PRAVILNIKO PREMERU I REGISTRU DRŽAVNE GRANICE("Sl. glasnik RS", br. 44/2011) |
Ovim pravilnikom propisuju se tehnički normativi, metode i način rada kod premera državne granice, sadržaj i način vođenja registra državne granice Republike Srbije.
Pojedini izrazi upotrebljeni u ovom pravilniku imaju sledeće značenje:
1) "državna granica" je zamišljena vertikalna ravan koja se graničnom linijom prostire po Zemljinoj površini i odvaja prostor Republike Srbije, njegov kopneni deo, unutrašnje vode, vazdušni prostor i prostor ispod površine zemlje od prostora susednih država;
2) "granična linija" je obeležena ili zamišljena linija kojom se na Zemljinoj površini proteže državna granica;
3) "prelomna tačka granične linije" je jednoznačno određena tačka na graničnoj liniji;
4) "granična oznaka" je stabilizovana tačka na terenu koja direktno ili indirektno obeležava graničnu liniju;
5) "granična dokumenta" su dokumenta u kojima su sadržani podaci koji se odnose na državnu granicu u vezi sa njenim obeležavanjem, oblikom, veličinom i položajem graničnih oznaka (elaborat o državnoj granici, planovi, karte, atlasi, detaljan opis granične linije, zapisnici o izvršenim radovima i dr.).
Položaj državne granice, koja je određena međunarodnim ugovorima, uređuje se graničnim dokumentima, izrađenim od strane međudržavnih komisija.
Poslove premera, označavanja, obnavljanja i održavanja graničnih oznaka i granične linije na državnoj granici i izradu elaborata o državnoj granici obavlja Republički geodetski zavod (u daljem tekstu: Zavod), u skladu sa Zakonom o državnom premeru i katastru ("Službeni glasnik RS", br. 72/09 i 18/10 - u daljem tekstu: Zakon) i Zakonom o zaštiti državne granice ("Službeni glasnik RS", broj 97/08), u saradnji sa drugim državnim organima i nadležnim organima susednih država.
Poslove vođenja registra državne granice obavlja Zavod u skladu sa Zakonom.
Obeležavanje i premer državne granice vrši se na osnovu međunarodnih ugovora zaključenih sa susednim državama, i to obeležavanjem i premerom državne granice prema svakoj od susednih država posebno.
Obeležavanje i premer državne granice vrši se između tačaka susreta državnih granica (tromeđne tačke) koje su obeležene odgovarajućom graničnom oznakom i čiji položaj je određen na osnovu posebnog međunarodnog ugovora.
Radovima na obeležavanju i premeru državne granice rukovodi mešovita komisija za obnavljanje, obeležavanje i održavanje granične linije i graničnih oznaka na državnoj granici (u daljem tekstu: mešovita komisija), obrazovana na osnovu međunarodnog ugovora zaključenog sa susednom državom.
Obeležavanje državne granice je postavljanje graničnih oznaka na terenu radi označavanja granične linije.
Tip, vrsta, dimenzija i oblik graničnih oznaka, kao i način njihove stabilizacije, određeni su međunarodnim ugovorima.
Premer državne granice je geodetsko merenje graničnih tačaka i prikupljanje podataka o državnoj granici.
Podaci dobijeni geodetskim merenjem i prikupljanjem podataka o državnoj granici čine elaborat o državnoj granici, koji se izrađuje u dva primerka, od kojih po jedan za svaku stranu.
Premer državne granice vrši se geodetskim metodama i u skladu sa tehničkim normativima koji su određeni tehničkim uputstvima i odlukama mešovite komisije.
Ukoliko su tehnički normativi premera koji su definisani propisima u Republici Srbiji, strožiji od onih koje je odredila mešovita komisija, primenjuju se tehnički normativi premera Republike Srbije.
Obnavljanje i održavanje graničnih oznaka jeste:
1) kontrola položaja graničnih oznaka;
2) popravljanje oštećenih graničnih oznaka;
3) bojenje i ispisivanje inicijala, brojki i drugih znakova na graničnim oznakama;
4) bojenje granične linije na putevima i mostovima;
5) postavljanje novih graničnih oznaka na neobeleženim prelomnim tačkama granične linije;
6) postavljanje novih graničnih oznaka na prelomnim tačkama granične linije koje su ranije bile u vodi;
7) postavljanje dopunskih graničnih oznaka na graničnoj liniji u cilju njene bolje preglednosti;
8) vraćanje graničnih oznaka na prvobitna mesta;
9) zamena oštećenih i uništenih graničnih oznaka i graničnih repera;
10) izmeštanje parnih i naizmeničnih graničnih oznaka na sigurna mesta;
11) postavljanje parnih ili naizmeničnih graničnih oznaka radi obeležavanja mesta uništenih graničnih oznaka na graničnoj liniji, koje se ne mogu postaviti na isto mesto;
12) dovođenje graničnih oznaka u vertikalni položaj;
13) dovođenje graničnih oznaka na propisanu visinu;
14) drugi poslovi koji obezbeđuju da granica ostane nepromenjena i bude dobro obeležena.
Održavanje granične linije jeste čišćenje pojasa uz graničnu liniju od drveća, žbunja i drugog rastinja koji smanjuju vidljivost graničnih oznaka i pravac protezanja granične linije.
Obnavljanje i održavanje državne granice vrši se periodično, a po potrebi i vanredno, u skladu sa međunarodnim ugovorima.
Za svaku promenu u načinu označavanja granične linije, izvršenu u skladu sa odlukom mešovite komisije, sačinjava se zapisnik, vrši geodetsko merenje i izrađuje elaborat o izvršenim radovima, koji je sastavni deo elaborata o državnoj granici.
Podaci o protezanju granične linije u novoj graničnoj dokumentaciji moraju biti usaglašeni sa podacima u izvornoj graničnoj dokumentaciji.
Kontrolu kvaliteta i prijem radova na premeru, obeležavanju, obnavljanju i održavanju graničnih oznaka i granične linije na državnoj granici vrši mešovita komisija.
Kontrola kvaliteta izvršenih radova na obeležavanju, obnavljanju i održavanju graničnih oznaka i granične linije na državnoj granici vrši se vizuelno, dok se tačnost izvršenog premera državne granice proverava kontrolnim geodetskim merenjima na pojedinim graničnim oznakama.
Prilikom izvođenja radova na premeru, obeležavanju, obnavljanju i održavanju graničnih oznaka i granične linije na državnoj granici, lica koja izvode radove moraju se pridržavati svih mera bezbednosti propisanih zakonom kojim je uređena oblast bezbednosti i zdravlja na radu.
Lica iz stava 1. ovog člana, za vreme izvođenja radova mogu da se kreću u graničnom pojasu, u skladu sa međunarodnim ugovorom i zakonom koji uređuje prelaženje državne granice i kretanje u graničnom pojasu.
Registar državne granice Republike Srbije (u daljem tekstu: Registar) predstavlja bazu podataka o državnoj granici u koju se unose podaci iz elaborata o državnoj granici i drugih graničnih dokumenata.
Podaci iz graničnih dokumenata koji nisu u digitalnom obliku, pre preuzimanja u Registar, moraju biti prevedeni u digitalni oblik i pripremljeni za unos u Registar.
Podaci u Registru razvrstavaju se po državnim granicama sa svakom od susednih država Republike Srbije.
Registar se sastoji iz osnovnog i posebnog dela.
Osnovni deo Registra sadrži:
1) naziv državne granice;
2) jedinstveni broj, odnosno naziv granične oznake, prelomne tačke granične linije ili tačke geodetske osnove;
3) tip granične oznake, prelomne tačke granične linije ili tačke geodetske osnove;
4) naziv graničnih dokumenata u kojima se nalaze alfa-numerički podaci o položaju granične oznake, prelomne tačke granične linije ili tačke geodetske osnove (katalog geodetsko-topografskih podataka, opis protezanja granične linije, spisak koordinata, dopune i izmene podataka, i dr.);
5) nomenklatura lista u dokumentaciji iz tačke 4) ovog člana;
6) naziv graničnih dokumenata u kojima je grafički prikazan položaj granične oznake, prelomne tačke granične linije ili tačke geodetske osnove (karte, planovi, pregledne skice i dr.);
7) nomenklatura lista u dokumentaciji iz tačke 6) ovog člana;
8) koordinate granične oznake, prelomne tačke granične linije ili tačke geodetske osnove određene u državnom koordinatnom sistemu Republike Srbije (ETRS 89, elipsoid GRS 80, projekcija UTM34);
9) koordinate granične oznake, prelomne tačke granične linije ili tačke geodetske osnove određene u Gaus-Krigerovoj projekciji;
10) koordinate granične oznake, prelomne tačke granične linije ili tačke geodetske osnove određene u koordinatnom sistemu susedne države;
11) fotografije granične oznake, prelomne tačke granične linije ili tačke geodetske osnove;
12) podatak o pripadnosti granične oznake, prelomne tačke granične linije ili tačke geodetske osnove opštini i katastarskoj opštini.
Poseban deo Registra sadrži:
1) kopije međunarodnih ugovora kojima je definisana državna granica Republike Srbije;
2) kopije međunarodnih ugovora kojima se regulišu pitanja obnavljanja, obeležavanja i održavanja granične linije i graničnih oznaka na državnoj granici Republike Srbije;
3) planove državne granice na kojima je grafički prikazan položaj graničnih oznaka, prelomnih tačaka granične linije i tačaka geodetske osnove, kao i objekata u neposrednoj blizini granične linije, sa potrebnim skicama detalja;
4) opise državne granice koji sadrže podatke o numeraciji graničnih oznaka, prelomnih tačaka granične linije i tačaka geodetske osnove, njihove koordinate, podatke o udaljenosti između susednih tačaka granične linije, kao i opis smera protezanja državne granice;
5) izmene i dopune dokumenata državne granice Republike Srbije;
6) kataloge sa podacima o tipu, vrsti, dimenzijama, obliku graničnih oznaka i načinima stabilizacije;
7) kopije zapisnika sa sednica međunarodnih komisija i sastanaka mešovitih stručnih grupa;
8) kopije uputstava za rad mešovitih stručnih grupa;
9) evidencije i zapisnike o izvršenim radovima, elaborate sa podacima merenja, rezultate obrade podataka merenja;
10) arhivske podatke o načinu obeležavanja i položaju graničnih oznaka nakon izvršene promene.
Promene u Registru vrše se na osnovu graničnih dokumenata nastalih u postupku obnavljanja i održavanja državne granice, a posle njihovog stupanja na snagu.
Izdavanje podataka iz Registra vrši se u skladu sa podzakonskim aktom kojim se uređuje čuvanje, izdavanje podataka i uvid u podatke iz nadležnosti Zavoda.
Podaci o državnoj granici koje sadrži Registar provode se po službenoj dužnosti u registru prostornih jedinica.
Državna granica na svim topografskim planovima i kartografskim publikacijama koji se izrađuju u Republici Srbiji, prikazuje se na osnovu podataka koje sadrži Registar.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".