ODLUKAO PROCENI I OBRAČUNAVANJU TRŽIŠNE I NETO VREDNOSTI IMOVINE DOBROVOLJNOG PENZIJSKOG FONDA I UTVRĐIVANJU JEDINSTVENE POČETNE VREDNOSTI INVESTICIONE JEDINICE ("Sl. glasnik RS", br. 60/2011 i 61/2011 - ispr.) |
1. Ovom odlukom bliže se propisuju način i učestalost procene nepokretnosti u koje je uložena imovina dobrovoljnog penzijskog fonda (u daljem tekstu: imovina fonda), način i učestalost obračunavanja tržišne vrednosti imovine fonda po kategorijama, kao i način obračunavanja neto vrednosti imovine fonda, te utvrđuje jedinstvena početna vrednost investicione jedinice za sve fondove.
2. Obračun vrednosti imovine fonda vrši se svakog dana. Dan vrednovanja imovine fonda (t) jeste dan koji prethodi danu obračuna vrednosti neto imovine fonda (t+1).
Vrednost imovine fonda, u smislu ove odluke, čini zbir vrednosti hartija od vrednosti iz portfolija dobrovoljnog penzijskog fonda (u daljem tekstu: fond), investicionih jedinica otvorenih investicionih fondova u koje je uložena imovina fonda, nepokretnosti u vlasništvu fonda, depozita novčanih sredstava fonda kod banaka, novčanih sredstava fonda na računu kod kastodi banke i potraživanja fonda - obračunatih prema poštenoj (fer) vrednosti na najmanje pet decimalnih mesta, koja se određuje u skladu s međunarodnim standardima i ovom odlukom.
Neto vrednost imovine fonda jednaka je razlici vrednosti imovine fonda i obaveza fonda na isti dan, odnosno proizvodu broja investicionih jedinica fonda i vrednosti investicione jedinice.
3. Poštena vrednost hartija od vrednosti koje čine imovinu fonda početno se obračunava na dan trgovanja po ceni kupovine, koja ne uključuje troškove kupovine i prenosa tih hartija.
Izuzetno od stava 1. ove tačke, poštena vrednost hartija od vrednosti iz tog stava za koje, do dana saldiranja, nisu poznati njihova cena ili broj - obračunava se na dan saldiranja.
Naknadni obračun poštene vrednosti hartija od vrednosti koje čine imovinu fonda sprovodi se u zavisnosti od vrste hartija od vrednosti u koje je uložena imovina fonda.
4. Za hartije od vrednosti koje izdaju Narodna banka Srbije, Republika Srbija (u daljem tekstu: Republika), autonomne pokrajine i jedinice lokalne samouprave u Republici i druga pravna lica uz garanciju Republike, kao i za hartije od vrednosti koje izdaju međunarodne finansijske institucije u Republici i pravna lica sa sedištem u Republici - poštenom vrednošću smatra se njihova prosečna dnevna cena na organizovanom tržištu u Republici ponderisana obimom trgovine.
Ako se hartijama od vrednosti iz stava 1. ove tačke nije trgovalo na dan vrednovanja - poštenom vrednošću tih hartija smatra se njihova poštena vrednost od prethodnog dana.
Ako u toku 30 uzastopnih dana nije bilo trgovanja hartijama od vrednosti iz ove tačke ili se njima ne trguje na organizovanom tržištu u Republici - poštena vrednost tih hartija obračunava se na način propisan tačkom 6. ove odluke.
5. Za hartije od vrednosti koje izdaju strane države, međunarodne finansijske institucije izvan Republike ili strana pravna lica - poštenom vrednošću tih hartija smatra se:
- za dužničke hartije od vrednosti - poslednja ponuđena cena koja je službeno kotirana na finansijskom informativnom servisu;
- za akcije, odnosno za depozitne potvrde - poslednja ponuđena cena na berzi koja je utvrđena kao primarni izvor cene za tu hartiju i koja je službeno kotirana na finansijskom informativnom servisu.
Ako se hartijama od vrednosti iz stava 1. ove tačke nije trgovalo na dan vrednovanja - poštenom vrednošću tih hartija smatra se njihova poštena vrednost od prethodnog dana.
Ako u toku 30 uzastopnih dana nije bilo trgovanja hartijama od vrednosti iz ove tačke ili se njima ne trguje na organizovanom tržištu - poštena vrednost tih hartija obračunava se na način propisan tačkom 6. ove odluke.
6. Ako se poštena vrednost hartija od vrednosti ne može utvrditi na način propisan tač. 4. i 5. ove odluke - obračunava se na sledeći način:
1) za dužničke hartije od vrednosti - diskontovanjem tokova gotovine, pri čemu se u obračunu kao diskontna stopa koristi preovlađujuća tržišna kamatna stopa za te hartije, odnosno za dužničke hartije od vrednosti koje imaju isti ili približan rok dospeća i isti kreditni rejting;
2) za akcije - poštenom vrednošću smatra se cena niža od sledeće dve:
- knjigovodstvena vrednost akcije,
- poslednja poznata cena akcije;
3) za depozitne potvrde - poštenom vrednošću smatra se cena niža od sledeće dve:
- cena po kojoj se depozitne potvrde mogu zameniti za hartije od vrednosti čiji su one ekvivalent;
- poslednja poznata cena depozitne potvrde.
7. Poštena vrednost novčanih depozita kod banaka obračunava se u skladu sa stanjem na njihovom računu, uključujući i obračunatu a nedospelu kamatu.
8. Poštena vrednost nepokretnosti u koju je uložena imovina fonda obračunava se na osnovu njene vrednosti koju ovlašćeni procenjivač procenjuje u skladu sa zakonom, pri čemu ta procena ne može biti starija od 60 dana. Pri ovoj proceni prinosna metoda mora biti zastupljena s ponderom od najmanje 30%.
9. Poštena vrednost investicionih jedinica otvorenih investicionih fondova koje čine imovinu fonda početno se obračunava na dan kupovine tih jedinica po ceni kupovine koja ne uključuje troškove kupovine ovih jedinica. Poštena vrednost ovih investicionih jedinica naknadno se obračunava kao njihova poslednja poznata vrednost koju je objavilo društvo koje upravlja otvorenim investicionim fondom.
10. Vrednost imovine fonda iskazana u stranoj valuti preračunava se u dinarsku protivvrednost po srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan vrednovanja.
11. Društvo za upravljanje fondom dužno je da, u skladu sa ovom odlukom, svojim aktima uredi način procene i obračuna vrednosti za svaku vrstu ulaganja u koje je uložena imovina fonda, da detaljno opiše metode i tehnike korišćene pri ovoj proceni, odnosno obračunu i da ih, u roku od osam dana od dana njihovog usvajanja, dostavi Narodnoj banci Srbije.
12. Ako se troškovi koji se ne naplaćuju iz imovine fonda, u skladu sa Zakonom o dobrovoljnim penzijskim fondovima i penzijskim planovima, naplate iz imovine fonda, društvo za upravljanje fondom dužno je da fondu nadoknadi te troškove, i to ako su nastali od 1. do 15. u mesecu - do 20. u tom mesecu, a ako su nastali od 16. u mesecu do kraja meseca - do 5. u narednom mesecu.
13. Jedinstvena početna vrednost investicione jedinice za sve fondove utvrđuje se u iznosu 1.000 dinara.
14. Danom stupanja na snagu ove odluke prestaje da važi Odluka o proceni i obračunavanju tržišne i neto vrednosti imovine dobrovoljnog penzijskog fonda i utvrđivanju jedinstvene početne vrednosti investicione jedinice ("Službeni glasnik RS", br. 27/2006 i 24/2007).
15. Ova odluka objavljuje se u "Službenom glasniku RS" i stupa na snagu 1. oktobra 2011. godine.