ODLUKAO PIJAČNOM REDU("Sl. list Grada Novog Sada", br. 28/2006, 31/2006 - ispr. i 28/2011) |
Ovom odlukom uređuje se način obavljanja prometa roba i vršenja usluga na pijacama, određuju se vrste proizvoda koji se na njima mogu prodavati, radno vreme pijaca, poslovni prostor i prodajna mesta, kao i način pružanja pijačnih usluga, održavanje reda i čistoće na pijacama koje su poverene na upravljanje i održavanje Javnom komunalnom preduzeću "Tržnica" Novi Sad (u daljem tekstu: Preduzeće).
Preduzeću poveravaju se na upravljanje, uređivanje i održavanje pijace u Novom Sadu, Petrovaradinu i Sremskoj Kamenici, i to:
1. Riblja, Trg Republike broj 18,
2. Futoška, Jevrejska ulica broj 42,
3. Limanska, Bulevar cara Lazara broj 50,
4. Detelinarska, Ulica Janka Veselinovića broj 3,
5. Satelitska, Ulica Stevana Hladnog broj 1,
6. Temerinska, Temerinska ulica broj 19,
7. Kvantaška, Ulica Venizelosova bb,
8. Najlon, Temerinski put broj 1,
9. Petrovaradinska, Preradovićeva 108c, i
10. Kamenička, ugao ulica Marka Oreškovića i Svetosavske.
Namenu pijaca utvrđuje svojim aktom Gradsko veće Grada Novog Sada (u daljem tekstu: Gradsko veće), na predlog Upravnog odbora Preduzeća.
Temerinska pijaca je zelena pijaca.
Futoška pijaca, Limanska pijaca, Riblja pijaca, Satelitska pijaca, Detelinarska pijaca, Petrovaradinska pijaca i Kamenička pijaca se sastoje od dve odvojene pijace:
- zelene pijace, i
- robne pijace.
Kvantaška pijaca je pijaca za obavljanje prometa na malo poljoprivredno-prehrambenih proizvoda (voća, povrća i jaja).
Najlon-pijaca je zelena pijaca i pijaca posebnih namena: auto-pijaca, stočna pijaca i pijaca za prodaju rezane građe i ogrevnog drveta.
Nedeljom se na Najlon-pijaci održava vašar.
Na zelenoj pijaci obavlja se promet na malo:
1. poljoprivredno-prehrambenih proizvoda
- svežeg i sušenog voća, povrća, šumskih plodova i jaja;
- južnog voća, mlečnih proizvoda, živinskog mesa, kolača i testenine,
2. cveća, ukrasnog i lekovitog bilja, sadnog materijala, semenske robe, ukrasnih jelki, omota za pakovanje namirnica;
3. neprehrambenih proizvoda zanatskih radnji i domaće radinosti.
Na kvantaškoj pijaci obavlja se promet na malo poljoprivredno prehrambenih proizvoda - voća, povrća i jaja.
Na robnoj pijaci obavlja se promet na malo:
industrijsko-neprehrambenih proizvoda i to:
- tekstila;
- odeće;
- obuće;
- finalnih proizvoda za ličnu upotrebu i upotrebu u domaćinstvu od porcelana, stakla, keramike, kože, tekstila, gume i plastike;
- metalne i elektrotehničke robe za čiji promet i upotrebu nije propisano obezbeđenje garantnog lista i tehničkog uputstva;
- sportske opreme;
- hemijskih proizvoda i to: sapuna i deterdženata, preparata za čišćenje i poliranje, kozmetičkih proizvoda, toaletnih preparata;
- knjiga i kancelarijskog pribora, i
- rezervnih delova i pribora za automobile, poljoprivrednih mašina i alata.
Na auto-pijaci obavlja se promet automobila, kamiona, mopeda, motocikla i bicikla.
Na stočnoj pijaci obavlja se promet stoke i stočne hrane, živine, zečeva, ptica i kućnih ljubimaca.
Na pijaci za prodaju rezane građe i ogrevnog drveta obavlja se promet rezane građe, ogrevnog drveta, nameštaja, stolarije i drugih proizvoda od drveta, kao i negašenog kreča.
Na Najlon-pijaci, kada se održava vašar, obavlja se promet na malo:
1. industrijsko-neprehrambenih proizvoda i to:
- tekstila;
- odeće;
- obuće;
- finalnih proizvoda za ličnu upotrebu i upotrebu u domaćinstvu od porcelana, stakla, keramike, kože, tekstila, gume i plastike;
- metalne i elektrotehničke robe za čiji promet i upotrebu nije propisano obezbeđenje garantnog lista i tehničkog uputstva;
- sportske opreme;
- hemijskih proizvoda i to: sapuna i deterdženata, preparata za čišćenje i poliranje, kozmetičkih proizvoda, toaletnih preparata;
- knjiga i kancelarijskog pribora;
- rezervnih delova i pribora za automobile, poljoprivrednih mašina i alata;
2. polovne (upotrebljavane) robe (odeća, obuća, razni kućni predmeti i druga slična roba);
3. poljoprivredno-prehrambenih proizvoda
- svežeg i sušenog voća, povrća, južnog voća, mlečnih proizvoda, živinskog mesa, kolača, jaja, testenine, šumskih plodova;
4. cveća, ukrasnog i lekovitog bilja, sadnog materijala, semenske robe, ukrasnih jelki, omota za pakovanje namirnica;
5. neprehrambenih proizvoda zanatskih radnji i domaće radinosti;
6. motornih vozila (automobili, kamioni, mopedi, motocikli i bicikli);
7. nameštaja;
8. rezane građe, stolarije, ogrevnog drveta i drugih proizvoda od drveta, kao i negašenog kreča;
9. stoke i stočne hrane, živine, zečeva, ptica i kućnih ljubimaca.
Na pijacama iz člana 4. i 5. ove odluke dozvoljena je prodaja robe, odnosno pružanje usluga iz poslovnih objekata (poslovnih prostora i manjih montažnih objekata - kioska, baraka) u skladu sa važećim zakonskim propisima.
U skladu sa zakonom i propisima donetim na osnovu zakona, Preduzeće će izvršiti rejonizaciju pijačnog prostora prema vrsti roba i usluga.
Živa živina, golubovi, ptice i zečevi prodaju se na posebno obeleženim mestima, iz kaveza koje obezbeđuje Preduzeće. Mesta za prodaju stoke moraju biti posebno određena.
Vlasnik stoke mora posedovati propisano uverenje o zdravstvenom stanju žive stoke koju doprema na pijacu radi prodaje ili koja služi kao zaprežno grlo.
Uverenje iz stava 2. ovog člana vlasnik stoke stavlja na uvid veterinarskom inspektoru.
Prodaja robe na kvantaškoj pijaci obavlja se iz vozila ili iz objekta, odnosno ispod nadstrešnice.
Pijace rade svaki dan izuzev 1. januara.
Radno vreme pijaca, osim Futoške pijace, Najlon-pijace i Kvantaške pijace, je radnim danom od 06,00 do 17,00 sati, a nedeljom i državnim praznikom od 06,00 do 14,00 sati.
Radno vreme Futoške pijace je radnim danom od 06,00 do 18,00 sati, a nedeljom i državnim praznikom od 06,00 do 14,00 sati.
Radno vreme Najlon-pijace je radnim danom od 07,00 do 16,00 sati, a nedeljom kada Najlon pijaca radi kao vašar, radno vreme je od 00,00 do 16,00 sati.
Radno vreme auto-pijace na Najlon pijaci je od ponedeljka u 07,00 do petka u 16,00 sati i subotom od 07,00 sati do nedelje u 16,00 sati.
Radno vreme Kvantaške pijace je svakog dana od 00,00 do 24,00 sati.
Radno vreme prodajnih mesta - rashladnih vitrina na pijacama je od 06,00 do 16,00 sati.
Korisnici prodajnih mesta na Najlon pijaci u vreme održavanja vašara, mogu dopremati robu od 16,00 sati u subotu do 08,00 sati u nedelju.
Prijem vozila na auto-pijacu na Najlon pijaci je subotom od 07,00 do 24,00 sati i nedeljom od 00,00 do 08,00 sati.
Korisnici prodajnih mesta mogu da dođu na pijacu najranije jedan sat pre početka radnog vremena radi pripreme robe za prodaju.
Korisnici poslovnog prostora i mesta za postavljanje manjih montažnih objekata obavezni su da usklade svoje radno vreme sa radnim vremenom pijace, ukoliko je ulaz u objekat iz pijačnog prostora.
Radno vreme pijace mora da bude istaknuto na vidnom mestu na svakoj pijaci.
Korisnici prodajnih mesta koji se bave prodajom voća i povrća, kao i mlečnih proizvoda, živinskog mesa, kolača i testenine mogu da skladište robu u za to namenski predviđene magacine i rashladne komore na način i po postupku koje utvrdi Preduzeće.
Roba iz stava 1. ovog člana koja se skladišti mora biti u potpunosti ispravna, u skladu sa važećim zakonskim propisima.
Prilikom prijema robe iz stava 1. ovog člana, ovlašćeni radnici Preduzeća imaju obavezu da izvrše kontrolu primljene robe.
Ukoliko korisnik prodajnog mesta ne preuzme lako kvarljivu robu iz magacina, odnosno rashladne vitrine, a roba postane neupotrebljiva, odnosno neispravna za upotrebu, uništiće se komisijski na teret korisnika.
Vreme prijema i preuzimanja robe iz magacina mora biti vidno označeno na magacinu.
Voće i povrće, mlečni proizvodi, živinsko meso, kolači i testenine koje Preduzeće čuva, prima se odnosno preuzima u radno vreme pijace.
Pijačni ulazi za dopremanje robe na pijace, otvoreni su od 06,00 do 08,00 sati, a glavni pijačni ulaz na Kvantaškoj pijaci otvoren je 24 sata.
Pijačni ulazi se zatvaraju, odnosno zaključavaju nakon završetka radnog vremena pijace.
III POSLOVNI PROSTOR I PRODAJNA MESTA
Pod poslovnim prostorom, u smislu ove odluke, smatraju se poslovne zgrade i prostorije, magacini i skladišta.
Manjim montažnim objektima (u daljem tekstu: kiosk), u smislu ove odluke, smatraju se manji objekti privremenog karaktera izgrađeni od građevinskih elemenata koji omogućavaju brzu i jednostavnu montažu odnosno demontažu, površine do 25 m2, u kojima se obavljaju delatnosti predviđene urbanističkim uslovima.
Prodajnim mestima na pijacama, u smislu ove odluke, smatraju se tezge, boksovi, rashladne vitrine, nadstrešnice i posebno obeležena mesta na pijacama.
Korisnici prodajnih mesta plaćaju naknadu za pružanje pijačnih usluga.
Naknada iz stava 1. ovog člana se sastoji od pijačarine koja se naplaćuje kada korisnik koristi prodajno mesto, i rezervacije koja se naplaćuje ukoliko korisnik želi da unapred rezerviše prodajno mesto.
Naknada iz stava 1. ovog člana se plaća unapred u skladu sa računom, odnosno ugovorom o rezervaciji prodajnog mesta.
Zakup poslovnog prostora kojim upravlja Preduzeće i mesta za postavljanje kioska plaća se unapred, u skladu sa ugovorom o zakupu.
Visina naknade, zakupa poslovnog prostora i mesta za postavljanje kioska utvrđuje se Cenovnikom koji donosi Upravni odbor Preduzeća uz prethodnu saglasnost Gradskog veća.
Zakupac poslovnog prostora, korisnik zemljišta za postavljanje kioska i korisnik prodajnog mesta ne može da ustupi poslovni prostor, mesto za postavljanje kioska i prodajno mesto drugim pravnim ili fizičkim licima bez saglasnosti Preduzeća.
Način korišćenja, postupak davanja u zakup, utvrđivanje visine zakupa, održavanje i izgradnja poslovnog prostora, kao i postupak za postavljanje kioska i rezervacija prodajnih mesta na pijacama, uređuje se posebnim aktima Upravnog odbora Preduzeća.
Zakupcu poslovnog prostora, korisniku zemljišta za postavljanje kioska i korisniku prodajnog mesta prestaje pravo korišćenja poslovnog prostora, mesta za postavljanje kioska i prodajnih mesta u sledećim slučajevima:
- kada se pijačni prostor privodi drugoj nameni, rekonstruiše ili modernizuje u skladu sa urbanističkim planom ili planom Preduzeća,
- kada se korisnik ne pridržava radnog vremena pijace,
- kada korisnik ne plati zakupninu, odnosno naknadu u roku utvrđenom u ugovoru,
- kada korisnik ne može da osigura stalno ili u dužem vremenskom periodu svakodnevno snabdevanje dovoljnom količinom robe,
- kada korisnik narušava javni red i mir, odnosno kada izvrši napad na službeno lice Preduzeća, i
- u drugim slučajevima regulisanim zakonom i ugovorom.
IV UREĐIVANJE I ODRŽAVANJE PIJACA
Preduzeće je dužno da obezbedi:
1. prodajna mesta iz člana 14. stav 3. ove odluke;
2. službene prostorije za rad nadležnih inspekcija i drugih nadzornih i kontrolnih organa, opremljene odgovarajućim kancelarijskim nameštajem, telefonom, sanitarnim čvorom, električnim instalacijama i uređajima za zagrevanje prostorija;
3. službene prostorije sa sanitarnim čvorom za zaposlene u Preduzeću;
4. česme sa vodom za piće, dovoljan broj hidranata i potrebnu količinu vode za pranje pijaca;
5. sanitarni čvor za javno korišćenje, koji se sastoji od ženskog i muškog odeljenja sa pretprostorijama, opremljen uređajima i priborom za pranje ruku;
6. održavanje sanitarno-higijenskih uslova na pijacama i javnim površinama van pijačnog prostora u širini trotoara, a naročito da:
- najkasnije u roku od šest sati po isteku radnog vremena pijacu očisti, opere vodom pod pritiskom i uredi pijačni prostor,
- najmanje dva puta nedeljno izvrši dezinfekciju pijačnih tezgi i otvorenog prodajnog prostora,
- svakodnevno očisti, opere i izvrši dezinfekciju kaveza za prodaju žive živine,
- postavi dovoljan broj korpi za otpatke,
- obezbedi najmanje dve posude za sakupljanje smeća,
- obezbedi redovno iznošenje smeća koje se tokom dana nakupi,
- obezbedi potrebnu količinu sanitarno-higijenski ispravne vode za pranje i osvežavanje poljoprivrednih proizvoda koji se prodaju na pijaci,
- u toku radnog vremena pijace obezbedi da se redovno prikupljaju otpaci i odnose u posude za sakupljanje smeća,
- osvetli pijačni prostor u noćnim časovima, i
- obezbedi sve druge potrebne uslove za promet proizvoda i pružanja usluga, održavanja reda i čistoće na pijacama.
Korisnik prodajnog mesta je dužan da:
1. istakne tablu sa imenom, prezimenom i adresom, za fizička lica, odnosno nazivom i sedištem, za pravna lica;
2. istakne cenu proizvoda;
3. obezbedi higijenske uslove za prodaju proizvoda;
4. održava čistoću prodajnog mesta u toku radnog vremena pijace;
5. odnese otpatke i ambalažu u posude za odlaganje smeća;
6. ukloni robu sa tezge i pijačnog prostora nakon isteka radnog vremena pijace.
Prodavci mlečnih proizvoda, živinskog mesa, kolača i testenina moraju da nose beli mantil ili bluzu, odnosno kecelju sa narukvicom od belog platna i kapu, odnosno maramu.
Na kvantašku pijacu kupci mogu svojim vozilima da ulaze i izlaze samo na posebno označenom ulazu, odnosno izlazu.
Parkiranje i zaustavljanje vozila kupaca dozvoljeno je samo za vreme utovara kupljenih proizvoda.
U slučaju da se zakupac poslovnog prostora, korisnik zemljišta za postavljanje kioska i korisnik prodajnog mesta i drugo fizičko ili pravno lice ne pridržava ove odluke i ošteti, odnosno umanji vrednost osnovnog sredstva, sitnog inventara ili nanese drugu materijalnu štetu Preduzeću, dužan je da nadoknadi štetu Preduzeću.
Visinu štete utvrđuje Komisija Preduzeća, a oštećenu stvar popraviće Preduzeće o trošku učinioca štete.
Na pijaci nije dozvoljeno:
1. bacanje otpadaka van korpi, odnosno posuda za odlaganje smeća, držanje ambalaže ispred i oko prodajnog mesta i prljanje pijačnog prostora (loženje vatre, prosipanje tečnosti i sl.);
2. uvođenje pasa i drugih životinja na pijace koje za to nisu određene;
3. narušavanje reda i čistoće na pijaci,
4. za vreme radnog vremena pijace ulaženje u pijačni prostor prevoznim sredstvima (motornim vozilima, biciklom, triciklom i sl.), osim na kvantaškoj i Najlon pijaci.
5. klanje stoke i živine;
6. postavljanje, pomeranje i uklanjanje prodajnih mesta,
7. držanje robe i ambalaže na prolazima i drugim mestima koja nisu za to namenjena;
8. točenje i konzumiranje alkoholnih pića na prodajnim mestima;
9. prodavanje hrane, pića (toplih i hladnih napitaka) iz torbi, termosa, ručnih frižidera, kadica i slično.
Preduzeće, u cilju kontinuiranog i nesmetanog održavanja čistoće pijace i javnih toaleta, kao i iznošenja smeća, može ove poslove da poveri drugom preduzeću ili preduzetniku, o čemu će se zaključiti poseban ugovor kojim se, između ostalog, bliže uređuje vreme i način obavljanja ovih poslova.
Stupanjem na snagu ove odluke prestaje da važi Odluka o pijačnom redu ("Službeni list Grada Novog Sada", broj 18/98).
Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Grada Novog Sada".