PROGRAM

FONDA ZA RAZVOJ REPUBLIKE SRBIJE ZA 2013. GODINU

("Sl. glasnik RS", br. 14/2013)

 

I OSNOVNI CILJEVI

U 2013. godini, Fond za razvoj Republike Srbije će usmeriti svoju aktivnost na ostvarenje sledećih ciljeva:

- podsticanje ravnomernog regionalnog razvoja, uključujući i razvoj nedovoljno razvijenih područja;

- podsticanje poslovanja pravnih lica i preduzetnika u Republici Srbiji;

- podsticanje konkurentnosti i likvidnosti privrede Republike Srbije;

- podsticanje zapošljavanja;

- podsticanje proizvodnje robe namenjene izvozu.

Pravo na korišćenje sredstava Fonda imaće privredni subjekti na području Republike Srbije, koji dostave finansijske izveštaje za prethodne dve godine, u kojima nije iskazan gubitak i to:

- privredni subjekti koji su u većinskom privatnom ili državnom vlasništvu, osim javnih preduzeća;

- privredni subjekti koji imaju učešće društvenog kapitala manje od 40%.

Krediti i garancije Fonda se mogu koristiti za kreditiranje, odnosno za obezbeđivanje potraživanja svih privrednih grana, osim za:

- organizovanje igara na sreću, lutrija i sličnih delatnosti;

- proizvodnju i promet bilo kog proizvoda ili aktivnosti, koje se prema domaćim propisima ili međunarodnim konvencijama i sporazumima, smatraju zabranjenim;

- proizvodnju i promet nafte i naftnih derivata.

Fond ne može po zahtevu jednog podnosioca odobravati i kredit i garanciju, ako se i kredit i garancija odnose na isti pravni posao.

1. Prioritet u korišćenju sredstava imaju:

- programi koji obezbeđuju otvaranje novih radnih mesta,

- programi koji podstiču proizvodnju za izvoz,

- programi koji obezbeđuju viši nivo projektovane rentabilnosti, odnosno veće ekonomske efekte po jedinici uloženih sredstava i brži povraćaj uloženih sredstava,

- investicioni programi iz oblasti industrije; prerađivački kapaciteti iz oblasti poljoprivrede; programi primarne poljoprivredne proizvodnje i prerade za domaće i inostrano tržište podnetih od strane pravnih lica; investicioni programi iz sektora usluga,

- programi koji obezbeđuju primenu inovacione tehnologije,

- programi koji obezbeđuju veću energetsku efikasnost,

- programi koji pod ostalim jednakim uslovima imaju veće učešće sopstvenih sredstava u strukturi finansiranja u odnosu na sredstva Fonda,

- programi preduzetnika i ženskog preduzetništva, koji će angažovanjem kreditnih sredstava Fonda ostvarivati viši rast godišnjeg prihoda i obezbediti veći broj novozaposlenih radnika.

2. Kriterijumi za ocenu investicionih programa

Visinu kredita i iznos garancija Fonda određuju sledeći elementi:

a) Ocena finansijskog stanja i kreditne sposobnosti investitora:

- profitabilnost,

- finansijska stabilnost,

- tokovi gotovine,

- pokazatelji likvidnosti,

- neto obrtni fond,

- pokazatelji zaduženosti,

- pokazatelji ekonomičnosti,

- pokazatelji rentabilnosti,

- prethodna poslovna saradnja sa Fondom,

- uredna kreditna istorija u saradnji sa Fondom i poslovnim bankama.

b) Ekonomska ocena projekta:

- likvidnost projekta,

- opšta stopa prinosa,

- neto sadašnja vrednost,

- interna stopa rentabilnosti,

- vreme povraćaja ulaganja,

- projektovani prihod, rashod, neto dobit.

v) Ocena instrumenata obezbeđenja:

- validnost instrumenata obezbeđenja,

- vrednost instrumenata obezbeđenja.

Odstupanje od navedenih kriterijuma moguće je u opravdanim slučajevima gde postoji poseban interes Republike Srbije koji je utvrđen Zaključkom Vlade.

II SREDSTVA I PLASMANI

Radi ostvarenja ciljeva postavljenih ovim programom, potrebna sredstva će se obezbediti naplatom anuiteta po dospelim dugoročnim kreditima, naplatom kratkoročnih kredita, prodajom društvenog kapitala, prodajom hartija od vrednosti i iz drugih izvora sredstva Fonda, kao i pomoću kreditnih linija banaka i drugih finansijskih institucija.

Finansijski plan za 2013. godinu (plan priliva i odliva sredstava), prikazan je u narednim tabelama:

1. Planirani priliv sredstava po izvorima u 2013. godini:

Izvori

Iznos u din.

% učešća u strukturi

Naplata dospelih kredita

11.000.000.000,00

89,94

Prodaja obveznica stare dev. šted.

220.000.000,00

1,80

Prodaja društv. kapitala, ostatka stečajne mase, otkupa stanova i dr.

10.000.000,00

0,08

Ostalo (naplaćena otpisana potraž.)

1.000.000.000,00

8,18

Ukupna sredstva:

12.230.000.000,00

100,00

Napomena: Naplatom dospelih kredita nije obuhvaćena planirana naplata kredita odobrenih iz budžetskih izvora na osnovu Programa za podsticanje ravnomernog regionalnog razvoja. Iznosi dobijeni naplatom kredita odobrenih po navedenom programu mogu predstavljati dodatne izvore za finansiranje programa Vlade Republike Srbije za identične namene.

2. Planirani odliv i raspored sredstava u 2013. godini:

 

Iznos u dinarima

% učešća u strukturi

UKUPNA SREDSTVA (1+2)

12.230.000.000,00

100,00

1. UKUPNI PLASMANI

11.840.003.000,00

96,81

Dugoročni krediti pravnih lica

9.345.503.000,00

76,41

Kreditiranje SZR i preduzetnika

800.000.000,00

6,54

Kratkoročni krediti privredi

1.000.000.000,00

8,18

Start-up krediti, kreditiranje starih zanata i ženskog preduzetništva

694.500.000,00

5,68

A. Start-up krediti

623.500.000,00

5,10

B. Kreditiranje starih umetničkih zanata

21. 000.000,00

0,17

C. Kreditiranje ženskog preduzetništva

50.000.000,00

0,41

2. Finansiranje red. delatnosti Fonda

389.997.000,00

3,19

Nabavka osnovnih sredstava

68.348.000,00

0,56

Komunalne usluge

19.700.000,00

0,16

Bruto zarada zaposlenih i naknade

232.900.000,00

1,90

Troškovi poslovanja

69.049.000,00

0,56

Pored navedenih plasmana Fond će odobravati garancije privrednim subjektima, finansijskim organizacijama i lizing kućama. Republika Srbija garantuje za garancije koje izdaje Fond. Ukupan nominalni iznos garancija koje Fond izdaje, utvrđuje Vlada.

Finansijskim planom za 2013. godinu definisani su plasmani na bazi očekivanih priliva u ukupnom iznosu od 11.840.003.000,00 dinara, koji sa troškovima finansiranja redovne delatnosti daju iznos od 12.230.000.000,00 dinara.

Finansijskim planom za 2013. godinu nisu obuhvaćeni programi koje će Fond realizovati iz sredstava budžeta Republike Srbije, kao i komisioni poslovi - poslovi koje Fond obavlja u svoje ime, a za račun nadležnih ministarstava.

III USLOVI ZA KORIŠĆENJE SREDSTAVA FONDA

Investicioni krediti će se odobravati sa rokom otplate do šest godina i odloženim rokom otplate do jedne godine. Kamatna stopa je: 2,5% na godišnjem nivou ukoliko je sredstvo obezbeđenja garancija/avalirana menica poslovne banke, a u ostalim slučajevima 4% na godišnjem nivou, uz primenu valutne klauzule. Otplata kredita vršiće se u tromesečnim anuitetima. Valutna klauzula podrazumeva utvrđivanje duga u evrima na dan puštanja kredita u tečaj i preračunavanje duga u dinarsku protivvrednost po srednjem kursu na dan dospeća, s tim da nominalna visina duga ne može biti niža od nominalnog iznosa puštenog kredita.

Krediti za trajna obrtna sredstva i refinansiranje postojećih kredita će se odobravati sa rokom otplate do dve godine i odloženim rokom otplate do dvanaest meseci. Kamatna stopa je 2,8% na godišnjem nivou ukoliko je sredstvo obezbeđenja garancija/avalirana menica poslovne banke, a u ostalim slučajevima 4% na godišnjem nivou.

Krediti za preduzetnike će se odobravati sa rokom otplate do četiri godine i odloženim rokom do jedne godine.

U slučaju prevremene otplate kredita, korisnik je dužan da podnese zahtev u pisanoj formi. Korisnik izmiruje ostatak glavnog duga sa pripadajućim kamatama i drugim troškovima, u visini obračunatoj prema vrednosti srednjeg kursa NBS na dan konačne otplate kredita. Vrednost srednjeg kursa NBS na osnovu koga se vrši obračun, ne može biti niža od srednjeg kursa NBS koji je važio na dan početka korišćenja sredstava.

Za izdate garancije privrednim subjektima Fond će naplaćivati proviziju u visini od 1,8% godišnje od iznosa garancije. Ukoliko je garancija izdata kao obezbeđenje potraživanja sa valutnom klauzulom za obračun provizije primeniće se valutna klauzula. Iznos garancije će se smanjivati srazmerno iznosu otplaćenih obaveza od strane nalogodavca. Fond može u slučaju reprograma kredita/produženja otplate kredita/restrukturiranja kredita odobrenog od strane poslovne banke, u skladu sa odlukom Upravnog odbora produžiti važnost garancije/odnosno izdati adekvatne nove garancije.

Fond može, na zahtev korisnika kredita, odobriti reprogram kredita u stečaju, u skladu sa uslovima i kriterijumima koji će biti definisani Odlukom Upravnog odbora, kao i odlaganje dospelog duga u okviru amortizacionog plana konkretnog kredita.

Fond može, na zahtev korisnika kredita u skladu sa definisanim kriterijumima Upravnog odbora odobriti restrukturiranje plasmana.

Fond može, u opravdanim uslovima i uz saglasnost Upravnog odbora prihvatiti plan reorganizacije za privredne subjekte u postupku stečaja.

U slučaju neizvršavanja ugovornih obaveza (osim docnje u otplati), i izmene ugovorenih uslova korišćenja kredita izvršenih na zahtev Klijenta Fond može obračunavati i naplaćivati posebnu naknadu u visini od 1% na godišnjem nivou od iznosa kredita/ garancije.

Instrumenti obezbeđenja urednog vraćanja kredita i izmirenja obaveza po izdatim garancijama su:

- garancija ili avalirane menice poslovne banke;

- menica i menično ovlašćenje dužnika;

- menica i menično ovlašćenje jemca/pristupioca dugu (ukoliko postoji jemstvo/ pristupanje dugu drugog privrednog subjekta);

- menica i menično ovlašćenje osnivača/akcionara dužnika;

- hipoteka prvog reda na nepokretnostima; u odnosu na tržišnu vrednost hipotekovane nepokretnosti, zavisno od vrste te nepokretnosti, visina odobrenog kredita može iznositi:

1) do 80% tržišne vrednosti stambenog prostora (stanovi i porodične kuće);

2) do 70% tržišne vrednosti poslovnih zgrada i poslovnog prostora (kancelarije, upravne zgrade, ugostiteljski i trgovački objekti, hladnjače, benzinske pumpe i sl);

3) do 50% tržišne vrednosti proizvodnih i industrijskih objekata (hala, magacina, mlinova, silosa, garaža, pomoćnih objekata i sl);

4) do 70% tržišne vrednosti građevinskog zemljišta.

- zaloga na proizvodnoj opremi u odnosu na čiju tržišnu vrednost visina odobrenog kredita može iznositi:

1) do 50% tržišne vrednosti nove opreme

2) do 30% tržišne vrednosti opreme starije od dve godine;

- zaloga na akcijama privrednog društva, koje se kontinuirano kotiraju na Beogradskoj berzi, u odnosu na čiju tržišnu vrednost visina odobrenog kredita može iznositi do 40% tržišne vrednosti, s tim da nominalna vrednost akcija koje se zalažu mora biti jednaka ili veća od iznosa potraživanja Fonda;

- zaloga na obveznicama stare devizne štednje u odnosu na čiju tržišnu vrednost visina odobrenog kredita može iznositi do 90% tržišne vrednosti obveznica u momentu zalaganja;

U slučaju zamene sredstava obezbeđenja, na zahtev klijenta, primenjivaće se odnos tržišne vrednosti kolaterala u odnosu na iznos duga po kreditu/garanciji, a u skladu sa ponderima po Programu Fondu za tekuću godinu u kojoj se traži zamena sredstava obezbeđenja.

Fond prihvata kao predračunsku vrednost ulaganja samo nova ulaganja. Pod novim ulaganjima, koja se mogu kreditirati smatraju se i ona ulaganja koja su realizovana do šest meseci pre datuma podnošenja zahteva za kredit; korisnik kredita je obavezan da dostavi adekvatan dokaz o visini i periodu takvih ulaganja.

Minimalni iznos kredita/garancije, za pravna lica, ne može biti manji od 2.000.000,00 dinara; maksimalni godišnji iznos ukupno odobrenih kredita/garancija povezanim licima ne može biti veći od: 100.000.000,00 dinara za mala privredna društva; 200.000.000,00 dinara za srednja i 300.000.000,00 dinara za velika privredna društva.

Pojam povezanih lica obuhvata lica povezana na način definisan Zakonom o bankama i Zakonom o privrednim društvima, kumulativno.

Kratkoročni krediti

Kratkoročni krediti za podsticanje konkurentnosti i likvidnosti domaće privrede biće odobravani privrednim subjektima sa rokom otplate od tri do dvanaest meseci, sa kamatnom stopom od 3% na godišnjem nivou, uz primenu valutne klauzule, po srednjem kursu NBS na dan uplate. Iznos vraćenog kredita ne može biti manji od nominalnog iznosa dodeljenog kredita.

Instrumenti obezbeđenja kredita su sopstvene menice sa avalom poslovne banke ili garancija poslovne banke i sopstvene menice korisnika kredita.

Kreditiranje preduzetnika

Krediti/garancije za finansiranje preduzetnika odobravaće se na osnovu zahteva u kojima posebno moraju biti istaknuti ekonomski i tržišni aspekt programa i finansijski pokazatelji poslovnog plana.

Maksimalni iznos kredita/garancija za preduzetnike iznosi 5.000.000,00 dinara, a minimalni 500.000,00 dinara.

Za odobravanje kredita kamatna stopa je 2% na godišnjem nivou ukoliko je sredstvo obezbeđenja garancija/avalirana menica poslovne banke, a u ostalim slučajevima 3% na godišnjem nivou, uz primenu valutne klauzule.

Za izdate garancije preduzetnicima Fond će naplaćivati proviziju u visini od 1,5% godišnje od iznosa garancije. Ukoliko je garancija izdata kao obezbeđenje potraživanja sa valutnom klauzulom za obračun provizije primeniće se valutna klauzula. Iznos garancije će se smanjivati srazmerno iznosu otplaćenih obaveza od strane nalogodavca.

Svi instrumenti obezbeđenja koji su dati za dugoročne kredite primenjivaće se i za preduzetnike.

Start-up krediti, kreditiranje starih i umetničkih zanata i ženskog preduzetništva

Start-up krediti, krediti za podsticaj starih i umetničkih zanata i ženskog preduzetništva, finansiraće se iz naplate ranije odobrenih kredita, do ukupnog iznosa 694.500.000,00 dinara i to:

za start-up kredite do iznosa

623.500.000,00 dinara;

- za kreditiranje starih zanata do iznosa

21.000.000,00 dinara;

za žensko preduzetništvo do iznosa

50.000.000,00 dinara.

Pravo na korišćenje sredstava za start-up kredite imaće preduzetnici i pravna lica na području Republike Srbije koji su registrovani u Agenciji za privredne registre počev od 1. januara 2012. godine.

- Visina kredita za preduzetnike odobravaće se u iznosu od 500.000,00 dinara do 1.500.000,00 dinara; rokom otplate do pet godina u okviru kojeg je period počeka od dvanaest meseci. Otplata kredita vršiće se u tromesečnim anuitetima. Instrumenti obezbeđenja su garancija poslovne banke, ugovorno jemstvo ili pristupanje dugu od strane pravnog lica, fizičkog lica ili preduzetnika, hipoteka prvog reda na nepokretnostima ili zemljištu u privatnom vlasništvu. Hipotekom na poljoprivrednom i šumskom zemljištu može se obezbediti samo deo kredita do maksimalnog iznosa 500.000,00 dinara dok se deo kredita iznad tog iznosa mora obezbediti drugim instrumentima, uključujući i hipoteku na objektima i gradskom građevinskom zemljištu čija tržišna vrednost obezbeđuje povraćaj kredita uvećanog za pripadajuću kamatu, i sopstvena menica korisnika kredita. Ukoliko je instrument obezbeđenja garancija poslovne banke kamatna stopa je 2% na godišnjem nivou, dok je u svim drugim slučajevima 3,5% na godišnjem nivou. Kamatna stopa se obračunava uz primenu valutne klauzule.

- Krediti pravnim licima odobravaće se u iznosu od 500.000,00 dinara do 4.000.000,00 dinara, i sa rokom otplate do pet godina u okviru kojeg je i period počeka od 12 meseci. Otplata kredita vršiće se u tromesečnim anuitetima. Instrumenti obezbeđenja su garancija poslovne banke, hipoteka prvog reda na nepokretnostima ili zemljištu u privatnom vlasništvu. Hipotekom na poljoprivrednom i šumskom zemljištu može se obezbediti samo deo kredita do maksimalnog iznosa 500.000,00 dinara dok se deo kredita iznad tog iznosa mora obezbediti drugim instrumentima, uključujući i hipoteku na objektima i gradskom građevinskom zemljištu čija tržišna vrednost obezbeđuje povraćaj kredita uvećanog za pripadajuću kamatu; ugovorno jemstvo ili pristupanje dugu od strane pravnog lica. Ukoliko je instrument obezbeđenja garancija poslovne banke kamatna stopa je 2% na godišnjem nivou, dok je u svim drugim slučajevima 3,5% na godišnjem nivou. Kamatna stopa se obračunava uz primenu valutne klauzule. Korisnik je obavezan da uz bilo koji od navedenih instrumenata obezbeđenja dostavi i sopstvene menice.

Kreditiranje i starih umetničkih zanata

Korisnici kredita za finansiranje starih i umetničkih zanata su preduzetnici i pravna lica za koje nadležno Ministarstvo izdaje poseban sertifikat. Krediti se odobravaju u visini od 500.000,00 dinara do 2.000.000,00 dinara, sa kamatnom stopom od 2% na godišnjem nivou, uz primenu valutne klauzule. Rok otplate kredita je do pet godina u okviru kojeg je i period počeka od dvanaest meseci.

Imajući u vidu specifičnu delatnost koju obavljaju, ova vrsta kredita se može odobravati i za trajna obrtna sredstva; u tom slučaju rok otplate kredita je dve godine uz period počeka od 12 meseci.

Otplata kredita vršiće se u tromesečnim anuitetima. Instrumenti obezbeđenja su hipoteka prvog reda na nepokretnostima, zaloga na novoj opremi ukoliko se kreditira kupovina nove opreme, ili zaloga na postojećoj stvari; ugovorno jemsto pravnog ili fizičkog lica. Korisnik je obavezan da uz bilo koji od navedenih instrumenata obezbeđenja dostavi i sopstvene menice.

Kreditiranje ženskog preduzetništva

Za podsticaj i razvoj ženskog preduzetništva (gde su osnivači žene koje i upravljaju svojim biznisom) odobravaće se krediti u visini od 500.000,00 do 5.000.000,00 dinara.

Krediti se odobravaju sa kamatnom stopom od 1,5% na godišnjem nivou ukoliko je sredstvo obezbeđenja garancija/avalirana menica poslovne banke, a u ostalim slučajevima sa kamatnom stopom od 2,5% na godišnjem nivou, uz primenu valutne klauzule; rokom otplate kredita do pet godina u okviru kojeg je period počeka od dvanaest meseci.

Ova vrsta kredita se može odobravati i za trajna obrtna sredstva; u tom slučaju rok otplate kredita je dve godine uz period počeka od dvanaest meseci.

Za ovu vrstu ulaganja, važe opšti uslovi u pogledu instrumenta obezbeđenja urednog vraćanja kredita i izmirenja obaveza navedeni u ovom programu u odeljku III.

Dodatni uslovi za korišćenje start-up kredita, kreditiranje starih umetničkih zanata i kreditiranje ženskog preduzetništva mogu biti posebno regulisani i, u tom slučaju uslovi za odobravanje moraju biti objavljeni na sajtu Fonda.

IV PROCEDURE ZA ODOBRAVANJE KREDITA

Zahtevi za odobrenje kredita/garancija se primaju ukoliko sadrže svu potrebnu dokumentaciju koja je navedena u "Sadržaju potrebne dokumentacije uz zahtev za odobrenje kredita/garancija". Zahtev može podneti zastupnik privrednog subjekta ili lice sa urednim ovlašćenjem od strane zastupnika privrednog subjekta.

Nakon prijema zahteva predmet se zavodi i prosleđuje nadležnim sektorima/filijalama. Nakon obrade, Kreditni odbor daje saglasnost na konačan predlog za odobrenje/odbijanje zahteva za kredit/garanciju, koji se dostavlja Komisiji Upravnog odbora i Upravnom odboru Fonda.

Konačnu odluku o odobrenju/odbijanju zahteva za kredit/garanciju donosi Upravni odbor Fonda, a na osnovu predloga Kreditnog odbora Fonda i Komisije Upravnog odbora Fonda.

Fond će pre svake redovne sednice Upravnog odbora odrediti datum završetka prijema zahteva, koji će biti razmatrani na toj sednici Upravnog odbora, a svi zahtevi koji budu primljeni nakon navedenog roka biće razmatrani na narednoj sednici Upravnog odbora.

V ZAVRŠNA ODREDBA

Sprovođenje ovog programa nadzire Ministarstvo finansija i privrede i Ministarstvo regionalnog razvoja i lokalne samouprave.

Fond će o sprovođenju Programa kvartalno izveštavati Ministarstvo finansija i privrede, a Ministarstvo finansija i privrede izveštavaće Vladu.

Ovaj program se, po dobijanju saglasnosti Vlade, objavljuje u "Službenom glasniku Republike Srbije" i na sajtu Fonda, a primenjuje se od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".