PRAVILNIK
O POTVRDAMA O OBUČENOSTI OSOBLJA KOJE OBAVLJA POSLOVE SNABDEVANJA VAZDUHOPLOVA GORIVOM I CENTRIMA ZA OBUKU

("Sl. glasnik RS", br. 2/2011)

Predmet ovog pravilnika

Član 1

Ovim pravilnikom propisuju se uslovi pod kojima se izdaje potvrda o obučenosti osoblja koje obavlja poslove snabdevanja vazduhoplova gorivom i produžava njeno važenje, sadržina obrasca potvrde o obučenosti, uslovi pod kojima se izdaje, suspenduje i stavlja van snage potvrda o pravu na obučavanje osoblja koje obavlja poslove snabdevanja vazduhoplova gorivom, kao i oblasti koje moraju da budu obuhvaćene nastavnim programima centara za obuku osoblja koje obavlja poslove snabdevanja vazduhoplova gorivom, radi njihovog odobravanja.

Vrste osoblja koje obavlja poslove snabdevanja vazduhoplova gorivom

Član 2

U smislu ovog pravilnika pod osobljem koje obavlja poslove snabdevanja vazduhoplova gorivom, kao jedne od kategorija osoblja koje pruža usluge zemaljskog opsluživanja, podrazumevaju se: punilac, pomoćnik punioca i skladištar.

Punilac obavlja sledeće poslove snabdevanja vazduhoplova gorivom: rukuje opremom i uređajima za punjenje vazduhoplova gorivom, upravlja cisternom sa gorivom i vrši nadzor nad obavljanjem pomoćnih poslova snabdevanja vazduhoplova gorivom.

Pomoćnik punioca obavlja pomoćne, manje složene poslove snabdevanja vazduhoplova gorivom (rukovanje opremom i uređajima za punjenje vazduhoplova gorivom) pod nadzorom punioca.

Skladištar obavlja poslove prijema goriva iz rafinerije, vrši kontrolu vrste i kvaliteta goriva i skladištenje goriva.

Stručna obuka

Član 3

Stručna obuka za sticanje potvrde o obučenosti osoblja koje obavlja poslove snabdevanja vazduhoplova gorivom sastoji se iz teorijskog i praktičnog dela.

Stručnu obuku iz stava 1. ovog člana sprovodi ovlašćeni centar za obuku, prema nastavnim programima koje, na zahtev centra za obuku, odobrava Direktorat civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije (u daljem tekstu: Direktorat).

Za pribavljanje odobrenja Direktorata na nastavni program, neophodno je da ovi programi obuhvataju nastavne oblasti koje su navedene u Prilogu, koji čini sastavni deo ovog pravilnika.

Uslovi za pristupanje stručnoj obuci

Član 4

Stručnoj obuci za sticanje potvrde o obučenosti osoblja koje obavlja poslove snabdevanja vazduhoplova gorivom mogu da pristupe lica koja imaju:

- najmanje 21 godinu života, ako je reč o kandidatima za punioca, odnosno najmanje 18 godina života, ako je reč o kandidatima za pomoćnika punioca i za skladištara;

- najmanje treći stepen stručne spreme;

- položen vozački ispit za vozačku dozvolu za kategoriju E, ako je reč o kandidatima za punioca;

- odgovarajuću zdravstvenu sposobnost, što dokazuju lekarskim uverenjem;

- položen stručni ispit za lica koja rukuju opasnim materijama ili učestvuju u pripremi za prevoz, utovar, pretovar i istovar opasnih materija, u skladu sa propisom o stručnom osposobljavanju vozača motornih vozila kojima se prevoze opasne materije i drugih lica koja učestvuju u prevozu tih materija.

Ispiti

Član 5

Posle završene stručne obuke kandidat za sticanje potvrde o obučenosti polaže teorijske ispite, kao i praktični ispit.

Teorijski ispiti polažu se pismeno, rešavanjem testova posle održane nastave iz svakog pojedinačnog teorijskog predmeta.

Praktični ispit sastoji se u proveri osposobljenosti za rad na odgovarajućim poslovima za koje se kandidat obučavao.

Bliže uslove koji se odnose na način polaganja teorijskih i praktičnih ispita određuje centar za obuku.

Potvrda o obučenosti

Član 6

Licu koje uspešno završi stručnu obuku za sticanje potvrde o obučenosti centar za obuku u kome je obuka sprovedena izdaje potvrdu o obučenosti.

Obrazac potvrde o obučenosti osoblja koje obavlja poslove snabdevanja vazduhoplova gorivom mora da sadrži:

- naziv centra za obuku koji izdaje potvrdu o obučenosti;

- natpis: "Potvrda o obučenosti osoblja koje obavlja poslove snabdevanja vazduhoplova gorivom" i rubrike u koje se unosi:

- broj potvrde o obučenosti;

- ime i prezime imaoca potvrde o obučenosti;

- obučenost imaoca potvrde o obučenosti (punilac, pomoćnik punioca ili skladištar);

- datum i mesto rođenja imaoca potvrde o obučenosti;

- adresa prebivališta, odnosno boravišta imaoca potvrde o obučenosti;

- datum izdavanja potvrde o obučenosti;

- potpis ovlašćenog lica centra za obuku i pečat;

- mesto za fotografiju imaoca potvrde o obučenosti;

- mesto za potpis imaoca potvrde o obučenosti;

- mesto za upis produženja važenja potvrde o obučenosti.

Obrazac potvrde o obučenosti štampa se dvojezično, na srpskom jeziku i na engleskom jeziku.

Važenje potvrde o obučenosti

Član 7

Potvrde o obučenosti osoblja koje obavlja poslove snabdevanja vazduhoplova gorivom izdaju se sa rokom važenja od četiri godine.

Za produženje važenja potvrde o obučenosti, imalac potvrde o obučenosti obavezan je da u ovlašćenom centru za obuku, u skladu sa odgovarajućim nastavnim programom, obavi obuku za osveženje znanja koja se sastoji samo od teorijskog dela.

Obuku za osveženje znanja imalac potvrde o obučenosti dužan je da obavi i u slučaju kada duže od 12 meseci ne obavlja poslove za koje mu je izdata potvrda o obučenosti.

Centar za obuku

Član 8

Stručnu obuku vazduhoplovnog osoblja koje obavlja poslove snabdevanja vazduhoplova gorivom vrši centar za obuku koji poseduje potvrdu o pravu na obučavanje osoblja koje obavlja poslove snabdevanja vazduhoplova gorivom.

Potvrdu o pravu na obučavanje iz stava 1. ovog člana može da stekne pravno lice koje ima poslovno sedište u Republici Srbiji, koje je kod nadležnog organa registrovano za obavljanje delatnosti i koje raspolaže dovoljnim finansijskim sredstvima za sprovođenje obuke u skladu sa nastavnim programom.

Pored toga, pravno lice mora da:

1) poseduje odgovarajuće prostorije, opremu, učila i literaturu koji omogućavaju uspešno izvođenje obuke;

2) ima odgovarajuću rukovodeću strukturu;

3) poseduje pravilnik o radu i unutrašnjoj organizaciji centra za obuku;

4) poseduje priručnik o sistemu kvaliteta centra za obuku;

5) obezbedi odgovarajući broj nastavnika teorijske nastave i instruktora praktične obuke;

6) poseduje nastavne planove usklađene sa odobrenim nastavnim programom.

Prostorije i oprema centra za obuku

Član 9

Prostorija centra za obuku u kojoj se sprovodi teorijska obuka mora biti takva da omogućava smeštaj najmanje 20 lica, kao i odgovarajućeg broja i vrste sredstava, opreme i uređaja za uspešno odvijanje i praćenje nastave (stolovi, stolice, tabla, personalni računari, projektor i projektorsko platno, TV monitori, grafoskop).

Oprema, sredstva i uređaji centra za obuku moraju da budu ispravni u vreme izvođenja obuke.

Prostorije centra za obuku moraju da budu izgrađene i lokacijski smeštene tako da spoljašnja buka ne ometa odvijanje obuke.

Obavezna dokumenta i literatura

Član 10

Centar za obuku dužan je da, za potrebe održavanja nastave, obezbedi sledeća dokumenta i literaturu:

- Zakon o vazdušnom saobraćaju;

- podzakonske propise koji se odnose na snabdevanje vazduhoplova gorivom;

- domaće standarde za mlazno gorivo i avionski benzin;

- skripte kojima će biti obuhvaćeno celokupno gradivo sadržano u nastavnom programu;

- publikacije u vezi goriva koje izdaje IATA (International Air Transport Association);

- publikacije u vezi goriva koje izdaje JIG (Joint Inspection Group);

Centar za obuku dužan je da obezbedi i druga učila predviđena nastavnim programom, kao što su: makete, crteži, šeme, preseci i uzorci filterske, merne i kontrolne opreme i sl.

Praktični deo stručne obuke

Član 11

Praktični deo stručne obuke obavlja se u realnim uslovima - u organizaciji koja vrši snabdevanje vazduhoplova gorivom, gde se vrši prijem, isporuka i skladištenje goriva, kao i na platformi aerodroma, gde se opslužuju vazduhoplovi gorivom. Obuka se izvodi na instalaciji prijema i isporuke goriva, na skladišnim rezervoarima i pripadajućoj opremi, cisternama za opsluživanje vazduhoplova gorivom, filterskoj, mernoj i ispitnoj opremi.

Nastavno osoblje

Član 12

Nastavnik teorijske obuke mora da ima odgovarajuću visoku stručnu spremu, dok instruktor praktične obuke mora da ima najmanje srednju stručnu spremu četvrtog stepena i mora, u vreme sprovođenja obuke, da bude zaposlen na poslovima za koje vrši praktičnu obuku, ili da od prestanka njegovog rada na tim poslovima nije prošlo više od godinu dana.

Potvrda o pravu na obučavanje

Član 13

Na zahtev centra za obuku koji ispunjava uslove propisane ovim pravilnikom, Direktorat izdaje potvrdu o pravu na obučavanje osoblja koje obavlja poslove snabdevanja vazduhoplova gorivom.

U potvrdi iz stava 1. ovog člana mora da bude navedeno: naziv i sedište centra za obuku, vrsta odobrene obuke, datum izdavanja potvrde, kao i rok njenog važenja.

Potvrda iz stava 1. ovog člana izdaje se sa rokom važenja od 12 meseci prilikom prvog izdavanja potvrde, odnosno sa rokom važenja od 24 meseca za svako kasnije izdavanje potvrde.

Ukoliko u toku važenja potvrde iz stava 1. ovog člana centar za obuku prestane da ispunjava neki od uslova propisanih ovim pravilnikom, Direktorat suspenduje ili stavlja van snage potvrdu o pravu na obučavanje osoblja koje obavlja poslove snabdevanja vazduhoplova gorivom.

Za svaku promenu uslova rada centar za obuku mora da pribavi saglasnost Direktorata.

Obaveze centra za obuku

Član 14

Centar za obuku je dužan da uredno vodi:

1) dnevnik prisustva nastavi i realizacije planova obuke;

2) evidenciju o sprovedenim ispitima;

3) registar lica koja obučava, kao i njihove lične dosijee;

4) evidenciju izdatih potvrda o obučenosti.

Rok za usklađivanje sa odredbama ovog pravilnika

Član 15

Centri koji vrše obuku osoblja koje obavlja poslove snabdevanja vazduhoplova gorivom dužni su da se usklade sa odredbama ovog pravilnika u roku od šest meseci od stupanja na snagu ovog pravilnika.

Lica koja na dan stupanja na snagu ovog pravilnika rade na poslovima snabdevanja vazduhoplova gorivom, a ne poseduju odgovarajuću potvrdu o obučenosti, mogu do sticanja navedene potvrde da nastave da obavljaju svoje poslove, s tim što su dužni da se usklade sa odredbama ovog pravilnika najkasnije 18 meseci od stupanja na snagu ovog pravilnika.

Stupanje na snagu

Član 16

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

 

Prilog

NASTAVNE OBLASTI KOJE MORAJU DA BUDU OBUHVAĆENE NASTAVNIM PROGRAMOM ZA OBUKU OSOBLJA KOJE OBAVLJA POSLOVE SNABDEVANJA VAZDUHOPLOVA GORIVOM

1. Vazduhoplovni propisi

1.1. Zakon o vazdušnom saobraćaju;

1.2. Međunarodne vazduhoplovne organizacije (ICAO, IATA, EASA, EUROCONTROL);

1.3. Organizacija civilnog vazduhoplovstva u zemlji;

1.4. Domaći i međunarodni propisi koji se odnose na gorivo;

2. Vazduhoplovi

2.1. Opšte o vazduhoplovima: definicija, namena, podela;

2.2. Osnovni konstrukcioni elementi i njihova funkcija: trup, krilo, repne površine, stajni trap, pogonska grupa;

2.3. Sistemi vazduhoplova: gorivni, uljni, hidraulični, električni, kiseonički, protivpožarni;

2.4. Izlazi za slučaj opasnosti;

3. Gorivni sistem vazduhoplova

3.1. Sistemi za gorivo: opšti prikaz, podela i funkcija na vazduhoplovu;

3.2. Rezervoari za gorivo: vrste, položaj, ventilacioni otvori;

3.3. Cevovodi, pumpe, filteri, ulivni ventili, drenažni ventili, davači, protokomeri;

3.4. Opšti prikaz instalacija za punjenje, pražnjenje i transfer goriva u rezervoarima;

4. Osnovno poznavanje vrste i kvaliteta goriva

4.1. Energija: opšti pojam, izvori, potrošnja, rezerve i perspektiva;

4.2. Termogene materije i goriva: opšti pojam, podela;

4.3. Tečna goriva: opšti pojam, podela;

4.4. Nafta i njeni derivati: opšti pojam, poreklo, osobine, sastav, podela, prerada;

4.5. Avionski benzin: specifikacija, tehnički zahtevi, standardi kvaliteta, oktanski broj, siromašna i bogata smeša, toplotna moć, hemijski sastav, fizičko-hemijske osobine: toplotna moć, detonaciono sagorevanje, isparljivost, stabilnost, temperatura mržnjenja, higroskopnost, aditivi;

4.6. Mlazna goriva: specifikacija, tehnički zahtevi, standardi kvaliteta, hemijski sastav, fizičko-hemijske osobine: toplotna moć, isparljivost, stabilnost, niskotemperaturne osobine, visinske osobine, korozione osobine, antihabajuće osobine, električne osobine, nečistoće (krute, mikrozagađenja, voda: rastvorena, emulgovana, slobodna), aditivi;

5. Skladištenje goriva

5.1. Skladišni rezervoari: vrste i namena, konstruktivni zahtevi, obeležavanje, uzimanje uzoraka i testiranje, periodični pregledi, čišćenje;

5.2. Instalacija: cevovodi, obeležavanje, oprema za filtriranje, vrste, periodične provere, kriterijumi za zamenu i održavanje, merači diferencijalnog pritiska;

5.3. Prijem goriva: dokumentacija, plombiranje, uzimanje uzoraka i testiranje, vizuelni pregled, određivanje specifične težine, stišnjavanje;

6. Postupci punjenja vazduhoplova gorivom

6.1. Načini punjenja: hidrantni sistem, cisterne;

6.2. Cisterne: osnovni delovi, oprema i uređaji;

6.3. Punjenje cisterne gorivom: priprema i ispravnost cisterne, atest o kvalitetu goriva;

6.4. Uključivanje cisterne u odvijanje aerodromskog saobraćaja: brzina kretanja, prilaženje i parkiranje kod vazduhoplova;

6.5. Koordinacija sa posadom vazduhoplova i supervajzerom;

6.6. Provera kvaliteta goriva: vizuelni pregled, provera prisustva vode u gorivu pomoću detektora, merenje gustine pomoću areometra;

6.7. Punjenje i pražnjenje vazduhoplova gorivom: redosled operacija, uzemljenje, isključivanje elektroinstalacije, rukovanje crevom za gorivo;

6.8. Bezbednost punjenja vazduhoplova: opasne zone, uzemljenje vazduhoplova i cisterne, isključenje elektroinstalacije, ispravnost cisterne;

6.9. Procedura punjenja i pražnjenja vazduhoplova gorivom: redosled operacija, izdavanje računa;

7. Vazduhoplovna pristaništa

7.1. Definicija i podela vazduhoplovnih pristaništa;

7.2. Manevarske površine: poletno-sletne staze, rulne staze;

7.3. Pristanišni kompleks: platforma, zgrada, ostali objekti pored pristanišnog kompleksa;

7.4. Kretanje vazduhoplova na platformi: parkiranje, vučenje, signalizacija;

7.5. Kretanje lica i sredstava za opsluživanje na pristanišnom kompleksu: brzina kretanja, raspored i način prilaženja sredstava vazduhoplovu, opasne zone oko vazduhoplova;

7.6. Sredstva veze i način komuniciranja;

8. Preventivna protivpožarna zaštita

8.1. Opis i upotreba sredstava za početno gašenje požara (prema vrsti goriva, količini goriva i lokaciji);

8.2. Statički elektricitet - uzemljenje: pojam, postupci na vazduhoplovu, postupci na cisterni;

8.3. Preventivna protivpožarna zaštita kod uskladištenja zapaljivih tečnosti: za mlazno gorivo, za aviobenzin;

8.4. Preventivna protivpožarna zaštita prilikom punjenja vazduhoplova gorivom (sa putnicima, bez putnika);

8.5. Raspored i postavljanje protivpožarnog obezbeđenja (kod vazduhoplova, u skladištu);

9. Bezbednost na platformi

9.1. Regulativa;

9.2. Korišćenje mobilnih telefona;

9.3. Grmljavina nad aerodromom;

9.4. Rizici požara: izvori, zaštita;

9.5. Odeća: radna, zaštitna, antistatička;

9.6. Procedura uklanjanja prosutog goriva i maziva;

9.7. Snabdevanje gorivom otetog vazduhoplova;

9.8. Zaštita okoline.