ODLUKAO PRISTUPANJU IZRADE UVOĐENJA GEOGRAFSKOG INFORMACIONOG SISTEMA GRADA POŽAREVCA("Sl. glasnik grada Požarevca", br. 5/2010, 1/2011 - ispr. i 8/2012) |
Ovom Odlukom definišu se uslovi o pristupanju izrade uvođenja Geografskog informacionog sistema Grada Požarevca (u daljem tekstu: GIS), međusobni odnosi delova sistema i način pružanja usluga korisnicima, odnosno drugim pravnim i fizičkim licima.
Ova Odluka zasnovana je na Strategiji razvoja informacionog društva u Republici Srbiji, koju je donela Vlada Republike Srbije.
GIS je namenjen prikupljanju, obradi, upravljanju, analizi, prikazivanju i održavanju prostorno orijentisanih informacija.
Osnivač i vlasnik GIS-a je Grad Požarevac.
U ime Grada Požarevca, Komisija za GIS i Grupa za GIS obavljaju sve poslove u vezi sa GIS-om.
Grupa za GIS radi u sastavu Gradske uprave Grada Požarevca.
Komisija za GIS (u daljem tekstu: Komisija) je telo koje je zaduženo da u procesu funkcionisanja GIS-a ima konsultativnu i savetodavnu ulogu, kao i da donosi odluke iz svoje nadležnosti.
Nadležnost komisije je da:
- Koordinira rad Gradske uprave, javnih preduzeća, ustanova i drugih članica sistema
- prati funkcionisanje GIS-a i predlaže mere za poboljšanje funkcionisanje sistema
- predlaže opšte i posebne uslove za pristupanje sistemu koji su sastavni deo ugovora o pristupanju
- donosi preporuke, uputstva i odluke u vezi postupanja javnih preduzeća i ustanova članica GIS-a, koja su obavezujuće za sve članice GIS-a i mogu biti deo ugovora
- predlaže Gradonačelniku donošenje uputstava i odluka koje su obavezujuće za sva pravna lica, čiji je osnivač Grad a čiji je cilj stvaranje preduslova za formiranje jedinstvene baze podataka GIS-a
- predlaže Gradonačelniku da naloži pravnom licu, čiji je osnivač Grad da podatke kojima raspolaže obavezno stavi na raspolaganje Grupi za GIS, ili da postane članica GIS-a sa svim pravima i obavezama koje će biti utvrđene Sporazumom o saradnji na Geografskom Informacionom Sistemu Grada Požarevca.
Komisija ima predsednika, potpredsednika i sedam članova koje imenuje Gradsko veće Grada Požarevca.
Najmanje dva člana Komisije moraju biti iz Gradske uprave Požarevac, a ostali iz javnih preduzeća i ustanova članica sistema, koji su u profesionalnom i stručnom smislu ispunjavaju uslove za članstvo u Komisiji.
Pod profesionalnim i stručnim kvalitetima članova Komisije podrazumeva se stečeno obrazovanje (u oblasti geodezije, prostornog planiranja, geografije, elektrotehnike, građevine, arhitekture, matematike, mašinstva, saobraćaja, organizacionih nauka i sl.) i stečeno iskustvo u radu na geografskim informacionim sistemima.
Članovi Komisija za svoj rad imaju pravo na naknadu i putne troškove u skladu sa Odlukom o naknadama odbornika Skupštine grada Požarevca, članova skupštinskih radnih tela, članova Gradskog veća grada Požarevca i članova radnih tela Gradskog veća.
Na prvoj sednici predsednik Komisije ima obavezu da predloži Poslovnik o radu, koji obavezno sadrži:
Način rada Komisije
Način odlučivanja
Obaveze predsednika, potpredsednika i ostalih članova Komisije
Poslovnik komisija donosi većinom glasova od ukupnog broja članova.
Poslovnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja na oglasnoj tabli Gradske uprave grada Požarevca, a po prethodno pribavljenoj saglasnosti Gradskog veća Grada Požarevca.
Grupa za GIS je operativno telo koje je zaduženo za prikupljanje i unos podataka, održavanje sistema i obradu u procesu korišćenja GIS-a.
Nadležnost Grupe je da:
- priprema nacrt aktivnosti sa dinamikom realizacije i finansijskim planom za GIS, za narednu godinu i dostavlja je Komisiji
- priprema izveštaj o radu sa finansijskim izveštajem i dostavlja Komisiji, polugodišnji do 30.06. i godišnji do 31.12. tekuće godine
- prikuplja podatke u skladu sa predlogom aktivnosti i unosi ih u GIS.
Grupa za GIS ima koordinatora, zamenika koordinatora i četrnaest članova (u daljem tekstu: članovi Grupe) koje imenuje Gradsko veće.
Koordinator radne grupe je član Komisije.
Članovi Grupe su zaposleni radnici Gradske uprave grada Požarevca i to: iz Odeljenja za urbanizam i građevinske poslove; Odeljenja za imovinsko-pravne, komunalne poslove i saobraćaj; Odeljenja za privredu i finansije i po potrebi drugih odeljenja Gradske uprave, kao i predstavnici javnih i javno-komunalnih preduzeća čiji je osnivač grad i volonteri, koji u profesionalnom i stručnom smislu ispunjavaju uslove za članstvo.
Pod profesionalnim i stručnim kvalitetima članova Grupe podrazumeva se stečeno obrazovanje (u oblasti geodezije, prostornog planiranja, geografije, elektrotehnike, građevine, arhitekture, matematike, informatike, mašinstva, saobraćaja, tehnologije, ekonomije, prava i sl.), i stečeno iskustvo u radu na geografskim informacionim sistemima.
Članovi Grupe za svoj rad mogu ostvariti pravo na naknadu, koja će biti utvrđena Rešenjem o imenovanju Radne grupe.
Delovi GIS-a čine sledeći segmenti: hardver, softver, podaci, administratori, članovi sistema, korisnici sistema, metode i procedure.
Hardver je fizičko računarsko okruženje u kome GIS radi.
Softver obezbeđuje funkcije i alate neophodne za prikupljanje, analizu i prikazivanje podataka o prostoru. Ključne komponente GIS softvera su:
a. Alati za unos i obradu prostornih informacija
b. Sistemi za upravljanje bazama podataka (DBMS)
v. Alati za podršku prostornim upitima, analizama i vizuelizaciji
g. Grafički korisnički interfejs za jednostavno korišćenje alata.
Podaci u digitalnom obliku su rasterski, vektorski i alfanumerički.
Administratori sistema su tehnička lica - specijalisti koji razvijaju i održavaju sistem.
Članovi sistema su javna preduzeća, ustanove i druga pravna lica koja su sa Gradom zaključila ugovor o pristupanju GIS-u.
Korisnici sistema su pravna i fizička lica koja koriste raspoložive podatke.
Metode čine planovi i pravila funkcionisanja GIS-a.
Procedure su utvrđena pravila postupanja.
Pod aktivnostima u formiranju i funkcionisanju GIS-a podrazumeva se: unos podataka, obrada, upravljanje, upiti i analize, vizuelizacija i izveštavanje i distribucija.
Unos podataka podrazumeva postojanje istih u odgovarajućem digitalnom formatu. Postupak prevođenja u odgovarajući format naziva se konverzija. Postupak konverzije iz analognog oblika u digitalni naziva se digitalizacija.
Obrada je određeni vid dorade u cilju prilagođavanja unetih podataka sistemu.
Upravljanje podrazumeva manipulaciju podacima - organizovanje, uređivanje i održavanje baze podataka.
Upiti i analize predstavljaju proces kojim se od postojećih podataka unetih u sistem, specijalnim postupcima dobijaju izvedene informacije koje su predmet analize.
Vizuelizacija i izveštavanje podrazumeva vizuelno prikazivanje dobijenih rezultata upita u digitalnoj ili analognoj formi i njihovo tumačenje.
Distribucija je kretanje podataka između članica GIS-a pravnih i fizičkih lica - korisnika sistema i sl.
Pod članovima sistema podrazumevaju se javna preduzeća, ustanove i druga pravna lica koja sa Gradom zaključe sporazum i memorandum o pristupanju sistemu.
Odluku o prijemu u sistem donosi Komisija, na predlog Grupe za GIS, uz naknadno pribavljenu saglasnost Gradonačelnika grada Požarevca.
Odluka je osnov za zaključenje sporazuma i memoranduma o saradnji i sadrži uslove pod kojima se sporazum i memorandum o saradnji zaključuje.
Sporazum i memorandum o saradnji o pristupanju GIS-u potpisuju Gradonačelnik grada Požarevca i ovlašćeno lice pravnog lica koje pristupa sistemu.
Korisnici GIS-a su pravna i fizička lica, koja imaju potrebu da pristupaju bazama podataka i koriste raspoložive informacije u okviru delatnosti koju obavljaju.
Svi zainteresovani podnose zahtev uz koji obavezno navode svoju delatnost i vrstu podataka koja im je potrebna, kao i vremenski period korišćenja.
Odluku o dozvoli korišćenja podataka, na osnovu zahteva, donosi Komisija. Komisija može tražiti dopunu zahteva podacima koji su od značaja za donošenje odluke. Odluka je osnov za zaključenje sporazuma i memoranduma o saradnji i sadrži uslove pod kojima se zaključuju.
Sporazum i memorandum o saradnji i korišćenju GIS-a potpisuju Gradonačelnik grada Požarevca i ovlašćeno lice pravnog lica koje je podnelo zahtev za korišćenje podataka iz GIS-a.
Fizička lica mogu biti korisnici GIS-a uz potvrdu da u okviru određene institucije (škole, fakulteti, instituti, naučne ustanove i sl.) obavljaju poslove za koje su im potrebni podaci (seminarski i diplomski radovi, naučni radovi i sl.) uz saglasnost Komisije.
Poseban vid korišćenja GIS-a je mogućnost da se na WEB prezentaciji GIS-a označi lokacija zainteresovanog pravnog lica, sa osnovnim podacima (adresa, broj telefona, E-mail i sl.).
Naknada za korišćenje podataka sadržanih u GIS-u Grada Požarevca i za označavanje lokacije zainteresovanog pravnog lica na WEB prezentaciji GIS-a određuje se pravilnikom o naknadama za rad organa Gradske uprave.
Izuzetno, od odredbi člana 10. ove Odluke, JP Vodovod i kanalizacija, JP Direkcija za izgradnju grada Požarevca, JP Komunalne službe, JP Toplifikacija, JP Parking servis postaju članovi sistema danom stupanja na snagu ove Odluke.
Sa ovim članovima sistema biće zaključeni sporazum i memorandum iz člana 10. ove Odluke u roku od 30 dana od stupanja na snagu ove Odluke.
Finansiranje GIS-a Grada Požarevca vrši se iz namenski određenih sredstava Budžeta Grada Požarevca, budžeta Učesnika, donacija i od pružanja usluga Korisnicima što će se i utvrditi posebnim protokolom o saradnji u ovoj oblasti.
Gradsko veće Grada Požarevca će u roku od 15 dana od dana stupanja na snagu ove Odluke doneti rešenje iz člana 6. stav 1. ove Odluke.
Ova Odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom Glasniku Grada Požarevca".