PRAVILNIK

O PRAVIMA, OBAVEZAMA I ODGOVORNOSTI POLAZNIKA STRUČNOG OSPOSOBLJAVANJA I USAVRŠAVANJA

("Sl. glasnik RS", br. 22/2011)

Član 1

Ovim pravilnikom uređuju se prava, obaveze i odgovornosti polaznika stručnog osposobljavanja za rad u Ministarstvu unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: polaznici stručnog osposobljavanja) i pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: Ministarstvo) koji se nalaze na stručnom usavršavanju (u daljem tekstu: polaznici stručnog usavršavanja), za vreme dok traje osposobljavanje, odnosno usavršavanje.

Član 2

Polaznici stručnog osposobljavanja, odnosno usavršavanja, za vreme dok to osposobljavanje traje, imaju pravo na:

1) uvažavanje ličnosti i zaštitu od diskriminacije, nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja;

2) blagovremenu i potpunu informaciju o pitanjima od značaja za njegovo stručno osposobljavanje, odnosno usavršavanje;

3) informacije o njegovim pravima i obavezama u toku stručnog osposobljavanja, odnosno usavršavanja;

4) smeštaj, ishranu i odgovarajuću uniformu - u skladu sa posebnim propisom, s tim što polaznici stručnog usavršavanja pravo na smeštaj i ishranu ostvaruju ukoliko se stručno usavršavanje realizuje van teritorije policijske uprave u kojoj su zaposleni i ukoliko traje neprekidno više od jednog radnog dan;

5) udžbenike, priručnike i stručnu literaturu za trajno ili privremeno korišćenje, kao i nastavna sredstva koja su neophodna za realizaciju osnovne policijske obuke, odnosno uspešno sprovođenje stručnog usavršavanja - u skladu sa posebnim programom.

Polaznik stručnog osposobljavanja, pored prava iz stava 1. ovog člana, ima i pravo:

1) na osiguranje od posledica nesrećnog slučaja;

2) na smeštaj ili, ako im nije obezbeđen smeštaj, na troškove prevoza - u visini stvarne cene koštanja prevozne karte u međugradskom i gradskom (prigradskom) saobraćaju od mesta prebivališta, odnosno boravišta do mesta obavljanja praktične obuke - za vreme praktične obuke u područnim policijskim upravama van mesta prebivališta, odnosno boravišta polaznika;

3) da zasnuje radni odnos u Ministarstvu, bez raspisivanja javnog konkursa, pod uslovom da s uspehom završi osnovnu policijsku obuku i ukoliko ispunjava zakonom propisane uslove;

4) pokretanja inicijative za preispitivanje odgovornosti učesnika u stručnom osposobljavanju, ukoliko smatra da njihovo činjenje ili nečinjenje dovodi u pitanje ostvarivanje njegovih prava u toku osposobljavanja.

Član 3

Po završetku obuke, tri najuspešnija polaznika stručnog osposobljavanja imaju pravo na prigodan poklon - kao nagradu ministra unutrašnjih poslova za izuzetan uspeh na obuci.

Izuzetan uspeh, u smislu stava 1. ovog člana, utvrđuje se na osnovu najviših prosečnih ocena: na obuci, završnom ispitu i elemenata utvrđenih dosijeom profesionalnog razvoja - u skladu sa kriterijumima utvrđenim aktima Centra za osnovnu policijsku obuku Ministarstva unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: Centar).

Član 4

Polaznici stručnog osposobljavanja, odnosno usavršavanja dužni su da redovno pohađaju sve vidove obuke i izvršavaju predviđene obaveze utvrđene programima stručnog osposobljavanja, odnosno stručnog usavršavanja.

Polaznik stručnog osposobljavanja, koji iz opravdanih razloga izostane sa nastave u Centru duže od dvadeset radnih dana može, ako ispunjava uslove konkursa, nastaviti stručno osposobljavanje sa polaznicima jedne od narednih klasa.

Član 5

Polaznici stručnog osposobljavanja, odnosno usavršavanja dužni su da se prema imovini koja se nalazi u objektima u kojima se realizuje stručno osposobljavanje, odnosno stručno usavršavanje i u kojima su smešteni, odnose s pažnjom dobrog domaćina.

Prilikom boravka u objektima iz stava 1. ovog člana, polaznici stručnog osposobljavanja, odnosno usavršavanja dužni su da se pridržavaju pravila kućnog reda, kao i da vode računa o higijeni i ličnom izgledu - u skladu sa posebnim aktom, odnosno kodeksom.

Član 6

Polaznik stručnog osposobljavanja kome je to svojstvo prestalo pre završetka obuke, kao i polaznik koji je završio obuku, ali nije zasnovao radni odnos u Ministarstvu, dužan je da vrati uniformu i drugu opremu kojom je zadužen.

Član 7

Polaznici stručnog osposobljavanja imaju pravo i dužnost da, pre početka stručnog osposobljavanja, sa Ministarstvom zaključe ugovor o utvrđivanju međusobnih prava i obaveza.

Član 8

Polaznici stručnog osposobljavanja odgovaraju za učinjene povrede obaveza i dužnosti u toku stručnog osposobljavanja.

Član 9

Lake povrede obaveza i dužnosti, u smislu ovog pravilnika, jesu:

1) ometanje realizacije nastave ili ispita;

2) nedozvoljeno pružanje pomoći drugim polaznicima prilikom provere znanja, ukoliko provera nema karakter završne provere znanja iz određenog predmeta ili modula, tj. karakter završnog ispita;

3) nedozvoljeno korišćenje tekstova, beležaka, uređaja za elektronsku obradu podataka, uređaja za daljinski prenos podataka, slike ili glasa ili promena pitanja bez saglasnosti trenera za vreme provere znanja, ukoliko provera nema karakter završne provere znanja iz određenog predmeta ili modula, tj. karakter završnog ispita;

4) nedolično ponašanje prema trenerima, mentorima, saradnicima i drugim zaposlenima u Centru, polaznicima stručnog osposobljavanja ili usavršavanja, kao i prema građanima;

5) neopravdano izostajanje sa nastave ili drugih oblika stručnog osposobljavanja do deset časova;

6) nepoštovanje pravila o kućnom redu;

7) neuredan izgled i neodržavanje higijene;

8) nemaran odnos prema imovini Centra;

9) izlazak iz Centra bez odobrenja, odnosno, dolazak u Centar nakon dozvoljenog vremena;

10) nošenje uniforme, oznaka i opreme suprotno aktu kojim se reguliše nošenje uniforme.

Član 10

Teške povrede obaveza i dužnosti, u smislu ovog pravilnika, jesu:

1) odbijanje, neopravdano neodazivanje ili neizvršavanje zakonitog naređenja trenera ili starešine, izdatog tokom ili povodom stručnog osposobljavanja;

2) odbijanje propisanog zdravstvenog pregleda;

3) neopravdano izostajanje sa nastave ili drugih oblika stručnog osposobljavanja preko deset časova;

4) ponavljanje lakih povreda;

5) neopravdani izostanak sa praktične obuke dva i više radnih dana;

6) nepridržavanje odluka rukovodioca Centra, trenera i ostalih starešina;

7) nepoštovanje propisanih mera bezbednosti pri izvođenju obuke;

8) zaustavljanje motornih vozila radi sopstvenog prevoza u uniformi, prilikom odlaska i dolaska u Centar;

9) nepoštovanje mera iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu i zaštite od požara;

10) unošenje u Centar oružja i drugih predmeta kojima se mogu naneti povrede, ugroziti život polaznika i zaposlenih, odnosno naneti šteta imovini Centra i ličnoj imovini polaznika;

11) učestvovanje u igrama na sreću, njihovom organizovanju ili omogućavanju;

12) iznošenje uniforme ili delova uniforme iz kruga Centra bez odobrenja starešine;

13) primanje na boravište i prenoćište drugih lica bez odobrenja;

14) svaka druga radnja koja predstavlja krivično delo za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti ili kojom se na grub način narušava ugled Centra.

Član 11

Za lake povrede obaveza i dužnosti u toku stručnog osposobljavanja polazniku stručnog osposobljavanja izreče se mera - opomena.

Za teške povrede obaveza i dužnosti u toku stručnog osposobljavanja polazniku stručnog osposobljavanja mogu biti izrečene mere:

1) opomena pred isključenje iz Centra;

2) isključenje iz Centra, odnosno prestanak stručnog osposobljavanja polaznika.

Član 12

Postupak utvrđivanja odgovornosti hitan je.

Polazniku se ne može izreći mera pre nego što mu se omogući da se izjasni na okolnosti učinjene povrede i obezbede drugi dokazi na osnovu kojih se utvrđuje postojanje povrede.

Član 13

Inicijativu za utvrđivanje odgovornosti polaznika stručnog osposobljavanja mogu podneti svaki od učesnika u postupku osposobljavanja, kao i građani.

Postupak za utvrđivanje odgovornosti i izricanje mera pokreće se na predlog neposrednog starešine.

Uz predlog, neposredni starešina, dostavlja i spise predmeta koji se pribavljaju.

Član 14

Polaznik stručnog osposobljavanja može privremeno, do okončanja postupka utvrđivanja odgovornosti, biti udaljen sa obuke ako je protiv njega pokrenut postupak zbog teške povrede obaveza i dužnosti u toku stručnog osposobljavanja, za koju se može izreći mera isključenje iz Centra, odnosno prestanak stručnog osposobljavanja.

Odluku o privremenom udaljenju donosi rukovodilac Centra.

Član 15

Meru opomena izriče rukovodilac Centra.

Mere opomenu pred isključenje iz Centra i isključenje iz Centra, odnosno prestanak stručnog osposobljavanja izriče Komisija za utvrđivanje odgovornosti koju obrazuje rukovodilac Centra (u daljem tekstu: Komisija).

Član 16

Žalba na rešenje kojim se izriče disciplinska mera podnosi se Centru u roku od osam dana od dana prijema rešenja o izrečenoj meri.

Po žalbi protiv rešenja o izricanju disciplinske mere, odlučuje:

1) Komisija - za izrečenu meru opomena;

2) načelnik Uprave za stručno obrazovanje, osposobljavanje, usavršavanje i nauku - za izrečene mere opomena pred isključenje iz Centra i isključenje iz Centra, odnosno prestanak stručnog osposobljavanja.

Član 17

Polaznik stručnog osposobljavanja, odnosno usavršavanja odgovara za materijalnu štetu koju, namerno ili iz krajnje nepažnje, nanese Centru ili drugoj unutrašnjoj jedinici Ministarstva ili ustanovi u kojoj se nalazi na osposobljavanju, odnosno na usavršavanju.

Član 18

Polaznik stručnog osposobljavanja dužan je da naknadi štetu Ministarstvu - u visini stvarnih troškove koji su nastali u toku njegovog stručnog osposobljavanja, ako:

1) svojom voljom odustane od daljeg osposobljavanja za poslove policijskog službenika;

2) mu bude izrečena disciplinska mera isključenje iz Centra, odnosno prestanka stručnog osposobljavanja;

3) se naknadno utvrdi da ne ispunjava uslove konkursa za upis polaznika u Centar.

Strukturu stvarnih troškova iz stava 1. ovog člana, utvrđuje načelnik Sektora finansija, ljudskih resursa i zajedničkih poslova.

Polaznik može biti, delimično ili u celini, oslobođen plaćanja štete, odnosno naknade troškova stručnog osposobljavanja, ukoliko se oceni da su nastale promene u psihofizičkom ili opštem zdravstvenom stanju koje ga čine nesposobnim za dalje stručno osposobljavanje za poslove ovlašćenog službenog lica. Ocenu zdravstvenog stanja polaznika utvrđuje Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika Ministarstva unutrašnjih poslova.

Polaznik stručnog osposobljavanja koji uništi ili znatno ošteti uniformu i drugu opremu kojom je zadužen, dužan je da Ministarstvu nadoknadi štetu.

Član 19

Postupak za utvrđivanje štete i odgovornosti polaznika stručnog osposobljavanja za prouzrokovanu štetu pokreće neposredni starešina, odnosno načelnik odeljenja - načelnik klase, na osnovu podnete prijave o prouzrokovanoj šteti ili na osnovu ličnog saznanja, a postupak se sprovodi shodnom primenom odredaba zakona kojim je uređena odgovornost za štetu koju policijski službenici pričine Ministarstvu ili trećim licima.

Član 20

Polaznik stručnog osposobljavanja dužan je da vrši potrebne radnje kako bi se sprovele utvrđene korektivne mere, odnosno kako bi se u procesu osposobljavanja otklonile sve smetnje, vezane za ličnost polaznika, koje bitno utiču na procenu njegove sposobnosti za nastavak obuke tj. profesionalnog angažovanja.

Postupak utvrđivanja korektivnih mera pokreće se ako se dođe do novih saznanja o polazniku, odnosno ako se tokom osposobljavanja:

1) uoče neadekvatni oblici ponašanja, ekstremni ispadi ili dosledni učestali neadaptivni oblici reagovanja;

2) uoči da se polaznik u dovoljnoj meri ne uklapa u kolektiv, odnosno ne prihvata timski način rada;

3) uoče karakterne osobine koje značajno odstupaju od utvrđenog poželjnog profila policajca;

4) uoče neadekvatne navike, stavovi i vrednosne orijentacije - u vezi sa profesionalnim delovanjem;

5) uoče upadljivi nedostaci u pogledu motivacije za obuku, odnosno profesiju.

Postupak utvrđivanja korektivnih mera pokreće se samo ukoliko se radnje polaznika, koje predstavljaju osnov za njihovo utvrđivanje, ne mogu kvalifikovati kao lake ili teške povrede obaveza i dužnosti, za koje je propisano izricanje utvrđenih mera.

Član 21

Postupak utvrđivanja korektivnih mera pokreće se na osnovu pisanog i obrazloženog predloga bilo kog lica koje je, u toku stručnog osposobljavanja u neposrednom kontaktu sa polaznikom, uočilo neke od razloga za pokretanje postupka.

Odluku o prihvatanju predloga i konkretnim korektivnim merama koje treba sprovesti donosi Komisija za produženu selekciju koju čine rukovodilac Centra, psiholog, načelnik klase iz koje je polaznik, trener iz stručnog modula i mentor - koordinator i koju, na predlog rukovodioca Uprave za stručno obrazovanje, osposobljavanje, usavršavanje i nauku, imenuje rukovodilac Sektora finansija, ljudskih resursa i zajedničkih poslova.

Nakon sprovedenog postupka produžene selekcije, Komisija za produženu selekciju prati sprovođenje korektivnih mera koje je utvrdila i nakon sprovedenog postupka njihove primene donosi odluku o sposobnosti polaznika za nastavak obuke.

Na odluku iz st. 2. i 3. ovog člana polaznik može podneti žalbu Centru u roku od osam dana od dana prijema odluke.

Po žalbi na odluku o izrečenoj meri odlučuje načelnik Uprave za stručno obrazovanje, osposobljavanje, usavršavanje i nauku.

Polaznika stručnog osposobljavanja, koji izjavi žalbu na donetu odluku iz stava 3. ovog člana, rukovodilac Centra može udaljiti sa osposobljavanja - do donošenja odluke po žalbi, ako bi njegovo dalje prisustvo osposobljavanju, po proceni psihologa ili po iskazanom ponašanju, moglo da ugrozi njegovu i bezbednost drugih polaznika stručnog osposobljavanja.

Član 22

Prava, obaveze i odgovornosti koje nisu uređene ovim pravilnikom polaznici stručnog osposobljavanja, odnosno usavršavanja ostvaruju primenom odredaba zakona kojim se uređuju radni odnosi u Ministarstvu, kao i podzakonskih akata i opštih akata donetih za njihovo izvršavanje.

Član 23

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".