ODLUKAO UTVRĐIVANJU LOKALITETA VAJUGA U VAJUGI ZA ARHEOLOŠKO NALAZIŠTE("Sl. glasnik RS", br. 50/2012) |
1. Lokalitet Vajuga u Vajugi utvrđuje se za arheološko nalazište.
2. Lokalitet Vajuga u Vajugi (u daljem tekstu: arheološko nalazište) nalazi se na teritoriji opštine Kladovo u Vajugi, na katastarskim parcelama broj: 2991/1, 2991/2, 2991/3, 2991/4 i 3607/2 KO Vajuga u državnoj svojini, i na katastarskoj parceli broj 3607/1 KO Vajuga u privatnoj svojini.
Granica arheološkog nalazišta ide spoljnim ivicama katastarskih parcela broj: 2991/1, 2991/2, 2991/3, 2991/4 i 3607/2 KO Vajuga u državnoj svojini, i katastarske parcele broj 3607/1 KO Vajuga u privatnoj svojini.
Arheološko nalazište nalazi se na prostoru vojne karaule na obali Dunava. Nalazište sadrži ostatke antičkog utvrđenja dimenzija 90 x 90 m. Jugoistočni i severozapadni delovi bedema su očuvani. Temelji bedema su zidani tehnikom opus cementatum, a zidovi od opeke u pravilnim redovima vezanim krečnim malterom. Na jugoistočnom uglu utvrđenja istražena je četvorougaona kula dimenzija 6,40 x 5,90 m. Utvrđenje je sagrađeno u vreme formiranja zaštite granice provincije Mezije na Dunavu u II veku, a obnovljeno je u IV i VI veku.
Značaj arheološkog nalazišta je zbog očuvanih ostataka rimskog odbrambenog utvrđenja i istorijskog kontinuiteta utvrđivanja i čuvanja granice provincije Mezije i obale Dunava od rano rimskog osvajanja ovih prostora zaključno sa vizantijskim i srednjovekovnim periodom.
3. Zaštićena okolina arheološkog nalazišta obuhvata sledeće katastarske parcele broj: 2990, 3608/1 i 3608/2 KO Vajuga u privatnoj svojini.
Granica zaštićene okoline arheološkog nalazišta ide spoljnim ivicama katastarskih parcela broj: 2990, 3608/1 i 3608/2 KO Vajuga u privatnoj svojini.
4. Utvrđuju se sledeće mere zaštite arheološkog nalazišta:
1) zabrana izgradnje infrastrukture preko arheološkog nalazišta, kao i izgradnja objekata;
2) zabrana raskopavanja, rušenja, prepravljanja, priziđivanja ili bilo kakvih radova koji mogu narušiti svojstva kulturnog dobra bez utvrđenih uslova i saglasnosti nadležne ustanove zaštite;
3) zabrana prosipanja, odlaganja i privremenog ili trajnog deponovanja otpadnih i štetnih materija - hemijski agresivnih, eksplozivnih, otrovnih i radioaktivnih.
5. Utvrđuju se sledeće mere zaštite zaštićene okoline arheološkog nalazišta:
1) izgradnja infrastrukture i drugi građevinski radovi dozvoljava se samo na osnovu uslova i saglasnosti nadležne ustanove zaštite, uz prethodna zaštitna arheološka iskopavanja i adekvatno prezentovanje nalaza;
2) zabrana sađenja visoke vegetacije i pošumljavanje prostora bez saglasnosti nadležnih ustanova zaštite spomenika kulture i prirode;
3) zabrana prosipanja, odlaganja i privremenog ili trajnog deponovanja otpadnih ili štetnih materija - hemijski agresivnih, eksplozivnih, otrovnih i radioaktivnih;
4) zabrana neovlašćenog prikupljanja pokretnih arheoloških površinskih nalaza.
6. Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".