PRAVILNIKO USLOVIMA, POSTUPKU, NAČINU ODREĐIVANJA VISINE NAKNADE ŠTETE I POTREBNOJ DOKUMENTACIJI ZA NAKNADU ŠTETE ZA ŠTETNE ORGANIZME SA LISTE IA DEO I, LISTE IA DEO II, LISTE IB I LISTE IIB("Sl. glasnik RS", br. 44/2013) |
Ovim pravilnikom bliže se propisuju uslovi, postupak, način određivanja visine naknade štete i potrebna dokumentacija za naknadu štete za štetne organizme sa Liste IA deo I, Liste IA deo II, Liste IB i Liste IIB.
Držalac bilja, biljnih proizvoda i propisanih objekata ima pravo na naknadu štete ako:
1) proizvodi bilje, odnosno biljne proizvode;
2) je za štetni organizam sa Liste IA deo I i Liste IA deo II za koji je donet propis o merama otkrivanja, suzbijanja i sprečavanja širenja odmah prijavio sumnju na pojavu ili pojavu tog štetnog organizama i ako je ministarstvo nadležno za poslove zdravlja bilja (u daljem tekstu: Ministarstvo) objavilo da se radi o prvoj pojavi štetnog organizma sa tih lista;
3) je odmah prijavio sumnju na pojavu ili pojavu štetnog organizama sa Liste IB i Liste IIB u zaštićenom području i ako je Ministarstvo objavilo da se radi o pojavi štetnog organizma sa tih lista;
4) je uništio bilje, odnosno biljne proizvode u skladu sa rešenjem o uništenju bilja, odnosno biljnih proizvoda;
5) je sproveo sve druge naložene fitosanitarne mere do izvršenog uništenja bilja, odnosno biljnih proizvoda, u skladu sa rešenjem fitosanitarnog inspektora.
Držalac bilja, biljnih proizvoda i propisanih objekata iz člana 2. ovog pravilnika podnosi zahtev za naknadu štete Ministarstvu u roku od 30 dana od dana uručenja rešenja o uništenju bilja, odnosno biljnih proizvoda, u skladu sa zakonom kojim se uređuje zdravlje bilja.
Uz zahtev za naknadu štete podnosi se:
1) rešenje fitosanitarnog inspektora o uništenju bilja, odnosno biljnih proizvoda i drugim naloženim fitosanitarnim merama;
2) zapisnik fitosanitarnog inspektora o izvršenju drugih naloženih fitosanitarnih mera od strane držaoca bilja, biljnih proizvoda i propisanih objekata do izvršenog uništenja bilja, odnosno biljnih proizvoda;
3) druga potrebna dokumentacija.
Posle izvršenog uništavanja bilja, odnosno biljnih proizvoda držalac bilja, biljnih proizvoda i propisanih objekata dostavlja Ministarstvu pored dokumentacije iz stava 2. ovog člana i zapisnik fitosanitarnog inspektora o izvršenoj meri uništavanja bilja, odnosno biljnih proizvoda koji obavezno sadrži ukupnu količinu uništenog bilja, odnosno ukupnu količinu biljnih proizvoda, način i postupak na koji je izvršeno njihovo uništavanje.
Ministarstvo po dostavljanju zapisnika o izvršenoj meri uništavanja bilja, odnosno biljnih proizvoda, iz člana 3. stav 3) ovog pravilnika određuje visinu štete koju je pretrpeo držalac uništenog bilja, biljnih proizvoda i propisanih objekata i daje predlog za naknadu štete ministru nadležnom za poslove zdravlja bilja (u daljem tekstu: ministar).
Ministar donosi rešenje kojim utvrđuje visinu naknade štete držaocu bilja, biljnih proizvoda i propisanih objekata.
Utvrđena visina naknade štete iz stava 2. ovog člana može biti manja od visine štete koja je predložena, a zavisi od raspoloživih budžetskih sredstava u godini donošenja rešenja o naknadi štete.
Rešenje o naknadi štete iz stava 2. ovog člana konačno je u upravnom postupku.
Visina štete za uništeno jednogodišnje, dvogodišnje i višegodišnje bilje, odnosno za uništene biljne proizvode određuje se na osnovu prosečne tržišne vrednosti tog bilja, odnosno biljnih proizvoda u godini u kojoj je doneto rešenje iz člana 3. stav 2. tačka 1) ovog pravilnika.
Izuzetno od stava 1. ovog člana visina štete za uništene krtole krompira određuje se na osnovu prosečne tržišne vrednosti merkantilnog krompira u periodu od sadnje do donošenja rešenja o uništenju krtola krompira.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".