PRAVILNIK
O NAČINU UZIMANJA UZORAKA ROBE OD STRANE CARINSKOG ORGANA

("Sl. glasnik RS", br. 96/2010)

Član 1

Ovim pravilnikom propisuje se način uzimanja uzoraka robe od strane carinskog organa.

Član 2

Uzorci robe i tehnička dokumentacija o robi uzimaju se ako u carinski dozvoljenim postupanjima treba izvršiti hemijsko-tehnološko ili drugo ispitivanje, radi utvrđivanja vrste i kakvoće robe.

Član 3

Uzorke uzima carinski organ.

Ako carinski organ odluči da uzme uzorke o tome obaveštava deklaranta ili njegovog zastupnika.

Carinski organ može, ako smatra to potrebnim, da zahteva da uzimanje uzoraka, pod njegovim nadzorom, uradi deklarant ili lice koje on odredi.

Član 4

Carinski organ uzorke uzima u količini koja je potrebna za analizu ili detaljni pregled, uključujući i moguću kontrolu analize, i to za:

1) robu u čvrstom stanju:

 

      (1) otrove, korozivne i slične materije

50 g,

      (2) masti, voskove, granulate, aditive i sličnu robu;

100 g

2) robu u tečnom stanju:

 

      (1) naftu i naftne derivate

1 l,

      (2) biljna ulja

250 ml,

      (3) eterična ulja, ekstrakte i koncentrate mirisa, vitamina i sl.

25 ml,

      (4) alkohol i alkoholna pića

1 l,

      (5) otrovne, korozivne i slične materije

50 ml,

      (6) ostalu robu u tečnom stanju

100 ml;

3) robu u listovima, pločama, folijama, trakama, šipkama i sl. i to za:

 

      (1) hartiju:

 

      - u rolnama širine do 15 cm

po celoj širini 50 cm
po dužini rolne,

      - u rolnama širine preko 15 cm

po celoj širini 20 cm
po dužini rolne,

      - u listovima

2 arka,

      (2) karton i lepenku

format A4,

      (3) kožu, plastičnu foliju, lim i drugu robu u tablama

format A4,

      (4) metalne trake, šipke, profile i žicu

10 cm;

4) tekstilnu robu:

 

      (1) predivo i vlakna

50 do 150 g,

      (2) monofilamente

10 m,

      (3) metražnu robu

po celoj širini 10 cm
po dužini,

      (4) tkaninu za zavese

po celoj širini 20 cm
po dužini;

5) tehničku dokumentaciju - po tri uzorka, u količini koja je potrebna za ispitivanje, odnosno po tri istovetna prospekta, uputstva ili tri istovetna primerka druge tehničke dokumentacije.

 

Član 5

Ovlašćeni carinski službenik utvrđenu količinu robe, uzetu kao uzorak, označava na ambalaži uzorka i unosi u zapisnik, koji sastavlja u tri primerka, prema obrascu iz Priloga 1, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Za uzorke robe koja se smatra opasnom stvari, uz zapisnik o uzimanju uzoraka koji je namenjen carinskoj laboratoriji mora biti priložen primerak uputstva za sigurnu upotrebu.

Zapisnik iz stava 1. ovog člana može se sastaviti i u obliku brojčanog zapisa, ako zadovoljava uslove utvrđene ovim članom i sadržini obrasca iz stava 1. ovog člana.

Svaki uzorak robe označava se rednim brojem.

Ako se radi o uzorku robe u originalnom pakovanju u zapisnik iz stava 1. ovog člana upisuju se i karakteristični podaci naznačeni na tom pakovanju.

Carinska laboratorija prihvatiće isprave i tehničku dokumentaciju priložene uz deklaraciju koji pojašnjavaju vrstu robe, njenu namenu, količinu i tehničke karakteristike.

Član 6

Za robu koja bi se pri uzimanju uzoraka mogla oštetiti, ako bi se uzorci uzimali na mestu carinskog pregleda (npr. sterilna roba, roba osetljiva na svetlost, vlagu i dr.), carinarnica kojoj je roba dopremljena može da odobri da se uzorci uzmu uz prisustvo radnika carinarnice nadležne prema mestu uzimanja uzoraka u prostorima deklaranta ili drugim odgovarajućim prostorima.

Član 7

Deklarant ili lice koje on odredi da prisustvuje uzimanju uzoraka dužan je da pruži carinskom organu potrebnu pomoć za olakšavanje uzimanja uzoraka.

Ako deklarant odbije da prisustvuje uzimanju uzoraka ili za to ne odredi drugo lice, odnosno ako carinskom organu ne pruži potrebnu pomoć, carinski organ određuje rok za izvršenje te obaveze, odnosno nastavlja pregled robe na rizik i trošak deklaranta i preduzima druge mere u skladu sa članom 194. Uredbe o carinski dozvoljenom postupanju s robom ("Službeni glasnik RS", broj 93/10).

Član 8

Carinski organ svaki uzorak robe pečati pečatnim voskom u koji se utiskuje carinski žig ili na uzorak stavlja carinsku plombu.

Ako se radi o tehničkoj dokumentaciji za robu (mašine, aparate, uređaje, vozila, delove, hemikalije, delove konstrukcije, otrove i druge opasne materije i dr.), tehnička dokumentacija se overava službenim pečatom.

Ako deklarant ne raspolaže odgovarajućom tehničkom dokumentacijom, carinski organ deklarantu određuje rok od pet dana da podnese tu dokumentaciju.

Član 9

Ovlašćeni carinski službenik na uzete uzorke stavlja nalepnicu za uzorke, prema obrascu iz Priloga 2, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Po okončanju postupka uzimanja i obeležavanja uzoraka, jedan primerak zapisnika ili tehničke dokumentacije carinski organ zadržava, jedan predaje deklarantu, a jedan zajedno sa uzorkom ili tehničkom dokumentacijom dostavlja, i to:

1) carinskoj laboratoriji koja, po potrebi, upućuje drugoj specijalizovanoj laboratoriji ili sličnoj ustanovi - za robu za koju je potrebno hemijsko-tehnološko i slično ispitivanje,

2) komisiji za Carinsku tarifu carinarnice - za robu za koju nije potrebno hemijsko-tehnološko ispitivanje.

Član 10

Kada carinski organ uzima uzorke za analizu ili detaljniji pregled, on odobrava puštanje robe bez čekanja na rezultate analize ili pregleda, osim ako postoje drugi razlozi da se to ne uradi, pod uslovom da su, kada je carinski dug nastao ili je izvesno da će nastati, te dažbine već proknjižene i plaćene, odnosno da je obezbeđeno njihovo plaćanje.

Član 11

Carinski organ je dužan da deklarantu dostavi nalaz o rezultatima i analizi pregleda u roku od 30 dana od dana uzimanja uzoraka.

Deklarant može, na dobijeni laboratorijski nalaz, da stavi primedbe i da podnese zahtev za sprovođenje superanalize uzorkovane robe, u roku od pet dana od dana prijema laboratorijskog nalaza, uz navođenje podataka koje treba analizirati.

Troškove superanalize snosi podnosilac zahteva.

Radi naplate troškova superanalize, na depozitni račun carinskog organa uplaćuje se iznos koji odgovara predračunu tih troškova.

Carinska laboratorija dužna je da po podnetom zahtevu sprovede postupak superanalize kod druge specijalizovane laboratorije ili slične ustanove.

Carinski organ čuva uzorke i dokumentaciju do okončanja carinskog upravnog postupka.

Član 12

Količine robe uzete za uzorke ne oduzimaju se od količine robe prijavljene u deklaraciji.

Carinski organ može, u slučaju provere deklaracije za postupak izvoza ili deklaracije za postupak pasivnog oplemenjivanja, da odobri deklarantu, ako to dopuštaju okolnosti, da količinu robe uzetu za uzorak, nadoknadi identičnom robom.

Član 13

Carinski organ, posle sprovedene analize ili detaljnog pregleda, uzorke čija je vrednost veća od 10 evra u dinarskoj protivvrednosti, ako više nisu potrebni u postupku, ako nisu uništeni, utrošeni ili ako nisu postali neupotrebljivi i u svakom slučaju nakon što su iscrpljena sva pravna sredstva koja je deklarant imao na raspolaganju protiv odluke carinskog organa donete na osnovu rezultata analize uzorka ili detaljnog pregleda, vraća deklarantu, na njegov zahtev i trošak.

Carinski organ može uzorke, ako deklarant ne zahteva njihovo vraćanje, ostaviti u zbirci uzoraka ili ih uništiti, a može od deklaranta da zahteva da preuzme sve uzorke koji su preostali.

Član 14

Ako su uzorci robe uzeti tokom prethodnog pregleda robe, u skladu sa članom 67. Carinskog zakona ili su uzorci uzeti u postupku sprovođenja mera za zaštitu prava intelektualne svojine pred carinskim organom, u skladu sa čl. 11. i 12. Uredbe o uslovima i načinu primene mera za zaštitu prava intelektualne svojine na granici ("Službeni glasnik RS", broj 86/10), carinski organ na ispravi koja prati robu označava da su uzorci uzeti, kao i količinu robe koja je uzeta za uzorak.

Na postupak uzimanja uzoraka iz stava 1. ovog člana shodno se primenjuju odredbe ovog pravilnika.

Član 15

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o carinskim obeležjima, načinu njihove upotrebe i načinu raspolaganja sa uzorcima carinske robe ("Službeni glasnik RS", br. 117/03, 31/04, 72/04, 113/04, 134/04, 42/05, 114/05 i 102/06).

Član 16

Ovaj pravilnik stupa na snagu 1. januara 2011. godine.

 

Prilog 1.

CARINARNICA _______________

Broj ________________________

Datum ______________________

ZAPISNIK

1. Deklaracija, broj

2. Deklarant

3. Carinski obveznik

4. Redni broj naimenovanja u JCI

5. Prijavljeni tarifni stav po Carinskoj tarifi

6. Trgovački naziv robe

7. Carinska obeležja

8. Uzorci su uzeti na osnovu _____ člana Carinskog zakona

9. Prilozi

10. Napomena

Odgovorno lice:

 

Prisustvovao uzimanju uzoraka i
primio primerak zapisnika

 

Ovlašćeni carinski službenik

_____________________________

 

___________________________

 

Prilog 2.

 

NALEPNICA ZA UZORKE

CARINARNICA ________________________________________________ CI _______________________

JCI br/datum ___________________________________________________________________________

Trgovački naziv __________________________________________________________________________

Roba prijavljena za carinjenje u tar. stav ______________________________________________________