PRAVILNIK
O INSPEKCIJI KOMISIJE U OBLASTI OBEZBEĐIVANJA U CIVILNOM VAZDUHOPLOVSTVU

("Sl. glasnik RS", br. 19/2011)

Predmet ovog pravilnika

Član 1

1. Ovim pravilnikom utvrđuje se način na koji Komisija Evropske unije sprovodi inspekciju u oblasti obezbeđivanja u civilnom vazduhoplovstvu.

2. Ovim pravilnikom preuzima se, uz prilagođavanje pravu Republike Srbije, Uredba Komisije (EU) br. 72/2010 od 26. januara 2010. godine o sprovođenju inspekcije u oblasti obezbeđivanja u vazduhoplovstvu.

3. Uredba Komisije (EU) br. 72/2010 daje se u Prilogu ovog pravilnika.

Značenje pojedinih pojmova u ovom pravilniku

Član 2

1. "ECAA sporazum" označava Multilateralni sporazum između Evropske zajednice i njenih država članica, Republike Albanije, Bosne i Hercegovine, Republike Bugarske, Republike Hrvatske, Bivše Jugoslovenske Republike Makedonije, Republike Island, Republike Crne Gore, Kraljevine Norveške, Rumunije, Republike Srbije i Misije privremene uprave Ujedinjenih nacija na Kosovu (u skladu sa Rezolucijom Saveta bezbednosti UN 1244 od 10. juna 1999) o uspostavljanju Zajedničkog evropskog vazduhoplovnog područja.

2. Pojmovi "Zajednica" "propisi Zajednice", i "država članica" koji se koriste u Prilogu ovog pravilnika tumače se saglasno tačkama 2. i 3. Aneksa II ECAA sporazuma i odgovarajućim odredbama Lisabonskog ugovora kojim se menja i dopunjuje Ugovor o Evropskoj uniji i Ugovor o osnivanju Evropske zajednice.

3. Pojmovi "odgovarajući organ" i "odgovarajući organ države članice" koji se koriste u Prilogu ovog pravilnika tumače se kao Direktorat civilnog vazduhoplovstva Republike Srbije.

Prelazne i završne odredbe

Član 3

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o inspekciji Komisije u oblasti zaštite u civilnom vazduhoplovstvu ("Službeni glasnik RS", broj 14/10).

Član 4

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

 

PRILOG

Uredba Komisije (EU) br. 72/2010 od 26. januara 2010. godine o sprovođenju inspekcije u oblasti obezbeđivanja u vazduhoplovstvu

 

Poglavlje I

PREDMET I DEFINICIJE

Predmet

Član 1

Ovom uredbom propisuje se procedura po kojoj Komisija sprovodi inspekciju kojom se prati kako države članice primenjuju Uredbu (EZ) 300/2008. Inspekcija Komisije obuhvata odgovarajuće organe države članice i izabrane aerodrome, operatere i subjekte koji primenjuju standarde obezbeđivanja u vazduhoplovstvu. Inspekcija se sprovodi na pregledan (transparentan), delotvoran, usklađen i konzistentan (dosledan) način.

Definicije

Član 2

Pojedini izrazi koji se koriste u ovog uredbi imaju sledeće značenje:

1) inspekcija Komisije označava ispitivanje u kome inspektori Komisije pregledaju postojeće mere, procedure i strukture u oblasti kontrole kvaliteta i obezbeđivanja u civilnim vazduhoplovstvu, da bi se utvrdio nivo usklađenosti sa Uredbom (EZ) br. 300/2008;

2) inspektor Komisije označava odgovarajuće kvalifikovano lice koje zapošljava Komisija ili lice koga zapošljava država članica da primenjuje aktivnosti praćenja usklađenosti na nacionalnom nivou u ime odgovarajućeg organa, i koje je izabrano da učestvuje u inspekciji Komisije;

3) mere kompenzacije označavaju privremene mere ili raspon mera čiji je cilj da što je više moguće ograniči uticaj nedostatka koji je otkriven tokom inspekcije, dok se on potpuno ne otkloni;

4) nacionalni proverivač (oditor, national auditor) označava lice koje zapošljava država članica da primenjuje aktivnosti praćenja usklađenosti na nacionalnom nivou u ime odgovarajućeg organa;

5) nedostatak označava neusklađenost sa zahtevima koji su predviđeni u Uredbi (EZ) br. 300/2008;

6) komitet označava odbor koji je osnovan prema članu 19. stav 1. Uredbe (EZ) br. 300/2008;

7) odgovarajući organ označava nacionalni organ koga država članica imenuje saglasno članu 9. Uredbe (EZ) br. 300/2008;

8) test označava probu mera obezbeđivanja u vazduhoplovstvu, pri kojoj se simulira namera izvršenja radnje nezakonitog ometanja u svrhe ispitivanja efektivnosti primene postojećih mera obezbeđivanja.

Poglavlje II

OPŠTI ZAHTEVI

Saradnja država članica

Član 3

1. Ne dirajući u odgovornosti Komisije, države članice sarađuju s Komisijom u sprovođenju njenih inspekcijskih zadataka. Ova saradnja mora biti delotvorna za vreme faza pripreme, praćenja i izveštavanja.

2. Države članice preduzimaju sve neophodne korake kako bi obaveštenje o inspekciji ostalo poverljivo i time bila sprečena opstrukcija inspekcije.

Izvršavanje ovlašćenja Komisije

Član 4

1. Svaka država članica omogućava inspektorima Komisije da izvrše njihova ovlašćenja u inspekciji delovanja odgovarajućeg organa u oblasti obezbeđivanja u civilnom vazduhoplovstvu prema Uredbi (EZ) br. 300/2008, i u delovanju svakog aerodroma, operatera i subjekta na koje se primenjuje navedena uredba.

2. Svaka država članica omogućava inspektorima Komisije, na zahtev, pristup svim relevantnim dokumentima potrebnim za procenjivanje usklađenosti sa zajedničkim standardima.

3. Ako se inspektori Komisije suoče s teškoćama u izvršavanju njihovih dužnosti, predmetna država članica preduzima sva sredstva iz svoje nadležnosti, da bi pomogla Komisiji da u celini izvrši svoje zadatke.

Kvalifikaciona merila za inspektore Komisije

Član 5

1. Da bi ispunili uslove za učestvovanje u inspekcijama Komisije, inspektori Komisije moraju da imaju odgovarajuće teorijsko znanje i praktično iskustvo i da uspešno završe osposobljavanje.

Ovo osposobljavanje:

a) sprovode službe Komisije;

b) sastoji se od početnog i periodičnog osposobljavanja;

c) obezbeđuje poznavanje standardnih metoda rada koji omogućavaju utvrđivanje da li se mere obezbeđivanja primenjuju saglasno Uredbi (EZ) br. 300/2008.

2. Početno osposobljavanje uključuje ispit.

Učestvovanje nacionalnih proverivača u inspekcijama Komisije

Član 6

1. Države članice stavljaju na raspolaganje Komisiji nacionalne proverivače (oditore) koji su osposobljeni da učestvuju u inspekcijama Komisije i s njima povezanim fazama pripreme i izveštavanja.

2. Države članice prosleđuju Komisiji podatke najmanje o jednom, a najviše o pet nacionalnih proverivača, koji mogu da budu pozvani da učestvuju u inspekciji Komisije.

3. Komitetu se jednom godišnje prosleđuje spisak nacionalnih proverivača koje je imenovala država članica i koji ispunjavaju uslove iz člana 5. ove uredbe.

4. Nacionalni proverivač ne sme da učestvuje u inspekciji Komisije u državi članici u kojoj je zaposlen.

5. Zahtev da nacionalni proverivači učestvuju u inspekciji Komisije blagovremeno se saopštava odgovarajućem organu, obično najmanje dva meseca pre početka inspekcije.

6. Troškove učestvovanja nacionalnih proverivača u inspekcijama Komisije snosi Komisija, saglasno propisima Zajednice.

Poglavlje III

POSTUPAK SPROVOĐENJA INSPEKCIJE KOMISIJE

Obaveštenje o inspekciji

Član 7

1. Komisija obaveštava o inspekciji odgovarajući organ na čijoj teritoriji treba da sprovede inspekciju najmanje dva meseca pre početka inspekcije.

2. Po potrebi, istovremeno sa obaveštenjem o inspekciji prosleđuje se upitnik pre inspekcije, koji popunjava odgovarajući organ, kao i zahtev za svim relevantnim dokumentima. Popunjen upitnik i zahtevana dokumenta prosleđuju se Komisiji najkasnije dve nedelje pre planiranog početka inspekcije.

3. Kad Komisija ima informacije koje sugerišu da na aerodromu postoje nedostaci koji mogu da imaju značajan uticaj na opšti nivo obezbeđivanja u vazduhoplovstvu u Zajednici, savetuje se sa odgovarajućim organom predmetne države članice, u kom slučaju rok za prethodno obaveštenje o inspekciji može da se skrati na dve nedelje. U ovom slučaju ne primenjuju se stavovi 1. i 2. ovog člana.

Priprema inspekcije

Član 8

1. Inspektori Komisije pripremaju se za inspekciju da bi obezbedili delotvornost, tačnost i konzistentnost (doslednost) inspekcije.

2. Komisija prosleđuje odgovarajućem organu lična imena inspektora koje je ovlastila za sprovođenje inspekcije i druge podatke ako su potrebni.

3. Odgovarajući organ imenuje za svaku inspekciju koordinatora, koji se stara o praktičnim aktivnostima koje su povezane sa planiranom inspekcijom. Država članica prosleđuje Komisiji lično ime i kontakt podatke o koordinatoru unutar tri nedelje od prijema obaveštenja o inspekciji.

Sprovođenje inspekcije

Član 9

1. Inspektori Komisije sprovode inspekciju delotvorno i efektivno, pri čemu poštuju kako svoju tako i bezbednost i obezbeđivanje drugih. Inspektor Komisije koji tokom inspekcije ne poštuje ove standarde može da bude isključen iz daljih inspekcija Komisije.

2. Pri praćenju usklađenosti sa zahtevima za obezbeđivanje u civilnom vazduhoplovstvu sadržanim u Uredbi (EZ) br. 300/2008, koristi se standardna metodologija. Inspekcija se zasniva se na sistematičnom prikupljanju informacija putem jedne ili više sledećih tehnika:

a) posmatranje;

b) verifikacija;

c) intervju;

d) ispitivanje dokumenata;

e) testovi.

3. Tokom inspekcije Inspektore Komisije prati predstavnik odgovarajućeg organa. Praćenje ne utiče na delotvornost i efektivnost inspekcije.

4. Inspektori Komisije imaju identifikacione kartice koje ih ovlašćuju da sprovode inspekciju u ime Komisije i aerodromske propusnice koje im dozvoljavaju pristup u sve oblasti aerodroma u koje moraju da pristupe da bi sproveli inspekciju. Format aerodromske propusnice ne utiče na delotvornost i efektivnost inspekcije.

5. Test se primenjuje samo posle prethodnog obaveštavanja odgovarajućeg organa i u tesnoj saradnji s njime.

6. Države članice obezbeđuju, saglasno dogovorenom protokolu, da inspektori Komisije budu ovlašćeni da nose predmete koje koriste pri testu, uključujući zabranjene predmete i one koji tako izgledaju, u bilo kojoj oblasti u kojoj se sprovodi inspekcija, kao i za vreme prevoza do mesta inspekcije ili sa mesta inspekcije.

7. Odgovarajući organ obaveštava se što je pre moguće o svakom ozbiljnom nedostatku koji je otkriven tokom inspekcije Komisije. Pored toga, i ne dirajući u član 10. ove uredbe, inspektori Komisije saopštavaju, na licu mesta i po završetku inspekcije, neformalni usmeni sažeti prikaz njihovih nalaza, kad je to izvodljivo.

Izveštaj o inspekciji

Član 10

1. Komisija prosleđuje izveštaj o inspekciji odgovarajućem organu unutar šest nedelja od okončanja inspekcije.

Odgovarajući organ hitno prenosi odgovarajuće nalaze aerodromima, operaterima i subjektima koji su bili predmet inspekcije.

2. Izveštaj sadrži opis nalaza inspektora, uključujući otkrivene nedostatke. Izveštaj može da sadrži preporuke u pogledu korektivnih mera.

3. Pri procenjivanju primene Uredbe (EZ) br. 300/2008 primenjuje se sledeća klasifikacija:

a) sasvim usklađen;

b) usklađen, sa poželjnim poboljšanjima;

c) neusklađen;

d) neusklađen, sa ozbiljnim nedostacima;

e) ne primenjuje se;

f) nepotvrđeno.

Odgovor odgovarajućeg organa

Član 11

1. Unutar tri meseca od otpravljanja izveštaja o inspekciji, odgovarajući organ prosleđuje Komisiji pismeni odgovor na izveštaj, koji sadrži:

a) izjašnjenje o nalazu i preporukama;

b) akcioni plan, u kome se navode korektivne mere i rokovi za otklanjanje svakog otkrivenog nedostatka.

2. U slučaju dalje inspekcije, odgovor odgovarajućeg organa prosleđuje se unutar šest nedelja od otpravljanja izveštaja o inspekciji.

3. Ako izveštaj o inspekciji ne sadrži nedostatke, odgovor nije potreban.

Otklanjanje nedostataka

Član 12

1. Otklanjanje nedostataka koji su otkriveni tokom inspekcije počinje odmah. Kad nedostatak ne može odmah da se otkloni, primenjuju se mere kompenzacije.

2. Odgovarajući organ pismeno potvrđuje Komisiji da su nedostaci otklonjeni. Ovo potvrđivanje zasniva se na aktivnostima praćenja usklađenosti koje primenjuje odgovarajući organ.

3. Odgovarajući organ se obaveštava o tome kada izveštaj o inspekciji ne zahteva dalje postupanje.

Naknadna inspekcija (follow-up inspection)

Član 13

1. Pošto Komisija primi od odgovarajućeg organa odgovor i zahtevana dalja razjašnjenja, Komisija može da sprovede naknadnu inspekciju.

2. Odgovarajući organ obaveštava se najmanje dve nedelje unapred da na njegovoj teritoriji treba da se sprovede naknadna inspekcija.

3. Naknadna inspekcija usredsređuje se na oblasti u kojima su tokom početne inspekcije Komisije otkriveni nedostaci.

Poglavlje IV

OPŠTE I ZAVRŠNE ODREDBE

Obaveštavanje Odbora

Član 14

Komitet se redovno obaveštava o sprovođenju programa inspekcije Komisije i rezultatima procenjivanja.

Obaveštavanje odgovarajućih organa o ozbiljnim nedostacima

Član 15

1. Odgovarajući organ odmah se obaveštava ako se tokom inspekcije na aerodromu na njegovoj teritoriji otkriju nedostaci koji mogu da imaju značajan uticaj na opšti nivo obezbeđivanja u vazduhoplovstvu u Zajednici. Ovo obaveštenje takođe se odmah saopštava i odgovarajućim organima ostalih država članica.

2. Odgovarajući organi odmah se obaveštavaju o tome da Komisija poseduje verodostojne informacije da korektivne mere koje su primenjene za otklanjanje nedostataka, uključujući mere kompenzacije, potvrđuju da nedostaci iz ovog člana više nemaju značajnog uticaja na opšti nivo obezbeđivanja u vazduhoplovstvu u Zajednici.

Stupanje na snagu

Član 16

Ova uredba stupa na snagu 20. dana od dana njegovog objavljivanja u "Službenom listu Evropske unije".

Ona se primenjuje od onog datuma koji je određen u pravilima za izvršenje usvojenim prema postupku iz člana 4. stav 3. Uredbe (EZ) br. 300/2008, ali najkasnije od 29. aprila 2010. godine.