PRAVILNIK
O NAČINU I POSTUPKU PRIJAVLJIVANJA POŠILJKE ZA PREGLED, POSTUPKU I MERAMA ZA POSTUPANJE SA POŠILJKOM KOJOJ JE ZABRANJEN UVOZ

("Sl. glasnik RS", br. 9/2012)

1. Uvodne odredbe

Član 1

Ovim pravilnikom bliže se propisuju način i postupak prijavljivanja pošiljke za pregled, kao i postupak i mere za postupanje sa pošiljkom kojoj je zabranjen uvoz.

Član 2

Odredbe ovog pravilnika ne odnose se na pošiljke hrane životinjskog porekla koja čini deo putničkog ličnog prtljaga namenjenog ličnoj potrošnji, odnosno potrošnji od strane krajnjeg korisnika i pod uslovom da dolazi iz država iz kojih nije zabranjen uvoz ili tranzit i da ukupna masa ne prelazi 1 kg, ako:

1) ne zahtevaju temperaturni režim pre potrošnje;

2) su upakovane u originalno pakovanje;

3) je pakovanje neoštećeno, osim ako se trenutno koristi.

Član 3

Pošiljkama, u smislu ovog pravilnika, smatraju se pošiljke životinja, proizvoda životinjskog porekla, hrane životinjskog porekla, sporednih proizvoda životinjskog porekla ili hrane za životinje obuhvaćeni istim propisanim dokumentom, koje se nalaze u istom prevoznom sredstvu, potiču iz istog mesta porekla i namenjene su istom mestu krajnjeg odredišta.

2. Način i postupak prijavljivanja pošiljke za pregled

Član 4

Pošiljka koja se uvozi u Republiku Srbiju najavljuje se od lica odgovornog za pošiljku popunjavanjem prve strane zajedničkog veterinarskog ulaznog dokumenta u skladu sa zakonom kojim se uređuje veterinarstvo i propisima donetim za sprovođenje ovog zakona.

Uvoz pošiljki životinja najavljuje se na način propisan stavom 1. ovog člana najkasnije 24 sata pre očekivanog dolaska na područje Republike Srbije.

Član 5

Lice odgovorno za pošiljku podnosi zahtev za veterinarsko-sanitarni pregled pošiljke pismeno ili elektronskim putem graničnom veterinarskom inspektoru.

Uz zahtev iz stava 1. ovog člana podnosi se dokumentacija koja prati pošiljku, kao i zajednički veterinarski ulazni dokument, u skladu sa zakonom kojim se uređuje veterinarstvo.

3. Postupak i mere za postupanje sa pošiljkom kojoj je zabranjen uvoz u Republiku Srbiju

Član 6

Ako granični veterinarski inspektor donese rešenje o zabrani uvoza pošiljke, to označava na zajedničkom veterinarskom ulaznom dokumentu i određuje mere za postupanje sa tom pošiljkom.

Član 7

Pošiljka koja je bez izvršene veterinarsko-sanitarne kontrole uneta u Republiku Srbiju oduzima se, a organ nadležan za poslove veterinarstva odlučuje o njenom uništenju ili vraćanju u mesto porekla, odnosno zemlju izvoznicu.

Član 8

Kada se veterinarsko-sanitarnim pregledom utvrdi da pošiljka ne ispunjava veterinarsko-sanitarne uslove za uvoz ili da postoje određene nepravilnosti u skladu sa zakonom kojim se uređuje veterinarstvo, organ nadležan za poslove veterinarstva u dogovoru sa licem odgovornim za pošiljku može da vrati pošiljku sa istog graničnog prelaza na kojem je pošiljka ušla u Republiku Srbiju u zemlju izvoza (u daljem tekstu: ino isporučiocu) i to u periodu od najviše 60 dana od dana donošenja rešenja o zabrani uvoza, koristeći istu vrstu prevoznog sredstva, pod uslovom da je pribavljena saglasnost za vraćanje pošiljke od nadležnog tela koje je izdalo međunarodnu veterinarsku potvrdu (u daljem tekstu: sertifikat) za tu pošiljku.

U slučaju iz stava 1. ovog člana granični veterinarski inspektor:

1) pokreće postupak obaveštavanja u skladu sa posebnim propisom;

2) poništava svaku stranu sertifikata koja prati pošiljku, i to pečatom dimenzija 30 x 150 mm, koji sadrži tekst: "odbijeno" ("rejected"), slovima crvene boje veličine 20 mm, kako bi se onemogućio ponovni uvoz takve pošiljke preko drugih graničnih prelaza.

Do momenta vraćanja pošiljke, odnosno do pribavljanja saglasnosti za vraćanje pošiljke iz stava 1. ovog člana, organ nadležan za poslove veterinarstva vrši uskladištenje i nadzor pošiljke, a troškove snosi lice odgovorno za pošiljku.

Ako nalaz ovlašćene laboratorije za pošiljku hrane životinjskog porekla pokazuje da ta pošiljka ne ispunjava uslove u pogledu bezbednosti za namenu za koju je uvezena, organ nadležan za poslove veterinarstva može da odobri upotrebu, odnosno propisno osposobljavanje te pošiljke za druge namene u skladu sa zakonom kojim se uređuje veterinarstvo, pod uslovom da pošiljka nije opasna po zdravlje životinja i ljudi.

Ako vraćanje pošiljke nije moguće, odnosno ako nisu ispunjeni uslovi iz stava 1. ovog člana i ako je lice odgovorno za pošiljku saglasno da se pošiljka odmah uništi vrši se uništavanje te pošiljke i to u najbližem objektu odobrenom za neškodljivo uništavanje hrane životinjskog porekla, proizvoda životinjskog porekla, sporednih proizvoda životinjskog porekla i hrane za životinje u skladu sa zakonom kojim se uređuje veterinarstvo.

Član 9

U slučaju zabrane uvoza pošiljke životinja granični veterinarski inspektor, u dogovoru sa licem odgovornim za pošiljku, određuje jednu od sledećih mera:

1) smeštanje životinja u štale, njihovo hranjenje, napajanje i po potrebi lečenje;

2) privremeno oduzimanje životinja i njihovo smeštanje u karantin ili izolovanje na graničnom prelazu do dobijanja rezultata analiza;

3) vraćanje životinja u zemlju izvoznicu, ako zdravstveno stanje životinja i uslovi za zaštitu dobrobiti životinja to dopuštaju.

Ako su zdravstveno stanje životinja, odnosno uslovi za zaštitu dobrobiti životinja takvi da onemogućavaju vraćanje pošiljke granični veterinarski inspektor određuje jednu od sledećih mera:

1) klanje životinja na osnovu obavljene službene kontrole pre klanja;

2) lišavanje života životinje na human način i neškodljivo uništavanje leševa.

Član 10

Ovaj pravilnik stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".