ODLUKA
O USVAJANJU GODIŠNJEG PLANA UPOTREBE VOJSKE SRBIJE I DRUGIH SNAGA ODBRANE U MULTINACIONALNIM OPERACIJAMA U 2011. GODINI

("Sl. glasnik RS", br. 13/2011)

1. Usvaja se Godišnji plan upotrebe Vojske Srbije i drugih snaga odbrane u multinacionalnim operacijama u 2011. godini, koji je odštampan uz ovu odluku i čini njen sastavni deo.

2. Ova odluka stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

 

GODIŠNJI PLAN

UPOTREBE VOJSKE SRBIJE I DRUGIH SNAGA ODBRANE U MULTINACIONALNIM OPERACIJAMA U 2011. GODINI

 

I NAZIV PLANIRANIH MULTINACIONALNIH OPERACIJA

Na osnovu člana 7. st. 2. i 3. Zakona o upotrebi Vojske Srbije i drugih snaga odbrane u multinacionalnim operacijama van granica Republike Srbije ("Službeni glasnik RS", broj 88/09) planirana je upotreba Vojske Srbije i drugih snaga odbrane u 2011. godini u sledećim multinacionalnim operacijama:

1. Ministarstvo odbrane:

1) Mirovna operacija Ujedinjenih nacija u Demokratskoj Republici Kongo - MONUSCO;

2) Mirovna operacija Ujedinjenih nacija u Republici Liberiji - UNMIL;

3) Mirovna operacija Ujedinjenih nacija u Republici Obali Slonovače - UNOCI;

4) Mirovna operacija Ujedinjenih nacija u Republici Liban - UNIFIL;

5) Mirovna operacija Ujedinjenih nacija u Republici Kipar - UNFICYP;

6) Mirovna operacija Ujedinjenih nacija na Bliskom istoku - UNTSO;

7) Multinacionalna vojna operacija Evropske unije za obuku bezbednosnih snaga Somalijske Republike u Ugandi - EUTM Somalia;

8) Multinacionalna vojna operacija pomorskih snaga Evropske unije u Somalijskoj Republici - EUNAVFOR - ATALANTA;

9) Angažovanje kapaciteta Vojske Srbije u sistemu stand by aranžmana Ujedinjenih nacija.

2. Ministarstvo unutrašnjih poslova:

1) Mirovna operacija Ujedinjenih nacija u Republici Liberiji - UNMIL;

2) Mirovna operacija Ujedinjenih nacija u Republici Haiti - MINUSTAH.

II MANDAT PLANIRANIH MULTINACIONALNIH OPERACIJA

1. Mirovna operacija Ujedinjenih nacija u Demokratskoj Republici Kongo - MONUSCO uspostavljena je Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija broj 1279 od 30. novembra 1999. godine. U skladu sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija broj 1925 (2010) mandat misije produžen je do 30. juna 2011. godine.

2. Mirovna operacija Ujedinjenih nacija u Republici Liberiji - UNMIL uspostavljena je Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija broj 1509 od 19. septembra 2003. godine. U skladu sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija broj 1938 (2010) mandat misije produžen je do 30. septembra 2011. godine.

3. Mirovna operacija Ujedinjenih nacija u Republici Obala Slonovače - UNOCI uspostavljena je Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija broj 1528 od 27. februara 2004. godine. Mandat mirovne operacije UNOCI određen je Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija broj 1933 (2010).

4. Mirovna operacija Ujedinjenih nacija u Republici Liban - UNIFIL uspostavljena je Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija broj 425 od 19. marta 1978. godine i Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija broj 426 od 19. marta 1978. godine. U skladu sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija broj 1937 (2010) mandat misije produžen je do 31. avgusta 2011. godine.

5. Mirovna operacija Ujedinjenih nacija u Republici Kipar - UNFICYP uspostavljena je Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija broj 186 u martu 1964. godine na liniji razdvajanja sukobljenih strana. U skladu sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija broj 1953 (2010) mandat misije produžen je do 15. juna 2011. godine.

6. Mirovna operacija Ujedinjenih nacija na Bliskom istoku - UNTSO uspostavljena je Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija broj 50 (1948), kojom je određen i mandat mirovne operacije UNTSO.

7. Multinacionalna vojna operacija Evropske unije za obuku bezbednosnih snaga Somalijske Republike u Ugandi - EUTM Somalia uspostavljena je Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija broj 1872 (2009) i odlukama Saveta Evropske unije broj 96 (2010) i 126 (2010). U skladu sa Odlukom Saveta Evropske unije broj 197 (2010) mandat operacije je do 7. aprila 2011. godine.

8. Multinacionalna vojna operacija pomorskih snaga Evropske unije u Somalijskoj Republici - EUNAVFOR - ATALANTA uspostavljena je Odlukom Saveta Evropske unije broj 918 (2008) i rezolucijama Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija broj 1814 (2008), 1816 (2008), 1838 (2008), 1846 (2008). U skladu sa Odlukom Saveta Evropske unije broj 766 (2010) mandat operacije produžen je do 12. decembra 2012. godine.

9. Mirovna operacija Ujedinjenih nacija u Republici Haiti - MINUSTAH uspostavljena je Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija broj 1542 od 30. aprila 2004. godine. U skladu sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija broj 1944 (2010) mandat misije produžen je do 15. oktobra 2011. godine.

III PREGLED MULTINACIONALNIH OPERACIJA ČIJE JE IZVRŠAVANJE U TOKU SA OCENOM STANJA

1. Mirovna operacija Ujedinjenih nacija u Demokratskoj Republici Kongo - MONUSCO

Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije učestvuju u mirovnoj operaciji MONUSCO od 7. marta 2003. godine, sa medicinskim timom za evakuaciju vazdušnim putem (AMET) i dva štabna oficira.

Medicinski tim se angažuje na period od šest meseci. U sastavu tima nalaze se dva lekara i četiri medicinska tehničara, koji obrazuju dva podtima za medicinsku evakuaciju vazdušnim putem povređenih i obolelih pripadnika misije.

Trenutno se u mirovnoj operaciji MONUSCO nalazi 15. AMET, koji je u zonu operacije upućen 31. avgusta 2010. godine, sa planom povratka u martu 2011. godine. U 2011. godini planirane su dve rotacije (zamene) AMET, kao i redovna rotacija dva štabna oficira i dodatno angažovanje jednog štabnog oficira. Štabni oficiri se angažuju na period od godinu dana.

Do sada je u mirovnoj operaciji MONUSCO bilo angažovano 92 pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, od čega je 17 žena.

Situacija u Kinšasi je trenutno stabilna. Na istoku zemlje je situacija složenija zbog učestalih napada paravojnih formacija. Za pripadnike Ministarstva odbrane i Vojske Srbije angažovane u navedenoj misiji do sada nije bilo elemenata ugrožavanja bezbednosti.

2. Mirovna operacija Ujedinjenih nacija u Republici Liberiji - UNMIL

Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije učestvuju u mirovnoj operaciji UNMIL od 10. decembra 2003. godine, sa vojnim posmatračima. Trenutno su u mirovnoj operaciji UNMIL angažovana četiri vojna posmatrača.

Vojni posmatrači angažuju se sa mandatom u trajanju od godinu dana. U 2011. godini planirana je jedna rotacija (zamena) od četiri vojna posmatrača. Do sada su u mirovnoj operaciji UNMIL bila angažovana 38 pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.

Vojni posmatrači angažovani su na obavljanju zadataka patroliranja, kontroli i sprečavanju ilegalne trgovine i implementaciji mirovnog sporazuma.

Ministarstvo unutrašnjih poslova učestvuje u mirovnoj operaciji UNMIL od aprila 2004. godine, u sklopu policijskog dela misije. Trenutno je u misiji angažovano šest policijskih službenika.

Policijski službenici angažuju se sa mandatom u trajanju od godinu dana. U 2011. godini planirana je rotacija (zamena) šest policijskih službenika. Do sada je u mirovnoj operaciji UNMIL bilo angažovano 36 policijskih službenika, od čega su četiri žene.

Rad policijskih službenika u misiji sastoji se od savetovanja, nadgledanja rada i treninga policijskih službenika Nacionalne policije Liberije.

Situacija u Republici Liberiji je stabilna, bez elemenata ugrožavanja bezbednosti angažovanih pripadnika Ministarstva odbrane, Ministarstva unutrašnjih poslova i Vojske Srbije.

3. Mirovna operacija Ujedinjenih nacija u Republici Obala Slonovače - UNOCI

Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije učestvuju u mirovnoj operaciji UNOCI od 1. maja 2004. godine sa vojnim posmatračima. Trenutno su u mirovnoj operaciji UNOCI angažovana tri vojna posmatrača.

Vojni posmatrači se angažuju sa mandatom u trajanju od godinu dana. U 2011. godini planirana je jedna rotacija (zamena) sa tri vojna posmatrača. Do sada je u mirovnoj operaciji UNOCI bio angažovan 21 pripadnik Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.

Vojni posmatrači angažovani su na kontroli popisa stanovništva, sprečavanju ilegalne trgovine i obavljanju redovnih zadataka patroliranja.

Situacija u Republici Obali Slonovače je nakon realizovanih predsedničkih izbora nestabilna, ali bez elemenata ugrožavanja bezbednosti angažovanih pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.

4. Mirovna operacija Ujedinjenih nacija u Republici Kipar - UNFICYP

Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije učestvuju u mirovnoj operaciji UNFICYP od 21. oktobra 2010. godine sa štabnim oficirima, podoficirima i profesionalnim vojnikom. Trenutno je u mirovnoj operaciji UNFICYP angažovano sedam pripadnika Vojske Srbije.

Pripadnici Vojske Srbije angažuju se sa mandatom u trajanju od šest meseci. U 2011. godini planirane su dve rotacije (zamena) sa sedam pripadnika Vojske Srbije i dodatno angažovanje sa dva vojna posmatrača u okviru slovačkog kontingenta, štabnog oficira i pešadijskog voda do 36 lica.

Pripadnici Vojske Srbije angažovani su na sprečavanju obnove sukoba između kiparskih Grka i Oružanih snaga Republike Turske i uspostavljanju i održavanju vladavine prava. Zbog nepostojanja političkog sporazuma za rešavanje kiparskog problema mandat misije se periodično produžava rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. Zadatak snaga Ujedinjenih nacija je nadgledanje linije razdvajanja između sukobljenih snaga i pružanje podrške u sprovođenju humanitarnih operacija.

Situacija u Republici Kipar je stabilna, bez elemenata ugrožavanja bezbednosti angažovanih pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.

5. Mirovna operacija Ujedinjenih nacija u Republici Liban - UNIFIL

Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije učestvuju u mirovnoj operaciji UNIFIL od novembra 2010. godine sa štabnim oficirima (od kojih su dva za civilno-vojnu saradnju) u okviru španskog kontingenta. Trenutno je u mirovnoj operaciji UNIFIL angažovano pet pripadnika Vojske Srbije.

Pripadnici Vojske Srbije angažuju se sa mandatom u trajanju od šest meseci. U 2011. godini planirane su dve rotacije (zamena) sa pet pripadnika Vojske Srbije i dodatno angažovanje štabnog oficira, inžinjerijskog tima za razminiranje do osam lica i pešadijskog voda do 36 lica u okviru španskog kontingenta.

Pripadnici Vojske Srbije su angažovani na održavanju prekida vatre između zaraćenih strana, verifikaciji povlačenja izraelskih odbrambenih snaga i pomoći libanskoj vladi da efektivno preuzme vlast na sopstvenoj teritoriji. Svoje zadatke mirovna operacija UNIFIL izvršava posredovanjem između strana u sukobu i nakon sukoba, osmatranjem, patroliranjem i izveštavanjem o neprijateljstvima. Pored toga, mirovna operacija UNIFIL neprekidno pomaže stanovništvu u normalizaciji životnih uslova, podrškom sprovođenja humanitarnih operacija i podrškom uspostavljanja vladavine prava.

Situacija u Republici Libanu je stabilna, bez elemenata ugrožavanja bezbednosti angažovanih pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije.

6. Mirovna operacija Ujedinjenih nacija u Republici Haiti - MINUSTAH

Ministarstvo unutrašnjih poslova učestvuje u mirovnoj operaciji MINUSTAH od marta 2008. godine, u sklopu policijskog dela misije. Trenutno je u misiji angažovano pet policijskih službenika.

Policijski službenici se angažuju sa mandatom u trajanju od godinu dana. U 2011. godini planirana je rotacija (zamena) pet policijskih službenika. Do sada je u mirovnoj operaciji MINUSTAH bilo angažovano deset policijskih službenika.

Rad policijskih službenika u misiji sastoji se od savetovanja, nadgledanja rada i treninga policijskih službenika Nacionalne policije Haitija.

Situacija u Republici Haiti je trenutno stabilna, bez elemenata ugrožavanja bezbednosti angažovanih pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova.

IV MULTINACIONALNE OPERACIJE ČIJE SE IZVRŠAVANJE PLANIRA U 2011. GODINI

1. Misija Ujedinjenih nacija za nadgledanje primirja na Bliskom istoku - UNTSO

Misija Ujedinjenih nacija na Bliskom istoku je, u skladu sa važećim mandatom, angažovana na sprečavanju obnove sukoba između Izraela i arapskih zemalja. Zadatak snaga Ujedinjenih nacija je nadgledanje linije razdvajanja i prekida vatre između sukobljenih snaga u području Sueckog kanala i Golanske visoravni i istovremeno pružanje pomoći i podrške snagama Ujedinjenih nacija u južnom Libanu. Misija UNTSO trenutno angažuje vojne posmatrače u okviru tri različite misije Ujedinjenih nacija na Bliskom Istoku: Posmatračka grupa Liban (Observer Group Lebanon - OGL) koja podržava UNIFIL na jugu Libana, Posmatračka grupa na Golanu (Observer Group Golan - OGG) i Posmatračka grupa Egipat (Observer Group Egypt - OGE).

Ministarstvo odbrane u 2011. godini planira samostalno angažovanje dva vojna posmatrača.

Bezbednosna situacija u južnom Libanu u zoni odgovornosti UNIFIL, u kojoj se angažuju vojni posmatrači iz sastava UNTSO, relativno je stabilna i karakteriše je grupisanje jedinica izraelskih oružanih snaga prema Libanu i nerešen problem razgraničenja između Libana, Izraela i Sirije.

2. Multinacionalna vojna operacija Evropske unije za obuku bezbednosnih snaga Somalijske Republike u Ugandi - EUTM Somalia

Multinacionalna vojna operacija Evropske unije za obuku bezbednosnih snaga Somalijske Republike u Ugandi je, u skladu sa važećim mandatom, angažovana na ponovnom uspostavljanju, obuci, opremanju i održavanju stepena spremnosti somalijskih snaga bezbednosti. Istovremeno, podstiču se države članice Evropske unije, kao i međunarodne i regionalne organizacije, da ponude tehničku podršku za obuku i opremanje somalijskih snaga bezbednosti.

Zadatak Misije je pružanje podrške prelaznoj vladi Somalijske Republike, pomoć narodu i stabilizacija trenutne situacije. Vojna obuka se izvodi u Ugandi, gde su bezbednosni uslovi bolji nego u Somalijskoj Republici. Misija se odvija uz saradnju sa Ujedinjenim nacijama i Afričkom unijom.

Ministarstvo odbrane u 2011. godini planira angažovanje sanitetskog tima u EUTM Somalia, u sastavu od pet članova (1 lekar, 2 medicinska tehničara i 2 administrativna radnika).

Bezbednosna situacija u Ugandi je relativno stabilna. Opasnost od povremenih terorističkih napada u zoni multinacionalne operacije Evropske unije nije isključena. Teroristički napadi do sada nisu izvođeni u zoni operacije, gde će sanitetski tim Vojske Srbije biti angažovan.

3. Multinacionalna vojna operacija pomorskih snaga Evropske unije u Somalijskoj Republici - EUNAVFOR - ATALANTA

Multinacionalna vojna operacija pomorskih snaga Evropske unije u Somalijskoj Republici - EUNAVFOR - ATALANTA je, u skladu sa važećim mandatom, angažovana na sprečavanju, prevenciji i suzbijanju delovanja pirata i oružanih pljački duž obale Somalijske Republike. Operacija se izvodi u okviru Zajedničke bezbednosne i odbrambene politike Evropske unije. Trenutno osam država Evropske unije daju stalni doprinos operaciji: Italija, Holandija, Nemačka, Francuska, Španija, Belgija, Luksemburg i Grčka. Pored navedenih, multinacionalnoj operaciji povremeno doprinos daju sledeće države: Norveška, Kipar, Irska, Finska, Malta i Švedska. Evropske pomorske snage operišu u zoni Crvenog mora, Adenskog zaliva i delu Indijskog okeana.

Ministarstvo odbrane u 2011. godini planira početno angažovanje sa dva oficira rečnih jedinica u EUNAVFOR - ATALANTA.

Bezbednosna situacija u Somalijskoj Republici je nestabilna, zbog prisustva kriminalnih grupa koje su organizatori piratskih napada u obalnom pojasu Somalijske Republike. Prisustvo vojnih pomorskih snaga zemalja Evropske unije, Severnoatlantskog saveza, Rusije, Kine, Japana i drugih zemalja u zoni operacije, znatno smanjuje bezbednosne rizike i pretnje na moru.

4. Angažovanje kapaciteta Ministarstva odbrane i Vojske Srbije u sistemu stand by aranžmana Ujedinjenih nacija

U skladu sa izvršavanjem preuzetih obaveza iz Povelje Ujedinjenih nacija koje se odnose na međunarodnu saradnju i upotrebu Vojske Srbije u multinacionalnim operacijama Ujedinjenih nacija van granica Republike Srbije, potrebno je pokrenuti proces zaključivanja stand by aranžmana sa Ujedinjenim nacijama radi stavljanja određenih kapaciteta Vojske Srbije na raspolaganje Ujedinjenim nacijama za angažovanje u multinacionalnim operacijama. Angažovanje u okviru stand by aranžmana realizuje se nakon zaključivanja i potvrđivanja odgovarajućeg ugovora između Republike Srbije i Ujedinjenih nacija.

Angažovanje kapaciteta Vojske Srbije, obuhvaćenih stand by aranžmanom, realizuje se nakon poziva Ujedinjenih nacija i okončane procedure predviđene nacionalnim zakonodavstvom Republike Srbije.

Kapaciteti Vojske Srbije za potrebe angažovanja saglasno stand by aranžmanima sa Ujedinjenim nacijama su:

- sanitetski tim do šest članova (dva lekara i četiri medicinska tehničara),

- hirurški tim do šest članova (hirurg, ortoped, anesteziolog, anesteziolog-tehničar i dva instrumentara),

- 15 štabnih oficira, i

- 10 vojnih posmatrača.

V CILJEVI KOJI SE POSTIŽU UPOTREBOM VOJSKE SRBIJE U MULTINACIONALNIM OPERACIJAMA U 2011. GODINI

Odredbom člana 5. tačka 4. Zakona o odbrani ("Službeni glasnik RS", br. 116/07, 88/09, 88/09 - dr. zakon i 104/09 - dr. zakon), propisano je da se odbrana zemlje ostvaruje učešćem u multinacionalnim operacijama. Takođe, učešćem u multinacionalnim operacijama ispunjavaju se međunarodno prihvaćene obaveze, koje proizilaze iz članstva Republike Srbije u Ujedinjenim nacijama i drugim međunarodnim organizacijama.

Učešće Vojske Srbije u multinacionalnim operacijama Ujedinjenih nacija, Evropske unije i međunarodnim bezbednosnim snagama je važan element spoljne politike Republike Srbije koji uveliko doprinosi da se Republika Srbija u odnosima sa državama članicama Evropske unije i Partnerstva za mir tretira kao ravnopravni partner, koji aktivno doprinosi očuvanju mira i stabilnosti u svetu.

Angažovanjem pripadnika Vojske Srbije u multinacionalnim operacijama pod mandatom Evropske unije u okviru zajedničke bezbednosne i odbrambene politike, Republika Srbija bi se integrisala u ovu važnu oblast aktivnosti Evropske unije, što bi imalo povoljan uticaj i na ukupan proces evropskih integracija Republike Srbije.

Članstvo Republike Srbije u Partnerstvu za mir otvara dodatne mogućnosti za njeno aktivnije uključivanje u multinacionalne operacije pod okriljem Ujedinjenih nacija i Evropske unije.

Učešćem Vojske Srbije u multinacionalnim operacijama, Republika Srbija potvrđuje interes i nameru da konkretno doprinese svetskoj, evropskoj i regionalnoj bezbednosti i poštovanju međunarodnog prava i mira.

Učešćem u multinacionalnim operacijama, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova stiču nova iskustva i imaju priliku da tokom izvršavanja administrativnih delatnosti stiču znanja u primeni najnovijih tehnologija i elektronskog poslovanja. Pored toga, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova upoznaju se sa standardizovanim policijskim procedurama, čime se u perspektivi olakšava integrisanje naše policije u međunarodnu policijsku saradnju i prilagođavanje načina rada svetskim standardima.

VI RASPOLOŽIVE SNAGE I MATERIJALNA I FINANSIJSKA SREDSTVA ZA UČESTVOVANJE U MULTINACIONALNIM OPERACIJAMA U 2011. GODINI

Godišnjim planom upotrebe Vojske Srbije i drugih snaga odbrane u multinacionalnim operacijama u 2011. godini planirano je učešće u mirovnim operacijama Ujedinjenih nacija do 265 pripadnika Ministarstva odbrane i Vojske Srbije i 11 pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova.

Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije raspolažu adekvatno obučenim ljudstvom za učešće u multinacionalnim operacijama, prema dinamici i strukturi Godišnjeg plana upotrebe Vojske Srbije i drugih snaga odbrane u multinacionalnim operacijama u 2011. godini. Takođe, svi službenici Ministarstva unutrašnjih poslova, koji se upućuju u multinacionalne operacije, prethodno su završili obuku, adekvatno su pripremljeni i dobrovoljno su se javili za učešće.

Za realizaciju Godišnjeg plana upotrebe Vojske Srbije i drugih snaga odbrane u multinacionalnim operacijama u 2011. godini potrebna su finansijska sredstva u iznosu od 545.209.852,64 dinara, koja će se obezbediti Zakonom o budžetu Republike Srbije za 2011. godinu u okviru razdela Ministarstva odbrane i Ministarstva unutrašnjih poslova.