PRAVILNIKO PROSTORNIM I TEHNIČKIM USLOVIMA ZA RAD AGENCIJE ZA ZAPOŠLJAVANJE, USLOVIMA STRUČNE OSPOSOBLJENOSTI ZAPOSLENIH, PROGRAMU, SADRŽINI I NAČINU POLAGANJA ISPITA ZA RAD U ZAPOŠLJAVANJU("Sl. glasnik RS", br. 98/2009 i 100/2012) |
Ovim pravilnikom utvrđuju se prostorni i tehnički uslovi za rad agencije za zapošljavanje (u daljem tekstu: agencija), uslovi u pogledu stručne osposobljenosti zaposlenih, kao i program, sadržina i način polaganja ispita za rad u zapošljavanju.
2. Uslovi za izdavanje i postupak izdavanja dozvole za rad agenciji za zapošljavanje
Utvrđivanje ispunjenosti propisanih uslova za rad agencije vrši se, u skladu sa zakonom, pre izdavanja dozvole za rad, odnosno početka obavljanja delatnosti zapošljavanja, u slučaju produženja dozvole za rad, promene sedišta, otvaranja poslovne jedinice ili u drugim slučajevima kada se poslovi zapošljavanja obavljaju u prostorijama u kojima nisu utvrđeni prostorni i tehnički uslovi za rad.
Postupak utvrđivanja ispunjenosti uslova za rad agencije otpočinje podnošenjem Zahteva za utvrđivanje ispunjenosti uslova za obavljanje poslova zapošljavanja - na obrascu koji je odštampan uz ovaj pravilnik i koji čini njegov sastavni deo (Obrazac 1).
Ukoliko se zahtev iz stava 2. ovog člana podnosi za produženje dozvole za rad za iste prostorije za koje je izdata dozvola za rad, nije potrebno ponovo utvrđivati prostorne i tehničke uslove.
2.1. Prostorni i tehnički uslovi za rad agencije za zapošljavanje
Agencija, u pogledu prostorne i tehničke opremljenosti, mora da ispunjava sledeće uslove, i to:
1) da ima najmanje dve radne prostorije, od po najmanje 12 m² površine povezane vratima, od kojih jedna služi kao kancelarija za rad i prijem stranaka, a druga kao čekaonica za stranke;
2) da ima sanitarne prostorije;
3) da radne prostorije u kojima se obavlja delatnost zapošljavanja nisu istovremeno i prostorije za stanovanje;
4) da radne prostorije u kojima se obavlja delatnost zapošljavanja nisu podrumske prostorije;
5) da u radnim prostorijama postoji neophodna kancelarijska oprema za rad zaposlenih i prijem stranaka;
6) direktan telefon/faks;
7) najmanje jedan kompjuter sa internet vezom.
Uz zahtev iz člana 2. ovog pravilnika prilaže se:
1) pravni osnov za korišćenje prostorija;
2) planski prikaz radnih prostorija, sa navedenom površinom svake prostorije i spratom;
3) spisak neophodne kancelarijske opreme kojom raspolaže;
4) dokaz o broju zaposlenih lica, njihovom nivou obrazovanja, zanimanju i naznaka koje poslove obavljaju;
5) dokaz o plaćenoj naknadi troškova za izdavanje dozvole za rad agenciji.
Postupak utvrđivanja ispunjenosti prostornih i tehničkih uslova za rad agencije obuhvata proveru podataka iz zahteva i pregled radnih prostorija i kancelarijske opreme.
Pregledom radnih prostorija utvrđuje se usaglašenost stvarnog stanja sa dostavljenim podacima iz zahteva.
Ispunjenost propisanih prostornih i tehničkih uslova za rad agencije utvrđuje ministarstvo nadležno za poslove zapošljavanja (u daljem tekstu: ministarstvo) - u roku od 15 radnih dana od dana prijema urednog zahteva.
Po izvršenom pregledu radnih prostorija i kancelarijske opreme sastavlja se zapisnik kojim se utvrđuje ispunjenost prostornih i tehničkih uslova za rad agencije.
2.2. Uslovi stručne osposobljenosti zaposlenih koji obavljaju poslove zapošljavanja u agenciji
Poslove zapošljavanja u agenciji obavljaju stručno osposobljeni zaposleni koji imaju:
1) najmanje srednju stručnu spremu;
2) položen ispit za rad u zapošljavanju.
Agencija mora imati zaposleno najmanje jedno lice sa visokom stručnom spremom koje obavlja poslove zapošljavanja.
Poslove profesionalne orijentacije i savetovanja o planiranju karijere u agenciji može da obavlja isključivo lice sa visokim obrazovanjem - po zanimanju psiholog.
Radi obavljanja poslova profesionalne orijentacije i savetovanja o planiranju karijere može da se zaključi i ugovor o radu van radnog odnosa sa psihologom koji ima položen ispit za rad u zapošljavanju.
Poslove posredovanja u zapošljavanju u zemlji i inostranstvu, obaveštavanja o mogućnostima i uslovima zapošljavanja i sprovođenja pojedinih mera aktivne politike zapošljavanja može da obavlja lice sa visokim obrazovanjem bez obzira na zanimanje.
Poslove iz stava 3. ovog člana može da obavlja i lice koje ima najmanje srednju stručnu spremu, ukoliko u agenciji poslove zapošljavanja obavlja bar jedno lice sa visokim obrazovanjem.
Na osnovu zapisnika kojim se konstatuje ispunjenost prostornih i tehničkih uslova za rad agencije, uz proveru ispunjenosti ostalih uslova predviđenih zakonom i ovim pravilnikom, izdaje se rešenje o dozvoli za rad, produženju dozvole za rad, promeni sedišta, otvaranju poslovne jedinice ili drugo.
2.4. Obaveza obaveštavanja o promenama
Agencija je dužna da obavesti ministarstvo o svim promenama koje su od uticaja na ispunjenost uslova za obavljanje delatnosti zapošljavanja, odnosno na prostorno tehničke uslove i uslove u pogledu stručne osposobljenosti zaposlenih, u roku od pet dana od dana nastale promene.
3. Program, sadržina i način polaganja ispita za rad u zapošljavanju
Ispit za rad u zapošljavanju polažu lica koja se osposobljavaju za obavljanje poslova zapošljavanja u agenciji i Nacionalnoj službi za zapošljavanje.
Ispit za rad u zapošljavanju polaže se u ministarstvu, na osnovu Prijave za polaganje ispita za rad u zapošljavanju (u daljem tekstu: prijava) - podnete na obrascu koji je odštampan uz ovaj pravilnik i koji čini njegov sastavni deo (Obrazac 2).
Prijavu podnosi poslodavac, tj. Nacionalna služba za zapošljavanje ili agencija, a može je podneti i lice koje želi da se osposobi za obavljanje poslova zapošljavanja.
Lice koje je prijavljeno za polaganje stručnog ispita jeste kandidat za polaganje ispita za rad u zapošljavanju (u daljem tekstu: kandidat).
Uz prijavu se prilaže:
1) diploma, odnosno uverenje o stepenu i vrsti obrazovanja kandidata (overen prepis ili fotokopija);
2) fotokopija lične karte kandidata;
3) dokaz o uplati naknade troškova za izdavanje dozvole za rad agenciji.
Ispit za rad u zapošljavanju polaže se po Programu za polaganje ispita za rad u zapošljavanju (u daljem tekstu: Program), koji je odštampan uz ovaj pravilnik i koji čini njegov sastavni deo.
Program se sastoji od opšteg i posebnog dela koji se polažu usmeno.
Propisi koji čine sadržinu Programa postavljaju se na sajt ministarstva i Nacionalne službe za zapošljavanje.
Opšti deo Programa sadrži:
1) osnovne međunarodne pravne izvore u oblasti zapošljavanja, koji se primenjuju u Republici Srbiji - ratifikovane konvencije MOR-a;
2) smernice Evropske unije o politici zapošljavanja i osnovne preporučene pravce za razvoj politike zapošljavanja u Evropskoj uniji;
3) osnovna načela Ustava Republike Srbije;
4) osnovna strateška dokumenta u Republici Srbiji koja se odnose na politiku zapošljavanja.
Opšti deo Programa obezbeđuje da se lice koje obavlja poslove zapošljavanja osposobi za poznavanje i praktičnu primenu propisa i drugih akata koji utiču na sprovođenje propisa u oblasti zapošljavanja i ostvarivanja prava, obaveza i odgovornosti u toj oblasti.
Posebni deo Programa sadrži:
1) važeće propise iz oblasti zapošljavanja i osiguranja za slučaj nezaposlenosti;
2) važeće propise iz oblasti zapošljavanja osoba sa invaliditetom;
3) prava, obaveze i odgovornosti poslodavaca i zaposlenih prema propisima u oblasti rada i socijalnog osiguranja (radni odnosi uopšte i u državnim organima, sistem socijalnog osiguranja);
4) akcioni plan zapošljavanja za period u kome se polaže ispit za rad u zapošljavanju i aktuelne mere aktivne politike zapošljavanja.
Posebni deo Programa obezbeđuje da se stručno i odgovorno obavljaju poslovi zapošljavanja od strane svih nosilaca poslova zapošljavanja, te da se lice koje obavlja ove poslove osposobi za primenu propisa i specifičnih mera aktivne politike zapošljavanja i ostvarivanje pojedinih prava i obaveza na tržištu rada u Republici Srbiji, saglasno uverenju koje se izdaje.
Ispit za rad u zapošljavanju polaže se pred Komisijom za polaganje ispita za rad u zapošljavanju (u daljem tekstu: Komisija), koju rešenjem obrazuje ministar nadležan za poslove zapošljavanja.
Rešenjem o obrazovanju Komisije utvrđuje se njen sastav i određuju predsednik, zamenik predsednika, članovi, njihovi zamenici i lice koje obavlja administrativne poslove.
Svi članovi Komisije, osim lica koje obavlja administrativne poslove, jesu ispitivači.
Predsednik, odnosno zamenik predsednika rukovodi radom Komisije.
U slučaju odsutnosti predsednika, odnosno zamenika predsednika, ispit za rad u zapošljavanju može se održati tako što članovi Komisije pre početka ispita određuju člana - ispitivača koji će rukovoditi radom Komisije i privremeno zameniti predsednika, odnosno zamenika predsednika Komisije.
Ispit za rad u zapošljavanju održava se pred Komisijom ukoliko je prisutno najmanje tri ispitivača.
Ispitivači moraju imati visoko obrazovanje i radno iskustvo u oblasti zapošljavanja od najmanje pet godina.
Komisija utvrđuje rok u kome kandidat pristupa polaganju ispita za rad u zapošljavanju, koji ne može biti duži od dva meseca od dana prijema prijave.
O datumu, vremenu i mestu polaganja ispita za rad u zapošljavanju Komisija je dužna da podnosiocu prijave dostavi pismeno obaveštenje, najkasnije 15 dana pre dana određenog za polaganje ispita.
Ako kandidat ne pristupi polaganju ispita za rad u zapošljavanju ili ako pre polaganja ispita izjavi da odustaje od polaganja, smatraće se da je odustao od prijave za polaganje ispita.
Komisija, na pismeni zahtev kandidata, uz koji podnese odgovarajuće dokaze, može odložiti polaganje ispita za rad u zapošljavanju ako je kandidat iz opravdanih razloga (zbog bolesti ili iz drugih opravdanih razloga) sprečen da polaže.
Pre početka polaganja ispita za rad u zapošljavanju, utvrđuje se identitet kandidata uvidom u ličnu kartu ili drugu ličnu ispravu i kandidati se upoznaju sa pravilima kojih se moraju pridržavati tokom ispita.
Ako u toku trajanja ispita kandidat neopravdano odustane od započetog polaganja, smatraće se da ispit nije položio.
Komisija može odložiti započeto polaganje ispita za rad u zapošljavanju ako je kandidat zbog bolesti ili iz drugih opravdanih razloga sprečen da nastavi polaganje.
O toku ispita za rad u zapošljavanju vodi se zapisnik za svakog kandidata pojedinačno, koji potpisuju svi prisutni ispitivači.
U zapisniku se navodi identitet kandidata, stručna sprema, tok ispita, odnosno pitanja postavljena na opštem i posebnom delu ispita, ocena za opšti i posebni deo ispita, da li je kandidat neopravdano odustao od polaganja ispita i druge činjenice bitne za tok i krajnju ocenu ispita.
Zapisnik o polaganju ispita za rad u zapošljavanju vodi se na obrascu koji je odštampan uz ovaj pravilnik i koji čini njegov sastavni deo (Obrazac 3).
Ispit za rad u zapošljavanju počinje polaganjem opšteg dela ispita.
Uspeh na opštem delu ispita za rad u zapošljavanju ocenjuju ispitivači prisutni na polaganju dogovorom, odnosno većinom glasova.
Ocenjivanje se vrši ocenom "položio" ili "nije položio".
Kandidat koji nije položio opšti deo ispita za rad u zapošljavanju ne može pristupiti polaganju posebnog dela ispita.
Nakon položenog opšteg dela ispita za rad u zapošljavanju kandidat pristupa polaganju posebnog dela ispita, koji obuhvata proveru znanja iz oblasti poslova zapošljavanja za koje se osposobljava.
Uspeh na posebnom delu ispita za rad u zapošljavanju ocenjuju ispitivači prisutni na polaganju dogovorom, odnosno većinom glasova.
Ocenjivanje se vrši ocenom "položio" ili "nije položio".
Kandidat koji je položio opšti deo ispita za rad u zapošljavanju, a nije položio posebni deo, ponovo polaže samo posebni deo ispita za rad u zapošljavanju.
Kandidat koji nije položio posebni deo ispita za rad u zapošljavanju može ponovo polagati taj deo ispita po isteku 30 dana od dana polaganja ispita.
Kandidat koji nije položio ispit za rad u zapošljavanju može ponovo polagati ispit po isteku dva meseca od dana polaganja ispita.
Kandidatu koji je položio ispit za rad u zapošljavanju izdaje se Uverenje o položenom ispitu za rad u zapošljavanju - na obrascu koji je odštampan uz ovaj pravilnik i koji čini njegov sastavni deo (Obrazac 4).
Postupci započeti po propisima koji su važili do početka primene ovog pravilnika okončaće se po tim propisima, osim ako je za lice u postupku povoljnije da se započeti postupak okonča po odredbama ovog pravilnika.
Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaju da važe Pravilnik o programu i načinu polaganja ispita za rad u zapošljavanju ("Službeni glasnik RS", br. 7/04 i 75/07) i Pravilnik o prostornim i tehničkim uslovima i sadržini dozvole za rad agencije za zapošljavanje ("Službeni glasnik RS", br. 7/04 i 75/07).
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Zahtev za utvrđivanje ispunjenosti uslova za obavljanje poslova zapošljavanja
Obrazac 1.
Ministarstvu rada, zapošljavanja i socijalne politike
Beograd, Nemanjina 22-26
ZAHTEV
ZA UTVRĐIVANJE ISPUNJENOSTI USLOVA ZA OBAVLJANJE POSLOVA ZAPOŠLJAVANJA
ZA IZDAVANJE DOZVOLE |
________ |
|
ZA PRODUŽENJE DOZVOLE |
________ |
ZA PROMENU SEDIŠTA |
________ |
|
ZA OTVARANJE POSLOVNE JEDINICE |
________ |
Podaci koji se odnose na izdavanje dozvole:
Podnosilac |
|
|
(navesti ime i prezime fizičkog lica/ naziv pravnog lica ili agencije) |
Adresa |
|
|
(grad, ulica i broj mesta prebivališta, odnosno sedište pravnog lica/agencije) |
Lice za kontakt |
|
Telefon/e-mail |
|
Poslovi zapošljavanja |
|
Poslovi zapošljavanja će se obavljati u prostorijama |
|
(adresa - grad, ulica i broj) |
Poslove zapošljavanja će obavljati |
|
|
(ime i prezime, nivo obrazovanja, ispit za rad u zapošljavanju) |
Podaci koji se odnose na produženje dozvole, promenu sedišta, otvaranje poslovne jedinice*:
Vrsta promene |
|
Broj i datum rešenja/dozvole za rad |
|
Adresa |
|
|
(na kojoj će se obavljati poslovi zapošljavanja) |
Datum i mesto |
|
Podnosilac zahteva |
|
|
|
Prilog: |
|
1) |
pravni osnov za korišćenje prostorija; |
2) |
planski prikaz radnih prostorija, površina radnih prostorija sa navedenom spratnošću; |
3) |
spisak neophodne kancelarijske opreme kojom raspolaže; |
4) |
dokaz o broju zaposlenih lica, njihovom nivou obrazovanja, zanimanju i naznaka koje poslove obavljaju; |
5) |
dokaz o izvršenoj uplati naknade troškova za izdavanje dozvole za rad agenciji. |
* Pored ovih podataka podnosilac zahteva dužan je da popuni i deo koji sadrži podatke koji se odnose na izdavanje dozvole.
Prijava za polaganje ispita za rad u zapošljavanju
Obrazac 2. PRIJAVA ZA POLAGANJE ISPITA ZA RAD U ZAPOŠLJAVANJU podneta MINISTARSTVU RADA, ZAPOŠLJAVANJA I SOCIJALNE POLITIKE Beograd, Nemanjina 22-26
|
Zapisnik o polaganju ispita za rad u zapošljavanju
Obrazac 3.
REPUBLIKA SRBIJA MINISTARSTVO RADA, ZAPOŠLJAVANJA I SOCIJALNE POLITIKE KOMISIJA ZA POLAGANJE ISPITA ZA RAD U ZAPOŠLJAVANJU
ZAPISNIK o polaganju ispita za rad u zapošljavanju
pred Komisijom za polaganje ispita za rad u zapošljavanju, u sastavu:
polaganju ispita za rad u zapošljavanju, i pokazao je sledeće rezultate, i to:
OPŠTI DEO ISPITA ZA RAD U ZAPOŠLJAVANJU:
POSEBNI DEO ISPITA ZA RAD U ZAPOŠLJAVANJU:
Napomene:
Opšti uspeh kandidata na ispitu:
|
Uverenje o položenom ispitu za rad u zapošljavanju
Obrazac 4. REPUBLIKA SRBIJA MINISTARSTVO RADA, ZAPOŠLJAVANJA I SOCIJALNE POLITIKE Komisija za polaganje ispita za rad u zapošljavanju
UVERENJE O POLOŽENOM ISPITU ZA RAD U ZAPOŠLJAVANJU
dana __________, pred Komisijom za polaganje ispita za rad u zapošljavanju, položio-la je ISPIT ZA RAD U ZAPOŠLJAVANJU Uverenje se izdaje na osnovu člana 30. Pravilnika o prostornim i tehničkim uslovima za rad agencije za zapošljavanje, uslovima stručne osposobljenosti zaposlenih, programu, sadržini i načinu polaganja ispita za rad u zapošljavanju.
|
Program za polaganje ispita za rad u zapošljavanju
1. Međunarodni pravni izvori u oblasti zapošljavanja - ratifikovane konvencije MOR-a, i to:
- Zakon o konvencijama - projekat konvencije o nezaposlenosti, koje su, na osnovu člana 389. Versajskog ugovora o miru od 28. juna 1919, donesene na međunarodnim konferencijama rada, održanim u Vašingtonu 1919. U Đenovi 1920. i u Ženevi 1921. i 1925. ("Službene novina Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca", broj 95-XII/27);
- Uredba o ratifikaciji Konvencije Međunarodne organizacije rada, broj 88, o službi za posredovanje rada ("Službeni list FNRJ - Međunarodni ugovori", broj 9/58);
- Uredba o ratifikaciji Konvencije Međunarodne organizacije rada, broj 111, o diskriminaciji u pogledu zaposlenja i zanimanja ("Službeni list FNRJ - Međunarodni ugovori", broj 3/61);
- Uredba o ratifikaciji Konvencije Međunarodne organizacije rada, broj 122, o politici zapošljavanja ("Službeni list SFRJ - Međunarodni ugovori", broj 34/71);
- Zakon o ratifikaciji Konvencije Međunarodne organizacije rada, broj 142, o profesionalnoj orijentaciji i stručnom osposobljavanju u razvoju ljudskih resursa ("Službeni list SFRJ - Međunarodni ugovori", broj 14/82);
- Zakon o ratifikaciji Konvencije Međunarodne organizacije rada, broj 159, o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju invalida ("Službeni list SFRJ - Međunarodni ugovori", broj 3/87);
- Zakon o potvrđivanju Revidirane evropske socijalne povelje ("Službeni glasnik RS", broj 42/09),
Pitanja: godina ratifikacije i predmet, odnosno osnovna sadržina ratifikovanog akta.
2. Smernice EU o politici zapošljavanja i osnovni preporučeni pravci za razvoj politike zapošljavanja u Evropskoj uniji,
Pitanja: ciljevi Lisabonske strategije zapošljavanja (puna zaposlenost, poboljšanje kvaliteta i produktivnosti rada i jačanje ekonomske, socijalne i teritorijalne kohezije); Smernice za politiku zapošljavanja kao deo Integrisanih smernica za tekući period (smernice broj 17-24).
3. Ustav Republike Srbije ("Službeni glasnik RS", broj 98/06),
Pitanja: pojam i materija Ustava; osnovna načela Ustava; podela vlasti; osnovna prava utvrđena Ustavom - ljudska i manjinska prava; ustavni režim prava na rad, prava na štrajk i pravo na obrazovanje; hijerarhija pravnih akata, objavljivanje zakona i drugih pravnih akata, zabrana njihovog povratnog dejstva i jezik postupka.
4. Osnovna strateška dokumenta u Republici Srbiji koja se odnose na politiku zapošljavanja.
Pitanja: donošenje i trajanje strategije zapošljavanja; osnovna sadržina strategije zapošljavanja; ciljevi strategije; preduslovi za sprovođenje strategije; indikatori uspeha strategije.
1. Pozitivni propisi iz oblasti zapošljavanja i osiguranja za slučaj nezaposlenosti, na osnovu Zakona o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti ("Službeni glasnik RS", broj 36/09),
Pitanja: predmet i načela zakona; osnovne definicije u zakonu; poslovi zapošljavanja; Nacionalna služba za zapošljavanje; agencije za zapošljavanje; saveti za zapošljavanje; akcioni plan zapošljavanja; mere aktivne politike zapošljavanja; dodatno obrazovanje i obuka; javni radovi; praćenje i ocena efekata mera aktivne politike zapošljavanja; pravo na novčanu naknadu; visina i trajanje prava na novčanu naknadu; postupak za ostvarivanje prava na novčanu naknadu; postupak zapošljavanja u inostranstvu i zaštita na radu u inostranstvu; evidencije u oblasti zapošljavanja; način vođenja evidencija; nadzor nad nosiocima poslova zapošljavanja.
2. Pozitivni propisi iz oblasti zapošljavanja osoba sa invaliditetom, na osnovu Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom ("Službeni glasnik RS", broj 36/09),
Pitanja: predmet i načela zakona; definicija osobe sa invaliditetom; prava i obaveze osoba sa invaliditetom; procena radne sposobnosti; podsticanje zapošljavanja osoba sa invaliditetom; profesionalna rehabilitacija osoba sa invaliditetom; zapošljavanje pod opštim i pod posebnim uslovima; obaveza zapošljavanja osoba sa invaliditetom; mere aktivne politike zapošljavanja osoba sa invaliditetom; preduzeće za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom; drugi oblici zapošljavanja i radnog angažovanja osoba sa invaliditetom; nadzor nad primenom zakona.
3. Prava, obaveze i odgovornosti poslodavaca i zaposlenih prema propisima u oblasti rada i socijalnog osiguranja (radni odnosi uopšte i u državnim organima, sistem socijalnog osiguranja), na osnovu Zakona o radu ("Službeni glasnik RS", br. 24/05, 61/05 i 54/09), Zakona o državnim službenicima ("Službeni glasnik RS", br. 79/05, 81/05 - ispravka, 83/05 - ispravka, 64/07, 67/07 - ispravka i 116/08) i Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje ("Službeni glasnik RS", br. 84/04, 61/05, 62/06 i 5/09),
Pitanja: prava i obaveze zaposlenih i poslodavca; zasnivanje radnog odnosa; vrste radnog odnosa; radno vreme; odmori i odsustva, mirovanje radnog odnosa; zaštita zaposlenih; zarada, naknada zarade i druga primanja; višak zaposlenih; izmena ugovora o radu; prestanak radnog odnosa; rad van radnog odnosa; sindikalno organizovanje zaposlenih; nadležnost inspekcije rada; specifičnost rada u državnim organima; osnovna pravila o državnim službenicima; vrste radnih mesta državnih službenika; popunjavanje slobodnih radnih mesta; prestanak radnog odnosa državnih službenika; prava državnih službenika pri promeni uređenja državnih organa; vrste doprinosa za obavezno socijalno osiguranje; obveznici doprinosa; osnovice doprinosa; stope doprinosa; aktivne mere zapošljavanja u vezi refundacije doprinosa za obavezno socijalno osiguranje; kontrola obračunavanja i plaćanja doprinosa.
4. Akcioni plan zapošljavanja za period u kome se polaže ispit za rad u zapošljavanju i aktuelne mere aktivne politike zapošljavanja.
Pitanja: makroekonomski pokazatelji na tržištu rada; stanje na tržištu rada; ciljevi i prioriteti politike zapošljavanja; programi i mere aktivne politike zapošljavanja; finansijski okvir i izvori finansiranja mera aktivne politike zapošljavanja; teže zapošljivi nezaposleni.