PRAVILNIKO UTVRĐIVANJU PROGRAMA ZA PRAVOVREMENU NAJAVU AKCIDENTA("Sl. glasnik RS", br. 70/2011) |
Ovim pravilnikom utvrđuje se Program za pravovremenu najavu akcidenta, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Sprovođenjem Programa iz člana 1. ovog pravilnika uspostavlja se sistem pravovremene najave akcidenta koji obezbeđuje neprekidno merenje jačine ambijentalne ekvivalentne doze.
Ovaj pravilnik, po dobijanju saglasnosti Vlade, objavljuje se u "Službenom glasniku Republike Srbije" i stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja.
PROGRAM ZA PRAVOVREMENU NAJAVU AKCIDENTA
Programom za pravovremenu najavu akcidenta (u daljem tekstu: Program) uspostavlja se sistem pravovremene najave akcidenta koji obezbeđuje neprekidno merenje jačine ambijentalnog ekvivalenta doze gama zračenja u vazduhu. Sistem pravovremene najave akcidenta se uspostavlja radi pravovremenog otkrivanja akcidenta koji ugrožava ili može ugroziti teritoriju Republike Srbije.
Program za pravovremenu najavu akcidenta definiše mesta i način merenja jačine ambijentalnog ekvivalenta doze gama zračenja u vazduhu i način izveštavanja o izvršenim merenjima.
Nadzor nad sistemom pravovremene najave akcidenta ima Agencija za zaštitu od jonizjućih zračenja i nuklearnu sigurnost Srbije (u daljem tekstu: Agencija).
Merenje jačine ambijentalnog ekvivalenta doze gama zračenja radi pravovremene najave akcidenta vrši se u sledećim mestima na teritoriji Republike Srbije: Beograd, Kladovo, Beograd - Vinča, Palić, Novi Sad, Zlatibor, Niš, Vranje i Kosovska Mitrovica.
Sistem pravovremene najave radijacionog akcidenta može se po potrebi proširiti.
Jačina ambijentalne doze gama zračenja meri se svakodnevno, neprekidno u toku 24 h, na visini od 1 m iznad nekultivisane travnate površine.
Uređaji koji služe za merenja moraju ispunjavati propisane metrološke uslove.
Sistem pravovremene najave radijacionog akcidenta sadrži sledeće:
1) instrumente za kontinualno merenje jačine ambijentalne ekvivalentne doze u opsegu od 50 nSv/h do 0.1 Sv/h, koji moraju biti sposobni za slanje podataka u realnom vremenu i moraju posedovati internu memoriju koja može memorisati podatke o merenjima u roku od 5 dana;
2) opremu za transfer podataka od mernog mesta do centra za prikupljanje podataka;
3) centralni računar za prikupljanje podataka;
4) sistem za alarmiranje.
Centralni računar za prikupljanje podataka se nalazi u Agenciji.
Rezultati merenja jačine ambijentalnog ekvivalenta doze gama zračenja u vazduhu se beleže svakih 30 minuta. Centralni računar svakih 30 minuta preuzima podatke sa svih mernih stanica i unosi ih u bazu podataka. Jedinica kojom se u sistemu pravovremene najave akcidenta izražava jačina ambijentalnog ekvivalenta doze je nSv/h.
Dnevni izveštaj sadrži izmerene polusatne vrednosti jačine ambijentalnog ekvivalenta doze, minimalnu dnevnu vrednost, maksimalnu dnevnu vrednost i prosečnu dnevnu vrednost jačine ambijentalnog ekvivalenta doze.
Mesečni izveštaj sadrži izmerene minimalne i maksimalne dnevne vrednosti i srednju dnevnu vrednost, izmerenu minimalnu i maksimalnu i srednju mesečnu vrednost jačine ambijentalnog ekvivalenta doze gama zračenja u vazduhu.
Godišnji izveštaj sadrži koordinate i kratak opis lokacija na kojima se vrše merenja, osnovne karakteristike uređaja kojima se vrše merenja u okviru sistema pravovremene najave akcidenta, tabelarni i grafički prikaz minimalnih i maksimalnih izmerenih mesečnih vrednosti i srednje mesečne vrednosti jačine ambijentalnog ekvivalenta doze gama zračenja u vazduhu i komentar o rezultatima merenja.
Dnevni i mesečni izveštaji se čuvaju u elektronskom obliku, a godišnji izveštaj se čuva u elektronskom i štampanom obliku.
U slučaju povećanja vrednosti jačine ambijentalnog ekvivalenta doze iznad 50% od prosečnih srednjih vrednosti za datu lokaciju, Agencija preduzima mere za ispitivanje uzroka povećanja izmerene vrednosti i odlučuje o daljem postupku.