PRAVILNIK

O OBRASCU I SADRŽINI PLANA PREVOZA, KAO I NAČINU PREVOZA ŽIVOTINJA KOJIM SE OBEZBEĐUJE ZAŠTITA ŽIVOTA I DOBROBITI ŽIVOTINJA

("Sl. glasnik RS", br. 48/2011)

 

I UVODNE ODREDBE

Član 1

Ovim pravilnikom propisuje se obrazac i sadržina plana prevoza, kao i način prevoza životinja kojim se obezbeđuje zaštita života i dobrobiti životinja.

Odredbe ovog pravilnika ne odnose se na prevoz životinja u nekomercijalne svrhe i prevoz životinja direktno u ili iz veterinarske ambulante ili klinike.

Član 2

Pojedini izrazi upotrebljeni u ovom pravilniku imaju sledeće značenje:

1) izlazno mesto jeste granični prelaz ili neko drugo mesto gde životinje napuštaju carinsko područje Republike Srbije;

2) kontejner jeste sanduk, kutija, kavez ili bilo koja druga čvrsta konstrukcija za transport životinja u prevoznom sredstvu;

3) mesto odredišta jeste mesto u kome je životinja istovarena iz prevoznog sredstva i smeštena najmanje 48 sati pre polaska ili je zaklana;

4) mesto polaska jeste mesto u kome se životinja prvi put utovari u prevozno sredstvo, pod uslovom da je na tom mestu bila smeštena najmanje 48 sati pre polaska, odnosno sabirni centar ako je razdaljina između prethodnog mesta utovara i sabirnog centra manja od 100 km, odnosno ako je za životinju obezbeđeno dovoljno prostirke, ako nije vezana i ako je napojena najmanje šest sati pre polaska iz sabirnog centra;

5) organizator prevoza jeste pravno ili fizičko lice koje je odgovorno da organizuje i planira prevoz životinja, a koje može da bude prevoznik koji je zaključio ugovor sa najmanje još jednim prevoznikom za deo putovanja ili fizičko ili pravno lice koje je zaključilo ugovor sa više prevoznika;

6) prevoz jeste svaki prevoz koji traje duže od osam časova, a počinje utovarom prve životinje u prevozno sredstvo i završava se istovarom poslednje životinje, za koji se popunjava plan prevoza životinja;

7) putovanje jeste prevoz životinja od mesta polaska do mesta odredišta, uključujući svaki istovar, smeštaj i utovar životinja koji se odvija na usputnim mestima u toku putovanja;

8) sabirni centar jeste mesto, gazdinstvo ili stočna pijaca u kome se prikupljaju kopitari, goveda, ovce i svinje iz različitih gazdinstava i uzgoja radi formiranja pošiljke namenjene za stavljanje u promet;

9) trajekt jeste prevozno sredstvo vodnog saobraćaja sa opremom koja omogućava utovar drumskih prevoznih sredstava i železničkih vagona.

II PLAN PREVOZA ŽIVOTINJA

Član 3

Plan prevoza životinja sadrži podatke koji se odnose na planiranje prevoza, mesto polaska, mesto odredišta, kao i izjavu prevoznika i izveštaj o nepravilnostima.

Sadržina i izgled obrasca plana prevoza životinja dat je u Prilogu 1 ovog pravilnika - Plan prevoza životinja, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

III NAČIN PREVOZA ŽIVOTINJA

Član 4

Životinje se prevoze na način koji onemogućava povrede ili nepotrebnu patnju životinja, tako da:

1) se dužina putovanja svede na najmanju moguću meru i zadovolje potrebe životinja u toku putovanja;

2) životinje budu sposobne da podnesu putovanje;

3) prevozna sredstva budu izrađena i održavana i da se sa njima upravlja na način da se izbegnu povrede i patnja životinja i osigura njihova sigurnost;

4) oprema za utovar i istovar bude odgovarajuće dizajnirana, izrađena, održavana i da se njome upravlja na propisani način;

5) lica koja rade sa životinjama budu obučena za dobrobit životinja;

6) se prevoz do mesta odredišta obavlja bez kašnjenja, a uslovi dobrobiti životinja redovno proveravaju i održavaju na odgovarajući način;

7) se životinjama u toku prevoza obezbedi voda, hrana i odmor, koji kvalitetom i količinom odgovaraju njihovoj vrsti i veličini;

8) se sedativi ne koriste na životinjama koje se prevoze, osim ako je to nužno potrebno za obezbeđenje dobrobiti životinja uz veterinarski nadzor;

9) životinjama bude obezbeđena dovoljna podna površina i visina, primerena njihovoj veličini i trajanju putovanja koja je, u zavisnosti od vrste prevoznog sredstva data u Prilogu 2 - Minimalna podna površina za prevoz životinja, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 5

Životinje su sposobne da podnesu putovanje, u smislu člana 4. tačka 2) ovog pravilnika, ako nisu povređene ili nisu sa trenutnom fiziološkom slabošću ili patološkim procesima, odnosno ako:

1) nemaju otvorene rane ili prolapsus;

2) mogu samostalno da se kreću, a da to ne izaziva bol i patnju;

3) je putovanje kraće od 100 km za prasad mlađu od tri nedelje, jagnjad mlađu od sedam dana, a telad mlađu od 10 dana;

4) im rogovi nisu u bastu;

5) su psi i mačke mlađe od osam nedelja u pratnji majke;

6) su bremenite ženke kod kojih nije prošlo više od 90% gestacionog perioda ili je od porođaja prošlo više od nedelju dana;

7) su novorođeni sisari kojima je zarastao pupak.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, životinje su sposobne da podnesu putovanje ako su:

1) lako povređene ili obolele životinje, kod kojih prevoz neće izazvati dodatnu patnju;

2) povređene ili obolele životinje, koje se prevoze u ogledne ili druge naučne svrhe, ako je bolest ili povreda deo istraživačkog programa;

3) povređene ili obolele životinje koje se prevoze pod nadzorom veterinara radi lečenja ili nakon lečenja ili postavljanja dijagnoze, a kod kojih prevoz ne izaziva dodatni bol, patnju, strah i stres.

Domaći kopitari mlađi od četiri meseca, telad mlađa od 14 dana i svinje lakše od 10 kg sposobne su za duži prevoz samo uz pratnju majke.

Član 6

Životinje koje se razbole ili povrede tokom prevoza, prevoze se na način da se odvajaju od drugih životinja i dobijaju prvu pomoć i odgovarajući veterinarski tretman, a ako je neophodno podvrgavaju se prinudnom klanju ili lišavanju života na propisan način.

Član 7

Prevoz prevoznim sredstvom kojim se prevoze životinje obavlja se tako da:

1) iz vozila ne ispada niti curi hrana, izmet i otpaci;

2) pošiljke životinja u toku prevoza ne dođu u kontakt sa drugim životinjama nižeg zdravstvenog statusa;

3) su vozila očišćena i dezinfikovana odmah posle svakog prevoza i pre svakog novog utovara životinja;

4) se izmet, hrana i drugi otpaci uklanjaju u skladu sa propisom kojim se uređuje način postupanja sa otpacima životinjskog porekla;

5) pratilac životinja u bilo koje vreme tokom putovanja ima potpune informacije o organizaciji prevoza;

6) prevoz životinje prati dokumentacija propisana Zakonom o veterinarstvu ("Službeni glasnik RS" br. 91/05 i 30/10) i Zakonom o dobrobiti životinja ("Službeni glasnik RS", broj 41/09).

Član 8

Prilikom prevoza u železničkim vagonima i drumskim prevoznim sredstvom svakoj životinji obezbeđuje se dovoljno slobodne podne površine i visine koja odgovara njihovoj veličini i trajanju putovanja, tako da mogu da stoje u svojoj prirodnoj poziciji i da mogu da legnu, osim ako tehnički protokol ili posebni uslovi za dobrobit životinja zahtevaju drugačije.

Kako bi se sprečile povrede uzrokovane naglim pokretima, u vozila se postavljaju pregrade, kojima se životinje dele u manje grupe.

Prasićima lakšim od 10 kg, jagnjadima lakšim od 20 kg, teladima mlađim od šest meseci i ždrebadima mlađim od četiri meseca treba obezbediti odgovarajuću prostirku ili materijal, koji dobro apsorbuje feces i urin i koji im pruža dovoljan komfor, zavisno od vrste i broja životinja koje se prevoze, kao i trajanja putovanja i vremenskih prilika.

Član 9

Kada se u toku prevoza železnicom ne prevoze u individualnim boksevima, kopitari se vezuju tako da budu okrenuti na istu stranu železničkog vagona ili da gledaju jedni u druge, a ždrebad i nepripitomljeni kopitari se ne vezuju.

Velike životinje se utovaraju na način koji omogućava pratiocu da se kreće između njih.

Prilikom sklapanja voza ili tokom bilo kog pomeranja vagona preduzimaju se sve mere predostrožnosti kako bi se izbeglo udaranje vagona u kome se nalaze životinje.

Životinje se kontrolišu prilikom svakog zaustavljanja železničkih vagona i pri promeni vremenskih uslova.

Član 10

Drumskim vozilom za prevoz životinja upravlja se na način kojim se obezbeđuje mirno ubrzavanje, usporavanje i zaustavljanje.

Životinje se kontrolišu prilikom svakog zaustavljanja vozila i pri promeni vremenskih uslova.

Član 11

U sredstvima vodnog saobraćaja, osim trajekta, životinje se ne prevoze na otvorenoj palubi, osim ako su u kontejnerima koji pružaju odgovarajuću zaštitu od morske vode.

Utovar i istovar životinja na brod i sa broda se obavlja pod nadzorom veterinarskog inspektora.

Zalihe sveže vode, hrane i odgovarajuće prostirke u količini dovoljnoj za potrebe životinja koje se prevoze brodom, u zavisnosti od dužine putovanja i za slučaj kašnjenja, drže se odvojeno i zaštićeno od morske vode.

Član 12

U brodovima namenjenim za prevoz životinja ili brodovima namenjenim za prevoz kontejnera sa životinjama, za putovanja koja traju duže od 24 sata obezbeđuje se minimalna količina hrane i vode po danu, uvećana za 25%, kao i dodatne zalihe prostirke, hrane i vode za tri dana.

Minimalne zalihe hrane i vode po danu u prevoznim sredstvima ili sredstvima vodnog saobraćaja za prevoz životinja u kontejnerima date su u Prilogu 3 - Minimalne zalihe hrane i vode po danu, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 13

Kada se životinje prevoze u drumskim vozilima ili železničkim vagonima na trajektima, posebno na otvorenim palubama, obezbeđuje se primerena ventilacija za životinje tokom prevoza.

Drumska vozila ili železnički vagoni sa životinjama na trajektu se smeštaju na način da životinje imaju maksimalnu korist od svežeg morskog vazduha.

Pratiocu životinja obezbeđuje se pristup životinjama, kako bi životinje mogle da budu pregledane, zbrinute, napojene i nahranjene tokom putovanja.

Kopitari, osim kobila sa ždrebadima prevoze se u odvojenim boksevima kada se vozilo utovaruje na trajekt.

U slučajevima nepredviđenih kašnjenja i drugim slučajevima kada je to neophodno treba životinje se snabdevaju svežom vodom i hranom.

Član 14

Životinje se u prevoznim sredstvima vazdušnog saobraćaja prevoze u kontejnerima koji odgovaraju vrsti životinje i koji su konstruisani tako da odgovaraju uslovima za prevoz živih životinja.

Kapetan aviona se obaveštava o vrstama, položaju i broju svih živih životinja koje se ukrcavaju u avion, kao i o svim merama koje se preduzimaju u toku prevoza tih životinja i drugim podacima vezanim za životinje.

Utovar životinje u avion vrši se pred samo poletanje.

Pre poletanja pratilac se informiše o procedurama komunikacije unutar aviona.

Član 15

Prevoz životinja u kontejnerima obavlja se na način da se ti kontejneri drže uspravno, a udaranje i cimanje svodi se na najmanju moguću meru.

Kontejneri u kojima se prevoze životinje osiguravaju se na način da se spreči njihovo pomeranje prilikom kretanja vozila, a kada su teži od 50 kg obezbeđuje se da imaju dovoljan broj odgovarajuće konstruisanih i održavanih sigurnosnih tačaka koje omogućavaju da budu čvrsto privezani za prevozno sredstvo na koje se utovaraju.

Član 16

Utovar i istovar životinja se vrši na način da im se ne nanose povrede ili patnja.

Životinje se utovaraju neposredno pre početka putovanja.

Prilikom istovara životinje se ne podižu povlačenjem za glavu, rogove, uši, noge, rep ili runo, niti na bilo koji drugi način koji im može nepotrebno prouzrokovati bol, patnju ili povrede i obezbeđuje se da se životinje ne vraćaju unazad.

Kada je to potrebno, životinje se prilikom istovara vode pojedinačno.

Prilikom pokretanja, navođenja i usmeravanja, životinja se ne udara jakim udarcima, niti se primenjuje pritisak na osetljive delove tela, rep životinja se ne gnječi, ne uvrće i ne lomi i životinje se ne pritiskaju za oči.

Pokretanje, navođenje i usmeravanje životinja može da se vrši lakim udarcem, uz korišćenje platna, zastavica i plastičnih lopatica.

Pribor koji se koristi za pokretanje životinja radi navođenja i usmeravanja može da se koristi samo u kratkom vremenskom periodu i ne koristi se u druge svrhe.

Prilikom pokretanja životinja radi navođenja i usmeravanja, pribor za izazivanje elektro-šokova može se upotrebiti samo za odrasla goveda i odrasle svinje koje odbijaju da se pomere i ako ispred tih goveda, odnosno svinja ima dovoljno prostora za kretanje.

Primena elektro-šokova može da se vrši samo na mišićima zadnjih nogu životinja, a elektro-šokovi ne mogu da traju duže od dve sekunde i između njih se ostavlja dovoljno dug period za reakciju životinje.

Korišćenje pribora za elektro-šokove se izbegava uvek kada je to moguće.

Dolaskom u mesto odredišta, životinje se istovaraju što je pre moguće i obezbeđuje im se dovoljna količina vode, a po potrebi i hrane i omogućava im se odmor.

Ako utovar ili istovar traje više od četiri sata, osim kod živine, životinjama se obezbeđuju adekvatni objekti za držanje, hranjenje i napajanje izvan prevoznog sredstva, bez vezivanja životinje, koje se obavlja pod nadzorom i uz obezbeđivanje dobrobiti životinja tokom utovara i istovara.

Član 17

Životinja se utovara u prevozno sredstvo koje je očišćeno i dezinfikovano.

Utovar i istovar životinja se obavlja pomoću propisane opreme.

Ručno podizanje se vrši kada su životinje dovoljno male i kod mladih životinja koje mogu imati poteškoća u savladavanju rampi.

Roba koja se prevozi istim prevoznim sredstvom kao i životinje smešta se tako da životinjama ne izazove povrede, patnju ili bol.

Kada se životinje utovaraju u kontejnerima koji se postavljaju jedan na drugi, preduzimaju se neophodne mere radi sprečavanja izlivanja fecesa i urina na životinje u donjim kontejnerima, kao i mere za osiguranje stabilnosti i dobre ventiliranosti kontejnera.

Član 18

Sa životinjama se postupa nežno kako bi se smanjila uznemirenost i životinje zaštitile od bola, stresa i povreda.

U cilju smanjenja stresa izazvanog prevozom, posebna pažnja posvećuje se određenim kategorijama životinja, kao što su divlje životinje, koje se pre puta prilagođavaju prevoznom sredstvu i navikavaju na korišćenje pojilica u prevoznom sredstvu.

Divlje životinje i ostale životinje osim kopitara, goveda, ovaca, koza i svinja u prevozu prati obaveštenje u kome se navodi da su životinje divlje, plašljive ili opasne, kao i pisano uputstvo o načinu hranjenja, napajanja i bilo kakvoj potrebnoj posebnoj nezi.

Ženke u laktaciji koje ne prate mladunčad muzu se u intervalima ne dužim od 12 sati.

Član 19

Hranjenje, napajanje i odmor životinja u toku prevoza obezbeđuje se u odgovarajućim vremenskim intervalima, zavisno od vrste životinje i njene starosti.

Životinje se hrane najmanje na svakih 24 sata, a napajaju najmanje na svakih 12 sati, a ako je spoljašnja temperatura visoka ili se prevoze mlade životinje hranjenje i napajanje vrši se češće.

Kopitari se ne prevoze vozilima na više nivoa, osim ako su životinje ukrcane na najniži nivo, a na višem nivou nema životinja, kada se obezbeđuje da odeljak sa životinjama bude visok najmanje 75 cm od visine grebena najviše životinje.

Član 20

Životinje se tokom prevoza razdvajaju kada postoji mogućnost da dođe do povreda ili mučenja ukoliko su zajedno.

Posebno se razdvajaju:

1) različite vrste životinja;

2) životinje koje se ponašaju neprijateljski jedna prema drugoj;

3) životinje koje se značajno razlikuju po veličini i uzrastu;

4) nekastrirani odrasli nerastovi i pastuvi;

5) vezane i nevezane životinje;

6) životinje sa rogovima od životinja bez rogova;

7) polno zreli mužjaci od ženki.

Ne razdvajaju se ženke sa mladima, životinje koje su rasle zajedno i koje su navikle jedna na drugu, a čije bi razdvajanje izazvalo stres.

Nepripitomljeni kopitari se ne prevoze u grupama većim od četiri životinje.

Član 21

Kada životinje moraju da se vežu, neophodno je da konopci, užad i druga sredstva budu:

1) dovoljno jaka kako se ne bi prekinula tokom prevoza;

2) dovoljno dugačka da omoguće životinjama da po potrebi legnu i da nesmetano uzimaju hranu i vodu.

Potrebno je da se eliminiše svaka opasnost od davljenja ili povreda i da se omogući da životinje mogu lako da se oslobode.

Životinje se ne vezuju za rogove, paroške, glavu, noge, nosnu alku, niti im se noge vezuju zajedno, a teladima se ne stavlja brnjica.

Kopitari stariji od osam meseci tokom prevoza nose ular, osim nepripitomljenih konja.

Član 22

U toku prevoza životinjama se obezbeđuje dovoljna zaliha hrane i vode.

Hrana se štiti od loših vremenskih prilika, prašine, goriva, izduvnih gasova, urina, fecesa i drugog đubreta.

Posebne hranilice se pričvršćuju za prevozno sredstvo kako se u vožnji ne bi prevrnule.

Prevozna sredstva i kontejneri za pomorski prevoz opremaju se dovoljnom zalihom vode.

Član 23

U toku dužeg prevoza životinja drumskim prevoznim sredstvom i železnicom hranjenje, napajanje i odmor vrši se u odgovarajućim vremenskim intervalima u zavisnosti od vrste životinja, i to:

1) nezalučena telad, jagnjad, jarad, ždrebad i prasad koja se još uvek hrane mlekom, posle devet sati putovanja odmaraju se najmanje jedan sat kako bi se nahranili i napojili i posle toga mogu mogu da se prevoze sledećih devet časova;

2) svinje se prevoze najduže 24 sata, a tokom putovanja obezbeđuje im se stalan pristup vodi;

3) kopitari se prevoze najduže 24 sata, a tokom putovanja obezbeđuje im se voda, a po potrebi i hrana svakih osam sati;

4) goveda, ovce i koze posle 14 sati putovanja odmaraju se najmanje jedan sat, kako bi se napojili ili po potrebi nahranili, a nakon ovog perioda mogu da se prevoze sledećih 14 sati.

Kada je to u interesu životinja najduže vreme prevoza iz stava 1. ovog člana može se produžiti najviše za dva sata, uzimajući u obzir blizinu odredišnog mesta.

Posle najdužeg vremena prevoza iz stava 1. ovog člana životinje se istovaruju, hrane, poje i odmaraju najmanje 24 sata.

Član 24

Za živinu i kuniće obezbeđuju se dovoljne količine hrane i vode za putovanje, osim ako putovanje traje kraće od:

1) 12 sati, ne računajući vreme utovara i istovara ili

2) 24 sata za piliće svih vrsta, ako se putovanje završi u roku od 72 sata posle izleganja.

Psi i mačke se hrane u intervalima od najviše 24 sata, a poje u intervalima od najviše osam sati, u skladu sa pisanim uputstvom o načinu hranjenja i napajanja.

Ostale vrste životinja se prevoze u skladu sa pisanim uputstvom o načinu hranjenja i pojenja, zavisno od vrste životinje i njenih potreba.

IV ZAVRŠNE ODREDBE

Član 25

Danom početka primene ovog pravilnika prestaju da važe odredbe čl. 2 - 29. Pravilnika o načinu utovara, pretovara i istovara pošiljaka životinja, proizvoda, sirovina i otpadaka životinjskog porekla, uslovima koje mora ispunjavati prevozno sredstvo, higijensko tehničkim uslovima koje mora ispunjavati pošiljka i obrascu uverenja o zdravstvenom stanju pošiljke ("Službeni list SFRJ", broj 69/90 i "Službeni glasnik RS", br. 73/10 - dr. pravilnik i 31/11 - dr. pravilnik).

Član 26

Ovaj pravnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", a primenjuje se od 1. januara 2012. godine.

 

Prilog 1

PLAN PREVOZA ŽIVOTINJA

DEO I - PLANIRANJE PREVOZA

 

1.1. ORGANIZATOR (ime i adresa)

1.2. Ime lica zaduženog za prevoz

1.3. Telefon/faks

2. UKUPNO OČEKIVANO TRAJANJE PREVOZA (časovi/dani)

3.1. Mesto i zemlja POLASKA

4.1. Mesto i zemlja ODREDIŠTA

3.2. Datum

3.3. Vreme

4.2. Datum

4.3. Vreme

3.2. Datum

5.1. Vrsta

5.2. Broj životinja

5.3. Broj(evi) veterinarskog(kih) uverenja

6. LISTA ISPLANIRANOG ODMORA, TRANSFERA ILI MESTA IZLASKA

6.1. Naziv mesta u kome će se životinje odmarati, prebaciti (izuzev mesta za izlazak)

6.2. Dolazak

6.3. Trajanje (u časovima)

6.4. Ime prevoznika i broj dozvole (ovlašćenja) (ako se razlikuje od organizatora)

 

Datum

Vreme

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. Kao organizator, izjavljujem da sam odgovoran za organizaciju gore navedenog putovanja i da sam primenio odgovarajuće mere u cilju zaštite dobrobiti životinja tokom čitavog putovanja.

8. Potpis organizatora

 

DEO II - MESTO POLASKA

1. DRŽALAC u mestu polaska - Ime i adresa (ukoliko se razlikuje od organizatora, navedenog u delu (I)

 

2. Mesto i zemlja polaska

 

3. Datum i vreme prvog utovara životinja

 

4. Broj utovarenih životinja

5. Identifikacija prevoznog sredstva

6. Kao držalac životinja u mestu polaska izjavljujem da sam bio prisutan u vreme utovara životinja. Po mom saznanju u vreme utovara, gore navedene životinje su bile pripremljene za prevoz, a oprema, procedure i način postupanja sa životinjama su bili u skladu sa Pravilnikom o obrascu i sadržini plana prevoza, kao i načinu prevoza životinja kojim se obezbeđuje zaštita života i dobrobiti životinja.

7. Potpis držaoca u mestu polaska

 

8. DODATNE KONTROLE PRILIKOM POLASKA

 

9. VETERINAR u mestu polaska (ime i adresa)

 

10. Kao veterinar izjavljujem da sam pregledao životinje i odobrio utovar gore pomenutih životinja. Po mom saznanju u vreme polaska životinje su bile pripremljene za prevoz, a prevozno sredstvo i tehnička ispravnost su u skladu sa odredbama Pravilnika o uslovima u pogledu prevoznih sredstava u kojima se prevoze životinje ("Službeni glasnik RS", broj 14/10).

 

11. Potpis VETERINARA

 

 

DEO III - MESTO ODREDIŠTA

1. DRŽALAC u mestu odredišta/OVLAŠĆENI VETERINAR - Ime i adresa (a)

 

2. Mesto i zemlja odredišta/kontrolno mesto(a)

3. Datum i vreme pregleda

4. OBAVLJENI PREGLED

5. REZULTATA PREGLEDA

5.1. SAGLASNOST

5.2. ODSTUPANJE

4.1. Prevoznik

      Broj ovlašćenja (b)

 

 

4.2. Vozač

      Broj potvrde o obučenosti

 

 

4.3. Prevozno sredstvo

      Identifikacija (c)

 

 

4.4. Obezbeđeni prostor

      Prosečna površina/životinje u m2

 

 

4.5. Podaci iz putnog dnevnika i vremenska ograničenja

 

 

4.6. Životinje (navesti broj svake kategorije životinja)

Ukupno pregledanih

N Nisu sposobne

M Mrtve

P Sposobne

 

 

 

 

6. Kao držalac životinja u odredišnom mestu/ovlašćeni veterinar izjavljujem da sam pregledao ovu pošiljku životinja. Po mom saznanju u vreme pregleda gore pomenuti nalazi su zabeleženi. Svestan sam da nadležni organ mora biti informisan što je pre moguće o svakom odstupanju i svaki put kada se otkrije mrtva životinja.

7. Potpis držaoca u mestu odredišta/ovlašćenog veterinara (sa zvaničnim pečatom)

(a) Obrisati ako je označeno.
(b) Ukoliko se razlikuje od dela 1.
(c) Ukoliko se razlikuje od dela 2.

DEO IV - IZJAVA PREVOZNIKA

ISPUNJAVA VOZAČ TOKOM PUTOVANJA I MORA SE DATI NA UVID NADLEŽNOM ORGANU U MESTU POLASKA MESEC DANA OD DATUMA DOLASKA U ODREDIŠNO MESTO

Postojeći plan puta - odmaranje, transfer ili mesto izlaska

Mesto i adresa

Dolazak

Polazak

Trajanje zaustavljanja

Razlozi

 

Datum

Vreme

Datum

Vreme

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Razlozi za bilo koju razliku između postojećeg i predloženog plana putovanja

Datum i vreme dolaska u odredišno mesto

Broj povreda ili smrti životinja tokom prevoza i razlozi

VOZAČ ime i potpis

PREVOZNIK ime, broj ovlašćenja

Kao prevoznik, izjavljujem da su gore navedeni ulasci ispravni i da sam svestan da se bilo koji incident, koji dovodi do smrti životinje mora prijaviti nadležnom organu u mestu polaska.

Potpis prevoznika

Datum i mesto

 

DEO V - OBRAZAC IZVEŠTAJA O ODSTUPANJIMA

Br _____________

Kopija ovog izveštaja o odstupanjima zajedno sa kopijom iz dela I putnog plana mora biti predata veterinarskom inspektoru ili drugom ovlašćenom licu

1. IZJAVLJUJE ime, funkcija i adresa

2. Mesto i zemlja gde je uočeno odstupanje

3. Datum i vreme kada je uočeno odstupanje

4. VRSTA ODSTUPANJA

4.1. Sposobnost za prevoz

c

4.6. Obezbeđeni prostor

c

4.2. Prevozno sredstvo

c

4.7. Ovlašćenje prevoznika

c

4.3. Prevozna praksa

c

4.8. Potvrda o obučenosti vozača

c

4.4. Vremenska ograničenja prevoza

c

4.9. Evidencija plana puta

c

4.5. Dodatne mere za duga putovanja

c

4.10. Ostalo

c

4.11. Zapažanja

5. Izjavljujem da sam pregledao pošiljku gore pomenutih životinja i u ovom izveštaju detaljno prikazao odstupanja

6. Datum i vreme izjave veterinarskom inspektoru/
    ovlašćenom licu

 

7. Potpis podnosioca izjave

 

Prilog 2

MINIMALNA PODNA POVRŠINA ZA PREVOZ ŽIVOTINJA

Prevoz u železničkim vagonima i drumskim prevoznim sredstvom

A. Kopitari

odrasli konji
mladi konji (6-12 meseci) (za putovanje do 48 sati)
mladi konji (6-12 meseci) (za putovanje duže od 48 sati)
poni (niži od 144 cm)
ždrebad (0-6 meseci)

1,75 m2 (0,7x2,5 m)(*)
1,2 m2 (0,6x2 m)
2,4 m2 (1,2x2 m)
1 m2 (0,6x1,8 m)
1,4 m2 (1x1,4 m)

(*)standardna korišćena širina vagona 2 m ukoliko je visina vagona do 2 m

Tokom dužeg prevoza ždrebadima i mladim konjima se mora pružiti mogućnost da legnu.
Navedene brojke mogu da variraju najviše 10% za odrasle konje i ponije, a maksimum 20% za mlade konje i ždrebad. To zavisi od težine i visine životinje, fizičke kondicije, vremenskih prilika i dužine putovanja.

B. Goveda

Kategorija

težina (kg)

Površina u m2/životinji

Manja telad
Telad srednje veličine
Teška telad
Goveda srednje veličine
Teška goveda
Veoma teška goveda

50
110
200
325
550
>700

0,30-0,40
0,40-0,70
0,70-0,95
0,95-1,30
1,30-1,60
>1,6

Navedene brojke mogu varirati zavisno ne samo od težine i visine životinje, već i fizičke kondicije, vremenskih prilika i dužine putovanja.

V. Ovce i koze

Kategorija

težina (kg)

Površina u m2/životinji

Strižene ovce

<55
>55

0,20-0,30
>0,30

Nestrižene ovce

<55
>55

0,30-0,40
>0,40

Bremenite ovce

<55
>55

0,40-0,50
>0,50

Koze

<35
35-55
>55

0,20-0,30
0,30-0,40
0,40-0,75

Bremenite koze

<55
>55

0,40-0,50
>0,50

Navedene brojke mogu varirati, zavisno od rase, veličine, fizičke kondicije, dužine runa, vremenskih prilika i dužine putovanja.
Kod prevoza u drumskim prevoznim sredstvima jagnjadima se mora obezbediti površina do 0,2 m2 po jagnjetu.

G. Svinje

Svinjama se moraju obezbediti uslovi u kojima mogu slobodno da legnu i stoje u prirodnom položaju.

Svinjama teškim oko 100 kg je potrebno obezbediti gustinu populacije ne veću od 235 kg/m2

Ova minimalna površina se može povećati zavisno od vrste, veličine i fizičke kondicije svinja. Maksimalno povećanje od 20% je potrebno zavisno od vremenskih prilika.

Vazdušni transport

A. Kopitari

Težina u kg

m2/životinji

0-100
100-200
200-300
300-400
400-500
500-600
600-700
700-800

0,42
0,66
0,87
1,04
1,19
1,34
1,51
1,73

B. Goveda

kategorija

Procenjena težina (kg)

Površina u m2/životinji

telad

50
70

0,23
0,28

goveda

300
500

0,84
1,27

V. Ovce i koze

Težina u kg

m2/životinji

25
50
75

0,2
0,3
0,4

G. Svinje

Težina u kg

m2/životinji

15
25
50
100

0,13
0,15
0,35
0,51

Pomorski prevoz

A. Kopitari

Težina u kg

m2/životinji

200-300
300-400
400-500
500-600
600-700

0,90-1,175
1,175-1,45
1,45-1,725
1,725-2
2-2,25

B. Goveda

Težina u kg

m2/životinji

200-300
300-400
400-500
500-600
600-700

0,81-1,0575
1,0575-1,305
1,305-1,5525
1,5525-1,8
1,8-2,025

Bremenitim ženkama treba obezbediti 10% veću površinu.

V. Ovce i koze

Težina u kg

m2/životinji

20-30
30-40
40-50
50-60
60-70

0,24-0,265
0,265-0,290
0,290-0,315
0,315-0,34
0,34-0,39

G. Svinje

Težina u kg

m2/životinji

10 ili manje
20
45
70
100
140
180
270

0,20
0,28
0,37
0,60
0,85
0,95
1,10
1,50

D. Živina
Prevoz živine u kontejnerima

Kategorija

Površina u cm2

Jednodnevno pile

21-25 po piletu

Živina izuzev jednodnevnih pilića: težina u kg

Površina u cm2 po kg

<1,6

180-200

1,6 do <3

160

3 do <5

115

>5

105

Ove brojke mogu varirati zavisno ne samo od težine i veličine, već i fizičke kondicije, vremenskih prilika i dužine putovanja.

 

Prilog 3

MINIMALNE ZALIHE HRANE I VODE PO DANU

Tabela 1

kategorija

hrana (u % žive mase životinje)

Sveža voda (litri po životinji) (*)

hrana za životinje

koncentrovana hrana

goveda i kopitari

2

1,6

45

ovce

2

1,8

4

svinje

-

3

10

(*) Minimalne zalihe vode, navedene u koloni 4 mogu se za sve vrste menjati i to zalihama od 10% žive mase životinje.
Tečna hrana se može menjati koncentrovanom hranom ili obrnuto. Posebnu pažnju treba posvetiti određenim kategorijama životinja i njihovim metaboličkim potrebama, kako bi se navikle na hranu koja im se nudi.