PRAVILNIK
O RADIONICAMA ZA TAHOGRAFE

("Sl. glasnik RS", br. 67/2011)

 

I UVODNA ODREDBA

Član 1

Ovim pravilnikom propisuju se: bliži opis poslova koje može obavljati radionica u vezi sa tahografom i graničnikom brzine; bliži uslovi koje radionica mora ispunjavati, način dokazivanja ispunjenosti uslova, sadržaj zahteva za izdavanje ili produžetak dozvole radionici; bliža sadržina i način vođenja evidencije o radionicama; bliža sadržina oglasne table radionice.

II POSLOVI RADIONICE

1. Ugradnja

Član 2

Poslovi ugradnje podrazumevaju postupak prvog ugrađivanja tahografa u motorno vozilo, uz obavezno pridržavanje uputstava proizvođača tahografa i proizvođača motornog vozila, od strane zaposlenog u radionici koji vrši ugradnju.

2. Podešavanje

Član 3

Poslovi podešavanja podrazumevaju aktiviranje funkcije beleženja i čuvanja podataka kod digitalnog tahografa.

3. Kontrola

Član 4

Poslovi kontrole podrazumevaju preduzimanje radnji kojim se, pre nego što se pristupi ugradnji novog ili opravljenog tahografa, odnosno pregledu tahografa, utvrđuje i evidentira slučajno ili namerno prouzrokovana neispravnost tahografa.

Poslovi kontrole podrazumevaju utvrđivanje stanja tahografa, odnosno:

1) da li se na mestima koja sprečavaju otvaranje kućišta tahografa nalaze neoštećene plombe sa originalnim žigom proizvođača tahografa ili sa žigom radionice za opravku tahografa;

2) da li su sva predviđena mesta za zaštitu pravilne ugradnje obezbeđena neoštećenom plombom sa žigom radionice za pregled tahografa;

3) da li postoji informativna nalepnica propisanog sadržaja sa neoštećenom zaštitnom folijom;

4) da li dimenzije pneumatika odgovaraju dimenzijama upisanim u informativnoj nalepnici;

5) da li brzina na koju je podešen graničnik brzine odgovara kategoriji vozila.

Poslovi kontrole, odnosno utvrđivanja stanja tahografa podrazumevaju i sačinjavanje Zapisnika o kontroli tahografa, ako je u postupku kontrole utvrđeno da je otvarano kućište tahografa ili ako se utvrdi postojanje naprave za manipulaciju na vodu između tahografa i davača impulsa, dostavljanje kopije tog zapisnika Agenciji za bezbednost saobraćaja (u daljem tekstu: Agencija) i njegovo čuvanje - najmanje godinu dana.

Zapisnik o kontroli tahografa, koji sadrži podatke o radionici, vlasniku, odnosno korisniku vozila, vozilu, tahografu, radnji kontrole i utvrđenoj nepravilnosti, preduzetim merama, tehničaru i mestu i datumu izvršene kontrole (Obrazac 1.) odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

4. Pregled

Pregled analognog tahografa

Član 5

Poslovi pregleda analognog tahografa podrazumevaju preduzimanje radnji kojima se, na praznom, tehnički ispravnom vozilu sa pravilno podešenim pritiskom u pneumaticima:

1) vrši spoljašnji pregled i identifikacija, odnosno kojima se utvrđuje da li tahograf u pogledu izgleda, natpisa i oznaka odgovara tipskim karakteristikama, tj. da li postoji natpisna pločica, da li na tahografu postoje mehanička oštećenja (npr. brave, skale, brojčanika), postojanje i ispravnost sijalice za osvetljenje skale i za signalizaciju prekoračenja brzine i drugih propisanih sastavnih delova tahografa;

2) vrši određivanje koeficijenta vozila "w" i efektivnog obima pogonskih točkova "l";

3) testira probni rad, odnosno vrši provere rada tahografa (otklon kazaljke u celom opsegu skale, rad brojčanika, ispravnost osvetljenja skale, uključivanje signalizacije, ispravno funkcionisanje uređaja za beleženje promene vozača, ispravno funkcionisanje dodatnih sklopova u tahografu i dr.);

4) proverava satni mehanizam, brzinomer, daljinomer, odnosno utvrđuje da li je prikaz vremena, brzine i pređenog puta u okviru dozvoljenih odstupanja datih u prilogu ovog pravilnika i proverava beleženje tahografa, odnosno formira ispitni dijagram u automatskom režimu rada uređaja za merenje brzine i pređenog puta ili ručno, ukoliko uređaj nema tu opciju i upotrebom sredstva za kontrolu zapisa (šablonom) kontroliše zapis na tahografskom listiću;

5) vrši usklađivanje koeficijenta vozila "w" i konstante tahografa "k", što podrazumeva podešavanje kojim se postiže da odstupanje "k" od "w", posle ugradnje u vozilo, nije veće od ±2% i, nakon izvršenog podešavanja, postavljanje posebne nalepnice na kojoj je upisana konstanta tahografa i preko nje zaštitne folije;

6) obavlja probna vožnja, koja se izvodi na putu od najmanje 1 km ili na mernim valjcima sa tahografom podešenim na realno vreme i sa tahografskim listićem koji je bio u tahografu od početka pregleda. U toku probne vožnje se proverava funkcionisanje tahografa, signalizatora, indikatora na instrument tabli vozila i ručnih komandi na uređaju za upravljanje. Poslovi radionice u vezi sa radnjama probne vožnje podrazumevaju i to da se, nakon probne vožnje, izvadi tahografski listić, izvrši njegova vizuelna kontrola i u odgovarajući zapisnik o pregledu tahografa upiše stanje na brojčaniku daljinomera, a u tahograf se vrati overeni originalni tahografski listić sa kojim je vozilo primljeno na pregled.

Određivanje koeficijenta vozila "w" vrši se na obeleženoj mernoj stazi koja zadovoljava uslove propisane ovim pravilnikom ili na mernim valjcima.

Poslovi pregleda analognog tahografa podrazumevaju i sačinjavanje Zapisnika o pregledu analognog tahografa, koji sadrži podatke o radionici, vlasniku, odnosno korisniku vozila, vozilu, graničniku brzine, tahografu, etalonima, spoljašnjem pregledu, probnom radu, pregledu satnog mehanizma, brzinomera, odometra i beleženja, postavljenim nalepnicama, žigovima i plombama, uverenju o ispravnosti tahografa, mestu i datumu izvršenog pregleda i tehničaru (Obrazac 2.) i koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Zapisnik i tahografski listić čuvaju se najmanje dve godine.

Prilog iz stava 1. tačka 4. ovog člana - Granice dozvoljene greške (Prilog 1) odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Pregled digitalnog tahografa

Član 6

Poslovi pregleda digitalnog tahografa podrazumevaju preduzimanje radnji kojima se, na praznom, tehnički ispravnom vozilu sa pravilno podešenim pritiskom u pneumaticima:

1) vrši identifikacija i spoljašnji pregled, odnosno kojima se utvrđuje da li tahograf ima natpisnu pločicu i da li se podaci sa natpisne pločice i ispis podataka iz memorije podudaraju;

2) vrši provera integriteta sistema digitalnog tahografa, odnosno kojima se utvrđuje da li se serijski brojevi davača impulsa sa ispisa na početku i kraju provere integriteta podudaraju tj. da li postoji naprava za manipulaciju na vodu između tahografa i davača impulsa. Poslovi provere integriteta podrazumevaju i popunjavanje Zapisnika o kontroli tahografa (Obrazac 1. iz priloga ovog pravilnika);

3) vrši određivanje koeficijenta vozila "w";

4) vrši određivanje efektivnog obima pogonskih točkova "l";

5) vrši kalibracija - u skladu sa uputstvom proizvođača za dati tip digitalnog tahografa, i, na svakih sedam dana, vrši skladištenje podataka o izvršenim kalibracijama na karticu radionice i njihovo preuzimanje sa kartice radionice i prenos na računar sa odgovarajućim softverom za čuvanje podataka;

6) obavlja probna vožnja, koja se, radi provere funkcionalnosti tahografa, izvodi na putu od najmanje 1 km ili na mernim valjcima.

Poslovi pregleda digitalnog tahografa podrazumevaju i sačinjavanje Zapisnika o kalibraciji digitalnog tahografa, koji sadrži podatke o radionici, vlasniku, odnosno korisniku vozila, vozilu, graničniku brzine, tahografu, kalibraciji, mestu i datumu izvršenog pregleda i tehničaru (Obrazac 3) i koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Podaci o izvršenim kalibracijama, u papirnom i elektronskom obliku, i svi ispisi napravljeni pri proveri digitalnog tahografa čuvaju se najmanje tri godine.

Plombe, žigovi, nalepnice i uverenja

Član 7

Postupak pregleda tahografa završava se plombiranjem, postavljanjem informativne nalepnice, nalepnice sa konstantom tahografa (za tahograf sa podesivom konstantom) i izdavanjem uverenja o ispravnosti tahografa sa podacima o vozilu na koje je tahograf ugrađen.

Član 8

Zaštita kućišta tahografa i pravilne ugradnje tahografa od neovlašćenih intervencija postiže se plombiranjem koje podrazumeva postupak utiskivanja odgovarajućeg žiga na plombe.

Na analognom tahografu plombe se postavljaju:

1) na kućištu tahografa na mestima na kojima su moguće intervencije koje utiču na tačnost, a koje je za određeni tip tahografskog uređaja odredio proizvođač;

2) sve spojeve na prenosu tahograf/vozilo;

3) na oba kraja (ulaz/izlaz) uređaja za prilagođenje (adaptera);

4) na automatsku preklopnu napravu, kod vozila sa dva ili više prenosna odnosa zadnje osovine;

5) na vezu (spoj) adaptera i automatske preklopne naprave sa ostalim delovima mernog sistema.

Na digitalnom tahografu, na kućištu tahografa mora se nalaziti originalna plomba proizvođača, a plomba se postavlja i na vezu davača impulsa sa menjačkim prenosnikom.

Član 9

Žig koji se utiskuje na plombe kojima se potvrđuje pravilna ugradnja tahografa u obliku je kruga prečnika 7 mm. Krug je podeljen na dve jednake polovine. U gornjoj polovini je oznaka "SRB 10", a u donjoj brojčana oznaka dodeljena radionici koja ima dozvolu da se bavi pregledom tahografa.

Žig koji se utiskuje na plombe na kućištu tahografa usklađen je unutar servisne mreže i radionica ga dobija od proizvođača tahografa ili njegovog ovlašćenog predstavnika u Republici Srbiji.

Član 10

Informativna nalepnica postavlja se na vozilo u neposrednoj blizini tahografa, na lako uočljivom mestu, i po potrebi u kućištu tahografa, a preko informativne nalepnice postavlja se providna zaštitna folija.

Informativna nalepnica sadrži najmanje sledeće podatke:

1) ime, adresu i oznaku radionice, koja potvrđuje ispravnost tahografa i njegovu pravilnu ugradnju;

2) efektivni obim pogonskih točkova u obliku "l = … mm";

3) dimenzije pneumatika;

4) konstantu tahografa u obliku "k = … obr/km" ili "k = … imp/km" (samo za digitalne tahografe);

5) koeficijent vozila u obliku "w = … obr/km" ili "w = … imp/km";

6) identifikaciona oznaka vozila (VIN) na koji je ugrađen digitalni tahograf, odnosno poslednjih osam alfanumeričkih karaktera identifikacione oznake vozila (VIN) na koji je ugrađen analogni tahograf;

7) serijski broj tahografa;

8) datum kada su određeni koeficijent vozila i efektivni obim pogonskih točkova;

9) brzina na koju je podešen graničnik brzine (samo za analogne tahografe, ukoliko je graničnik ugrađen u vozilo).

Član 11

Uverenje o ispravnosti tahografa mora da sadrži podatke:

1) o radionici:

(1) naziv i sedište firme i oznaka radionice,

2) o vozilu:

(1) naziv i sedište firme, ime i prezime vlasnika/korisnika vozila,

(2) identifikaciona oznaka vozila (VIN) i registarska oznaka vozila,

(3) marka, proizvođač i tip motornog vozila,

(4) efektivni obim pogonskih točkova u obliku "l = … mm",

(6) koeficijent vozila u obliku "w = … obr/km" ili "w = … imp/km",

(7) vrste i dimenzije pneumatika,

(8) pritisak u pogonskim pneumaticima,

(9) tip graničnika brzine i njegova postavljena brzina (Vset), ako je ugrađen u vozilo;

3) o tahografu:

(1) proizvođač i tip,

(2) serijski broj,

(3) konstanta tahografa u obliku "k = … obr/km" ili "k = … imp/km";

4) o pruženim uslugama:

(1) datum pregleda,

(2) broj kartice za pregled digitalnog tahografa,

(3) potpis tehničara koji je izvršio pregled.

Za štampanje uverenja o ispravnosti tahografa, radionica koristi odgovarajući softver, koji onemogućava ručni unos podataka u uverenje.

Uverenje o ispravnosti tahografa štampa sa na numerisanom i zaštićenom papiru koji izdaje Agencija.

Sva neiskorišćena, neispravno popunjena ili oštećena uverenja čuvaju se u radionici najmanje tri godine.

5. Opravka

Član 12

Poslovi opravke tahografa podrazumevaju preduzimanje radnji kojima se, nakon kvara ili oštećenja jedne ili više plombi sa originalnim žigom proizvođača tahografa ili sa žigom radionice za opravku tahografa, tahograf, uz upotrebu originalnih rezervnih delova koji moraju odgovarati tipu analognog/digitalnog tahografa i prema uputstvu proizvođača, dovodi u ispravno stanje.

Poslovi opravke digitalnog tahografa podrazumevaju preduzimanje samo onih radnji, odnosno one vrste opravki koje je predvideo proizvođač digitalnog tahografa.

6. Demontaža

Član 13

Poslovi demontaže tahografa podrazumevaju preduzimanje radnji kojima se, za potrebe opravke ili zamene tahografa, tahograf skida sa vozila.

Poslovi demontaže tahografa podrazumevaju i preuzimanje podataka memorisanih na digitalnom tahografu, čuvanje preuzetih podataka na odgovarajućim medijima za čuvanje podataka, dostavljanje preuzetih podataka prevozniku koji podnese pisani zahtev da mu se dostave ti podaci i izdavanje potvrde o nemogućnosti preuzimanja i prenosa podataka.

Poslovi demontaže digitalnog tahografa podrazumevaju i sačinjavanje Zapisnika o predaji preuzetih podataka u slučaju opravke, demontaže ili zamene digitalnog tahografa, koji sadrži podatke o radionici, vozilu, tahografu, vozaču, preuzimanju, odnosno slanju i uručenju, odnosno prijemu preuzetog sadržaja, tehničaru i mestu i datumu sačinjavanja (Obrazac 4.) i koji je odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

7. Poslovi na graničniku brzine

Član 14

Poslovi radionice na graničniku brzine, odnosno uređaja u sklopu pogonskog motora koji ograničava brzinu kretanja motornog vozila podrazumevaju vršenje radnji kojima se proverava tačnost postavljene brzine (Vset) graničnika brzine i na informativnu nalepnicu upisuje postavljena brzina (Vset) graničnika brzine.

III USLOVI KOJE MORA DA ISPUNJAVA RADIONICA

1. Oprema i uređaji

Član 15

Radionica za poslove sa tahografom i graničnikom brzine od opreme i uređaja mora da poseduje:

1) uređaj za merenje brzine i pređenog puta, sa odgovarajućim softverom;

2) uređaj za ispitivanje satnog mehanizma;

3) uređaj za merenje koeficijenta vozila "w" i konstante tahografa "k";

4) sredstvo za kontrolu zapisa na tahografskom listiću sa ucrtanim poljima za granice dozvoljene greške (šabloni prema uputstvu proizvođača tahografa);

5) stalak za smeštaj tahografa;

6) lupu za očitavanje tahografskog listića ili elektronski uređaj za očitavanje listića;

7) pomoćnu opremu za merenje obima točka;

8) manometar za merenje pritiska u pneumaticima;

9) računar sa odgovarajućim softverom za čuvanje podataka vezanih za poslove na tahografima, štampanje i arhiviranje uverenja, zapisnika i druge dokumentacije, sa čitačem kartica, sa inerfejsom za preuzimanje podataka sa digitalnog tahografa i mogućnošću mrežne komunikacije sa Agencijom i prenosa podataka o broju upisa i broju uverenja o ispravnosti tahografa (ukoliko je izdato), datumu upisa, o vlasniku vozila, registarskoj oznaci vozila, tahografu (tip i serijski broj), tehničaru;

10) uređaj za preuzimanje podataka o kalibraciji;

11) spoljni uređaj za čuvanje rezervne kopije podataka;

12) merne valjke, ako nema poligon sa obeleženom mernom stazom.

Član 16

Merna oprema iz člana 15. ovog pravilnika mora, periodično - na svake dve godine, da bude etalonirana od strane organa nadležnog za poslove metrologije, odnosno od akreditovane laboratorije za etaloniranje, kao i da bude održavana, uz dokumentovanje postupaka održavanja.

2. Objekti

Član 17

Radionica za poslove sa tahografom i graničnikom brzine od objekata mora da poseduje:

1) poligon sa obeleženom mernom stazom;

2) prijemnu prostoriju/čekaonicu;

3) službenu prostoriju - dostupnu samo osoblju radionice, sa ulazom kontrolisanim na način koji odgovara njenoj nameni.

Poligon iz stava 1. tačka 1) ovog člana:

1) mora da bude dug najmanje 38 m i širok najmanje 3 m;

2) mora da ima podužni nagib od 2% sa podlogom od savremenog kolovoznog zastora (od asfalta, betona ili od drugog materijala koji obezbeđuje najmanje kvalitet koji imaju podloge od asfalta i betona);

3) ne sme biti deo javnog puta;

4) mora da ima mernu stazu, obeleženu podužnom linijom dužine 20 m i širine 0,1 m i poprečnim linijama širine 0,1 m, koje obeležavaju početak i kraj staze;

5) mora da ima prostor namenjen za pristup vozila, dužine od najmanje 15 m, ispred obeleženog početka merne staze;

6) mora da ima prostor namenjen za zaustavljanje i manevrisanje, dužine od najmanje 3 m, iza obeleženog završetka merne staze;

7) mora biti u neposrednoj blizini službenih prostorija radionice;

8) treba da bude dostupan tokom celog radnog vremena radionice.

Službena prostorija iz stava 1. tačka 2) ovog člana:

1) mora biti izgrađena u skladu sa tehničkim normativima i opremljena odgovarajućim izvorima energije potrebnim za opremu koja se koristi za poslove na tahografima;

2) mora raspolagati dovoljnom površinom da se oprema i uređaji iz člana 15. ovog pravilnika, arhiva sa svom dokumentacijom koja se odnosi na aktivnosti radionice, kao i osoblje može smestiti tako da je izvršiocima omogućeno slobodno kretanje;

3) mora biti obezbeđena sigurnosnom bravom ili imati sef za bezbedno čuvanje plombi, alata za plombiranje, kartice radionice koja nije u upotrebi i spoljnjeg uređaja za čuvanje rezervne kopije podataka.

3. Prilaz

Član 18

Prilaz radionici mora biti jednostavan, građevinski uređen, bez prepreka, neposredno dostupan sa javnog puta i mora omogućavati bezbedno isključivanje i uključivanje vozila u saobraćaj.

IV SADRŽAJ ZAHTEVA I NAČIN DOKAZIVANJA ISPUNJENOSTI USLOVA ZA IZDAVANJE ILI PRODUŽETAK DOZVOLE RADIONICI

1. Sadržina zahteva

Član 19

Zahtev za izdavanje dozvole radionici za obavljanje poslova u vezi sa tahografom i graničnikom brzine podnosi se Agenciji, za svaku lokaciju radionice ponaosob, i sadrži:

1) naziv firme i adresu;

2) adresu na kojoj se nalaze prostorije radionice, samo ukoliko se sedište firme i prostorije radionice nalaze na različitim lokacijama;

3) vrstu poslova za koje se podnosi zahtev;

4) ime i prezime rukovodioca radionice i kontakt (broj telefona, adresa elektronske pošte);

5) ime i prezime tehničara radionice.

2. Način dokazivanja ispunjenosti uslova

Član 20

Dokazivanje ispunjenosti uslova za izdavanje dozvole radionici za obavljanje poslova u vezi sa tahografom i graničnikom brzine vrši se dostavljanjem odgovarajućih dokaza i neposrednim utvrđivanjem činjeničnog stanja u prostorijama radionice.

Član 21

Uz zahtev iz člana 19. ovog zakona, prilažu se odgovarajuća dokumenta i dokazi o ispunjenosti propisanih uslova, i to:

1) izvod iz registra nadležnog organa;

2) kopija ugovora o poslovno tehničkoj saradnji sa proizvođačem tahografa odnosno njegovim zastupnikom u Republici Srbiji, ako se zahtev podnosi za obavljanje poslova ugradnje i podešavanja tahografa i graničnika brzine i poslove opravke i demontaže tahografa;

3) za rukovodioca radionice:

(1) dokaz o radnom odnosu iz kojeg se vidi da je zaposlen na neodređeno vreme s punim radnim vremenom kod podnosioca zahteva,

(2) izjava da nije u radnom odnosu i ne obavlja iste ili slične poslove izvan radionice;

4) za tehničare radionice:

(1) kopija važeće licence za obavljanje poslova u radionici za koje radionica podnosi zahtev,

(2) dokaz o radnom odnosu iz kojeg se vidi da je zaposlen kod podnosioca zahteva na neodređeno vreme s punim radnim vremenom;

5) kopije uverenja o etaloniranju merne opreme;

6) skica i nacrt prostorija i prostora gde će se obavljati merenje na mernim valjcima ili poligona sa obeleženom mernom stazom;

7) izjava podnosioca zahteva da je upoznat sa uslovima za dobijanje dozvole za radionicu, načinom dobijanja dozvole i obaveza radionice i zaposlenih, u svemu prema propisanim uslovima, da ih prihvata i da će ih se pridržavati ako dobije dozvolu radionice;

8) izjava da podnosilac zahteva nije pravni naslednik radionice kojoj je u poslednjih pet godina oduzeta dozvola;

9) izjava rukovodioca radionice, da u poslednjih pet godina pre predaje zahteva, nije bio rukovodilac radionice kojoj je oduzeta dozvola;

10) potvrda da podnosilac zahteva nema evidentirane osnove i naloge u prinudnoj naplati;

11) potvrda da nad podnosiocem zahteva nije otvoren postupak stečaja, likvidacije ili zaključeno prinudno poravnanje;

12) potvrda da odgovorno lice, rukovodilac radionice ili zaposleni tehničar nije pravosnažno osuđivan za krivično delo i da se protiv njega ne vodi istraga;

13) izjavu u skladu sa kojim standardom se obavljaju ključni elementi poslovanja radionice;

14) dokaz o izvršenoj uplati propisane administrativne takse i cene naknade/usluge za poslove koje vrši Agencija.

Član 22

Prilikom utvrđivanja ispunjenosti uslova za obavljanje poslova u vezi sa tahografom i graničnikom brzine u prostorijama podnosioca zahteva utvrđuje se:

1) da li je rukovodilac radionice upoznat sa propisima kojima je uređena oblast tahografa i graničnika brzine ili poseduje licencu za tehničara radionice;

2) da li poseduje propisanu opremu iz ovog pravilnika;

3) postojanje propisanih objekata i uslova za objekte, odnosno broj, veličina i opremljenosti prostorija i prilaz radnom prostoru;

4) da li postoje uputstva koja definišu način obavljanja poslova radionice u skladu sa mernom opremom koja se koristi;

5) da li postoji uputstvo o postupanju sa poverljivim informacijama, uključujući i procedure za zaštitu elektronskog čuvanja i prenosa podataka;

6) da li je obezbeđeno vođenje evidencije o svim radnjama koje radionica sprovodi, u skladu sa standardima koje radionica primenjuje u obavljanju poslova.

Član 23

Zahtev za produženje važenja dozvole istovetan je zahtevu iz člana 19. ovog pravilnika i uz njega se dostavljaju dokazi o ispunjenosti uslova za izdavanje dozvole radionici za obavljanje poslova u vezi sa tahografom i graničnikom brzine iz člana 21. tač. 10), 11), 12) i 14) ovog pravilnika.

Podnosilac zahteva dužan je da u zahtevu navede i sve izmenjene činjenice ili okolnosti koje utiču na produženje dozvole.

V SADRŽINA OGLASNE TABLE

Član 24

Na oglasnoj tabli radionice moraju biti istaknuti:

1) kopija dozvole radionice;

2) spisak tehničara radionice;

3) radno vreme radionice;

4) cenovnik usluga za pregled analognog/digitalnog tahografa i cena radnog sata;

5) obaveštenja, upozorenja i nalozi Agencije;

6) spisak poslova koje radionica vrši.

Podaci na oglasnoj tabli se redovno ažuriraju.

VI EVIDENCIJE

Član 25

Za svaku radionicu, Agencija evidentira podatke:

1) o broju i datumu akta kojim je izdata, odnosno oduzeta dozvola, vrsti poslova za koje je, u vezi sa poslovima na tahografu i graničniku brzine, izdata, odnosno oduzeta dozvola, kao i o činjenicama na osnovu kojih je utvrđeno da radionica ispunjava uslove za izdavanje dozvole, odnosno da su se stekli uslovi za njeno oduzimanje;

2) o tehničarima (ime i prezime, JMBG, mesto prebivališta) i o obukama tehničara;

3) o karticama (važećim, isteklim, izgubljenim, ukradenim, neispravnim), a naročito broj kartice, rok njenog važenja i ime i prezime tehničara;

4) o izgledu i sadržini pečata kojim radionica overava uverenja, odnosno potvrde, sa otiskom tog pečata.

Član 26

Agencija propisane podatke evidentira u papirnom i elektronskom obliku i čuva ih trajno.

Podaci iz dozvole radionici objavljuju se na internet stranici Agencije, u skladu sa propisima kojima se uređuje zaštita tajnih podataka i zaštita podataka o ličnosti.

VII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 27

Laboratorije koje imaju Rešenje o akreditaciji za pregled tahografa, a koje su Agenciji, do dana stupanja na snagu ovog pravilnika, dostavile propisane podatke i dokaze nastavljaju da rade, s tim što su dužne da svoj rad usklade sa odredbama ovog pravilnika u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu ovog pravilnika.

Član 28

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", osim odredbe člana 11. stav 3, koja se primenjuje od 1. januara 2012. godine.

 

Obrazac 1.

ZAPISNIK O KONTROLI TAHOGRAFA

PODACI O RADIONICI

Naziv firme:

Sedište:

Oznaka radionice:

Telefon/mob:

e-mail:

Broj zapisnika:

PODACI O VLASNIKU/KORISNIKU VOZILA

Naziv korisnika:

Sedište:

PODACI O VOZILU

Proizvođač:

Tip:

Komercijalna oznaka:

Registarska oznaka vozila:

Identifikaciona oznaka vozila (VIN):

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PODACI O TAHOGRAFU

Proizvođač:

Tip:

Serijski broj:

Naziv i broj radionice koja je izvršila prethodni pregled/kalibraciju:

_______________________________________________________________________________________

UTVRĐENE NEISPRAVNOSTI

     

 

 

DA

 

NE

1.

Otvarano kućište tahografa, tj. oštećene plombe sa originalnim žigom proizvođača tahografa ili sa žigom radionice koja ima dozvolu za opravku tahografa

 

2.

Skinute ili oštećene plombe sa žigom radionice koja ima dozvolu za pregled tahografa na mestima predviđenim za zaštitu pravilne ugradnje

 

3.

Postojanje naprave za manipulaciju na vodu između tahografa i davača impulsa

 

4.

Brzina na koju je podešen graničnik brzine ne odgovara vrsti vozila

 

Pojedinosti o uočenoj neispravnosti:

_______________________________________________________________________________________

Preduzete mere:

_______________________________________________________________________________________

PODACI O TEHNIČARU

Ime i prezime:

Broj kartice tehničara koji je obavio kontrolu:

 

U _____________,

 

Potpis tehničara koji je obavio kalibraciju

dana ___/___/___. godine

 

_________________________________

 

M.P.

 

 

 

Obrazac 2.

ZAPISNIK O PREGLEDU ANALOGNOG TAHOGRAFA

PODACI O VLASNIKU/KORISNIKU VOZILA

Naziv korisnika:

Adresa:

PODACI O VOZILU

Proizvođač:

Tip:

Komercijalna oznaka:

VIN:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reg. oznaka:

Dimenzije pneumatika:

Pritisak u pneumaticima:

Efektivni obim pogonskih točkova:

Koeficijent vozila "w" ili "wp":

PODACI O GRANIČNIKU BRZINE (ako je ugrađen u vozilo)

Tip:

Postavljena brzina (Vset):

PODACI O TAHOGRAFU

Proizvođač:

Tip:

Serijski broj:

Konstanta pri prijemu:

Konstanta (podešena):

Stanje odometra u dolasku:

Stanje odometra u odlasku:

 

PODACI O ETALONIMA

Tip

Serijski broj

Uređaj za merenje brzine i pređenog puta

 

 

Uređaj za ispitivanje satnog mehanizma

 

 

 

SPOLJAŠNJI PREGLED TAHOGRAFA

 

PROBNI RAD

 

Uočeni nedostaci:

Otklonjeno:

 

Uočeni nedostaci:

 

Otklonjeno:

DA

NE

DA

NE

PREGLED SATNOG MEHANIZMA

Tačnost (vremensko odstupanje)

Kretanje kazaljki

Usklađenost sata i pisača

Neispravno

Ispravno

Sat

Listić

Razlika [min]

 

 

 

03:00

 

 

 

GDG je ± 120 s/24 h ili ±10 min/7 dana

Maksimalna vrednost razlike je ± 5 min

 

PREGLED BRZINOMERA

 

PREGLED ODOMETRA

 

Ve sa etalona [km/h]

Vi sa tahografa [km/h]

 

De sa etalona [m]

Di sa tahografa [m]

 

 

 

 

1 000

 

 

 

GDG je ±1 % za pređeni put preko 1 km

 

 

 

 

GDG je ± 3 km/h

 

 

 

PREGLED BELEŽENJA

Brzina

Radne aktivnosti

Pređeni put

Stanje na tahografu

Stanje na listiću

Ispravno

Neispravno

Ispravno

Neispravno

Ispravno

Neispravno

Ispravno

Neispravno

Na tahografu su postavljeni:

1. informativna nalepnica;
2. nalepnica sa konstantom tahografa;
3. pravilna ugradnja tahografa na vozilo potvrđena je plombiranjem veza (između izvora signala i tahografa) koje se mogu odvojiti sa _____ plombi.
4. radionica izdala Uverenje o ispravnosti tahografa broj: _____.

Ostale napomene radionice:

 

Broj: _____________,

 

Potpis tehničara koji je izvršio pregled

dana ___/___/___. godine

 

_________________________________

 

Obrazac 3.

ZAPISNIK O KALIBRACIJI DIGITALNOG TAHOGRAFA

PODACI O RADIONICI

Naziv firme:

Sedište:

Oznaka radionice:

Telefon/mob:

e-mail:

Broj zapisnika:

PODACI O VLASNIKU/KORISNIKU VOZILA

Naziv korisnika:

Sedište:

PODACI O VOZILU

Proizvođač:

Tip:

Komercijalna oznaka:

Identifikaciona oznaka vozila (VIN):

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Registarska oznaka vozila:

 

Dimenzije pneumatika:

 

Pritisak u pneumaticima:

[Pa]

Efektivni obim pogonskih točkova "l":

[mm]

Koeficijent vozila "w":

[imp/km]

PODACI O GRANIČNIKU BRZINE (ako je ugrađen u vozilo)

Tip:

 

Postavljena brzina (Vset):

[km/h]

PODACI O TAHOGRAFU

Proizvođač:

Tip:

Serijski broj:

Serijski broj davača impulsa:

Stanje odometra:

PODACI O KALIBRACIJI

Redni broj:

Efektivni obim pogonskih točkova "l":

[mm]

Koeficijent vozila "w":

[imp/km]

Konstanta tahografa "k":

[imp/km]

Podešenost graničnika brzine (Vset):

[km/h]

PODACI O SPROVEDENOJ KALIBRACIJI

Datum i vreme završetka kalibracije:  

Svrha kalibracije:

Broj kartice tehničara koji je obavio kalibraciju:

 

U _____________,

 

Potpis tehničara koji je obavio kalibraciju

dana ___/___/___. godine

 

_________________________________

 

Obrazac 4.

ZAPISNIK O PREDAJI PREUZETIH PODATAKA U SLUČAJU OPRAVKE, DEMONTAŽE ILI ZAMENE DIGITALNOG TAHOGRAFA

PODACI O RADIONICI

Naziv firme:

Sedište:

Oznaka radionice:

Telefon/mob:

e-mail:

Broj zapisnika:

PODACI O VOZILU

Proizvođač:

Tip:

Komercijalna oznaka:

Identifikaciona oznaka vozila (VIN):

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Registarska oznaka vozila:

PODACI O TAHOGRAFU

Proizvođač:

Tip:

Serijski broj:

Serijski broj davača impulsa:

Datum proizvodnje:

PODACI O VOZAČU

Naziv firme:

Broj kartice prevoznika:

Rok važenja kartice:

Zemlja izdavanja:

Ovlašćenje poslodavca za preuzimanje podataka:

PODACI O PREUZIMANJU, SLANJU/URUČENJU I PRIJEMU PREUZETOG SADRŽAJA PODATAKA

Način preuzimanja/slanja podataka*:                      lično / Internetom / poštom / drugo:

Izveštaj o uručenju/prijemu*:                                     potpis ovlašćene osobe / povratnica / drugo:

Redni broj zapisnika:

Razdoblje u okviru kojeg su podaci preneseni:

Naslov datoteke koja sadrži podatke:

Datum i vreme nastanka datoteke:

Veličina datoteke:

* zaokružiti ili dodati odgovarajuću opciju

PODACI O TEHNIČARU

Ime i prezime:

Broj kartice tehničara koji je izvršio prenos podataka:

 

Datum i vreme obavljenog prenosa podataka:

 

U _____________,

 

Potpis tehničara koji je obavio kalibraciju

dana ___/___/___. godine

 

_________________________________

 

M.P.

 

 

Prilog 1.

GRANICE DOZVOLJENE GREŠKE

Granica dozvoljene greške pre ugradnje u vozilo je:

 

1) za analogni tahograf

 

2) za digitalni tahograf

 

 

 

 

1.  

za pređeni put:

1.

za pređeni put:

 

± 10 m za put do 1000 m,

 

± 10 m za put do 1000 m,

 

± 1% za put preko 1000 m;

 

± 1% za put preko 1000 m;

2.

za brzinu:

2.

za brzinu:

 

± 3 km/h;

 

± 1 km/h;

3.

za interval vremena:

 

 

 

±2 min za 24 h, ili

 

 

 

±10 min za sedam dana.

 

 

Granica dozvoljene greške posle ugradnje u vozilo je:

 

1) za analogni tahograf

 

2) za digitalni tahograf

 

 

 

 

1.

za pređeni put:

1.

za pređeni put:

 

± 20 m za put do 1000 m,

 

± 20 m za put do 1000 m,

 

± 2% za put preko 1000 m;

 

± 2% za put preko 1000 m;

2.

za brzinu:

2.

za brzinu:

 

± 4 km/h;

 

± 2 km/h;

3.

za interval vremena:

 

 

 

±2 min za 24 h, ili

 

 

 

±10 min za sedam dana.

 

 

Granica dozvoljene greške u toku korišćenja je:

 

1) za analogni tahograf

 

2) za digitalni tahograf

 

 

 

 

1.

za pređeni put:

1.

za pređeni put:

 

± 40 m za put do 1000 m,

 

± 40 m za put do 1000 m,

 

± 4% za put preko 1000 m;

 

± 4% za put preko 1000 m;

2.

za brzinu:

2.

za brzinu:

 

± 6 km/h;

 

± 6 km/h;

3.

za interval vremena:

 

 

 

±2 min za 24 h, ili

 

 

 

±10 min za sedam dana.