PRAVILNIK

O KUĆNOM REDU KAZNENO-POPRAVNIH ZAVODA I OKRUŽNIH ZATVORA

("Sl. glasnik RS", br. 72/2010 i 6/2012)

 

I UVODNE ODREDBE

Član 1

Ovim pravilnikom se bliže uređuju način života i rada osuđenih u kazneno-popravnim zavodima, okružnim zatvorima i kazneno-popravnom zavodu za žene (u daljem tekstu: zavod), ako posebnim propisom nije drukčije određeno.

Član 2

Tekst ovog pravilnika dostupan je osuđenom sve vreme izdržavanja kazne, na jeziku koji je u upotrebi u zavodu, u skladu sa zakonom koji uređuje službenu upotrebu jezika i pisma.

Osuđeni koji je nepismen, ne može da čita ili je gluvonem, ili ne poznaje jezik, o pravima i obavezama koje ima za vreme izdržavanja kazne u zavodu biće upoznat usmeno ili uz pomoć tumača.

II PRIJEM OSUĐENOG

Identifikacija osuđenog

Član 3

Prilikom prijema osuđenog utvrđuje se njegov identitet, na osnovu izvršne sudske presude, naloga za izdržavanje kazne, ličnih isprava (lične karte, putne isprave) ili drugih dokumenata pogodnih za utvrđivanje identiteta izdatih od strane nadležnih organa.

U slučaju sumnje u identitet osuđenog, zaposleni u zavodu (u daljem tekstu: službeno lice) zadržaće lice koje se javilo ili je dovedeno radi izvršenja kazne i o tome odmah obavestiti područni organ policije, koji će preduzeti mere radi utvrđivanja identiteta.

Lični pretres i pregled tela osuđenog

Član 4

Prilikom prijema obavlja se lični pretres i pregled tela osuđenog.

Lični pretres osuđenog obavljaju službena lica.

Pregled tela osuđenog obavljaju najviše dva službena lica istog pola kao i osuđeni, u odvojenoj prostoriji i bez prisustva drugih lica.

Ukoliko je potreban, pregled telesnih otvora osuđenog obavlja zdravstveni radnik.

Lični pretres i pregled tela obavlja se na način kojim se poštuje ličnost i dostojanstvo osuđenog i čuvaju njegove lične stvari.

Postupanje sa ličnim stvarima osuđenog

Član 5

Prilikom prijema u zavod obavlja se pregled ličnih stvari osuđenog.

Osuđenom licu se privremeno oduzimaju novac, dragocenosti, mobilni telefon, stvari koje, u skladu sa ovim pravilnikom, osuđeni ne može posedovati i druge stvari, odnosno predmeti podobni za ugrožavanje lica, uništavanje imovine i ugrožavanje bezbednosti u zavodu.

Osuđeni zadržava ortopedska i druga medicinska pomagala, a po odobrenju lekara i nužne lekove.

Kvarljive stvari se uništavaju, o čemu se sačinjava zapisnik čiji se primerak uručuje osuđenom.

Član 6

O privremeno oduzetim stvarima sačinjava se potvrda koja sadrži sledeće podatke: broj potvrde; ime i prezime osuđenog; ime jednog od roditelja; vrstu, količinu, težinu i druga bitna svojstva oduzetih stvari; datum i čas privremenog oduzimanja i potpis službenog lica. Potvrda se sačinjava u tri primerka.

Primerak potvrde uručuje se osuđenom, drugi primerak se ulaže u zavodsku arhivu, a treći na depozit osuđenog.

Ako se privremeno oduzimaju devizne novčanice, upisuje se vrsta valute, apoeni i serijski brojevi novčanica.

Član 7

Stvari za koje postoji verovatnoća da su u vezi sa drugim krivičnim delom, privremeno se oduzimaju od osuđenog i o tome se obaveštava nadležni državni organ. O privremeno oduzetim stvarima sačinjava se zapisnik i izdaje potvrda iz člana 6. stav 1. ovog pravilnika.

Čuvanje privremeno oduzetih stvari

Član 8

Privremeno oduzete stvari od osuđenog se popisuju u evidenciju koja se vodi u zavodu i stavljaju na polog ili se predaju, odnosno dostavljaju o trošku osuđenog licu koje on odredi.

Oduzete stvari koje nisu predate, dostavljene ili uništene čuvaju se u posebnoj prostoriji zavoda, osigurane od oštećenja i nestanka.

Devizne novčanice i dragocenosti čuvaju se u kasi ili na drugom sigurnom mestu.

Vraćanje privremeno oduzetih stvari

Član 9

Prilikom otpuštanja sa izvršenja kazne, osuđenom se vraćaju privremeno oduzete stvari, o čemu se sačinjava zapisnik. Primerak zapisnika uručuje se osuđenom.

Osuđeni može i prilikom izlaska iz zavoda preuzeti privremeno oduzete stvari, o čemu se sačinjava zapisnik.

Javljanje osuđenog po prijemu

Član 10

Po prijemu, osuđenom se odmah omogućava da se javi porodici ili licu koje on odredi, o trošku zavoda.

Lekarski pregled i higijenske mere

Član 11

Neposredno posle prijema u zavod, a najkasnije u roku od 24 časa, lekar obavlja zdravstveni pregled osuđenog. Na zahtev osuđenog ili zbog uočenih zdravstvenih smetnji tokom prijema, pregled se obavlja bez odlaganja.

Posle zdravstvenog pregleda osuđeni će se okupati i zadužiti sa čistom odećom, obućom, rubljem i posteljinom.

Osuđeni koji prema ličnim dokumentima ima brkove, može brkove da zadrži tokom izdržavanja kazne.

Izuzetno, na obrazloženu molbu osuđenog koji prema ličnim dokumentima ima bradu, upravnik zavoda može odlučiti da osuđeni može da zadrži bradu tokom izdržavanja kazne, ukoliko za to postoje verski ili zdravstveni razlozi. U slučaju postojanja zdravstvenih razloga prethodno se pribavlja mišljenje lekara zavoda.

U slučaju potrebe, zdravstveni radnik će obaviti dezinfekciju i dezinsekciju osuđenog i preduzeti druge neophodne higijenske mere.

Prilikom pregleda i preduzimanja higijenskih mera poštuje se ličnost i dostojanstvo osuđenog.

Prijemno odeljenje

Član 12

Posle prijema u zavod osuđeni se upućuje u prijemno odeljenje, u kojem se može zadržati najduže 30 dana.

Za svakog osuđenog obrazuje se lični list u koji se unose matični broj u zavodu i podaci o osuđenom.

Službena lica osuđenog fotografišu, uzimaju od njega otiske papilarnih linija sa prstiju, mere njegovu telesnu težinu i visinu, beleže lični opis, osobene znake, tetovaže i druga obeležja ukoliko ih ima.

Član 13

U prijemnom odeljenju ličnost osuđenog se upoznaje sa psihološkog, pedagoškog, kriminološkog, socijalnog, zdravstvenog i bezbednosnog stanovišta.

Na osnovu upoznavanja ličnosti osuđenog, određuje se program postupanja i vrši njegovo razvrstavanje.

III POLOŽAJ OSUĐENOG

1. Prava osuđenog

Član 14

Osuđeni koji je upućen u zavod ostvaruje, u skladu sa Zakonom o izvršenju krivičnih sankcija (u daljem tekstu: Zakon), prava na: čovečno postupanje; smeštaj; slobodno vreme; ishranu; odeću, rublje i obuću; upućivanje podnesaka; dopisivanje; telefonski razgovor; pravnu pomoć; posete; boravak u posebnoj prostoriji; prijem paketa; prijem novčanih pošiljki; rad i prava na osnovu rada; zdravstvenu zaštitu; obaveštavanje; obrazovanje; ostvarivanje verskih prava; podnesak, pritužbu i žalbu i sudsku zaštitu.

Pored prava iz stava 1. ovog člana, osuđena žena koja ima dete ima i druga prava, u skladu sa Zakonom.

Smeštaj osuđenog

Član 15

Osuđeni ima pravo na smeštaj koji odgovara savremenim zdravstvenim, higijenskim i prostornim uslovima i mesnim klimatskim prilikama.

Član 16

Prostorije u kojima osuđeni u zavodu žive i rade moraju biti čiste, suve, provetrene, zagrejane i dovoljno osvetljene kako prirodnim, tako i veštačkim svetlom koje omogućava čitanje i rad bez smetnji za vid.

Spavaonica mora biti toliko prostrana da svakom osuđenom pripada najmanje osam metara kubnih prostora i četiri kvadratna metra.

Član 17

Osuđenima se obezbeđuje prostor za dnevni boravak.

U prostoru za dnevni boravak mora se obezbediti dovoljan broj stolica i odgovarajući broj stolova prema broju osuđenika koji ga koriste.

Prostor za dnevni boravak mora imati tehničke uslove za korišćenje radio i televizijskog aparata.

Prostorije u zavodu moraju imati primerenu sanitarnu opremu koja omogućava obavljanje fizioloških potreba u čistim uslovima kad god to osuđeni želi, uz obezbeđenje privatnosti.

Prostorije u kojima osuđeni borave, rade i hrane se, zagrevaju se u zimskom periodu. Zagrevanje prostorija zavisi od klimatskih uslova, a po pravilu traje od 15. oktobra do 15. aprila. Ukoliko vremenski uslovi ili drugi objektivni razlozi to zahtevaju, upravnik zavoda može skratiti ili produžiti grejnu sezonu.

Član 18

Smeštaj osuđenog u spavaonice sprovešće se uz brižljivu ocenu svih okolnosti i podataka evidentiranih u prijemnom odeljenju, tokom izvršenja kazne, a posebno imajući u vidu uzrast, lične osobine i sklonosti, kao i druga svojstva od kojih zavisi pozitivan međusobni uticaj i odsustvo opasnosti od međusobnog fizičkog i psihičkog ugrožavanja.

Član 19

Osuđeni sa posebnim potrebama, u skladu sa Zakonom, ima pravo na smeštaj primeren vrsti i stepenu njegovih posebnih potreba.

Odeća, rublje i obuća

Član 20

Osuđenom se obezbeđuje odeća, obuća, rublje i posteljina. Za vreme rada osuđenom se obezbeđuje radna odeća i obuća.

Rublje se menja najmanje dva puta nedeljno. Odeća se menja po potrebi, a najmanje jednom u 30 dana.

U periodu od 1. maja do 30. septembra osuđeni nosi letnju, a od 1. oktobra do 30. aprila zimsku odeću i obuću.

U zavisnosti od klimatskih uslova upravnik zavoda može da odredi odstupanje od rokova iz stava 3. ovog člana.

Osuđeni je obavezan da bude odgovarajuće odeven u svim prilikama kad se nalazi van spavaonice.

Osuđeni može biti u sportskoj odeći za vreme i neposredno pre i posle bavljenja sportom.

Odeća i obuća moraju biti pogodne, udobne i odgovarajuće.

Član 21

Svakom osuđenom se obezbeđuje poseban ležaj sa posteljinom.

Posteljina se sastoji od: dušeka, jastuka, dva čaršava i odgovarajućeg broja ćebadi, u skladu sa klimatskim prilikama.

Posteljina osuđenih menja se dva puta mesečno, a po potrebi i češće.

Čuvanje stvari dobijenih na upotrebu

Član 22

Osuđenom se saopštava da je dužan da čuva i održava stvari dobijene na upotrebu i tom prilikom potpisuje listu zaduženja.

Stvari za ličnu upotrebu

Član 23

Za vreme izvršenja kazne osuđeni može posedovati: pribor za održavanje lične higijene; pribor za brijanje koji ne ugrožava bezbednost; ortopedska pomagala; pribor za pisanje; pribor za čišćenje odeće i obuće; ručni sat; venčani ili verenički prsten; stvari i literaturu za versku upotrebu; perorez sa zaobljenim vrhom dužine do šest centimetara; sopstvenu posteljinu, rublje i obuću; lulu; duvan i cigarete, kao i odeću i obuću za fizičku aktivnost. Osuđeni može imati kod sebe stvari u količini kojom se ne narušava bezbednost i red.

Zavod osuđenom obezbeđuje poseban orman za odlaganje stvari koje može koristiti u zavodu.

Održavanje lične i opšte higijene

Član 24

Osuđeni je dužan da održava higijenu tela, odeće, obuće, posteljine i prostora u koji je smešten, a zavod je dužan da mu to omogući.

Ukoliko osuđeni nije u stanju da ispunjava obaveze iz stava 1. ovog člana, zavod mu pruža odgovarajuću pomoć.

Osuđenom se omogućava kupanje i topla voda za kupanje najmanje dva puta nedeljno, a radno angažovanom svakodnevno, u uslovima kojima se obezbeđuje njegova privatnost. Prostorija za kupanje mora biti odgovarajuće opremljena i zagrejana.

Osuđeni je dužan da bude uredno podšišan i obrijan i da kosu uredno održava.

Ukoliko osuđeni nosi brkove, odnosno ukoliko mu je odobreno da nosi bradu, dužan je da ih uredno održava. Nošenje brade i brkova može se privremeno ograničiti iz bezbednosnih ili higijenskih razloga, dok ti razlozi postoje.

Član 25

Osuđenom se za vreme izdržavanja kazne obezbeđuje mesto za čišćenje i održavanje odeće i obuće.

Pranje, sušenje i peglanje posteljine, rublja i odeće obavlja se u zajedničkoj perionici zavoda.

Član 26

Zabranjeno je pušenje u sobi za spavanje, prostorijama za dnevni boravak, trpezariji i u radnim prostorima gde postoji mogućnost izbijanja požara. U zavodu postoji prostor koji je određen za pušenje.

Zdravstvena zaštita

Član 27

Zavod obezbeđuje osuđenom sve potrebne uslove za ostvarivanje zdravstvene zaštite koja je utvrđena zakonom.

Zavod ima posebnu prostoriju za obavljanje zdravstvenih pregleda i posebnu bolesničku sobu. Prostorija i soba moraju biti dovoljno prostrane, osvetljene prirodnim i veštačkim svetlom, provetrene, čiste, zagrejane i opremljene odgovarajućim sanitarnim uređajima sa hladnom i toplom vodom.

Posebna prostorija za obavljanje zdravstvenih pregleda mora imati: odgovarajući broj stolova i stolica; sto za pregled; paravan za obezbeđenje privatnosti osuđenog; orman za smeštaj lekova koji se zaključava; orman za odlaganje zdravstvene dokumentacije; stetoskop; aparat za merenje krvnog pritiska; neurološki čekić i lampu; podnu lampu za pregled; digitalni glukometar; jednokratne testove za dijabetes; spatule; sterilizator; termometar; aparat za davanje kiseonika sa bocom; AMBU set za reanimaciju; negatoskop za pregled rendgen filmova; pribor za prvu pomoć; hirurški set instrumenata za male hirurške intervencije u kaseti; zavojni i drugi potrošni medicinski materijal, kao i drugu neophodnu opremu za zdravstveni pregled i obavljanje ambulantnih intervencija.

Orman za smeštaj lekova u svakom trenutku mora sadržati dovoljnu količinu odgovarajućih i upotrebljivih lekova.

Bolesnička soba mora imati odgovarajući broj kreveta i noćnih stočića.

Kada je bolničko lečenje organizovano u zavodu, o pojedinim pitanjima koja se odnose na način života i rada osuđenih odlučuje upravnik zavoda, po predlogu lekara.

Član 28

Lečenje osuđenog se sprovodi uz njegov pristanak.

Prisilno hranjenje osuđenog nije dozvoljeno.

Izuzetno, ako osuđeni odbijanjem lečenja ili hrane ozbiljno ugrozi svoje zdravlje ili život primeniće se medicinske mere koje odredi lekar.

Član 29

Zdravstveni pregled se obavlja pojedinačno i na način kojim se poštuje ličnost i dostojanstvo osuđenog.

Zdravstveni pregled se, u skladu sa Zakonom, obavlja samo u prisustvu zdravstvenog radnika, osim ako zdravstveni radnik drukčije ne zatraži.

Podaci do kojih se došlo na osnovu pregleda unose se u protokol i zdravstveni karton osuđenog.

Medicinska dokumentacija koju je osuđeni doneo sa sobom u zavod, kao i dokumentacija o zdravstvenom stanju koja se formira u zavodu, dostavlja se drugom zavodu u slučaju premeštaja. Na zahtev osuđenog zavod je dužan da mu obezbedi kopiju dokumentacije o njegovom zdravstvenom stanju.

Član 30

Osuđeni ima pravo da bude upoznat sa nalazima o njegovom zdravstvenom stanju i sadržinom njegovog zdravstvenog kartona, u skladu sa propisima o zdravstvenoj zaštiti.

Član porodice ili drugo lice koje osuđeni odredi može dobiti informaciju o zdravstvenom stanju osuđenog od lekara, u skladu sa propisima o zdravstvenoj zaštiti.

Član 31

Osuđeni je dužan da preduzima neophodne mere u cilju zaštite zdravlja i higijene, kao i da se pridržava uputstava lekara o sprovođenju lečenja i sprečavanju zaraznih bolesti.

Član 32

Lekar propisuje terapiju i organizuje način njenog izdavanja, davanja i evidentiranja.

Lekar propisuje koje lekove osuđeni može imati kod sebe.

Član 33

Po odobrenju lekara zavoda, osuđeni može da nabavlja lekove i ortopedska pomagala o svom trošku ili da ih prima od članova porodice ili bliskih lica.

Član 34

Zdravstveni radnik je dužan da kao profesionalnu tajnu čuva sve podatke do kojih dođe tokom pregleda i lečenja bolesnika, osim u slučaju kada je oslobođen obaveze čuvanja tajne na osnovu posebnog propisa.

Član 35

Osuđeni se za lekarski pregled može javiti svakog dana nadležnom zaposlenom iz službe za obezbeđenje, koji ga u njihovom prisustvu upisuje u knjigu lekarskih pregleda i sprovodi do lekara, u skladu sa radnim vremenom službe za zdravstvenu zaštitu, a najkasnije prvog narednog radnog dana.

Prilikom prijavljivanja, osuđeni nije dužan da navodi razloge za lekarski pregled.

U hitnim slučajevima, svako službeno lice zavoda je obavezno da zatraži pravovremeno pružanje stručne lekarske pomoći osuđenom.

Redovno radno vreme službe za zdravstvenu zaštitu zavoda određuje se u skladu sa uslovima života i rada osuđenih u zavodu.

Osuđeni mora biti obavešten o redovnom radnom vremenu službe za zdravstvenu zaštitu.

Član 36

Osuđeni ima pravo na lečenje zuba. Zavod koji ima stomatološku ordinaciju obezbeđuje odgovarajuću opremu, pribor i materijal za lečenje, popravku i vađenje zuba.

Ishrana

Član 37

Osuđenom se obezbeđuju tri obroka dnevno (doručak, ručak i večera) koji se daju u pravilnim razmacima sa odgovarajuće pripremljenom, posluženom i raznovrsnom hranom.

Najmanje dva puta nedeljno osuđenom se obezbeđuje sveže voće i povrće u skladu sa godišnjim dobom. Posluženi obroci moraju zadovoljavati higijenske standarde.

Osuđenom se obezbeđuje ishrana vodeći računa o njegovim verskim uverenjima, a prema mogućnostima zavoda.

Član 38

Sadržaj ishrane osuđenog utvrđuje se nedeljno jelovnikom. Jelovnik sastavlja kuvar, uz pribavljeno mišljenje lekara, a odobrava ga upravnik zavoda.

Jelovnik se objavljuje najkasnije poslednjeg dana u nedelji za narednu nedelju.

Objavljeni jelovnik se može iz opravdanih razloga izmeniti, s tim što se izmene objavljuju dan ranije.

Član 39

Osuđenom se omogućava da o svom trošku, radnim danom, dva puta nedeljno, može iz prodavnice - kantine zavoda nabavljati prehrambene i druge stvari za ličnu upotrebu. Radno vreme kantine i cene u kantini moraju biti određeni i istaknuti.

Prilikom snabdevanja kantine uvažavaju se opravdani zahtevi osuđenih. Ako u kantini zavoda nije moguće obezbediti odgovarajuće stvari, zavod obezbeđuje nabavku stvari na drugi odgovarajući način.

Osuđeni ima pravo da mesečno nabavlja prehrambene i druge stvari za ličnu upotrebu u visini iznosa prosečne zarade u Republici Srbiji za prethodni mesec.

Dopisivanje

Član 40

Osuđeni ima neograničeno pravo na dopisivanje o svom trošku.

U zavodu zatvorenog tipa sa posebnim obezbeđenjem, zavodu zatvorenog tipa i zatvorenom odeljenju zavoda, na predlog upravnika zavoda ili direktora Uprave za izvršenje krivičnih sankcija (u daljem tekstu: direktor Uprave), prvostepeni sud u sedištu zavoda može, u skladu sa Zakonom, ako to nalažu zahtevi održavanja reda, sigurnosti i bezbednosti, sprečavanja krivičnih dela i zaštita oštećenih, doneti odluku da se, na određeno vreme, tekst pisama nadzire. Iz istih razloga sud može uskratiti dopisivanje.

U slučaju sumnje na slanje i primanje nedozvoljenih stvari putem pisma, pismo upućeno osuđenom kao i pismo koje on upućuje, otvoriće se u njegovom prisustvu i pregledati. Nedozvoljene stvari će se oduzeti.

Pregled sadržaja koverte, pregled pisma i uručivanje pisma obavlja isto lice.

Pisma koja su zadržana na osnovu odluke suda o uskraćivanju dopisivanja na osnovu člana 75. stav 2. Zakona, odlažu se u lični list. Osuđeni se obaveštava o odlaganju pisma.

Osuđeni prima i šalje pismo u zatvorenoj koverti. Prijem i otpremanje pošte vrši se preko zavoda.

Član 41

Osuđeni ima pravo na dopisivanje bez nadzora sa braniocem, Zaštitnikom građana ili drugim državnim organima i međunarodnim organizacijama za zaštitu ljudskih prava.

Telefoniranje

Član 42

Osuđeni koji je razvrstan u zatvoreno odeljenje ima pravo na telefonski razgovor tri puta nedeljno, a osuđeni koji je razvrstan u poluotvoreno i otvoreno odeljenje ima pravo na svakodnevni telefonski razgovor, u skladu sa mogućnostima zavoda.

Zavod je obavezan da obezbedi potreban broj telefonskih govornica, u zavisnosti od broja osuđenih.

Telefoniranje se obavlja na osnovu rasporeda koji se unapred objavljuje.

Telefonski razgovori ukupno traju, po pravilu, najduže petnaest minuta.

U zavodu zatvorenog tipa sa posebnim obezbeđenjem, zavodu zatvorenog tipa i zatvorenom odeljenju zavoda na predlog upravnika zavoda ili direktora Uprave, prvostepeni sud u sedištu zavoda može, u skladu sa Zakonom, ako to nalažu zahtevi održavanja reda, sigurnosti i bezbednosti, sprečavanja krivičnih dela i zaštita oštećenih, doneti odluku da se, na određeno vreme, telefonski razgovor nadzire.

Telefonski razgovor se obavlja na jeziku po izboru i o trošku osuđenog.

Obaveštavanje

Član 43

Osuđeni može nabavljati knjige, časopise i druga sredstva javnog obaveštavanja izdata, odnosno proizvedena u zemlji i inostranstvu.

Zavod ima biblioteku sa dovoljnim brojem knjiga iz različitih područja.

Biblioteka obavezno ima tekst važećeg Ustava Republike Srbije, Krivičnog zakonika, Zakonika o krivičnom postupku, Zakona o izvršenju krivičnih sankcija, Zakona o pomilovanju, Zakona o Zaštitniku građana, podzakonskih akata koji su doneti na osnovu Zakona o izvršenju krivičnih sankcija, kao i tekstove potvrđenih međunarodnih akata koji se odnose na izvršenje krivičnih sankcija i zaštitu osnovnih ljudskih prava i sloboda.

Zavod sarađuje sa bibliotekama, a prema potrebi obezbeđuje i druga audio-vizuelna sredstva javnog obaveštavanja.

Osuđenom je dozvoljeno da knjige i druga sredstva javnog obaveštavanja iznosi iz biblioteke radi korišćenja u slobodno vreme.

Izdavanje i korišćenje knjiga i drugih sredstava javnog obaveštavanja određuje upravnik zavoda.

Obrazovanje

Član 44

Osuđeni ima pravo na obrazovanje.

Zavod organizuje opismenjavanje, osnovno i stručno obrazovanje, prema programu postupanja. Zavod omogućava polaganje ispita u zavodu i van zavoda.

Ukoliko se osuđeni obrazuje ili školuje, zavod, prema svojim mogućnostima i u okviru programa postupanja, obezbeđuje odgovarajuće uslove i vreme za učenje.

Troškove obrazovanja koje ne organizuje zavod snosi osuđeni.

Odsustvo osuđenog zbog potreba obrazovanja ne smatra se posebnim pravom osuđenog u smislu ovog pravilnika.

Rad, osposobljavanje za rad i stručno usavršavanje osuđenih

Član 45

Rad osuđenog je sastavni deo programa postupanja.

Svrha rada iz stava 1. ovog člana je da osuđeni stekne, održi i poveća svoje radne sposobnosti, radne navike i stručno znanje.

Član 46

Osposobljavanje za rad i stručno usavršavanje osuđenih obavlja se kroz teorijsku pripremu i praktičnu obuku, prema mogućnostima zavoda.

Slobodno vreme

Član 47

Zavod mora omogućiti da osuđeni u slobodno vreme, izvan zatvorenih prostorija provede najmanje dva časa dnevno.

Zavod organizuje različite oblike aktivnosti za zadovoljenje telesnih, umetničkih, kulturnih i radnih potreba osuđenih.

Zavod, u skladu sa svojim mogućnostima, obezbeđuje prostor i opremu za korišćenje slobodnog vremena osuđenih.

Član 48

U zavodu se organizuju kulturne, radne, zabavne i sportsko-rekreativne aktivnosti. Program aktivnosti organizuje i sprovodi služba za tretman.

U slobodno vreme osuđeni se prema svojim sklonostima i interesovanjima mogu baviti izradom umetničkih predmeta i drugim vidovima stvaralačkog izražavanja.

Član 49

Zavod, u skladu sa svojim mogućnostima, omogućuje bavljenje telesnim vežbanjem i sportskim aktivnostima i u tu svrhu obezbeđuje sportske terene, prostorije, sportske rekvizite i teretanu sa pripadajućom opremom.

Aktivnosti iz stava 1. ovog člana organizuju se tokom celog dana, prema programu koji je donela služba za tretman.

Verska prava osuđenih

Član 50

Osuđeni ima pravo da ga jednom mesečno poseti svešteno lice.

Ako u zavodu postoji dovoljan broj osuđenih iste veroispovesti, na njihov zahtev upravnik zavoda će, u skladu sa Zakonom, dozvoliti sveštenom licu te veroispovesti da ih redovno posećuje, ili da u zavodu ima redovnu službu ili nastavu.

Zavod obezbeđuje posebnu prostoriju prikladnu za verske obrede, versku nastavu i posete sveštenih lica različitih veroispovesti.

Posete

Član 51

Osuđeni ima pravo na posetu u trajanju od najmanje jednog časa, i to:

1) jednom nedeljno - u odeljenju otvorenog tipa;

2) dvaput mesečno - u odeljenju poluotvorenog tipa;

3) jednom mesečno - u odeljenju zatvorenog tipa.

Trajanje posete duže od jednog časa određuje upravnik zavoda.

Poseta se obavlja subotom ili nedeljom i u dane neradnog državnog praznika u vremenu od 9,00 do 17,00 časova.

Upravnik zavoda može odobriti posete i drugim danima ukoliko za to postoje opravdani razlozi.

Prostorija za posete mora biti prostrana, čista, osvetljena, zagrejana prema potrebi, provetrena, sa odgovarajućim sanitarnim uređajima i odgovarajućim brojem stolica i stolova. Poseta se može obaviti i na pogodnim otvorenim prostorima u zavodu.

Zavod je obavezan da na vidnom mestu istakne podatke o vremenu i uslovima posete.

Sve posete se evidentiraju u knjigu poseta.

Član 52

Branilac ili punomoćnik posećuje osuđenog u radno vreme.

Poseta se obavlja u prostoriji pogodnoj za ostvarivanje prava osuđenog na posetu branioca ili punomoćnika ili lica koje je on pozvao radi davanja punomoćja o zastupanju.

Poseta branioca ili punomoćnika unosi se u odgovarajuću evidenciju poseta.

Član 53

Posetiocu se utvrđuje identitet i upisuje se u knjigu poseta.

Posetilac se pretresa pre ulaska u prostoriju za posetu. Lični pretres vrši službeno lice istog pola kao i posetilac, na način kojim se poštuje dostojanstvo i čuvaju lične stvari posetioca.

Ako posetilac ne pristane na pretres, poseta se neće omogućiti.

Ukoliko posetilac ili osuđeni svojom radnjom ili stanjem ugrožava red ili bezbednost, upravnik zavoda ili lice koje on ovlasti, može uskratiti ili prekinuti posetu.

Ukoliko posetilac pokuša da unese nedozvoljene predmete ili stvari poseta će se prekinuti ili se neće dozvoliti.

Stvari pronađene prilikom pretresa za koje postoji verovatnoća da su u vezi sa nekim krivičnim delom, oduzimaju se od posetioca i o tome se odmah obaveštava područni organ policije. O privremeno oduzetim stvarima sačinjava se zapisnik.

Član 54

U karton posete osuđenog unose se podaci o licima koja će ga posećivati.

Ukoliko su podaci koje osuđeni daje o licima koja će ga posećivati netačni, osuđeni će biti disciplinski kažnjen.

Boravak u posebnoj prostoriji

Član 55

Osuđeni ima pravo da jednom u tri meseca boravi s bračnim drugom, decom ili drugim bliskim licem tri časa u posebnim prostorijama zavoda.

Posebna prostorija zavoda mora biti dovoljno prostrana, zagrejana, osvetljena, sa potrebnim nameštajem, kupatilom i prilagođena za boravak dece.

Pod bliskim licima podrazumevaju se lica koja je osuđeni naveo kao posetioce.

Prijem paketa

Član 56

Osuđeni ima pravo na prijem paketa i to:

1) jednom nedeljno - u odeljenju otvorenog tipa;

2) dvaput mesečno - u odeljenju poluotvorenog tipa;

3) jednom mesečno - u odeljenju zatvorenog tipa i zavodu zatvorenog tipa sa posebnim obezbeđenjem.

Težina paketa može biti do deset kilograma.

Paket sadrži stvari koje osuđeni može posedovati, u skladu sa članom 23. ovog pravilnika i fabrički zapakovane prehrambene proizvode. Upravnik zavoda ili lice koje on odredi može odobriti prijem i druge hrane koja će se upotrebiti u toku dana.

Paket se osuđenom može dostaviti poštom ili prilikom posete.

Pregled svakog paketa se obavlja u prisustvu osuđenog.

Ukoliko se ustanovi da se u paketu nalaze stvari koje osuđeni ne može posedovati, one će se izdvojiti. Izdvojene stvari će se o trošku osuđenog vratiti pošiljaocu ili predati posetiocu.

Lako kvarljive stvari se uništavaju u prisustvu osuđenog.

Ukoliko težina paketa prelazi deset kilograma, osuđeni će u prisustvu službenog lica izdvojiti stvari koje prelaze dozvoljenu težinu. Ove stvari vraćaju se pošiljaocu ili se predaju posetiocu, o trošku osuđenog.

Izuzetno, u opravdanim slučajevima upravnik zavoda ili lice koje on ovlasti ima pravo da dozvoli prijem stvari osuđenom preko dozvoljene težine.

Prijem novčanih pošiljki

Član 57

Osuđeni ima pravo na neograničeni prijem i slanje novčanih pošiljki.

Novac koji osuđeni prima deponuje se na novčani depozit.

Mesečni iznos novca kojim osuđeni slobodno raspolaže je iznos prosečne zarade u Republici Srbiji za prethodni mesec prema poslednjim podacima organa nadležnog za poslove statistike.

2. Posebna prava osuđenih

Član 58

U okviru programa postupanja, osuđenom se, odlukom upravnika zavoda, na obrazloženi predlog stručnog tima, mogu dodeliti posebna prava u zavodu i posebna prava izvan zavoda.

Posebna prava u zavodu su:

1) prošireno pravo na prijem paketa;

2) prošireno pravo na broj poseta;

3) prošireno pravo na krug lica koja mogu posetiti osuđenog (dalji srodnici, prijatelji i drugi);

4) pravo na prijem poseta bez nadzora u prostorijama za posete;

5) pravo na prijem poseta u posebnim prostorijama, bez prisustva ostalih osuđenih;

6) pravo na pogodniji smeštaj.

Posebna prava izvan zavoda su:

1) pravo na prijem poseta izvan zavoda;

2) pravo na slobodni izlazak u grad;

3) pravo na posetu porodici i srodnicima o vikendu i praznicima;

4) pravo na nagradno odsustvo iz zavoda do sedam dana u toku godine;

5) pravo na vanredno odsustvo iz zavoda do sedam dana;

6) pravo na korišćenje godišnjeg odmora izvan zavoda.

Odlukom upravnika zavoda o dodeli proširenog prava na krug lica koja mogu posetiti osuđenog, određuju se lica koja ga mogu posetiti.

Član 59

Posebna prava osuđenog koja obuhvataju izlaske i odsustva iz zavoda ne mogu se spajati sa posebnim pravom na korišćenje godišnjeg odmora izvan zavoda ili otpuštanjem iz zavoda.

Posebna prava osuđenog koja obuhvataju izlaske i odsustva iz zavoda u jednom mesecu, ne mogu se prenositi u drugi mesec.

Posebna prava osuđenog koja obuhvataju odsustva iz zavoda, mogu se koristiti najviše onoliko puta koliko ima vikenda i praznika u toku meseca i najmanje u trajanju od 24 sata.

Vreme izlaska i povratka osuđenog u zavod ne može biti određeno u vremenu od 20,00 do 8,00 časova.

U slučaju korišćenja posebnih prava izlaska i odsustva iz zavoda u mesecu u kom se osuđeni otpušta sa izdržavanja kazne, ili mu se prekida izvršenje kazne, odnosno u kom koristi godišnji odmor izvan zavoda, uzeće se u obzir broj dana provedenih na izdržavanju kazne u tom mesecu i srazmerno utvrditi trajanje odsustva.

U slučaju premeštaja u zavod i odeljenje istog ili otvorenijeg tipa, osuđeni koristi vrstu i obim dodeljenih posebnih prava koja nije iskoristio u mesecu u kom je izvršen premeštaj.

Član 60

Prilikom korišćenja posebnih prava koja podrazumevaju izlazak i odsustvo iz zavoda, osuđenom se izdaje pisana dozvola za izlazak koja sadrži: ime osuđenog, ime jednog roditelja, prezime osuđenog, matični broj u zavodu, jedinstveni matični broj građana, adresu prebivališta, dan i čas izlaska i povratka u zavod, datum izdavanja, potpis ovlašćenog lica i pečat zavoda.

Vanredni izlazak i odsustvo

Član 61

Vanredni izlazak ili odsustvo iz zavoda upravnik zavoda može, bez obzira na kategoriju i iskorišćena posebna prava, odobriti osuđenom:

1) u slučaju smrti člana uže porodice;

2) radi obilaska teže obolelog člana uže porodice;

3) u slučaju rođenja deteta i zaključenja braka.

Upravnik zavoda izuzetno može odobriti vanredni izlazak ili odsustvo i u drugim vanrednim slučajevima.

Ukoliko postoje bezbednosni razlozi zavod će diskretno i efikasno obezbediti vanredni izlazak i prisustvo osuđenog u slučajevima predviđenim st. 1. i 2. ovog člana.

3. Zaštita prava osuđenih

Podnesak

Član 62

U cilju ostvarivanja svojih prava osuđeni se može podneskom pismeno obratiti načelniku službe ili drugom ovlašćenom licu iz odgovarajuće službe zavoda.

Lice iz stava 1. ovog člana je dužno da u roku od pet dana od dana predaje podneska, pismeno i obrazloženo odgovori na podnesak osuđenog.

Ukoliko je to potrebno za ispitivanje podneska, lice iz stava 1. ovog člana može obaviti razgovor sa osuđenim.

Pritužba

Član 63

Osuđeni ima pravo pritužbe upravniku zavoda zbog povrede prava ili drugih nepravilnosti koje su u zavodu učinjene prema njemu.

Ukoliko se predmet pritužbe odnosi na jedan ili više podnesaka iz člana 62. stav 1. ovog pravilnika, osuđeni će u obrazloženju pritužbe navesti razloge zbog kojih je nezadovoljan odgovorom ovlašćenog lica.

Upravnik zavoda ili lice koje on ovlasti dužan je da ispita pritužbu osuđenog i da o njoj donese rešenje u roku od 15 dana.

Ukoliko se pritužba odnosi na težu povredu radnih obaveza i dužnosti od strane zaposlenog lica, upravnik ili lice koje on odredi, odmah će ispitati osnovanost pritužbe i preduzeti mere za sprečavanje daljeg nastupanja štetnih posledica.

Ukoliko se pritužba odnosi na ugrožavanje ili povredu tela ili zdravlja osuđenog, upravnik zavoda će narediti da lekar odmah pregleda osuđenog i da o tome sačini izveštaj.

Poverljiv razgovor sa upravnikom zavoda

Član 64

Osuđeni može pismeno zahtevati da se neposredno obrati upravniku zavoda i da sa njim usmeno razgovara. Zahtev se dostavlja preko posebnog sandučeta.

Upravnik zavoda će obaviti razgovor sa osuđenim. Ukoliko navedeni razlozi nemaju poverljiv karakter uputiće ga na zakonom i ovim pravilnikom propisan način ostvarivanja i zaštite prava.

Žalba

Član 65

Osuđeni koji ne dobije odgovor na pritužbu ili nije zadovoljan donetim rešenjem ima pravo da u roku od osam dana od dana prijema rešenja, podnese žalbu direktoru Uprave.

U žalbi osuđenog navodi se broj odluke na koju se žali i u kom pogledu je nezadovoljan donetom odlukom.

Član 66

Podnesak, pritužbu i žalbu osuđeni podnosi u tri primerka, od kojih se jedan upućuje nadležnom organu, jedan ostaje kod osuđenog, a jedan se ulaže u lični list osuđenog.

Neposredna pritužba direktoru Uprave

Član 67

Ako osuđeni smatra da je njegovo pravo povređeno postupanjem upravnika zavoda, može podneti pritužbu direktoru Uprave za izvršenje krivičnih sankcija (u daljem tekstu: Uprava). Osuđeni podnosi pritužbu direktoru Uprave u zatvorenoj koverti.

Ako direktor Uprave ili lice koje on ovlasti utvrdi da pritužba nije podneta iz razloga navedenog u stavu 1. ovog člana, pritužbu će dostaviti nadležnom organu i o tome će obavestiti osuđenog.

Prituživanje nadzoru

Član 68

Osuđeni ima pravo da se bez prisustva službenih lica u zavodu prituži ovlašćenom licu koje, u skladu sa zakonom, nadzire rad zavoda.

Sadržina pritužbe predstavlja tajnu, u skladu sa zakonom.

Osuđeni može da se pismeno prituži odeljenju nadležnom za poslove nadzora u sedištu Uprave.

Pisana pritužba upućuje se u zatvorenoj koverti.

Sudska zaštita

Član 69

Protiv konačne odluke kojom je osuđenom tokom izvršenja kazne zatvora ograničeno ili povređeno neko pravo utvrđeno zakonom osuđeni ima pravo, u skladu sa Zakonom, na sudsku zaštitu.

Sudska zaštita iz stava 1. ovog člana ostvaruje se u upravnom sporu.

Član 70

Tužba za sudsku zaštitu se podnosi u roku od tri dana od dana dostavljanja odluke.

O tužbi iz stava 1. ovog člana nadležni sud odlučiće u roku od 30 dana od dana prijema tužbe, u skladu sa Zakonom.

Podnošenje pritužbe Zaštitniku građana

Član 71

Osuđeni ima pravo podnošenja pritužbe Zaštitniku građana pismeno ili usmeno bez prisustva zaposlenih u zavodu.

Pre podnošenja pritužbe, osuđeni je dužan da pokuša da zaštiti svoja prava u odgovarajućem pravnom postupku.

Izuzetno, Zaštitnik građana može, u skladu sa zakonom, pokrenuti postupak i pre nego što su iscrpljena sva pravna sredstva u postupku iz stava 2. ovog člana, ako bi podnosiocu pritužbe bila naneta nenadoknadiva šteta ili ako se pritužba odnosi na povredu principa dobre uprave, posebno nekorektan odnos organa uprave prema podnosiocu pritužbe, neblagovremen rad ili druga kršenja pravila etičkog ponašanja zaposlenih u organima uprave.

Osuđeni podnosi pritužbu u zapečaćenoj koverti. Zavod obezbeđuje dovoljan broj koverata za osuđene.

Član 72

Podnošenje podnesaka, pritužbi, žalbi ili tužbi, ne povlači odgovornost osuđenog i on zbog toga ne može biti izložen bilo kakvom kažnjavanju, maltretiranju ili uznemiravanju.

Samoinicijativno učešće osuđenih

Član 73

Zavod omogućava da osuđeni, preko svojih predstavnika, podnose pismene predloge i mišljenja upravniku zavoda o pitanjima koja su od značaja za život i rad osuđenih u zavodu.

Svaki osuđeni može da bude biran za predstavnika i da bira predstavnike iz stava 1. ovog člana.

Izbor predstavnika iz stava 1. ovog člana obavlja se tajnim glasanjem, u organizaciji zavoda. Izbor predstavnika i način samoinicijativnog učešća osuđenih uređuje se posebnim uputstvom.

Na upućene predloge i mišljenja osuđenih, upravnik zavoda će pismeno odgovoriti.

Pravna pomoć

Član 74

Služba za opšte poslove u zavodu pruža osuđenom pravnu pomoć u vezi sa izvršenjem kazne zatvora.

4. Ponašanje osuđenih za vreme izdržavanja kazne

Obraćanje i međusobno oslovljavanje

Član 75

Osuđeni su obavezni da se za vreme izdržavanja kazne u zavodu ponašaju na način određen Zakonom, ovim pravilnikom, naredbama i uputstvima upravnika zavoda.

Nepridržavanje obaveza predviđenih stavom 1. ovog člana je disciplinski prestup.

Član 76

Osuđeni su obavezni da se pristojno ponašaju prema zaposlenima u zavodu i licima koja posećuju zavod.

Pri susretu sa zaposlenima u zavodu i drugim licima osuđeni je dužan da u stojećem stavu otpozdravi odgovarajućim pozdravom prema dobu dana.

Kada leži bolestan, kao i za vreme obroka, osuđeni nije dužan da otpozdravi u stojećem stavu.

Osuđeni se prilikom obraćanja predstavlja ličnim imenom i zaposlene u zavodu oslovljava zvanjem koje imaju u službi.

Zaposleni u zavodu osuđenog oslovljavaju ličnim imenom, obavezni su da se pristojno ponašaju prema osuđenom i da otpozdrave na njegov pozdrav.

Osuđeni i zaposleni u zavodu međusobno se oslovljavaju sa: "Vi".

Raspored dnevnih aktivnosti

Član 77

Ustajanje, lična higijena, spremanje prostorija, doručak i priprema za rad u okviru programa postupanja obavljaju se kao dnevne aktivnosti u periodu od 7,00 do 8,00 časova.

Osuđeni ručak obavljaju u periodu od 13,00 do 15,00 časova, a večeru od 18,00 do 19,00 časova.

Povečerje i spavanje traje od 23,00 do 7,00 časova.

Nedeljom i neradnim danima znak za ustajanje daje se jedan čas kasnije. Na dati znak za ustajanje nisu u obavezi da ustaju osuđeni koji se nalaze na lekarskoj poštedi.

Upravnik zavoda može, prema potrebi radnog angažovanja osuđenih, utvrditi drugačiji raspored dnevnih aktivnosti.

Član 78

Na znak povečerja gasi se svetlo.

Upravnik zavoda ili lice koje on za to odredi može dozvoliti praćenje TV programa i posle znaka povečerja.

5. Disciplinski prestupi i mere

Član 79

Disciplinski prestupi su teže i lakše povrede reda i bezbednosti, kao i povrede drugih pravila ponašanja osuđenog utvrđenih Zakonom i ovim pravilnikom.

Lakši disciplinski prestupi su:

1) ugrožavanje i ometanje drugog osuđenog u obavljanju radnih i slobodnih aktivnosti;

2) udaljavanje iz kruga zavoda ili radilišta i radionica zavoda bez odobrenja;

3) iznošenje alata i drugih materijalnih sredstava sa radnog mesta;

4) međusobna kupoprodaja odeće, obuće, lekova i drugih stvari;

5) kockanje;

6) pripremanje obroka, napitaka ili hrane van prostora predviđenog u tu svrhu;

7) tetoviranje i telesni pirsing sebe ili drugog u zavoda;

8) ugrožavanje i oštećenje imovine;

9) narušavanje izgleda zavoda;

10) neovlašćeno korišćenje i ulaženje u službene prostorije;

11) lakša zloupotreba dobijenih posebnih prava;

12) posedovanje stvari koje osuđeno lice ne sme imati kod sebe (član 5. stav 2. ovog pravilnika);

13) nedisciplinovano, nepristojno i agresivno ponašanje koje remeti život i rad u zavodu;

14) nedozvoljena izrada predmeta;

15) pušenje van prostora određenog u tu svrhu;

16) zanemarivanje radne obaveze;

17) odbijanje izvršenja zakonitog naloga ovlašćenog lica;

18) neovlašćeno korišćenje stvari;

19) omogućavanje pristupa neovlašćenom licu u prostor zavoda;

20) uvredljivo ponašanje prema drugom licu po bilo kom ličnom svojstvu;

21) davanje netačnih podataka o činjenicama bitnim za ostvarivanje prava.

Član 80

Za učinjene disciplinske prestupe, vodi se disciplinski postupak i izriču se disciplinske mere.

Disciplinske mere su:

1) ukor;

2) ograničenje ili zabrana primanja paketa do tri meseca;

3) oduzimanje dodeljenih posebnih prava;

4) ograničenje ili zabrana raspolaganja novcem u zavodu do tri meseca;

5) upućivanje u samicu u slobodno vreme ili tokom celog dana i noći.

Mera upućivanja u samicu i ograničenje ili zabrana raspolaganja novcem u zavodu može se izreći samo za teže disciplinske prestupe.

Ukidanje dodeljenih posebnih prava iz ovog pravilnika i upućivanje u samicu mogu se izreći kumulativno.

IV PREMEŠTAJ, PREKID IZVRŠENJA I OTPUŠTANJE OSUĐENOG

Podnošenje molbe za uslovni otpust

Član 81

Molbu za uslovni otpust, posle izdržane dve trećine kazne zatvora, osuđeni može uputiti sudu koji je doneo presudu u prvom stepenu. Molba se upućuje preko zavoda.

Prevremeno otpuštanje

Član 82

Direktor Uprave može, u skladu sa Zakonom, zbog dobrog vladanja osuđenog i postignutih rezultata u programu postupanja, na predlog upravnika zavoda, prevremeno otpustiti osuđenog sa izdržavanja kazne, najviše tri meseca do isteka kazne, ako je izdržao devet desetina kazne.

Predlog iz stava 1. ovog člana podnosi upravnik zavoda, na osnovu prethodno pribavljenog mišljenja stručnog tima.

Podnošenje molbi za premeštaj i prekid izvršenja kazne

Član 83

Molbu za premeštaj i prekid izvršenja kazne osuđeni podnosi direktoru Uprave.

Molba se upućuje preko zavoda.

Priprema za otpuštanje osuđenog

Član 84

Zavod je dužan, u skladu sa Zakonom, da pre otpuštanja osuđenog sa izvršenja kazne zatvora, u okviru programa postupanja, utvrdi program pružanja pomoći osuđenom nakon otpuštanja.

U ostvarivanju pružanja pomoći iz stava 1. ovog člana zavod sarađuje sa organizacionom jedinicom u sastavu Uprave nadležnom za tretman i alternativne sankcije, organom starateljstva nadležnim prema mestu poslednjeg prebivališta, odnosno ukoliko osuđeni nije imao prebivalište, prema mestu poslednjeg boravišta osuđenog pre upućivanja na izvršenje kazne zatvora, policijom ili odgovarajućom organizacijom ili udruženjem.

Zavod pre otpuštanja osuđenog o tome obaveštava policiju u mestu prebivališta, odnosno boravišta, kao i sud koji je izrekao kaznu zatvora.

Otpuštanje

Član 85

Osuđeni se otpušta iz zavoda onog dana kada mu je istekla kazna.

Ako je poslednji dan izvršenja kazne subota, nedelja ili dan državnog praznika, osuđeni se otpušta prethodnog radnog dana.

Prilikom otpuštanja osuđenom se predaju sve njegove stvari koje su se nalazile na čuvanju, kao i neutrošeni novac koji je čuvan na depozitu.

Predaju i prijem stvari i novca iz stava 3. ovog člana pismeno potvrđuju službeno lice koje obavlja predaju i osuđeni koji prima stvari i novac. Osuđeni predaje sve stvari kojima je bio zadužen za vreme boravka u zavodu.

Položaj prekršajno kažnjenih lica

Član 86

Odredbe ovog pravilnika shodno se primenjuju prema prekršajno kažnjenim licima, ako posebnim propisom nije drukčije određeno.

V ZAVRŠNE ODREDBE

Član 87

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o kućnom redu u kazneno-popravnim zavodima i okružnim zatvorima ("Službeni glasnik RS", broj 27/06).

Član 88

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".