PODACI O IZNOSIMA ZA ODREĐENA LIČNA PRIMANJA ZAPOSLENIH
na bazi prosečne zarade po zaposlenom u septembru 2010. godine za:

• Privredu Republike Srbije 45.604,00 dinara
• Ukupno za Republiku Srbiju 48.016,00 dinara

a) Isplate sa karakterom zarade

Vrsta isplate

Osnov isplate

Način izračunavanja i iznos isplate

Poreski tretman

TOPLI OBROK

član 118. tačka 5) Zakona o radu ("Sl. glasnik RS", br. 24/2005, 61/2005 i 54/2009)

Prema Zakonu o radu, isplata je obavezna a visina isplate se utvrđuje opštim aktom, odnosno ugovorom o radu.
Primer: Ako je poslodavac utvrdio da se "topli obrok" isplaćuje u visini 20% prosečne mesečne zarade po zaposlenom u privredi Republike, prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike, trenutno: 20% x 45.604 = 9.120,80 dinara.
Prema članu 4. stav 2. Zakona o platama u državnim organima i javnim službama ("Sl. glasnik RS", br. 34/2001, 62/2006 - dr. zakon, 63/2006 - ispr. dr. zakona i 116/2008 - dr. zakoni), koeficijent kao element plata, sadrži dodatak na ime naknade za ishranu u toku rada.

Plaćaju se sve poreske obaveze kao na zaradu.

REGRES za godišnji odmor

član 116. tačka 6) Zakona o radu

Prema Zakonu o radu, isplata je obavezna a visina isplate se utvrđuje opštim aktom, odnosno ugovorom o radu.
Primer: Ako je poslodavac utvrdio da se "regres" isplaćuje u visini jedne prosečne mesečne zarade po zaposlenom u privredi Republike, prema poslednjem podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike, iznos regresa trenutno je 45.604,00 dinara.
Prema članu 4. stav 2. Zakona o platama u državnim organima i javnim službama ("Sl. glasnik RS", br. 34/2001, 62/2006 - dr. zakon, 63/2006 - ispr. dr. zakona i 116/2008 - dr. zakoni), koeficijent kao element plata, sadrži dodatak na ime regresa za korišćenje godišnjeg odmora.

Plaćaju se sve poreske obaveze kao na zaradu.

UVEĆANA ZARADA ZA RAD NA DAN PRAZNIKA koji je neradni dan

član 108. stav 1. tačka 1) Zakona o radu

Prema Zakonu o radu, najmanje 110% na osnovnu zaradu zaposlenog, utvrđenu u skladu sa zakonom, opštim aktom i ugovorom o radu.

Plaćaju se sve poreske obaveze kao na zaradu.

UVEĆANA ZARADA ZA RAD NOĆU, ako takav rad nije vrednovan prilikom utvrđivanja osnovne zarade

član 108. stav 1. tačka 2) Zakona o radu

Prema Zakonu o radu, najmanje 26% na osnovnu zaradu zaposlenog, utvrđenu u skladu sa zakonom, opštim aktom i ugovorom o radu.

Plaćaju se sve poreske obaveze kao na zaradu.

UVEĆANA ZARADA ZA RAD U SMENAMA, ako takav rad nije vrednovan prilikom utvrđivanja osnovne zarade

član 108. stav 1. tačka 2) Zakona o radu i član 24. Opšteg kolektivnog ugovora ("Sl. glasnik RS", br. 50/2008, 104/2008 - Aneks I i 8/2009 - Aneks II - dalje: OKU)

Najmanje 26% na osnovnu zaradu zaposlenog, utvrđenu u skladu sa zakonom, opštim aktom i ugovorom o radu.

Plaćaju se sve poreske obaveze kao na zaradu.

UVEĆANA ZARADA ZA PREKOVREMENI RAD

član 108. stav 1. tačka 3) Zakona o radu i član 24. OKU

Najmanje 26% na osnovnu zaradu zaposlenog, utvrđenu u skladu sa zakonom, opštim aktom i ugovorom o radu.

Plaćaju se sve poreske obaveze kao na zaradu.

UVEĆANA ZARADA PO OSNOVU VREMENA PROVEDENOG NA RADU

član 108. stav 1. tačka 4) Zakona o radu

Prema Zakonu o radu, 0,4% za svaku punu godinu rada ostvarenu u radnom odnosu na osnovnu zaradu zaposlenog, utvrđenu u skladu sa zakonom, opštim aktom i ugovorom o radu.

Plaćaju se sve poreske obaveze kao na zaradu.

TERENSKI DODATAK (dnevna naknada za povećane troškove rada na terenu)

član 105. stav 3. Zakona o radu i član 44. Uredbe o naknadi troškova i otpremnini državnih službenika i nameštenika ("Sl. glasnik RS", br. 98/2007 – prečišćen tekst)

Prema Zakonu o radu, ako se predvidi opštim aktom, odnosno ugovorom o radu.
Primer: Ako je poslodavac utvrdio da se terenski dodatak isplaćuje u visini 3% prosečne mesečne zarade po zaposlenom u privredi Republike, prema poslednjem podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike, iznos terenskog dodatka je: 45.604 x 3% = 1.368,12 dinara.

Državnom službeniku i namešteniku isplaćuje se naknada troškova rada i boravka na terenu (terenski dodatak) koja iznosi 3% prosečne mesečne zarade zaposlenog u privredi Republike prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike na dan isplate (trenutno: 45.604 x 3% = 1.368,12 dinara). Ako za rad i boravak na terenu nisu obezbeđeni besplatni smeštaj i ishrana, terenski dodatak uvećava se za troškove smeštaja i ishrane: za troškove smeštaja - najviše do iznosa naknade za troškove smeštaja na službenom putovanju u zemlji a za troškove ishrane - najviše za dnevnicu za službeno putovanje u zemlji.

Plaćaju se sve poreske obaveze kao na zaradu.

Za državne službenike i nameštenike, terenski dodatak ima karakter zarade shodno Mišljenju Ministarstva finansija br. 414-00-00018/2008-04 od 20.3.2008.

DRUGI SLUČAJEVI u kojima je poslodavac utvrdio pravo zaposlenog na uvećanu zaradu (posebni uslovi rada, rad nedeljom, rad u drugoj smeni i sl.)

član 108. stav 3. Zakona o radu

Prema opštem aktu, odnosno ugovoru o radu kod poslodavca.

Plaćaju se sve poreske obaveze kao na zaradu.

OSTALE ISPLATE SA KARAKTEROM ZARADE (dodatak za odvojeni život, davanja zaposlenima u robi ili novcu za praznike, stimulativna otpremnina pri sporazumnom raskidu radnog odnosa i sva druga primanja koja nisu izuzeta iz zarade shodno članu 105. stav 3. Zakona o radu)

član 105. stav 3. Zakona o radu

član 49. Uredbe o naknadi troškova i otpremnini državnih službenika i nameštenika

Prema opštem aktu, odnosno ugovoru o radu kod poslodavca.

Državnom službeniku i namešteniku naknađuju se troškovi za odvojeni život od porodice ako zbog toga što je premešten u drugo mesto rada koje je više od 30 km udaljeno i od mesta njegovog prebivališta i od prethodnog mesta rada, živi odvojeno od porodice, a nema rešeno stambeno pitanje u novom mestu rada, a mesečna naknada troškova za odvojeni život od porodice iznosi 75% prosečne mesečne zarade po zaposlenom u privredi Republike, prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike na dan isplate (trenutno: 45.604 x 75% = 34.203,00 dinara).

Plaćaju se sve poreske obaveze kao na zaradu.

Izuzetno, prema Mišljenju Republičkog sekretarijata za zakonodavstvo 01 br. 011-00-137/2008-01 od 22.5.2008. za državne službenike i nameštenike, naknada troškova za odvojeni život od porodice ima karakter troškova, shodno članu 37. Zakona o platama državnih službenika i nameštenika.

b) Isplate sa karakterom naknade troškova zaposlenima

Vrsta isplate

Osnov isplate

Način izračunavanja i iznos isplate

Poreski tretman

NAKNADA TROŠKOVA ZA DOLAZAK I ODLAZAK SA RADA

član 118. stav 1. tačka 1) Zakona o radu, član 32. OKU i član 3. Uredbe o naknadi troškova i otpremnini državnih službenika i nameštenika

Prema Zakonu o radu i prema OKU, u visini cene prevozne karte u javnom saobraćaju.

Državnom službeniku i namešteniku naknađuju se troškovi prevoza za dolazak na rad i za odlazak s rada u visini cene mesečne pretplatne karte u gradskom, prigradskom, odnosno međugradskom saobraćaju.

Ne oporezuje se do visine cene mesečne pretplatne karte, odnosno do visine stvarnih troškova prevoza ako ne postoji mogućnost da se obezbedi mesečna pretplatna karta, a najviše do 2.596 dinara (član 18. stav 1. tačka 1) Zakona o porezu na dohodak građana) a na iznos preko toga plaća se porez po stopi od 12%.

DNEVNICE ZA SLUŽBENO PUTOVANJE U ZEMLJI

član 118. stav 1. tačka 2) Zakona o radu, član 32. OKU, Poseban kolektivni ugovor za zaposlene u osnovnim i srednjim školama, domovima učenika i višem i visokom obrazovanju i član 9. Uredbe o naknadi troškova i otpremnini državnih službenika i nameštenika

Po Zakonu o radu, do visine propisane opštim aktom, odnosno ugovorom o radu kod poslodavca.
Prema OKU, u visini 5% prosečne mesečne zarade po zaposlenom u privredi Republike, trenutan iznos je:
5% x 45.604 = 2.280,20 dinara.

Za zaposlene u osnovnim i srednjim školama i domovima učenika: 5% prosečne mesečne zarade po zaposlenom u privredi Republike, trenutan iznos je:
5% x 45.604 = 2.280,20 dinara.

Za zaposlene u visokom obrazovanju: 5% prosečne mesečne zarade po zaposlenom u Republici, trenutan iznos je:
5% x 48.016 = 2.400,80 dinara.

Državnom službeniku i namešteniku isplaćuje se dnevnica za službeno putovanje u zemlji koja iznosi 5% prosečne mesečne zarade po zaposlenom u privredi Republike, prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike na dan polaska na službeno putovanje (trenutno: 5% x 45.604 = 2.280,20 dinara), a ako mu je obezbeđena besplatna ishrana, dnevnica za službeno putovanje u zemlji umanjuje se za 80%.

Ne oporezuje se po jednoj dnevnici do 1.557 dinara (član 18. stav 1. tačka 2) Zakona o porezu na dohodak građana) a na iznos preko toga plaća se porez po stopi od 12%.

NAKNADA TROŠKOVA SMEŠTAJA NA SLUŽBENOM PUTU (zemlja i inostranstvo)

član 118. stav 1. tač. 2) i 3) Zakona o radu, član 32. OKU i član 8. Uredbe o naknadi troškova i otpremnini državnih službenika i nameštenika

Po Zakonu o radu, do visine propisane opštim aktom, odnosno ugovorom o radu kod poslodavca.

Prema OKU, troškovi smeštaja priznaju se prema priloženom računu, osim u hotelu luks kategorije.

Državnom službeniku i namešteniku naknađuju se troškovi smeštaja u zemlji prema priloženom hotelskom računu za prenoćište i doručak, izuzev za prenoćište i doručak u hotelu prve kategorije (pet zvezdica), a ako su mu obezbeđeni besplatno prenoćište i doručak ne naknađuju se troškovi smeštaja.

Državnom službeniku i namešteniku na službenom putovanju u inostranstvo naknađuju se troškovi smeštaja u visini plaćenog hotelskog računa za prenoćište i doručak, izuzev za prenoćište i doručak u hotelu prve kategorije (pet zvezdica), kad se naknađuju troškovi smeštaja u iznosu koji je jednak iznosu dnevnice.

Ne oporezuje se do visine troškova prema priloženom računu (član 18. stav 1. tačka 3) Zakona o porezu na dohodak građana), bez obzira na kategoriju smeštaja.

NAKNADA TROŠKOVA PREVOZA NA SLUŽBENOM PUTU (zemlja i inostranstvo)

član 118. stav 1. tačka 2) Zakona o radu, član 32. OKU i član 11. stav 1. i član 26. Uredbe o naknadi troškova i otpremnini državnih službenika i nameštenika

Priznaju se u celini prema podnetim računima.

Državnom službeniku i namešteniku naknađuju se:
a) za službeni put u zemlji, troškovi prevoza od mesta rada do mesta gde treba da se izvrši službeni posao i za povratak do mesta rada, u visini stvarnih troškova prevoza u javnom saobraćaju;
b) za službeni put u inostranstvo, u visini cene iz putničke tarife za prevoz sredstvom one vrste i razreda koji se, prema nalogu za službeno putovanje, koristi.

Ne oporezuje se do visine podnetih računa prevoznika u javnom saobraćaju (član 18. stav 1. tačka 4) Zakona o porezu na dohodak građana).

DNEVNICA ZA SLUŽBENI PUT U INOSTRANSTVO

član 118. stav 1. tačka 3) Zakona o radu i član 32. OKU

Najmanje u visini utvrđenoj posebnim propisima.

Ne oporezuje se do iznosa propisanog Uredbom o naknadi troškova i otpremnini državnih službenika i nameštenika.

NAKNADA ZA KORIŠĆENJE SOPSTVENOG AUTOMOBILA U SLUŽBENE SVRHE
(u zemlji i inostranstvu)

član 118. stav 1. tač. 2) i 3) Zakona o radu, član 32. OKU i član 11. stav 1. Uredbe o naknadi troškova i otpremnini državnih službenika i nameštenika

Prema Zakonu o radu utvrđuje se opštim aktom ili ugovorom o radu kod poslodavca.

Prema OKU plaća se do iznosa 30% cene jednog litra super benzina po pređenom kilometru.

Državnom službeniku ili namešteniku koji, po pismenom odobrenju ovlašćenog lica, koristi sopstveni automobil isplaćuje se naknada od 10% propisane cene za litar pogonskog goriva po pređenom kilometru.

Ne oporezuje se do 30% cene litra super benzina po pređenom kilometru, najviše do 4.542 dinara mesečno (član 18. stav 1. tačka 4) Zakona o porezu na dohodak građana) a preko tog iznosa plaća se porez po stopi od 12%.

NAKNADA TROŠKOVA SMEŠTAJA I ISHRANE ZA RAD I BORAVAK NA TERENU, ako poslodavac nije zaposlenom obezbedio smeštaj i ishranu bez naknade

član 118. stav 1. tačka 4) Zakona o radu i član 44. Uredbe o naknadi troškova i otpremnini državnih službenika i nameštenika

 

Utvrđuje se opštim aktom ili ugovorom o radu kod poslodavca, u visini troškova smeštaja i ishrane.

Državnom službeniku i namešteniku, ako za rad i boravak na terenu nisu obezbeđeni besplatni smeštaj i ishrana, terenski dodatak se uvećava za troškove smeštaja i ishrane, prema priloženom hotelskom računu za prenoćište i doručak, izuzev za prenoćište i doručak u hotelu prve kategorije (pet zvezdica), i za ishranu u visini dnevnice u zemlji, tj. 5% prosečne mesečne zarade zaposlenog u privredi Republike.

Ne plaćaju se poreske obaveze.

NAKNADA TROŠKOVA PRIVREMENOG ILI TRAJNOG PREMEŠTAJA U DRUGO MESTO RADA DRŽAVNOG SLUŽBENIKA I NAMEŠTENIKA (troškovi selidbe, troškovi posete porodici)

čl. 45, 46. i 47. Uredbe o naknadi troškova i otpremnini državnih službenika i nameštenika

1. Troškovi selidbe naknađuju se:
- troškovi prevoza pokućstva - u visini koja odgovara najekonomičnijem prevozu stvari, prema tarifi prevoznika;
- troškovi pakovanja pokućstva - u paušalnom iznosu od 5.000 dinara.
2. Troškovi prevoza radi posete porodici - najviše za četiri putovanja mesečno, naknađuju se u visini stvarnih troškova prevoza u međugradskom saobraćaju.

Ove isplate imaju karakter naknade troškova, pa se na njih ne obračunavaju nikakve poreske obaveze.

NAKNADA TROŠKOVA SELIDBE U INOSTRANSTVO ZA DRŽAVNE SLUŽBENIKE I NAMEŠTENIKE

čl. 37. do 42. Uredbe o naknadi troškova i otpremnini državnih službenika i nameštenika

Prema uslovima iz čl. 37. do 42. Uredbe.

Neoporezivo do iznosa isplate prema čl. 37. do 42. Uredbe.

NAKNADA TROŠKOVA POGREBNIH USLUGA ZAPOSLENOM u slučaju smrti člana uže porodice, a članovima uže porodice u slučaju smrti zaposlenog

član 119. stav 1. tačka 2) Zakona o radu i član 33. OKU

Prema Zakonu o radu i OKU, poslodavac je dužan da isplati zaposlenom naknadu troškova pogrebnih usluga u slučaju smrti člana uže porodice, a članovima uže porodice u slučaju smrti zaposlenog, u visini pogrebnih usluga.

Za zaposlene u državnim organima, u visini troškova pogrebnih usluga.

Ne oporezuje se do 45.423 dinara (član 9. stav 1. tačka 9) Zakona o porezu na dohodak građana) a iznos preko toga oporezuje se po stopi od 20% po odbitku 20% normiranih troškova.

POMOĆ PORODICI ZA SLUČAJ SMRTI PENZIONISANOG RADNIKA

član 120. tačka 1) Zakona o radu

Isplaćuje se ukoliko je opštim aktom ili ugovorom o radu poslodavac utvrdio pravo na ovu pomoć

Ne oporezuje se do 45.423 dinara (član 9. stav 1. tačka 9) Zakona o porezu na dohodak građana) a iznos preko toga oporezuje se po stopi od 20% po odbitku 20% normiranih troškova.

SOLIDARNA POMOĆ ZA SLUČAJ BOLESTI, zdravstvene rehabilitacije ili invalidnosti zaposlenog ili člana njegove porodice

član 120. tačka 1) Zakona o radu

Poslodavac opštim aktom ili ugovorom o radu može da utvrdi pravo na ovu isplatu, ali nije obavezan.

Ne oporezuje se do 25.956 dinara (član 18. stav 1. tačka 5) Zakona o porezu na dohodak građana), a na iznos preko toga plaća se porez po stopi od 12%.

SOLIDARNA POMOĆ ZAPOSLENOM ZA SLUČAJ SMRTI DRUGIH ČLANOVA PORODICE ZAPOSLENOG (koji nisu bračni drug, deca, roditelji, usvojenik i usvojilac zaposlenog)

član 120. tačka 1) Zakona o radu

Poslodavac opštim aktom ili ugovorom o radu može da utvrdi pravo na ovu isplatu, ali nije obavezan.

Na ceo iznos isplate plaća se porez po stopi od 12%.

DRUGI POJEDINAČNI VIDOVI SOLIDARNE POMOĆI zaposlenima po namenama koje poslodavac utvrdi svojim aktom

član 120. tačka 1) Zakona o radu

Utvrđuje se konkretno po kriterijumima i iznosima opštim aktom ili ugovorom o radu kod poslodavca.

Na ceo iznos plaća se porez po stopi od 12%.

SOLIDARNA POMOĆ PORODICI LICA KOJE NIJE ZAPOSLENO KOD POSLODAVCA

član 120. tačka 1) Zakona o radu

Poslodavac opštim aktom ili ugovorom o radu može da utvrdi pravo na ovu isplatu, ali nije obavezan.

Prema članu 85. Zakona o porezu na dohodak građana, na ceo iznos isplate plaća se samo porez po stopi od 20% po umanjenju za 20% normiranih troškova.

c) Druga primanja zaposlenih

Vrsta isplate

Osnov isplate

Način izračunavanja i iznos isplate

Poreski tretman

OTPREMNINA PRI ODLASKU U PENZIJU

član 119. stav 1. tačka 1) Zakona o radu, član 33. OKU i član 51. Uredbe o naknadi troškova i otpremnini državnih službenika i nameštenika

Prema Zakonu o radu, najmanje u visini tri prosečne zarade u Republici prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za statistiku (trenutno: 3 x 48.016 = 144.048 dinara)

Prema OKU, poslodavac je dužan da isplati otpremninu najmanje u visini tri prosečne zarade zaposlenog u momentu isplate, s tim da tako isplaćena otpremnina ne može biti niža od tri prosečne zarade po zaposlenom kod poslodavca u momentu isplate, odnosno tri prosečne zarade po zaposlenom isplaćene u Republici, prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike, ako je to za zaposlenog povoljnije (trenutno: 3 x 48.016 = 144.048 dinara).

Državnom službeniku ili namešteniku koji odlazi u penziju isplaćuje se otpremnina u visini jedne i po plate koju bi ostvario za mesec koji prethodi mesecu u kome se isplaćuje otpremnina, s tim što ona ne može biti niža od tri prosečne zarade u Republici, prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike na dan isplate (trenutno: 3 x 48.016 = 144.048 dinara)

Za zaposlene u javnim službama (zdravstvo, obrazovanje, nauka, kultura, socijalna zaštita i dr.), najmanje u visini tri prosečne zarade u Republici prema poslednjem objavljenom podatku 36tubličkog organa nadležnog za poslove statistike (trenutno: 3 x 48.016 = 144.048 dinara)

Ne oporezuje se do iznosa trostruke mesečne zarade po zaposlenom isplaćene u Republici, prema poslednjem podatku (3 x 48.016 = 144.048) (član 9. stav 1. tačka 18) Zakona o porezu na dohodak građana), a na iznos preko toga plaća se porez po stopi od 20% na osnovicu umanjenu za 20% normiranih troškova.

JUBILARNA NAGRADA

član 120. tačka 1) Zakona o radu

Prema Zakonu o radu, isplaćuje se u skladu sa opštim aktom, odnosno ugovorom o radu.

Ne oporezuje se do 12.978 dinara godišnje (član 18. stav 1. tačka 7) Zakona o porezu na dohodak građana), a na iznos preko tog iznosa se plaća porez po stopi od 12%.

ZAJAM ZAPOSLENIMA KOJI ISPLAĆUJE POSLODAVAC

član 36. OKU

U svemu prema opštem aktu, odnosno ugovoru o radu kod poslodavca.

Ne plaćaju se poreske obaveze prilikom isplate.

OTPREMNINA PRI OTKAZU UGOVORA O RADU AKO USLED TEHNOLOŠKIH, EKONOMSKIH ILI ORGANIZACIONIH PROMENA PRESTANE POTREBA ZA OBAVLJANJEM ODREĐENOG POSLA ILI DOĐE DO SMANJENJA POSLA

Član 158. u vezi sa članom 179. tačka 9) i član 159. Zakona o radu

Isplaćuje se u visini utvrđenoj opštim aktom ili ugovorom o radu, a ne može biti niža od zbira trećine zarade zaposlenog za svaku navršenu godinu rada u radnom odnosu za prvih 10 godina provedenih u radnom odnosu i četvrtine zarade zaposlenog za svaku narednu navršenu godinu rada u radnom odnosu preko 10 godina provedenih u radnom odnosu.

Zaradom se smatra prosečna mesečna zarada zaposlenog isplaćena za poslednja tri meseca koja prethode mesecu u kojem se isplaćuje otpremnina.

Neoporezivo do najnižih iznosa isplate iz prethodne kolone (član 9. stav 1. tačka 19) Zakona o porezu na dohodak građana) a preko tog iznosa plaća se porez po stopi od 20% po umanjenju za 20% normiranih troškova.

JEDNOKRATNA NOVČANA NAKNADA ZAPOSLENIMA za čijim je radom prestala potreba

Odeljak IV Odluke o utvrđivanju Programa za rešavanje viška zaposlenih u procesu racionalizacije, restrukturiranja i pripreme za privatizaciju ("Sl. glasnik RS", br. 64/2005, 89/2006, 85/2008, 90/2008 - ispr. i 15/2009)

Prema Programu, zaposleni se opredeljuje za jednu od sledećih isplata:
1) deset prosečnih zarada u privredi Republike (trenutno 456.040 dinara) za zaposlene koji imaju više od 10 godina staža osiguranja, ili
2) u visini dinarske protivvrednosti 100 evra po godini staža osiguranja, ili
3) otpremnina u skladu sa članom 158. Zakona o radu

Ne oporezuje se do isplaćenog iznosa iz prethodne kolone, a za lica starija od 50 godina života - bez ograničenja iznosa (član 9. stav 1. tačka 20) Zakona o porezu na dohodak građana) a na iznos preko neoporezivog plaća se porez po stopi od 20% po umanjenju za 20% normiranih troškova.

POSEBNA NOVČANA NAKNADA ZAPOSLENIMA ZA ČIJIM JE RADOM PRESTALA POTREBA a kojima do ispunjavanja prvog uslova za ostvarivanje prava na penziju nedostaje do pet godina

 

Odeljak IV stav 3. Programa za rešavanje viška zaposlenih u procesu racionalizacije, restrukturiranja i pripreme za privatizaciju

Isplaćuje se u iznosu koji predstavlja zbir šestostruke prosečne mesečne zarade ostvarene u privredi Republike, prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike i proizvoda preostalog broja meseci do ispunjavanja prvog uslova za ostvarivanje prava na penziju i 60% prosečne mesečne zarade ostvarene u privredi Republike, prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike.

Ne oporezuje se do isplaćenog iznosa iz prethodne kolone, a za lica starija od 50 godina života - bez ograničenja iznosa (član 9. stav 1. tačka 20. Zakona o porezu na dohodak građana).

OTPREMNINA DRŽAVNOM SLUŽBENIKU kome prestane radni odnos zbog proteka šest meseci otkad je postao neraspoređen i namešteniku kome je otkazan ugovor o radu jer ne postoji nijedno radno mesto na koje može biti premešten ili raspoređen

član 50. Uredbe o naknadi troškova i otpremnini državnih službenika i nameštenika

Isplaćuje se za svaku navršenu godinu rada u radnom odnosu u visini trećine njegove plate, s tim da se platom smatra njegova prosečna mesečna plata koja mu je isplaćena za poslednja tri meseca koja prethode mesecu u kome je doneseno rešenje kojim je utvrđeno da je postao neraspoređen, odnosno rešenje o otkazu ugovora o radu.

Ne oporezuje se do isplaćenog iznosa iz prethodne kolone, a preko tog iznosa plaća se porez po stopi od 20% po odbitku 20% normiranih troškova.

POMOĆ ZBOG UNIŠTENJA ILI OŠTEĆENJA IMOVINE usled elementarnih nepogoda ili drugih vanrednih događaja

član 9. stav 1. tačka 10) Zakona o porezu na dohodak građana

U skladu sa aktom poslodavca, a ne više od iznosa stvarne štete.

Ne plaća se porez na ceo iznos prema uslovima iz člana 2. Pravilnika o ostvarivanju prava na poreska izuzimanja za primanja po osnovu pomoći zbog uništenja ili oštećenja imovine, organizovane socijalne i humanitarne pomoći, stipendija i kredita učenika i studenata, hranarina sportista amatera i prava na poresko oslobođenje za primanja po osnovu solidarne pomoći za slučaj bolesti ("Sl. glasnik RS", br. 31/2001 i 5/2005), u suprotnom, na ceo iznos pomoći plaća se porez po stopi od 20% po umanjenju 20% normiranih troškova.

d) Isplate licima koja nisu zaposlena kod poslodavca

Vrsta isplate

Način izračunavanja
i iznos isplate

Poreski tretman

STIPENDIJE I KREDITI UČENIKA srednjih škola i studenata viših škola i fakulteta

U skladu sa ugovorom poslodavca i korisnika.

Ne oporezuje se do 7.787 dinara mesečno (član 9. stav 1. tačka 12) Zakona o porezu na dohodak građana) a preko tog iznosa plaća se porez po stopi od 20% po umanjenju 20% normiranih troškova.

STIPENDIJE I KREDITI UČENIKA osnovnih škola - ako je staralac lice van radnog odnosa kod isplatioca

U skladu sa ugovorom poslodavca i korisnika.

Isplata ima karakter drugih prihoda i na ceo iznos se plaća porez po stopi od 20% po umanjenju 20% normiranih troškova.

STIPENDIJE I KREDITI UČENIKA osnovnih škola - ako je staralac lice zaposleno kod isplatioca

U skladu sa ugovorom poslodavca i korisnika.

Isplata ima karakter zarade, na ceo iznos plaća porez po stopi od 12% i doprinosi kao na zaradu

HRANARINA I STIPENDIJE koje sportistima isplaćuju amaterski sportski klubovi

Prema propisima kojima se uređuje sport.

Ne oporezuje se do 6.489 dinara mesečno (član 9. stav 1. tačka 13) Zakona o porezu na dohodak građana) a preko tog iznosa plaća se porez po stopi od 20% po umanjenju za 20% normiranih troškova.

DNEVNICA I OSTALI TROŠKOVI SLUŽBENOG PUTA (prevoz, prenoćište) LICIMA KOJA NISU U RADNOM ODNOSU KOD POSLODAVCA

Do visine propisane opštim aktom kod poslodavca.

Na ceo iznos isplate plaća se porez po stopi od 20% na osnovicu koju čini bruto ugovoren prihod umanjen za 20% normiranih troškova i doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje na teret izvršioca poslova po stopi od 22% na osnovicu na koju se plaća porez na dohodak građana (ne primenjuje se najniža osnovica - Tumačenje Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike br. 414-00-10/2005-07 od 20.6.2005. godine).

NOVČANA NAKNADA ČLANU UPRAVNOG ILI NADZORNOG ODBORA

Isplaćuje se u skladu sa aktom poslodavca.

Ima karakter "drugih prihoda" - plaća se porez po stopi od 20% na bruto naknadu umanjenu za 20% normiranih troškova, a na istu osnovicu se obračunava doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje po stopi od 22% (ako je član odbora osiguran po drugom osnovu). Ako član odbora nije osiguran po drugom osnovu, na naknadu se plaća i doprinos za zdravstveno osiguranje po stopi od 12,3%, na osnovicu na koju se plaća porez.

Ako je član odbora samostalni umetnik ili strani državljanin, plaća se porez po stopi od 20% na bruto naknadu umanjenu za 20% normiranih troškova.

ISPLATA POMOĆI PENZIONISANIM RADNICIMA (regres, jubilarna nagrada, pokloni za praznike)

Isplaćuje se u skladu sa aktom poslodavca.

Ima karakter "drugih prihoda" - porez je 20% na bruto isplatu umanjenu za 20% normiranih troškova.

NAKNADA KOJU NADLEŽNI DRŽAVNI ORGAN ISPLAĆUJE VOJNICIMA (na služenju vojnog roka u Vojsci i u civilnoj službi), studentima vojnih akademija, učenicima srednjih vojnih škola i slušaocima škola za rezervne vojne oficire (član 9. stav 1. tačka 22) Zakona o porezu na dohodak građana)

U skladu sa propisima kojima je uređena Vojska Srbije.

Isplata novčanih naknada licu na civilnom služenju vojnog roka se ne oporezuje ali prema članu 34. stav 2. Zakona o civilnoj službi (“Sl. Glasnik RS” broj 88/2009), lice u civilnoj službi ima pravo i na zdravstvenu zaštitu, zdravstveno osiguranje i prava usled povrede na radu

NAKNADA KOJA SE ISPLAĆUJE UČENICIMA SREDNJE ŠKOLE UNUTRAŠNJIH POSLOVA (član 9. stav 1. tačka 23) Zakona o porezu na dohodak građana)

U skladu sa propisima kojima se uređuju unutrašnji poslovi.

Ne oporezuje se.

PRIMANJA OSTVARENA PO OSNOVU PREMIJA, SUBVENCIJA, REGRESA I DRUGIH SREDSTAVA koja se u svrhu podsticanja razvoja poljoprivrede, iz budžeta Republike, autonomne pokrajine i lokalne samouprave plaćaju, odnosno isplaćuju na poseban namenski račun obveznicima poreza na prihode od poljoprivrede i šumarstva, odnosno poljoprivrednicima upisanim u Registar poljoprivrednih gazdinstava, u skladu sa posebnim propisima
(član 9 stav 1. tačka 24. Zakona o porezu na dohodak građana)

U skladu sa zakonom kojim se uređuje porez na dodatu vrednost, odnosno u skladu sa posebnim propisima.

Ne oporezuje se.

PDV NADOKNADE, KOJE SE ISPLAĆUJU LICIMA KOJA SU OBVEZNICI POREZA NA PRIHODE OD POLJOPRIVREDE I ŠUMARSTVA NA KATASTARSKI PRIHOD

 

Ne oporezuje se (član 9. stav 1. tačka 25) Zakona o porezu na dohodak građana)

NAGRADA UČENICIMA I STUDENTIMA OSTVARENIM ZA POSTIGNUTE REZULTATE TOKOM ŠKOLOVANJA I OBRAZOVANJA, KAO I OSVOJENIH NA TAKMIČENJIMA U OKVIRU OBRAZOVNOG SISTEMA

 

Ne oporezuje se (član 9. stav 1. tačka 26) Zakona o porezu na dohodak građana)

JEDNOKRATNA NOVČANA NAKNADA IZ PROGRAMA REŠAVANJA VIŠKOVA ZAPOSLENIH U JEDINICAMA LOKALNE SAMOUPRAVE I GRADSKIM OPŠTINAMA (Dopuna Programa za rešavanje viška zaposlenih u procesu racionalizacije, restrukturiranja i pripreme za privatizaciju ("Sl. glasnik RS", 15/2009)

Isplaćuje se zaposlenima u jedinicama lokalne samouprave, koji se izjasne za sporazumni prestanak radnog odnosa i ako imaju navršenih 5 do 30 godina provedenih u radnom odnosu, a naknada iznosi 550.000 dinara fiksno + 15.000 dinara za svaku godinu rada provedenu u radnom odnosu.

Ne plaćaju se poreske obaveze

Napomena:

Prema Aneksu II Opšteg kolektivnog ugovora ("Sl. glasnik RS", br. 8/2009, stupio na snagu 11.2.2009. godine) privremeno se odlaže primena odredbe člana 24. stav 1. tač. 1, 2. i 5, člana 29, člana 31. alineja 5, člana 32. al. 4, 6. i 7, čl. 35, 43. i 61. Opšteg kolektivnog ugovora (dalje: OKU), u skladu sa Sporazumom o razvoju socijalnog dijaloga.

To su sledeće odredbe:

• Član 24. stav 1. tač. 1, 2. i 5. OKU:

Zaposleni ima pravo na uvećanu zaradu, i to:

1. za rad na dan praznika koji je neradni dan - najmanje 120% od osnovice;

2. za rad noću, ako takav rad nije vrednovan pri utvrđivanju osnovne zarade - najmanje 30% od osnovice;

5. po osnovu vremena provedenog na radu za svaku punu godinu rada ostvarenu u radnom odnosu, uvećanog za staž osiguranja koji se računa sa uvećanim trajanjem - 0,5% od osnovice;

• Član 29. OKU:

Poslodavac je dužan da zaposlenom isplati razliku između minimalne zarade i zarade na koju zaposleni ima pravo po kolektivnom ugovoru kod poslodavca, odnosno ugovorom o radu, u roku od devet meseci od meseca u kome je isplaćena zadnja minimalna zarada.

• Član 31. alineja 5. OKU:

Poslodavac je dužan da zaposlenom isplati naknadu zarade u visini od najmanje 65% prosečne zarade u prethodna tri meseca, pre meseca u kome je nastupila privremena sprečenost za rad, i to:

- za vreme prekida rada do kojeg je došlo bez krivice zaposlenog, najduže 45 radnih dana u kalendarskoj godini;

• Član 32. al. 4, 6. i 7. OKU:

Poslodavac je dužan da zaposlenom obezbedi naknadu troškova, i to:

- dnevnu naknadu za povećane troškove rada i boravka na terenu (terenski dodatak) u visini 3% prosečne mesečne zarade po zaposlenom u privredi Republike, prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike, a ako nije obezbeđen smeštaj i ishrana zaposlenom i na naknadu troškova smeštaja i ishrane;

- mesečnu ishranu u toku rada za dane provedene na radu u visini 15% prosečne mesečne zarade u Republici, prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike;

- regres za korišćenje godišnjeg odmora, ako zaposleni ima pravo na godišnji odmor u trajanju od najmanje 20 radnih dana, u visini 75% od prosečne mesečne zarade u Republici prema poslednjem objavljenom podatku Republičkog organa nadležnog za poslove statistike, a srazmeran deo regresa za godišnji odmor;

• Član 35. OKU:

Poslodavac je dužan da, uz isplatu mesečne zarade zaposlenima, obezbedi sredstva od najmanje 0,15% na masu sredstava isplaćenih na ime zarade, za prevenciju radne invalidnosti i rekreativni odmor zaposlenog, u skladu sa posebnim, odnosno kolektivnim ugovorom kod poslodavca.

• Član 43. OKU:

Poslodavac je dužan da zaposlenom isplati otpremninu u iznosu koji ne može biti niži od jedne trećine zarade zaposlenog za svaku navršenu godinu rada u radnom odnosu, a koja ne može biti niža od 50% prosečne zarade po zaposlenom u Republici, prema poslednjem objavljenom podatku nadležnog organa za poslove statistike, na dan isplate otpremnine, ako je to za zaposlenog povoljnije.

• Član 61. OKU:

Učesnici ovog kolektivnog ugovora su saglasni da će se Fond finansirati iz sredstava poslodavca u iznosu od 0,5% na zaradu zaposlenog, a da će se raspodela sredstava, način rada i odlučivanja urediti sporazumom, koji će se zaključiti u roku od 30 dana po stupanju na snagu ovog kolektivnog ugovora.