ODLUKAO USLOVIMA I NAČINU ODOBRAVANJA KREDITA ZA ODRŽAVANJE DNEVNE LIKVIDNOSTI BANAKA NA OSNOVU ZALOGE HARTIJA OD VREDNOSTI("Sl. glasnik RS", br. 52/2008, 40/2010, 3/2011 i 18/2011) |
1. Ovom odlukom uređuju se uslovi pod kojima i način na koji Narodna banka Srbije može odobravati bankama kredite za održavanje dnevne likvidnosti na osnovu zaloge hartija od vrednosti (u daljem tekstu: kredit za likvidnost).
2. Kredit za likvidnost Narodna banka Srbije odobrava banci na osnovu zaloge diskontnih hartija od vrednosti, odnosno hartija od vrednosti koje imaocu daju pravo na isplatu samo nominalne vrednosti, i to do iznosa od:
1) 80% nominalne vrednosti založenih kratkoročnih hartija od vrednosti Narodne banke Srbije i/ili;
2) 80% nominalne vrednosti založenih dinarskih kratkoročnih hartija od vrednosti, bez devizne klauzule, Republike Srbije i/ili;
3) 80% nominalne vrednosti založenih dinarskih dugoročnih hartija od vrednosti, bez devizne klauzule, Republike Srbije do čijeg roka dospeća nije ostalo više od jedne godine, odnosno 365 dana i/ili;
4) 70% nominalne vrednosti založenih dinarskih dugoročnih hartija od vrednosti, bez devizne klauzule, Republike Srbije do čijeg roka dospeća nije ostalo više od dve godine, odnosno 730 dana ni manje od jedne godine, odnosno 366 dana;
5) 60% nominalne vrednosti založenih dinarskih dugoročnih hartija od vrednosti, bez devizne klauzule, Republike Srbije do čijeg roka dospeća nije ostalo više od tri godine, odnosno 1.095 dana ni manje od dve godine, odnosno 731 dan.
Kredit za likvidnost Narodna banka Srbije odobrava banci i na osnovu zaloge kamatonosnih hartija od vrednosti, odnosno hartija od vrednosti izdatih s kamatnim kuponima koje imaocu daju pravo na isplatu nominalne vrednosti s kamatom, i to do iznosa od 80% nominalne vrednosti založenih dinarskih dugoročnih hartija od vrednosti, bez devizne klauzule, Republike Srbije.
Pod deviznom klauzulom iz stava 1. ove tačke podrazumeva se valutna klauzula u smislu zakona kojim se uređuje devizno poslovanje, kao i svaka druga klauzula kojom se utvrđuje zaštita od rizika promene kursa dinara.
3. Hartije od vrednosti iz tačke 2. ove odluke mogu biti založene do poslednjeg radnog dana koji prethodi danu dospeća tih hartija.
Upis založnog prava Narodne banke Srbije na hartijama od vrednosti iz stava 1. ove tačke vrši se na vlasničkom računu imaoca tih hartija u Centralnom registru, depou i kliringu hartija od vrednosti (u daljem tekstu: Centralni registar), u skladu s propisima Centralnog registra.
4. Radi odobravanja kredita za likvidnost, Narodna banka Srbije zaključuje s bankom ugovor o kreditu za likvidnost.
Ugovorom iz stava 1. ove tačke utvrđuju se naročito odnosi Narodne banke Srbije i banke u vezi sa odobravanjem, korišćenjem i vraćanjem kredita za likvidnost, upisom i prestankom založnog prava Narodne banke Srbije, kao i naplata potraživanja Narodne banke Srbije iz založenih hartija od vrednosti.
5. Narodna banka Srbije pušta u tečaj banci kredit za likvidnost na osnovu prethodno zaključenog ugovora iz tačke 4. ove odluke i zahteva banke za korišćenje tog kredita, s tim da banka može u toku jednog radnog dana Narodnoj banci Srbije podneti više zahteva za korišćenje kredita za likvidnost.
Izuzetno od stava 1. ove tačke, banka ne podnosi zahtev iz tog stava u slučaju iz tačke 8. stav 1. ove odluke.
6. Kredit za likvidnost banka može koristiti kao:
1) dnevni kredit za održavanje likvidnosti - intraday credit (u daljem tekstu: dnevni kredit), ili kao
2) prekonoćni kredit za održavanje likvidnosti - overnight credit (u daljem tekstu: prekonoćni kredit).
Banka može koristiti dnevni kredit u smislu ove odluke pod uslovom da je vratila prethodno korišćeni prekonoćni kredit u skladu s tom odlukom.
7. Banka vraća Narodnoj banci Srbije dnevni kredit istog radnog dana, najkasnije do isteka vremena predviđenog za razmenu poruka za plaćanja, u skladu sa operativnim pravilima kojima se uređuje obračun u realnom vremenu po bruto principu (u daljem tekstu: operativna pravila).
Banka ne plaća Narodnoj banci Srbije kamatu na iznos dnevnog kredita koji je vratila u skladu sa stavom 1. ove tačke.
8. Ako banka ne vrati dnevni kredit do roka iz tačke 7. stav 1. ove odluke, Narodna banka Srbije odobrava toj banci prekonoćni kredit, i to u iznosu nevraćenog dnevnog kredita.
Na iznos prekonoćnog kredita korišćenog u smislu stava 1. ove tačke, banka je dužna da Narodnoj banci Srbije plati kamatu - po kamatnoj stopi propisanoj odlukom kojom se utvrđuju kamatne stope koje Narodna banka Srbije primenjuje u postupku sprovođenja monetarne politike (u daljem tekstu: redovna kamata), a na način uređen odlukom kojom se utvrđuje način obračuna, naplate i plaćanja kamate Narodne banke Srbije.
9. Banka je dužna da prekonoćni kredit, uključujući pripadajuću kamatu, vrati Narodnoj banci Srbije narednog radnog dana do 11,00 časova.
10. Ako banka prekonoćni kredit ne vrati do roka iz tačke 9. ove odluke - Narodna banka Srbije će nevraćeni iznos tog kredita, kao i kamatu iz tačke 11. te odluke (u daljem tekstu: kamata za docnju), naplatiti iz založenih hartija od vrednosti, i to prodajom tih hartija, u skladu s propisima Centralnog registra, uputstvom Narodne banke Srbije za sprovođenje ove odluke i ugovorom o kreditu za likvidnost.
Izuzetno, Narodna banka Srbije može iz iznosa prodatih založenih hartija od vrednosti naplatiti i iznos dospele a nenaplaćene redovne kamate ako se taj iznos ne može naplatiti iz menica iz tačke 12. stav 1. ove odluke.
11. Kamatom za docnju, u smislu ove odluke, smatra se kamata koja se obračunava na dospela a nenaplaćena potraživanja po osnovu korišćenog prekonoćnog kredita za period od dana dospelosti tih potraživanja do dana njihove naplate, i to po kamatnoj stopi koja se, u skladu sa odlukom kojom se utvrđuju kamatne stope koje Narodna banka Srbije primenjuje u postupku sprovođenja monetarne politike, odnosi na iznos kredita koji nisu vraćeni u ugovorenom roku, odnosno koji se koriste protivno propisima.
12. Banka je dužna da, pri zaključenju ugovora o kreditu za likvidnost, a na ime obezbeđenja naplate redovne kamate, Narodnoj banci Srbije dostavi odgovarajući broj blanko sopstvenih menica, potpisanih i overenih, kao i ovlašćenje za njihovu popunu.
Izuzetno, Narodna banka Srbije može menice iz stava 1. ove tačke upotrebiti i za naplatu potraživanja iz tačke 10. stav 1. ove odluke ako se ta potraživanja ne mogu naplatiti na način iz te tačke.
13. Radnim danima, u smislu ove odluke, smatraju se dani u kojima se izvršavaju međubankarska plaćanja kod Narodne banke Srbije u skladu s propisima kojima se uređuje rad RTGS sistema i kliring sistema Narodne banke Srbije.
14. Za sprovođenje ove odluke Narodna banka Srbije donosi uputstvo.
15. Banke su dužne da, radi korišćenja kredita za likvidnost u skladu sa ovom odlukom, do dana stupanja na snagu te odluke izmire svoje obaveze prema Narodnoj banci Srbije po osnovu kredita korišćenih na osnovu Odluke o uslovima i načinu odobravanja kratkoročnih kredita za održavanje likvidnosti banaka na osnovu zaloge hartija od vrednosti ("Službeni glasnik RS", br. 95/2005 i 73/2006).
16. Danom stupanja na snagu ove odluke prestaje da važi Odluka o uslovima i načinu odobravanja kratkoročnih kredita za održavanje likvidnosti banaka na osnovu zaloge hartija od vrednosti ("Službeni glasnik RS", br. 95/2005 i 73/2006).
17. Ova odluka objavljuje se u "Službenom glasniku RS" i stupa na snagu 3. juna 2008. godine.
Samostalna odredba Odluke o izmenama
Odluke o uslovima i načinu odobravanja kredita za održavanje dnevne likvidnosti banaka na osnovu zaloge hartija od vrednosti
("Sl. glasnik RS", br. 40/2010)
3. Ova odluka stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku RS".
Samostalna odredba Odluke o izmeni i dopuni
Odluke o uslovima i načinu odobravanja kredita za održavanje dnevne likvidnosti banaka na osnovu zaloge hartija od vrednosti
("Sl. glasnik RS", br. 18/2011)
2. Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku RS".