PRAVILNIK

O USLOVIMA KOJE MORAJU ISPUNJAVATI ZDRAVSTVENE USTANOVE KOJE VRŠE ANALIZU KRVI, URINA I/ILI DRUGIH TELESNIH MATERIJA U CILJU UTVRĐIVANJA SADRŽAJA ALKOHOLA I/ILI PSIHOAKTIVNIH SUPSTANCI U ORGANIZMU KOJE SU ZABRANJENE ZA UPOTREBU PRE I ZA VREME VOŽNJE

("Sl. glasnik RS", br. 76/2011)

Član 1

Ovim pravilnikom propisuju se uslovi koje u pogledu stručnih kadrova, opreme i drugih uslova moraju ispunjavati zdravstvene ustanove koje vrše analizu krvi, urina i/ili drugih telesnih materija u cilju utvrđivanja sadržaja alkohola i/ili drugih psihoaktivnih supstanci u organizmu, koje su zabranjene za upotrebu pre i za vreme vožnje, kao i način uzimanja navedenih uzoraka shodno pravilima struke.

Član 2

Analizu krvi, urina i/ili drugih telesnih materija u cilju utvrđivanja sadržaja alkohola i/ili psihoaktivnih supstanci u organizmu vrši zdravstvena ustanova koja:

1) u pogledu stručnog kadra ima najmanje jednog specijalistu toksikološke hemije ili medicinske biohemije ili kliničke biohemije;

2) ima obezbeđenu sledeću opremu:

- biohemijski analizator;

- gasni hromatograf;

- tečni hromatograf sa detekcijom na masenom spektrometru;

- drugu neophodnu laboratorijsku opremu i potrošni materijal za obavljanje analize.

Zdravstvena ustanova mora imati standardizovanu metodologiju i kontrolisanu opremu za kvantitativno određivanje sadržaja alkohola i/ili psihoaktivnih supstanci u organizmu.

Analizu krvi, urina i/ili drugih telesnih materija u cilju utvrđivanja sadržaja alkohola i/ili psihoaktivnih supstanci u organizmu može vršiti samo zdravstvena ustanova koja u skladu sa zakonom dobije ovlašćenje za to od ministarstva nadležnog za poslove zdravlja.

Član 3

Analiza uzoraka krvi, urina i drugih telesnih materija radi utvrđivanja sadržaja alkohola i/ili psihoaktivnih supstanci može se obavljati standardizovanom enzimskom metodom, metodom gasne hromatografije ili drugom naučno priznatom metodom.

Superanaliza dobijenog rezultata može se vršiti samo u referentnoj laboratoriji, ponovljenom analizom uzorka.

Član 4

Analiza uzoraka krvi, urina i drugih telesnih materija radi utvrđivanja utvrđivanja sadržaja psihoaktivnih supstanci (kokain, opijati, THC, benzodiazepini, amfetamin i metadon) obavlja se preliminarnim testovima, a ukoliko je rezultat pozitivan, masenom spektrometrijom ili drugim naučno priznatim metodama.

Član 5

Uzimanje krvi, urina i/ili drugih telesnih materija obavlja se u zdravstvenoj ustanovi pod kontrolom zdravstvenog radnika.

Uzimanje krvi i/ili drugih telesnih materija za analizu na sadržaj alkohola i/ili psihoaktivnih supstanci, klinički pregled i ispunjavanje obrasca vrši lekar.

Uzimanje telesnih materija za analizu može vršiti i medicinska sestra - tehničar pod nadzorom lekara.

Uzorak krvi za analizu, u količini od 20 ml, uzima se venepunkcijom uz uslov da se mesto uboda ne čisti etanolom ili drugim alkoholima, već isključivo bezalkoholnim dezinfekcionim sredstvima ili fiziološkim rastvorom.

Krv se uzima u dva vakutajnera, po 10 ml, sa heparinom. Uzorci se čuvaju na + 40°C. Jedan uzorak uzima se u rad u naredna 24 časa. Drugi uzorak čuva se zamrznut u narednih šest meseci, a najduže godinu dana.

Za analizu utvrđivanja prisustva sadržaja psihoaktivnih supstanci u urinu i/ili drugim telesnim materijama, uzorak urina (u količini od najmanje 40 ml) i/ili druge telesne materije uzima se u hemijski čistu i sterilnu posudu koja je hermetički zatvorena. Uzimaju se dva uzorka, po 20 ml, od kojih se jedan daje na analizu u naredna 24 časa, a drugi se zamrznut čuva u narednih šest meseci.

Član 6

Izveštaje o rezultatima analize uzoraka krvi, urina i/ili drugih telesnih materija u cilju utvrđivanja sadržaja alkohola i/ili psihoaktivnih supstanci, zdravstvena ustanova dostavlja licu čiji su uzorci analizirani.

Član 7

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o uslovima koje moraju da ispunjavaju zdravstvene organizacije i organi unutrašnjih poslova koji vrše analizu krvi i urina ili analizu krvi, radi utvrđivanja alkoholisanosti vozača i drugih učesnika u saobraćaju i postupak za uzimanje i transportovanje krvi ili krvi i urina ("Službeni glasnik SRS", broj 37/75).

Član 8

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".