PROGRAMKORIŠĆENJA SREDSTAVA BUDŽETSKOG FONDA ZA ZAŠTITU I UNAPREĐIVANJE ŽIVOTNE SREDINE ZA 2011. GODINU("Sl. list grada Kraljeva", br. 16/2011) |
Jedan od izvornih poslova iz delokruga rada jedinice lokalne samouprave je i to da se stara o zaštiti životne sredine donošenjem programa zaštite i unapređivanja životne sredine, a sve u skladu sa lokalnim akcionim i sanacionim planovima.
Usvojeni Lokalni ekološki akcioni plan opštine Kraljevo ("Službeni list opštine Kraljevo", broj 8/05) je prvi usvojen strateški dokument opštine Kraljevo za pravilno funkcionisanje opštine u oblasti zaštite životne sredine, a koncipiran je tako da se zacrtane aktivnosti odvijaju po principu "korak po korak", do dostizanja zacrtanih ciljeva, do 2015. godine.
U cilju održivog razvoja lokalne zajednice i efikasnije realizacije sredstava koja se ubiraju od naknada za zagađivanje životne sredine, saglasno Uredbi o naknadama za zagađivanje životne sredine ("Službeni glasnik RS", broj 113/2005) namenjena su isključivo za zaštitu životne sredine. Takođe, u skladu sa novim uredbama, i to: Uredbom o aktivnostima čije obavljanje utiče na životnu sredinu ("Službeni glasnik RS", broj 109/09) i Uredbom o kriterijumima za određivanje naknada za zaštitu životne sredine i najvišeg iznosa naplate ("Službeni glasnik RS", broj 111/09), usvajanjem Odluke o Budžetskom fondu za zaštitu životne sredine ("Službeni list grada Kraljeva", broj 24/09), kao i Odluke o naknadi za zaštitu i unapređivanje životne sredine grada Kraljeva ("Službeni list grada Kraljeva", broj 12/10), Budžetskom fondu za zaštitu životne sredine je pružena mogućnost da se uveća novim izvorima prihoda. Međutim, rešenja po ovom osnovu se neće štampati u 2011. godini zbog elementarne nepogode-zemljotresa koji je zadesio grad Kraljevo, tako da će prihod Budžetskog fonda u 2011. godini biti samo ustupljeni prihod u iznosu od 40% od strane Fonda za zaštitu životne sredine Beograd, a ostvaren po osnovu sredstava naplaćenih prilikom registracija automobila na teritoriji grada Kraljeva. U prošloj godini ostvaren je priliv u Budžetskom fondu po ovom osnovu u iznosu od 9.248.965,28 dinara, od čega je utrošeno 8.776.144,72 dinara, a suficit od 472.820,56 dinara, biće prenet u Budžetski fond za 2011. godinu.
Odsek za zaštitu životne sredine u proteklih 6 godina rada je inicirao i realizovao više projekata iz oblasti zaštite životne sredine. Odsek za zaštitu životne sredine iz svoje nadležnosti predlaže Program za utrošak ovih namenskih sredstava, na osnovu usvojenog LEAP-a opštine Kraljevo, usvojene Odluke o Budžetskom fondu za zaštitu životne sredine i na osnovu konsultacija sa stručno tehničkim timovima formiranim u procesu izrade i implementacije LEAP-a.
Kroz Program utroška namenskih sredstava za 2011. godinu nastaviće se započete aktivnosti na realizaciji ciljeva zacrtanih LEAP-om, onih koje je moguće realizovati u okviru ovako ograničenih finansijskih sredstava, a na osnovu rezultata realizacije Programa 2006, 2007, 2009. i 2010. godine (u 2008. godini Odseku nije bilo omogućeno da realizuje Program).
Kroz Program zaštite i unapređivanja životne sredine će se finansirati sledeće:
I Praćenje kvaliteta vazduha i to:
U skladu sa članom 69. i 70. Zakona o zaštiti životne sredine ("Službeni glasnik RS", broj 135/04, 36/09 i 72/09) i članovima 10. i 15. Zakona o zaštiti vazduha ("Službeni glasnik RS", broj 36/09) lokalna samouprava, u okviru svojih nadležnosti, obezbeđuje kontinuirano praćenje kvaliteta vazduha (monitoring) i javno objavljuje rezultate monitoringa kvaliteta vazduha na svojoj teritoriji.
U skladu sa članom 5. Uredbe o uslovima za monitoring i zahtevima kvaliteta vazduha ("Službeni glasnik RS", broj 11/10 i 75/10) za potrebe monitoringa kvaliteta vazduha obezbeđena su mesta za fiksna merenja u lokalnoj mreži i kontinualno i povremeno uzimanje uzoraka zagađujućih materija na fiksnim lokacijama.
Na osnovu dobijenih podataka po potrebi se izrađuju Planovi kvaliteta vazduha i Kratkoročni akcioni planovi u skladu sa Pravilnikom o sadržaju planova kvaliteta vazduha ("Službeni glasnik RS", broj 21/10) i Pravilnikom o sadržaju kratkoročnih akcionih planova ("Službeni glasnik RS", broj 65/10), a u cilju smanjenja negativnih uticaja i podizanja kvaliteta životne sredine.
Ocenjivanje kvaliteta vazduha vrši se u periodu od 01.01.2011.-31.12.2011. godine određivanjem koncentracije SO2, NO2 i NOx praškastih materija (PM10 i PM2.5), Pb, benzena i CO u vazduhu.
Pored gore navedenih parametara, pratiće se sadržaj teških metala kao specifičnih zagađivača (As, Cd, Hg i Ni) u praškastim materijama PM10.
U okviru namenskih merenja pratiće se ukupne taložne materije (UTM) i Zn u taložnim materijama, Cr6+ u praškastim materijama PM10 i organska materija akrolein.
Monitoring će se sprovoditi na ukupno 6 mernih mesta (Zavod za javno zdravlje, AD "Pekarstvo", "Ženeva", naselje Ribnica, naselje Sijaće polje, Autobuska stanica Kraljevo), i jednoj mernoj stanici.
II Sistematsko merenje buke i projektovanje sistema zaštite od buke za nadvožnjak u ulici Đure Đakovića (izrada projekta zvučne barijere)
Na osnovu Zakona o zaštiti od buke u životnoj sredini ("Službeni glasnik RS", broj 36/09) i izvršenih merenja buke u proteklih 5 godina, opšti zaključak je da je nivo buke u gradu na preko 90% mernih mesta iznad dozvoljenog nivoa i da je buka direktno povezana sa bukom drumskog saobraćaja koji se odvija kroz grad.
Iz ovoga proizilazi da je buka najizraženiji ekološki problem u gradu Kraljevu, s obzirom da su posebno ugrožene škole, jer se uglavnom nalaze pored najprometnijih i najbučnijih saobraćajnica. Zakonska obaveza lokalne samouprave je da vrši akustičko zoniranje na svojoj teritoriji, donosi lokalni akcioni plan o zaštiti od buke u životnoj sredini, utvrđuje mere i uslove zvučne zaštite u planovima, programima i projektima. Ove godine će se buka meriti na 40 mernih mesta na potezu (po 3 merenja dan, veče i noć) i na kontrolnim tačkama (2 merna mesta) vršiće se po 2 mesečna 30'to minutna merenja (dan, noć) svakog meseca i na 2 merna mesta sa najvećim intenzitetom buke izvršiće se celodnevna merenja u petnaestominutnim intervalima. Ove godine će se projektovati sistem zaštite od buke (što obuhvata merenje buke i vibracija) i uradiće se izvođački projekat zvučne barijere za nadvožnjak u ulici Đure Đakovića.
III Program kontrole kvaliteta vode za kupanje iz površinskog toka reke Ibar, Zapadna Morava i Ribnica
Kontrola kvaliteta vode za kupanje na području grada Kraljeva iz površinskog toka reke Ibar, Zapadna Morava i Ribnica obuhvatila bi uzorkovanje i analizu voda 2 puta mesečno u toku juna, jula i avgusta meseca, na 6 mernih mesta na gradskim plažama na Ibru kod "Ženeve" i na "Keju", na Zapadnoj Moravi kod visećeg mosta u Oplanićima i kod mosta u Miločaju i na Ribnici kod uliva u Ibar i kod "Buča".
IV Ugradnja aparata kojima se obezbeđuje higijenski ispravna voda za piće u 9 seoskih škola sa godišnjim održavanjem
Seoski školski objekti na teritoriji grada Kraljeva su u većini slučajeva priključeni na seoske vodovode koji nisu pod stalnim nadzorom. Voda se ne hloriše pa je mikrobiološki neispravna, a u nekim školama evidentirana je i hemijska neispravnost vode za piće. Da bi se obezbedila stalna ispravnost vode za piće potrebno je ugraditi aparate koji rade na principu reverzibilne osmoze kao i omekšivači sa jonoizmenjivačkom masom i automatskim ispiranjem, koji su laki za postavljanje, znatno jeftiniji od UV sterilizatora i ne zahtevaju dodatne građevinske radove, a obezbeđuju bakteriološku i hemijsku ispravnost vode. Ovi će biti ugrađeni u 9 seoskih škola, i to: Godačica, Leševo, Kamenica, Vrba, Ratina, Lopatnica, Tolišnica, Popovići i Mataruge.
V Učešće grada Kraljeva u sufinansiranju Projekta "Započinjanje rešavanja problema vodosnabdevanja na seoskom području grada Kraljeva"
Gore navedeni Projekat je odobren od strane Ministarstva za upravu i lokalnu samoupravu iz sredstava koja se ostvaruju priređivanjem igara na sreću, u iznosu od 1.300.000,00 dinara, što je znatno manje od traženog. Da bi započeli sa rešavanjem problema vodosnabdevanja na seoskom području, izvršili legalizaciju seoskih vodovoda, uspostavili procedure u postupku dobijanja upotrebne dozvole i izvršili predaju seoskih vodovoda davaocu usluge na upravljanje, u dogovoru sa Odsekom za rad sa mesnim zajednicama, JKP "Vodovod" i Direkcijom za planiranje i izgradnju "Kraljevo" iz Kraljeva snimiće se mreža seoskih vodovoda, uradiće se tehnički izveštaj sa predlogom mera i nabavka katastarskih podloga za 4 seoska vodovoda, i to: Tavnik, Vrba, Jastrebar i Adrani. To će biti pilot seoski vodovodi sa ciljem da se uspostavi jedinstvena procedura rešavanja problema seoskih vodovoda na teritoriji grada Kraljeva i pripremi validna Odluka o vodosnabdevanju na seoskom području. Za ovaj posao su sklopljeni ugovori sa JKP "Vodovod" i Direkcijom za planiranje i izgradnju "Kraljevo" iz Kraljeva u 2010. godini, koji nisu realizovani zbog zemljotresa, ali će se ugovorne obaveze nastaviti do njihove realizacije u 2011. godini.
VI Saradnja sa udruženjima građana, nevladinim organizacijama i skupštinama stanara za realizaciju malih lokalnih projekata iz oblasti zaštite i unapređenja životne sredine i uređenje prostora
U cilju nastavka partnerske saradnje sa ekološkim i drugim udruženjima i skupštinama stanara, kroz obezbeđenje stručne i finansijske pomoći za realizaciju malih projekata iz oblasti zaštite i unapređenja životne sredine, raspisaće se konkurs za dodelu sredstava. Kriterijume za odabir i ocenu projekata vezanih za zaštitu životne sredine, kao i praćenje realizacije projekata vršiće Komisija za odabir i ocenu projekata, a u skladu sa potpisanim ugovorom.
VII Uspostavljanje monitoringa alergenog polena na teritoriji grada Kraljeva
Ministarstvo životne sredine i prostornog planiranja tj. Agencija za zaštitu životne sredine donirala je gradu Kraljevu 2010. godine uređaj vredan oko 6000 eura za uspostavljanje kontinuiranog merenja alergenog polena, i izvršilo besplatnu obuku stručnog kadra koji će u ovoj godini sprovoditi dnevno merenje u periodu od februara do novembra i podatke će prezentovati javnosti u vidu sedmodnevnih izveštaja. Zbog složenosti posla oko očitavanja rezultata još u 2011. godini će se obezbediti stručni nadzor nad radom zaposlenih u Zavodu za javno zdravlje Kraljevo a preko stručnog konsultanta zaposlenog u Agenciji za zaštitu životne sredine, nakon čega će zaposleni u Zavodu u 2012. godini biti potpuno osposobljeni za samostalno očitavanje rezultata i izveštavanje javnosti o koncentraciji alergenog polena u životnoj sredini.
VIII Plaćanje članarine za učlanjenje u nacionalnu "Mrežu nulte emisije"
Učlanjenje u nacionalnu "Mrežu nulte emisije", koja je osnovana 04. oktobra 2010. godine pod pokroviteljstvom Ministarstva životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, u cilju smanjenja emitovanja štetnih materija u životnu sredinu, korišćenja sopstvenih obnovljivih resursa kao energenata i primene inovativnih projekata. Zadatak Mreže je da inicira i koordinira interdisciplinarnu saradnju između nauke, gradova i opština, privrede, politike i građana na lokalnom i regionalnom nivou prenosom iskustva u našu praksu. Cilj Mreže je promocija novog koncepta razvoja koji se zove "cirkularna ekonomija", a čiji je instrument upravljanje materijalnim tokovima na lokalnom i regionalnom nivou. Time se smanjuje pritisak na neobnovljive prirodne resurse, pritisak otpada i drugih štetnih emisija iz proizvodnih procesa na životnu sredinu, a ostvaruje slobodan pristup obnovljivim neograničenim prirodnim resursima, stvaranju novih vrednosti ponovnom upotrebom materijala i stvaraju se mogućnosti za otvaranje novih radnih mesta.
Grad Kraljevo je prepoznao interes da članstvom u "Mreži" unapredi realizaciju budućih projekata vezanih za zaštitu životne sredine i postizanje energetske efikasnosti korišćenjem obnovljivih izvora energije.
IX Propagandne aktivnosti i saradnja sa vaspitno-obrazovnim, naučnim ustanovama i drugim organizacijama
Štampanje propagandnog materijala po potrebi (brošure, plakate, fascikle, blokovi, i sl.).
Finansiranje oglašavanja po osnovu konkursa vezanih za realizaciju Programa.
Realizacija aktivnosti i projekata iz oblasti ekološke edukacije (seminari, radionice, stručne ekskurzije, kvizovi i takmičenja, škole ekologije, nabavka stručne literature, štampanje ekološkog lista, ekološke manifestacije, učešće na ekosajmu).
Nabavka stručne literature i stručnih časopisa iz oblasti zaštite životne sredine.
Finansiranje montaže i demontaže pojedinih uređaja za monitoring koji su u vlasništvu grada.
Nastavak saradnje sa lokalnim medijima na prezentaciji aktivnosti i populirazacije zdrave životne sredine.
UKUPNI PROJEKTOVANI PRIHOD
BUDŽETSKOG FONDA ZA ZAŠTITU ŽIVOTNE SREDINE ZA 2011. GODINU
NEUTROŠENA SREDSTVA BUDŽETSKOG FONDA ZA 2010. GODINU |
472.820,56 |
PROJEKTOVANA SREDSTVA NA OSNOVU PRIHODA IZ 2010. GODINE |
9.248.965,28 |
UKUPNO: |
9.721.785,84 |
FINANSIJSKI PLAN BUDŽETSKOG FONDA ZA ZAŠTITU ŽIVOTNE SREDINE GRADA KRALJEVA ZA 2011. GODINU
Funkc. |
Ekonomska |
AKTIVNOSTI |
Dug iz |
Sredstva, |
130 |
424611 |
I PRAĆENJE KVALITETA VAZDUHA |
118.879,00 |
1.599.554,00 |
|
|
II SISTEMATSKO MERENJE BUKE I PROJEKTOVANJE SISTEMA ZAŠTITE OD BUKE ZA NADVOŽNJAK U ULICI ĐURE ĐAKOVIĆA (IZRADA PROJEKTA ZVUČNE BARIJERE) |
|
650.000,00 |
|
|
III PROGRAM KONTROLE KVALITETA VODE ZA KUPANJE IZ POVRŠINSKOG TOKA REKE IBAR, ZAPADNA MORAVA I RIBNICE |
|
180.073,00 |
|
|
IV UGRADNJA APARATA KOJIMA SE OBEZBEĐUJE HIGIJENSKI ISPRAVNA VODA ZA PIĆE U 9 SEOSKIH ŠKOLA SA GODIŠNJIM ODRŽAVANJEM |
|
737.442,00 |
|
451191 |
V UČEŠĆE GRADA KRALJEVA U SUFINANSIRANJU PROJEKTA "ZAPOČINJANJE REŠAVANJA PROBLEMA VODOSNABDEVANJA NA SEOSKOM PODRUČJU GRADA KRALJEVA" |
|
2.700.000,00 |
|
|
VI SARADNJA SA UDRUŽENJIMA GRAĐANA, NEVLADINIM ORGANIZACIJAMA I SKUPŠTINAMA STANARA ZA REALIZACIJU MALIH LOKALNIH PROJEKATA IZ OBLASTI ZAŠTITE I UNAPREĐENJA ŽIVOTNE SREDINE I UREĐENJA PROSTORA |
190.520,00 |
2.301.318,00 |
|
424911 |
VII USPOSTAVLJANJE MONITORINGA ALERGENOG POLENA NA TERITORIJI GRADA KRALJEVA |
|
679.000,00 |
|
|
VIII PLAĆANJE ČLANARINE ZA UČLANJENJE U NACIONALNU "MREŽU NULTE EMISIJE" |
|
320.000,00 |
|
423421 |
IX PROPAGANDNE AKTIVNOSTI I SARADNJA SA VASPITNO-OBRAZOVNIM, NAUČNIM USTANOVAMA I DRUGIM ORGANIZACIJAMA |
|
220.000,00 |
|
|
X TROŠKOVI PLATNOG PROMETA |
|
25.000,00 |
|
|
UKUPNA SREDSTVA |
|
9.721.786,00 |
Prečišćen tekst Programa korišćenja sredstava Budžetskog fonda za zaštitu i unapređivanje životne sredine za 2011. godinu, objaviti u "Službenom listu grada Kraljeva".