihidroksibenzen)

0,05

10

 

Granična vrednost

Vrednosti koje mogu ukazati
na značajnu kontaminaciju

Dodecilbenzen

-

1000

Aromatični rastvarači

-

200

Policiklični aromatični ugljovodonici (PAH)

 

 

PAH (ukupni)2*

1

40

Hlorovani ugljovodonici

 

 

Vinilhlorid

0,01

0,1

Dihlormetan

0,4

10

1,1-dihloretan

0,02

15

1,2-dihloretan

0,02

4

1,1-dihloreten

0,1

0,3

1,2-dihloreten (cis, trans)

0,2

1

Dihlorpropan

0,002

2

Trihlormetan (Hloroform)

0,02

10

1,1,1-trihloretan

0,07

15

1,1,2-trihloretan

0,4

10

Trihloreten

0,1

60

Tetrahlormetan

0,4

1

Tetrahloreten

0,002

4

Hlorbenzeni (ukupni)3*

0,03

30

Hlorfenoli (ukupni)4*

0,01

10

Hloronaftalen

-

10

Monohloranilin

0,005

50

Polihlorovani bifenili (ukupni)5*

0,02

1

Ekstraktabilna halogenizovana organska jedinjenja (EOX)

0,3

-

 

Granična vrednost

Vrednosti koje mogu ukazati
na značajnu kontaminaciju

Dihloranilin

0,005

50

Trihloranilin

-

10

Tetrahloranilin

-

30

Pentahloranilin

-

10

4-hlormetilfenol

-

15

Dioksin

-

0,001

Pesticidi

 

 

DDT/ DDD/ DDE (ukupni)

0,01

4

Drini6*

0,005

4

Aldrin

0,00006

-

Dieldrin

0,0005

-

Endrin

0,00004

-

HCH-jedinjenja7*

0,01

2

α-HCH

0,003

-

β-HCH

0,009

-

γ-HCH

0,00005

-

Atrazin

0,0002

6

Karbaril

0,00003

5

Karbofuran

0,00002

2

Hlordan

0,00003

4

Endosulfan

0,00001

4

Heptahlor

0,0007

4

Heptahlorepoksid

0,0000002

4

Maneb

0,002

35

MCPA8*

0,00005

4

Organo kalajna jedinjenja (ukupni)

0,001

2,5

 

Granična vrednost

Vrednosti koje mogu ukazati
na značajnu kontaminaciju

Azinfosmetil

0,000005

2

Ostali zagađivači

 

 

Cikloheksanon

0,1

45

Ftalati (ukupni)9*

0,1

60

Mineralna ulja

50

5000

Piridini

0,1

0,5

Tetrahidrofuran

0,1

2

Tetrahidrotiofen

0,1

90

Tribromometan

-

75

 

Granična vrednost

Vrednosti koje mogu ukazati
na značajnu kontaminaciju

Akrilonitril

0,000007

0,1

Butanol

-

30

1,2 butilacetat

-

200

Etilacetat

-

75

Dietilenglikol

-

270

Etilenglikol

-

100

Formaldehid

-

0,1

Izopropanol

-

220

Metanol

-

30

Metil-tercijarni-butil-etar (MTBE)

-

100

Metiletilketon (MEK)

-

35

1* - Vrednost pH se određuje u 0.01 M CaCl2.
2* - Suma 10 policikličnih aromatičnih ugljovodonika (antracen, benzo(a)antracen, benzo(k)fluoranten, benzo(a)piren, krizen, fenantren, fluoranten, indeno(1,2,3-cd)piren, naftalen i benzo(ghi)perilen).
3* - Zbir svih hlorbenzena (mono-, di-, tri-, tetra-, penta-, i heksahlorbenzena).
4* - Zbir svih hlorfenola (mono-, di-, tri-, tetra-, i pentahlorfenola).
5* - U slučaju remedijacionih vrednosti u obzir se uzima suma kongenera polihlorovani bifenili: PCB 28, 52, 101, 118, 138, 153 i 180; a u slučaju graničnih vrednosti uzima se u obzir suma istih kongenera osim PCB 118.
6* - Pod "drinima" podrazumeva se suma aldrina, dieldrina i endrina.
7* - Pod HCH (heksahlorcikloheksan) podrazumeva se suma α-HCH, β-HCH, γ-HCH i δ-HCH
8* - MCPA - 4-hloro-o-toluoksiacetilna kiselina (C9H9ClO3)
9* - Zbir svih ftalata
* - diferencijacija po sadržaju gline: (F) = 175 = 13·L (L = % gline)

Dodatne napomene:

Granične vrednosti, remedijacione vrednosti i vrednosti koje mogu ukazati na značajnu kontaminaciju za metale i arsen, sa izuzetkom antimona, molibdena, selena, telura, talijuma i srebra, zavise od sadržaja gline i/ili organske materije u zemljištu.

Prilikom utvrđivanja tipa i svojstava zemljišta, vrednosti iz tabele se koriguju u vrednosti primenjive na aktuelno zemljište, a na osnovu izmerenog sadržaja organske materije i sadržaja gline.

Za metale se koristi sledeća korekciona formula, u zavisnosti od tipa zemljišta, na osnovu koje se vrši konverzija.

(SW, IW)b = (SW, IW)sb·

  A + (B · % gline) + (C · % organske materije)   

 

A + (B · 25) + (C · 10)

 

gde je:

(SW, IW)b - korigovana granična ili remedijaciona vrednost za određeno zemljište,

(SW, IW)sb - granična ili remedijaciona vrednost iz tabele,

% gline - izmeren procenat gline u određenom zemljištu (veličine čestica < 2 µm),

% org. mat. - izmeren procenat organske materije u određenom zemljištu,

A, B, C - konstante zavisne od vrste metala.

Konstante u zavisnosti od vrste metala:

Metal

A

B

C

Arsen

15

0,4

0,4

Barijum

30

5

0

Berilijum

8

0,9

0

Kadmijum

0,4

0,007

0,021

Hrom

50

2

0

Kobalt

2

0,28

0

Bakar

15

0,6

0,6

Živa

0,2

0,0034

0,0017

Olovo

50

1

1

Nikl

10

1

0

Kalaj

4

0,6

0

Vanadijum

12

1,2

0

Cink

50

3

1,5

Granične, remedijacione vrednosti i vrednosti koje mogu ukazati na značajnu kontaminaciju za organska jedinjenja zavise od sadržaja organske materije u zemljištu.

Za organska jedinjenja, izuzev za policiklične aromatične ugljovodonike, koristi se sledeća korekciona formula:

(SW, IW)b = (SW, IW)sb·  

% organske materije

 

10

gde su:

(SW, IW)b - korigovana granična ili remedijaciona vrednost za određeno zemljište,

(SW, IW)sb - granična ili remedijaciona vrednost za standardno zemljište,

(% org. mat.) - izmereni procenat organske materije u određenom zemljištu.

Za zemljišta sa sadržajem organske materije iznad 30%, kao i za zemljišta sa sadržajem organske materije ispod 2% vrši se korekcija graničnih i remedijacionih vrednosti tako što se uzimaju za korekciju ove dve granične vrednosti.

Za zemljišta sa sadržajem organske materije do 10%, kao i za zemljišta sa sadržajem organske materije preko 30% ne može se vršiti korekcija graničnih i remedijacionih vrednosti policikličnih aromatičnih ugljovodonika (PAH). Tako se za zemljišta sa sadržajem organske materije do 10% koriste vrednosti 1 odnosno 40 mg/kg, a za zemljišta sa sadržajem organske materije preko 30% se koriste vrednosti 3 odnosno 120 mg/kg.

Za zemljišta sa sadržajem organske materije od 10 - 30% koristi se sledeća korekciona formula:

(SW)b = 1 · 

% organske materije

,      

(IW)b = 40 · 

% organske materije

 

10

10

 

gde su:

(SW)b - granična vrednost,

(IW)b - remedijaciona vrednost,

(% org. mat.) - izmereni procenat organske materije u određenom zemljištu.